Streven van minister Veldkamp^ Toetsing globaal Geen zomer maar beter Graven-bekladder zoon van nazi-beul VERWARRING IN Twee ton schade aan strandhuisjes bont \K ;hts 112. ct Vijfling-baby nog in leven RUS MOET ENGELAND VERLATEN IE KOUD ONGUNSTIG SINKS Hitlerportretten op kamer „Laat bejaarde vrouw binnen Regentelevisie voor de jeugd maak: 1 csctóU ;tUjk l'icht. ara van DAGBLAD VOOR ZEELAND FLEXIBEL PROGNOSES Studiecommissie verdeeld over geboorteregeling ANDAAG IN Dagblad Pc StenT| STORM DUPEERT BADGASTEN Pseudo-bewindsman Levensonderhoud weer iets duurder NAAIMACHINENIEUWS zomerprijzen et nationale ijsje 105e JAARGANG No. 24957 Voor God, Koningin en Vaderland 12 ;n t het voordeelpak. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J- M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 P ZATERDAG 31 J U l 1 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden v/orden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse pYlandfTn GOES Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) LOONVORMING VRIJER OP NATIONAAL NIVEAU (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veldkamp van Sociale Zaken heeft vrijdag de Sociaal-Economische Raad verzocht op korte termijn advies uit te brengen over de te volgen loonpolitiek in de nabije toekomst. De minister heeft daarbij ook eigen gedachten ontvouwd. Hü meent, dat het bedrijfsleven meer vrijheid moet worden gegeven. Op nationaal niveau zou overeenstemming moeten worden bereikt met de belang rijkste bedrijfstakken over de loonsverhogingen. Ze zou andere be drijfstakken als richtsnoer kunnen dienen. Toetsing van de afgesloten c.a.o.'s door de Stichting van de Arbeid zou dan nog slechts heel globaal behoeven te geschieden. Omdat de regering grote waarde toe kent aan c.a.o.'s met een langere looptijd, is de S.E.R. ook verzocht in het najaar de loonpolitieke mogelijkheden voor de komende twee tot drie jaren als geheel aan te geven in haar economisch rapport. Ook is de raad gevraagd zijn oordeel te geven over de wenselijkheid van toepassing van verdere arbeidstijdverkorting en de wenselijkheid van eventuele fasering daarin. Dat is het moment, waarop het vaderhart tromfantelijk, klopt: aan I het einde van de Vierdaagse een f begroeting door zoonlief met een Iprote bos bloemen. De minister zegt in zijn adviesaan vrage o.m., dat de regering een natio nale loonpolitiek wenselijk acht, omdat daarmee kan worden bijgedragen tot een harmonische ontwikkeling van de economie. Hierdoor kan ook overbeste- ding, werkloosheid, een ongewenste prijsontwikkeling worden voorkomen. Ook bevordert een nationale loonpoli tiek evenwichtige en rechtvaardige loonverhoudingen, waardoor werkne mers in „zwakke" bedrijfstakken en in achtergebleven gebieden met grotere werkloosheid, toch aan hun trekken ko men. In ons land zijn de loonverschil- len dan ook geringer dan elders in onze omgeving. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Zondag verschynt de augustusmaand op de kalender en de stille hoop blijft dat het toeh nog wat zomer gaat worden. Tijdens het week einde is dit nog niet het geval, want de noordwestelijke luchtstroom blijft nog te koele lucht aanvoeren, waarin de temperatuur nog niet boven de acht tien graden komt. Een randstoring van de stormdepressie, die naar Zweden is etrokken, bereikte vrijdagavond met vat regen België. Deze storing trekt met neerslag over of dicht langs Bra bant naar het oosten weg. Tijdens het weekeinde zijn geleidelijk wat meer zonnige perioden te verwachten bij een afnemende wind. Vergeleken met het slechte weer van de laatste dagen zit er dus een kleine verbetering in, maar zomerweer blijft I nog op een te grote afstand van ons land. Het jaar 1965 is inmiddels hard op weg een extreem nat jaar te worden, T want tot heden is alleen februari een droge maand geweest. De Bilt heeft tot heden (eind juli) I drie zomerse dagen (boven 25 gr. C.) ge- I noteerd. Normaal hadden dit er al 17 i moeten zijn. Zo weinig zomerse dagen tot 1 augustus zijn sinds 1848 te Utrecht later De Bilt alleen van 1956 en i 1962 bekend. Nemen wij ook de meimaand er nog! bij die zich verleden jaar zo zomers met veel zon en warme dagen heeft geweerd, dan komt De Bilt in deze drie maanden al op een tekort van ruim 100 uren zon. Ook over de temperatuur geen goed woord. Dat het aantal echt warme en officiële zomerse dagen boven 25 gr. C. klein is gebleven, zou niet zo erg zijn, wanneer het kwik dan nog maar boven j de 20 graden kwam. Ook dat lukt nau- welijks. Van de laatste 60 zomerdagen zijn er ruim 45 te koud gebleven. Niet alleen langs het hele strand, waar to taal nog geen 14 dagen van mooi weer prake is geweest, ook in het binnen is !let geen zomer. Het brzondere is wel dat deze natte moesson zo bijzonder lang duurt. April te nat, mei bijzonder nat, juni over vloedig nat en ook deze julimaand gaat eeJ2 veel te natte en sombere zomer - I maand de meteorologische geschiede nis in. sterke westelijke luchtstroom tot vrij hoog in de dampkring trekken i ,dePressies snel naar Europa. Hogedrukgebieden zijn op de weerkaart I vn■-ln ®?en velden of wegen te be- I nifMtÜi V v,ie,fnkele die zich W"1 m- ""gunstige positfe611 V°°r 0115 Uü* Maar duidelijk is geworden dat een bewuste nationale loonpolitiek slechts te voeren is als het bedrijfsleven haar draagt en dit blijkt steeds minder mo gelijk te zijn, naarmate de spanning op de arbeidsmarkt toeneemt. In deze si tuatie komen ondernemingen soms niet na wat de centrale organisaties zijn overeengekomen. Hier speelt ook mee dat volgens ve len de voortdurende welvaart de risico marge in onze economie heeft ver kleind, waardoor de mogelijkheden der loonpolitiek veel groter zijn geworden. De regering heeft dan ook begrip voor de aandrang, die wordt uitge oefend om tot grotere vrijheid in de loonpolitiek te geraken. Dit temeer, omdat velen menen dat het huidige loonsysteem de produktiviteitsbevorde- ring niet dient en dat een grotere flexibiliteit in de loonvorming in be paalde gevallen de produktiviteit kan bevorderen. De regering wil die gro tere vrijheid dan ook geven. Dit zou kunnen geschieden door te volstaan met een zeer globale toetsing van in ondernemingen of bedrijfstakken overeengekomen arbeidsvoorwaarden. Dit betekent niet. dat zij die vrijheid in alle omstandigheden verantwoord zou achten. In bijzondere omstandighe den (perioden van overbesteding, reces sie, depressie) zou toetsing noodzake lijk blijven, maar zij moet uitzondering blijven. Op nationaal niveau moet ook aan dacht worden geschonken aan enkele centrale loonpolitieke elementen (mini mumloon, gelijke beloning mannen- vrouwen, arbeidstijdverkorting, index- lonen, compensaties voor sociale lasten en huurverhogingen). In de gedachtengang van de regering wordt dus de situatie, dat de Sociaal- Economische Raad jaarlijks een econo misch rapport opstelt met prognoses voor korte en middellange termijn. Aan de hand van dat rapport overlegt de Stichting van de Arbeid met de be langrijkste bedrijfstakken en vervolgens de regering met een vertegenwoordi ging van het bedrijfsleven. FALUN (U.P.I.) Het enige kind dat nog in leven is van de Zweedse vijfling, maakt het beter. Dr. Per Olof Schwartz, die de moeder, Karin Olson (33), heeft bijgestaan bij de bevalling, verklaarde dat 't nog niet mogelijk was te zeggen of de baby in leven zou blij ven, maar dat er geefi sprake is van een „acute crisis". De moeder „maakt het goed", aldus de verklaring van de medicus. De baby, die bij de geboorte slechts 1250 gram woog, verblijft in een cou veuse, die is geplaatst in een steriel vertrekje, binnen de zaal waar me vrouw Olson ligt. WASHINGTON (U.P.I.) Naar in Washington verluidt heeft zich een im passe voorgedaan in de speciale, dooT paus Paulus VI ingestelde commissie ter bestudering van de katholieke leer stellingen ten aanzien van de geboor- tenbeperking. De 60 theologen, artsen en gezinsadvi seurs, die te zamen de op 24 juni 1964 in het leven geroepen commissie vor men, hebben in maart in Rome hun eer ste beraadslagingen gehouden. Een sub commissie van deskundigen zet het werk gedurende de zomer voort. Men verwacht dat de commissie zelf spoe dig weer zal vergaderen. Uit berichten, die ondanks de strenge geheimhouding die het werk van de commissie omhult, zijn uitgelekt, blijkt dat de commissieleden in drie groepen zijn verdeeld. Een groep wenst zich te houden aan de huidige veroordeling van alle contra ceptieve middelen door de Kerk. Een andere is bereid geheel overstag te gaan en alle medisch aanvaardbare methoden ter regeling van geboorten goed te keu ren. De derde groep meent dat de Kerk kan instemmen met het gebruik van „de pil", maar niet akkoord kan gaan met andere voorbehoedmiddelen. De paus zou niet tevreden zijn met dit gebrek aan eensgezindheid en zou de commissieleden hebben verzocht het vraagstuk opnieuw te bestuderen. MEALHADA, Portugal (U.P.I.) De akkers van de Portugese boer Floriano Domingo hebben 34.050 liter van zijn beste wijn geproefd. Te laat bemerkte de onthutste boer dat zijn velden „on der invloed" waren. Hij is nu in het bezit van zingende velden en een on gelukkige vrouw. Zij voorzag de akkers per abuis van het godennat, doordat ze de waterslang aan de verkeerde tank vastmaakte. BAMBERG (U.P.I.) De politie van Bamberg heeft eindelijk een arrestatie verricht in verband met de besmeuring van joodse graven en de joodse syna goge, waarop hakenkruisen en leuzen als „dood aan de joden" waren geschil derd. De verdachte is Reinhard Woitzik, 20-jarige zoon van een nazi-oorlogsmis dadiger. Zijn vader is een jaar geleden na zyn vrijlating uit een Poolse gevan genis, overleden Woitzik heeft, volgens de politie, de beschuldigingen van de hand gewezen. Hij wordt echter vastgehouden om ver hoord te worden en na te gaan of hij medeplichtigen heeft gehad. De politie verklaarde niet zeker te we ten of Woitzik zijn misdrijven had ge pleegd uit wraak voor zijn vader, die lid van de S.S. is geweest. Woitzik, die van beroep tandtechnicus is, wordt beschreven als een eenzaam type, zonder mannelijke of vrouwelijke vrienden. Volgens de politie werd hij twee weken geleden ontslagen wegens „onregelmatigheid" in zijn opleiding. De politie deelde mee ingelijste por tretten van Hitler in de kamer van de jongeman te hebben gevonden. Gelijk soortige portretten, met hetzelfde soort karton ingelijst, werden gevonden bij sommige besmeurde joodse eigendom men. Volgens de politie kladde Woitzik niet alleen leuzen als „Hitier had gelijk" op een plaatselijke synagoge, maar is hij ook degene geweest die obsceniteiten heeft geverfd op de muur van een plaatselijk Amerikaans legerdepot. Vermoed wordt dat Woitzik geheel zelfstandig heeft gehandeld. In de kamer van Woitzik zijn kwas ten, verf en andere materialen aange troffen, die bij de recente bekladdin gen zijn gebruikt. Vetle Westduitse politici, inclusief kanselier Erhard, hebben de beklad dingen een nationale schande genoemd. LONDEN (A.F.P./U.P.I.) Enge land heeft de tweede secretaris van de Russische ambassade in Londen, Vitahj Bojarov, tot „ongewenst persoon" ver klaard. Hij moet zo spoedig mogelijk het land verlaten, zo heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken vrij dag bekendgemaakt. Hoewel geen reden voor de maatregel werd genoemd, betekent het besluit ken nelijk een represaille voor de uitwijzing van de tweede secretaris van de Britse ambassade in Moskou, Bishop, wiens naam was genoemd in het prooes- Rrooke. Binnen niet al te lange tijd zal Nederland 20 miljoen inwoners tellen, van wie er negentien miljoen in de steden wonen. Dit eist een geheel andere aanpak van de sfedebouw. Pag. 10. Noordwest-Overijsel is een ge bied dat door de natuur rijk is bedeeld. Maar het is ook pro bleemgebied nummer één van ons land. Pag. 15. Met een wit schip naar Austra lië. Lekker verwend door een attente bemanning. Dat is een plezierige ervaring. Een van onze redacteuren schrijft er uitvoerig over. Pag. 14. Het eerste officiële contact tussen katholieken en hu manisten blijkt voor beide partijen reden tot voldoe ning te hebben gegeven. Pag. 9. De Nederlandse Rondvlucht is het topevenement van de natio nale sportvliegerij. Er zijn er nog die met een leren vliegkap op in een open kist kruipen. Pag. 17. Feijenoord heeft voor de zoveel ste maal in Breda toegeslagen. Ditmaal contracteerde de Rotter damse club de achttienjarige amateur Frans Bouwmeester van NAC, een neef van de voetbal ler, die reeds in Feijenoord voet balt. Pag. 11 Griekse ATHENE (U.P .1./A.F.P./Reuter) - Het parlementair debat, voorafgaan aan een vertrouwensvotum voor de Griek- van ')remicr George Atha- nassiades Novas, is vrijdag, na een mas saal weglopen van parlementariërs, ge- eindigd in volslagen verwarring. Ex-premier George Papandreou ver klaarde dat de 15 dagen oude regering Novas niet langer bestaat, omdat der. er niet in was geslaagd een quorum vai 100 man bijeen te krijgen om een stem ming te kunnen houden. Volgens Nova was het debat wel degelijk begonnen maar werd het verdaagd tot maandag. De zitting van het parlement, die haai climax had moeten vinden in een ver trouwensvotum, dat de regering zo goed all z-l;er ni t u I ••ijgon, werd gehou den tegen een achtergrond van een joe- regering haalt het niet lende menigte en een grote politie macht, verzameld voor het parle mentsgebouw. Terwijl het binnen tot een verwoede politieke slag kwam, verzamelde zich op het Plein van de Grondwet, voor het parlementsgebouw een menigte van naar schatting 2000 personen, die het Mtreden van de regering-Novas eiste ;n leuzen ten gunste van Papandreou chreeuwde. Na schorsing van het debat verspreid 'e de menigte zich echter rustig. Papandreou had tevoren al aangekon- iigd dat zijn 143 man sterke centrum fractie de „parlementaire parodie" van het vertrouwensdebat zou wantrouwen, totdat de stemming zou worden ge- 1-1 Bij het begin van het debat verzocht de leider van de rechtse „ere"-partij Papandreou te verschijnen en uitleg te verschaffen van de in parlementair op zicht nog niet opgehelderde val van zijn regering. Als Papandreou hieraan geen gevolg zou geven, zouden ook de ere-afgevaardigden de zaal verlaten, zo verklaarde de leider van de ere, Pana- yotis Kanellopoulos. Papandreou was niet in de zaal aan wezig en Kanellopoulos verliet daarop met zijn partijgenoten de vergaderzaal, waarna in de wandelgangen het poli tiek gemanoeuvreer begon. Bijna twee uur later trachtte de voor zitter van het huis van afgevaardigden en Papandreou-aanhanger, Emanuel Baltatzis, het debat te hervatten, maar een telling wees uit dat slechts 47 af gevaardigden aanwezig waren, 53 te weinig voor voortzetting van het debat. Baltatzis, die het voorzitterschap overnam van de huidige premier Atha nassiades Novas, verklaarde voor de enkele aanwezigen: „Naar mijn mening betekent het ge brek aan quorum een afkeuring van de regering en daaruitvolgend een re geringscrisis. De zitting wordt daarom geschorst tot de crisis is opgelost". Het kabinet-Novas trok zich na de mislukte bijeenkomst van het parle ment terug om zich over de toestand te beraden. De regering zou overwegen de kamer zelf bijeen te roepen. De regering moest volgens Baiia.zis als gevallen worden beschouwd. Daar op werd de zitting voor onbepaalde tijd geschorst (Van een onzer verslaggevers) ZOUTELANDE Een spring vloed gecombineerd met noord westen wind heeft gisteren langs de klist van Walcheren vier- tot vijfhonderd strandhuisjes in kachelhout veranderd. Alleen al op het vierde zuiderstrand, op de grens van Zoutelande en Bigge- kerke, werden 280 strandhuisjes in één rij vernield. De totale schade aan huisjes wordt geschat op circa 170.000. De schade voor de eigenaars wegens derving van huur zal ongeveer 40.000 belopen. De bewoners van de huisjes hebben wei nig persoonlijke bezittingen verloren, omdat ze enkele dagen geleden al ge waarschuwd waren dat er zeer hoog water op komst was. De grootste chaos is ontstaan op delen van het strand die niet door paalhoof den worden beschermd. Water en wind hebben in totaal twintig exploitanten en vijftig particulieren gedupeerd. (Van onze verslaggever) BOCHOLTZ Het tragische geval van de 71-jarige mevrouw Van Alphen, die wegens „ongehoorzaamheid" de toe gang tot het bejaardentehuis „St.-Elisa beth" te Bocholtz werd ontzegd, nam vrijdag bijna een sensationele wending. Die morgen kreeg de moeder-overste van genoemd tehuis een telefoontje van „staatssecretaris Bartels" van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid. Er werd van haar geëist dat de maatregelen tegen mevrouw Van Alphen binnen 24 uur zouden worden opgeheven. De toch al over haar toe ren zijnde moeder-overste, die de maat regelen op aandrang van het comité be jaardenzorg Bocholtz nam, kwam ijlings om raad bij de comitéleden bur gemeester Bardoul en dokter Schijen. Het vermoeden dat hier een vuiltje aan de lucht was, werd spoedig bewaar heid. Een telegram naar de staatssecre taris werd diezelfde middag nog beant woord. De bewindsman deelde hierin mee dat hij van een telefoongesprek met de moeder-overste in Bocholtz geen weet had, zelfs van het gehele geval niet op de hoogte was. Zoals bekend was mevrouw Van Al phen de toegang tot het bejaardenhuis geweigerd, omdat ze tegen de wil van de overste in het ziekentriduüm in Simpelveld had bezocht. DEN HAAG (A.N.P.) Het prijs indexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdar beiders, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks samen stelt op basis 1950/60 100, is van me dio mei tot medio juni van 122 tot 123 gestegen. Binnen de sector voeding, waarvan het indexcijfer ongewijzigd op 126 bleef staan, steeg het indexcijfer voor vlees en vleeswaren, maar werd een prijsda ling voor eieren geregistreerd. De brokstukken van de vernielde huisjes zijn tot bij Vlissingen aange spoeld. De rijkspolitie heeft de schade opgenomen en geprobeerd zoveel mo gelijk orde te scheppen in de chaos van de op het strand achtergebleven over blijfselen. Op het strand van Koude- kèrke is het nog toegestaan in deze strandhuisjes te overnachten. (ZIE VERDER PAGINA 3) (Van onze radio- en televisie redacteur) HILVERSUM Op initiatief van de K.R.O. zullen met ingang van maandag elke middag van half vier tot onge veer half vijf enige films voor de jeugd op het beeldscherm worden vertoond. Dit geschiedt dagelijks onder voor behoud, dat de zon in de vrije natuur verstek laat gaan en de vakantiegan gers door het regenachtige weer bin nenshuis hun vertier moeten zoeken. Deze films, waarvoor diverse Walt Disneyprodukties zijn uitgekozen, wor den geschikt geacht voor kinderen van 8 tot 15 jaar en zelfs ouderen zullen er met genoegen naar kunnen kijken. De uitzendingen zullen na overleg met het K.N.M.I. over de weersver wachting voor de volgende dag, des avonds na afloop van het televisiepro gramma, worden aangekondigd en zo mogelijk de volgende middag via de radio. (Advertenties) Nieuwe elektr. zig-zag NU v.a. 225, Zonder zig-zag NU v.a. 125,— ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE Inr., fin., gratis lessen BEKKERS, BOSCHSTRAAT 67, BREDA Tel. 41725 Naaim. spec, sinds 1890 HOFLEVERANCIER TOT 15 AUGUSTUS GROTE MARKT 25 - BREDA

de Stem | 1965 | | pagina 1