Jonge landen willen te veel ineens bereiken HIT*> soorten fïnnbrod 69 Donald Duck Een wonder op wasdag ZERO OP ZEE Deze week: Imca Marina's succes: „Santo Domingo' KRO - reporter Jan Scholtens in O-Afrika Kapitaal nodig chef assistente 1 2 34 5 6 7 89 Conny van den Bos zingt in Polen De mieren komen SKUTSJESILEN op Friese meren Jan Scholtens nu naar Griekenland Kunst op de pier: Saxgroep Boy Edgar voor t.v. -camera's Actrice tussen mode van deze winter KRO-radio en -televisie over Alphons Ariëns BOEKENPLANK VOLKOREN KROKANTBROOD Welijk cent J DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 JULI 1965 (Advertentie) (Van onze radio- en t.v.-rediacteur) HILVERSUM Jan Scholtens (32 jaar), een van de jonge radio reporters bij de KRO, is de zoon van de burgemeester van Weerse- lo (Ov.). Hij kan zich wat betreft het bezit van een grote reiserva ring nu al meten met zijn veel oudere collega's. Maar in het vak van radioreporter voelt hij zich nog een beginneling, al geeft hij toe. dat zijn vooropleiding hem in deze werkkring wel bijzonder van pas komt. Jan is Eindhovenaar van geboorte. In de zuidelijke lichtstad behaalde hij het gymnasiumdiploma en werkte hierna een paar jaren in het theaterbedrijf. Ver volgens solliciteerde hij bij de KLM, waar hij na een gedegen cursus als ste ward werd ingezet op de intercontinen tale lijnen. Deze rijk gevarieerde werk kring, stelde hem in staat, om bijna alle werelddelen te bezoeken. Hij werd zelfs een half jaar voor zijn luchtvaartmaat schappij gestationeerd in Zuid-Amerika en in Manilla, de hoofdstad van de Phi- lippijnen. Toen hij op zijn verre tochten de meeste werelddelen van nabij had ge zien en enigszins leren kennen, sloot hij zijn KLM-periode af en volgde in Am sterdam aan het instituut voor persweten schappen een tweejarige cursus in de journalistiek. Als free lancer probeerde hij tijdens zijn studie er iets bij te ver dienen, maar Jan merkte al gauw, dat een dergelijke job voor een beginnend journalist een verregaande arrogantie be tekende. Eind 1963 trad hij in vaste dienst bij de KRO-radio en hij heeft nog geen minuut spijt gehad van deze stap. Door zijn verre reizen had Jan Schol tens speciaal belangstelling gekregen voor de grote projecten in de ontwikke lingslanden. Daarom greep hij met beide handen de kans aan, die de programma leiding hem schonk om Dick de Vree te vergezellen op zijn reportagetocht naar Tanzania teneinde enige documentaires te maken over de veranderingen in de structuur en methodiek van de missio nering. De KRO-leiding ging bij de opzet van de reis uit van de opvatting, dat wil men de veranderde omstandigheden in de missie bespreken, men ook aandacht moest schenken aan de gewijzigde struc tuur in de landen zelf. Jan Scholtens kreeg daarom tot taak zich te oriënteren op de economische en sociale toestanden in Tanzania en Kenya. Daarom zijn beide KRO-reporters gedeeltelijk him eigen weg gegaan. Jan heeft talloze gesprekken gevoerd met politici, zakenmensen en leiders van grote cultures. De inkomsten van Tan zania zijn bijna uitsluitend gebaseerd op de handel in agrarische produkten. Waar de wereldmarkt een dalende tendens ver toont voor de grondstoffen, veroorzaakt deze discrepantie in Oostafrikaanse lan den een sluipende inflatie. JAN SCHOLTENS De export van Tanzania bestaat voor 90 procent uit landbouwproducten, ter wijl 98 procent van de bevolking in de agrarische sector werkzaam is. Het be langrijkste uitvoerprodukt (70 procent) is de sdsal, maar sinds de komst van de kunstvezel daalt de wereldvraag naar dit produkt. De oplossing is een grotere dif ferentiatie in de uitvoer-mogelijkheden. Dit kan door de katoen en de sisal in het land van herkomst zelf te gaan verwen ken op eigen spinnerijen. Daarvoor ii kapitaal van buitenlandse investeerders noodzakelijk, maar de enorme politieke onzekerheid in de jonge Afrikaanse sta ten schrikt vele vreemde geldverschaffers af. Tanzania en ook Kenya hebben ove rigens een goede naam dank zij de voort varende leiding van presidenten als dr. Julius Nyerere en Nuomo Kenyatta. Toch zijn vele Europese en Amerikaanse za kenlieden, van mening, dat als een sterke man als Ben Bella in Algerije kan val len, ditzelfde ook in Kenya of Tanzania kan gebeuren. (Advertentie) IAIs directe hulp bij de in- en ver koop, zoeken wij als een beschaafde bijdehande dame, leeftijd tot 35 jaar. Vereisten: verkoopervaring, zake lijk inzicht, enige administratieve aanleg, collegialiteit en takt om leiding te geven. Aanmelden mondeling na tele fonische afspraak of schriftelijk met vermelding van personalia, opleiding en vorige betrekkingen (onder strikte geheimhouding) te adresseren aan de direktie: Gebr. Linders N.V., Warenhuis, tel. 6041, Postbus 216, Dordrecht. De Nederlandse zangeres Conny van den Bos, zal Nederland vertegenwoordigen op het vyfde internationale festival van lich te muziek, dat van 5 tot en met 8 augus tus a.s. te Sopot in Polen wordt ge houden. Aan dit „international fes/tival of light music songs", dat wordt georganiseerd door de Poolse radio en televisie en het Poolse impresariaat Pagart, zal worden deelgenomen door België, Canada, West- Duitsland, Engeland, Finland, Frankrijk, Israël, Italië, Luxemburg, Nederland, Monaco, Zweden, Zwitserland en voorts door de landen van het oostelijk blok. Al le deelnemers zijn verplicht een nieuw liedje uit eigen land te zingen. Voorts zal een Pools liedje in de taal van het deelnemende land gezongen moeten wor den, waarbij vooral op de interpretatie ervan zal gelet worden en tenslotte een lied naar eigen keuze. Conny van den Bos zal als eerste liedje zingen „Speel toch open kaart" op tekst van Pieter Goe- mans en met muziek van Ted Powder. Het Poolse liedje, dat zij ten gehore zal brengen, is getitel „Taxi naar het sta tion". Het werd vertaald door Ernst van Altena. Als vrij lied staat op het pro gramma „Trop tard" van Alex Alstone. Vele Europeanen, waarmee Jan Schol tens sprak, tijdens zijn trip, durfden deze sombere verwachtingen pas te uiten als hij zijn bandrecorder had afgezet. Men is als de dood voor subversieve elemen ten, die kennelijk steun ontvangen van rood-China. Hoe gevaarlijk de invloed van de Aziaten in Afrika is, werd duide lijk bij een bezoek aan het groot-semi narie voor de inlandse clerus in Kipala- pala. Bij de witte paters hoorden zij dat radio-Peking voortdurend goed in Afrika te beluisteren uitzendingen verzorgt in het Swahili. Terwijl Dick de Vree en Jan Schol tens na zware tochten door de wilder nis een gastvrij onthaal vonden bij de ze witte paters, kwam op een avond een Nederlandse broeder de recreatie zaal binnenstormen onder de uitroep: „De mieren komen...." De Nederlan ders dachten bij zichzelf „En wat dan nog?" Maar zij werden al spoedig ge waar dat de zwarte mieren een der af schuwelijkste plagen van Afrika vor men. In het donker, gewapend met een zak lantaarn begaven enkele paters zich naar buiten. Vlak bij het kippenhok zagen zij hoe een klein straaltje zwarte mieren zich welhaast onschuldig voortbewoog. Toen een van de paters een grote krekel te midden van de mieren wierp, was het insekt binnen enkele seconden door de allesvernietigende mieren verslonden. De mieren weten slechts één afweermiddel niet te overwinnen en dat is een goot ge vuld met afgewerkte olie. Zo'n goot was ook om het kippenhok aangebracht. In het andere geval was de pluimveestapel ten dode gedoemd en zouden de paters de volgende ochtend slechts wat arm zalige botjes en veren hebben terugge vonden. Een der paters vertelde, dat de mieren zich niet ontzagen om olifanten te verzwelgen. Zij kruipen dan in de slurf van het enorme beest, dat als een wilde tekeer gaat en met zijn slurf tegen de bomen begint te rammen. Intussen wordt het beest overdekt door miljoenen mie ren, die als het ware op een geluidloos sein beginnen te steken en de olifant vol mierenzuur spuiten tot het dier er bij neer valt. Dan is zijn laatste uur ge slagen. Soms komen de mieren zelfs de slaapkamer van de mensen binnen en wee degene, die niet snel genoeg ont waakt en onmiddellijk begint de kle ren van zijn lichaam te scheuren. Hij raakt overdekt door deze vraatzuchtige insefeten en sterft een afschuwelijke dood. Jan Scholtens kon nog wel uren door vertellen over hetgeen hij gehoord en ge zien had. De beperkte ruimte laat dit niet toe. Daarom gaf hij in een slotcon clusie zijn indrukken weer over deze interessante tocht door Oost-Afrika. Op vallend is het dat deze jonge landen in 15 jaar willen bereiken, waar het westen minstens 50 jaren voor nodig had. Vele plannen zijn in het begin daarom ge doemd om te mislukken. Daartegenover staat dat het verbluffend is om te zien, wat er al in korte tijd werd bereikt. He laas heeft men gebrek aan buitenlandse investeerders, geschoold personeel en de know how om de levensstandaard op een hoger peil te brengen. En dat terwijl Afrika beschikt over vele vruchtbare ge bieden en een enorm reservoir aan werk krachten. In Friesland wordt het Jaarlijkse spor tieve evenement gehouden, dat geheel bij deze noordelijke provincie past, namelijk het „skutsjesilen". Op de Friese meren strijden vertegenwoordigers van verschil lende plaatsen in een van die zeilende schepen, welke speciaal voor deze races in stand worden gehouden. Tom Pauka is tijdens het skutsjesilen aan boord van de 38 ton metende Pieter van schipper Siete Meeter. Zaterdagavond om 22.45 uur maakt hij de radioluisteraars deel genoot van zijn bevindingen tijdens de reportage onder de titel Bijna een zee slag. (Advertentie) HILVERSUM KRO-radioverslagge- ver Jan Scholtens is dinsdagochtend per vliegtuig naar Griekenland vertrokken in verband met de onrust in dit land, Hij blijft waarschijnlijk de héle week in Athene, alhoewel hij juist is teruggekeerd van een reis door Oost-Afrika. In de KRO-rubrieken „Echo" en Ouverture" van de komende dagen zal Jan Scholtens de toestand en de verdere ontwikkeling van de situatie in Athene verslaan. Mocht de ontwikkeling der gebeurtenissen dit eisen, dan zal daarvan ook op andere tijden in het KRO-pro- gramma verslag worden gegeven. DEN HAAG Op de Scheve, ningse pier opent op 25 september „Zero op zee", een internationale kunstmanifestatie die drie weken duurt. Leden van de kunstenaars groep „Zero" zullen er hun wer ken exposeren en er zelf een kunst werk tot staand brengen, zodat de hele pier één groot kunstwerk zal zyn, aldus de organisatoren Albert Vogel, Leo Verboon en Hans Götze. Zij deelden mee, dat Yves Klein postuum aan de manifestatie deel neemt. Naar ideeën van Klein zal de Duitse architect Werner Rühnau het project realiseren, waarbij het mogelijk is in welk jaargetijde ook buiten te vertoeven in een zelf ge kozen klimaat. Dit project te reali seren betekent een wereldprimeur. De organisatoren verwachten, dat naar Scheveningen komen om er te werken: Jezus Soto uit Vene zuela, Fontana uit Milaan, George Rickey uit New York, Uecker uit Düsseldorf, de Japanse Kusama, Walter Leblanc uit België, Jiro Yozhihara uit Japan en de Fran sen Pol Bury en Armand. De deelnemende kunstenaars zijn nog niet allemaal gereed met het uitdenken van wat zij op de pier tot stand zullen brengen. Kusama heeft besloten een dertig meter lange gang te maken met de voor haar zo karakteristieke symbolen, zoals verwerkt in haar „Mijn dui- zend-botenshow". een creatie die onlangs in het Stedelijk Museum in Amsterdam werd geëxposeerd. De Nederlander Armando heeft de geluiden van de zee geannex eerd om ze duizendvoudig over de pier te laten weerklinken. Een deel vah de kunstenaars zal met in dustriële produkten als bierfles sen, autobanden, verpakkingen e.d. werken. De organisatoren hebben de kos ten van de manifestatie geraamd op een ton. psradc In de nieuwe aflevering van de tv-se rie „Improvisatie" zal ditmaal optreden een kleine combo uit het grote jazzor kest van Boy Edgar. Speciaal voor deze tv-uitvoering componeerde Edgar een aantal stukken voor zeven saxofoons en bas-trombone, die onder zijn leiding worden gespeeld door de saxgroep van de band, bestaande uit Tinus Bruin, Piet Noordijk, Herman Schoonderwalt, Theo Loevendie, Harry Verbeke, Joop Masten broek, Toon van Vliet, Eric van Lier, bastrombone; Jacques Schols, bas Johnny Engels, drums. Improvisatie wordt via .Nederland 2 volgende week donderdag uitgezonden en het programma wordt ingeleid door Michiel de Ruyter. Horizontaal1. en volgende - vlakte maat - titel; 2. troefkaart - tamme die ren; 3. titel - een zekere - voorzetsel; 4. bijbelse figuur - boom; 5 vang- en zenddraad; 6 Frans telwoord - ieder; 7. gewicht - voertuig - reeds; 8. eiken- schois - collectieve arbeidsovereen komst; 9. de onbekende - lof - gods dienst. Vertikaal: 1. einde (Dts.) - plaats in Noord-Brabant; 2. begeren, wensen; 3 meisjesnaam; 5. hij die werft; 7. een zekere; 8. beroep; 9. strook - tijdaan- wijzer. Mjopi - daoi '6 Jjbbx -9S19UI -8 !au9 'i ijBEjasuoj i9ut 'g !ü93ubxJ9a !uapn - apua "jjaa 'H-I - 919 - mi '6 lobo - 3J99 *8 jIB - JBH - Sp 'I Ijjp - aun *9 :3üTI9}Tre s .ds9 - tp 13} 9lI9 - jp -g ;a9A tau i mui - are - A9 *i 'JOJI :2u{ssoido De kans om Corrie Brokkens nieuwste succes „Als je maar nooitte winnen heeft de af gelopen week heel wat pennen in beroering gebracht. Het bleek ech ter niet mee te vallen haar plaats in onze „Stern-hitparade" te raden. De Parijse mode-ontwerper Jacques Heim heeft zijn collecties voor de komende herfst en winter getoond. De Franse actrice Mylene Demongeot poseerde na afloop van de show met de modellen Ghitta (l.) en Michèle, die beiden een jersey „après-ski"-ensemble dra gen met daarover een jack met tij- gervelmotief en een Ostrakanjas. Zondag 1 augustus komen de vereer, ders van mgr. dr. Alphons Ariëns naar Maarssen om hun jaarlijkse bedevaart te houden naar het graf van deze in 1928 overleden grote priester. De bijeenkomst van zondag heeft dit maal een belangrijk accent, omdat in de middag de slotvergadering wordt gehou den met het tribunaal, dat het diocesaan proces tot zaligverklaring van Ariëns leeft gevoerd. Van deze plechtigheid geeft Dick de Vree in het radioprogram ma van de KRO op zondagavond 1 aug. een verslag. KRO-regisseur Hans Wortel- boer stelde voor de tv een documentaire samen over het leven en werken van Al phons Ariëns, welke woensdag 4 aug. via Nederland 1 door de KRO-tv wordt uitgezonden. Van de laatste fase van het diocesaan proces is een kort verslag in deze documentaire opgenomen. HANS MOLENAAR: VOETBAL (HET VOETBALBOEK VOOR DE JEUGD) (De Boekerij, Baarü). De Haagse journalist Hans Molenaar, jarenlang jeugdleider en schrijver van een artikelenreeks over jeugdvoetbal in de „Sportkroniek", het officiële orgaan van de KNVB, bracht in „Voetbal" alles bijeen wat de voetbal- jeugd over zijn sport moet weten en be langrijker nog hoe deze jeugd het best voetbal kan spelen. De voetbaltechniek wordt uitvoerig beschreven, aantrekke lijk voor iedere jongen uiteengezet en, aan de hand van tekeningen en spreken de foto's toegelicht. De systemen krij gen eveneens een beurt, terwijl de ge schiedenis en het ontstaan van het voet bal uitvoerig wordt beschreven. Verder zijn er in het boek nog bijzonderheden te vinden over ons Oranje-elftal, geïllu streerd met foto's van belangrijke voet balsterren en voetbalclubs. De tot de af gelopen transferperiode duurste Neder landse semi-profvoetballer, de Amster damse onderwijzer Klaas Nuninga, schreef een voorwoord. Voor de jongén, die graag en veel voetbalt (en welke Ne derlandse jongen doet dat niet?) is dit „Voetbalboek voor de jeugd" onontbeer lijk. De prettige, vlotte stijl maken het zeer leesbaar. ANTAL MAROS SIVIRSKY: DE DAG VAN DE EMIGRANT (Uitgeverij Heynis N.V. - Amsterdam). Het verhaal van een Hongaarse vluchteling, die moet onder vinden dat ook Nederland geen paradijs is, maar die zich door realiteitszin en doorzettingsvermogen een plaats weet te veroveren in zijn nieuwe vaderland. Hoewel de roman, door afdwalingen van het thema, niet in alle opzichten over tuigt, steekt hij toch zeker boven de mid delmaat uit. J. DOMINICUS: PORTRET VAN ZWITSERLAND (De Spaarnestad, Haar lem). Niet alleen degenen voor wie Zwit serland nieuw is zullen dit boekje met genoegen lezen. Ook voor wie het land al kennen is het een plezierig bezit. De schrijver wijdt beurtelings aandacht aan de toeristische attracties en aan de ge schiedenis van het kleine en welvarende Alpenland. Dat hij daarbij nogal van de hak op de tak springt is niet zo'n groot bezwaar. Ook de toerist zelf immers pleegt dat vaak te doen. Die plaats bleek dit keer de vierde te zijn. De prijs ging naar M. Wognum Koningsdijk 10 Post Ossenisse Hij (of zij?) krijgt de plaat dezer da gen per post thuisgestuurd. De hitparade zoais die door onze le zers is samengesteld, luidt als volgt: 1. Mr. Tambourine Man The Byrds/The Hunters 2. Bring it on home to me The Animals 3. Crying in the Chapel Elvis Presley 4. Als je maar nooit Corrie Brokken 5. n Silenzio Nini Rossi 6. La dange de Zorba Duo Acropolis 7. Roadrunner The pretty things 8. I am alive The Hollies 9. J'ai pleuré Claudia Silva 10. Dat is het. einde^ Tony Bass Deze week draait onze prijsvraag om Imca Marina's „Santo Domin go", een plaat, die in alle hitpa rades hoog genoteerd staat. ">e nieuwe opgaven luiden: 1. Stel uit de nu volgende lijst platen naar eigen voorkeur je eigen hit parade samen: 1. Wooly Bully Sam the Sham en the Pharaohs 2. II silenzip Nini Rossi/Heinz Schachtner 3. Mr. Tambourine man The Byrdis/The Hunters 4. Hello Josephine The Scorpions 5. La danse de Zorba Duo Acropolis/ Trio Hellénique/Mikis Theodorakis 6. Santo Domingo Ria Valk/Imca Marina/Wanda Jackson 7. Ticket to ride The Beatles 8. Price of love The Everly Brothers 9. Colours Donovan 10. Bring it on home to me The Animals b. Raad op welke plaats Imca Marina's plaat „Santo Domingo" volgende week in de „Stern-hitparade" komt te staan. Briefkaarten weer naar „Dagblad De Stem", Reigerstraat 16, Breda. Op de adreszijde weer het woordje „hitparade" vermelden. De inzendingen moeten ui terlijk a.s. maandagavond in ons bezit zijn. De uitslag en de nieuwe opgaven treft men weer aan in ons blad van don derdag a.s. Vrijdag 30 juli HILVERSUM I 403 m Nieuwsberichten en mededelingen 12.27, 19.00, 22.30 en 23.55 uur. Populaire mu ziek 12.03, 12.50, 16.30, 17.30 en 22.45 uur. Klassieke muziek 13.45, 20.20, 21.30 en 23.10 uur. Ziekenprogramma 15.30 uur Jeugdprogramma 17.00 uur. HILVERSUM n 298 m Nieuwsberichten en mededelingen 12.27 12.55, 16.00, 18.00, 20.00, 22.30 en 23.55 uur Populaire muziek 11.40, 12.40, 14.30, 21.00, 22.05 en 23.10 uur. Klassieke muziek 13.30, 20.50, 22.40 uur Hoorspel 20.05 uur. Jeugd programma 16.45 uur. BELGIë VLAAMS 324 m Nieuwsberichten en mededelingen 12.00 uur en verder om het uur. Populaire mu ziek 12.03, 17.15, 18.52, 19.30, 20.20 uur. Klassieke muziek 14.03, 22.15 en 23.05 uur Sportuitzending 18.45 uur. Zaterdag 31 juli HILVERSUM I 402 m Nieuwsberichten en mededelingen 7.30 en 8.30 uur. Populaire muziek 8.00 uur. Klassieke muziek 7.05, 7.40 uur. HILVERSUM n 298 m Nieuwsberichten en mededelingen 7.00, 8.00 en 11.00 uur. Populaire muziek 7.20, 8.10 en 10.00 uur. Klassieke muziek 9.10 u. (Advertentie) Vrijdag 30 juli NEDERLAND I NTS: 15.0016.00 Reportage binnen komst van de Vierdaagse te Nijmegen. 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. VARA: 19.06 Op weg: vakantietips. 19.35 De Flintstones, tekenfilm. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Jazz festival te Antibes. 21.15 Cecil B. de Mille, Hollywood's grootste show man, documentaire. NTS: 22.45 Toeris tische tips ANVV. 22.4822.53 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VPRO: 20.01 Medische kroniek. 20.32 Hollywood and the stars. 20.57 Gesprek aan de schrijftafel. 21.0722.05 Simon and Lau ra, TV-spel (prod. v. d. BBC-TV) BELGIë VLAAMS 19.30 Engelse les. 19.45 Internationale jeugdkroniek. 19.55 De Weerman. 20.00 Nieuws. 20.25 Tienershow. 21.05 Ten huize van prof. em. dr P. van Gyen. 21.55 Nieuws. 22.0523.00 Deirdre, drama in verzen. BELGIë FRANS 19.00 Berichten. 19.03 Boutique: kroniek voor de vrouw. 19.33 Les 4 Justiciers, feu illeton. 20.00 Journaal. 20.30 Destination Tokyo, film. 22.30 Programma over het werk van Victor Hugo. 23.00 Journaal. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Vraag liet maar eens aan mevrouw M. Hendrix. Hoogakker- laan 26, Apeldoorn. Zij dacht stel lig dat haar was niet witter kon. Toch liet een Smil team het zien: haar was wérd witter, enkel en alleen omdat er met Sunil gewassen werd. "Een wonder", zei mevrouw Hen drix, "zelfs mijn was is witter!" En uw was? Probeer zelf Sumll U zult 't zien. Smil met ultrarwas- werking geeft het hóógste wit.

de Stem | 1965 | | pagina 7