Leo Knops een prima coureur Idel en n produkt Piet Braspenninckx breekt sleutelbeen In toekomst misschien twee Apeldoornse marsen Eerste uitvallers in V ierdaagse Stem-ploeg Wandellegioen treft kille openingsdag Jan Hugens wint weer In Canada Warme koffie Nieuwe trajecten In Belgisch Limburg Piet Cooremans wint in Zuid-Slavië Verrassing LARSEN-TAL REMISE Nieuwelingen 29 augustus in Zierikzee Slagvaardig Hij kent de „stiel DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 JULI 1965 an- en populaire KOSTPRIJS! r met fraai dressoir, 160 cm lede, com- C 575.-voor W Ji" cm breed), soliede, elegante de hoogste C 775.- voor "9 jb l— aktisch ingedeeld. Ronde of kunstleren 845.-voor i## •ed, doeltreffend ingedeeld, jteuils met mW C 975.-voor Jr STIJLVOLLE TEAK EETKAMER. Prachtig wandmeubel, praktisch ingedeeld. Ronde of rechthoekige tafel, 4 elegante stoelen, mo- t derne kunstleren be- j kleding. SPECIALE I OPRUIMINGSPRIJS 565.- fraaie driedeurs "broodkast". 1385.- voor 875.- antastisch doeltreffend inge- de verlich- g 1425.- voor Jr Jr 1 voord een juweel J Magnifiek u'*nu 1145.- d geconstrueerde ronde tafel, (zittingen fraai kunstleder), aparts 33 55 00) 10944 90) 2539 1495.- F ranco thuisbezorging Twee dag re tours vergoed bij minimaal 350gld. aankoop Toonzalen ook op maandagen en zaterdagen geopend Spreiding betaling mogelijk JITENGEWOON OORDELIGE hN BIEDINGEN LEIN MEUBELEN t ALONKASTEN, USSENKASTEN etc. DEZE AANBIEDINGEN GELDEN TOT EN MET 5 AUGUSTUS '65 11 de glans! ng: DUEL, vloerreinigings- lijk! In één vlotte handeling het niet, beter kan het niet! loderne, vlotte DUEL-beurt jende vloeren. sori be- op- oer g SUNLIGHT^ABANTIE| ALS DIT PRODUKT NIET TEN VOLLE AAN UW VERWACHTINGEN VOLDOET, BETAALT SUNLIGHT U UW GELD TERUG LEVIS, (ANP) De tweede etappe van de ronde van St.-Laurent heeft een overwinning opgeleverd voor de Ita liaan Marinolo. Hij versloeg in de spurt zijn beide mede vluchters, van wie de Pool Surminsky tweede en de Brit Goodman derde werd. Anderhalve minuut later finishte weer een Italiaan: Cassini. Op de vijfde plaats met een achter stand van 1.40 eindigde de eerste Nederlander: de Zeeuw Dies Kosten. Het peloton, met de beide overige landgenoten van Kemenade en Peters., arriveerde op 3.05. Voor de talentvolle Piet Braspenninckx uit Rysbergen is deze achtste wielerronde door Canada wel bijzonder ongeluk kig verlopen. Liep hy op de eerste dag een door valpartijen opgelopen achterstand vrijwel geheel in. Later bleek dat de Brabander plaatsgenoot van Kees Haast een sleutel beenbreuk had opgelopen. Het pleit voor hem dat hij^ hoewel de dokter anders adviseerde de stryd toch wilde voortzetten. De harde wind maakte het sturen met een arm echter onmogelijk zodat Braspenninckx tot opgave werd gedwongen. In het algemeen klassement komt vrywel geen wijziging: de Belg Seghers leidt voor de Pool Kudra en zijn landge noot Pauwels. In het landenklassement is Nederland achter België en Polen derde. ROOSENDAAL In de internatio nale jeugdronde West-Brabant, die 1 augustus van start gaat is ook een ploeg opgenomen van Dagblad de Stem. Vijf tien jongens waren naar hotel Jef van de Vijver in Roosendaal gekomen om kennis te maken met elkaar, en te luis teren naar de instructies van hun ploegleider de heer D. Oole. Voor ve len was het echter een hernieuwing van de kennismaking. Zij hadden het vorig jaar al meegereden met de jeugd- ronde, toen de ploeg van Dagblad De Stem als tweede geklasseerd werd. De jongens zijn vast van plan dit jaar als eerste uit de bus te komen. Te oorde len naar hun enthousiasme en hun ge willig luisteren naar de heer Oole zal het aan hen niet liggen.... De organisatie van de jeugdronde Is inmiddels geheel rond. Negenentwin tig jongens konden niet meer ingedeeld worden in ploegen maar deze zullen straks hard nodig zijn als reserves. KOFFIE EN COGNAC (Van een speciale verslaggever) ELST Het wandelleger is in beweging. Vanmorgen in alle vroegte, de zware wolkenlaag liet nog maar een beetje licht door, zijn de aller- sterksten voor de eerste 55 kilometer van de vierdaagse marsen te Nijmegen vertrokken. Velen nog dik ingepakt, want de koude wind en de dreigende regen maakten de lopers voor deze aller- I eerste dag niet al te optimistisch. Het viel allemaal gelukkig nogal -mee en toen omstreeks negen uur de eerste deelnemers door een feestelijk Eist trokken, was de regen nog .steeds uitgebleven en pro beerde zelfs het zonnetje de wandelaars te bereiken. Voor een enkeling was dat echter al te laat, want de eerste kilometers eisten namelijk ook al slachtoffers. De jonge Reinier Scheepers bijvoorbeeld. Een knaap die zonder training aan de vierdaagse wilde deelnemen, maar reeds na enkele kilometers zo veel last van stijve spieren kreeg, dat Zelfs een flinke massage hem niet meer op de been bracht. BELGRADO (ANP) De Nederlan der Piet Cooremans heeft dinsdag het eerste deel van de zesde ettapne van de ronde van Zuidslavië over 60 km van Travnik naar Zenica gewonnen in 1 uur 54 min. 45 sec. De 23-jarige renner fi nishte met een voorsprong van een half wiel op de Zuidslaviër Nikola Zivkovic. De uitslag was: 1. Cooremans (Ned.) 1.54.45 (met bo- niiicatie 1.53.15)2. Nikola Zivkovic (Z.-S1.) (met bon. 154.15); 3- Jean Walschaerts (België) z.t.; 4. Edmund Figiel (Polen) z.t.; 5. Rone Kunaver (Z.-Sl.) z.t. In het algemeen klassement bleef de situatie ongewijzigd. Andrei Boltezar be hield de leiderstrui en Zuid-Slavië bleef eerste in het ploegenklassement. WARSCHAU, (ANPt De Oostduit- l ser Dehmel heeft dinsdag de vijfde wed- l strijd van de reeks om de Finngoldcup |op de Baltische zee voor Gdynia ge wonnen. Zijn landgenoot Mier, die als twee eindigde, heeft met 7.587 pt. de I leiding in het algemeen klassement voor Dehmel (7056) en de Deen Hans Foch 1 (5551 punt). Tot de velendie ieder jaar weer present zijn op het appel voor de vierdaagse, is de bejaarde Am sterdamse heer Harmsen, die hier gefotografeerd is op de eerste dag van het wandelevenement, bij het doortrekken van Eist. De vierdaagse had hem slechts 11 kilometer als deelnemer geihad en dan te bedenken dat hij in totaal 220 kilo meter had moeten afleggen. ,,Dit jaar dus geen vierdaagsekruisje, maar ik ga naar Nijmegen terug. Dan maar vier dagen feestvieren. Ik heb toch va kantie", vertelde hij nog toen hij in een leger jeep plaatsnam en vervoerd werd naar de dichtsbijzijnde bushalte, die de passagiers richting Nijmegen bracht. Warme koffie en cognac waren op deze eerste dag troef. En het was dan ook niet vreemd, dat al in Eist enkele figuren op de trajecten te bespeuren waren die kennelijk al te veel van de alcoholische dranken hadden geproefd. Maar die figuren die tot deze categorie behoorden, vormden echter wel de min derheid en de meeste wandelaars wa ren ook meer van het type van scheids rechter J. Spee die voor de 7e maal op hef parcours van de 55 kilometer te vinden is. De heer Spee valt ove rigens toch op, want voor het eerst in zijn leven loopt hij op klompen. En dat is toch wel een bijzondere gebeurte nis. Voor de vierdaagse heeft hij geen meter op deze attributen gelopen en in Eist, waar de lopers ongeveer de helft van de eerste dag erop hadden zitten marcheerde hij op de klanken van de militaire muziekkorpsen rustig voor bij. WAREN TROEF! APELDOORN (ANP) Maandagavond heeft onder zeer grote be langstelling de officiële opening plaatsgevonden van de 12de vier daagse van de Nederlandse Wandelsport Bond. Wederom is er een re cord geboekt. Maandagavond waren er namelijk 1386 aanmeldingen binnengekomen en dat betekende dat het aantal van vorig jaar weer met ongeveer vijf procent is overschreden. Naast de Nederlandse wan delaars zullen Denen, Belgen en Duitsers deelnemen. De wandelaars defileerden voor het bondsbestuur en de vele genodig den, die later op het gemeentehuis door wethouders en burgemeester werden ontvangen. Burgemeester De Tombe merkte daarbij op, blij te zijn met het feit dat de NWB slechts een beperkt aantal wandelaars tot de Apeldoornse vierdaagse toelaat. Men wil het karakter van deze vierdaagse 'niet verliezen en dat is in de eerste plaats het genieten van de natuur, hetgeen bij massa!deelneming onmogelijk is. „De Betuwse dag" met verschillende nieuwe trajecten in de parcoursen, heeft de 12.412 deelnemers, dlie vandaag of ficieel bij de Vereniging van start zijn gegaan, gelukkig nog een heerlijk wan delweer gebracht. Maar de reserve-lui- tenanit Geertsen uit Nijmegen maakte er wel een heel bijzondere dag van. Hij had van de organisators toestem ming gekregen om reeds om een uur in de nacht te starten. Eenzaam ging hij op pad om na enkele uren in Eist aan te komen, om dan weer terug te keren naar Nijmegen. Daar ging hij snel naar het stadhuis om in het hu welijk te treden, om daarna weer vlie gensvlug per auto naar Eist. te wor den teruggebracht om zijn 55-kilome- ter-parcours te voltooien. De politie uit Zurich, die wegens per soneelsgebrek niet naar Nymegen mocht komen, zorg-de ook voor een spectacu laire gebeurtenis. Gisteravond deden de 12 man no^ tot tien uur dienst om daarna op eigen kosten met een charter vliegtuig naar Schiphol te vertrekken. Zij kwamen daar om drie uur aan en konden na een snelle rit nog juist op tyd in Nymegen aankomen om te vertrekken voor de eerste vyftig kilo meter. Vrijdagmiddag zullen zij na de intocht weer snel naar Schiphol gaan want het chartervliegtuig vertrekt al om zes uur, omdat zij anders niet om 11 uur 's avonds in Zurich hun dienst kunnen hervatten. (ANP) Dinsdagmiddag om streeks vijf uur waren te Nymegen de bureaus van de 49ste vierdaagse af standmarsen aan de Wedren en de Ver eniging vrijwel uitgestorven. Ken een zame figuur, niet in al te beste conditie, meldde zich hier en daar nog af. Het was wel een opvallend contrast met voorgaande jaren, want juist tussen half vyf en half zes was meestentijds het gedrang van de op hun basis terugke rende wandelaars. Deze eerste dag van de 49ste vierdaagse kenmerkte zich door haast. Zowel de militairen als de bur ger-deelnemers hadden het oogmerk zo vlot mogelijk kilometers af te leggen. Immers de rustgelegenheden op deze eerste dag onder de Betuwse vruchtbo men, altijd onder de wandelaars byzon- der gewaardeerd, moest men vrijwel af- schryven. Het was er drassing en onbe haaglijk. Niet wegens de neerslag van deze dinsdag, maar omdat in deze uit- wringbare zomer nu eenmaal zoveel Vele Vierdaagsewandelaars ne men het grote evenement zeer ern stig op, anderen wandelen en amu seren zich kostelijk, terwijl zij te vens voor het nodige vermaak van diegenen die langs de kant staan te kijken zorgenzoals dit groepje uit Nijmegen. vocht de vorige dagen was neergedaald, dat niemand zich aangetrokken voelde, de moede ledematen uit te strekken, d-w.z. prijs te geven aan de malse nat heid van groene zoden. Er werden veel rustperioden overgeslagen eenvoudig door gebrek aan droge weiden. Boven dien waren de proeflokalen aan weers zijden van het parkoers (in Eist en in Oosterhout en in andere enthousiast meelevende Betuwse dorpen) overbe volkt. Dwars tegen hun schema in lie pen de meesten dus langer en in hoger tempo, dan ze tevoren met intense zorg vuldigheid hadden berekend. Regen is er nauwelyks gevoeld, die eerste dag en dat was een enorme mee valler na de druipende maandag. Maar het staat wel vast dat een groot aantal wandelaars geforceerd het eindpunt bij de beminnelijke dames en heren aan de bureaus heeft bereikt. De getrainde wandelmensen en daar onder moet het merendeel van de mili tairen worden gerangschikt, kan zich wel enige afwijkingen van het schema veroorloven, maar volgens de kenners zullen in de gelederen van de lichtvaar- digen en dat zijn dan meestal de niet- uniformdragenden ernstige bressen wor den geslagen in de komende dagen. Mocht de belangstelling toch te groot wonden dan zal worden overwogen om per jaar twee Apeldoornse vierdaaigsen te organiseren. Op de eerste dag van de 12de vier daagse van de Nederlandse wandel sportbond, die via Loenen en Beekber gen en terug over Ugchelen voerde, tel de het wandeilegioen geen uitvallers. Er gingen 's morgens 177 wandelaars van start en 'n even groot aantal meld de zich in de loop van de middag aan. Toen om klokslag 6 uur dinsdagmor gen de eerste vijftigers op pad gingen viel er een miezerig regentje, maar al spoedig klaarde het weer op en konden de plasticregenjassen definitief worden opgeborgen. Het NWB-bestuur verraste vier wan delaars bij de start met anjers om dat zij hun verjaardag vierden. Twee deelnemers kregen bloemen omdat zij zich hadden verloofd, nadat zij elkaar bij de vierdaagse van het vorig jaar voor het eerst hadden ontmoet. De E HBO had vrijwel niets te doen omdat de temperatuur bijzonder goed was en bovendien op de eerste dag klachten sporadisch voorkomen. Woensdag trekt het wandelleger naar radio Kootwijk, Nieuw Millingen en Hoog Soeren, waar bij de vijftigers nog een flinke omweg over Kootwijk maken. BIED (ANP) De derde party tus sen de Deense grootmeester Larsen en de Russische oud-wereldkampioen Tal voor de halve finales van het toernooi om de wereldkampioenschappen schaken is na 41 zetten geëindigd in een remise, zodat de stand thans 1,5 - 1,5 is. Larsen, die met wit speelde, bood in tydnood, na een boeiende strijd, remise aan, het geen Tal onmiddellijk accepteerde. LOMMEL (ANP) Onze landgenoof Jan Hugens zegevierde maandag in de ronde van Belgisch Limburg, een wedr stryd over 178 km., waaraan 64 renners deelnamen. De uitslag luidt: 1. Jan Hugens (Ned.) 178 km in 4 uur, 50 min.; 2. Willy Vannitsen (Belg.)]. 3. Roger Swerts (Belg.)4. Ferdinanc Deferm (Belg.)5- Ludo Claes (Belg.) 6. Henk Cornelisse (Ned.); De overige Nederlanders, namelijk Jos v d. Vleuten, de Jongh en Damen, eindigden respectievelijk op de 20ste 21ste en 28ste plaats. ZIERIKZEE In het kader van de visseryfeesten wordt donderdagavond in Zierikzee een wielerwedstryd voor nieu welingen gereden waarvoor zich reeds 66 deelnemers hebben aangemeld. Zy ko men uit alle delen van ons land. Van de party zullen o.a. zyn de plaatselyke favo riet Wim Evertse, Ad van Overveld, Piet Oomen, Ko de Vrieze, Henk Riem en de nationale kampioen Wim Huysmans. De te rijden afstand is zestig km. Start en finish zyn bij de graansilo van de coöpe ratieve aankoopvereniging. De wedstrijd begint om ha.lf zeven. Uitreiking van de rugnummers en de pryzen geschiedt in de openbare ULO-school aan de Bosse- straat. (Van een speciale verslaggever) „Een prima coureur, een jongen met pit, iemand die geen karwei uit de weg gaat," noemt Jan Janssen Leo Knops en hij haalde meteen Luik-Bastenaeken-Luik aan, een beslist zware klassieker. Daar op die vele „colletjes" in de Waalse dreven, gelegen in en aan de uitlopers van de Ardennen was ook ditmaal de slag gevallen en daar hadden de Italiaan Adorni, de Belg Willy Bocklandt, Martin van den Bossche, de Brit Michael Wright, Roger Cooreman, Jan Janssen en ook Leo Knops de hoofdrollen bemachtigd. De aankomst op de kletsnatte piste van Recourt vervalste ontegenzeggelijk de uitslag: juist toen Jan Janssen de zekere winnaar in de voorlaatste bocht over zijn voor gangers wilde gaan, ontstond een valpartij. Het slachtoffer lopend over de meet was de wereldkampioen, triomfator was inmiddels zijn ploegmaat Preciozi geworden en de kwieke Leo Knops was als zesde over de streep gegaan. Zesde in Luik-Bastenaeken-Luik is geen peuleschilletje en aan deze waren bereids diverse interessante resul taten voorafgegaan: zesde in Rund um Dortmund, achtste in Leuven, hoofdman in de eveneens door Preciozi buitgemaakte Brussel-Verviers. een standvastige houding die een zevende prys opleverde. Leo Knops is een taaie, kent het mé tier en na de lof van Jan Janssen won de uit Bocholtz afkomstige slagers- zoon. sinds zyn huwelyk in Spekholzer- heide wonende, stevig gebouwde vlas kop nog twee échte wegkoersen: Cras —•Avernas heen en terug er Douai In Cras Avernas startten heel wat gevestigde namen. Zij moesten het hoofd buigen, een lot dat zelfs de snellen in Doua' Jemeppe was beschoren. Dou ai ligt in Frankrijk, Jemeppe in het Waalse land. Zes leiders fietsten met 2 min. voorsprong naar deze finishplaats. De voorkeur ging uiteraard naar de geroutineerde Jef Schils en het ion" ge talent Roger Swerts uit. Maar Leo Knops had de meeste pijlen op zijn boog, hij was de meest frisse van het steilst je, ook de sterkste en dus klopte hij zijn makkers in de sprint gedeci deerd. Is het niet jammer dat deze Leo Knops van deelneming aan de Ronde van Frankrijk was verstoken, omdat de fa- brieksploeg waartoe hij behoort niet voor de start in de „grand bouclé" in aanmerking kwam? Toen Leo Knops (28 jan. 1937) een amateurlicentie op zak had, was hij inderdaad een „lief hebber". want overdag moest hij bij vader thuis het slagersvak uitoefenen, zodat. de wielersport op de tweede plaats kwam. De kost ging voor de baat, een overigens gezonde stelregel. Ondanks deze handicap was het seizoen 1959 voor Leo Knops een succes: eer ste in Jupille, voorts drie keer tweede, drie derde prijzen en viermaal passeer de hij als nummer vier de lijn. Verheugd waren hij en zijn aanhan gers over het gepresteerde in de Ron de van Limburg, waar hij na een lek ke band met zijn clubmakker Hermans en de Duitser Rolfs Wohlfshohl triom feerde. Knops werd derde. Die Ronde van Limburg lag hem prima In 1962 trokken drie tenoren naar Stein drie uitlopers wel te verstaan en wel Jan Janssen, Leo Knops en Henik Nijdam. Dit was ook de volgorde van aankomst. In 1961 reed Knops zestig koersen vijf overwinningen Sittard, de etappe Val- kenburg-Heerlenheide, in Olympia's Toer Tongeren B. Montegnee B.. en Jupille B. vier tweede prijzen, een keer een derde, verder tweemaal vierde en vijf keer vijfde. Zeventiende in de ritten koers de Ster van Henegouwen, negen tiende in Olympia's Toer, zestiende in de Ronde van Joegoslavië. Ook vijf vic- trvH*»s jn 1962: Clubkampioen van de T en W C Maastricht, Veldhoven - Heer len in Olympia's Toer (tevens lid van het team dat de ploegentijdrit won), Ivoz Ramet B. en voor eigen publiek in Bocholtz. Hij blonk uit in de ritten koersen Tour du Berry, Ster van Na men en Ronde van Joegoslavië en maak te met Henk Nijdam, Jan Schroder, Leo Sebregts. Jan Jansen en Jaap de Waard deel uit van de Nederlandse ploeg die in het wereldkampioenschap te Bern aan de slag ging. Në een knap pe race, waarin hij tot de strijdvaar digste mannen van het massale veld behoorde, ging hij achter de weggelopen Fransen Jourden. Belena, Gestraud, met de eerste achtervolgende groep over de finish. Ja, de Ronde van Frankryk trok Kops zeker aan. Hy kent deze „stiel" uit ervaring, uit de Ronde van de Toekomst, waarin hij toen we met Janssen en Hugens een geducht woordje meespra ken niet alleen een trouwe partner was, doch ook de rit Montpellier Aix en Provence op zyn naam schreef. Verleden jaar als prof was hij aan het Duitse merk Torpedo verbonden, tweede in Simpelveld, 8e in Lommei, negende in Harelbeke, zesde in Lanaken, negende in Hoegaarden, zijn mannetje staande in Duitse koersen, in Milaan Turijn, Genua Nice, in Zwitserland. Leo Knops heeft overal rondgefietst, was eens uitblinker in de Ronde van België voor onafhankelijken, lag steevast in de slag bij de amateurs en nu te midden van de grote mannen en altijd /ogend om een woordje in het mid den te brengen. Dit seizoen tot dusver was puik. Des te betreurenswaardiger dat de energie ke en beslist talentvolle jongen geen onderdak heeft kunnen vinden by een merk, dat by de „groten" wordt gere kend, dat dus overal present is.

de Stem | 1965 | | pagina 13