Australië's strijd tegen Vietcong is eigenbelang Oostduits gezin als acrobaten gevlucht Lotz ontkent officier in Israël te zijn geweest Blondines prooi van Italiaanse nozembenden Organisatie uitzending vrijwilligers gewijzigd GEEN MEISJE-ALLEEN NOG VEILIG' Want V.S. moeten straksi Menzies wellicht bijstaan «PEN BRIEF Bedenkelijk propagandist op toernee voor Brandt PREMIER KIJKT IN DE TOEKOMST Britse studente in Frankrijk vermoord VUIST OP TAFEL OVER BELASTENDE BRIEF: Günter Grass kan het niet laten TWEE DAMES VERONGELUKT Spectaculaire bankoverval in Gotenburg Zomer blijft kuren houden Officier krijgt vijftien jaar voor aanslag Groninger vermist „PROVO" KEER! ZICH TEGEN KAPITALISTISCH AUTOVERKEER Tegen dienstplicht Onbekende wil zich met kinderen uit protest verbranden TOESTAND YAN MR. HELB NOG ERNSTIG In Leeuwarden Weekeinde in Europa: Complot tegen De Gaulle Douane ontdekt valse schilderijen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 30 JULI 1965 (Van onze correspondent) CANBERRA. Het is wel merkwaardig, dat de Australiërs, die weinig over de gebeurtenissen in eigen land uit de mond van hun minister-president Sir Robert Men- zies te horen krijgen, dezer dagen de meest uitgebreide informatie; over de politiek van Australië, op stapel gezette projecten en pro gramma's heeft gekregen op een persconferentie, die de premier zelf in de Londense Fleet Street belegde. Daar zjjn mededelingen gedaan die de Australiërs toch wel zeer in teresseerden: over het waarom van het partij kiezen van Australië voor Maleisië, het inschakelen door Australië van een bataljon in de oorlog in Vietnam e.d. tige reacties op al deze beschuldigingen blijkt intussen wel duidelijk, dat t groot ste gedeelte van de Australische bevol king voldoende besef heeft van de wer kelijke toestand en zich aan de zijde van de minister-president schaart. Wat velen diep verontrust is het feit, dat, terwijl de Australische jongens in Viet nam vechten tegen de communisten, in het land zelf niets wordt gedaan tegen de stelselmatige propaganda, dfe dooi de communisten wordt gevoerd. Waar men ook komt in Australië, in alle hoofd steden van de diverse staten zijn de grote openbare parten zondag op zondag het toneel van door de communisten georga- Het is bekend, dat niet iedereen in Australië het daarmee eens is. Temeer niet omdat het land zich hoe laniger hoe meer refereert aan de politiek der Verenigde Staten. De vraag werpt zich op of Australië wel iets anders kan doen, dan zijn lot aan dat van de Verenigde Staten te koppe len. Zouden b.v. de communisten erin slagen zich na de overrompeling van Vietnam een weg te banen naar Thai land en van Thailand naar Maleisië, dan kan het onmogelijk voorkomen wor den, dat Indonesië in geval van een grote oorlog een springplank wordt voor een inval in Australië. Dit land helpt nu Amerika in Vietnam uit eigenbe lang. Zou het anders straks van de Verenigde Staten kunnen verwachten, dat deze een hand uitsteken naar het land. dat hen in Vietnam de kastanjes uit het vuur liet halen? De deelneming van Australië aan de oorlog in Vietnam heeft zeker niet ieders onverdeelde in stemming en onder hen, die Sir Robert Menzies hierover aanvallen, bevindt zich een aantal dominees van verschil lende gezindten. Opnieuw hebben zij zich in eeen open brief tot de minister-president gewend om hem rekenschap te vragen voor het regeringsbeleid ten aanzien van Vietnam. Van het Australisch bataljon, dat aan de zijde van de Verenigde Staten vecht, zijn reeds soldaten gedood, waaronder ook Australiërs van Nederlandse af komst. De dominees hebben aanstoot ge nomen aan de woorden van Menzies, toen deze verklaarde, dat Australië „in oorlog" is. „Indien dit zo is", zeggen zij, „tegen welke regering of tegen welk land wordt dan oorlog gevoerd? Indien wij in oorlog zijn, wie heeft deze dan verklaarden wanneer? Is dat door het1 kabinet gedaan of is het een persoon lijke beslissing? Welk constitutioneel recht heeft de minister-president van Australië om in deze teTmen te spre ken?" Een andere reden voor wrevel leverde o.a. het bericht, dat de unifor men en de schoenen van de Australi sche soldaten in Vietnam van dien aard zijn, dat zij snel aan het lichaam van de soldaten wegrotten, ook al, omdat zij jaren oud waren. Men kon toch aan nemen, dat het leger enige ervaring had opgedaan in Nieuw Guinea, dat een klimaat heeft, dat met dat van Viet nam vergeleken kan worden. Daarbij ko men nog klachten over de te lage soldij van de militairen. Er is nog iets anders, dat de domi nees dwars zit en wel de verklaring van Menzies, dat de vredesbetogingen in Australië georganiseerd zouden zijn door de communisten. Dit kan trouwens ook moeilijk ontkend worden. Uit de rus- ARLES (UPI) Een Engelsman, Wil liam Mitchell, heeft het lijk van een meisje, dat verleden week uit de rivier de Rhone is opgevist, herkend als dat van zijn dochter, de 21-jarige Oxfordstudente Alice Mitchell. Het meisje was door middel van messteken gedood. Alice was op vakantie in Frankrijk Haar ouders hadden haar sedert april niet meer gezien. Het meisje was de vakantie begonnen met een vriendin, die half juli alleen naar Italië en Grieken land was doorgereisd. Het echtpaar Mit chell. dat in Glasgow woont, had voor het iaatst van Alice gehoord via een kaart, die het meisje op 16 juli in Avig non had gepost. GRONINGEN (A.N.P.) Uit Gro ningen is verdwenen de 65-jarige vee koopman Fokke Veenstra. Hij werd het laatst gezien in de nacht van zaterdag op zondag, toen hij op een zwarte fiets naar de stad Groningen reed. De po- s niseerde betogingen met hun talentvolle sprekers, die verzet prediken tegen de politiek van de regering. Net zoals alle steden van Australië zijn Sydney en Mel bourne. Adelaide en Brisbane, Perth en Hobarth op zondagen de saaiste plaat sen, die men zich denken kan en daar om zoeken talloos velen en vooral zij, die niet naar de stranden trekken (waar het thans veel te koud is) verpozing door te gaan luisteren naar de zogenaamde „zeepkistensprekers". De raddraaiers voelen zich daar als in een soort nie mandsland. Nu kan iedere burger indi vidueel een aanklacht indienen, als hij meent aanstoot te moeten nemen aan de taal van deze oproerkraaiers, maar wie zal zich eraan wagen te moeten op draaien voor de kosten, mocht de zaak voor de rechtbank komen? (Van onze correspondent) litie vermoedt dat hem een ongeluk is'^J1i^kapitalistiscil' overkomen. AMSTERDAM De Amsterdamse anarchistische beweging, die onder d< naam Provo al enige moedijlkheden met de justitie heeft gehad, heeft voor een nieuwe stunt gezorgd. Rond het stand beeld van het Amsterdamse „Lievertje" werd een viertal witgeschilderde fiet sen geplaatst, die door iedereeen ge bruikt mogen worden en na gedane dienst weer onbeheerd in de hoofdstad achtergelaten dienen te worden. De or ganisatie Provo beoogt met dez€ witte fietsen-actie bevrijding van het auto monster. ,.dat ons volk aan grote ge varen blootstelt" ts bereiken. Iedereen mag de witte fietsen, die zonder slot overal in de stad aangetroffen kunnen worden, gebuiken op voorwaarde dat ze na gebruik weer ergens in de stad on beheerd worden achtergelaten Provo zal met de witte fietsen-actie net zo lang doorgaan tot het gevaar van het toe nemende autoverkeer in Provo-ter genoemd gewe-J (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het organisatiepatroon dat ten grondslag ligt aan de uitzen ding van mannelijke en vrouwelijke vrij willigers naar projecten in de ontwikke lingsgebieden, heeft enige wijzigingen ondergaan. Onlangs is namelijk in Den Haag opgericht de .Stichting Neder landse Vrijwilligers", waarin het ..Jon geren Vrijwilligersprogram" (JVP) als overheidsinstituut en het Jongeren Vru- willigers Corps (JVC) als particuliere organisatie hun krachten gaan bunde len. Drs. J. L. M. van de Laar. de vroegere staatssecretaris van O K en W, is voorzitter van de nieuwe stich ting geworden. De bedoeling is, dat de overheid en de JVC. welke organisatie als zodanig blijft bestaan, in de nieuwe stichting samen geraken tot het opstellen van hulpverleningsprogramma's, waarbij dan SAIGON (U.P.L) Een onbekende heeft de in Saigon verblijvende buiten landse journalisten schriftelijk meege deeld dat hij van plan is zichzelf en drie van zijn kinderen te verbranden uit protest tegen de dienstplicht. In de ongetekende brief staat: „Een 28-jarige man en drie van zijn kinderen in de leeftijd van twee. vijf en zeven jaar, zullen zichzelf verbranden uit pro test tegen de onmenselijke militaire dienst. Mijn moeder zal zich om dezelfde redenen ook verbranden op een plaats, die dichtbij het kabinet van de minister president ligt". Hij kondigt aan zichzelf van het leven te beroven in de buurt van het minis terie van defensie op de 29e, 30e of 31e augustus, om negen uur in de morgen. Hij zegt tenslotte de volle steun te heb ben van zijn vrouw, die met nog twee kinderen zal achterblijven. BERLIJN (UPI) Een Oostduits gezin van drie personen heeft gisteren de dood geriskeerd door op een circusach tige manier via een touw over de muur te ontvluchten. Een man, zijn vrouw en hun 9-jarig zoontje bengelden hoog boven de muur en wisten door zich hand voor hand langs het ongeveer 100 meter lange touw te laten glijden de Amerikaanse sector te bereiken. Do ontsnapping werd nog spectaculair der, doordat zij ondernomen is vanuit een gebouw van de Oostduitse regering, dat weliswaar langs de muur staat, maar er toch nog op een vrij grote afstand vandaan. Het gezin had zich KAIRO (U.P.I.) De openbare aan klager in het proces dat in de Egypti sche hoofdstad Kairo wordt gehouden tegen drie Westduitse burgers, heeft donderdag Wo|fgang Lotz ervan be schuldigd Israëlisch staatsburger te zijn en officier in het Israëlische leger. Lotz ontkende deze aantijging ten stelligste. „Dit is een grote leugen", zei (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis (Van onze correspondent in Bonn) KEULEN Günter Grass, s?»i iVer van bestsellers „Blechtrommler" en „Hunde- heeft zijn eerste, uit eigen middelen gefinancierde verkie- zings-propagaaidareis voor zijn vriend en SPD-kandidaat voor het kanselierschap Willy Brandt be ëindigd. Van het honorarium voor zijn redevoeringen rond 14.000 mark heeft Grass boeken ge kocht voor de recreatiezalen in de Bundeswehr-kazernes. Grass heeft tot dusverre 14 steden van de bondsrepubliek bezocht. Binnen kort wil hij nog een tweede ver kiezingstournee voor de SPD on dernemen en daarbij vooral klei nere oorden bezoeken. Hij wil ook in Oost-Duitsland op tournee voor datgene, wat in Oost-Duitsland voor parlementsverkiezingen door gaat. Het is echte* niet erg waar schijnlijk, dat de Oostduitse com munisten hem de vrijheid van het verkiezingswoord zullen verlenen... Voor vele sociaaldemocratische „Genossen" is de verkiezingspro paganda van Günter Grass al een gruwel geworden. Mer moge over Günter Grass „literatuur" denken zo men wil, het is niet onbegrij pelijk, dat zijn boeken op vele mensen afstotend werken. O.a. op bondspresident dr. Lübke, die het de burgemeester van Berlijn Wil- y Brandt eigenlijk een beetje kwa lijk neemt, dat hij zo nauw met Grass bevriend is. „Die man schrijft over dingen", zo heeft de president Brandt eens gezegd, ^waarover echtelieden in de inti miteit van hun slaapkamer nog niet eens spreken". En zo vrezen vele „Genossen', dat Günter Grass op vele kiezers oo kaf stotend werkt en dat dit niet zonder terug slag op de SPD za1 blijven. Motto: „Een partij, die zo'n man (als Grass) verkiezingspropaganda laat maken, kan niet goed zijn". En zo zijn er vele socialisten, die in stilte hopen, dat Günter Grass zijn tweede en eventueel derde verkiezingstournet, nu toch maar niet zal ondernemen. Die hoop is evenwel "del: Grass heeft er de smaak van te pakken gekregen. Het doet hem niks, dat de SPD- leiding zich al enige malen ge noodzaakt heeft gezien zich van Grass' uitlatingen te distanciëren. o.a. van zijn beweringen over de Dder-Neisselijn, die volgens Grass 3e definitieve Duitse staatsgrens moet worden. Vele politici in West-Duitsland christen- zowel als sociaaldemocraten denken er net zo over. maar kunnen zich niet veroorloven dat hardop te zeggen uit vrees de stemmen van de z.g. „Heimatvertriebenen" te verlie- iwa £n voor wie de ..Heimat- ra Oost-Pruisen. Pommere- Oost- Brandenburg en Silezië feitelijk nog een nostalgisch begrip, maar £een realiteit is en die daarheen nimmer meer zullen terugkeren Ongetwijfeld zal Günter Grass de Ce:Pe (zoals h« het zelf schnjtt) een pantal stemmen be- zorgen. Het is echter evenmin aan twijfel onderhevig, dat hij de par tij van Brandt vele stemmen zal kosten. Het is maar de vraag, of de winst tegen het verlies zal'op wegen, of dat Günter Grass in laatste instantie voor de SPD toch een verliespost zal worden. hij. Lotz heeft bekend voor Israël te hebben gespioneerd, maar heeft 10 an dere beschuldigingen die tegen hem werden uitgebracht, ontkend. Behalve Lotz staat ook zijn echtge note, Waltrud. en de industrieel Franz Kiesow terecht. Het echtpaar Lotz kan eventueel ter dood worden veroordeeld. De openbare aanklager grondde zijn beschuldiging, dat Lotz Israëlisch staats burger zou zijn op een brief, die hij van iemand, wiens identiteit hij niet wilde onthullen, uit Duitsland zou heb ben ontvangen. Deze persoon zou kort geleden een gesprek hebben gehad met Wolgang Pilz een Duitse raketdes- kundige, die kort geleden vanuit Egyp te naar de Bondsrepubliek terugkeerde. In de betrokken brief schrijft de on bekende dat Lotz in 1921 te Mannheim werd geboren, in 1933 naar Palestina emigreerde, in 1949 Israëlisch staats burger werd en vervolgens officier werd in het Israëlische leger. De briefschrijver merkt onder meer op: „Zekere Duitse autoriteiten zijn hiervan volledig op de hoogte". Volgens de openbare aanklager zou enkele da gen geleden een hoge Israëlische offi cier in Hamburg zijn gearriveerd, om deze gegevens over Lotz, die onder meer in het weekb|ad „Der Stern" heb ben gestaan, te verduisteren. Lotz verloor gisteren voor het eerst sinds de aanvang van het proces zijn zelfbeheersing en sloeg met zijn vuist op tafel. Hij verklaarde tijdens een be sloten zitting de rechtbank te vertel len wie, naar zijn mening, achter deze belastende brief zit. Lotz's verdediger eiste dat de brief uit de processtukken zou worden ver wijderd, of dat anders de briefschrijver zelf zou moeten komen getuigen. Nadat de ontsteltenis over de brief in de rechtszaal was bekoeld, werd het proces in besloten zitting voortgezet De zitting achter gesloten deuren duur de slechts een half uur. Het proces is tot maandag verdaagd. verstopt in een wasgelegenheid en on der de dekmantel van de nacht de vluchtpoging ondernomen. De ontsnap ping duurde drie uur. De 33-jarige man bond het touw aan een vlag gemast o-p het dak van het 18 meter hoge gebouw en wierp het over de muur. Be man had een kleine hamer aan het touw gebonden om zijn trefzekerheid te vergroten. Daar stonden Westberlij- ners, die het touw aan het wrak van een vrachtwagen bonden. Dit alles ge beurde slechts op 120 meter afstand van de Amerikaanse post „Checkpoint Charlie". Ooggetuigen zeiden, dat een de jongen zich hand voor hand langs het touw liet glijden en zo terechtkwam bij de vrachtwagen, die op een leeg stuk grond stond. Daarna volgden ver volgens zijn moeder en vader. Zij had den zich voorzien van leren handschoe nen om hun handen te beschermen. Zij werden naar een ziekenhuis verwoerd om onderzocht te worden. De Westberlijners, die de ontsnapping gadesloegen, hielden hun adem in toen de vluchtelingen boven de muur hin gen en dus een gemakkelijk doel waren voor de Oostduitse grenswachten. De, Westberlijnse politie, die gewaarschuwd! was. stond klaar om in te grijpen als de Oostberlijnse politie naar hen zou schieten. De vopo's bemerkten de vlucht echter pas 4 uur nadat deze was be ëindigd. Bijgaande foto geeft een beeld van de ontsnappingswijze. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van Bui- tenlaaxöse Zaken zei donderdagmorgen geen nadere bijzonderheden te kunnen verschaffen over de Nederlandse ambas sadeur in Zuid-Afrika, mr. A. H. Helb, die in een ziekenhuis in Pretoria is opge nomen. Wij konden geen bevestiging krij gen van het bericht dat ambassadeur Helb door een hersenbloeding zou zijn getroffen. Men beperkte zich er toe mede te delen dat zijn toestand ernstig is. Ook de vraag of levensgevaar aanwezig is bleef onbeantwoord. Ambassadeur Helb is 56 jaar oud. LEEUWARDEN (A.N.P.) Twee be jaarde dames zijn in Leeuwarden omge komen, toen zij onverhoeds, op vijftig meter afstand van een zebrapad, voor een auto liepen. De 74-jarige mevrouw H. de Vries uit Leeuwarden overleed ter plaatse; haar schoonzuster, de 68-jarige mevrouw J. de Vries uit Amsterdam, bezweek later aan haar verwondingen in het ziekenhuis. GOTEBORG (U.P.I.) Twee gewapen de mannen, één van hen vermomd als vrouw, hebben gisteren in de Zweedse havenstad Goteborg een spectaculaire bankoverval gepleegd. Kort na de over val is niet ver van de bank een der ver moedelijke daders door de politie aange houden. De twee gemaskerde mannen begaven zich regelrecht naar de kassier. De andere bankemployés werden met twee revolvers op een afstand gehouden. Eén van de overvallers schoot in de lucht, vermoedelijk om het personeel en de cliëntèle bang te maken, waarna hij werd aangevallen door een personeelslid. De overvaller schoot hem hierop in zijn dijbeen. Terwijl dit gebeurde sprong zijn hand langer over het bureau van de kassier en graaide het aanwezige geld (ongeveer 23.000 Zweedse kronen) weg. Op dit mo ment gooide een andere kassier een tel machine door de voorruit om de aandacht van voorbijgangers te trekken. Ook druk te hij op de alarmschel. Een bankemployé vluchtte naar een nabijgelegen benzine station en belde de politie. De overvallers kozen hierop het haze- pad. Zij sprongen in een kanaal en zwom men naar de overzijde. Toen de politie arriveerde waren zij reeds verdwenen. de financiering van en de voorbereidin gen tot de uitzending van vrijwilligers door de stichting met overheidsgelden geschieden. De bij de JVC aangesloten 48 particuliere organisaties van jonge ren van allerlei richting krijgen vooral een belangrijke taak op het terei-n van de recrutering van de aspirant-vrijwil ligers. Zij mogen tevens desgewenst op eigen initiatief en voor eigen reke ning jongeren blijven uitzenden- Minister Bot (Ontwikkelingshulp) ver telde op een persconferentie, dat van overheidszijde thans 6 projecten in uit zijn betrokken. Deze projecten zijn gelegen in Cameroen, Ivoorkust. Nigeria. Braz-ilië, Columbia, en in de Libanon. Voor vier projecten in India, Cameroen. Zambia en Colum bia zijn thans 49 jongeren in opleiding. Voor elf projecten zijn aanvragen inge diend. die thans in onderzoek zijn. Voor het werk van de oude JPV was op de rijksbegroting voor 1965 5,5 miljoen uit getrokken. Minister Bot liet blijken, dat de nieuwe stichting op de rijksbegro ting voor 1966 nog iets royaler zal wor den bedacht. Jongeren, die meer omtrent de uit zending als vrijwilliger naar het buiten land willen weten, kunnen voor inlich tingen terecht bij het kantoor van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers, Be- zuidenhoutseweg 153, te Den Haag. GREENWICH Niet alleen in Neder land zyn de zomervooruitzichten voor het weekeinde weinig hoopvol. Ook in de naburige landen is de zon ver te zoeken. In West-Duitsland blijft het weer on zomers: koud en regenachtig. De voor spelling voor het weekeind luidt: be wolkt, geen verandering in temperatuur (omstreeks 20 graden) en verspreide bui en. Voor België wordt regenachtig en kil weer verwacht met temperaturen van slechts 15 tot 18 graden. Regen, regen en nog eens regen, voor speelt de weerman in Denemarken. In de hoofdstad en de grootste delen van het land kwam het kwik gisteren niet hoger dan 14 tot 16 graden. Op de Britse eilanden worden voor het komende weekeinde temperaturen onder normaal voorspeld. Het zal echter niet meer zo somber en nat zijn. De metereologen in Zweden hebben weinig hoop dat het natte en kille re genweer de volgende week het land zal verlaten. In Zuid-Zweden, dat gewoonlijk het beste weer biedt, haden de toeristen in de maand juli maar negen regenloze dagen. Over het algemeen is het in Zwitser land bewolkt met uitzondering van Tes- sin, waar het zonnig is en blijft. Er wordt weinig regen voorspeld. In het laagland loopt het kwik 's middags op tot 20 gra den, in Tessin van 24 tot 28. In Oostenrijk wordt voor de komende dagen bewolking met buien voorspeld. Het prettige zonnige weer dat Wenen in zijn ban had, zal >ok daar moeten wijken. In Portugal blijft het weer zich goed houden.warm overdag en koel 's avonds. Zuid-Spanje zal tijdens het week einde eveneens weinig gebrek aan zon hebben. (Advertentie) (Van onze correspondent in Rome Jan Dijkgraaf) ROME Nu het toeristenseizoen weer op volle gang is, vertoont Rome en ik beperk me tot deze stad weer dat ontmoedigende en schunnige ver schijnsel van de papagalli". Een „pa- pagallo" is een jongeman, di;. zijn lege, werkloze en nutteloze zomermaan den doorbrengt met het last'.g vallen van liefst blonde vrouwelijke toeristen van alle leeftijden. Hier loopt een jonge of nirt meer jon ge vrouw, alsof ze niets en niemand ziet. Ze bekijkt dc etalages, maar dat is dan ook alles: voor de rest staart ze zorg vuldig naar het trottoir voor haar en kijkt vooral niemand aan. Dat is het eerste punt. Een vrouw van welke Leef tijd ook, die wel iemand aankijkt met name een man, is zeer beslist geen „dame: zij mag derhalve ook midden op de dag worden aangesproken, lastig gevallen, gevolgd en gehinderd. De meisjes en vrouwen uit Noorwe gen, Zweden. Denemarken n onze lan den zijn deur niet. aan gewend en kijken vol belangstelling en nieuwsgierigheid om zich heen, ontmoeten allerwege de hunkerende mannenogen en ontvangen complimentjes, die ze weliswaar in de meeste gevallen niet begrijpen (en ge lukkig maar), maar waarom ze moeten glimlachen. En daarmee hebben ze zelf Jhet hek van de dam geslagen. Maar er is nog meer; in Italië bestaat het niet, dat een meisje of vrouw 's avonds na ne gen uur alleen op straat loopt of zich in bus of tram bevindt. Dat is dermate ondenkbaar, dat zij automatisch en on vermijdelijk worden beschouwd als te be horen tot die trieste en ongetelde cate gorie vrouwen en meisjes, die na het aanschaffen van de door de staat ge- controleerde prostitutie, van bepaalde wijken van Rome een soort openlucht-' jordeel hebben gemaakt. Maar de niet- gewaarschuwde of eigenwijze blondine uit het verre noorden wordt dan al evenzo behandeld als die andere „da mes". Het is een onoplosbaar probleem, omdat het samenhangt met de op voeding, de geestelijke vorming van de Italiaanse jongens. En de dermate in gegroeide mentaliteit van 't „man-zijn", wan de „virilita". van het onweerstaan- baar-zijn wel, daar zullen nog wel enkele generaties overheen of liever uit moeten groeien. Want al die stoere en virile mannen zijn in 99,9 procent niets anders dan verwende, ongemanierde en ongewassen figuren, die hun minder waardigheidsgevoel proberen weg te werken met oververhitte verhalen inzake avonturen met mooie meisjes en vrouwen uit het noorden. Ze schroeven elkaar op totdat ze niets anders meer kunnen dan dat eeuwige aanspreken, hinderen, vol gen, lastig vallen van de vrouwelijke toe risten. Op bepaalde beroemde plaatsen in Rome heeft dit fenomeen dusdanige afmetingen aangenomen, dat de politie en de carabinieri nu hebben besloten een speciale afdeling te „plaatsen" bij de fontana di trevi. En die heeft in deze eerste dagen van haar activiteit de handen aardig vol gehad. Over de Via Veneto kunnen we wei nig zeggen. Wat daar gebeurt grenst doodgewoon aan het ongelooflijke. Maar de eerlijkheid gebiedt ons om meteen te vermelden, dat de politie zelf mach teloos staat wegens het gedrag van een groeiend aantal, meest Engelse en Ame rikaanse „dames", die elk optreden te gen de beruchte en walgelijke papagal- li" onmogelijk maakt. Deze vrouwen komen expres naar Rome om avontu ren te beleven en daarmee wordt het pro bleem als 'n vicieuze cirkel. Bovendien drinken zij als Turken en misdragen ze zich, dat men zijn eigen ogen niet ge looft. Een bijzonder triest voorbeeld pleegt regelmatig een van de dochters van Churchill, Sarah, weg te geven, die in een jaar tijds maar liefst vijf maal werd opgebracht wegens „hinderlijke (molesta) dronkenschap". Het is ellen dig, maar waar de laatste maal ge beurde dit, enkele dagen na de indruk wekkende en onvergefelijke begrafenis van haar grote vader: zij stond toen rond verre noorden. middernacht op de Piazza di Spagna (een ander centrum van „papagalli" en internationaal tuig) het verkeer te re gelen. De zomer levert aan de .politie van Rome elk jaar een onafzienbare hoop problemen en ellende. En het moet worden gezegd, dat die politie zich op een zeldzaam tactvolle manier van haar taak kwijt zeilend tussen die overmacht van rottige jongens en een heilleger van niets-vermoedende meisjes en vrouwen, die niet kunnen weten, dat ze na negen uur 's avonds niet „onge straft" op straat kunnen komen, hoe schandalig dit simpele feit op zich dan ook al is. Een van de bronnen van het grote kwaad is en blijft de Italiaanse film-in dustrie, die maar voortgaat op de weg van erotiek en pornografie en die de mythe van de latin lover" er stevig in houdt Hoe lachwekkend zijn al die jongens en mannen, afkomstig uit de laagste achterbuurten van deze wereldstad, maar gekleed en gekamd (niet gewassen) als Romeinse prinsen en hoe droevig is vaak het lot van zo'n blondine uit het PARIJS (U.P.I.) Het Franse hof voor staatsveiligheid heeft de 26-jarige Louis de Conde, ex-luitenant in het Franse leger, tot 15 jaar veroordeeld, wegens deelneming aan de mislukte aanslag van 22 augustus 1962 op het le ven van president De Gaulle in Petit Clamart, bij Parijs. De Conde is als een der laatsten van de bende van 15 man gegrepen. Twee van hen zijn nog op vrije voeten. Drie leden van de groep zijn ter dood ver oordeeld. Eén van hen. de vroegere le- ger-officier Jean-Marle Bastien-Thiry, is geëxecuteerd. GOTENBURG (U.P.I.) De Zweedse douane heeft in Gotenburg zes schilde rijen in beslag genomen, waarvan men aanneemt dat het vervalsingen zijn van werken van Picasso, Chagalle, Matisse en Mireau. Volgens de douane zijn de doeken al in mei in Gotenburg aangekomen in hou ten kisten, waarop geen adres vermeld stond. De kisten zijn afkomstig van een nog onbekende firma in New York.

de Stem | 1965 | | pagina 3