Wateroverlast plaagt land Kongolese regering aan dood ontsnapt Griekse crisis naar beslissend stadium PARIJS: ROKKEN ROVEN DE KNIE FRANSEN NIET IN BRUSSEL Toeristen gestrand W est-Irian nog geen Indonesië Oldenbroekse wijk overstroomd GUERRILLA MET PARAPLU'S Zundertenaar mishandelt schoondochter Piet Frijns is opzettelijk doodgeschoten Botsing eist drie doden COMMANDOS GEPAKT IN BRAZZAVILLE Belgisch kabinet met coördinators Buien BEZORGD Nasleep moord: STAKING ALS WAARSCHUWING Officier meent Senatoren verbaasd: Ne. 24953 105e JAARGANG Uitgave: N.V. Uiig. Mij. Neerlandia. nrs W A. J. M. Harkx. Directeur: urs- Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C j v. Hootegem, mr. dr. A. J. J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauferen, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 fal. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland D 1NSDAG 27 JULI 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. f 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden v/orden op aanvraag gaarne verstrekt. BRAZZAVILLE (Reuter) Presi dent Massamba Debat van voormalig Fraus-Kongo heeft maandag tijdens een persconferentie meegedeeld, dat in de nacht van 14 juli een groep van 32 ge wapende saboteurs in Brazzaville aan land was gezet, met opdracht het nieu we sportstadion, spoorbanen, bruggen en elektriciteitsmasten te vernielen en ministers en andere autoriteiten te ver moorden. BRUSSEL (Reuter) De Belgische kabinetsformateur, Pierre Harmei, heeft maandag de lijst van ministers van zijn nieuwe coalitieregering van rooms-ka tholieken en socialisten aan koning Boudewijn voorgelegd. Volgens welin gelichte kringen zal deze lijst niet direct bekend worden gemaakt, ylogelijk zal dit pas woensdag of donderdag geschie den. Het nieuwe kabinet zal een piramide achtige structuur hebben. Onder de eer ste minister staan zes ministers met een coördinerende taak, die elk een aantal ministeries onder zich zullen hebben. Zo zou minister Spaak niet alleen buiten landse zaken krijgen, maar ook de nieu we portefeuille voor Europese zaken die voor technische bijstand en die voor buitenlandse handel onder zich hebben, Onder de „coördinators" komen de ge wone ministers, bijgestaan door staats- seecretarissen een tweede vernieu wing. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Aanhoudend koel weer met veran derlijke bewolking en plaatselijk buien. Matige wind tussen noord- west en zuidwest. Vandaag: zon onder 20.38 uur. Maan onder 20.30 uur. Morgen: zon op 4.56 uur. Maan op 4.12 uur. Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond) max. weer temp. Helsinki licht bew. 18 Stockholm zwaar bew. 19 Oslo zwaar bew. 22 Kopenhagen regen 17 Aberdeen regenbui 15 Londen zwaar bew 19 Amsterdam geh. bew. 16 Brussel regenbui 18 Luxemburg regenbui 18 Parijs zwaar bew 19 Bordeaux licht bew. 21 Grenoble half bew 22 Nice onbew. 32 Berlijn regen 19 Frankfurt regenbui 22 München hall' bew 18 Zürich licht bew 18 Genève zwaar bew 20 Locarno licht bew 27 Wenen regen 16 Innsbruck regen 13 Belgrado half bew 38 Athene niet ontv Rome zwaar bew 13 Barcelona half bew. 26 Madrid onbew. 29 Mallorca licht bew. 28 Lissabon onbew. 26 Volgens de president zouden de man nen door ex-president Joeloe zijn aan geworven, in Leopoldstad zijn opgeleid en met behulp van een buitenlandse ambassade in Leopoldstad zijn bewa pend. Achttien leden van deze commando eenheid, of „Joeloe's Eerste Leger", zo als de president het uitdrukte, zijtn ge arresteerd en één is door zijn eigen handgranaat om het leveii gekomen. De overigen zijn nog voortvluchtig. Tijdens de persconferentie werd de journalisten een hoeveelheid wapens en ontplofbare stoffen getoond, die op de gevangen genomen commando's was buitgemaakt, dan wel door de voort- vluchtigen was achtergelaten. Gevraagd naar de nationaliteit van de genoemde ambassade in Leopold stad zei de president, dat het een „Eu ropees land betreft, dat zichzelf christe lijk noemt". President Massemba Debat zei, dat de gearresteerden door het volk zullen worden berecht. „Als het volk zegt, dat ze levend verbrand moeten worden, dan zullen ze levend verbrand worden. Als het volk zegt, dat ze levend begraven moeten worden, dan zullen ze levend worden begraven. Zegt het volk, dat we twintigste-eeuwse methoden moeten ge bruiken, dan zullen we dat doen", aldus de president. FORTEZZA, Italië (U.P1.) Een aardverschuiving in de buurt van de Italiaanse plaats Fortezza heeft giste ren voor de tweede maal in 24 uur de spoorwegverbinding tussen Italië en Oostenrijk verbroken. Vijf wagons van een juist passerende trein werden door de verschuiving ver nield. Volgens de eerste berichten wa ren er geen slachtoffers. De avond tevoren ontspoorde een exprestrein door het gezwollen water van een bergstroom. Een aantal reizi gers raakte gewond en het treinver keer werd gestremd. De exprestrein Rome-München moest gisteravond worden omgeleid, hetgeen een vertraging van ruim twaalf uur veroorzaakte. Over de aardverschuiving op de grens tussen Italië en Oostenrijk wordt nog gemeld dat naar schatting 50.000 toe risten. die op terugreis naar Oostenrijk en Duitsland waren, in het door stor men geteisterde Alto Adige zijn ge strand. BRUSSEL (U.P.I.) Frankryk heeft maandag in Brussel de bijeenkomst van de E.E.G. geboycot, die was belegd om beëindiging van de crisis in de gemeen schap te bewerkstelligen. Alle andere lidstaten, West-Duitsland, Italië, België en Nederland hadden uit gebreide delegaties gestuurd. Het wegblijven van de Franse delega tie liad het uitblijven van een beslissing over o.m. economische integratie in de E.E.G. tot gevolg. Nadat officieel bekend was gemaakt dat Frankrijk niet was vertegenwoor digd, gingen de andere vijf delegaties in besloten zitting werken aan pogin gen de Fransen weer aan de conferen tietafel te krijgen. De bijeenkomst werd geleid door de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Fanfani. Aan het overleg hebben elf ministers deelgenomen. Ook de gehele uit negen leden bestaande Euromarktcommissie, onder leiding van professor Walter Hall- stein, woonde de confearentie bij. Na de bijeenkomst, die drie uur duur de, verklaarde minister Luns dat de E.E.G.-ministerraad begin oktober nieuwe voorstellen over de landbouw politiek van de gemeenschap in behan deling zal nemen. „Inmiddels zullen on ze permanente vertegenwoordigers deze voorstellen bestuderen", aldus de mi nister. Hij zei dat maandag vooral de vraag was bestudeerd of ook zonder Frankrijk over de voorstellen zou kunnen worden onderhandeld. „Maar wij zijn tot de conclusie gekomen dat dit niet moge lijk is", aldus minister Luns. (Van onze verslaggevers) OLDENBROEK/DEN HAAG/ ELBURG Terwijl in Italië Afri kaanse temperaturen de vakantie gangers afmatten, vertoont de Nederlandse zomer voor de zo veelste maal kuren. De nieuwste verrassing heet wateroverlast en heeft zowel toeristen als weg gebruikers danig gehinderd. De zware en langdurige regenval van de laatste dagen is er oorzaak van. het verdrinken van tentenkampen het wegspoelen van dammen en het verdrinken van tentekampen waren de onaangename conse quenties. Omstreeks acht uur maandagavond kon rijksweg 15, van Ridderkerk naar Gorkum, weer voor het verkeer worden opengesteld. De weg was de hele dag gesloten geweest, omdat het gedeelte Schelluinen - Giesendam overstroomd was. Boven Hardinxveld stond het wa ter zelfs een meter hoog. Het water spoelde hier en daar een zandlaag mee, waardoor een glibberige moddermassa op het wegdek belandde. Ook in het noordelijke deel van de Veluwe was de wateroverlast aanzien lijk. In Oldebroek (zie foto) staat een nieuwe wijk onder water. Hier en daar zijn zelfs de trottoirs niet meer te zien. Het water komt hier toestromen van het hoger gelegen gedeelte van de Ve luwe. In de wijk moest een huis al ge deeltelijk worden ontruimd. Elburg maakte maandag een nood weer mee dat in een uur tijd 67 milli meter regenwater bracht. Het recreatie oord Veluwe-strandbad, waar op het ogenblik duizenden kampeerders hun tenten hebben opgeslagen, had dermate van de wateroverlast te lijden, dat de hulp van de brandweer moest worden ingeroepen om greppels te graven voor waterafvoer. Het dagelijks bestuur van het Ko ninklijk Nederlands Landbouwcomité maakt zich ernstig bezorgd over de gevolgen van de langdurige waterover last in Overijsel en Gelderland, in het bijzonder langs de IJsel. Veel veehouderijbedrijven hebben tot heden geen sprietje gras kunnen oog sten en hun koeien niet kunnen laten weiden. Daardoor hebben zij voor de winter nog geen voorraad voer kunnen vormen. De landerijen langs de IJsel zijn vanaf het vroege voorjaar praktisch ononder broken overstroomd geweest. Een derge lijke situatie is sinds mensenheugenis niet voorgekomen. Het K.N.L.C. acht het dringend nood zakelijk dat zo spoedig mogelijk via het Landbouwschap overleg gepleegd wordt met de minister om tot hulp te komen, bijvoorbeeld door het verlenen van renteloze voorschotten of uitkeringen uit het rampenfonds. QUI NHON (U.P.I.) - De Ame rikaanse marine heeft maandag bericht dat de Vieteong een nieuw verdedigingswapen in gebruik heeft genomen en wel in de vorm van paraplu's. Patrouilles van de kustwacht en vlicgveldbewaking zeiden dat als het rotsachtige landschap door lichtkogels verlicht wordt, de guer rillastrijders hun paraplu opsteken in de hoop voor rotsblokken te worden aangezien. Bart Huges, vermaard ge worden door het gaatje, dat hij in zijn sche del heeft geboord, stond één onzer redacteuren te woord. Pagina 6. De textielindustrie in Nederland heeft ernstig te lijden onder de concurrentie van jonge landen. Ethiek en economie moeten met elkaar leren leven Pagina 8. In België worden pogingen on dernomen om rooms en rood sa men te doen gaan. Pagina 7. Angst is een slechte raad gever. Maar de vrees kunt u niet missen! „Peilingen" op pagina 6. Uitgebreide informatie over de duiven-wedvlucht te Dax in on ze sportrubriek. Pagina 9. (Van een onzer verslaggevers) ZUNDERT In Zundert heeft de moord op de landbouwer Sti- nus van Hasselt een vete veroor zaakt tussen de weduwe Jeanne van Hasselt-Hereijgers en haar schoonvader. Maandag kwam het tot een openlijke twist, die leidde tot mishandeling van de vrouw De 55-jarige Van Hasselt, vader van de vermoorde boer, ging naar het aan grenzende erf van zijn schoondochter aan de Rutvensestraat in Achtmaal, greep haar in de schuur vast en nam haar mee naar het erf, om zijn woede op haar te koelen. De vrouw liep o.m. een diepe halswond en een bloedneus op. In het ziekenhuis is de wond van de weduwe Van Hasselt-Hereijgers be handeld. Buurtbewoners waarschuwden de rijkspolitie, die Van Hasselt sr. heeft in gesloten. De vijf kinderen van zijn schoondochter zijn inmiddels elders on dergebracht. De laatste tijd was de verhouding van de weduwe tot haar naastwonende schoonouders steeds slechter geworden. Dat wordt toegeschreven aan het feit dat de vrouw enkele weken geleden bekende samen met de verdachte in de Zundertse moordzaak, Jos. v. d. Br., het gele carnavalspak te hebben ver brand, dat de verdachte op de ochtend van de moord, 3 maart, gedragen heeft. Er was al eerder gesproken over ver huizing van de weduwe. NIJMEGEN Gezellige druk te aan de bali van het gebouw „De Vereniging", waar maandag kon worden ingeschreven voor deelne ming aan de vierdaagse, die van daag begint. ATHENE (Reuter/UPI) D'e nieuwe Griekse regering van George Atlianas- j siades Novas staat voor haar eerste werkelijke vuurproef. In de afgelopen nacht is in Athene, Piraeus en Eleusis i een algemene 24-uursstaking begonnen, afgekondigd door het machtige Griekse algemene vakverbond. Aan deze sta-1 king zullen, volgens de secretaris-gene-1 raai van bet vakverbond, Papageorgioe, ongeveer 175,000 mensen deelnemen. Hij betitelde de staking als een waarschu wing voor diegenen, di'e de constitutio nele vryheden willen aantasten. (Van onze correspondent) VALKENBURG De 30-jarige Wim J. uit Schaesberg, die op de Valken- burgse Schaelsberg de 21-jarige Piet Frijns uit Schimmert heeft gedood, werd maandag voorgeleid voor de officier van justitie, mr. W. A. G. Moors te Maas tricht. Hij is vervolgens in het huis van bewaring opgesloten. Het proces verbaal, dat naar aanleiding van deze zaak was opgemaakt, beslaat meer dan 25 pagina's. Ofschoon de dader aanvankelijk hard nekkig heeft volgehouden dat de vier dodelijke schoten per ongeluk tijdens de. worsteling met Piet Frijns werden afgevuurd, kwam hij tijdens het ver hoor door mr. Moors enigszins op deze versie terug. „Ik weet het niet meer", was thans zijn verweer. Politie-experts namen trouwens niet aan dat men vier schoten onopzettelijk kan afvuren. „Eén schot zou misschien nog te verklaren zijn", aldus mr. Moors. De politie heeft met het moordwapen verschillende schietproeven genomen. Daarbij is gebleken dat het pistool moei lijk afgaat en dat de trekker met enige kracht moet worden overgehaald. Tijdens het voortgezet verhoor heeft de gluurder onder meer bekend dat hij vaker gewapend over de Schaelsberg té Valkenburg wandelde. Hij heeft daar al op 5 juli jl„ tweede kermisdag te Valkenburg, een paartje aangehouden en onder bedreiging met zijn pistoal tot oneerbare handelingen willen dwingen. Hij kreeg toen echter van de jongeman in kwestie zo'n grote mond terug, dat Wim J. in paniek de benen nam. Het paartje, afkomstig uit Valkenburg, vond de zaak niet belangrijk genoeg om bii de politie te melden. Het werd intussen verhoord. De grote Engelse staatsmai sir Winston Churchill heejt een. opgemerktdat alle baby's op hem leken. De vier maanden jonge Jer ry Steven uit Falkville, Alabama V.S. is hiervan een sprekend voor beeld. Regeringskringen hebben verklaard, dat de st'akingsoproep een „uiterste po ging" is van de aanhangers van de af gezette premier Papa-ndreoe, gesteund door de verenigde democratische linkse partij (E.D.A.), om het nieuwe kabinet lot aftreden te dwingen, voordat het zich ter goedkeuring aan het parle ment voorstelt. De regering stelt alles in het werk om de openbare diensten normaal te laten blijven functioneren. Naar verluidt zullen daarvoor leger en politie worden ingeschakeld. De regering had maandagavond met het oog op de komende staking met P.T.T.-personeel gevorderd. Verwacht wordt, dat dit ook met andere catego rieën personeel zal gebeuren. De minis ter van Arbeid, Bakatselos, heeft de staking onwettig genoemd, al is zij niet verboden. Politie en marechaussee zul len vanochtend in staat van alarm wor den gebracht. Politieke waarnemers zijn van oor deel, dat de nieuwe regering waar van de leden door Papandreoe als „ver raders" zijn gebrandmerkt haar aan zien in belangrijke mate zou doen stij gen wanneer zij de staking het hoofd kan bieden. Donderdag wacht haar een nieuwe vuurproef. Dan begint in het parlement het debat over de regerings wijziging, dat gevolgd zal worden door een stemming, waarbij over het lot van het kabinet wordt beslist. DEN HAAG Een aantal Eerste-Kamerlcden toont zich er verbaasd over, dat de regering West-Irian (het vroegere Neder, lands Nieuw-Gninea) reeds als Indonesisch grondgebied be schouwt. Zij maken dit op uit naturalisatie-ont werpen van personen, die in westelijk Nieuw-Guinea geboren zijn. De regering heeft achter hun namen als land van geboorte ingevuld: Indonesië. i Advertenties) (Van onze correspondent) PARIJS Rukken tot boven de knie en een zeer jeugdige toets hebben maandag de eerste sliows van het Pa- Iijse inodeseizoen gekenmerkt. Geen van herf t en' (Jle S'steren hun nieuwe hoof, „.f/1 ^'"'"collecties toonden. O. hot '."a °.eÜ- het modebeeld, kniesr hi.f h! b'J"a a'le collecties de tekenend genoemd° '°Ch We' vee,b- Louis Feraud en Jacques Esterel ziin van de theorie uitgegaan dat de vrouw er als een tiener wenst uit te zien en lieten de rokzoom tot vijf a zeven centi meter boven de knie eindigen. Jacques Launay. een andere Parijse couturier laat zijn rokken tot 2,5 cm boven dë knie vallen. e De meer conservatieve ontwerpster Madeleine de Rauch deelde haar pu bliek van internationale inkopers en modejournalisten mee. dat bij haar de rokken alleen de knie laten zien wan neer zij in beweging zijn. Haar ontwer pen hebben, vergeleken bij die van de anderen, dan ook een ultra-conserva tieve look. Haar collectie had overi gens een elegante stijl, in tegenstelling tot de „ye-ye"-stijl van Esterel en Fe raud. Feraud, die zijn show bijwoonde in een kraagloos kostuum van beige lin nen. met een overslag jas en langer haar dan zijn mannequins, onthulde een collectie die ook in zijn salons in To kio, De V.S., Engeland, Canada en Scadinavië zal worden getoond. Ferauds ideeën voor het jonge meisje realiseerden zich in een rode patent lederen „Mary Jane"-schoen met platte hakken, meestal gedragen met een kwiek rood, zeildoekachtig hoedje en een rode bloes. De rode schoentjes worden bij zowat alles gedragen, zowel bij gele canvas regenmantels en bij zijn tot de vloer reikende zwartwit gestreep te avondjaponnen. Feraud paste veel zwartwit strepen toe, op avondjaponnen in een pop-artis tieke stijl, op jerseys voor overdag, waar de strepen als een spiraal om het lichaam lopen en zelfs op zwartwit ge streepte handschoenen, gedragen bij een witte nertsmantel. Andere blikvangers in zijn collecties zijn lage, op de heup aangebrachte cein tuurs op jersey-japonnen, hoge cols en boordsels op nauwe mantels en tailleurs. Jacques Launay ontwierp een reeks hoekige mantels, gebaseerd op de „ligne géométrique" van Courreges, terwijl ook Jacques Esterel niet aan de invloed van Courreges bleek te zijn ontkomen. Es terel doopte zijn ontwerpen „cos- monaut-kleren". Ze waren gekenmerkt door extra korte rokken, boordsels, drie kantige hoedjes, witte gabardine japon nen en mantels en slank af kledende met levertjes bestikte zijden pantalons met tunieken voor de avond. Bij Esterel zijn de rokken vol. rond en bij de taille ingenomen met smalle le ren ceintuurs en ze eindigen meer dan zeven cm boven de knie. (Van onze correspondent) DEN HAAG Drie inwoners van Hollen, een jonge man, een vrouw en een kind, zijn maandag om het leven gekomen bij een verkeersongeval op de weg van Holten naar Raalte. Even bui ten Holten is de auto, waarin zij zaten, op onverklaarbare wijze op de linker weghelft gekomen, waar de wagen fron taal in botsing kwam met een vracht auto. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd. De slachtoffers waren J. H. Scheper man (23), die de auto bestuurde, zijn zuster mevrouw D. Paalman-Scheper man (25) en haar tweejarig zoontje Al- bertus. GROTE MARKT 25 - BREDA

de Stem | 1965 | | pagina 1