Officier ziet af van vervolging; Barendsz verkocht voor tien miljoen Aandelen innemen Edward Heath volgt Home op OOGSTVER WACHTINGEN SOMBER REM OP GRIEKSE STAKING Zeeland: catastrofe als regen niet ophoudt Gezin van dolleman nog zoek NAAR ZUID-AFRIKA: Arbeider (16) bekent serie aanrandingen Amerikaanse bommen op lanceerbasis POSTBODE Partijleider conservatieven Vader rijdt zijn kind dood DAGBLAD VOOR ZEELAND regen In Rotterdam: BERAAD MOORDPARTIJ? 105e JAARGANG No. 24954 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 28 JULI 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) REM-EILAND UIT ZEE KAAPSTAD (ANP) De Ne derlandse Maatschappij voor de Walvisvaart heeft haar fabrieks- schip, dc 2(1.830 ton metende „Wil lem Barendsz", voor ongeveer tien miljoen gulden verkocht aan een nieuwe Zuidafrikaanse vissc- rijmaatschappij, „Willem Barendsz Beperk". Het schip zal in Zuid-Afrika een aan tal wijzigingen ondergaan, waarbij o.m de bestaande vismeelfabriek aan boord wordt vergroot. Na de ombouw wordt de voormalige walvisvaarder als vis- serij-fabrieksschip ingezet buiten de twaalf-mijlszone langs de zuidkust van Afrika. Het is de bedoeling dat aan boord vismeel en visolie wordt vervaar digd, vis wordt ingevroren en nog an dere voortbrengselen van de zee wor- Weersverwachting, medegedeeld avond^ L' geldig tot van- Overwegend zwaar bewolkt en tii- dehlk enige regen Matige tot krachtige wind uit richtingen tus sen west en zuid. Weinig verande ring in temperatuur. "a™<- Vandaag: zon onder 20,36 uur Maan onder 21.13 uur Morgen: zon op 4.57 uur. Maan op 5.41 uur. Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond) max weer temp Helsinki half bew. ir Stockholm zwaar bew. 20 Oslo licht bew. 17 Kopenhagen half bew. 18 Aberdeen zwaar bew. 14 Londen zwaar bew. 18 Amsterdam regenbui 16 Brussel zwaar bew. 17 Luxemburg zwaar bew. 17 Pariis zwaar bew. 18 Bordeaux onbew. 23 Grenoble half bew. 22 Nice onbew. 27 Berlijn regenbui 17 Frankfurt zwaar bew. 20 München regenbui 17 Zurich zwaar bew. 17 Genève zwaar bew. 20 Locarno licht bew. 25 Wenen zwaar bew. 22 Innsbruck zwaar bew. 20 Belgrado onbew. 24 Athene onbew. 35 Rome onbew. 28 Barcelona half bew. 26 Madrid zwaar bew. 31 Mallorca licht bew. 30 issabon onbew. 30 den verwerkt. De „Willem Barendsz" krijgt een registratie in Kaapstad en gaat varen onder de vlag van de repu bliek. Voor de toelevering van het schip zorgen acht vistreilers, die door At lantic Harvesters ter beschikking wor den gesteld. Deze treilers, met een laadvermogen van minstens 100 ton elk, zullen binnen zeven maanden worden afgeleverd. Verwacht wordt dat dan ook de verbouwing van de „Willem Ba rendsz" zal zijn voltooid, zodat de maat schappij in de eerste helft van 1966 een begin kan maken met de produktie. De aanwezigheid van grote scholen vis aan de westkust van Zuid-Afrika geeft het bestuur van Willem Barendsz Beperk het volste vertrouwen dat het fabrieksschip jaarlijks drie visexpedi- ties kan ondernemen, die volgens de ramingen 27.000 ton vismeel, 4800 ton bevroren vis en 6750 ton visolie zullen opleveren, met een gezamenlijke pro- duktiewaarde van bijna 25 miljoen. Er zit een winstkans van 2,5 miljoen per jaar in. (Van onze correspondent) aen°ófT^Il^AM T Veerü« aanrandin p g ügel1 daartoe heeft een zes der dp'^n ,.^ottf.rclamse fabrieksarbei- 2E PR'Uje dl"5dae bekend. Hij zou het zuMe?;?ueIï f j afgeloPen jaren in het zuidelijk stadsdeel hebben gepleegd. De politie kwam de jongen od het spoor door een telefoontje van een 18- Kort daarop kwam een melding hin nen dat in Lombardije een meisjf door een jongeman was lastig gevallen Na een korte speurtocht arresteerde dé oo- lltte van het bureau Boezemsingel on de Van Brienenoordbrug de gezochte jongen. Hij droeg over zijn pyjïma een pantalon, die hij van een waslijn had gehaald en een jasje gestolen uit een bouwkeet. Hij liep op klompen die hü langs de weg had gevonden- (Van een onzer verslaggevers' AMSTERDAM/DEN HAAG Op korte termijn /.al de zend- installatie op het REMeiland worden gedemonteerd. Dit heeft mr. H Sluyter, rechtskundig vertegenwoordiger van de eigenaresse van REM-platform en zendapparatuur, dinsdag verklaard. Vermoedelijk wordt het „kale" eiland aan een Duitse of Deense maatschappij ver kocht. Wanneer de zekerheid bestaat dat de zendinstallatie niet meer in Nederland zal worden gebruikt, zal de Amsterdamse officier van justitie mr. F. Hartsuiker van verdere vervolging in de REM-zaak afzien. Een van dc verdachten had hem eerder verzocht de zaak te seponeren. De elf buitenlanders en de Nederlan der. die in de REM-affaire zijn gewik keld, beloofden dat zij zich in het ver volg zullen onthouden van uitzendin gen voor Nederlands publiek. Ze heb ben alle medewerking toegezegd bij het demonteren van het platform. Mr. Hartsuiker heeft van vervolging afgezien om de volgende redenen: 1. Herhaling van illegale uitzendingen hoeft niet te worden gevreesd. 2. Onderzoek en berechting zouden enorm veel tijd vergen omdat er zo> veel buitenlanders bij betrokken zijn. 3. De zendinstallaties zijn opgericht op een tijdstip dat het plaatsen daar van nog niet volgens de Nederland se wet strafbaar was. 4. Er is niet meer dan vier dagen ille gaal overigens niet in het verbor gene uitgezonden. Het doel van de actie van de justitie, de verhindering van voortgaande inbreuken op de Nederlandse rechtsorde, is bereikt. Een bijkomende omstandigheid is dat de verdachten sinds de duur van hef onderzoek door het beslag op onderde len van de installatie, naar verhouding hoge kosten van onderhoud en bewa king hebben gedragen en zullen dragen, De REM-aandelen, uitgegeven door de Volksaandelen Trust Maatschappij (V.A.D.), zullen hoger worden ingeno men. De koers is momenteel 13,25 per stuk van 20 gulden. Het bankierskantoor Gebr. Texeira de Mattos te Amsterdam deelde desge vraagd mee, dat men zich hierover nog moet beraden. Binnen afzienbare tijd zullen hierover mededelingen worden verstrekt. Naar men ons van de zijde van dit bankierskantoor tevens mee deelde, zullen deze aandelen niet ver goed worden tegen de nominale waai de. De aanloopkosten voor de bouw van het eiland, de zendinstallatie daar op en het onderhoud ervan hebben aanzienlijke kosten met zich meege bracht. Er zal binnenkort balans wor den opgemaakt. Aan de hand hiervan zal worden nagegaan welk der aan delen gerestitueerd zal worden. Tot nu toe heeft men over de zaak van de REM-aandelen niet veel willen en kunnen zeggen, omdat deze zaak sub judice was. Momenteel kan men zich moeilijk uitlaten óver eventuele ver goeding van de stukken, omdat het be sluit tot demonteren van de zendinstal latie, althans voor het bankierskantoor, zeer onverwacht is gekomen. De houders van de REM-aandelen blijven in elk geval recht behouden op wat er in de N.V. aanwezig is. Bij deze intrinsieke waarde wordt ook gerekend het bedrag dat eventuele verkoop van het kale eiland oplevert. Van de zijde van Texeira de Mattos kon men evenwel de verzekering ge ven dat de V.A.D. nog een aanzienlijk bedrag in kas heeft. Het verbod van de REM-uitzendingen is volgens een verslag van de N.V. Al- weco te Den Bosch oorzaak geweest dat deze fabriek van aluminium werk tuigen en constructies tussen begin juni en eind december van verleden jaar een verlies heeft geleden van 7616,-. Het verbod maakte een eind aan de produktie van REM-antennes. DE ZESJARIGE Wencislaus L. M. Lommen uit Rotterdam, die sinds za terdagmiddag spoorloos was. blijkt te zijn verdronken. De Rotterdamse po litie dregde het lichaampje dinsdag middag op uit het water van de Delfs- havense Schie. Men heeft vastgesteld dat er geen misdrijf in het spel is. WASHINGTON (Reuter) Zesen veertig Amerikaanse jachtbommenwer pers hebben dinsdag in Noord-Vietnam een lanceerbasis voor raketten ver woest en een andere beschadigd, zo is in Washington bekendgemaakt. Het Amerikaanse ministerie van de fensie deelde mee, dat drie Amerikaan se toestellen van het type F-105 door intensief vuur van conventioneel lucht doelgeschut waren neergehaald. De twee gebombardeerde lanceerter- reinen voor luchtdoelraketten werden beschreven als basissen met semi-mo- biele installaties. Zij zijn gelegen op 65 km ten noordwesten van de hoofd stad Hanoi en behoren niet tot de vijf eerder door het Pentagon gesignaleer de basissen. Het bombardement volgt op het neerhal. van een Amerikaans vliegtuig op ongeveer 65 km van Ha noi door, naar men meende, een „Sam"- luchtdoelraket van Russische makelij, de eerste die tegen Amerikaanse toe stellen werd gebruikt. Onderminister van defensie, Arthur Sylvester, deelde mee dat de aanval op geringe hoogte was uitgevoerd. Hoewel dit niet officieel bevestigd is, wordt vermoed dat gebruik is gemaakt van bommen met vertraagde ontsteking. De gebombardeerde basissen konden dank zij hun semi-mobiele uitrusting in een etmaal operationeel worden gemaakt. Sylvester verklaarde dat de lanceer- plaatsen waren gelokaliseerd „door een nauwkeurige analyse van alle gegevens, waaronder foto's, na het verlies van een F-4C van de luchtmacht in de nacht van de 24e juli". Dit was het vliegtuig waarvan men vermoedde dat het door een raket was neergehaald. Israëlische militairen trekken door het plaatsje Eist in de Betu we op de eerste dag van de Vier daagse, die dinsdag van start is gegaan. De enthousiaste wande laars werden op uitbundige wijze door de toeschouwers aangemoe digd. ATHENE (UPI) De algemene sta king en betoging ter ondersteuning van ex-premier George Papandreou zijn niet geworden wait de organisatoren hadden verwacht door gebrek aan be langstelling van de massa. Het lijkt erop, dat de afgezette premier zijn aanhang begint te verliezen. De staking in Athene en omgeving was maar ten dele geslaagd. In enkele sectoren van het bedrijfsleven was 10 tot 60 procent van de werknemers thuis gebleven. Maar in de meeste bedrijven werd niet gestaakt. Een der redenen, dat de vakbewe ging in haar opzet niet geheel is ge slaagd, is ongetwijfeld de waarschu wing van de regering, dat de staking onwettig is en dat werknemers van vitale nutsbedrijven die het werk zou den neerleggen, in dienst geroepen zouden worden. Dit laatste is niet nodig gebleken. Bovendien had het ministerie van Ar beid verklaard, dat particuliere bedrij ven het recht hadden personeelsleden, die niet op hun werk verschenen, te ontslaan. Bij het parlementsgebouw was een sterke politiemacht op de been, echter met strikte orders de betogers onge moeid te laten, tenzij ze naar het ko ninklijk paleis zouden opmarcheren. Het was een spannend moment, toen de menigte betogers op het plein van richting veranderde en de straat naar het paleis opliep. Politiemannen, vijf rijen dik, versperden echter de weg. Maar toen de voorhoede van de me nigte de politiemannen op enkele me ters was genaderd, kwamen de aan voerders volgens de politie commu nisten blijkbaar tot andere gedach ten en vormden zij een cordon, om de andere betogers tegen te houden. Zij gebruikten zelfs hun vuisten om deze terug te dringen. Na enkele zeer gespannen ogenblik ken ging de duizendkoppige menigte te rug. Behalve dat het verkeer gehin derd werd, deden zich geen moeilijk heden meer voor. METZ (U.P.I.) Het gezin van Antonio Ambrogio, een Italiaanse arbeider die te Moyeuvre in de buurt van Metz woont, is genood zaakt zyn Italiaanse vakantie dit jaar aanmerkel^k te bekorten. De vijfjarige benjamin van het gezin, die luistert naar de naam Angelo, ontdekte namelijk de plaats waar vader Antonio het spaargeld voor de vakantie had opgeborgen en werd door de bankbiljetten ge ïnspireerd tot „postbode spelen". Het hele bedrag in bankbiljetten, ongeveer 2000 francs, verdeelde hij keurig over de brievenbussen in de buurt en dinsdag was nog maar de helft van het geld teruggevon den. LONDEN (Reuter) De 49-jarige vrijgezel Edward Heath is er zeker van dat hij zal worden gekozen tot leider van de Britse conservatieve partij, als opvolger van sir Alec Dou glas-Home. Zijn naaste rivaal, Regi nald Maudling, maakte dinsdag be kend dat hij zijn nederlaag erkent en dat hij zijn kandidatuur intrekt. De eerste stemming in de Lager huisfractie van de conservatieve par tij leverde geen beslissing op. Heath kreeg daarbij 150, Maudling 133 en Enoch Powell, de derde kandidaat, 15 stemmen. Powell heeft zijn kan didatuur eveneens ingetrokken. In een verklaring zei Maudling: „De heer Heath heeft bij de eerste stemming een meerderheid over de hele linie behaald. In ben alle vrien den die mij hebben gesteund erg dankbaar, maar ik ben ervan over tuigd dat ik in het belang van de partij niet aan een tweede stemming moet deelnemen". Maudling sprak voorts de hoop uit onder Heath te mogen werken, ten einde zo spoedig mogelijk de hui dige regering te verslaan. De naam van Heath kreeg een in ternationale klank, toen hij als „lord-grootzegelbewaarder" voor En geland het overleg met de E.E.G. voerde over het lidmaatschap van zijn land. Zijn onvermoeibaarheid, zijn vasthoudendheid en zijn greep op het technische detail, kwamen hierbij naar voren. Groot was zijn teleurstelling toen president De Gaulle van Frankrijk, blijkbaar op de drempel van het succes, roet in het eten strooide. Sinds de nederlaag van de conser vatieve partij in de verkiezingen van oktober '64, heeft Heath zijn ster laten schijnen als financieel deskun dige van zijn partij in het Lager huis. Met grote energie leidde hij de aanval van .barer majesteits zeer loyale oppositie" op de ingewikkelde „finance bill", na hele nachtelijke zit tingen nog even monter als aan het begin van het debat. Heath verloor zijn repuatie van mildheid toen hij premier Harold Wilson hekelde en bij een gelegen heid dubbelzinnigheid aanwreef. Over „de super-technocraat, de on menselijke, wrede machine" die hij is genoemd, zegt hij: „Ik houd van het leven, van mijn werk. Bovenal houd ik van de politiek, het fijnste wat er is. Maar er zijn andere din gen. En omdat ik graag hard werk veracht ik nog niet wat er meer in het leven is. Ik houd van werken, van beweging in de zaak brengen. Inderdaad rook ik niet, maar ik houd van een borrel". Edward Heath is op 9 juli 1916 geboren als zoon van een zakenman. Hij heeft gestudeerd in Oxford. Zijn belangstelling voor de politiek zette hem aan tot een Europese reis aan de vooravond van de tweede wereld oorlog. Toen die uitgebroken was meldde hij zich als vrijwilliger bij de Royal Artillery. Na de oorlog werd Heath ambte naar en in 1950 betrad hij Whitehall. (Van onze correspondenten) MIDDELBURG/GOES Akkerbouw, veeteelt en tuinbouw ondervinden veel nadeel van het bijzonder slechte weer. In de akkerbouw hoopt men voor de gewassen, waarvoor de oogsttijd pas over enige weken aanbreekt, nog op een wending ten goede. Vast staat intussen dat de bietenopbrengst, ondanks gro tere uitzaai, minder zal zijn dan vorig jaar. In enkele streken zijn de vooruit zichten voor de aardappelen al even somber. In Groningen weet men nu al dat karwijzaad en conservenerwten mislukt zijn. In Zeeland dreigt de vlas oogst te mislukken. In de rundveehouderij heeft het slechte weer een nadelige invloed op de melkgift: de weiden zijn te nat, het gras is van slechte kwaliteit, de dieren verkeren in ongunstige conditie. De grootste moeilijkheden verwacht men echter in het winterseizoen, omdat er nu weinig en slecht ruwvoer gewonnen wordt. In de tuinbouw staan late zomer groenten en herfstgroenten er zeer slecht voor. Voor de komende twee maanden zal daarom gerekend moeten worden op verminderde produktie van en dus hogere prijzen voor produkten als bonen, andijvie en sla. De aanvoer van appelen men is nu juist gestart met de Yellow Transparant is drie weken later begonnen dan normaal. Er wordt nog wel een redelijk aanbod van appelen verwacht. Het consulentschap voor de Zeeuwsè eilanden zegt: „Als we vandaag of mor gen de laatste bui krijgen valt het nog wel mee. Maar als het slechte weer aanhoudt wordt het een catastrofe". Aanwijsbare schade is er al voor hel graszaad, een voor Zeeland belangrijk gewas. In de hele provincie is er drie duizend hectare van ingezaaid, op de eilanden tweeduizend. Het ligt nu ge maaid en wordt nat, terwijl de zode opnieuw gaat uitlopen, zodat nieuwe planten door het gemaaide heen groeien. Als het weer zo slecht blijft zal net met de Zeeuwse aardappelen ook mis lopen. Het slechtst is het op de Zeeuwse eilanden gesteld met het vlas. dat nu al drie weken tegen de grond ligt. Veer tien dagen geleden had het al geylukt moeten zijn. maar de grond en de plan ten zijn te nat. De uien lijden aan meel dauw, maar kunnen, zoals het er op voorstaat, nog een redelijke opbrengst geven. Voor de erwten is de situatie bedenkelijk. De onderste peulen liggen op de grond en worden zwart. Als het nu direct droog zou worden zou de schade echter niet groot hoeven te zijn. Wel staat het verlies vast van enkele percelen, die geheel onder het onkruid zitten. De suikerbieten hebben een royale bladontwikkeling, maar de biet zelf groeit onvoldoende. Er is nog hoop, want dit gewas heeft nog zes weken de tijd voor de oogst. Het karwijzaad. dat voor tachtig pro cent geoogst is, heeft het op de Zeeuw se eilanden vrij goed gedaan. De gra nen zijn te nat, maar hun vooruitzich ten lijken nog niet zo slecht, al hoeft op een herhaling van de reuzenop- brengsten van vorig jaar niet gehoopt te worden. Een groep Griekse stakers tij dens een mars door Piraeus: Zij dragen borden mee, waarop res pectievelijk te lezen staat „Een junta gemaakt in de V.S." en Weg met de verraders'\ (Van een onzer verslaggevers) HOOGERHEIDE/ANTWERPEN. Heeft de amokmaker, die maan dagavond met een Belgische huur auto „cross-country" door Hooger- heide en Huybergen stoof en daarbij veel schade maar geen slachtoffers maakte, zijn gezin gedood? Deze vraag houdt de politie in Antwerpen, vanwaar de man afkomstig is alhoewel hij van oorsprong Hagenaar is, bezig. De vrouw en drie kinderen van de amokmaker zijn namelijk spoorloos verdwenen en de man heeft tijdens een verhoor verteld, Gat hij zijn gezin heeft vermoord. In de huurauto vond de rijkspolitie van Hoogerheide en Huy- bergen een geweer. In de kamer van het wapen zat een lege huls. In het trouwboekje dat de man bij zich had waren de namen van zijn vrouw en kinderen doorgestreept. Het zoeken naar de vrouw en kinderen van de woesteling is in volle gang. Opperwachtmeester Bruins, postcom- mandant van de rijkspolitie te Huyber- gen, en opperwachtmeester Groffen, plaatsvervangend groepscommandant te Hoogerheide, hebben in hun hele loop baan zelden zo'n tragische en tevens gevaarlijke klant onder hun hoede moe ten nemen als de 31-jarige Bob G. Gis teren is hij overgebracht naar een psy chiatrische inrichting, nadat hij een luidruchtige nacht in de politiepost te Hoogerheide had doorgebracht. Maandag vertoonde hij zich in West- Brabant. In zijn te Antwerpen gehuur de auto reed hij bewust op het overige verkeer in, schreeuwend: „Ik ben de schepper, creator, God! Ik rij alle auto's van de weg. Er mag er geen één op de weg blijven!" Met dit voornemen maakte hij dode lijke ernst. Bij het Putse Molentje joeg hij een groepje militairen van de weg af. Bij het herstellingsoord Dennenheu vel reed hij een hem tegemoet komende Belgische automobilist de berm in en in Huy bergen botste hij frontaal op de au to van de heer Van Wezel, een inwoner van Huy bergen. Daarmee eindigde dc wilde rit. Het lukte opper Bruins, met assisten tie van zijn college uit Hoogerheide, dc amokmaker over te brengen naar he. politiebureau te Hoogerheide. waar di rect een even moeilijk als dramatisch verhoor begon. Men had met een no toire godsdienstwaanzinnige te doen, di er van overtuigd was dat hij God itn per soon was. METSLAWIER Te Oostrum ir Friesland is het 4-jarige dochtertje van E. P. Visser uit Oostrum omgekomen doordat zij van achter een boerenwa gen weg sprong en vlak voor de auto van haar eigen vader terechtkwam. UTRECHT Mevrouw Waayer (66) uit Amsterdam is gisteren op een be veiligde overweg in Den Dolder onder de trein AmersfoortUtrecht geraakt en op slag gedood. (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 1