Nederlandse inzet op DAX bereikt record ONZE PUZZEL Jacht weer op waterwild geopend is RUIM VEERTIENDUI Fantast geeft zich uit voor Sjoukje Dijkstra OP 64 VELDEN Kosmos 76 in ruimte op onderzoek mensen Marco Feri op de gre Ruffec Neufvilles IN PARIJS Auto van Griek met tijdbom opgeblazen DOOR MIGNON G.E8ERHART.- DESILLUSIE VOOR BLOEMIST Stevenson iaat ruim 2 miljoen na heeft „it" - heeft maakt fit! Nu ook in grote fles! Weidelijk jagen Het bespieden Trekkers en zoekers „Biscuitkoning" in Singapore neergeschoten 1Ü^ül PI Jü Liturgische kalender DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 24 JULI 1965 21 Dinsdagavond zijn de duiven in-1 dan allicht meer dan ieder voor zijn gekorfd voor de internationale Dax. Qok hadden wij van de overwinnaar Er zijn deelnemers uit Frankrijk ®aarne een *n de krant, toch zeker r, J als hij ergens valt tussen Den Bosch en en Zwitserland (minimum afstand Cadzand. 820 kilometer), België, Nederland Duitsland en Luxemburg. Volgens de voorlopige gegevens zouden er in Nederland plus minus vierdui zend nationaal getekend zijn, de rest vliegt provinciaal en regionaal in de diverse unions en concours combinaties. Aangezien er meer dan vijfhonderd manden naar Dax zijn, mag worden vastgesteld dat het totaal aantal Nederlandse dui ven in Dax tussen de veertien- en vijftienduizend zal bedragen, we reldrecord van alle tijden. Gepould is er met de schup, doch het blijft binnen de perken, het zijn ten slotte geen renpaarden. Ook is het „veld", gevormd door het veel kleurige luchtleger, dat van onge duld zit te trappelen voor dat werk wel wat groot. Duizenden en duizenden sjarels zullen in de nacht die achter ons ligt, niet veel vaster geslapen hebben als een haas in ztfn leger. Op het moment dat ik dit fyne stukske voor u zit te tikken, is nog niet gekend of ze intijds gelost zyn. Bordeaux van de Zaterdagvliegers is ingehouden wegens te veel nat in de lucht over gans de vluchtlün. Het zijn van die rare wolken tegen woordig. Het water hangt zo maar roer loos en stillekens achter grijze gordijnen te loeren en plotseling, zonder enige waarschuwing, je ziet geen donder en je hoort geen bliksem, sallemandert het naar beneden en ge zijt er nat van tot op uw vel.' Vele boeren zijn dan ook zo kwaad als een hekken, 't is zonde dat ik het zeg. Het deugt gewoon van geen kanten. Ik wil trouwens doen oDmerken dat ook de duiveboeren er nog geens zins gerust op zijn, er waren er een vrijdagmiddag al reeds met een stijve nek van het in de lucht staan kijken. Bij de controle en stempeling in de veren te Essen, was het anders een op gewektheid en een vrolijke drukte, gelijk voor de deur van mijnheer den Ontvan ger, als die er 's morgens tegen een uur of negen de knippen afdoet. Er waren daar veel uitgeslapen melkers, de een had op de fond nog straffer toeren uit gestoken dan de ander. Als ge dat alle maal hoorde, kondt gij uw daksch... beter thuis houden, ze werden toch seffens uit de wielen gelost. De vraag is gesteld hoeveel duiven de andere deelnemende landen naar Dax hebben gestuurd. En ook, hoeveel er internationaal ingezet zijn. Ik weet het niet, maar zeker is dat de lucht in Dax tijdelijk zwart zal zien gelijk in Quie- vrain. Wie een vroege pakt, vergete niet 01600-30478 te bellen. Samen weten wij Ruffec is vlot verlopen. Gelyk ge weet won Manus van Hel mond te Made de eerste ereprijs natio- naaj. In Zuid had hij zelfs 1 en 5! Hier is de uitslag: 1 en 5 M. van Helmond voornoemd, zijn eerste duif maakt 1325 meter per minuut, zeven meter meer dan die van Ko Nipius, overwinnaar in Noord. Verder 2 en 3 Staf Dusarduyn die sterk speelt dit jaar, 4 J. Mangnus te Biervliet, 6 J. Bril te Ossendrecht, 7 René Ver- straeten te Oostburg, zeer fijn melker. 8 en 22 G. van Strien te Wolf aarts dijk, idem hetzelfde, 9 C. van der Zande te Halsteren, 10 Thijs van Oers te Lange- weg, 11 P. de Smit te Sluis, 12 H. Janse te 's-Heerenhoek, 13 Jonkers-van Turn hout te Halsteren, 14 en 19 A. Verbiest te Bergen op Zoom, 15 J. Wentzler te Stoppeldijk, 16 C. van Schilt te Halsteren, 17 F. Heesbeens te Putte, 18 A. Willekens te Roosendaal, 20 P. Frijters te Roosen daal enz. In de afdeling Noord wint K. Nipius te Middelharnis 1 en 3, Aart Melissant te Nieuwe-Tonge 2 en P. Kern te Middel harnis, met zijn koningspoule 51 Er vlogen daar 2598 duiven en Noord zit er nationaal met vijf in de eerste zes. Nu de uitslag van Barcelona officieus gekend is, kunnen wij zeggen dat ze in België kort na de middag zijn gaan val len als mussen en dat de beide specialis ten uit de Walenpays Albert Gorin te Ramegnies (acht voor twee uur) en Raymond Cobut te Anderlues (idem ze ven), de eerste allemaal oude en zeer oude doffers, de tweede bijna allemaal jonge duivinnen! verreweg de beset re sultaten hebben geboekt. Vermoedelijk hebben zij hun ploegen niet ingezet op Dax dach gaan ze nog eenmaal naar Marseille. Ik schakel nu over op Neufvilles met de jonge mannen. In de Bredase Bond vlogen er 4027 en de uitslag vindt u hier: 1 G. van de Steen, 2 W. Voeten, 3 G. Stevens, 4 C. Jongenelen, 5 P. van den Bogaert, 6 P. van Nijnatten, 7 Chr. Meeu- wissen, 8 D. Verhulst, 9 J. Renieren, 10 Rinus Pellenaars, 11 A. Frijters, 12 Jan Ryken, 13 M. van den Akker, 14 J. W. Hol, 15 C. Suikerbuyk, 16 A. Balemans, 17 C. Aarts, 18 P. Hojka, 19 C. Grobben, 20 C. Mathijsen, 21 L. van Gooi, 22 M. van Opstal, 23 en 24 Jac. Horward, 25 H. Voermans enz. Serie 2 Jac. Horward, opvolger Fr Blommers. De meer dan duizend prijzen lagen er uit in een grote twintig minuten. Ze kregen het dus niet cadeau. C. C. Terheijden op Neufvilles: 1 M. Diepstra ten, 2 A. van de Diepstraten, 3 F. Ste vens, 4 A. Bastiaansen, 5 M. van Dinte- ren. Op de Made vlogen niet minder dan 1060 duiven: 1 H. Godschalk, 2 B. Weiten Jzn., 3 Ant. van de Ven, 4 C. Radema kers, 5 Jac. van den Elshout, 6 en 9 Jan van Gurp, 7 M. Avontuur, 8 F. van Geel, 10 H. Wel ten enz. Het was een schoon concours bij open weer, alleman had zijn kans gelijk eender wie. C. C. Nieuw-Ginneken: 1 J. Verheijen, 2 H. van der Aa, 3 F. van Gils, 4 G. de Rooij, 5 Jan Bogers, 6 J. Meijvis, 7 B. van .Enschot, 8 Dré Antonissen, 9 J. Roovers en 10 Jan Antonissen, de plafoneur. Serie 2 J. Bogers en serie 3 G. de Rooij. In Dongen vlogen er niet minder dan 1381 duiven; 1 en 3 J. Theeuwes, 2 en 10 W. Broeders, 4 A. Trommelen, 5 en 7 Koos Verharen, 6 L. Michielsen, 8 en 9 Theo Leyten, die steeds sterker gaat spelen, 11A. Coremans enz. J. Theeuwes is geweldig op stoot, hij pakt: 1, 3, 17, 21, 35, 37 plus die ik in de gauwigheid ver geten ben. Met de oude duiven komt A. Coremans van zijn kot en slaat heel het zaakje kort klein, 1, 2, 5. 15 enz. Onze gelukwen sen. Oosterhoutse Bond met 2823 duiven: 1 G. de Hoog, 2 P. Snoeren, 3 P. Backx, 4 H. van Zon, 5 L. van Vugt, 6 W. Wij- nings, 7 Andr. Smits, 8 L. van der Hey- den, 9 A. Krijnen, 10 F. van Vugt, 11 Joh. Kops, 12 en 15 W. Vermeulen, wint hier mee tevens de constateur. 13 W. Ver- kooijen, 14 P. Soeters enz. Bij de Bredase zaterdagvliegers won de 10-jarige Hansje van Ooijen de eerste prijs. Dit kranig ventje doet alles zelf. verzorgen, inkorven, constateren enz. Mocht van zijn vader niet al te vroeg opstaan, vond hem nog te jong. Hij glipte er echter toch om vijf uur uit en zag zijn overwinnaar alreeds op de klep zitten. Met opgewonden kreten werd vader, die nog op een oor lag, uit Morpheus' armen gehaald en de duif geklokt. En laat het nu de eerste wezen! 2 M. Vervaart. 3A. Vermeulen, 4 A. Hof kens, 5 M. Boot. De Luchtpost te Langeweg op St.- Quentin: 1 en 5 Th. Quaytaal, 2 G. Vos, 3 en 8 M. Frijters, 4 P. van Minderhout, 6 A. Paulussen, 7 J. van Ginneken, 9 J. van Turnhout enz. C. C. Bergen op Zoom op St.-Quentin: 1 A. Peeters, 2, 6, 11 A. de Mooij, 3 D. C. van Rooij, 4 J Tempelaars, 5 J. L. Goos- sens, 7 Ant. Goossens, 8 F. A. Schuur - biers, 9 A. Deuzing, 10 H. Heymans enz. Tot slot de concoursbond Zuid-Beveland op Beaumets met 1229 jonge mannen: 1 Jac. Traas, 2 C. Steenhard, 3 De Witte- Balvers, 4 G. Maas, 5 W. van de Stel, 6 en 9 A. Sorber, 7 Jac. Minnaard, 8 H. Poley, 10 L. Pauwe enz. Allemaal goeie! DEN BRUINEN (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis HORIZONTAAL 1 Kameraad, 6 hond, 10 rondhout, 11 jongen, 14 nummer (afk.), 15 deel van een toren, 18 nakomelingschap, 19 waterdamp 21 meisjesnaam, 22 klein beetje, 24 En gels lidwoord, 26 familielid, 27 hetzelfde (afk.), 29 werpstrik, 31 rijksgrens (afk.), 32 soort schip (afk.), 34 zwaardvis, 36 ik (Lat.), 38 titel (afk.), 39 houding, 41 tijdperk, 43 vulkaan in Europa, 45 jon gensnaam, 46 grondig, 47 ouderwets lid woord, 48 vreemde munt, 50 eerste vrouw 51 kier, 52 de somma van, 54 ieder, 56 weidedieren, 57 verlaagde toon, 59 Frans pers. voornaamw., 60 slot, 63 familielid, 65 drinkgerei, 67 gebogen been, 68 voor malig Nederlands eiland, 70 deel van een kippenhok, 72 stookgerei, 74 Europeaan, 76 plaaits in Overijsel, 78 als eerder (afk.), 79 plaats in Duitsland, 81 en omgekeerd (afk.), 82 vlezig, 83 verdrietig. VERTICAAL 1 Ligplaats, 2 vogel, 3 vochtmaat, 4 godsdienstafk.), 5 liefkozing, 6 muziek term (afk.), 7 klein takje, 8 niet vochig. 9 plaats in Friesland, 12 rekening, 13 heelmeester 16 het Romeins imperium (afk.), 17 zangnoot, 19 selenium (afk.), 20 dubbelklank, 23 ieder, 25 vragend voornaamw. 28 toi, 30 trachten te berei ken, 31 bedorven, 33 naaigerei, 35 ge woonte, 37 soort, 38 Italiaans dichter, 40 vrouwelijk zoogdier, 41 plaats op de Ve- luwe, 42 oosterse titel, 44 ontkenning, 49 PARIJS (UPI) Een uur nadat hy er in Parjjs uitgestapt was is een bom ont ploft onder de Cadillac van de 30-jarige Griek Maikes Kontoslavlos, die „voor zaken" naar Brussel was geweest. De wagen werd totaal vernield en van de winkel, waarvoor hij geparkeerd stond werd de gevel weggeblazen. De Griek heeft gezegd, dat hij niet weet wie de tijdbom aan het chassis zou heb ben kunnen bevestigd. Hij zegt geen vij anden te hebben. Zijn ondervraging duurt voort. De Parijse politie veronderstelt dat de bom in Brussel is aangebracht. 9) Jij weet hoe je de mensen moet te- gemoettreden. Ik heb je gisteravond gadegeslagen. Vond je het een aardi ge man met wie Dilly je gisteravond in contact bracht? Groot, grijzend en op leeftijd?" ..O, ja- Hij gaf me de indruk of ik hem allang kende". „Dat is een van zijn gaven. Herinner je je zijn naam?" „Goeveneur Timothy Welsh, de af tredende gouveneur. Die is op onze hand. Een van Lems grote vrienden". Mrs. Bascom knikte kort. Martha had het gevoel voor een examen ge slaagd te zijn. „Het is een merk waardige man", zei mrs. Bascom. Een van de weinige staatslieden die de wijsheid en de moed hebben opge bracht met zoveel woorden te zeggen „ik heb mijn beurt aan het stuur wiel gehad, ik draag het over aan een jongere man, die kundig genoeg is en voldoende inzicht heeft het schip van staat door nieuwe stormen te loodsen". Hij is in zijn tijd een goede gouveneur geweest. Maar hij is eerlijk genoeg om ruiterlijk toe te geven dat zijn tijd voorbij is en dat Lem de man is om verschillende ant woorden te vinden voor verschillende problemen. Vond hij je aardig?" „Ik geloof het wel. Ik vond hem ook aardig". „Goed zo. Welke kleren neem je mee op tournee?". Martha was nu wel gewend aan het feit dat haar schoonmoeder van de hak op de tak sprong. Maar nu veranderde ze niet werkelijk van onderwerp, want toen Martha aarzelde, zei mrs. Bas com: „Er is een tijd geweest dat ik gezegd zou hebben het tweed-pakje en dan het eenvoudige, donkere japon netje voor diners. Maar nu is het anders. De film, de kranten, tele visie. Het is glamour wat de klok slaat", zei mrs. Bascom nu weer koel zakelijk. „Je hebt me verteld dat Lem je in Parijs kleren heeft laten kopen. Neem die mee er draag ze Pas op voor bloemen, die geven vlek ken. Ik wou dat ik met je mee kon gaan en een hulp kon meenemen, maar dat gaat niet. Je zult zelf voor je kleren en je kapsel moeten zor gen". ,,Daar ben ik aan gewend". Mrs. Bascom wees Martha, zij het op 'n plezierige manier, terecht. Je zult op de gekste uren uit de trein ko men, je zult de hele dag in en uit auto's stappen, wat voor weer het ook is. Men verwacht van je dat je fris en netjes verschijnt bij lange diners en nog langère redevoeringen. Je moet er altijd kalm en evenwich tig uitzien. Dat doet me denken aan de foto's. Zet je voeten naast elkaar als je staat, houd je hoofd rechtop en je handen langs je zij. En glim lach wat. Heel gewoon. Maar als je nu op het podium zit of aan de tafel van de spreker, wat zeker zal voor komen, houd dan vooral je enkels bij elkaar Er zou eigenlijk altijd een groot kleed over die tafel moeten lig gen, maar dat is meestal niet het geval en korte rokken kunnen een vrouw voor aap zetten". „Korte rokken kunnen een man gek maken", zei Lem vanuit de deur opening- „Hoe maakt u het mrs. Schultz?" Hij kuste Martha's kruin tje en daarna zijn moeders wang. „En u, mevrouw de koningin? Dat was 'me een feest dat u ons gister avond hebt bereid". Zijn moeder glimlachte- Het was aar dig ze samen te zien, moeder en zoon, die kennelijk goed met elkaar kon den opschieten en elkaar begrepen. Bovendien waren ze duidelijk trots op elkaar. Uiterlijk leken ze weinig op elkaar; beiden hadden grijsgroene ogen, die konden fonkelen van boos heid 9f plezier of van louter concen tratie. Waarschijnlijk was mrs. Bas- coms haar eenmaal net zo zwart ge weest als dat van Lem, maar het was nu glanzend grijs. Mrs. Bascom was tenger en knap. Lem was groot en ernstig en even manlijk als mrs. Bascom vrouwelijk was. Hij had de forse neus en kin en de zwarte wenk brauwen van de Bascoms. Er bestond een portret van zijn vader senator, adjudant-staatssecretaris, weer sena tor dat in Lem^ flat hing. Mrs. Bascom was als een poppet]e van Saksisch porselein, met een intelli gentie en resoluutheid van optreden die men niet zou vermoeden. Inner lijk was er echter een zeer markante gelijkenis: iets ondefinieerbaars, maar even sterk als concreet. Martha was er vast van overtuigd dat zij door dezelfde gevoelens bewogen werden, dezelfde dingen waardeerden en haat ten. En dat zij allebei heel intelli gent waren. „Ik denk dat je tong op je schoenen hangt", zei mrs. Bascom. ..Daar ginds". Lem liep naar een tafel die vol fonkelend glaswerk stond. „Voor u zeker een sherry ma?" Mrs. Bas com voelde zich genomen en keek erg verontwaardigd. „Dat oudedames- drankje? Je weet heel goed". „Ik heb het jou nog verteld, kindjelief. Het is een vreselijk familiegeheim. Mijn moeder drinkt Kentucky-whisky. Stt.., n;et over praten. Hier is uw borrel, ma Maar zorg ervoor dat u niet weer opgepakt wordt wegens dron kenschap en wangedrag. Ik voel er niets voor weer voor u borg te staan om u vrij te krijgen". „Het spijt me dat ik je nóg een familiegeheim moet vertellen, Mar tha", zei mrs. Bascom. „Je bent ge trouwd met een man die met twee hoofden is geboren. Je weet nooit met welk hij praat", Daarom houdt ze het meest van mij- Mijn broers Carter en Howard hebben elk maar een hoofd. Ook een whisky voor jou, mrs. Schultz?." „Mrs. Schultz!" Mrs. Bascom slaakte een verschrikt en on- miskenbaaar afkeurendgeluidje- „Noem je je vrouw nooit bij haar voornaam?". Vergeef mijn moeder haar vulgariteit", zei Lem. „Die steekt ze op in de achterbuurten waar ze vaak komt Om je de waarheid te zeggen, Martha, je ziet eruit of je best een glas whisky zou kunnen ge bruiken. Heeft-ze ons al in Het Witte Huis gepraat?" „Ik denk dat ik haar doodsbenauwd heb gemaakt", zei mrs. Bascom. Ofschoon Lem ogenschijnlijk in een plagerige bui was. was hij zich ter dege bewust van wat er gaande was. „Ze is niet zo gauw bang. Het enige dat haar te doen staat, is zichzelf te zijn. De stemmen zullen dan bin nenstromen!" Hij gaf Martha een drankje en ging, zitten, zijn lange be nen voor zich uitgestrekt Hij gaapte uitvoerig. (Van onze verslaggever) MAASTRICHT De recherche van de Maastrichtse gemeentepolitie stelt mo menteel een onderzoek in naar de ver blijfplaats van de 45-jarige gehuwde vrouw T. N. C.f die een maand of twee geleden met de 23-jarige slagersknecht Jacques B. Maastricht verliet om zich in het Belgische Kannes te vestigen. De ze vrouw wordt ervan verdacht by een Maastrichtse bloemist regelmatig voor re kening van de schaatsster Sjoukje Dijk stra bloemen te hebben besteld. De bloe men werden dan bezorgd hij de 23-jarige vriend van de vrouw, die by een Maas trichtse slager werkzaam was. De be trokken bloemist heeft een onderhoud met (de echte Sjoukje) Dijkstra gehad, waarin overleg werd gepleegd, wat te doen. De bloemist, die reeds met de politie contact had, zal vandaag aangifte doen. De 45-jarige vrouw was, naar wij bij ons onderzoek vernamen, een tijdlang in pension bij het echtpaar B. in de Alexan der Battalaan. Zij gaf zich uit voor ver pleegster en vertelde dat zij een jongen kende die verkering zou hebben met. Sjoukje Dijkstra en derhalve regelmatig rieven ontving van de schaatsvedette. Op zekere dag kwam zij in haar pension met een verscheurde brief, die naar zij vertelde van Sjoukje zou zijn, en gericht aan haar 23-jarige vriend. Haar verzoek om de brief over te tikken werd afgewe zen. De brief maakte namelijk de indruk geschreven te zijn door .een schoolkind en dan nog met een lage intelligentie, zodat het duidelijk was dat die brief niet van Sjoukje Dijkstra kon zijn. Bij nader onderzoek door de argwa nend geworden pensionhouder bleek al gauw dat de vrouw zich valselijk uitgaf voor verpleegster.. Haar werd verzocht het pension te verlaten. De bloemist belde zij regelmatig op met de mededeling: „U spreekt met Sjoukje Dijkstra", waarna een bestelling voor haar 23-jarige vriend volgde. Zij vertelde steeds „het laatste nieuws van Holliday on ice", sprak over collega's, fuifjes en vertelde over het land waar zij zgn. gasteerde. Zij vertelde zelfs vanuit Oostenrijk te bellen en verzocht de bloe mist de jongen te vragen om veertien da gen bij haar op vakantie te komen. Re gelmatig klaagde zij, dat omwille van de journalisten, haar ontmoetingen in het grootste geheim in Belgische hotels moes ten plaatsvinden. De vrouw speelde de komedie zo goed dat de bloemist niet de minste argwaan koesterde. Bovendien is hij leverancier aan talrijke beroemdhe den en hooggeplaatste personen. De be stellingen werden dan ook prompt uit gevoerd. Een gedeelte van de leveranties werd contant betaald door de 23-jarige vriend. Een post van ettelijke tientjes bleef openstaan. Nu Sjoukje toch in Val kenburg was toog de bloemist, volkomen te goeder trouw met de rekening naar haar hotel. Een verbaasde Sjoukje kon alleen maar vertellen vam niets te weten. WAUKEGAN, ILLINOIS (UPI) —Vol gens laatste wilsbeschikking heeft wijlen Adlai E. Stevenson naar schatting ruim twee miljoen gulden nagelaten. Met uitzondering van 14.000 dollar voor vier personen, die in Stevenson's dienst waren of zijn geweest, zal het gros van de nalatenschap gelijkelijk verdeeld worden onder Stevenson's drie zoons: Adlai, Borden en John Feil. Stevenson heeft 5000 dollar nagelaten aan Frank Holland,, huisbewaarder van Stevenson's farm in Libertyville bij Wau- kegain, die enkele jaren geleden met pen sioen ging. Bedragen tot 3000 dollar elk gaan naar Stevenson's huishoudster me vrouw Viola Reardy, zijn secretaresse Roxane Eberlein en vorige secretaresse Carol Evans. Een deel van Stevenson's nalatenschap, dat bestaat uit aandelen in de Blooming- ton, Illinois en Daily Pantagraph gaat naar de zoons. Volgens de 34-jarige onge huwde Adlai vertegenwoordigen de aan delen ongeveer eenvierde vain het fami liekapitaal. (Advertentie) deel v.e. kippenhok, 52 rivier in Utrecht, 53 plaats in Gelderland 55 grote steen, 56 niet dichtbij, 58 dichtvorm, 59 edelsteen, 61 uitheemse vogel, 62 kostbare, 64 be hoeftigheid, 66 water in Brabant, 67 eer waarde heer (Lat. afk.), 69 jongensnaam, 71 water in Friesland, 73 opstootje, 75 Europeaan. 77 deel van het jaar, 79 land bouwwerktuig, 80 deel v.d. bijbel (afk.). OPLOSSING HORIZONTAAL 1 Kordon, 6 aanbod, 11 o.a., 12 ponton, 14 rio, 16 branie, 19 et. 20 wek, 22 voor deel, 25 mare, 26 ede, 28 nar, 29 noria, 31 ca, 32 te, 33 art, 35 agnes, 37 talent, 40 air, 41'ra, 42 rijn, 43 orgel, 44 alg, 46 e.o., 47 tam, 49 panter, 52 smaad, 54 sla, 56 t.t., 57 ne, 58 akant, 60 r.k.o. 62 u.s.a., 63 alle, 64 argeloos, 76 b.1.0., 69 ei, 70 ampere, 72 ice, 74 rhenen, 77 en, 78 asfalt, 78 stenen, VERTICAAL 1 Kar, 2 reno, 4 opera, 5 no, 6 attent, 7 a.o., 8 n.n.w., 9 orkaan, 10 d.i., 11 ob ject, 13 nee, 15 Odessa, 17 ave, 18 ionen, 21 emigrant, 23 dra, 24 l.o., 27 daarom, 30 r.a.i., 32 tentakel, 34 regel, 36 ergens, 38 lij, 39 torn, 40 alp, 45 l.t.. 46 essaai, 48 ada, 50 atoom, 51 realen, 53 aalbes, 54 street, 55 are, 59 na, 61 klant. 62 use, 65 gin, 66 open, 68 ora, 71 ren, 73 ca, 75 hl, 76 es. (Van een bijzondere medewerker) Voor een groot aantal jagers is de 24e juli een langverbeide dag. Het jachtseizoen begint en voor de inlandse wilde eend zijn de dagen van onbekommerde waterfeesten en het heerlijk vrij fourageren naai de velden voorbij. Van de vogelvrij- verklaarden zullen de hoge trek kers de minste last van rondvlie gende hagel ondervinden, maar voor de besluiteloze zoekers ziet het er niet zo rooskleurig uit, voor al als zij zich door de lokkers laten verleiden. Van de waterwild']acht gaat voor de jager een heel andere bekoring uit als bijvoorbeeld de hazen- of patrijzenjacht Vooral zij die in de nabijheid van wa ter wonen kunnen deze aparte sfeer beter aanvoelen dan anderen. Er be staat voor hen bijna geen mooier schouwspel dan krooi na krooi aan de gezichtseinder te zien verschijnen. Hen te zien zakken, cirkelen, en de wieken stilzettend om vervolgens naar beneden te gieren om dan met de remkleppen uit en de bevliesde voeten naar voren gestrekt, te landen. Vooral de jagers die zulk een inval in hun veld hebben, boffen op een gewel dige manier. Dit wil evenwel niet zeg gen dat de echte weidman vanaf 24 juli de lopen aanhoudend zal warmschieten. Hij is er zich namelijk terdege van be wust, dat op deze openingsdag nog by lange na niet alle inlandse wilde een den bejaagbaar zijn. Er zijn nog vele kleine kuikens die de zorg van de moe der niet kunnen missen. Het afschieten van een dergelijke moedereend is een daad welke een weidelijk jager zich moeilijk kan vergeven. Een dergelijk funest afschieten wordt vooral in de hand gewerkt als men reeds direct begint met de rietkragen af te jagen, slootjes af te lopen enz. Daar voor wordt de jacht waarlijk niet ge opend, dit kan men pas later in het seizoen doen. Iets anders wordt het na tuurlijk als men vlugge krooien, die men heeft zien invallen onder schot pro beert te krijgen. Maar als men een eend ziet opvliegen onder typisch gekwaak, dan is het raadzaam het schot erin te houden. Het is immers nog altijd beter een opgelegde kans te missen, dan een moedereend aan de kuikens te ontro ven. Jagers die het schot er niet in kunnen houden en zich beijveren om ho ge eenden door veel te hoge en verre schoten te verdrijven, alsmede zij die kennelijk niet op hun mede jager en zijn kansen letten, zijn jachtakte niet waard. Helaas treft men onder het tot over onze grenzen om zijn weidelijkheid bekend staande jagersgilde van deze „beunhazen" aan. De leden van het Hubertusgilde worden via hun lijfblad er vaak genoeg op attent gemaakt, deze zwarte schapen niet te inviteren. Het is vooral hoofdredacteur Grijns van de Ned- Jager die bij zijn jongere, nog on ervaren, weidegenoten de sportieve, wei delijke jacht propageert en met succes overigens. Behalve op de inval en op de trek is er nog een jachtwijze, waarmede men geen kwaad sticht. Dit is de hutjacht aan de plassen, omdat de jager daarby met aanvliegende vogels te doen heeft, die men immers van ver kan zien aan komen en dus tijdig kan determineren. Om de waterwild jacht goed te kunnen beoefenen, moet de jager echter een be hoorlijk vogelkenner zijn om bv. een aanvliegende slobeend tijdig van 'n volle eend te kunnen onderscheiden, iets wat vooral in dé schemering een moeilijke zaak is. Evenals de slobben worden de talingen, de koeten en snippen op 18 augustus vrijgegeven terwijl de overige eenden met ingang van 1 september bejaagbaar worden. Vooral voor diegenen die van de stil te en van de natuur weten te genieten, is de hutjacht wel een zeer aantrekke lijke jacht. In de vroege morgenuren kunnen zij genieten van het weldadig aandoende plassenlandschap met zijn fraaie kleuren en vaak schitterende zonsopgangen en spiegelingen. Het be spieden van de talloze watervogels maakt de hutjacht mede tot een boei ende belevenis Vooral in de zomer waarop wij overigens dit jaar nog met smart wachten als men in het holst van de nacht moet wegvaren om tijdig de verre hut te bereiken en alle rumoer is verstild, ervaart men een rust die een weldaad voor lichaam en geest is. Van de vliegende eenden die men het eerst uit de hut te zien krijgt, kan men al direct een onderscheid maken tussen trekkers en zoekers. De eerste geven de schutters weinig -schietkansen daar zij doorgaans te hoog overkomen. Deze trekkers hebben hun kroppen op de nachtelijke aasplaatser tot berstens toe gevuld en gaan zonder omwegen erug naar hun vaste verblijven. Door niets laten ze zich van hun route afwij ken. Al heeft men nog zulke goede lok kers, de rekkers laten zich niet van hun koers afbrengen en zij negeren hun verleiders volkomen. Neen de hut jager moet het beslist niet van de trekkers hebben maar van de beter be jaagbare zoekers- Deze zoeken een pleisterplaats of gezelschap en zij komen wel op de lokkers af, hetgeen hen vaak slecht be komt. Maar ook hierbij hebben de weersomstandigheden veel invloed op de bewegingen van de eenden, zodat er de ene ochtend veel meer vlucht is dan de andere. Maar oo-k als is het afschot zeer povertjes, het genot en de weldadige rust welke de eenzame jager in zijn hutje heeft opgedaan, maken van het geheel toch een meer dan geslaagde morgen voor da eendejager. SINGAPORE (UPI) De miljonait Lee Boen Leong, de „biscuitkoning" van Singapore, is door boeven neergeschoten bij een poging hem to ontvoeren, aldus de politie van Singapore. Lee, wiens vader in 1960 werd ontvoerd en vermoord, vertoeft thans in het zie kenhuis, waar artsen gisteren in een spoedoperatie een kogel uit zijn rug heb ben verwijderd. Volgens de politie reed de 30-jarige Lee gisteravond in zijn auto een duistere straat in, toen hem door een andere auto de weg werd afgesneden en twee man nen Lee's auto trachten aan te houden. Lee gaf gas in plaats van te stoppen, waarop de bandieten vijf schoten afvuur den. Een van de kogels trof Lee, die in zijn auto ineenzakte. MOSKOU (UPI) Rusland heeft gis teren de 76ste onbemande satelliet van de „Kosmos"-serie gelanceerd. De satel liet is bedoeld voor onderzoek in de ruimte overeenkomstig het op 16 maart 1962 bekendgemaakte programma, aldus het persbureau TASS. Het „Kosmos"-programma is speciaal bedoeld om meer over de toestand in de ruimte te weten te komen in verband met bemande ruimtevluchten. De nieuwe satelliet heeft 92.2 minuten nodig voor een omwenteling om de aar de. Het hoogste punt van zijn baan is 530 kilometer, het laagste 261 kilometer van de aarde, aldus TASS. >W. J. MUHRING - Een van de meest spectaculaire twee kampen in de strijd van het kandidaten toernooi was stellig tot dusverre de ont moeting tussen Geiler en de ex-wereld kampioen Smyslov. Deze match, die eindigde in een over- weldigende overwinning (5,5-2,5) voor Gelier nota bene invaller voor Botwin- nik, heeft een aantal strategische en tac- tische hoogtepunten te zien gegeven, waarvan zelfs de meest verwende schaak, speler zal kunnen genieten. Vooral Gei ler stak in deze match in een uitstekende vorm .en Smyslov kon maar geen vat krijgen op zijn onstuimig aanvalsspel. Smyslov, die toch anders echt niet voor een kleintje vervaard is, slaagde er zelfs niet in ten minste éénmaal een overwin ning te bevechten. Wellicht is een ver- klaring, dat hij zich mentaal geheel en al op Botwinnik ingesteld had en toen deze zich op het allerlaatste moment te- rugtrok niet voldoende voorbereidings- tijd had een nieuwe koers uit te stippe len. Hoe dan ook Geiler heeft de over winning verdiend en een spel gedemon streerd een kandidaat-wereldkampioen waardig. Hieronder volgen enkele hoogtepunten uit deze tweekamp. In de 5e partij was na (Gelier had wit) 1. d4, Pf6 2. c4, g6 3. Pc3, dö 4. cd5* Pd5:, 5. e4, Pc3: 6. bc3:, Lg7 7. Lc4, c5 8. Pe2, 0-0 9. 0-0, Pc6 10. Le3, Dc7 11. Tel, Tfd8 12. f4, e6 (Beter was 12.Lg4) -13. Khl, b6 14. f5!Pa5 15. Ld3, efö: 16. ef5:, Lb7 17. Dd2, Te8 18. Pg3, Dc6 19. Tf2, Tad8 (Beter was 19Te3:!) 20. Lh6, Lh8 21. Df4, Td7 22. Pe4! (Op 22... Te4: volgt nu 23. Le4:, De4: 24. Db8+) 22c4 23. Lc2, Tde7 de volgende posi tie is ontstaan: Zwart: Smyslov pup I i Wit: Geiler (aan zet) Geiler won nu op de volgende Indruk wekkende wyze: 24. Tcl-fl!. Te7xe4 25. f5xg6! (Met de dreiging 26. gh7: mat) 25f7-f6 26. Df4-g5!, Dc6-d7 27. Khl- gl (Winnend was ook 27. gh7:+ Kh7: 28. Dh5) 27... Lh8-g7 28. Tf2xf6!, Te4-|4 (Op 28Lf6: 29. Df6:, De7 beslist 30. Df7+!) 29. g6xh7+, Kg8-h8 30. Lh6xg7+, Dd7xg7 31. Dg5xg4! en zwart gaf zich gewonnen. Op 31Dg4: volgt intmeri 32. Tf8+ en mat in 2 zetten. Een fantas tische combinatie. In de 6e partij werd na spannende ver wikkelingen op de 18e zet de volgeWe stelling bereikt: Zwart: Gelier Wit: Smyslov (aan zet) Wit staat iets beter en vervolgde met 19. Pf3-d4! (Deze paardzet impliceert een I pionoffer, waarna zwart schijnbaar eenjj verloren spel verkrijgt maar in feite door j een brillante tegencombinatie remise 9 door eeuwig schaak kan afdwingen) F 19 Lb7xd5 20. Pd4-b5, Tc8-c5 21. Lf4-c7 (Kwaliteitsverlies schijnt onaf wendbaar, er volgt nu echter een enorm fraai dame-offer) 21Pd7-e5! 22- Lc7xd8, Pe5-f3+ 23. Kg1-fl (Vooral niet 23. Khl wegens 23,Pd4-f en zwart ver krijgt een beter eindspel) 23Pf3-h2+ en hier werd tot remise besloten. SCHAAKRAADSEL Zeer instructief en elegant is wits winst voering in het onderstaande eindspel Maar het is voorwaar geen eenvoudij raadsel, omdat de positie vele geraffi-J neerde finesses bevat, die men licht ove: het hoofd ziet. Wit aan zet en wint. OPLOSSING 1. Da5-c7+, Kd6-d5 2. Kb7-b6ü (D"1* I mat) 2... e6-e5+ 3. Kb6-b5, Dh6xg5 Dc7-c6 Kd5-d4 5. Dc6-c4+. Kd4-e3 6 J Dc4-cl-i- en zwart gaf op. ZONDAG 25 juli. Zevende zondag F Pinksteren. Mis Omnes gentes. de gebed H. Jacobus, apostel. Groen, MAANDAG 26 juli. H. Anna. Wit. DINSDAG 27 juli. Mis van de zevend1 zondag na Pinksteren. Tweede ge H. Pantaleon. Groen. WOENSDAG 28 juli. H.H. NazariUS e' gez. Rood. DONDERDAG 29 juli H. Martha Twee»1 gebed H.H. Felix en gez. Wit. VRIJDAG 30 juli. Mis van de zevtn zondag na Pinksteren. Tweede H.H. Abdon en Sennen. Groen. - ZATERDAG 31 juli H. Ignatius van Lol la. Wit. De Franse actrice Anl dot poseert hier naast MARCO FERRiERI, d( Spaanse regisseur, wiens de film „La donna scimmi: vrouw) ook de vaderlands heeft bereikt, heeft er vee de mensen rondom hem ir te zetten. In zijn sociaal-ka studies grijpt hij bij voorke treme situaties, waarin de mens er maar zelden g<! Ferreri hangt geen vleien van zijn medemensen: hij la nadig het egoïsme van zijn die meestal op de eerste p verdediging van hun cige uit zijn. Hij is bij uitstek van de zwarte humor, die het inderdaad belaclul van veel mensen weet te i] te ironiseren. Voor een goa aan zijn films hetzelfde I grondslag als aan bijv. „Virl Luis Bunucl. Het behoeft geen verwJ wekken, dat de behoeders 1 middelde deugdzaamheid I schillende landen hun stemr en wijle tegen zijn films ver begon al in Spanje, waar de Milaan geboren Ferreri in 1P vlucht had gezocht. De puri suur daar, die al meer kunste dwars gezeten, rees de hare toen Ferreri met „El pisito" tementje) en „El conchito" gentje) respectievelijk het bleem en het egoïsme van I man en een groep verlamd; dig over de hekel haalde. Hij middellijk in conflict met J die nu eenmaal meer opheeft tieke onbenulligheden rond als Marisol of Joselito. Ferreri, teruggekeerd naia, boorteland, daar „l'Ape Re bijenkoningin) maakte kwa dermaal lijnrecht tegenover keurders te staan. Veel interc dat blijkbaar niet (vertonin; willen achteraf nog wel een< uitpakken), want hij zette zl aan het werk voor ,La donna zwartgalliger dan ooit. In deze film heeft Ferreri hem kennelijk met „El pisit< ogen stond, tot bijna in hel v lijke doorgetrokken. Een bc anekdote kunnen we ons art stellen. „El pisito" vertelde d denis van een verloofd paartjs woning kan vinden. Omdat niet bij de familie wil inwon haar verloofde aan met zijn tante te trouwen om zo in h< komen van haar „pisito", ha; nientje. Ze behoeven dan maai ten tot de tante het tijdelijk eeuwige verwisselt om vei zijn van een woning. He heeft hier veel weg van da tetto" (Het dak) van Vittorio Maas- Ferreri bepaalt zich i hij, tot kritiek op sociale w den Belangrijker is zijn an de twee verloofden, die van d schaduwen uitgroeien tot be zelfzuchtige figuren. Als ze hi om het simpele leven hebben begint de strijd om te bezitte Hetzelfde thema treffen w Ket (Het wagentje het bezit te komen van een seerd wagentje helpt een oud zw=Jamv!he naai' de andere w zwarte humor viert ook hie

de Stem | 1965 | | pagina 6