Onheilspellende stilte in Laos FANTA J Zal Parijs Hallstein straks herk BIDAULT Rancune in bladzijden 400 alles e kan met ceïafciiiT NU GEEN OFFENSIEF 6 limonadeglazen met vrolijke clowns ORANGE TRAGEDIE IN VIETNAM voor 6 zegels en slechts 1 gulden krijgt U SEZINSFLES wajang* Voorzitter EEG-commissie Man met vier kinderen verongelukt Proces tegen acht massa moordenaars ai Ik neem Wajang omdat het licht verteerbare margarine is en... zo heerlijk! J TEGEN EIND '65 INTERFLORA WERKT MET BLOEMENBON U hoeft geen uren te rijden om gelukkig te genieten van Europa's nieuwste recreatie-oord. D^TAlVlAIMIMA DOOR MIGNON G.EBERHARX. I DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 JULI 1965 werden terugge- s, dat zich ongeveer le van het Russische z'n eigen P-schip be- htige stoot begaf Ro- e aangegeven koers, en kilometer afstand d kreeg hij een onre- •md voorwerp in het dwars op zijn route s wijzigde met een >t zijn koers en even hij in het voorwerp van een mens in een den lang draaiden de in de ruimte om el- 2 dansende vuurvlie- Robles bij de eenza- rder. enige seconden voor- e dat de man in het e ruimtepak inderdaad van de onbekende ach- an de ruimtehelm was ut van een dode, maar die sliep. Het lichaam enigszins opgetrokken 'uünte, terwijl de ster- statig tempo omheen zon over de gehand- gers van de dode as- l, i ag Robles het klei- kje en het potlood dat hielden. Met enige ^te hij het boekje los ree beschreven bladzij- september 1965 cosmonaut Leonid Ma- lyshin, le Sovjet-Unie en ing van het heelal, de maan voorbij weg van de aarde baan om de zon. lichaam rust ^en de sterren mte is mijn graf" derde terug in het boek- ïde de cijfers en formu- baanberekening. Toen loeg. ,,Dus dat is het', hij voelde zich verward, ïp in zijn geheugen. Wie iers was ook weer in de en als eerste rond de gen? Hij zou 't opzoeken archief. In ieder geval rme kerel er met veel elheid voorbij gevlogen. hij door zuurstofgebrek hij ren zwerver gewor- zonnestelsel. En hij had de elektronische ziel v. ;chip hem zou overleven stem op een bewoonde laten horen. erd zich plotseing weer de iedere 30 seconden te- stem in zijn ruimteheim. een heldere gedachte rein. Hij wierp een laat- het glinsterende lichaam de astronaut eD keerde het verlaten ruimteschip, ibine bekeek hij iedere van net instrumentenpa- elijk vond hij de knop ;ode" stond geschreven. de knop om en wachtte ilicht door de wentelende eek. Toen luisterde hij tem .n zijn ruimtehelm: ïntrole Hier volgt tste ooodschap 27 september 1965 kosmonaut Leonid Ma de cabine van het P-schip s de Mars-basis op. In het P-schip piloten was geen >r overdrijving of emotie, astronauten vonden het gewoonte om enigszins ittend over hun karweit- ten. m zei Robles: „Astro- trole. Dit is USA-2. •p geïdentificeerd. Ta- intiek geval. Heb de joodschap gedecodeerd, zelf maar...." (Bijzondere correspondentie) VIENTIANE De toenemende he vigheid van de gevechten in Zuid- Vietnam heeft Laos min of meer in het vergeetboek doen raken. Niette min. de precaire situatie waarin het Zuidvietnamese huurland verkeert, is grotendeels het gevolg van de ontwik kelingen in Laos. Daar hebben de troepen van de Pat- het Lao, de communistische strijd krachten, veoi de helft bezit ,ue:remen van het land. En lang niet altijd ge schiedde dat opslokken van land op kousevoeten. Sedert het begin van de troebelen was het regel geworden dat zo omstreeks het begin van de regen- periode door de Pathet Lao een of fensief werd ontketend. Dit jaar ont breekt een opleving van de strijd en er is een stilte over Laos gevallen die onheilspellender is, dan welk voor gaand offensief ook. Een blik op de kaart, waarop de posities van d/a Pathet Lao en de met- communistische strijdkrachten zijn aan gegeven leert, dat het communistische gebied van Laos een barrière vormt ten dienste van Noord-Vietnam. Het gevaarlijkst is nog de dreiging van uit de lucht door de Amerikaanse luchtmacht. Aanvallen over land, van uit Thailand op Noord-Vietnam on dernomen, verliezen bij voorbaat hun kracht omdat de communisten in staat zijn er het hoofd aan te bieden op niet-communistisch gebied, i.e. Noord en Noordoost-Laos. Deze streken zijn zeer moeilijk begaanbaar. Strategisch is Laos dus voor de communisten „rond". Politiek wacht het n°g °P de afwikkeling die ongetwijfeld met veel geduld het specifieke kenmerk van het Zuidoost-Aziatische communisme - wordt voorbereid. Hierdoor heeft Laos aan belangrijkheid ingeboet. Daarbij komt nog, dat de Amerikaanse lucht aanvallen op de bevoorradingswegen, die van Noord-Vietnam naar hei, zui den leiden, ook de aanvoerroutes naar de Pathet Lao bedreigen. De voorzie ningen van de Pathet Lao ondergin gen ten gevolge daarvan een drasti sche beperking die tot inactiviteit noop te. Het stokken van de aanvoer is voor de Pathet Lao een geduchte be lemmering, omdat het hier een gere gelde strijdmacht betreft met serde voertuigen en trucks, dit in genstellinig tot de in Zuid-Vietnam ope rerende Viet Cong. Niet alleen de be voorrading echter doemt de 1 atnet Lao tot niets doen: de moesson ver hindert de mobiliteit van een zware strijdmacht en dan is er ook nog het feit, dat een deel der Laotische rege ringstroepen uit leden van de Meo- stam bestaat. Deze beheersen de tech niek van de verraderlijke aanval, bij voorkeur 's nachts, en vormen aldus een guerrilla-eenheid in het geregelde leger Tenslotte wordt er b weerd. dat de anti-communistische groeperingen beter samenwerken in hun strijd tegen de Pathet Lao. Als dit zo is, dan heeft dit tot op heden geen ander resultaat gehad dan dat de Pathet Lao tot een satus-quo werd gedwongen. Zolang er geen verloren terrein wordt herwon nen door de regeringstroepen blijft de militaire situatie weinig rooskleurig. P (Advertenties) Een klein Vietnamees meisje klampt zich vast aan haar groot moeder, terwijl Amerikaanse ma riniers een dorp uitkammen hij de vliegbasis Tsjoe-Lai. Bij deze ope ratie zouden 25 Vietcong-strijders worden gedood en 33 gewond. Politiek gespiroken heerst in Laos een chronische chaos. Kortelings zijn er verkiezingen gehouden voor de Na tionale Vergadering. Van algemene verkiezingen kon in dit door de burger oorlog verscheurde land geen sprake zijn. Men is teruggevallen op het sy steem der getrapte verkiezingen. On geveer twintigduizend notabelen (of ficieren, handelaren, dorpshoofden en ambtenaren) kozen uit de kandidaten der drie groeperingen, namelijk neu tralen, rechtsen en communisten, de gegadigden waaruit de koning dan ten slotte zijn keuze maakt voor de 59 le den die in de nieuw© Nationale Ver gadering zitting zullen nmen. Vanzelf sprekend ageren de communisten he vig tegen een dergelijk verkiezings systeem; het staaf immers vast dat zij op die manier nooit een meerder heid zullen verkrijgen. Bij de „norma le" verkiezingen in 1958 behaalden zij die samen met een andere linkse partij wel. De toenmalige Neo Lao Haksat, waaruit de Pathet Lao als revolutio naire strijdgroep is ontstaan, behaalde twintig en de linkse Santiphab-partij dertien van de 59 zetels. Om te voor komen dat het land op „legale" wü- ze aan het communistische blok zou worden overgeleverd werd dit rode parlement d.m.v. een staatsgreep uit geschakeld. De bedrijvers van deze coup waren voor het ove^jrote deel feodale ambtenaren en behoudzuchtige militairen. Sindsdien heeft de ellende van de burgeroorlog het land geteis terd. Er vonden een aantal staatsgrepen plaats met de regelmaat van de klok, maar niemand van de leiders daar van wist voor lange tijd een domine- ende positie in te nemen. Internatio nale bemoeiingen brachten in 1962 de kwestie-Laos iin het brandpunt van de belangstelling en mede daardoor geluk te het om de situatie voor de anti communisten enigszins te redden. De daarop volgende hernieuwde neutrali satie, waaraan ook de Sovjet-Unie haar fiat gaf na eerst de toestand op de spits te hebben gedreven, was wel niet de oplossing, ma.»r verhinderde een complete machtsovername die toen wel, en nu nog nauwelijks belangrijk schijnt te zijn. Phoemi Nosavan, vice-premier in de neutralisesche regering van Soevanna Fhoema zit nog steeds in Thailand nadat de coup in februari 1.1., die hem weer terug aan de macht had moeten brengen, mislukt was. De an dere vice-premier is de rode prins Soephanovong, de leider van de com munistische opstandelingen. Tussen de gedachtenwerelden van deze beide halfbroers de een neu traal. de ander communist laveren de generaals als Kong Le, anti-com munist en neutraal en Koepra- sith Abbay van de rechtsen. Dan is er nog de opzijgeschoven prins Boen Oem Er staat in elk geval één verschrik kelijke waarheid en dat is deze: dat de vreselijke slachting in Zuid-Viet nam mogelijk is geworden door de ge deeltelijke ondergang van Laos Dat maakt de stilte in Laos zo huivering wekkend. (van uw winkelier). FflNTfl ORANGE FANTA ORANGE FANTA GRANGE FANTA ORANGE vruchtenlimonade bereid met zuiver sinaasappelsap Erkend Bottelaar van „Fanta en „Coca-Cola": Bottelmaatschappii „Dongen N.V. - Dongen hoge ham 144 Tel. 0 42.45 10e Moer) 333. PLANTEN MARGARINE ongezouten-puur plaritaardig-licht verteerbaar-dus gezond. 55 55 (Van onze correspondent) DEN HAAG Tegen het einde van dit jaar zal in de 120 aangesloten lan den van de internationale organisatie van bloemenhandelaren, Interflora, een uniforme bloemencheque worden inge voerd, waarmee het dan mogelijk wordt een bloemengroet te zenden naar bijna ieder willekeurig deel van de wereld, en de ontvanger zelf zijn bloemenkeus kan bepalen. De „bloemenbon" zal een vastgestel de waarde krijgen in de eigen valuta van Interflora van 20 fleurin (een fleurin tachtig cent). (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis (Van onze correspondent in Bonn) KEULEN „Ik doe geen enkele voor spelling". Dat was het antwoord, dat de voorzitter van de EEG-commissie, prof. Walter Hallstein, voor de Westduitse te levisie gaf op de vraag, of hij geloofde dat de Fransen hem op 1 januari '66 ais voorzitter zouden herkiezen. Ook het antwoord op de vraag of hij, ingeval van een niet-herverkiezing weer in Westduitse staatsdienst zou terugke ren, was ontwijkend. „Ik geloof", zei prof. Hallstein, „dat ik altijd wel iets interessants zal vinden". Vele politieke waarnemers in de bonds- hoofdstad denken in veel concretere vorm dan de professor zelf over Hallsteins toe komt. Niet gering is het aantal politici, dat ingeval van een CDU-stembusover- winning op 19 september a.s. in prof. Hallstein de toekomstige minister van Buitenlandse Zaken ziet. Er is, zoals men weet, lange tijd sprake van geweest, dat prof. Hallstein vrijwil lig zou aftreden als president der EEG- commissie in Brussel om voor de Chris- telijk-Democratische Unie zijn intrede in de bondsdag te doen. Daarmede zou dan reeds de basis zijn gelegd voor een even tuele ministerportefeuille, als na 19 sep tember de CDU weer een regering zou moeten formeren. Overigens kan men ook zonder een bondsdag-mandaat lid der regering worden. Na rijp beraad heeft prof. ElaLLstein echter besloten niet af te treden en in Brussel te blijven tot de verkiezingen voor een nieuwe voorzitter op 1 januari volgend jaar. Het is zo meent men in Bonn hoogst twijfelachtig of ook na een eventuele bijlegging van de huidige EEG-crisis de Fransen aan prof. Hall stein hun stem zullen geven. En een EEG-voorzitter moet met algemene stem men worden benoemd. Dit alles heeft in Bonn de geruchten doen toenemen, dat prof. Hallstein toch nog een ernstige kandidaat is voor de portefeuille van Buitenlandse Zaken, te meer daar dr. Gerhard Schroder niet meer de onverdeel de steun der CDU-CSU-fractie heeft. Dr. Schroder is vele francofiele CDU-CSU- politici niet pro-Frans genoeg en zij schuiven hem een deel van de schuld in de schoenen voor de vervreemding tussen Frankrijk en West-Duitsland, ondanks het Frans-Duitse vriendschapsverdrag van 22 januari 1963. Dr. Schroder heeft de laatste weken opnieuw in het middel punt der kritiek gestaan, toen uitlekte dat hij afstand wilde doen van de be faamde „Berlijn-clausule" in handels verdragen, die West-Duitsland met com munistische landen sluit. Er is een sterke groep in de CDU-CSU, die, wanneer prof. Erhard na 19 septem ber opnieuw met de kabinetsformatie zou worden belast, een herbenoeming van dr. Schroder zal trachten te blokkeren. Het is deze z.g. „karolingische vleugel" in de CDU-CSU, die in prof. Hallstein de kandidaat-bij-uistek voor het ministerie van Buitenlandse zaken ziet, vooral, om dat zij van hem een te' ugkeer verwach ten naar de buitenlandse politiek van Adenauer. Prof. Hallstein was, van 1951 tot zijn benoeming tot EEG-president, staatsse cretaris van het ministerie van Buiten landse Zaken in Bonn, waar Adenauer toen als minister zetelde. Aangezien dr. Adenauer zich alleen maar met de grote lijnen van het buitenlandse beleid kon bemoeien, was prof. Hallstein in die ja ren praktisch West-Duitslands minister van Buitenlandse Zaken. Velen waren verbaasd toen in 1955 de toenmalige CDU- CSU-fractieleider dr. Heinrich von Bren- tano werd benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken en niet prof. Hall stein. De „karolingische vleugel" in de CDU-CSU wil prof. Hallstein presente ren als een compromis-kandidaat voor de opvolging van dr. Schroder. Of een be noeming van prof. Hallstein tot minister van Buitenlandse Zaken Bonns verhou ding tot president De Gaulle ten goede zou komen, moet evenwel ernstig worden betwijfeld, vooral omdat het voorname lijk aan De Gaulle te danken zou zijn, dat prof. Hallstein straks wellicht als EEG-voorzitter wordt „gewipt". Prof «Dr. W. Halls te in Het is naast uw deur... Een uniek centrum van watersport is vlak bij u. Aan het Veerse Meer in Zeeland, dicht bij Kortgene, daar ligt Delta Marina. Daar is een oud veer huis omgetoverd tot een voortreffelijk restaurant. Daar ziet u tientallen bo ten. Daar ondergaat u de verkwikking van de Zeeuwse lucht. Daar wordt u getroffen door de charme van de wa tersport, tl komt er zo gemakkelijk... 's morgens vóór de koffie nog. En 't is er zo gezellig! VEERSE MEER - KORTGENE-ZEELAND BLUFFTON (UPI) De 43-jarige Wil liam Caley en zijn vier kinderen in de leeftijd van 14 tot acht jaar, zijn op een kruispunt te Bluffton, in de Ameri kaanse staat Indiana, bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. Het on geval gebeurde op dezelfde plaats waar vijf jaar geleden Caley's vader als slacht offer van het verkeer de dood vond. Caley's echtgenote en de 31-jarige Mar vin Shoop, die de auto bestuurde, waar mee die van het gezin in botsing kwam, werden in levensgevaarlijke toestand in een ziekenhuis opgenomen. (Van onze correspondent) PARIJS. Bij „Les Presses du Siècle" zijn gedenkschriften ver schenen van Georges Bidault onder de titel „Georges Bidault, d'une résistance a l'autre". Het is een boek van bijna 400 bladzijden, waarvan men de inhoud gemakke lijk kan raden. Bidault is een fana tiek aanhanger geweest (en nóg) van Frans-Algerije. Met dat standpunt is hij niet de enige geweest. Tot hei laa van ha; staan, in mei 19S8, heeft de Vierde Repu bliek Algerije als Frans territorium be schouwd. De citaten, die Bidault als be wijzen daarvoor aanvoert, zijn niet te GEORGE BIDAULT haat tegen De Gaulle (Advertentie) 12) Al deze mensen en voor Martha's ge voel nog een horde anderen, die al lemaal speciale opdrachten hadden of belang bij de campagne, kwamen en gingen. Archie Henshaw was er al tijd bij. Altijd en overal, klaar met zijn woordje en zijn glimlach, maar Archie was persagent en soms dacht Martha bij zichzelf dat hij zijn titel bij voorbaat al met hoofdletters schreef. Per slot van rekening was Lem nop niet gekozen. Maar hoe zij zichzelf ook betitelde, hij was er altijd en overal, klaar met zijn woord je en glimlach, maar ook met auto's en vliegtuigen. Wakker als een ter riër en even vasthoudend als het erom ging te krijgen wat hij wilde. Hij noemde Lem „baas", wat Lem niet prettig vond. En hij had Lems gewoonte overgenomen Martha elke naam te geven die hem inviel, wat Martha niet echt leuk vond. Maar ze nam het op dezelfde goedhartige ma nier op als Archie het bedoelde. Hij was zijn gewicht in goud waard, zei Lem. Dilly zei dat ook, maar op een afwezige manier en ze liet Archie hard werken. „Hoe gaat het met jou, Cleopatra?" vroeg Archie aan Martha, terwijl de auto over het natte en glimmende wegdek reed- ,,Ze heeft wat rust nodig", zei Lem. „Heb je alles voor elkaar om haar morgen naar Bascom Bay te bren gen?" „Zeker, baas- Maar ik vind het niet ieuk dat dit vóór de verkiezingen de laatste keer is dat ze in het publiek verschijnt. Men wil haar zien. Ze doet het aardig, baas." ,.Ze heeft wat vakantie verdiend Ze blijft daar met oma tot na de ver kiezingen. Heb je haar auto hier ge haald?" „Dat is in orde. die staat in de ga rage van het hotel. Ik zal met haar naar het meer rijden; dan zie ik jou later. We zijn er." Ze waren bij de zaal aangekomen en Martha had geen gelegenheid meer zich wat op te knappen en te ver kleden. De voorzitter was al aan het woord, de microfoons loeiden tegen het gekletter van borden en tafelzil ver in, dait werd opgeruimd. Archie bracht hen door een gang naar ach ter het podium, waar gouverneur Welsh met een hot dog in zijn hand op hen zat te wachten. „De voorzit ter gaat de gouverneur voorstellen en dan gaat de gouverneur jou voorstel len, Lem," ga fArchie haastig aan wijzingen. „Hoe gaat 't jou, mijn beste?" Gou verneur Welsh nam de hot dog in zijn linkerhand en klopte maltha met de andere op de schouder. „Het spijt me dat jullie smerig weer treffen." „Ik heb honger," zei Lem. „Martha rammelt. We hebben acht keer op onthoud gehad vandaag en één sand wich." „We hebben weei kip royal." zei Ar chie- „Of heb je liever hot dogs?" „Ja!" zei Martha en trok haar regen jas uit. De gouverneur haalde zijn schouders op „Ik heb zoveel kippen verstouwd bij' deze coulissen-eter ij en dat ik bang ben langs een kippenren te lopen. De beesten zouden me als hun natuurlij ke vijand herkennen en me ver scheuren." Archie was de deur uitgeschuifeld en kwam nu terug met een blad vol hot dogs en papieren bekertjes met dampende koffie. Service", zei hij grijnzend. ..Ik wist dat je hot dogs zou zeggen." Angstig keek hij op zijn horloge. „O, ja. Hier zijn wat orchideeën." Hij gaf Martha een doos van de bloemist, „Het plaat, selijke damescomité heeft ze laten bezorgen." Martha speldde haastig de orchidee- en op. Ze kauwde op de hot dog, dronk de gloeiende koffie en vond op aanwijzing van Archie de toiletten. Ze probeerde de' kreukels uit haar primulagele rok en jasje te strij ken. Vanmorgen waren ze nog zo fris geweest. De orchideeën leken on der het fluorescerende licht wel don ker paars-rood. Haar gezicht was zo bleek dat haar wenkbrauwen en haar lang oogharen angstig zwart leken- Ze kamde haar blonde haar en was blij dat het een goede bui had en zich in glanzende golven liet leggen. Omdat de lampen op het podium sterk zouden zijn, bracht ze twee la gen lippenstift over elkaar aan Toen ze terugkwam, stond Archie achter de coulissen, met zijn horloge in de hand, als een tijdopnemer, en de gouverneur en Lem stonden te pra ten. „Maar ik draag je wel problemen over, jongen," zei de gouverneur. „Het zal niet allemaal rozegeur en maneschijn zijn als je gekozen bent". ,,Als ik gekozen word." zei Lem en nam een reuzenhap. „Je wordt gekozen. Natuurlijk zijn er altijd waagstukken. Over een vervelende zaak ben ik blij dat hij op jouw schouders neerkomt, dat zeg ik eerlijk, en niet op de mijne." De gouverneur nam nog een beker koffie en deed er suiker in. „Welke is dat?" „Ik dacht dat ik ergen-s room had gezien. Nou vooruit maar. Het geval Mansour. Zijn terechtstelling nadert. Er zal pressie worden uitgeoefend." „Maar die kous is af. Geen probleem. Hij heeft zijn vrouw doodgeschoten en is veroordeeld". „Is, nou ja er is altijd wel een excuus te vinden- Nieuwe bewijzen of een vuiligheidje." Martha werd getroffen, zoals zo dik wijls in de laatste roezemoezige we ken, door Lems vaardigheid zich in een of ander feit vast te bijten tot hij er elk greintje waarheid uitge peurd had. hoe zwaar ook de druk was van tijdnood, mensen of acties. Zijn gezicht kreeg een zeer gecon centreerde uitdrukking. „Je zei: pressie". „Er wordt altijd druk uitgeoefend rondom een terechtstelling. De dwa zen. De hervormers die met het hoofd in de wolken lopen. En wat eerlijke burgers. Dat zijn in zekere zin de las- tigsten, want ze zijn werkelijk eer lijk. En toch hebben ze zich niet dc tijd en de moeite gegund zich precies op de hoogte te stellen van de regels van het strafrecht op grond waarvan een mens veroordeeld wordt. En laai ik je zeggen, Lem, het is moeilijk voor een gouverneur als hij weet da1 hij alleen maar de telefoon hoeft te nemen om een mens wat uitstel tc geven, zijn veroordeling te verzach ten en hem gratie te verlenen. Je moet je aan de wet houden tot het bittere einde." weerspreken. Allen hebben zich in die geest uitgelaten, niet alleen de liberaal Mendès-l'rance of de socialist Guy Mol- let, maar ook de latere eerste-minister Michel Debré, thans een der steunpilaren ,van de Gaullistische partij. De Gaulle zelf heeft na mei 1958, toen hij aan de macht was gekomen, meer dan eens uit geroepen; „Leve Frans Algerije!" Het verschil tussen Bidault en De Gaulle is, dat eerstgenoemde de Algerijnse oorlog met alle middelen heeft willen voortzet ten en niet heeft willen of kunnen inzien, dat de tijd van het oude kolonialisme voorbij was, terwijl De Gaulle als staats man en ook als militair begreep, dat hij de oorlog in Algerije nooit zou kunnen winnen en er een eind aan moest maken, zo eervol mogelijk voor beide partijen. Daarin is hij geslaagd en dat is ongetwij feld een van zijn grote verdiensten, al was het niet altijd gemakkelijk hem op zijn kronkelpaden van Frans-Algerije en Algerijns-Algerije te volgen. Dut Eidab'i icnj-lr 'G' in fanatisme bij de terroristische O.A.S. terecht is ge komen en als een van de leiders van de O.A.S. de oude C.N.R. heeft willen doen herleven (Comité Nationale de la Résis tance) blijft een zwarte bladzijde in zijn levensboek. Tijdens de Duitse bezetting was Bidault voorzitter van een geheel andere C.N.R. Als zodanig was hij in de oorlogsjaren in bezet Frankrijk de plaats vervanger van generaal De Gaulle in Londen, die hem na de bevrijding be noemde tot minister van buitenlandse za ken. De heldhaftige C.N.R. uit de oor logsdagen, waarvoor Bidault menigmaal zijn leven op het spel heeft gezet, achter volgd als hij werd door de Gestapo, had hij nooit mogen vereenzelvigen met de latere O.A.S., die niet alleen de republiek in Frankrijk, maar ook generaal De Gaul le zelf met aanslagen naar het leven stond. Bidault behoorde in mei 1958 tot hen, die schriftelijk op De Gaulle in Colom- bey-les-deux-Englises een beroep hebben gedaan om naar Parijs te komen en de Vierde Republiek door de Vijfde te ver vangen. Die blunder heeft Bidault zich nooit vergeven. Zijn haat tegen De Gaulle staat op iedere bladzijde van zijn boek, geschi ii v Braziliaans verban ningsoord, te lezen. FRANKFORT (UPI) De Westduitse gerechtelijke macht wil een nieuw proces beginnen tegen acht man. die ervan be schuldigd worden duizenden personen te hebben gedood in het kader van het „euthanasie"-programma van het derde rijk. Vijf van de verdachten zijn arts, die de leiding hadden over centra waar geestelijk en lichamelijk minder valide Duitsers tijdens .de oorlog werden ver moord. Vorige week werd in Neurenberg één der superieuren van de artsen, Adolf Kaufmann, gearresteerd. Kaufmann, die na de oorlog verkoopdeskundige is ge worden, had in de oorlog de leiding over het voorlichtingsbureau, dat belast was met het verborgen houden van het eutha nasieprogramma voor het Duitse volk. Tegen een tweede functionaris. Rein- hold Vorberg, is het onderzoek voltooid. Volberg had de leiding over de „ge- meenschaps-ziekenauto-onderneming", die de slachtoffers naar de euthanasiecentra vervoerde. Vorberg wist in 1961 naar Spanje te ontkomen, maar werd twee jaar later uitgeleverd aan de bondsregering. Ook tegen de Hamburgse advocaat Dietrich Allers is het onderzoek voltooid. Allers was verbindingsman tussen Vor- bergs „ambulancebedrijf" en de rijks kanselarij van Hitler.

de Stem | 1965 | | pagina 9