Auto in de bonen Verleden KERK VOOR als een zware last IN ZUID-AMERIKA GIGANTISCHE TAAK Veertigjarig ambtsjubileum van pastoor J. Preijers Kle' red( JU Jeugd maak vake MIDDELBURG ERNKUZEN GOES Pel gaat uitbreiden Geen eharitas Schijnmacht Les moeyi maagzi Belgisch echtpaar gewond Amokmaker geen moordenaar ZOMER 1965..... Gunstit Taak van de nieuwe wethouder Taxi-ondernemer te Vlissingen in ongelijk gesteld Westkapelle Ziektebestrijding in de fruitteelt Mededeling aan onze adverteerders Heikant Souburg ONS WEEKK00PJE C. VAN V00REN Wilhelminadorp GS. behandelen administra tieve geschillen HARTONO: Dit najaar Indonesische kernproef Voor modern fotowerk FOTO VERSCHOORT Dagblad De Stem Steenfabriek Rechterlijke macht EXAMENS HOOG WATER Vandaag Morgen neem naluur-gri)U UUVL DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 JULI 1965 7 De nieuwe wethouder, de heer M. Hu- bregtse, zal de portefeuille van gas-, water- en elektriciteitsbedrijf, slachthuis -keuringsdienst, kunst en juridische za ken gaan beheren. Voorts zal de heer Hubregtse met ingang van een nog na der te bepalen datum de werkzaamhe den met betrekking tot de personeels- zaken op zich nemen» Deze werkzaam- heden maken momenteel nog deel uit van de portefeuille van wethouder Be renpas MIDDELBRUG Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben de beroep schriften van taxi-ondernemer Schout te Vlissingen tegen twee besluiten van b. en w. van Vlissingen ongegrond ver klaard. Op 20 oktober 1964 besloten b. en w. de vergunning van de gebr- Schout voor het vervoer van personen niet huurau to's dusdanig te wijzigen, dat zij geldt voor twee huurauto's, waarvan er één uitsluitend gebruikt mag worden voor het vervoer van trouwpartijen. Op 22 oktober weigerden b. en w. van Vlissingen een verzoek van de ge br. Schout om een tweede taxi-vergun ning. In Vlissingen lopen 22 taxi's, waar van er drie uitsluitend voor het ver voer van trouwpartijen gebruikt mogen worden. Schade by aanrijding Woensdag avond om kwart over zes vond op de nieuwe kruising provinciale weg - 's-Heer Hendrikskind erendijk een aanrijding plaats tussen een Belgische personenauto, bestuurd door F. H. uit Antwerpen en een personenauto bestuurd door J. J. de J. uit Goes. De Belg stak op genoemd kruispunt zonder voorrang te verlenen over, juist toen De J. naderde. De laat ste kon ondanks krachtig remmen en uitwijken naar links een botsing niet meer vermijden. Beide auto's werden hierbij zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. KorfbalweastrUd Op het gemeente lijk sportterrein speelden de Stormvo gels een wedstrijd tegen vakantiegan gers, die een 4-1 overwinning behaal den. Voor deze wedstrijd was veel be langstelling. KAPELLE Z De waarschuwingsdienst voor de ziektebestrijding in de fruitteelt die uitgaat van de Kring Zeeland der N.F.O. in samenwerking met de Rijks- turabouwvoorlichtmgsdienst en de Plan- teziektenfcundige Dienst, heeft een waar schuwing doen uitgaan voor de bestrij ding van een aantal ziekten en plagen in de fruitteelt. Geadviseerd wordt om de bomen nauw keurig te controleren op de aanwezigheid van spint. Omdat de meeldauwbestrij- ding afloopt, bestaat er kans op een sterke, spintuitbreiding. Ook blad en bloedluis moet, zo nodig, bestreden worden. Verder dient schimmel, die het Gloësporiumvruchtrot veroorzaakt, door regelmatige bespuitingen bestre den te worden en op hiervoor gevoe lige percelen kan tegen het appelstip worden gespoten, Ook tegen het stambasisrot, dat voor al voor kan komen bij Cox's Orange Pipin, moeten de bomen nu behandeld worden. In verband met de verdere doorvoering van de efficiency op onze diverse administratieve afdelingen op ons kantoor te Breda, wordt u dringend verzocht wagen betreffend onze nota's, contracten, contractstanden e.d. schriftelijk aan ons voor te leggen. Voor prompte beantwoording wordt onzerzijds zorggedragen. Is het evenwel naar uw mening onvermijdelijk bedoelde vragen telefonisch te stellen, dan gelieve n uitsluitend tussen 9.30 en 12.30 uur of tussen 15 en 17.45 uur te bellen. Benoeming De heer J. Romijnsen is door de P.Z.E-M. aangesteld als me- teropnemer-incasseerder alhier. Benoeming Aan de Ulo school te Hulst werd als onderwijzeres benoemd mej. Maria van Houte, alhier. Auto tegen tractor Woensdagmorgen omstreeks kwart voor tien reed op de Noordbeeksweg een traotor in de richting Souburg bestuurd door J. S. de K. uit Oostburg. In de bocht nabij de bebouwde kom naderde uit tegenovergestelde richting een personenauto, bestuurd door A. T. den E. uit Souburg, die de bocht te veel links nam en boven op de trac tor vloog. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. (Advertentie) a 24 flesjes pils alcohol 1 bak 5 pet. 1 bak a 15 grote flessen EXOTA limonade 6.- 5.50 Bontehondstraat 2—4 - Hulst Tel. 2823 Jongen tegen auto Woensdagmorgen reed de veertienjarige jongen P. L. alhier op de fiets nabij de kruising Langeweg- Schengeweg vanachter een tractor met oplegger plotseling de linker weghelft op juist toen uit tegenovergestelde rich ting een personenauto naderde, bestuurd door G. van S. uit Wolphaartsdijk. De jongen kwam op de motorkap terecht, sloeg tegen de voorruit en terug op de grond, doch bleek slechts vrij lichte ver wondingen te hebben opgelopen. Fiets en auto werden vrij ernstig beschadigd. Op maandag 20 september a.s. zullen het gebouw van de Provinciale Griffie te Middelburg, in openbare zitting van Gedeputeerde Staten, drie volgende ad. ministratieve geschillen worden - behan. deld, te weten het beroep, ingesteld door mr. G. E. K. A. Roskott te Rotterdam, tegen een be sluit van het dagelijks bestuur van het waterschap Schouwen-Duiveland inza ke de heffing van geschot over 1964; het beroep, ingesteld door de heer B. van Doezelaar te 's-Heer Arendskerke, te gen een beschikking van het dagelijks bestuur van het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland, waarbij vergunning werd geweigerd voor het plaatsen vain een afrastering op de openbare weg, en het beroep, ingesteld door de fa. Meer- tens en Zn. te Hoedekenskerke, tegen een besluit van burgemeester en wet houders van Hoedekenskerke, waarbij de huurautovergunning, staande ten name van M. G. Verbeek te Kwaden- damme, is overgeschreven op naam van A. I. Burgel te Hoedekenskerke. (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE Met grote snel heid is woensdagmorgen een Belgische personenauto van de weg geraakt over de kop geslagen en over een sloot heen in een perceel boontjes op zijn zij kant tot stilstand gekomen. Uit het ver wrongen voertuig, waarvan o.m. heel het dak tot op de stoelleuningen was ingedrukt, konden worden bevrijd de Belgische bestuurder H. S. en zijn echt genote L. L. S.-V., beiden uit Wondel- gem. Het echtpaar bekwam o.m. ver wondingen aan hoofd en handen, terwijl de vrouw nog een hersenschudding op liep. Het tweetal werd opgenomen in het St. Antoniusziekenhuis te Oostburg en later overgebracht naar Gent. Het ongeluk op de Provincialeweg te IJzen- dijke-Schoondijke, ontstond door een verkeerde inhaalmanoeuvre. De Belg wilde een landbouwvoertuig voorbij riiden en maakte daarbij een verkeerde schatting van de snelheid van een te genligger. Met grote vaart kon hij in een scherpe bocht naar rechts het voer tuig nog ontwijken. Tussen de boontjes eindigden de capriolen van de verniel de auto. Enige minuten later kwamen op dezelfde plaats twee auto's met el kaar in botsing, waarvan de bestuurders meer oog hadden voor het autowrak langs de kant, dan voor het verkeer op de weg. Het liep af met materiële schade. (Van een onzer verslaggevers) HOOGERHEIDE Amokmaker Bob G. (31), die tussen Putte en Hooger- heide als een dolleman te keer is ge gaan, heeft zijn vrouw en kinderen niet vermoord. Tijdens het verhoor na zijn arrestatie had de man zichzelf hiervan beschuldigd. Zijn echtgenote heeft wel zondag met haar drie kinderen de Ant werpse woning verlaten en is, naar thans bekend is geworden, naar haar moeder in Den Haag gegaan. Het bo terde niet al te best tussen de man en de vrouw. Tot woensdagochtend was men niet op de hoogte van de verblijf plaats van de vrouw en de kinderen, DJAKARTA (ANP) Indonesië zal zijn eerste atoombom waar schijnlijk enige tijd na de in no vember in Algiers te houden con ferentie van Afrikaans-Aziatische landen beproeven. Dit heeft brigade-generaal Raden Hartono, die de leiding over de afde ling materieel van het Indonesische le ger heeft, verklaard in een interview met het blad van de strijdkrachten „Angkrat Bersendjata". Vier dagen geleden zei president Soekarno dat Indonesië binnenkort zijn eigen kernbom zal vervaardigen, „in dien Allah dat wil". Hoewel geen bijzonderheden bekend zijn geloven waarnemers dat Indonesië op dit gebied met communistisch China samenwerkt. (Van onze sportredacteur) BREDA Kees Pellenaars gaat zijn formatie uitbreiden. Volgend seizoen komt er een „onderafde ling" van onafhankelijken. Jonge renners die nu als amateur rijden en begin volgend jaar over willen. Hoeveel renners dat worden en namen van eventuele kandidaten kon de Bredase ploegleider nog niet bekend maken. Behalve de aanvulling van het rennerskorps krijgt ook de commerciële afdeling uitbreiding. Op de trui komt na melijk een merk bij, doch welke fabriek zich naast Televizier met de ploeg gaat bezighouden is nog niet bekend. Deze reorganisatie heeft tot gevolg dat Kees Pelle naars er een assistent bij zal krij gen. En ook op deze vraag „wie", kon nog geen antwoord gegeven worden. Zomer 1965 op een camping in Loosdrecht: „regen en wind kan ons niet deren (Advertentie) op elk gebied is uw adres VHssiugen - Goes - Kruiningen - Etten Foto Film -{- Camera's Projectoren Grote sortering. Prima (Bijzondere correspondentie) PUERTO RICO. De uitdaging aan de Katholieke Kerk in Zuid- Amerika is onvergelijkbaar. Zij moet in de eerstkomende tijden en wel binnen één generatie bewijzen dat zij haar evangelische taak ver staat. Het resultaat daarvan zal zijn, dat er in Zuid-Amerika even veel katholieken zullen zijn als in de rest van de wereld bij elkaar, of dat er zo goed als géén katholie ken in héél het zuidelijk halfrond meer zullen zijn. Met deze woorden tekende een hoog geplaatst lid der hiërarchie nog niet zo lang geleden de toestand. Een continent, in naam katholiek, moet inderdaad ka tholiek worden. Lukt dit niet, dan kan het ophouden katholiek en zelfs christe lijk te zijn. De kloof tussen geloof en leven moet overbrugd worden, althans daar waar nog werkelijk levend geloof is. Maar wat is levend geloof? Naast een diepe piëteit en devotie tot de Heilige Maagd kan er een absolute onverschillig heid bestaan ten opzichte van de Heilige Mis en de Sacramenten. Doopsel en hu welijk dreigen hun zin te verliezen In een sociale feeststemming. De geloofs praktijk raakte de fundamentele katho. PagMa? pc j&Tera Advertentie-afdeling Dagblad vooi Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaaoderen: Steenstraat 14, l'etetoon 2377 Hulst voor Walchereij en Zuld-Beveiand: Klokstraat 1 telefoon 6252 GOES Eerste redacteur Exploitatie- ST. inspectie Zeeland L. K. M DE JONi tel. 2377 Hulst voor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOUTERS tel 2377 Hulst privé 1572 Hulst Redacteur vooi West-Zeeuw sell- V laanderen j. PETIT, v. Ostadestraat 41. Oostburg tel. 01170-2991 Rayonbeheerder voor 'Zuid-BevelanO en Walcheren K. MENU tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland t 0,18 oer mm 1 mm ingezonden mededelingen mm gewone advertenties Bij contracl aanzienlbke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder t 1.— elke regel meer f 0,25. Als één regel gelde 23 Letters en/ol leestekens. Bij plaatsing ook m de Brabantse oplage resp. 1,60 en t 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. (Van een onzer veerslaggevers) tigjarig priesterschap werd pastoor Preijers ridder in de Orde van O- ranje-Nasasu. J. H. A. De parochie van Johannes de Doper is welhaast altijd groot geweest en telt na en kele afsplitsingen nog 30 parochia nen in St Jansteeen en Kapellebrug, die door de pastoor met twee kape laans worden bediend. De heer Preii ers heeft tijdens zijn ambtsperiode achttien kapelaans zien komen en weer vertrekken. JANSTEEN Pastoor Preijers gaat zondag een uniek jubileum vieren. Het is dan n.l. veertig jaar geleden dat hij tot pas toor werd benoemd. De tachtigjarige levenslustige jubilaris wil medio okto ber met emeritaat gaan, waarmee dan een einde komt aan een herderschap dat volledig heeft beantwoord aan o. m. een traditie van de Johannes de Doperparochie. De Steense katholieken hebben n.l. sedert de eerste helft van de vorige eeuw steeds een pas toor gehad die zijn veertigjarig De drie Steense pastoors hebben in 129 jubileum in de Hoofdstraat ge- jaar hun werkomgeving maatschappe- vierd heeft. In 1836 kwam pastoor Mertens, 46 jaar later pastoor W. Schets en 43 jaar daarna pastoor Preijers. Het veertigjarig pastoors jubileum i> daarom welhaast uniek, omdat tegen woordig de leeftijdsgrens voor de pas toorsbenoeming rond vijftig jaar ligt. uitgezonderd dan van bouwpastoors Met een plechtige H. Mis, gevolge door een receptie in de pastorie za] zondag St. Jansteen de jubilaris hul digen. Het zal een proloog zijn op de uitgebreide feesten, die georgani seerd zullen worden wanneer de heei Preijers met emeritaat gaat. Hij zal na die tijd in St. Jansteen blijven wo nen. De jubilaris is afkomstig uit Gilze, waar hij zes februari 1885 werd geboren. In 1909 ontving hij zijn priesterwij ding, en was achtereenvolgens kape laan in Koewacht, Hoeven en Bergen op Zoom. Op 31 juli 1925 werd hij pastoor te St. Jansteen. Bij zijn vijf- lijk veel zien veranderen. Alle drie hebben zij hun parochie een bouw werk bezorgd. Pastoor Mertens nam de vorige eeuw het initiatief tot de bouw van de huidige kerk. Omdat er niet voldoende geld aanwezig was richtte hij een eigen steenfabriek op en leverde zelf de bouwsteneen. Pas toor Schets gaf de parochie reeds in 1908, lang voordat de bijzondere scho len wettelijk werden gelijkgesteld, een eigen katholiek lagere jongensschool. Pastoor Preijers tenslotte ijverde» met succes voor de wederopbouw van de kapel van Onze Lieve Vrouw ter Eecken bij Kapellebrug. De kapel, die nu een drukke bedevaartplaats is, wordt in de geschiedboeken a" in 1457 vermeld. En in 1572 werd zij tijdens de beeldenstorm verwoest: in 1622 weer opgebouwd en bij het, beleg van Hulst in 1695 ten tweede male vernieetigd. Het duurde tot 1935 voor aleer op aandringen van pastoor Preijers de wederopbouw ter hand genomen werd. lieke principen niet, daar deze theoretisch onbekend zijn. En op sociaal terrein beleeft men niet wat de christelijke leer voorhoudt. Daar door is de geloofsprediking zelf zo moei lijk geworden. Hoe moet men de godde lijke geboden proclameren aan gelovigen die vaak in infrahumane condities leven? De vooraanstaande katholiek leeft op een grote hacienda. De stallen zijn pro pere witgekalkte gebouwen. De arbeiders échter wonen in lemen hutten. Maar de familie is uiterst menslievend en geeft grote bijdragen aan de Kerk. Een grote heer die er op verschillende plaatsen vijf verschillende vrouwen op na houdt zal de kerk niet voorbijgaan zonder een héél groot kruis te slaan en overtuigd te zeg gen: „Soy muy católico ik ben hééi katholiek." Evangeliseren louter op een spiritueel plan zou spoedig het besef wekken dat de godsdienst een theorie is naast het leven en zonder kracht het te begrijpen en om te vormen. Het zou tevens een schijn van waarheid verlenen aan de oude slogan dat godsdienst „opium van het volk is". Twee maanden geleden, bij de opening van het Regionale Seminarie in Recife, sprak de aartsbisschop Don Helder Ca- mara, als volgt: „Als wij in naam van Christus in gebieden als de onze, de be ruchte noordoosthoek van Brazilië evan geliseren, komt dat volledig neer op hu maniseren. De grenzen tussen deze twee gebieden zijn puur theoretisch. Het zou farizeïsme zijn ons niet met de econo mische vooruitgang te bemoeien. Ons is de plicht opgelegd mede te werken aan de opvoeding en de ontwikkeling van het volk, om te voorkomen dat die ontwikke ling door de technici van de regering plotseling van bovenaf wordt opgelegd en zich tot een zielloze technocratie ont wikkelt. Wij moeten de mensen op de voet helpen, ze de ogen openen, hun ge weten wakker schudden. Indien we dit nalaten en deze uitdrukking alleen al herinnert aan de zonde van nalatigheid zullen hun ogen door anderen geopend worden, hun gewetens wakker geschud en de mensen zullen zich heroriënteren zonder ons of tegen ons. Alléén zal hun de indruk bijblijven, dat ze door de Kerk in de steek zijn gelaten, die bang is voor de machtigen, zo niet de bondgenoot van de yijken, die verschrikkelijke onrecht vaardigheden camoufleren met edelmoe dige giften aan de Kerk of de christelijk- sociale werken. De mensen leven onder meesters, die dikwijls uit de Middel eeuwen lijken overgeplant in de XXIe eeuw, die we al beginnen te beleven." De beschuldiging van „communisme" aan het adres van sociaal-voelende chris tenen door grootgrondbezitters die zich „katholiek" noemen is vrij algemeen. De sociale opdracht van de Kerk stuit tegen machtige asociale invloeden die bisschop pen en priesters buiten het werkelijke leven houden en het geloof in een illusie doen verkeren. Het is niet verwonderlijk dat in sommige arbeidersparochies van Santiago de Chili het aantal praktizeren- de katholieken nog niet één procent is. Deze sociale onverschilligheid, naast ge nereuze naastenliefde, blijkt niet uit ego centrisme te stammen doch uit een indi vidualistische mentaliteit. Deze wil wel van persoon tot persoon noden helpen doch zij onderkent niet de sociale nood zaak. De katholiek hier is constitutioneel onmachtig de werkelijkheid van de we reld om zich heen te zien. Wellicht is het een gevolg van de mystieke traditie van de Spaanse Kerk, die zich niet in de men selijke samenleving geïncarneerd heeft, doch op een andere wereld is gericht. De nadruk is steeds gelegd op de naas tenliefde, niet op sociale verantwoorde lijkheid. Een over-gespiritualiseerde gods dienst kon zonder bestrijding in een sta tische gemeenschap bloeien, zoals Zuid- Amerika eeuwenlang geweest is. Doch nu hij geconfronteerd wordt met de harde werkelijkheid van het leven dat op drift.de onvoorzichtigheden van de paus. Hoe geslagen is, ontstaat een conflict. Het volk ziet dat de Kerk in vier eeuwen blijkbaar niet in staat geweest is voor een menswaardig leven te zorgen. Men kan moeilijk staande houden, dat de Kerk uit eigenbelang nagelaten heeft de noodzakelijke sociale verantwoorde lijkheid in te prenten bij haar gelovigen. Alles bij elkaar is de „rijke" Latijns- Amerikaanse Kerk een pauper, vergele ken bij hen van wier aalmoezen ze moet leven. voornaamste dagblad van Chili, dat als leidend katholiek beschouwd werd. Een van de uitgevers wees het af: het was nodig de katholieken te vrijwaren voor Daarbij is de voorstelling alsof de Kerk overal almachtig was, geheel vals. Een machtige minderheid, die zich nog altijd katholiek noemt, is openlijk antikleri kaal. In Mexico en Uruguay mogen de priesters niet in toog op straat verschij nen. De algemene overste van de Dames du Sacré Coeur verscheen dan ook bij haar bezoek in burgerkleding op het vliegveld van Mexico-City. Toen de republikeinen zich van Spanje vrijvochten, vochten ze zich meteen vrij van de Spaanse Kerk en annexeerden haar bezittingen die nooit teruggegeven werden. De inkomsten van de Kerk zijn dan ook zo mager, dat de meeste diocesen zonder hulp van buiten niet zouden kun nen functioneren. In Columbia bestaat een schijn van rijkdom. Een bankier echter adviseerde alle bezittingen te liquideren, omdat ze onproduktief zijn en het geld zo te in vesteren dat het volk de Kerk zou kun nen onderhouden. Het grootste aartsbisdom, dat van Bo gota, met twee miljoen zielen (tot voor de laatste verdeling) bezat een werk kapitaal van 30.000 dollar. Het bezit geen eigendommen die inkomsten produceren, evenmin als de 110 parochies, op één uit zondering na. In Lima is de Kerk, grote eigendommen ten spijt, arm vanwege de lage renten. oaradoxaal het ook klinkt: Fidel Castro I leeft de goede ontvangst van Mater et Magistra van Joannes XXIII in Zuid- Amerika voorbereid. Er wacht nog een hevige strijd. Waar het katholieke schoolsysteem slechts d«f gegoede klassen heeft opgevoed, heeft* het een conservatieve elite bevorderd. Eu', zo moet men vaststellen dat zelfs door haar onderwijssysteem de Kerk van ói massa's is vervreemd. Gegradueerden vas katholieke universiteiten hebben tells I hun klasse-vooroordelen niet kwijt kun- nen raken. Zij zijn en blijven „aristocra tisch", dat is ar.ti-sociaal in de ergste zin I Voor hen en hun klasse is iedere arbei-1 dersbewejging communistisch, en iedere 1 stap naar sociale hervorming een gevaar, p Indien de Kerk zich langer met de ril-1 ken identificeert, gaat ze met de rijken ten gronde. Doch Zuid-Amerika out- waakt en de Kerk is in dialoog met de nieuwe leiders en met het volk. Een kenner van Latijns-Amerika, paté' Houtart, is na lange studie nog optimij-1 tisch gestemd. „Het is mogelijk dat de Kerk de echte sociale leider op het con-1. tinent wordt om tot zekere hoogte M gebrek aan vele instellingen te com penseren," betoogt hij. Daarvoor schijn-1 het nog niet te laat te zijn mits er har! gewerkt wordt. En de priesters van dl jongere generatie zijn dit van plan. DEN HAAG. Bij K.b. is benoemd I tot rechter in de arrondissementsrecht- r bank te Zutphen: mr. C. A. Brand®-1 burg. thans substituut-griffier bij hei I gerechtshof te 's-Hertogenboseh, tevens l rechter-plaatsvervanger in de arrondis-1 sementsrechtbanken te 's-Hertogenbosc# en Zutphen. De Kerk in Latijns-Amerika is verre van almachtig. Erger nog: zij moet voor komen een vacuüm te scheppen; ze moet doen wat ze in de gegeven omstandig heden kan doen. Haar stilzwijgen wordt haar als medeplichtigheid verweten dooi de massa's die hun heil gaan zoeken bij de communisten en fidelistas. Doch in Brazilië, Chili en Peru hebben bisschoppen openlijk de oligarchie weer streefd. De Kerk heeft er zich van vele eigendommen ontdaan. Ze betekenden tenslotte niets anders dan een last. In Noordoost-Brazilië en elders heeft de Kerk thans syndicaten gevormd, welke de landeigenaars bevechten, die eeuwen lang de Kerk met hun kapitaal steunden er beheersten. Conciliehervormingen vooral bren gen de Kerk weer dichter bij het volk. Het zijn de Latijns-Amerikaanse bisschop pen die hard gevochten hebben voor ge huwde diakens en priesters om het te kort van 200.000 priesters te helpen aan vullen. In Chili staat het grootste deel van de bisschoppen enthousiast achter de hervormers. In andere Latijns-Ameri kaanse landen moeten de priesters die deze hervormingen propageren voorals nog hun toevlucht tot de anonimiteit nemen. Fidel Castro heeft veler ogen geopend Als er geen Cuba geweest was, hadden wij er een moeten scheppen, zei ons een Columbiaans priester. Vierendertig jaar geleden kon de en cycliek van Pius XI „Quadragesimo An no" niet gepubliceerd worden in het VLISSINGEN V-A.M.-examen -SM monteur automobielen" H, W. van Aais- AALSMEER Bloembinden en-sciu*- ken: mevrouw Y. de Bakker-v. Aeroe te Terneuzen- Morgen, vrijdag 30 juli: HaniS'W^' 4-19 en 16.39 uur; Terneuzen: 3.40 15.58 uur; Vlissingen: 3.06 en 15.29 uur- Wemeldinge: 5.03 en 17.26 uur. 8,1 BOSCHKAPELLE A, Stallaart 15 uur Schieting. TERNEUZEN Luxer 20 uur Drie dolle tantes, OOSTBURG Lcdel 20 uur Zulke dochters zul je n ben, a.l. Oosterkerk 19.30 uur Herdenkingsavond ZENDIJKE Hof zicht 20 uur Dansen. ENGSTDIJK P. de Waal 15 uur Gaaibolhnig. KLOOSTERZANDE vakantie* R. v. Kruijssen 15.30 uur Va»11 schieting. HAMBURG (U.P.I jaar dat Anna And beert de rechtbank») tuigen dat zij prinse ter van de vermoor. sen is, is nog niet gunstige verklarinj woensdag voor Hamburg. Een kleine, wat ker heeft getuigd d< pen een der dochtei redden toen de f door de bolsjewic moord. De Weense kleerma| benzetl vertelde met in 1918 een Duitse te Jekaterienburg in de tsaar en zijn fanj moord. Een gewonde verborgen in zijn kam! de buurt van de plaats I zag een vrouw in mijn f het een van de vier I tsaar was", aldus Kleit I hij de prinsessen hadl vuurpeloton in actie 11 Kleibenzetl zei niet! die in zijn kamer eeil gevonden, Anastasia w| eerst in het proces wal van een getuige dat eeil ting had overleefd. r Nog pas gisteren had ters van het hof van b lacht om getuigen, di^ deze of gene hadden 1 die persoon wist dat was gebleven. Bij de kleermaker Kleibenzet| ters zich naar voren en al aandacht. Ook aan het publiel tiek van het ogenblik was doodstil in de zaa zetl vertelde dat hij gl kleermaker te werkerf Wieken, die de keizer 1| katerienburg gevangen! Op 16 juli 1918 steegl top in het huis waar djr milie gevangen werden Omstreeks half tieij Kleibenzetl naar dat het vertrek van de bel me als hun kleermaker s den het over de familie de binnenplaats benede] I bevelen horen geven, li binnenplaats. Ik hoordj stem van een vrouw: „Ik werd bang en vc fl een stapel kisten met I Toen de opwinding vooi naar de achterdeur en Jr ten iets het huis uit dj| deken was verborgen, ik om een uur 's nachl de familie Bórodin, wal krijgsgevangene was ing ren de Borodins nog wj erg opgewonden. Mevr- tegen me, dat ik niet in l slapen omdat er iemanl moest maar ergens eel Omstreeks half drie 's| Russische wachten, iemand zochten die Vl doorzochten echter niet T na zag ik mevrouw Bil heet water naar boven1 „Mevrouw Borodin v kamer is een dochter vg gewond aan één voet e (Ad verten Stop met slikken va geen blijvende verlichü de apotheker of drogis anders. NORAC breng in gezond evenwicht. Wees goed voor uzelf Norac is 'n NORI (Van een onzer v DEN HAAG H. weken in Den Ha a inslag, dat zelfs 13- lang in het ouderlij alleen hebben, om ver weg op vakai veel mensen laten jarige kinderen, so kantie-adres achter thuis. De leeftijd ren varieert van 1 Het slechte weer v is er, zo meent de schijnlijk debet aai meer van dergelijk de politie bekend w rig jaar. De kinderen zoek nu binnenshuis en en vriendinnen in completee orgieën van de dag zijn. dat niet", is vaak ouders, wanneer zijn of bij thuiskon litie van een en an< te worden gesteld, gevallen wordt er d- kende ouders een oma ingeschakeld, deren moeten zijn.

de Stem | 1965 | | pagina 2