Vat vol problemen en land vol beloften ania ONZE PUZZEL Waar de welvaart ver te zoeken 15 IS srgangen later endia's thuis Natuur Vat vol problemen Éi "1^ 1 Sip; lllifc 1 r*!vi&vv>; Kentering Meer geld Rapport Onderwijs Positieve dingen Uitspraak gevraagd Migratie H DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 31 JULI 1965 Het gemiddeld inkomen in Overijssel ligt tien procent beneden het landelijk gemiddel de; het gemiddelde inkomen in Noordwest Overijssel is 23 pet. beneden het landelijk gemiddelde. Dit gebied behoort daarmee tot dat met de laagste inkomensgroe pen in ons land. In Noordoost Overijssel is de situatie nog iets somberder, maar daar stegen tus sen 1950 er. 1960 de inkomens met 47 pet. In Noordwest Overijssel met 33 pet. Er wonen 34.000 men sen op een oppervlakte van ca. 320 km2, die verdeeld zijn over negen gemeenten. Steenwijk 11.000 inwoners; Steenwijkerwola 8500; Vollenhove 5000; Wanne- perveen 1700; Giethoorn 2500; Blokzijl 1350; Oldenmarkt 2900; Kuinre 900; Blankenham 500. Kuinre en Blankenham hebben samen één burgemeester. Ged. Staten hebben een plan aanhan gig gemaakt deze gemeenten sa men te voegen. Ze voelen er niets voor. Behalve Steenwijk dat met een sterk stedelijk karakter een centrale positie inneemt en dus „ja" gezegd heeft op deze samen voeging, waren er voor het ove rige bijna zoveel stemmen als zo veel zinnen. Steenwijkerwold is zonder meer tegen. Giethoorn en Wanneperveen willen wel samen doen. Kuinre en Blankenham wil len van de negen, drie gemeenten maken. 1. Steenwijk en Steenwij kerwold; 2. Blokzijl, Blankenham, Kuinre en Oldemarkt; -3. Giet hoorn, Wanneperveen en Vollen hove. Oldenmarkt wil zelf de be staande toestand handhaven. Vol lenhove neemt eenzelfde stand punt in. En dan is er nog een voorstel van prof. dr. H. A. Brasz uit Amsterdam, die op verzoek van Steenwijkerwold, Giethoorn, Wanneperveen, Blokzijl ert Olde markt een rapport samenstelt voor een zg. geleed bestuur. Hij stelt dat voor de uitvoering van bepaalde overheidstaken het plat telandsbestuur niet voldoende is ingericht. Een gebied met 30.000 tot 50.000 inwoners is echter aan vaardbaar als grondslag voor een geleed bestuur voor de gehele „kop van Overijssel". Zo'n geleed bestuur zou volgens prof. Brasz in nauwe samenwerking met de gemeentebesturen moeten wer ken, maar deze gemeentebesturen tevens in hun eigen waarde moe ten laten. Het uitvoerend bestuur zou in handen moeten komen van de gezamenlijke burgemeesters, die echter in hoofdzaak als geheel een coördinerende taak krijgen en derhalve zouden moeten optreden als een soort senaat in federatief verband. Het is allemaal nogal in gewikkeld. In de Noordwest-hoek zal er het laatste woord ook nog wel niet over gesproken zijn. Toch wordt het tijd, dat in dit probleemgebied nummer één, dat tevens aan natuurschoon een der rijkst gezegende en pas hall ont dekte recreatiegebieden van ons land is, de zaken met meer ener gie dan tot dusver worden aan gepakt. Geen eenvoudige taak. NOORDWEST-OVERIJSSEL tastische zonsondergang op :ér van genieten. Uw dia zit ik zij de unieke binnen-drie- Trania (geldt in alle landen n het peuterwerkje van het gedaan. De Ferrania servicre- uw kleinbeeld kleurendia's vorden ingeraamd in stevige krijgt ze gratis thuisbezorgd i turen die ook naar uw hutje de Rivièra, uw herberg in and voort). Overal kunt una emomenten terugzien in dc Ferrania DIA 28 kleinbeeld* ke dia gratis ingeraamd foto- on Ctnó-lmport N.V. Den Heaa - A Oam JJct provinciaal bestuur heeft deze problemen al tijdig Ingezien, net eerste streekplan van Overijssel kwam juist voor deze N.W.-hoek tot stand. Het kreeg eind 1959 koninklijke goedkeuring. Thans ligt er een voorstel dit streekplan nlt te breiden met de Noordoost Polder en Urk en In dit verband kan de vrzag gesteld worden of ook de plannen voor samenvoeging van de negen eerder ge noemde gemeenten niet opnieuw in een groter verband bekeken moeten worden. We kunnen ons daarbij voorstellen, dat oude Zuiderzeesteden met een roemrijke historie zoals Vollenhove, Blokzijl en Kuinre bestuurlijk zouden gaan aansluiten by het nieuwe land, waaraan ze hun oude glorie danken toen dit land vroeger nog door de zee beheerst werd. "\7oor industrievestiging zijn de stadjes niet gunstig gelegen, zegt het streekplan. Steenwijk, Meppel, Zwolle en Kampen trek ken de ondernemers tot zich. De meeste gronden in het gebied zijn bestemd voor agrarische doel einden. Belangrijke inpolderingen hebben het areaal vergroot: 't streekplan on derscheidt verder gebied ten behoeve van de rietcultuur; een beschermd ge bied waarin een van de grootste laag- veenmoerassen van Westeuropa voor komt met zeer karakteristieke neder- rettingsvormen; natuurreservaten o.a. d| Weerrlbben en de oevers van de Beulakkerwyde; tenslotte vinden we hier belangrijke recreatiegebieden (Giethoorn en Wanneperveen) in wel ke omgeving 'n goed deel van de Ne derlandse kunstenaarshart reeds een eigen kolonie vormde. Andrea Domburg, Ferdie Posthuma de Boer, Rijk de Gooyer, Clara Eggink, Richard Opland, Leen Timp, Cor Stein, Jac en Verti Dixon zijn hier al lang kind aan huis en de film ..Fanfa re" van Bert Haanstra maakte niet al leen een triomftocht door ons land, maar bracht in een keer ook Giethoorn midden in de belangstelling. TN Noordwest Overijssel vinden we -* nog nauwelijks ontsloten gebieden; er zijn nog buurtschappen die per auto niet bereikbaar zyn; het prachtige me rengebied fungeert nog meer, als door gangspoort naar de Friese wateren dan als vaste trekpleister voor water sporters. Land, lucht en water; bos, weiden en moerassen liggen hier nog vrij onbekommerd in hun eigen na tuurlijke rust; de oude Zuiderzeestad jes dragen hun verweerde glorie nog mee in een soort status van drome. rige openluchtmusea Wat moet er van dit gebied worden? Een groot natuurreservaat, zoals som migen wel zeggen? Een gebied voor massa-recreatie zoals anderen er wel Inzien? Moet er enige industriële ont plooiing komen of moet de streek maar verder blijven vegeteren op een afbrokkelende agrarische invloed, die sinds 1947 zijn mannelijke beroepsbe volking van ruim 4600 zag inkrimpen tot circa 3400 personen? ZO vormt Noordwest Overijssel in wezen een vat vol problemen. ,,Het is zo jammer dat er altijd alleen maar negatief over geschreven wordt", zei A. G. A. Dingeman Wierts, burge meester van Steenwijk. Misschien heeft hij gelijk. Misschien ook niet. Economisch is de hele streek een zorgenkind. Wat de rijke variatie van zijn landschap en de dienovereenkom- «scr v 1 - V -• - Bijhet watersportcentrum „De Blauwe Hand" bestaat hier vele watersportliefhebbers. De Beulaker weide eas een campingTijdens het seizoen kamperen is nu een zeer uniek plassengebied. ecmswm#o& Mowi •WW»-' MNRSMHSMtti&liSfó deze instanties die gebieden in hun oorspronkelijke staat behouden?'* Natuurmonumenten wil graag de uit gestrekte percelen beschermd hooiland verpachten. Niemand wil ze hebben. Waar zijn de wachters die de natuur reservaten in stand moeten houden? Met het organiseren van taak-vakan- tiekampen komt men er niet. Zij los sen het probleem niet op. Die oplossing zal men moeten zoeken 'bij de autoch tone bevolking, die van oudsher met de streek vertrouwd is en kansen moet krijgen om de factor „mens" weer in haar réchten te hérstellen. ,,Doen we dat niet en laten we de natuur aan haar lot over, dan bestaat over 50 jaar N.W. Overijssel niet meer en kunnen we over 75 jaar weer opnieuw gaan vervenen. Dit zijn de problemen en ik zou graag gezien hebben, dat Ged. Sta ten daar eens over gesproken hadden. We lossen de problemen niet op door de gemeentelijke grenzen op te heffen. Dan ontstaat de kans op een technisch verambtelijkte dictatuur, waar men bang voor begint te worden. Ik ben niet in staat tot het voeren van een beleid op lange termijn, zegt de bur gemeester. Het gebied is van nationaal belang, maar als zodanig krijgt het. niet die aandacht, welke het nodig zou heb ben." voortdurend kampt met een excessieve migratie. De economische bezwaren daarvan drukken ook hun stempel op de sociale ontwikkeling, omdat er zo wel kwalitatief als kwantitatief steeds minder kader ter beschikking komt. De welzynsontwikkeling wordt welis waar bevorderd door subsidies van maatschappelijk werk, maar deze zou den pas reële betekenis kunnen krij. gen, wanneer ook de welvaartsontwik kelingen impulsen kon krijgen. Ook de recreatievoorzieningen zouden kwali tatief beter kunnen worden, wanneer het gebied economisch en sociaal wel varender zou zijn. Maar aan die wel vaart ontbreekt nog veel. Drs. H. A. Versteeg, directeur van het ETIO zei eens dat de welvaart van dit gebied schril afsteekt bij die van de rest van Overijssel en derhal ve nog schriller wanneer ze vergeleken wo-rdt met de welvaart in Nederland. stige mogelijkheden betreft is de hele streek geen vat vol problemen. Wel een land vol beloften met wellicht nog nauwelijks verkende mogelijkheden. Het land is economisch zwak. De cij fers over de gemiddelde inkomens be wezen het reeds. Wanneer er een de pressie zou komen, dan zou ze daar het eerst aan de oppervlakte treden", zegt gedeputeerde H. Bakker. Het dag- toerisme stijgt. De streek zelf profi teert er nauwelijks van. De periferie, steden als Zwolle en Kampen doen dat in veel grotere mate. Het gebied is geen ontwikkelingskern. Het provinciaal bestuur heeft er genoeg voor gedaan om Steenwijk al§ kerngemeente aan gewezen te doen krijgen. Dat is mislukt. Zwolle en Kampen- zijn dat wel, Mep pel ook, maar dat is een aflopende kerngemeente. Het aantal arbeids plaatsen dat de industrie aan kan bie den geeft onvoldoende compensatie voor de afnemende werkgelegenheid in de agrarische sector. Tussen 1960 en 1964 steeg het aantal industriële ar beidskrachten in de gehele streek van 125 tot slechts 1563. Qp verzoek van de streekraad heeft het ETIO een sociaal-economisch rapport uitgebracht. Er zal een be leidsrapport op moeten volgen. „Tot welke conclusie dit zal leiden, weten we nog niet", zegt de heer Bakker, ,.maar de nadelige gevolgen van de vertrekcijfers en van een veroudering van de bevolking zullen we op een of andere manier toch dienen op te van gen." „De rietcultuurf zit met grote moei lijkheden. Er zal meer mechanisch ge werkt moeten worden. Er zal ook een scholing voor rietdekkers moeten plaatsvinden. Men zal een betere afzetpolitiek moe ten gaan volgen, We willen er wat aan doen, dat dit meer gebundeld wordt." HET gebied telt te veel kleine scho len. Het aantal leerlingen dat voortgezet lager onderwys volgt is ge ring en relatief in elk geval kleiner dan de landelyke en provincie-gemid delden. Er zUn 43 lagere scholen, waarvan 36 met minder dan zes leer krachten." De heer Bakker registreert nuchter de feiten- Op 31 december 1962 volgde 22 pro cent van de jeugd ulo of vho. In Over ijssel 26 procent; in Nederland 29 pro cent Na het schooljaar 1962 1963 werden toegelaten tot het ulo 41 pro cent; Overijssel 48 procent. Nederland 54 procent. Dit betreft jongens. Bij de meisjes is de verhouding 45. 52 en 56 procent. A/TAAR er zjjn ook wel positieve din- ItX gen", zegt de heer Bakker. Wan neer de weg Amsterdam - Lelystad - Steenwjjk Groningen gereed is, ligt dit gebied slechts op één uur afstand Blokzijl heeft als oude Zuider zeestad een roemrijke geschiede nis. Voor het stadje zijn, i.w.m. recreatieplannen, nieuwe moge lijkheden in de nabije toekomst zeker weggelegd. van Amsterdam. Het toerisme komt aanbulderen. Dit gebied kreeg de eer ste streek-VVV met een eigen direc teur. De provincie riep een recreatie stichting in het leven. Het project „De Blauwe Hand" is in Wanneperveen in uitvoering onder grote belangstelling en financiële steun van Rijk en Pro vincie. De heer Bakker spreekt voorzichtig over de samenvoegingsplannen. De mi nister van Binnenlandse Zaken staat er niet afwijzend tegenover. De gede puteerde weet, dat er in de gemeen ten geen eenstemmigheid is over deze plannen. Hij betreurt echter, dat ze niet tot een collectief alternatief wis ten te komen. De streekraad heeft geen bestuurlijke bevoegdheden, maar door het werk van de streekraad is er meer belangstelling gekomen voor de pro blemen van dit gebied. „Ook dat is waardevol", zegt de heer Bakker. Maar wanneer de heer Bakker be treurt dat er geen collectief alterna tief is voor de samenvoegingsplannen dan heeft d<e burgemeester C. van der Wolf, die met grote enengie het re creatieproject „De Blauwe Hand" tot ontwikkeling bracht (investering circa 2 miljoen gulden voor een uniek wa tersportcentrum van werkelijk grootse allure) betreurt het dat Ged, Staten ten aanzien van de ontwikkeling van N.W. Overijssel geen visie wisten te produ ceren. »,Er is alleen maar negatief over gesproken", zegt hij en ook de PPD wist geen behoorlijke beleidslijn aan te ge ven. Dat N.W. Overijssel expulsiege- bied is, is al lang genoeg bekend. Dat de gemiddelde inkomens er bijzonder laag zijn eveneens, maar ze zijn niet lager dan in sommige delen van Fries land en Brabant. De streek heeft bij zonder veel zelfstandigen. Het gaat er om, wat men er van maken kan in het kader van de gehele schaalvergroting, waar we landelijk mee te maken heb ben." 7">urgemeester Van der Wolf denkt veeleer aan de mensen wier be langen hy moet behartigen dan aan de streek, alhoewel de toekomst daar van natuurlijk ten nauwste met die belangen verbonden is. Maar hy zou wel eens een duideiyke uitspraak wil len hebben over die toekomst. „Wan neer men van de hele streek één groot natuurmonument wil maken, dan zal men ook de cultures binnen die streek in stand moeten houden. Dit betekent dat provincie en ryk er veel geld in zullen moeten pompen. Dit betekent dat men misschien bepaalde kleine bedryfjes met subsidies in stand zal moeten houden. Natuurbescherming en Staatsbosbeheer kunnen wel grote ge- ER zal meer geld in gepompt moe ten worden", Dat is ook de me ning van de burgemeester van Steen- wyk. ,»We zitten met h«t probleem dat we tot het noorden van Neder land behoren, terwyi de hele ontwik keling zich toespitst op het westen". Tegen het raadsbesluit van Steenwijk, dat wel alles voor samenvoeging voelt, heeft deze burgemeester een minder heidsnota ingebracht Hij acht het plan te rigoureus en te ingrijpend. De streek hangt te veel als los zand aan elkaar. De afstanden tussen de verschillende gemeenten zijn te groot. De burgemees ter acht het niet ondenkbaar dat Ged. Staten toch nog met een ander plan zullen komen. Hij is trouwens over de ontwikkeling van zijn gemeente niet ontevreden. Zij moge dan geen ontwikkelingsgemeen te zijn, de industrie doet het zowel qua uitbreiding als nieuwe vestigingen, niet onaardig. „Vergeleken met de an dere gemeenten is de positie van Steenwijk dan ook vrij gunstig. Er komt 30 ha nieuw industrieterrein bij. Het bestaande terrein van 12 ha is nagenoeg volgebouwd. De onderwijs voorzieningen in Steenwijk zijn gun stig tot aan een lyceum, vijf ulo's en een l.t.s. toe en de instelling van het bedrijfsleven heeft ten opzichte van vroeger duidelijk verbeteringen onder gaan. Dat bedrijfsleven doet enthou siast mee aan de stichting van een nieuw cultureel centrum; het heeft zelfs woningen gebouwd en een belang rijk pluspunt voor de toekomst is, dat de afstand tot Amsterdam wordt te ruggebracht tot slechts 80 km." De achtste industrialisatienota zei dat de werkgelegenheidssituatie in dit gebied, speciaal bekeken zou moeten worden. Er is alle reden voor het ne men van positieve maatregelen, zegt de nota, maar zonder dat daarop een speciaal accent gelegd wordt. ET Is een mooie leuze, maar weinig positief voor een streek welke IN dit verband is het probleem van de sociale aanpassing minstens zo belangryk als alle maatregelen dl» in het economische vlak liggen. Ir. S. Maso, die in 1961 secretaris was van de plancommissie voor dit gebied, zei toen, dat er nog te veel werk krachten zyn, die de voorkeur geven aan verbrokkelde arbeid. Een tydje landarbeider zyn, punterverhuurder, rietsnijder en werkloos. Bovendien zyn er nog teveel mensen, die liever in armoede leven als kleine zelfstan dige, dan als beter betaalde arbeider in de industrie. Er zyn hier nog te veel mensen die zich schamen in de industrie te werken en daaraan is ook de publieke opinie schuld. Maar geluk kig is er een kentering. En van die kentering begint de In dustrie thans aarzelend de vruchten te plukken. De metaalnijverheid zag sinds 1960 het aantal werknemers stijgen van 164 tot 339; de kleding en reini ging van 101 tot 172. Het rapport van de ETIO over de ontwikkeling van de personeelsbezetting zegt dan ook dat verdergaande industrialisatie in dit gebied noodzakelijk is en dat Steenwijk daarvoor gerede mogelijkhe den biedt. De te verwachten verdere afvloeiing uit de landbouw schept in de komende jaren gunstige vooruitzichten tot aanwerving van arbeidskrachten. Maar op een of andere manier, zal toch eerst ten aanzien van de kansen voor deze hele streek een verlossend woord gesproken moeten worden. Het beleidsrapport, waarover gedeputeerde Bakker sprak, zal spoedig op tafel moeten komen, maar de inhoud daar van is nog volledig in de schoot der toekomst verborgen. Y\ at er niettemin voldoende energie in de streek voorhan den is, bewijzen de woorden van gedeputeerde mr. J. Niers, die hel elan waarmee initiatieven op re creatief gebied juist hier tot uit drukking worden gebracht als voorbeeld stelde aan de hele pro vincie. N.W. Overijssel. Nog steeds probleemgebied en nog steeds ge bied zonder beleid. Het wordt nu zo langzamerhand tijd, dat daarin verandering komt. ONZE TWEELINGPUZZEL Als variatie deze keer een „tweeling- puzzel". Het lijkt een gewone kruiswoord puzzel, maar deze be staat uit twee volko men identieke dia grammen. Voor elk daarvan is er een op gave met eigen om schrijvingen. De moei lijkheid voor onze puzzelliefhebbers is echter, dat de om schrijvingen gecombi neerd zijn. Zo staat er bij horizontaal 2: hoofdtooi; hijswerk- tuig. Nu kan die hoofdtooi komen op de vijf hokjes in het linker diagram, maar het kan ook, dat het achter 2 hoort in het rechter diagram. Ho rizontaal 7 geeft als omschrijving: reeds; stofmaat. Hoort het een nu links en het ander rechts, of om gekeerd? Aan u de taak u^e piooiemen op te lossen. Wanneer de puzzel goed wordt opgelost, krijgt u twee complete op zichzelf staande kruiswoordraadsels. OPGAVE Horizontaal: 2 hoofdtooi, hijswerktuig; 7 reeds, stofmaat; 9 lapd in Azië, dunne; 10 eikeschora, elasticiteit; 12 leurder, hoop; 14 deel v.h. hoofd, Duits pers. voornaamw.; 16 gesloten, netto; 17 berg plaats, water in Brabant; 19 titel, bo venaards wezen; 20 spil, en omgekeerd; 22 selenium, soort schip; 23 wapen, na- tuurprodukt; 25 n.v. (Franse afk.), kin der groet; 26 jongensnaam, voorzetsel; 27 rustplaats, deel der wet; 29 titel, vo gel; 32 graafwerktuig, lopend touw; 33 toespraak, rivier in Duitsland; 36 dub belklank, wereldorganisatie; 37 vloerbe dekking, leesteken. Verticaal: 1 levensstadium v.e. insekt, schoenmakersgerei; 3 het Romeins im perium, het Romeins imperium; 4 leger, walkant; 5 water in Brabant, geogr. aan duiding; 6 deel v.d. hals, windrichting; 8 watering, Europeaan; 11 bevestiging, maatschappelijke groep: 13 ontginnen, bieden veilig stellen, maar hoe willenbij wisselende beurt; 15 werpstrik, rij- rel, 75 est, 77 mei, 79 eg, 80 n.t. tuig; li meisjesnaam, onderricht; 18 werpstrik, gebaar; 21 familielid, bevel; 24 godsdienst, dringend; 27 vloer, planeet; 28 mager, boogvorm; 30 nieuw, in plaats van; 31 zwaardvis, haarkrul; 34 zang- noot, stofmaat; 35 water in Friesland, vreemde munt. OPLOSSING Horizontaal: 1 makker, 6 poedel, 10 ra, 11 knaap, 14 nr, 15 trans, 18 oir, 19 stoom. 21 ria, 22 iet, 24 the, 26 oom, 27 id, 29 lasso, 31 r.g., 32 s s., 34 ork, 36 ego, 38 dr, 39 pose, 41 era, 43 etina, 45 leo, 46 gede gen, 47 ene, 48 lire, 50 eva, 51 reet, 52 ad, 54 elk, 56 vee, 57 es, 59 on, 60 einde, 63 ma, 65 nap, 67 rib, 68 urk, 70 ren, 72 haard, 74 ier, 76 ommen, 78 a.e., 79 essen, 81 e.o., 82 mollig, 83 triest. Verticaal: 1 matras, 2 kraai, 3 kan, 4 r.k., 5 aai, 6 p.p., 7 ent, 8 droog, 9 lem mer, 12 nota, 13 arts, 16 r.i.f 17 si 19 se, 20 oo, 23 elk, 25 hoe, 28 dos, 30 streven, 31 rot, 33 speld, 35 regel, 37 genre, 38 dante, 40 ooi, 41 ede, 42 aga, 44 nee. 49 ren, 52 eem. 53 arnhem, 55 kei, 56 ver, 58 sonnet, 59 opaal, 61 ibis, 62 dure 64 armoe, 66 aa, 67 r.d., 69 ko. 71 te, 73

de Stem | 1965 | | pagina 17