R.-k. Toeristenzielzorg en gemeente maken kennis Laatste calamiteuze polders ingebracht in Vrije v. Sluis periodiek Naar regionale opzet in sociaal charitatief werk Hele maa nd toeristen in kermis voor Vlissingen VOORDEEL VOOR DE INGELANDEN IN STRANDKERK KAMPERLAND Rijden, rokeri of drinken duurder SPD. Zomeravondconcerten van trompettist P. van Belsen Koorschool Goes naar Limburg en HOOG WATER Vandaag [GEN - Morg en Maandag Echte vrienden in oecumenische geest Pleziervaart met veerboot „Prinses Irene Goesenaar nabij Wolphaartsdijk verongelukt Jos Witkamp uit Goes wordt priester gewijd Plan van diocesaan centrum: I n september 1965 beginnen onze nieuwe opleidingen in ROOSENDAAL In de jaren 1961 t.m. 1964 noteerden wij 23 geslaagden op de examens voor nel Staatspraktijkdiploma voor Bedrijfsadministratie. de S.P.D. - M.Q. Cursus van 1957 Demonstratie van werktuigen te Fijnaart Raad Vogelwaarde gaat akkoord met uitbreidingsplan Hengstdijk Afsluiting weg van Hengstdijk naar Groenendijk Eerste appels duur Ook internationale gedeelten erbij Amerika een stuk Europa N.K.V. en kerkbestuur Het„ NKV van het Zeeuwse dorpjt Stoppeldijk heeft in een gedrukt rondschrijven aan zijn leden een pro test laten horen tegen het feit, dat nog altijd geen vertegenwoordiger van het NKV ter plaatse in het kerkbestuur is opgenomen. Men heeft over dit pro test in onze krant kunnen lezen, even als over de argumentatie en over het dreigement dat er achter stond. Als er in de nabije toekomst geen verande ring in de situatie zou komen, wilde het NKV in Stoppeldijk zijn leden ad viseren hun jaarlijkse kerkbijdrage naar evenredigheid van die vertegen woordiging te bepalen. Hetgeen in fei te wil zeggen: geen kerkbijdrage meer geven. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 24 JULI 1965 in de Vlissingse Middenstandscen »m een door haar aan te wijzei :nwoordiger zitting te laten nemei pommissie van advies, die is inge n de uitvoering van de Algemem iswet mogelijk te maken, en vraag van de heer Kempe (p. gde de voorzitter toe te zullen be m dat het rapport van de ver mmissie over de verkeerssituafj. tad aan de raadsleden zal woi% uurd. ïeer Knoop (WD) was bang da tekort aan kaderuimte zal ont in de havens van Vlissingen. Di ter antwoordde dat de handels, gelukkig weer geheel hersteld is [ding van de kademuren is'z.i. ech- een nog mogelijk in Vlissingen- an onze adverteerders liEIDING TOONZALEN Fa. VA> bRONKELAAR EN BUYSSE ZUIDZANDE hks de enorme ruimte die er reed? sett deze firma gemeend het ko- publiek nog meer van dienst te zijn door aan het geheel nof etalages toe te voegen en een aan- ijke nieuwe entree te maken, luiten gezien heeft nu het geheel n aantrekkingskracht gewonnen en veel imposanter geworden, linnen is door het wegnemen van muurvakken een grote overzich- ;id verkregen. Men kan spreken pri permanente tentoonstelling die pkmanschap is ingericht en waar (der volgens eigen draagkracht eer kan worden gemaakt uit alles wa< hedendaagse woninginribhttag be- en. zondag 25 Juli: Hansweert' n 00.00 uur; Ter-neuzen: 11.30 en AT- Vlissingen: 11.01 en 23.33 uur; Ëinge 12.38 en 00.00 uur. ïdag 26 juli; Hansweert 0.36 en ur* Terneuzen: 0.03 en 12.33 uur; gen; 12.05 en 00.00 uur; Wemel- 1.04 en 13.42 uur. INSTEEN lokaal 15 uur Schieting staandi ACHT/STEKENE lapdorp 15 uur Schieting eeraert-Ntjs 15 uur Vakantieschie- Graanbeurs 15 uur Amusetoents- ek 1LE de Schrijver Gaaibolling de Vijlder 15 uur Kermisschletmg IVNDE oei >ene 14 uur Schieting staand* wip ACHT e Schepper 15 uur Jubilermsojue- IURG 20 uur Die lustige Witwe, «X isbanen Toeristentoernooi Lnburg laaf 15 uur Opening schilderijen- pnstelling UZEN r 20 uur Gif in het bloed, 18 j aND-DORT Schorrenbloemrit 3EKE-KOEWACHT Guchtenelre 15 uur Schieting JET Smet 16 uur Schieting jns Dansen Iracke Dansen ikker Dansen 19 en 21 uur Adam en Eva, 14 1 ibra 19 en 21 uur Een wereld vat 18 j. ld 19 en 21 uur Allez Franc*, a.l. 5LBURG |20 uur De dag na de invasie. 14 ïo 19 en 21.15 uur Blanke Venus Kt oerwoud, 14 j. lïLBHRG 14.30 en 20 uur De dag na d |;ie, 14 j. ro 15.30 en 19.30 uur Blanke Vern iet oerwoud, 14 j. IINGEN mbra 19 en 21 uur Een wereld van Ier, 18 j. ■>r 15 en 20 uur Adam en Eva, 14 3- lid 15, 19 en 21 uur Allez Franca, a.l. |UW Caluwé Dansen Jle Caluwé 15 uur SchietinJ li£" wip I ACHT en 15 uur Start wielerwedstrij anten en nieuwelingen Thijs 15 uur Schieting Ldorp fas 15.30 uur Schieting LIET ukker 15 uur Schieting Iracke Dansen boens Dansen jakker Dansen ENDAMME ene 14 uur Schieting staande w- Iraanbeurs 15 en 19.30 uur Amir Tmuziek ['ommaert 15 uur Scliieting Int (ur Schieting |URG 14 uur Dat doet een dame «- 16.30 en 20 uur Die lustig* Ie, a.l. Tuzen r 14.30 uur De leeuw vain Syji 14 j20 uur Gif in het bloed, W VCHT/STEKENE bapdorp 15 uur Schieting Ilebrug Kindt Schieting |LE de Vylder 14.30 uur Kermis- |hng Kindt 19 uur Bal 14 Llburg '20 uur De dag na de invasie, l0RPE 4irv Je Cock 15 uur Vakantieschip, IET 2, 15.30 uur Start wielerwedstr j J aspiranten en nieuwelingen gukker Dansen loens Dansen 1 iracke Dansen loens 15.30 uur Schieting l'URG 20 uur Dat doet een diame ni ar liUZEN Ir 20 uur De leeuw van Syrscu- I ar »LE de Vylder 14.30 uur Kermis- Iting lie Schrijver Gaaibolling (Van een onzer verslaggevers) KAMPERLAND. - Het bestuur van de stichting katholieke toeris tenzielzorg in Zeeland heeft n.a.v. de ingebruikname van de toeris. tenkerk in Kamperland een kennis makingsbijeenkomst georganiseerd met de gemeenteraadsleden van Kamperland. Ook mr. dr. A. Mes. voorzitter van de Katholieke Raad, ds. A. v. d. Band van Kamperland, de beide priesters van de parochie Goes, en de heer K. Schippers, eige naar van het terrein waarop de kerk is gebouwd, waren aanwezig. Het gezelschap werd in de toeris tenkerk begroet door de heer L. v. 't Westende, voorzitter van de stichting katholieke toeristenziel zorg. Hij dankte burgemeester, wethouders en raadsleden van Kamperland voor de medewerking die zij bij de totstandkoming van de kerk hebben verleend. Deken C. Holtkamp gaf hierna een overzicht van de strandzielzorg op Noord- Beveland zoals die na juli 1960 vanuit Goes is aangepakt. Het is lange tijd be helpen geweest. Er is o.m. gekerkt in de bungalow van de familie Van Heyst, in café Duinlust, in een Amerikaanse leger tent en in een stal van de heer schippers. De nieuw gebouwde semi-permanente kerk zal ongeveer tien jaar dienst moeten doen. Volgens deken Holtkamp wordt er aan gedacht de kerk nog enigszins te verlengen, zodat het altaar dan meteen centraler komt te staan. De stichting hoopt over tien jaar op een andere plaats in Kamperland een definitieve kerk te kunnen bouwen. Deken Holtkamp vertelde verder iets over de geschiedenis van de katholieke kerk op Noord-Beveland. In de 15e eeuw VLISSINGEN Nadat verleden vrij dag de geplande eerste vaartocht met de Vlissingse showboot moest worden af gelast i.v.m. dé barre weersomstandig- 1 heden, was het vrijdagavond 23 juli hel- der, bij een stevige bries, uitstekend weer voor een pleziervaart. Ruim 600 i liefhebbers, oud en jong, scheepten zich I om 7 uur in op de provinciale veerboot *1 Prinses Irene. Precies op tijd, om tien over zeven, vertrok het schip van de i buitenhaven. De golven gaven het schip een heerlijke deining, net niet genoeg om zeezieken te maken, maar wel voldoende om iedereen het heerlijke gevoel van 1 een echte zeereis te geven. De verrukke- lijke vaartocht van twee uur volgde langs de Walcherse kusten achtereenvol- gens de Vlissingse boulevard met bad- strand, Nolledijk, de prachtige zuider- stranden van Westduin en Dishoek, langs Z/Outelande tot aan de machtige vuurto- I vtUT .WestkaPelle. De stranden waren I stil en bijna verlaten vanwege het koude J avondweer. Bi] Westkapelle werd het roer omgegooid en begon de terugtocht 1 Ter ye^oging van de gezelligheid kom den de liefhebbers van een dansje terecht op het rijdek in de buik van het schip I waar normaal de auto's staan tijdens de overtocht. The Orpheans uit Goes ver- zorgden de dansmuziek. Tegen half tien meerde de Prinses Irene weer af en ging iedereen voldaan aan wal. Er volgen nog I drie van deze showboottochten op de I eerstvolgende drie vrijdagen, wind en weder dienende. Voor de toeristen is deze boottocht, die wordt georganiseerd door het comité Vlissingse Zomershow in samenwerking met de plaatselijke l VVV, een attractie, die voor jong en oud een belevenis is. De heer L. van 't Westende uit Middelburgdoor wiens inspan ningen de Katholieke toeristen zielzorg op gang is gekomen. waren er 12 parochies, verschillende pa rochiekapellen en kloosters op het eiland. De watersnoodrampen van 1530 en 1532 verwoestten het eiland echter volkomen. De opbouw werd, ongeveer 80 jaar later, door de protestanten weer ter hand ge nomen. De strandkerk is de eerste ka tholieke kerk die sindsdien is gebouwd. De deken hoopte dat een aangenaam con tact met de Nederlandse bevolking zou ontstaan. „Wij hopen echt als vrienden en in oecumenische geest met elkaar te kunnen omgaan". Volgens de deken zou dat het mooiste resultaat zijn van de on verwachte vestiging van de katholieke kerk op Noord-Beveland. In de kantine van camping De Molen hoek van de heer K. Schippers deelde drs. W. Dusarduyn, secretaris van de stichting katholieke toeristenzorg in Zee land, mee dat de stichting op 1 augustus a.s. vijf jaar zal bestaan. In die korte tijd zijn drie permanente strandkerken, een semi-permanente kerk, een noodkerk en een strandkerktent gebouwd. WOLPHAARTSDIJK Vrijdagmid dag rond half drie reed de 30-jarige heer D. uit Goes op zijn bromfiets van uit Wolphaartsdijk richting Goes in een hevige regenbui boven op een hem tege moet komende vrachtauto. Hij werd zeer ernstig gewond per ambulance naar het ziekenhuis Rergzicht te Goes vervoerd, waar hij even na aankomst overleed. Hij schreef dit prachtige resultaat voor al toe aan het werk van de heer L. van t Westende. In het begin waren de katho lieke strandkerken volgens drs. Dusar duyn nog echte „Fremdkörper" in de protestantse kustgebieden. Onder meer door het rustige en tactische optreden van de heer Van 't Westende is dat al heel anders komen te liggen, aldus drs. Dusarduyn. Burgemeester P. Wisse van Wissen- kerke, zag in de uitnodiging van de stich. ting 'n bewijs, dat de stichting op Noord. Beveland niet in een uitzonderingspositie wil leven, maar integendeel contact zoekt met de bevolking. De burgemeester her innerde eraan, dat de eerste plannen voor de bouw van een kerk in Kamperland om planologische redenen moest worden afgewezen. Ook was het gemeentebestuur enkele jaren geleden, ook al om planolo gische gronden, niet erg gelukkig met de Amerikaanse legertent die enige tijd in het bungalowpark De Banjaard heeft ge staan Er werden zelfs vragen over in de raad 'gesteld. De tent bleek „gelukkig" een fiasco te zijn. Ze woei zelfs om. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Volkomen speculatief'. Dit gaf men ons van de zijde van het ministerie van Financiën als commen taar op hier en daar opduikende be richten, die melding maken van een te verwachten accijnsverhoging op ta bak, benzine en gedistilleerd. Het mi nisterie zegt dat ter zake door minis ter Vondeling (Financiën) geen en kele beslissing genomen is. Toch zitten sommige sectoren van het bedrijfsleven in angstige spanning. Men weet dat minister Vondeling naar uitbreiding van zijn geldmiddelen zoekt om onder meer een aantal door hem toegestane uitgavenverhogingen te kunnen dekken. Dat zal er dan stel lig op neerkomen dat sommige indi recte belastingen omhoog gaan, zo re deneert het bedrijfsleven niet zonder reden. In de sector van de directe belastingen immers is nog per 1 juli een gedeelte van de voorgenomen ver laging van de loon- en inkomstenbe lasting met een miljard gulden door gevoerd. De verhogingen worden dan ook in de sfeer van de indirecte belastingen ge zocht. Daarbij denkt iedereen dan meteen aan hogere accijns op tabak, benzine of gedistilleerd. Inderdaad is een accijnsverhoging op een of meer van deze produkten voor de hand lig gend. Maar in welke richting minister Vondeling denkt is, zoals gezegd, op het ogenblik nog een open vraag. De komende miljoenennota zal er het antwoord op geven. ZUNDERT Frater Jeroen, trappist van de abdij van Zundert, (Jos Witkamp uit Goes) zal op 6 augustus de H. Pries terwijding ontvangen uit handen van mgr. G. de Vet, bisschop van Breda, in de Abdijkerk van Zyndert. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het diocesaan sociaal clia ritatief centrum in het bisdom Breda wil een einde maken aan het beeld van versnipperingen dat de organisatie van de sociaal charitatieve centra in het bis dom Breda momenteel biedt. Het wil dit bereiken door samenvoeging, van plaat selijke centra tot grotere eeilheden en indeling van het werkgebied in regio's. In Zeeland zal gestreefd worden naar een dekenale opzet, welke opzet door een gedeelte reeds zijn beslag heeft ge vonden. In West-Brabant voorziet men werkeenheden rond de vier hoofdplaat sen Breda, Roosendaal, Bergen op Zoom en Oosterhout met daarnaast nog een samenvoeging van de overblijvende in stellingen tot een drietal. Bij de opzet van de regionale werk' gebieden, aldus blijkt uit het jaarver slag over 1964 van het Diocesaan Cen trum, wordt in principe een minimaal aantal katholieken per regio aangehou den van ca 40.000. Op deze basis acht met het mogelijk voldoende financiële draagkracht te vormen voor het werk. Men is tot deze structuurwijziging ge komen gezien een aantal ongelijksoortig heden die mede het resultaat zijn van de werkwijze in de afgelopen periode van vijftien jaar. Het diocesaan centrum werkt met plaatselijke sociaal charita tieve centra die een werkgebied hebben waar 90.000 katholieken wonen, maar ook waar slechts een 3.000 katholieken wonen. Voor de allerkleinste instellin gen zou het op de duur onmogelijk wor den te voldoen aan hun opdracht om voorj een goede sociale uitrusting in hun ge bied te zorgen. Daarvoor zou én voldoen de mankracht, én voldoende financiële draagkracht ontbreken. Bovendien wer- tT* kleinere instellingen meestal slechts met één beroepskracht, die daar op01* ee,n n°gal geïsoleerde positie staat. Hier komt nog bij, dat thans veel minder van vijftien jaar geleden staat beid n gemaakt °P vrijwilligersar- Ad verten tie) Teamwork Door de hierboven beschreven reor- vnnr h Pu Tn nu de werksfeer voor beioepskrachten te verbeteren, Inlichtingen worden verstrekt door: o.l.v. drs. L. L. M. Martens, Stationsplein 12, tel. 01650—5385, Roosendaal. evenals de bewerking van het werkge bied en het bestuur van de instellingen. Door de samenvoeging nl. van de kleinere instellingen tot grotere kunnen de be roepskrachten in teams worden samen gebracht. Die teams kunnen onder re gionale leiding worden geplaatst waarna het vervolgens mogelijk is de besturen van de dagelijkse leiding van het werk te ontheffen en slechts een beleidstaak te laten verrichten. De voorgestane regionale werkeenhe den wil men zien als dé instituten voor maatschappelijk werk van de toekomst in de regio's, waarin de verschillende vormen van algemeen maatschappelijk werk worden geïntegreerd, alsmede voor zover aanwezig bijzonder maatschappelijk werk en jeugdzorg. Per regio zou men daarnaast tot goede werkafspraken moe ten komen met de verschillende vorn^en van gespecialiseerd maatschappelijk werk zoals reclassering, kinderbescherming, zwakzinnigenzorg e.d. Het diocesaan cen trum zou zelf buiten dit contact kun nen staan, omdat zulke contacten alleen maar betrekking hebben op individuele gevallen. (Van een onzer verslaggevers) GOES. Op 28 juli a.s. zal in de ge bouwen van de nieuwe veiling te Fij naart worden gedemonstreerd niet werk tuigen en hulpmiddelen, speciaal op het gebied van de fruitteelt. De demonstratie wordt georganiseerd door de afdelingen West-Noord-Brabant en Tholen van de Nederlandse Fruittelers Organisatie. Dit in samenwerking met de rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst te Goes. Hiet ligt in de bedoeling dat zowel 's morgens als 's middags een ronde langs de diverse technische hulpmiddelen wordt gemaakt. Medewerkers van de rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst zullen hierbij voor de toelichting zorgen. Als nieuwig heden kunnen worden genoemd de klem steek met een derde wiel als steun, een hydraulische laadklep aan een vrachtauto eri de verschillende lage fruitwagens en eenvoudige hefvorken. die geschikt zijn voor stapelbordentransport. De programma-onderdelen zijn: pluk- slede, plukemmer, pootladder, klem- en steekwagen, stapelaar, laadbrug. hefmast, Teha-laadklep, heftruck, handpallettruck, stapelborden, lage wagens (en in com binatie), sorteermachine, weegwerktui gen. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE. In de vergadering van vrijdagavond is de raad akkoord ge- gas-n met het uitbreidingsplan Hengst dijk en met de verkoop van ruim 1000 m(! grond voor 30 per m2 aan het rijk. Deze grond gaat gebruikt worden door de rijksgebouwendienst voor de bouw van een nieuwe politiepost met twee dienst woningen. Aan de heer G. de Theye werd eervol ontslag verleend als gemeente-ontvanger. De datum van ingang dient nog bepaald te worden, waarna de heer De Theye zijn functie bij het waterschap het Hulster Ambacht 'kan aanvangen. Voor zijn reis naar Monaco krijgt het Reizend Zeeuwsch- Vlaams Volkstoneel een subsidie van 100 terwijl de Oost-Zeeuwsch-Vlaamsc 'vv V.-contactcommissie een bijdrage werd toegezegd van 10 cent per inwoner. De raad van Vogelwaarde besloot voorts de gemeenschappelijke regeling commis sie van advies algemene bijstandswet aan te gaan. De stichting bejaardenwoningen Vogel waarde werd een renteloos startkapitaal verstrekt van 500. De stichting komt binnenkort met het eerste plan voor tien bcjaardenwoningen in Vogelwaarde. Op verzoek van de heer F. de Bakker zullen b. en w. onderzoeken of het enkele honderden meters lange voetpad van Schapershoek naar Boschkapelle in stand gehouden kan worden. De ruilverkave- lingscommissie Stoppeldijk acht geen termen aanwezig het pad te handhaven. Op voorstel van de heer A. Perdaen zal Vogelwaarde G.S. meedelen de jong ste gang van zaken betreffende de ge meentelijke herindeling te betreuren. HENGSTDIJK De weg van Groenen dijk onder de gemeente Hontenisse naar Hengstdijk onder de gemeente Vogel waarde zal van 9 tot 20 augustus voor alle verkeer zijn afgesloten i.v.m. de plaatsing van een duiker onder de weg door de n.v. AVOB te Vugbt in het ka der van de ruilverkaveling Stoppeldijk. MIDDELBURG De in Wenen stilde rende trompettist Paul van Belzen ge bruikt zjjn vakantie ten dele om in Zee land een aantal someravondconcerten te geven, waarby hy als begeleiders heeft de organisten Daan Manneke en Jan Hekbuis. Van de vier concerten die Paul van Belzen te zamen met Jan Hekhuis zal ge ven, hebben wy het eerste gekozen, dat donderdagavond in Kamperland plaats vond. Hierna volgen nog Westkapelle op 28 juli, Vlissingen op 4 aug. en Vrouwen polder op 6 aug. In de Ned. Herv. kerk te Kamperland bleek het goed musiceren te zijin; er is een goede akoestiek in deze moderne kerk. Helaas was er maar weinig publiek. Jan Hekhuis, die het leeuweaandeel in dit programma had, opende met een „Toccata en Fuga in a klein" van Jos. Seeger, op beheerste wijze gespeeld en voorzien van een goede registratie. Deze serieuze musicus was later op de avond te horen in twee koraal voorspelen van Joh. Seb. Bach, waarbij „Jesu meine Freude" het meeste indruk maakte. Paul van Belzen begon zijn optreden met „Prelude en Sarabande" van A. Co- relli; twee rustige delen waar heit voor al op de voordracht aankomt. Deze voor dracht bleek van Belzen zeer zeker te bezitten. Samen met een mooie toon was dit een waarborg voor een juiste inter pretatie. Minder gelukkig was de Vlissingse trompettist in Purcell's „Trumpet piece and air in D groot", waar de versieringen er niet allemaal even gaaf uitkwamen. In de loop vain deze avond revancheerde hij zich gedeeltelijk door dit werk in een betere uitvoering nogmaals te herhalen, hoewel sommige versieringen nu verme den worden. Jan Hekhuis was verder (en met veel genoegen) te beluisteren iin twee koraal voorspelen van Ernst Pepping; deze ko raalvoorspelen kregen een gloedvolle vertolking van deze musicus uit Vrou wenpolder, waarbij we de indruk had den, dat de organist deze muziek met ae"Vadio (KRGK hart en ziel vertolkte, zonder de overige componisten die op dit programma ston den te kort te willen doen. Jan Hekhuis besloot zijn aandeel met Preludium en Fuga in c klein van Joh. Seb. Bach, een waardige afsluiting vam dit concert. Paul van Belzen was verder nog te ho ren in „Sonata da Chiesa" van Daan Manneke. We hebben dit werk van deze Zeeuwse componist vorig jaar uitvoerig besproken. De trompettist bleek in deze muziek van Manneke het beste op dreef en zo werd voor van Belzen een glorieus einde van dit zomeravondconcert. A. L. GOES De Katholieke Zeeuwse Koor school te Goes zal vanaf vandaag tot dinsdag 3 augustus .een tournee door Limburg maken. Ongeveer veertig jon gens zuilen onder leiding van de directeur van de school, de heer E. Heyblok, aan de reis deelnemen. De Katholieke Koor school zal optreden in Baexem, Heythui- zen, Echt, Venray, Reuver, Grathem, Roermond en Maastricht. Het Ward-instituut, dat ijvert voor goed muziekonderricht op de lagere scholen en dat speciaal het goed zingen van het Gregoriaans propageert, heeft de Zeeuwse Koorschool als modelkoor aangewezen voor het bisdom Roermond. Vandaar dat de school met Limburg nogal wat con tacten heeft. Zo komt het regelmatig voor dat conservatoriumleraren uit Maastricht met hun leerlingen naar Goes reizen om de verrichtingen van het koor te volgen. Ook zal het koor zaterdag 31 juli om streeks twee uur te beluisteren zijn via (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Burgemeester en wethouders van Vlissingen heb ben voor de gehele maand augustus toestemming verleend voor de plaatsing van kermisattrakties op verschillende plaatsen in de stad. Dit besluit is vooral genomen om de toeristen by minder goed weer wat meer ontspanning te bieden in de stad. Dit is tijdens de laatste raads vergadering medegedeeld naar aan leiding van een vraag van de heer Bikker (CH). De heer Bikker was weinig ingenomen met deze lang durige verlenging van de kermis. Hij zag niet alleen moeilijkheden in verband met het verkeer maar ook overlast voor vele Vlissingse gezinnen. Wethouder Gillisen Verschage (PvdA) wees er op, dat de ver lenging van de kermis voor de gemeente financieel aantrekkelijk is. Volgens hem zal het verkeer ..niet extra in de knoop lopen". Voorts zijn er stringente voorwaar den aan de kermisexploitanten ge steld, vooral met betrekking tot het geluid. De heer Bikker bleef sceptisch gestemd en met hem de heer Van Leeuwen (AR). KAPELLE Op de Zeeuwse fruitvei lingen werden vrijdag die eerste partijen appels aangevoerd van het ras Yellow Transparant, het ras waarmee het eigen lijke appelseizoen in Zeeland elk jaar be gint. Enkel de maat boven 65 mm doorsnede mocht nog worden aangevoerd en omdat de appels over het algemeen nog zeer klein van stuk zijn, was het aanbod over al nog erg beperkt. De handel had wel veel interesse voor deze eerstelingen van de appeloogst en betaalde prijzen van rond een gulden per kg voor de klasse I 70-75 mm en f 0.80 tot f 1.- per kg voor de maat 65-70 mm. Zowel voor de binnenlandse markt als voor export werd er wat gekocht. Vol gende week donderdag mogen eerst de kleinere maten Yellow Transparant wor den aangevoerd en tot die dag zal de aanvoer van deze vroege appels wel ge ring blijven. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. Met het besluit van Provinciale Staten om geheel West-Zeeuwsch-Vlaanderen onder te brengen in het waterschap Het Vrije van Sluis zullen de laatste calamiteuze polders of waterschappen (binnenbeheer) in de provincie verdwijnen. Het Vrije, dat in 1941 werd gevormd door samenvoeging van 76 poldertjes met een lange historie, wordt in kadastrale grootte uitgebreid van 26.360 ha tot bijna 29.000. waaronder begrepen zijn de Nederlandse gedeelten van de internatio nale polders in de streek. De waterkeringen (buitenbeheer) van de calamiteuze polders blijven overigens nog bestaan. Zolang de betrokken wet van 1870 van kracht blijft kan van een volledige samenvoeging geen sprake zijn. Het streven om< de hele zeewering in de handen van één bestuursapparaat te brengen is echter toch geëffectueerd kunnen worden. De calamiteuze waterke ringen blijven administratief bestaan, maar zijn onder bestuur van het Vrije gebracht. De technische en administratie ve afdelingen van dit waterschap staan daarmee nu ten dienste van geheel W.- Zeeuwsch-Vlaanderen, waardoor de zin naar grotere eenheden weer bevredigd is kunnen worden. Dijkgeschot Voor de betrokken „ingelijfde" inge landen is de samenvoeging gunstig hoe wel niet algemeen over het optredend verschil in de dijkbeschotten en halle luja-gezang zal klinken. Dit zou dan speciaal gelden voor de internationale polders, v waar het geschot schommelt tussen 170 B.frs. oer ha en vijfenveertig gulden, terwijl het Vrijp van Sluis onge veer f 75 heft. Vanwege het calamiteus- zijn (letterlijk noodlijdend) van de pol ders met waterkeringen kunnen daar de ingelanden van een zware last worden verlicht. Zij moeten nu immers maxi maal belast worden, vooraleer de rijks subsidie afkomt. Het geschot bedraagt dan ook voor buiten- en binnenbeheer te zamen van f 85 tot f 120 per ha. In beide categorieën zullen de geschotten moeten vergroeien met dat van het Vrije. Voor de ingelanden uit de internationale polders is het daarbij een grote troost, dat voortaan veel aandacht en zorg aan de water- en landwegen zal worden be steed. De polders die nu hun zelfstandigheid bij koninklijk besluit opgeheven zullen zien, zijn: Adornis bij Nieuwvliet, ont staan in 1619 en groot 61 ha; waterschap, Oud- en Jong Breskens, 1619-1620, 518 ha; waterschap Tienhonderd en Zwarte bij Cadzand. 1623, 328 ha; Hoofdplaatpolder, 1775-1778, 1.136 ha en Thomaespolder ten oosten van Hoofdplaat., 1845, 74 ha. De' laatste polder is genoemd naar de familie Thomaes, die in de vorige eeuw grote ac tiviteiten heeft ontplooid op het gebied van inpolderingen. Telgen uit dit ge slacht A.C.C. en E.P.M. Thomaes zijn nu nog gezworenen vam de Hoofdplaatpol- dev en lid van het dijkbestuur van de waterkering Hoofdplaat en Thomaes. De internationale Wat de internationale polders betreft zullen de volgende gedeelten aan het wa terschap Het Vrije van Sluis worden toe gevoegd: 0.6 ha van de Godefroi- en Burckelpolder bij Sluis: 88 ha van het waterschap Grevening bij St.-Anna ter Muiden; 196, ha van de Kleine Boompol der ten noorden van St.-Kruis; 44 ha van de Middelburgsche polder bij Heille en 138 ha van het waterschap Robbemoreel - Gouverneur - Kraeyens tussen Sluis en St.-Anna ter Muiden. De huidige bestu ren van deze polders en waterschappen zijn zowel Nederlands als Belgisch. Van de Kleine Boom en van de Robbemoreel enz. zijn het uitsluitend Zeeuwsch-Vla mingen, ,t.w. resp. dijkgraaf G. Bonte, ge zworene A. Paridaen, beiden St.-Kruis, en J. M. Paridaen uit Aardenburg ent vanger-griffier; dijkgraaf K. van dé Vij' ver, gezworene Prudent de Badts en ont vanger-griffier A. Arenoudts, allen uit Sluis. Bij de samenvoeging zullen "alle be stuursleden aftreden, terwijl het bestuur van Het Vrije van Sluis uitgebreid zal worden met twee gezworenen en zes hoofdingelanden. Wanneer de wet van 1870 zal zijn ingetrokken, krijgt het tech nisch personeel van de calamiteuze wa terkeringen de gelegenheid om in dienst te treden van het grot" waterschap, dat 1 januari 1966 van kracht wordt TAean Acheson, oud-minister van Bui- tenlandse Zaken van de Verenigde Staten mijmert graag over het politie ke verleden, heden en toekomst van de wereld en doet zich dan meestal kennen als een man die afstand kan nemen van de problemen en er met een milde humor over kan spreken. Hij is een „grand old man" in de bui tenlandse politiek, bedient zich gaarne van de „understatement" en verstaat de kunst om met simpele voorbeelden een ingewikkelde zaak in één slag dui delijk te maken. In de Saturday Evening Post trekt hij van leer tegen de opvatting dat de Verenigde Staten geen Europese natie zouden zijn. Ze zijn dat naar zijn me ning namelijk wel. Men kan de aard globe zo snijden dat er allerlei helften zijn, zo betoogt hij zo ongeveer. Soms is er een helft waar Amerika en Eu ropa wel allebei op staat, het is ook zo te snijden dat ze er niet allebei op staan, maar dat zijn niet de verdelingen waar het om gaat. In werkelijkheid liggen de operatie Big Lift bewees dat Amerika en Europa ook geogra fisch vlak bij elkaar. Ze zijn bovendien nog door ailerlei politieke, economi sche en culturele banden met elkaar verbonden. Amerika moest tweemaal in specifiek Europese aangelegenhe den ingrijpen. „Zonder dat ingrijpen", zo zegt Acheson fijntjes, „zou De Gaul le vandaag niet in het Elysée kunnen spreken". De feiten stellen Dean Acheson in het gelijk. Europa kon uit eigen kracht zijn machtigste landen niet weerstaan: Duitsland bewees dat tweemaal en Rusland eenmaal. Amerika is niet meer het verre uitwijkland, waar zij, die vluchtten voor onverdraagzaamheid, benauwend feodalisme en armoede een nieuw bestaan konden opbouwen. De banden Amerika en Europa zijn nooit verbroken geweest; Europa was gene raties lang de culturele leverancier van Amerika en voor de Amerikanen was Europa 't land van hun voorvaderen, wier namen zij nog met veel trots dra gen. Er is ongetwijfeld nog isolationisme in de Verenigde Staten. Soms is het sterk, soms is het zwak, maar het is een overwonnen standpunt. „Echo's uit ons koloniaal verleden", noemt Ache son het. Maar ook Europa kent zijn isolationisme. In zijn nieuwe vorm heet het Gaullisme. Ook dit behoort een overwonnen standpunt te zijn, maar het is het helaas niet. Dit neemt niet weg, dat het een poging blijft een ver leden te bestendigen. Een verleden, dat eens was, maar niet meer bestaat. Frankrijk als de grote leider van de wereld in het algemeen en van Euro pa in het bijzonder. Van het Gaullisme in zijn scherpste vorm kon men onlangs kennis nemen bij de hoofdredacteur van het Gaullis tische blad La Nation, Jacques de Montalais, die, uit de superbe hoogte van zijn ivoren toren minachtend neer ziet op landen als België en Italië, „die niet, zoals Frankrijk, een schitterende duizendjarige geschiedenis hebben" en zich „derhalve dienen te bezinnen op deze verontrustende leegte". Zoals het Amerikaanse isolationisme „een echo van het Amerikaanse koloniale verle den" is, zo is de Europavisie van De Gaulle een teruggang naar het verle den, toen Amerika een verre uitwijk- plaats was. Het tegenwoordige buur land Amerika is in deze visie een uit zichtsbelemmering en daarom moet het worden teruggeduwd tot achter de horizon. Het is zeker waar, dat Euro pa zonder Frankrijk niet wel denkbaar is, maar het is ook waar dat zonder Amerika Europa niet eens meer zou bestaan. Het kerkbestuur van Stoppeldijk heeft het NKV nu in een brief geant woord en het moet ons van het hart, dat dit antwoord niet alleen minder emotioneel is, maar ook van meer in zicht in de situatie getuigt. Bijzonder opvallend in dat antwoord is n.l. de vaststelling, dat er wel degelijk een arbeidersvertegenwoordiger zitting heeft in het kerkbestuur, zij het dan dat deze geen lid is van het NKV. Maar dat lijkt ons nu ook niet bepaald een voorwaarde. Tenslotte spreekt het NKV van Stoppeldijk in zijn protest ook zelf van een arbeidsvertegenwoor- diging en niet van een vertegenwoor diging van het Vakverbond. Hiermee is dus feitelijk de hele klacht ont kracht. Toch lijkt het nuttig om ook nog even te wijzen op het gevaar van het dreigement, dat het Stoppeldjjkse NKV-bestuur achter de hand wilde houden. Hierdoor wordt verwarring geschapen rondom het begrip kerkbij drage. Deze dient n.l. een uiting te zijn van de verantwoordelijkheid die iedere parochiaan voelt voor een goe de uitoefening van de eredienst en voor het welzijn van de parochie. Dat is iets heel anders dan bijvoorbeeld een bondscontributie, die men kan zien als een bijdrage ten behoeve van een persoonlijk of een groepsbelang. Het is te hopen, dat het Stoppeldijk- se NKV zich hiervan goed bewust is. Want de hantering van een „machts middel" als waar het NKV-bestuur mee heeft gedreigd zou erop wijzen, dat dit bestuur zijn verantwoordelijk heid wel bijzonder luchtig zou opvat ten. (Advertentie) Heeft U al KRüGER PILS gedronken 1

de Stem | 1965 | | pagina 3