Meer troepen naar Zuid-Vietnam )RSET 0 Beroep op Oe Thant V ermogensaanwas delen is schadelijk DUITSE BANKROVER LÖÖPfERIN LUTE WINT ACHT bont HOFNAR chth Vijf doden na slip in Twente Verliefd meisje geeft signalement: INJAGER M:, Bombardement treft klooster bij vergissing Vakbeweging teleurgesteld Britse invloed in wereld moet toenemen Werkgevers wijzen voorstel af: Misoogst met voorschotten compenseren DAGBLAD VOOR ZEELAND 3RMERK Welkom Tory-leider Heath Rijk overweegt: Engels diplomaat moet Rusland uit zomerprijzen 14 W 105e JAARGANG No. 24955 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. n« W. A. J. M. Harkx. Directeur: Drs. v*. Hoofdredacteur: L. Leiiendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes,' mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DONDERDAG 29 JU L I 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden v/orden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) JOHNSON VECHT DÖÖR lil NO SIZE- moderne, modieuze vrouw twoord geadviseerde staf is in staat door kennis zijnde merken u volledig van éWé - KATALAINE - ETC 4DUKOR 1 RAAT 36 BREDA kort geleden 'n kamp weest, dat men in allen): verlaten. „H'm. Een st®„..st onvoorzichtige lieder, ge™_ die nodig een pak slaag ten hebben". ..Laten we ei n achteraan gaan". Zij bea rJ,r hun rijdieren weer en v ging het in galop. Na kilometers bracht Je™-1 n. paard tot stilstand. H« de stemmen te horen."LL— de stemmen te horen, nu» de zijn paard het strmkg«?wa_ in en luisterde scherp to vy volgde hem op de voe- Ü?laflbla3 Pc Stem I Een paar uurtjes zonneschijn vrolijkten gisteren de vierdaag se op. Pagina 7. In onze „Hitparade"-prijsvraag is deze week de plaat „Santo Domingo" van Imca Marina te winnen. Pagina 5. Jan Scholten van de KRO- radio heeft als reporter een reis naar oost-Afrika gemaakt. Zijn conclusie: de jonge landen willen te veel ineens. Pagina 5. Hoe vergaat het de ontwape ningsbesprekingen, die al zo lang duren, op het ogenblik? „Blik naar buiten", pagina 7. Hoewel de Marshallhulp voltooid verleden tijd is, pompt Amerika nog altijd dollars in de oude we reld. Nu heten deze financiële injecties: investeringen. De V.S. kunnen de Europese markt, die zij na 1945 gered hebben, niet missen. Pagina 11. WASHINGTON (Reuter/AFP) President Johnson heeft woens dag op een persconferentie bekendgemaakt, dat de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam van 75.000 man zal wor den verhoogd tot 125.000 man. Hij deelde mee, dat het aantal dienstplichtigen dat elke maand onder de wapenen wordt geroepen, zal worden vermeerderd van 17.000 tot 35.000 man. De genoemde verhoging van de totale sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam tot 125.000 man zou vrijwel onmiddellijk kunnen worden verwezenlijkt. Johnson voegde hieraan toe, dat „later nog meer troepen nodig zullen zijn en dat die zullen worden gezonden." „Uitbreiding van het communisme in Zuid- Vietnam zou het vertrouwen van de vrye wereld in de bescherming van de V.S. verzwakken en de veiligheid van de Verenigde Staten zelf in gevaar brengen." De persconferentie werd via de televisie uitgezonden. De president verklaarde dat de on langs gevormde „vliegende divisie", die in de Amerikaanse staat Georgia is ge legerd, naar Zuid-Vietnam zal worden overgebracht. Voor het ogenblik was het niet noodzakelijk reservetroepen onder de wapenen te roepen. In geval dat nodig mocht worden, zou het Ame rikaanse volk worden ingelicht. Johnson zei voorts dat de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Cabot Lodge, een nieuw program voor hulpverlening aan Zuid-Vietnam op stelt. Hierdoor zou het mogelijk zijn de oorlogsinspanning te vergroten. ZUID-VIETNAM (U.P.I.) Bommen werpers hebben op 60 km ten zuiden van Saigon by vergissing een boeddhis- f tisch klooster met raketten gebombar deerd, waarby zeker 12 monniken wer den gedood of gewond. Het staat nog niet vast of de sky- raiders, die de aanval uitvoerden, deel uitmaakten van de Amerikaanse of de Zuid Vietnamese luchtmacht. Boeddhistische monniken en nonnen kwamen direct na de aanval met de I doden en gewonden de berghelling waar- op het klooster ligt af. Het staat vast I dat zekef twee monniken door raket- I scherven werden gedood en 10 zware f verwondingen opliepen. Regeringstroepen zijr onder leiding van een arts naar het klooster ver trokken om achtergebleven gewonden i te verplegen. Het klooster staat op nog geen twee kilometer van de hoofdweg van Saigon naar de zee. De weg werd onlangs door de Vietcong afgesloten. De president herhaalde dat zijn rege ring bereid is op elk moment waar en met welke regering dan ook onderhan delingen te beginnen over de crisis in Zuid-Vietnam. In dit verband zei hij, dat elke bij drage van de Verenigde Naties of één van de 114 lidstaten tot een eervolle vrede, door de V.S. zal worden ver; welkomd. De nieuwe ambassadeur bij de V.N., Goldberg, zou dezelfde dag nog naar New York gaan om de secre taris-generaal, Oe Thant, te vragen alle hulpmiddelen van de volkerenorganisa tie te baat te nemen om aan de agres sie in Vietnam een einde te maken en de vrede daar te laten terugkeren. De V.S. zullen zich in Vietnam niet overgeven en ook niet terugtrekken, zo verzekerde de president. De steun van het gehele Amerikaanse volk in deze zaak zou welkom zijn. Als de commu nisten begrijpen dat een oplossing door middel van geweld niet mogelijk is, wordt een vreedzame regeling onver mijdelijk, aldus Johnson. Hij zag geen reden om de nationale noodtoestand af te kondigen. Hij kondigde aan dat zijn minister van defensie, McNamara, het congres zal verzoek enextragelden te voteren voor de uitbreiding van de Amerikaan se actie in Vietnam. De president noem de echter geen cijfers, terwijl hij ook niet vermeldde wanneer de fondsen zullen worden gevraagd. Verwacht wordt dat meer dan een miljard dol lar wordt verlangd. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De vakbeweging heeft unaniem teleurgesteld gereageerd op het werkgeversrapport „wegen naar bezits vorming", waarin de vermogensaanwas- deling wordt afgewezen. „Een botte afwijzing", zegt het be stuur van het C.N.V. „De negatieve houding, die uit het rapport spreekt, lijkt elk gesprek over structurele ver anderingen uit te sluiten". De schijn is gewekt, aldus het C.N.V.- bestuur, dat men de vakbeweging uit daagt om het nu maar in bedrijven en bedrijfstakken uit te vechten. Het C.N.V. is vooral teleurgesteldomdat de deel genootschapsgedachte bij de werkgevers geen weerklank vindt. Zowel N.K.V. als N.V.V. vinden, dat de werkgevers een ongemotiveerde angst ten toon spreiden voor een al te grote invloed van de vakbeweging. Deze vrees is, aldus het N.K.V., niet in overeen stemming met de samenwerking zoals die zich in Nederland tussen werkge vers- en werknemersorganisaties heeft ontwikkeld. LONDEN (UPI) De Engelse conser vatieve partij gaat een „opbouwende en realistische'» politiek volgen, gericht op het herstel van de welvaart in eigen invfftprt 2° vergroting van de Britse invloed m de wereld. Dit zei Edward de« dJ0ehH f -1 bekend was gewor- t«hJ J Jï n«euwe leider van de Tories was gekozen. Heath voorspelde dat het Britse volk en de conservatieve partij „harde" be slissingen te wachten staan. Hi. prees Reginald Maudlmg voor diens groot moedigheid zich terug te trekken me'dJ0Hlgta,,nger' sil' Alcc Douglas-Ho me. die Heath prees als een harde wer ker za] op eigen verzoek een post krij gen in het conservatieve ..schaduw-kabi- net dat aan het bewind komt als de conservatieven de volgende verkiezingen winnen. Maandag zou de oppositie dan een for mele motie van wantrouwen tegen Wil sons uiteenzetting indienen, maai het wordt niet onmogelijk geacht dat Heath morgen onmiddellijk Wilsons uitdaging 5a' aannemen en met hem in debat tre den. Reg en Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Veel bewolking met nu en dan re gen. Matige tot krachtige en aan de kust harde zuidwestelijke wijnd. Weinig verandering in tempera tuur. Vandaag: zon onder 20.35 uur. Maan onder 21.45 uur Mgrgen: zon op 4.58 uur. Maan op (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een commissie uit de vier centrale werkgeversverbonden heeft de door de vakcentrales gepropa geerde vermogensaanwasdeling afgewe zen. Enerzijds omdat de belangen van de ondernemingen er door worden ge schaad. anderzijds omdat haars inziens het uiteindelijke doel, de bezitsvorming, ook bereikbaar is met veel eenvoudi ger en minder ingrijpende stelsels. De commissie heeft haar standpunt neergelegd in een rapport „wegen naar bezitsvorming". De raad van Neder landse werkgeversverbonden heeft het rapport aanvaard als uitgangspunt voor zijn beleid. De werkgeverscommissie bestrijdt in naar rapport in de eerste plaats de rechtvaardigingsgronden, die de vak centrales vorig jaar voor de vermo gensaanwasdeling hebben aangevoerd. Met name wordt betwijfeld dat de vak- Ogelel? ziin door de levende gedachten en behoeften van ons volk. aandacht krijgt ook de „offer- neorie van de vakbeweging, erop ondern?e"de da* grote winsten in de werkn™lngen,ï)n gebleven, omdat de eiIen^nrLw?e^e,ersing bii de loon" ziin do v j i Vol«ens de commissie mer ee,J!ü .?nd¥ lonen niet langza- vormfnc hlft" Qan, i onSebonden loon- aan<?é?l ga Ï01) zi'n geweest Het Nederland .arbeidsbeloning in het «edaald mtt 1(?nale inkomen is niet fieen snraifo^ n; van een offer is sfe En de Lf!?'ee^' aldus de eommis- werden gebruikt°voo" investoingef die DPooraaditeahSkmaanst t'. ÏM de zelfstandigen en rentetrekkers in S-TSS SSS-S woordelijk is voor het goed functione ren en de continuïteit van de onderne- ming, meent de commissie dat het stel sel van vermogensaanwasdelin£ ernsti ge bezwaren oplevert voor een gezonde (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de schade in de land- en tuinbouw ten gevolge van de huidige wateroverlast een abnormale omvang krijgt en niet langer van nor male bedrijfsrisico's gesproken kan worden, zullen steunmaatregelen van overheidswege denkbaar worden. De minister van Landbouw zou er dan toe kunnen overgaan een kredietregeling in de vorm van voorschotten te treffen. Zoals bekend heeft het Landbouw schap besloten de minister te verzoe ken een inventarisatie te maken over de omvang van de schade in de land en tuinbouw, ten gevolge van het zeer natte zomerweer. De registratie van schade-omvang wordt normaal niet vanwege het ministerie verricht. Wel maakt het ministerie van Land bouw periodiek een normale inventari satie van de stand der gewassen op. De laatste inventarisatie is gebaseerd op de toestand van 10 juli. Voor het op maken van schade-rapporten zal in ieder geval zeker nog nader overleg met het Landbouwschap rtodig zijn. Zou blijken dat er sprake is van een abnormale omvang van de schade, dan kan, zoals gezegd, de minister beslui ten tot een speciale kredietverlening in de vorm van voorschotten. Vorig jaar nog kwam er 25 miljoen gulden be schikbaar uit het ontwikkelingsfonds voor de landbouw ten behoeve van de veeweidegebieden, die toen een pe riode van grote wateroverlast achter de rug hadden. Thans beperkt de schade zich echter niet tot de veeteelt-sector. Ook in de akkerbouw en tuinbouw zijn de perspectieven ditmaal somber. Het is echter op dit moment nog te vroeg om reeds bepaalde maatregelen in het vooruitzicht te stellen, aldus het ministerie van Landbouw. (Advertentie) niet duur wet heerlijk (Van onze correspondent) GOOR Rond half elf woensdag morgen hebben tussen Delden en Goor. bij de brug over het Twentekanaal, vijf mensen de dood gevonden, toen de per sonenwagen waarin zij zaten frontaal tegen een trailer botste. Vier waren op slag dood, een vijfde inzittende werd zwaar gewond in het ziekenhuis te Hen gelo opgenomen, waar hij na aankomst is overleden. Het ongeluk gebeurde toen de perso nenauto door nog onbekende oorzaak in een slip raakte en op de linkerweg helft kwam. De slachtoffers zijn de da mes R. G. van de Riet (64), H. van de Riet (67) en de heer J. van de Riet uit Rijsen. Het vierde slachtoffer was me vrouw Dagmar Kauling uit Rheiner in Duitsland. Het kind, dat later in het ziekenhuis overleed, werd geïdentifi ceerd als haar driejarig zoontje. De personenwagen werd totaal ver nield, terwijl de trailer van een Rot terdams expeditiebedrijf dubbel werd gevouwen en zeer zware schade opliep, Op de foto: de ravage na de botsing. ROME (Reuter) Prinses Irene is uit Madrid in het koninklijke vakantiever blijf in Porto Ercole in Italië aangeko men. De prinses arriveerde per vlieg tuig in Rome, waar zij op het vlieg veld werd verwelkomd door de konin gin. De koningin, prins Bernhard, prinses Beatrix en haar verloofde, de heer Von Amsberg, waren al in Porto Ercole met vakantie. MOSKOU (Reuter) Anthony- Bishop, tweede secretaris van de Britse ambassade in Moskou, beschuldigd van het onderhouden van betrekkingen met een de Sovjet-Unie vijandig gezinde emigrantenorganisatie, moet Rusland verlaten. Dit is woensdagavond be kendgemaakt door de Britse ambassade in Moskou. Bishops naam werd genoemd op het proces tegen de Brit Gerald Brooke, die de vorige week in Moskou veroordeeld werd omdat hij gewerkt zou hebben voor een emigrantenorganisatie. Het hof, waarvoor Brooke terecht stond, zond een memorandum naar het Russische ministerie van buitenlandse zaken, waarin gezegd wordt dat Bishops activiteit onverenigbaar is met zijn sta tus van diplomaat. Bishop is een des kundige in Russische aangelegenheden. ic financiering. De V.A.D. zou leiden tot een voortdurende drang tot vergroting van het geplaatste kapitaal en daarmee tot een gestaag toenemende dividend- last. Ook wordt een druk op de aan delenkoersen verwacht en daardoor een verflauwende belangstelling van de binnen- en buitenlandse beleggers. Toe passing van de V.A.D., die erop neer komt dat de werknemers als deel van de „overwinst" aandelen in hun on dernemingen krijgen, te deponeren in een beleggingsfonds, zou er voorts toe leiden dat de ondernemingsleiding komt te staan tegenover een machtig blok aandelenbezit. De houders van deze aandelen (de werknemers dus) kunnen doeleinden voor ogen hebben, die niet steeds in overeenstemming zijn met het mdernemingsdoel. Dit kan derhalve leiden tot ongewenste verhoudingen binnen de onderneming. De onafhan kelijkheid van de leiding komt in ge vaar. (ZIE VERDER PAGINA 7) "\y: STOCKHOLM (UPI) De politie van Stockholm heeft woensdag twee personen gearres teerd op verdenking een bank in de Zweedse hoofdstad te hebben beroofd voor een bedrag van "60.532 kronen. Beide verdachten, een 21-jarig Duits neisje dat als caissière bij de bank werkzaam was en de 25-jarige West duitser Jochen Zanger, die vijf jaar geleden naar Zweden kwam, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Zij hadden elkaar enige maanden ge leden in een restaurant ontmoet. Het meisje werd verliefd op Zanger. Na enige dagen kwam het beroep van het meisje ter sprake en ontstond het plan voor de beroving. Op 16 juli huurde Zanger onder de naam „Claus Bourgeau" bij de bank een kluis. Maandagavond deponeerde de caissière haar ontvangsten in de door Zanger gehuurde kluis. Vijfentwintig minuten voordat de bank officieel geopend was, kwam Zan ger naar de bank en vroeg tot zijn kluis te mogen worden toegelaten. Bin nengekomen werd hij ongeveer vijf mi nuten alleen gelaten. Hierna verliet hij vlug het gebouw, maar werd opgemerkt door een andere bankemployé. Toen de caissière, zols was afgespro ken, een half uur te laat op haar werk verscheen, „ontdekte" zij de diefstal. Al spoedig kwam de politie tot de conclu sie dat de dief een handlanger moest hebben gehad onder het bankpersoneel, omdat de kluis van de caissière onge moeid was gelaten. Het enige houvast was de snelle blik die de bankemployé op het gezicht van Zanger had gewor pen. Na zeven uur ononderbroken onder vraging legde de caissière een bekente nis af en verschafte zij de politie een signalement van Zanger. De rover werd woensdag door rechercheurs in burger aangehouden, toen hij het huis in Stockholm verliet, dat door hen in de gaten was gehouden, omdat een van Zangers vriendinnen hier woonde. Hij bleek in het bezit van een grote som geld. Het was de op een na grootste bankdiefstal in de geschiedenis van Zweden. In 1854 werd een bank in Lin- koeping. in midden-Zweden, voor een bedrag van zeven miljoen Zweedse kro nen beroofd. (Van om ze sportredacteur) CHAAM Een houten staamtribume stortte krakend in, het golfplatendak van een bouwkeet moest eraan geloven, de op volle sterkte (ongeveer zestig man) opererende groep agenten trad meerdere malen resoluut op tegen al te enthousiaste wielerliefhebbers (met z'm veertigduizenden opgekomen) en dat aUes met hijgende en jagende wielren ners, lucht van frites en glazen bier als decor. De Acht van Chaam draaide weer. Het is een ouderwets wielerspek takel geworden, met een iets mindere belangstelling dan vorig jaar, maar die lag toen ongeveer 45.000 bezoekers) ook op re cord-hoogte. De winnaars? Cees Lute bij de profs, René Pijnen (amateurs) en Tini van Hasselt (nieu welingen). Laatstgenoemde had aan een derde plaats genoegZijn twee ri valen hinderden elkaar zodanig dat de jury besloot over te gaan tot diskwali ficatie. De kleine Van Hasselt kon zijm vreugde niet op. Meer over de acht op onze sportpagina. Foto: Vier man uit de vijf-persoons kopgroep in de profronde. Voorop Peter Post, rechts achter hem Jos. van der Vleuten, links Cees Lute en achteraan Cees van Espen. Gerben Karstens zit „verborgen" achter Pe ter Post. (Advertenties) HOFLEVERANCIER TOT 15 AUGUSTUS GROTE MARKT 25 - BREDA

de Stem | 1965 | | pagina 1