Zon, rust en geluk WIM J. STOND AL BEKEND ALS GLUURDER Jongeman pleegt aanslag op zijn stiefvader I oordenaar bekende Kerkbestuur Stoppeldijk pareert N.K.V.-kritiek Eerst je baard er af! Echtgenote had wel vermoedens BUIEN EN KOUD Brooke krijgt vijf jaar Uitslag Tour prijsvraag MET BROMMER EN PISTOOL Lichte muziek en nieuws op Hilversum III Verwondering over advies aan verbondsleden VADER DOODT DOCHTERTJE EN ZICHZELF TANDARTS TOT STUDENT IBIö ROVULCO AUTOBANDEN DAGBLAD VOOR ZEELAND BEKEND ONVERWACHT Pistool Buurman Minister Vrolijk wijzigt plannen 4NDAAG EN NAAIMACHINENIEUWS! Maandag a.s. 26 juli de gehele dag gesloten Priester worden „Instituut voor late roepingen" Duiven (G.) 105e JAARGANG No. 24951 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 24 JUL 1965 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) VALKENBURG De moordenaar van de Betsy-Perkbank te Valkenburg:, [die, zoals wij gisteren in een groot deel San de oplage nog konden melden eer- rteravond werd gearresteerd, zal aan dag aan de officier van justitie te astricht worden voorgeleid. Hy is listeren de hele dag verhoord op het [politiebureau te Heerlen, waar hij is 'l opgesloten. De Indische Nederlander Wim J. is in JTjimahi in Indonesië geboren. Vijftien I jaar geleden kwam hij naar Nederland f en huwde er een Nederlands meisje. Hij ■Bs vader van een jongen en een meisje, ijf en twee jaar oud. De verhouding Assen man en vrouw liet wel eens te Tensen over. Toch meende kapitein Schaafsma. die met het onderzoek van de moord belast was: ..Wim J. zou een prettige, beleefde Indische jongen kunnen zijn". Aanvan kelijk was hij enige jaren mijnwerker, i De relaties die hij daar opdeed, werden ,hem deze week noodlottig. Een van zijn vroegere kompels herinnerde zich dat Wim J. in het bezit was van een pistool, I een andere had hem zondag op de Schaelsberg te Valkenburg gezien. Het was niet de eerste maal dat J. ge wapend door het Valkenburgse bos- complex wandelde. Hij stond bekend als gluurder en ging vaker op stap. Hij [heeft echter nooit eerder een ander paartje bedreigd met zijn pistool. Na het drama te Valkenburg en zijn vlucht per auto, die in de Wethouder Paulussenlaan moet hebben gestaan. |ging Wim J. de hele nacht zwerven. Zijn (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De bouwvakvakantie begon vorige week hoopvol met zonnig weer en een stijging van temperatuur. Na het midden van de week is het echter weer achter uit gegaan. Een depressie, die van daag boven het midden van de Noordzee ligt, voert met een zuid westenwind weer koelere lucht naar ons land. Hierin zullen tij dens het weekeinde nog enkele buien tot ontwikkeling komen, sommige ook met onweer. Daar naast ook flinke opklaringen, maai de temperatuur komt niet hoger dan 18 graden. Dit is voor juli en kele graden beneden normaal. Bij zonder zomers is de julimaand nog niet geweest. Op tal van plaatsen, ook in Brabant, is al ongeveer hon derd mm regen gevallen, tegen nor maal 75 mm. In De Bilt heeft juli al een tekort van 35 uren zonne schijn. Vapdaag: zon onder 20.43 uur. Maan op 0.40 uur. Morgen: zon op 4.51 uur. Zon onder *0.41 uur. Maan op 1.11 uur. Maan onder 18.18 uur. Maandag: zon op 4.53 uur. Maan onder 19.31 uur. vrouw zag daarin niets bijzonders. Hij kwam wel vaker niet thuis. Toen zij de kranteverhalen en het signalement las, opperde zij tegenover haar man het denkbeeld dat hij misschien wel eens de gezochte man kon zijn. Haar echtgenoot ging daar niet op in. Ofschoon hij be vreesd was begaf hij zich gewoon op straat. Bij een kapper liet hij zich wel onmiddellijk knippen. Zijn snor schoor hij zich af voor zijn bezoek aan het politiebureau te Schaesberg. Nadat men de diverse tips had kun nen combineren, werd hy donderdag middag verzocht zich om zeven uur op het bureau te meiden. Wim J. kreeg, omdat hij nogal eens in oude auto's reed, hcrhaaldeiyk bekeuringen. Waar schijnlijk heeft hy niet verwacht dat hem op het politiebureau iets onheil spellends te wachten stond. De politie had uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen voor het geval de man niet zou verschijnen. Tijdens het verhoor van de dader en zijn echtge note is gebleken dat de vrouw reeds 's zondags het voorgevoel had dat er een drama in de lucht hing. Zij heeft ook in de afgelopen dagen de overtuiging gehad dat haar man de moordenaar was. Tot het laatst toe heeft zij hem ech ter bij de politie verdedigd. Toen de man uiteindelijk door de mand viel hij heeft urenlang taai en hardnekkig ontkend en had zelfs een niet-sluitend alibi barstte hij in een huilbui uit. Vooral vanwege zijn vrouw en kinderen betuigde hij spijt over zijn daad. Hij bekende onmiddellijk ver moed te hebben dat zijn slachtoffer dood was. Naar aanleiding van het onderzoek deelde adjudant Kollee mee dat met be trekking tot de moord meer dan hon derd tips uit geheel het land binnen kwamen. Een daarvan zelfs vanuit een strafgevangenis. Ofschoon uiteraard zeer veel werk aan de winkel is, heerste er vrijdag morgen op het Valkenburgse politiebu reau een soort na-het-eindexamen-stem- ming. Iedereen was met allemaal tie nen geslaagd. MOSKOU (Reuter/A.F.P.) De Brit se lector Gerald Brooke is tot vyf jaar „vrijheidsverlies" veroordeeld wegens anti-Sovjet-Russische bedrijvigheid. Hij moet een jaar in de gevangenis en vier jaar in een werkkamp doorbrengen. Brooke heeft zeven dagen om in ho ger beroep te gaan. Zyn verdediger l>o- rovik verklaard dienaangaande, dat zo wel hij als zyn cliënt nog moeten over wegen of zij van het recht van beroep gebruik zullen maken. vnn^l ^°°rde C"kele Uren v00r het Jaar .tegen zich eisen, waar ]?ar 'n een cel moesten wor- dre,"dTi®\bra/ht. Het feit dat Brooke bekend en berouw had ^etoond waren voor de openbare aan- klager „verzachtende factoren" waaï- behoefrie t" nlet naar een strafkolonie straf mn te worden gestuurd. „Deze i, i.™? ,ee1 waarschuwing zijn voor alle buitenlanders, die zich met de bin- nenlanr e aangelegenheden van de Sovjet-Unie willen bemoeien", aldus de openbare aanklager. Deze meende voorts dat Brooke deel uitmaakte van een „tegen de Sovjet-Unie gerichte ge heime organisatie, die al tijdens de Diht- se bezetting van Wit-Rusland met de bezetters had samengewerkt, de bevol- king had aangezet tot revolutie en leu- genachtige verhalen over de toestanden in Rusland had geschreven". PORTO ERCOLE (Italië) Koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en haar verloofde, Claus von Amsberg, bevinden zich mo menteel in het zomerverblijf van de koninklijke familie in Porto Ercole, waar zij genieten van een zonnige vakantie om uit te rusten van de vermoeiende dagen rond de verloving van de kroonprinses. Hier de eerste foto's van de ko ninklijke vakantie. De bovenste laat Beatrix en Claus zien aan boord van het jacht „Budy"; de tweede is gemaakt in de tuinen van het zomerverblijf. De prijzen zijn eruit! Het is geen geringe taak geweest om uit de duizenden inzen dingen op de Tour de Fran- ce-prijsvraag van onze adver teerders de juiste en bijna juiste antwoorden te verza melen. Niettemin: de jury is ermee gereed gekomen. Elders in ons blad publiceren wU de volle dige uitslag. Alle prjiswinnaars mogen bin nen enkele dagen een brief ver wachten. waarin hun verteld wordt hoe zij hun prijs in ont vangst kunnen nemen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Donderdagavond rond tien uur heeft de 22-jarige Bredanaar C B. tot driemaal toe geprobeerd zyn stief vader Paul Aarts (37) in de Lindestr. te Breda om het leven te brengen. Twee maal poogde hy zyn stiefvader met de bromfiets tegen de grond te ryden. Toen dit niet lukte schoot hij tot vyfmaal toe met een pistool. De politie arresteerde B. kort na de aanslag. De aanleiding tot dit drama ligt in 1959. B., die toen nog bij zijn stiefvader in huis woonde, had na huiselijke con flicten Aarts driemaal met een mes in de schouder gestoken. Hierbij waren de ribben en de longen geraakt. De heer Aarts moest daardoor geruime tijd in het ziekenhuis verblijven. De won den genazen niet goed en de heer Aarts bleef invalide. B. moest toen als straf en genoegdoe ning zijn stiefvader 15 jaar lang 10,- per week betalen. Daar is nooit iets van gekomen. De heer Aarts liet het er ech ter niet bij zitten. „Waar ik recht op heb. moet ik hebben en daar blijf ik voor vechten", zegt hij. Hij gaf de zaak weer in handen der justitie. Nu onge veer een week geleden kreeg B. een aanmaning om te betalen. Dit wekte ze kere wraakgevoelens op bij de jonge man, die met zijn moeder naar de Pla taanstraat in Breda was verhuisd. Donderdagavond bereikten de wraak gevoelens het hoogtepunt. B. klom op zijn brommer en reed naar de Linde straat. Voor het raam van het huis van B. zat Catharina van Schie, die bij de heer Aarts inwoont. Zij zag B. aanko men en waarschuwde de heer Aarts, waarop deze naar buiten ging. B. beet hem toe: „Jij blijft maar aan de gang". Hierop ontstond een woordenwisseling, die eindigde toen B. zei: „Ik ben hier om je dood te schieten". De heer Aarts had toen al het pistool in de zak van zijn gewezen stiefzoon zien zitten. Ca tharina van Schie had inmiddels een buurman gewaarschuwd, die de politie belde. Ook Cor Wijntje (45), die sinds 1959 als een soort beschermengel van de heer Aarts optreedt, was naar het huis van de heer Aarts gekomen. De heer Wijntje is eveneens invalide. B. reed daarna enkele rondjes en toen hij terugkwam in de Lindestraat pro beerde hij zijn stiefvader aan te rijden, die echter op tijd weg kon springen. Dé jongeman keerde voor de tweede keer op zijn schreden terug en nu kon de heer Aarts zich slechts in veiligheid stellen door tussen twee bumper aan bumper geparkeerd staande auto's te springen. Hierbij kwam hij ten val. maar raakte waarschijnlijk de brommer van B., die toen ook viel. De heer Aarts vluchtte zijn huis binnen. B. pakte het pistool en schoot. De kogel vloog door het bovenlicht van de deur en werd la ter teruggevonden in de muur. De buurman van de heer Aarts, de heer Moret, stond ten tijde van de aan slag samen met zijn vrouw over het on derdeurtje van zijn huisdeur geleund. Toen B. schoot, wilde de heer Moret hem te lijf gaan. Zijn vrouw trok hem echter terug en duwde het bovenste deel van de deur dicht. Op hetzelfde moment schoot B. De kogel verdween door de deur op precies dezelfde plaats, waar de heer Moret een seconde tevoren nog had gestaan, op een hoogte van on geveer 1,75 meter. Daarna vuurde B. nog een schot af, dat zijn doel ver miste. Hij stapte op zijn brommer en reed weer een rondje. Toen hij voor de derde keer door de Lindestraat kwam, schoot hij wéér op het huis van zijn stiefvader. De kogel ging door precies hetzelfde gat in het bovenlicht als de eerste. Deze ricocheer- de echter en werd later teruggevonden op de trap. De politie was inmiddels ter plaatse gekomen en ging direct naar het huis van B. in de Plataanstraat. Daar werd de jongeman gearresteerd. Hij was in het bezit van een Walther 6.35 pistool. Hij verklaarde dat hij na het lezen van de aanmaning naar Ant werpen gereden was en het wapen daar had gekocht. De heer Aarts gelooft dit echter niet. „Hij liep allang met het plan rond en ik was eigenlijk geen mo ment veilig op straat". De heer Aarts was nog wel onder de indruk van hét gebeuren, maar zei: „Ik ben blij dat ze hem te pakken hebben. Nu kan ik ten minste weer rustig over straat lopen". B. zal poging tot moord ten laste worden gelegd. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) DEN HAAG Minister Vrolijk heeft tydens een gesprek met omroepverte- genwoordigers in Den Haag duidelyk gemaakt, dat hy het wenselyk acht om voor het derde f.m.-radionet alsnog op korte termijn een belangrijke wyziging aan te brengen in zyn aanvankelijke plannen. In tegenstelling tot anderslui dende berichten zou dit betekenen, dat op Hilversum III bij de start op zat'er- dag 16 oktober, een programma van lichte muziek, nieuwsberichten en ac tualiteiten zal worden uitgezonden. Deze opzet doorkruist de aanvanke lijke bedoeling van de bewindsman om dit lichte programma gelijkelijk over de twee middengolf- en de nieuwe f.m.- zenders te verdelen. Hoewel de PTT en de Nozema (Ned. Zender Mij) alles in het werk hebben gesteld om het nieuwe f.m.-net voor geheel Nederland op 1 oktober gereed te hebben, heeft die minister gemeend, dat hij de honger naar lichte muziek ook bij de luisteraars zonder f.m.-toe stel moest bevredigen. Zeker met het oog op het feit Jat Radio Veronica bin nen afzienbare tijd het zwijgen wordt opgelegd. Daarom heeft men in overleg met de technici besloten de drie regio nale steunzenders, op dé middengolf (188 m), die pas 's avonds om 18 uur in de ether komen, overdag te benutten voor het relayeren van het lichte pro gramma, dat via Hilversum 3 (f.m.) in de ether komt. Om zes uur 's avonds zullen alleen nog Hilversum I en 2 in de lucht blijven, tot het tijdstip is be reikt, waarop minstens tweederde van de luisteraars een f.m.-ontvangtoestel ter beschikking heeft. (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK Het kerkbestuur van de H. Gerulphusparochie te Stop peldijk heeft gereageerd op de kritiek van het bestuur van de afdeling Stop peldijk van het N.K.V. op de benoe ming van de leden van het kerkbestuur. Het plaatselijk bestuur van het N.K.V. kan het niet verkroppen dat nog steeds geen lid van het N.K.V. in het kerkbe stuur is opgenomen. Naar aanleiding hiervan heeft het bestuur van het N.K.V., zoals vorige week maandag reeds bericht, zijn leden geadviseerd de jaarlijkse bijdrage aan de kerk in verhouding te brengen tot de vertegen woordiging van het N.K.V. in het kerk bestuur. De reactie van het kerkbestuur is neergelegd in een brief aan het bestuur van de plaatselijke N.K.V.-afdeling. Zij omvat de volgende vijf punten: 1. Ons bestuur staat open voor ieder een of iedere aangelegenheid, die rede lijkerwijze verband houdt met kerk of parochie. Dit moge onder meer blijken uit de parochie-avonden, die ook dit jaar weer werden belegd. Op deze avon den is ook gesproken over het plan om een vrouw tot lid van het kerkbestuur te benoemen (onlangs is in een vacature voorzien door de benoeming van een vrouw. Red.). 2. Wij zijn van mening dat u het ver schil in stand wel erg benadrukt, terwijl wij eerlijk trachten in zaken, de kerk betreffende, geen verschil in stand te zien. Overigens willen wij u er op wij zen dat één lid van ons bestuur afkom stig is uit werknemerskringen, ook al is hy dan geen lid van het N.K.V, 3. Hoewel wij alle begrip en waar dering hebben voor kritiek en protest het getuigt naar onze mening van belangstelling voor wat leeft binnen de kerk geven wij graag de voorkeur aan een normaal menselijk contact, waarin deze meningsverschillen vrij ge uit en besproken kunnen worden. 4. Het verwondert ons dat u bij deze aangelegenheid de parochiebijdrage in het geding brengt. Het systeem van de parochiebijdrage is gebaseerd op de ver antwoordelijkheid van iedere paro chiaan, op vrijwilligheid en solidariteit; begrippen, die bij het N.K.V.-bestuur wel geen nadere uitleg zullen behoe ven. Indien u op dit terrein meent uw leden te moeten beïnvloeden, draagt u hiervoor de volle verantwoordelijkheid. 5. Voor het overige blijven wij u er kentelijk voor uw reactie en zullen wij graag rekening houden met wat leeft in de parochiegemeenschap. „Doelwit" Paul Aarts en beschermer Cor Wijntje bekyken bekomen van de schrik het kogelgat in de deur van buurman Moret. DaabtaH Pc De grote mannen van de Haagse school leken te heb ben afgedaan. Hun impressio nisme, dacht men, heeft zijn tijd gehad. Een expositie in het Haagse gemeentemuseum leert anders. Pag. 13. Dick de Vree, juist terug van een reis door Afrika, vindt dat men de missie van interne radio-com municatie moet voorzien. Dat is bpter dan het K.R.O.-plan uit te voeren, betoogt hij. Pag. 5. De Kerk rond de Middellandse Zee is achtergebleven. En dit heeft zeer aanwijsbare Oorzaken. Aldus prof. Huisman, van wie we een artikel in Dux bespreken. Pag. 16. Prof. Thijsse, de befaamde na tuuronderzoeker, werd 100 jaar geleden geboren. We besteden er uitvoerig aandacht aan. Pagi na 17. De rykspolitle verleent in De Biesbosch allerlei diensten, die men niet direct tot de politietaak zou rekenen. Pag. 15. Nederlands grootste wielerspek takel. de Acht van Chaamdraait woensdag weer. In het bestuur van de Acht is wat aan het ver anderen. Pag. 11. (Van onze correspondent) BERGEN (Limburg) In de grens streek Limburg-Duitsland tussen Goch en Kleve, in het Reichwaid heeft zich een triest drama voltrokken. De 44- jarige tuinder G. ui't Goch, die zijn 12- jarig dochtertje, die haar spraakvermo gen miste, ter verpleging had in een tehuis te Bedburg bij Kleve, heeft zich zelf en zijn dochtertje om het leven ge bracht. De vader kon het lot van het kind niet verwerken en ging hier de laatste maanden zeer ondêr gebukt. Dit is zo ver gegaan dat hij donderdag avond het kind aan het tehuis heeft afgehaald en van daar uit naar het Reichwald is gegaan. Hier heeft hij zichzelf en zijn doch tertje vergift ingegeven. Het kind moet vrij spoedig zijn overleden. De vader heeft zich daarna van het leven be roofd. HET CYPRISCHE huis van afgevaar digden heeft een wetsontwerp aange nomen waarbij de ambtstermijn van president Makarios met een jaar wordt verlengd. Ook het huis wordt in zijn huidige samenstelling een jaar gecon tinueerd. (Von onze correspondent) ALKMAAR Laat eerst uw baard maar afscheren en kom dan nog maar eens terug. Dat kreeg vrijdagmorgen de 21-jarige student Frank Plas te horen, toen hij voor halfjaarlykse controle bij zyn tandarts J. P. Kokkes kwam. Hoezo?, informeerde de jongeman met een keurig verzorgd ringbaardje verbaasd. Ik help geen mensen met baarden meer, noch par ticulieren, noch fondspatiënten, vervolgde de tandarts en verliet de wacht kamer met de volgende patiënt. Frank Plas, die in Amsterdam Duits studeert begreep hier helemaal niets van. Ik draag al drie jaar een baardje en hij heeft er nooit iets van gezegd. Nu wil hy me opeens niet meer helpen, vertelde hy ons. De heer Plas is onmiddellyk naar het zie kenfonds gegaan. Daar adviseerde men hem om een brief naar he hoofdbestuur te schrijven over deze zaak. Dat is inmiddels al geschied Bij het ziekenfonds deelde men hem verder mee dat men al meer klachten had gekregen. Commentaar van tandarts Kokkes over dit geval: Wilt u daar op 16 augustus over bellen. Ik ga nu met vakantie. (Advertenties) Nieuwe elektr. zig-zag NU v a. 225,— Zonder zig-zag NU v.a. 125,— ALLE MERKEN,. DUS RUIME KEUZE! Inr., fin., gratis lessen BEKKERS, BOSCHSTRAAT 67, BREDA Tel. 41725 Naaim. spec, sinds 1890 DOOR VAKANTIE REGELING Bi N40QJv1voor woon^unst °P 2 n heipan Grote Markt 10 Catharinastraat 4 Breda tussen 16 en 30 jaar. Groepsgewijs onderricht aangepast aan vooroplei ding. (Mulo, H.B.S., Technische School gedeeltelijk Gymnasium enz.) Inlichtingen en brochure .tel. 08367-212 ons serviceprogramma: uitlijnen - balanceren - repareren montage - loopvlakvernieuwing EINDHOVEN Heezerweg 42 Tel. 16155 BREDA Koele Mei 6 Tel. 4155a GROTE MARKT25 - BREDA

de Stem | 1965 | | pagina 1