Mo°/o Verkeersplanning op lange termijn Zweedse krijgt vijfling Z WERFGRANAA I REMT TREINEN Afgeroste beschuldigt jongen politie K ONIJNEN ONDERMIJNEN SEINEN 'lO°lo *10°/o OFFIE -10°/o 65 EK Prijsstop voor Iiorecaf Scherf door tentzeil Hinderpaal voor treinen Novas weg TEGEKO ROVULCO A.N.W.B.-DIRECTEUR A. BOOST: LlING 15.000.— VALITEIT Vcrkeersslaf INBREKER LEEGT BOETEPOT Pierre Harmei wil einde van taalstrijd Witwdsserijen nog duurder Geen leven op Mars gesignaleerd Sensafieprijzen AUTOBANDEN VEEL VRIJ? VERF! VLOEIT VLUG STRAK 12 DAGBLAD VOOR ZEELAND 4198 VOOR gram en d in prijs ?AM -1Q°/0 RAM 55"1 0°/o I Opnieuw geslaagde hormoonbehandeling EEN KIND LEEFT Minister waarschuwt: GEDAGVAARD VOOR DRONKENSCHAP Buien nu 245.- 119.- 105e JAARGANGNe. 24956 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J- M. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. ■Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A e 30 J U I I 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. 3iï i mgeving Breda: goed renderend :-RESTAURANT EDRIJF IVilhelminapark 19, BREDA efoon 32474 i op de afleveringsplaat- Lvan haar produkten is ken steeds een stap voor. gebruikers en een goede at u eens naar de AVIA- daar voor u over heeft! A.N.W.B.-directeur Boost: steden niet vermoorden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor het verkeer is een planning op lange termijn nodig. Dat is de mening van ANWB-directeur A. M. G. Boost, die binnenkort zijn functie zal neerleggen. Er gebeurt in Nederland veel, zegt hij, maar er zit geen lijn in. Het wegenfonds noemt hij een licht straaltje, maar dan een heel klein, omdat het allemaal nog zo frag mentarisch is. De heer Boost, met wie wij een exclusief vraaggesprek hadden ter gelekenheid van zijn afscheid, is er vast van overtuigd, dat Neder land met de moderne stedenbouw de plank volledig misgeslagen heeft. Hij meent dat de woningbouw tussen 1945 en 1955 zich nu al over leefd heeft en ziet de oplossing uitsluitend in park- of tuinsteden. „Willen we stad en land niet ver moorden, dan moeten we nu al maat regelen nemen. In de stadskernen heerst een onmogelijke situatie. Voetganger noch automobilist voelt er zich hele maal veilig. Op het land worstelt de lagere overheid met een tekort aan geld en kan zij daardoor niet de plannen uitvoeren, die voor modern verkeer, voor aangepaste recreatie en voor een behoorlijk toerisme nodig zijn. Daarom wordt het hoog tijd dat er een alge meen plan verschijnt en dat men in fa- sese gaan werken. Het kost allemaal miljarden. Maar wanneer dit geld er niet komt, houden we ons land niet meer bewoonbaar. Het gaat per slot van zaken niet alleen om onze wel vaart, maar vooral om ons welzijn". FALUN (U.P.I./Reuter) Een met hormonen behandelde Zweedse vrouw heeft donderdag een vtffllng ter wereld gebracht slechts twee dagen na de geboorte van een vijfling in Nieuw-Zee- land, waaraan een behandeling met de zelfde preparaten vooraf was gegaan. Er was een groot aantal artsen bij de be valling aanwezig. Vier van de Zweedse baby's drie jongens en een meis je zjjn echter inmiddels overleden. Het overblijvende meisje is zwak. Daarentegen werd over de Nieuwzee- landse baby's donderdag meegedeeld, dat deze de kritieke eerste achtenveer tig uur goed hebben doorslaan. Een 54-jarige Zweedse professor, Carl- Axel Gemzell, heeft de hormoonprepa- raten die beide eerst onvruchtbaar ge achte vrouwen gebruikten, ontwikkeld. Volgens Zweedse statistieken was het donderdag de tiende maal tot dusver in de jaren zestig dat in de wereld een vijfling werd geboren. De moeder is 30 jaar. Zij wilde haar naam niet bekend laten maken. Haar baby's, die elf weken te vroeg werden geboren, wogen allen tussen de 1050 en 1300 gram. De vrouw, die het goed maakt, had al een kind, dat ook pas na een hormoonbehandeling geboren werd. De moeder van de Nieuwzeelandse I vlifting, mevrouw Lawson, is 26 jaar. Z1J had al eerder een dochter ge- I kregen, maar daarna was zij on vrucht je baar geworden. i i behandelende geneesheer ver klaarde: „Mevrouw Lawson heeft om een hormonenbehandeling gevraaed °^at.Z1LZ° g£aag n°S meer kinderen wilde hebben. De ervaring heeft aange toond, dat een dergelijke behandeling,! ook al vindt deze onder zorgvuldig toe zicht plaats de mogelijkheid opent voor een meervoudige geboorte" Men verwacht dat c,e vijfling nog on geveer twee maanden Ln het zieken huis zal moeten blijven. Professor Gemzell begon vijftien jaar geleden met zijn onderzoek naar de mo gelijkheid van behandeling van zowel mannen als vrouwen met hormonen. Ver- I leden jaar beviel een van zijn voorheen onvruchtbare patiënten voortijdig van zeven baby's, die echter allen dood ble- ken te zijn. De scheidende algemeen A.N.W.B. directeur windt er geen doekjes meer om. Hij heeft met zijn bond jarenlang als een roepende in de woestijn gewe zen op de kwalen: op het verkeer, dat in het hoekje terechtgekomen was waar almaar de slagen vielen en op de mid delen ter genezing van de vele kwalen. „We hebben een generale staf voor het verkeer nodig, die moet beschikken over de beste braintrust en over royaal verleende geldmiddelen. Gebeurt dit niet, dan gaat het onherroepelijk fout. Is het een wonder dat de steden in de weekends leeglopen? In 2000 moeten we rekenen op 20 miljoen inwoners met 6.5 miljoen auto's cn zo'n zes miljoen fietsen. Dat zijn allemaal mensen, die een huis moeten hebben, die ontspanning zoeken, die gebruik moeten maken van de we gen. Kortom: die willen leven op een manier, waarop ze volgens de maatsta ven van de welvaart recht hebben. En wat zal daarvan terechtkomen? Als je alleen al bedenkt dat met het maken van een behoorlijke verkeersweg zeven tot tien jaren gemoeid is. jPaflbUfl Pc Stern In van De scheidende algemeen directeur bang dat men bezig is deze kernen langzaam maar zeker te vermoorden, omdat men nog maar nauwelijks plan nen heeft tot verbetering. Volgens hem heeft men in praktisch alle steden bin nenringen nodig, voetgangersarealen, een goed geleid vervoer. En of dit nu openbaar of particulier is, dat ligt aan de plannen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een bestuursdelegatie van de bond van hotel-, restaurant- en caféhouders heeft donderdag op het mi_ nisterie van Economische Zaken te ho ren gekregen, dat verdere overtreding van de vorig jaar overeengekomen prijsgedragsregels niet langer ongestraft zal blijven. Het ministerie heeft gecon stateerd, dat een deel van de horecaf- sector met gemiddeld 10 procent boven het toegestane prijsniveau uitgaat. In dien in deze situatie geen verandering koant zal minister Den Uyl ertoe over gaan om zowel voor spijzen en dranken als voor logiesverstrekking een prijs stop af te kondigen. Minister Den Uyl heeft zelf gisteren aan het gesprek met de Horecaf-be- stuurders niet deelgenomen. Zijn amb tenaren zullen hem dan ook nog van de besprekingen verslag uit moeten bren gen. het laatste artikel onze reeks over de mon nikenrepubliek op de berg Athos, worden de oecume nische perspectieven, wel ke Athos biedt, belicht. Pa gina 6 De Renaultfabrieken hebben de nieuwe modellen van 1965 ge presenteerd. Een bespreking in „Aan de Rol", pagina 9. Waarom vechten er Australiërs tegen de Vietcong? Pagina 7. Het is al dertig jaar huilen met de zuilen. Pagina 5. Toeristische tips, waarmee u in het laatste bouwvak-weekend uw voordeel kunt doen op pa gina 9. (Van een onze verslaggevers) DEN HAAG Sloopwerkzaamheden aan een vijfenveertig meter hoge schoorsteen van de Haagse gasfabriek, hebben donderdag het leven gekost aan de Hagenaar A. D. de Mos (19). Zich wanhopig vastklampend aan een los geraakt brok steen van ongeveer een vierkante meter, stortte hij van veertig meter hoogte naar beneden. Met zijn oom. P. D. Roos uit Den Haag. was De Mos naar boven geklom men. Er was al vijf meter van de top gesloopt toen hij viel. Gebleken is dat een deel van de schoorsteen vroegtijdig is los geraakt. (Van onze correspondent) TILBURG De Tilburgse po litie kijk uit naar een inbreker die het heeft gepresteerd om een bedrag van 400 gulden te stelen uit het gebouw van de kanton rechter. De man (waarschijnlijk een rancuneuze cliënt van vrouwe Justitia). wist precies waar hij zijn moest: in het kantoor van de griffie, waar de boetegelden wor den bewaard De sleutels van de geldkist vond hij in een bureau lade, die vakkundig door hem was opengebroken. De politie heeft vastgesteld dat de inbreker tevens een kijkje in de zittingzaal heeft genomen. Misschien is hij ook nog even op de stoel van de kadi gaan zitten. En wat er tóén door hem heenging kan hij alleen maar zelf i vertellen. De politie hoopt het hem gauw te kunnen vragen. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Drie agenten van de gemeentepolitie hebben de acht tienjarige L. M. uit Bergen op Zoom zodanig afgeranseld, dat hij een dok- tersonderzoek vele bloeduitstortingen in de nek, op de borst en in en rond een oog werden geconstateerd. Dit volgens de verklaring van de jongeman, die donderdag 9 september voor de Bergen op Zoomse kantonrechter moet ver schijnen. In de dagvaarding wordt hem kennelijke staat van dronkenschap ten laste gelegd. M. liep met drie kameraden zaterdag avond rond tien uur over het Koren beursplein. Toen een surveillance-auto van de politie voorbijreed, riep hij ..Schoft", waarop de politieauto stopte en een van de inzittende agenten naar buiten snelde. Deze greep de jongeman in zijn nek en werkte hem in de politie auto, die vervolgens m snelle vaart naar het politiebureau vertrok. Daar aangekomen zou hij door drie agenten .behandeld" zijn, waarbij er een min of meer zou hebben toegekeken, met bovenvermeld resultaat. Bovendien was zijn stropdas zo strak aangetrokken, deze losgeknipt moest worden, s Nachts om vier uur werd M. weer op straat gezet, nadat hij niet meer dan zijn personalia had meegedeeld en ver der geen verklaring had afgelegd. In de dagvaarding wordt niet gesproken over wederspannigheid of verzet tegen de politie. De heer E. Pompe, inspecteur van po litie, die wij dit vernomen hebbend vroegen om nadere inlichtingen, ver klaarde niets van dit voorval te weten. Even later zei hij te veronderstellen dat deze gegevens op een misverstand zouden berusten. „We hebben in het weekeinde wel een dronken automobi list hier gehad", verklaarde hij. Waar uit dan het misverstand zou moeten blijken. PIERRE HARMEL verzoening BRUSSEL (U.P.I.) Pierre Harmei (45), de nieuwe Belgische premier, heeft donderdag in het parlement een uiteen zetting gegeven van zyn politiek. Hjj beloofde hervormingen van de grondwet om een einde te maken aan de taalstrijd in zijn land. Met het oog op deze hervormingen, die met kracht zullen worden doorge zet, zal op korte termijn een parlements commissie in het leven worden geroe pen die met de regering zal samenwer ken. In deze commissie zullen verte genwoordigers van alle partijen met afgevaardigden in het parlement zitting hebben. Aan dit alles ligt ten grondslag de wil tot verzoening van Walen en Vla mingen. Gestreefd zal worden naar vreedzame samenleving van beide gemeenschappen door middel van een grotere autonomie voor beide groeperingen op cultureel en bestuursgebied en een evenwichtige ont wikkeling van de economie in beide delen van hot land. Direct na het zomer reces, in november van dit jaar, zal de regering nieuwe wetsontwerpen hier over indienen. De nieuwe permanente parlements commissie zal ook een statuut moeten uitwerken op grond waarvan Brussel „de hoofdstad van België en Europa kan blijven". Zoals bekend trad de vorige coalitie regering van socialisten (B.S.P.) en ka tholieken (C.V.P.) af, omdat zij bij de verkiezingen niet de meerderheid van ■tweederde kreeg die nodig is om de grondwet te kunnen wijzigen. (Van een onzer vei-slaggevers) UTRECHT Paniek is don derdagmiddag ontstaan in een kampeercentrnm aan de spoorlijn Wezep't Harde, toen een granaatscherf plot seling door een tentzeil scheurde, er drie gaten in maakte en een luchtbed ver nielde. De schuldige was een veld artillerist, die op oefening een richtfout maakte met een 155 mm houwitzer. De granaat werd niet, zoals ge bruikelijk. parallel met de spoor lijn afgevuurd, maar kreeg in zij delingse richting een afwijking. Volgens de legervooriicbtings- dienst ontplofte liet projectiel nog in onveilig gebied, ongeveer een halve kilometer van de spoorlijn. Maar namens de spoorwegen is meegedeeld dat de granaat op slechts honderd vijftig meter af stand van de spoorlijn is geëxplo deerd. Lijnwerkers zagen liet ding uit elkaar springen cn holden hals over kop naar de telefoon om liet dichtstbijzijnde station te bellen. Daar werden do treinen opgehou den tot de zekerheid bestond dat alles veilig was. Drie treinen op de lijn Amers- foort-Zwolle hebben door het in cident vertraging opgelopen. De militaire autoriteiten hebben in middels hun spijt over het gebeur de betuigd en stellen een grondig onderzoek naar de toedracht van het geval in. (Advertentie) Weersverwachting, medegedeel door het K.N.M.I., geldig tot var avond: Nu en dan buien, maar ook enkel opklaringen. Krachtige tot matig en aan de kust aanvankelijk not harde tot stormachtige wind, rui mend van noordwest naar zuid west. Weinig verandering in tem peratuur. Vandaag: zon onder 20.33 uur. Maan onder 22.08 uur SAl8uur Z°n °P 5'59 UUr' Maan op (Van een onzer verslaggevers) KERKRADE - „Het is bjj de wilde konijnen af!", verzucht de chef van het station Kerkrade. „Het gebeurt herhaaldelijk dat treinen worden opgehouden om dat de konijnen iveer bezig zijn. Ze kruipen in de nauwe tunnels, waar de draden van het sein- systeem doorheen lopen, en rich ten daar zoveel onheil aan, dat de signalen langs de baan niet meer reageren." De konijnenplaag is niet van vandaag of gisteren. De employés van de N.S., die in de buurt van de spoorlijn bij Kerkrade wonen, klagen al sinds jaar en dag dat hun keurige tuintjes wor den kaalgevreten; dat zij geen kropje sla onbewaakt kunnen laten liggen en dat de konijnen ze|fs zo brutaal zijn om openstaande keukens binnen te dringen. Dit alles was voor de directie van de N.V. Nederlandse Spoorwegen geen reden om de konijnenplaag te bestrij den. Het was pas ernst toen de sein huiswachters begonnen te mopperen over het feit dat zij hun apparaten niet meer konden bedienen. Deze week zijn er maatregelen ge troffen. Onder aanvoering van een zekere heer Lemmens werd een grootscheepse jacht op de wilde konijnen ingezet. Vijf jagers, drie jachthonden en twee fretten (de laatstgenoemde roofdiertjes staan ervoor bekend dat zij zelfs het grootste konijn durven bespringen) betrokken hun stellingen langs de spc?rbaan. Een hele ochtend en een middag lang knalden de schoten van de jachtgewe ren langs de rails. De jachthonden en de fretten stoven als harige nozems door het kreupelhout en de tunnels van het seinsysteem en maakten zoveel ka baal dat de jagers de weitassen alvast wijd openzetten. De buit viel echter enorm tegen. Vijf konijnen, voor het merendeel jonge exemplaren, lieten het leven. Dat is één konijn per jager.... fVan een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met ten hoogste acht procent boven de laatst geldende ta rieven mogen de prijzen bij witwasse- rijen thans weer worden verhoogd. De minister van Economische Zaken heeft bepaald dat deze prijsverhoging zestien procent mag uitgaan boven het tarief van 1 januari 1963. Vorig jaar is er al een prijsverhoging van maximaal acht procent boven de tarieven van 1963 ge weest. Mijnheer Lemmens: „Eigenlijk ver baast het me niets, want konijnen moet je in de winter jagen". De omwonenden denken er anders over. Zij kennen de konijnen langer dan vandaag. Een overwegwachter zei: „De konijnen zijn veel te slim om zich te laten vangen. Man. ze zijn in staat om 'n spelletje kaart te spelen in de ach tertuin van een stroper. Ze zijn zo bru taal als de beul en ze hebben ervaring gekregen in het ontsnappen". Eén der jagers merkte op, dat hij wel overal de overduidelijke sporen van „konijnse" activiteiten had opgemerkt, maar dat de konijnen zelf tijdig het hazepad moeten hebben gekozen. Hoe het zij de trein had gisteren wéér vertraging CENTRUMPARTIJ: ATHENE (1JPI) Een grote meer. derheid van de Centrum-partij van ex- premier Papandreou heeft zich donder, dag in Athene uitgesproken voor het aftreden vam de Griekse regering on der leiding van George Athanassiadis Novas. Door deze uitspraak van het Centrum is het onmogelijk geworden, dat Novas het vertrouwen krijgt van het parlement. Tijdens een zeer emotionele bijeen komst in de „club van de liberale par tij spraken 142 van de 171 afgevaar digden van het Centrum zich uit voor een korte resolutie met de woorden: ,,Wij stemmen de regering-Novas weg". De man, die in Athene wordt ge noemd als compromis-figuur is Stephan Stefanopolous, die in de voormalige re gering Papandreou als vice-minister- president optrad. De zachtaardige Stefanopolous (67) behoort tot de rechtervleugel van de Centrum-partij, maar is aanvaardbaar voor de andere fracties. HAAG De minister van ouw en Visserij, mr. B. W. uvel, wil op korte termijn na- ndrukken verkrijgen over de gevolgen van de wateroverlast in landbouwgebieden van Overijsel en Gelderland. Minister Biesheuvel, die ten gevolge van vergaderingen van de ministerraad niet in de gelegen heid is nog deze week persoonlijk poolshoogte te nemen, heeft een de putatie van zijn departement afge-, vaardigd - wv l/» WASHINGTON (A.F.P.) De foto's die het Amerikaanse ruimtevaartuig Mariner-4 op 14 juli van Mars heeft gemaakt, geven geen bevestiging van de theorie dat er leven op deze pla neet zou zijn, maar zij sluiten de mo gelijkheid ook niét uit. Dit heeft hét Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) donderdag ver klaard naar aanleiding van de publi- katie van de laatste achttien foto's, die de Mariner-4 naar de aarde heeft over geseind. Andere conclusies zijn dat Mars meer lijkt op de maan dan op de aarde. Als de rest van het oppervlak van de pla neet er net zo uit ziet als het stuk dat door de Mariner is gefotografeerd, moe ten er op Mars meer dan 10.000 kraters zijn (Advertenties) KOELKASTEN AEG, 120 Itr., tafelmodel, formica bovenblad, van 298,- 5 jaar garantie. CENTRIFUGES SCHARPF, 3 kg. van 165,—. WASAUTOMATEN AEG TURNAMAT-D, met aange bouwde hoogtoerige centrifuge. NU van 1098,voor ^55 Nederlands garantiebewijs, eigen technische dienst, unieke service. Dit zijn slechts enkele voorbeelden. maakt het mogelijk. Breda, Ginnekenstraat 130, Tel. 01600—31226. Filialen Rotterdam, Den Haag en Tilburg. ons serviceprogramma: uitlijnen - balanceren - repareren montage - loopvlakvernieuwing EINDHOVEN Heezerweg 42 Tel. 16155 BREDA Koele Mei 6 Tel. 41550-37085 Novas: opstappen

de Stem | 1965 | | pagina 1