Deze keer geen grindpad start met enkele veranderingen in bestuur Materiaalwagen voor profs Fritesbierworstebrood Hij reed de eerste acht PROFS De toekomst AMATEURS NIEUWELINGEN Theo Balemans kijkt vooruit waar Vietcong-brugge- n opgeruimd moeten wor- ssisteren de bij de strijd- n ingelijfde vissersjonken, in die aanvallen was ge- gen de stad Binh Hoeng, ,een aantal terroristen ge- genomen werd. o's op deze pagina geven eld van een kleinere actie een Vietcong-schuilplaat» kust. CHAAM. Woensdag 28 juli is het weer zo ver. Dan wordt het achtentwintig- honderd zielen tellende dorpje dat Chaam heet en sicli koestert in de lande lijke rust van de Baronie, wielercentrum van Neder land. Een stad met onge veer veertigduizend inwo ners. Van s morgens vroeg tot 's avonds laat zullen ru moerige gasten en jenge lende muziekapparaten het dorp overstemmen. Paling, haringfrites en oliebollen jagen dan hun indringende geur de lucht in. Bier vloeit er als water. O ja, dan zijn er ook nog renners. De hele dag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 24 JULI 1965 CHAAM Goed nieuws voor de renners. Nieuwelingen, amateurs en profs. Het ge vreesde koolaspad is uit de route genomen. Het comité Acht van Chaam zag de jaar lijkse ellende er van in en stuurt de karavaan nu enkele honderden meters verder. Over een betonweg, zo vlak als een spiegel. De beroepsrijders krijgen bovendien nog een ex traatje in de vorm van een materiaalwagen, achter het peloton. Beschikbaar gesteld door Kees Pellenaars. Met loon Simons als chauffeur en Tour-mecanicien Gerard Polak (zoon van oud-coureur Bram) als de man die materiaaldefec ten kan herstellen, nieuwe wie len steekt etc. Op die manier hopen de organisators het pu bliek een nog betere wedstrijd voor te kunnen schotelen. Vroeger vielen duur betaalde cracks uit omdat ze (vooral op het slechte stuk weg dat nu links blijft liggen) met ban- denpech kregen te kampen. De prof-wedstrijd (start: drie uur. aantal kilometers: honderd zestig, deelnemers: zeventig) vormt het loogtepunt van de Cliaamse dag, zo als bekend woensdag 28 juli. Er ziin weer heel wat bekende namen op genomen in het programmaboekje. Voorop gaat Jan Janssen, wereld- Kampioen en opnieuw als winnaar van het puntenklassement uit de Ronde van Frankrijk gekomen. De Ossendrechter heeft er heel wat voor om öe Acht (Zijn eerste crite rium m Nederland dit jaar) te rü- p wan! hlJ onderbreekt er een 1'ranse trip voor. Dinsdagavond vertrekt hij per auto riidt w 7aar h" ecn criterium Woensdagavond na de wed strijd in Chaam gaat de tocht met spoed naar Schiphol waar een vlieg tuig klaar staat voor Parijs. De vol gende ochtend reist Jan Janssen door tot Marseille om er 's middags aan het vertrek te komen. Guido de Ros so, zevende in de Tour en kampioen van Italië, komt het leest eveneens met zijn aanwezigheid opluisteren en hij brengt ecn al even, zo niet be roemder landgenoot mee: Giani Mol- ta, de opvallende coureur in de jongste koers van Jacques Goddet. Ook Arie den Hartog komt. Na zijn indrukwekkende zeige in Milaan— San Remo vroegtijdig uit de Tour gegaan en intussen weer helemaal hersteld. Andere Tour-renners: Gui do Reybroeck, en Frans Brands, die beiden eveneens voor sensatie zorgden. Hun successen in die rit zijn algemeen bekend en daarom ook de kracht waarmee ze de rivalen kunnen be strijden, Pd cr Post is eveneens van de partij. Na een bijzonder ongeluk kige start die hem helemaal uit forme haalde, komt de Amstelvener knap terug Twee overwinningen én een plaats bij de eerste vijf. binnen één week, kan men moeilijk slecht noe men. Tja en dan de Televizieren. Op volle sterkte. Met Tour-etappe winnaars Jo de Roo. Gerben Kar stens en. Cees van Espen. Met col- bedwinger Cees Haast. Met alle an der Ronde-rijders iLeo van Dongen. Henk Nijdam. Huub Harings. Bas Maliepaard. Rik Wouters en Jo de Haan) die het zo uitstekend deden, en de overige vijf. In de verschillende criteriums de laatste tijd beheersten de Televizie ren ecn groot deel, zo niet de hele. koers. Daarom start de ploeg als grote favoriet voor de prijs (grote zilveren schaal) der equipes en is de kans dat een der leden als winnaar DE ACHT VAN CHAAM heeft ieder jaar ruim zeventig agenten nodig. Chaam zelf heeft er slechts twee. De overigen komen uit het district Breda (onge veer zevenenveertig! en van andere rayons (plnminus vierentwintig). CHAAM Zevenenzestig jaar geleden werd de eerste Acht van Chaam gereden. „Niet zoals nu. O neen. Dat verschil is enorm", zegt Piet (Pro) van Loon uit Chaam. Dn hij kan het weten want als zesentwintigjarige behoorde hij indertijd tot de vertrekkers! Een eenvoudig reken sommetje leert dat Pro van Loon nu drieënnegentig jaar is. Op een na de oudste inwoner van Chaam („er woont hier nog iemand die twee maanden eer der geboren werd") en de enige nog in leven zijnde „coureur" van toen. Met z'n tienen waren ze, weet Van Loon nog pre cies te vertellen. Uit zijn stem spreekt pure ergernis als hij het over de finale van toen heeft. De club van tien had elkaar weinig toe gegeven. In een race van het gemeente huis naar „de hoek" enkele kilometers verder en terug bleven ze bij elkaar tot enkele honderden meters voor de finish. „Wat denkt u", foetert Pro van Loon nu zevenenzestig jaar later. „Wat denkt u Mijn trapper breekt. Tegenwoordig heb ben ze van die ijzers om met hun voeten in te blijven. Wij niet. Ik schoot eraf, raakte de stenen en weg trapper. Negen de werd ik. Toch wel erg hé om op zo'n manier te moeten verliezen". De grote finale werd uitgevochten tus sen de burgemeester (de vader van de huidige) en Antoon Brukes. „Brukes won" weet Van Loon zich nog te herin neren. Ook dat er geldprijzen aan ver bonden waren. „Hoeveel weet ik niet precies, maar het zal een kwartje zijn geweest denk ik". Zo werd, met een sim pele race tussen tien Chaamse mensen die een fiets bezaten, de basis gelegd voor de Acht van Chaam. De wedstrijd in 1898 had geen naam. Veel publiek was er ook niet. Maar er is toch wel wat ui't voort gekomen. Dat kan Pro van Loon zelf het best beoordelen. Ieder jaar komt de stoet langs zijn huis in de Dassemus- sestraat. Natuurlijk kijkt hij altijd. Per slot van rekening is de Acht van Chaam ook een beetje van hem. DE ACHT VAN CHAAM CHAAM Het comité „Acht van Chaam" ondergaat een ver jongingskuur. Enkele maanden ge leden, in een grote bestuursverga dering, sloeg burgemeester A. Schram in zijn functie van voorzit ter met een beslist gebaar de hou ten hamer op het groene kleed en bevestigde daarmee het ingenomen standpunt ten aanzien van de vijf adspirant leden (leeftijd tussen ne gentien en vijfentwintig jaar) die enkele jaren doorbrachten op de kweekschool van het bestuur. Nu werden ze voor „vol" aangezien. Met de komst van dit kwintet legde men duidelijk de basis voor een volgen de traditie rond de Aclit, want de nieuwe bestuursleden zijn zoons van de oudere regeerders. Burgemeester Schram ziet zijn zoon Jan vertegenwoordigd, Bertus Donkers Hubert, Louis Laurijssen Jos, Sjef de Jong Jan en Ad Koenraads brengt de familienaam terug na het over. lijden van zijn vader, die indertijd ook zitting had in het college. Daarmee is de bestuursvorming nog niet af, want de heer Schram is van plan degenen, die huiten Chaam wonen, te verzoeken uit het bestuur te treden. Dat betekent dan het vertrek van pen ningmeester Toon van Beysterveldt (Bre da) en Frans Baak (Tilburg). Voorzitter Schram redeneert: ,fStraks gaan er nog meer mensen verhuizen en het moet in ieder geval een typisch Chaamse aan gelegenheid blijven. Bovendien bracht het feit, dat Van Beysterveldt en Baak moesten reizen om hier besprekingen te voeren, dikwijls ook nogal moeilijkhe den." Hoe de taken na die reorganisatie verdeeld worden is nog niet bekend. In ieder geval maken de volgende personen dan deel uit van het bestuur: A. Schram, Bertus Donkers, Louis Laurijssen, Sjef de .Tong, Jan Leyten, Ad Koenraads, Jan Schram, Jos Laurijssen, Jan de Jong en Hubert Donkers. Het opnemen van de adspirant-leden en door omstandigheden minder goed in zicht in de gang van zaken dan anders, hebben de voorbereidingen van deze Chaamse Acht bemoeilijkt. Pas enkele maanden geleden konden de eerste ac tiviteiten ontwikkeld worden en dat, de burgemeester beaamt het, is te laat. ,,Toch hebben wij de zaak prima voor elkaar. Zoals altijd, zou ik willen zeggen. Maar de aanloopperiode was korter, en dat brengt toch een hoop extra en onno dige drukte. Wanneer wij nu goed op elk aar ingespeeld raken, geeft de organisatie volgend jaar minder pijn", aldus de heer Schram, die zich verder weinig zorgen maakt omdat de reacties op het gemeen tehuis niets onderdoen voor die van an* dere jaren. Ook nu komt het aantal aan vragen om plaatskaarten en reserverin gen dagelijks in een grote stroom bin nen. Verzoeken uit alle delen van het land. Groningse busondernemingen, die supporters van Anne Koster moeten ver plaatsen, vervoersmaatschappijen uit Lei den omdat er honderden mensen Gerben Karstens aan het werk willen zien, bus sen vol uit Zeeland omdat de provincie bij nieuwelingen en amateurs goed ver tegenwoordigd is. Er komen smeekbrie ven vam kasteleins en reisbureaus voor affiches. De typisch Belgische raambil jetten (in kleuren, die bijna doen duize len), en met een voor Nederland onge kende uitvoering) trekken volk. Dat heb ben die mensen nodig. Chaam ook. Daar om stuurt het comité graag van die blik vangers. Het springt overigens zuinig om met de affiches. Ze zijn bijzonder prijzig en daarom komen er ieder jaar maar zo'n zevenhonderdvijftig. Toch een res pectabel aantal, maar beslist te weinig om aan alle verzoeken van buiten de reclamecampagnestreek gevolg te geven. Alle voortekenen wijzen erop, dat Chaam weer een goed jaar gaat draaien. „Nodig", aldus de burgemeester, „want we steken er ongeveer veertigduizend gulden in." Vorig jaar bereikte de Acht van Chaam een record aantal belangstel lenden. Tussen de veertig- en vijftigdui zend mensen woonden het wielerfeest bij. De vraag, hoe Chaam aan die populari teit komt beantwoordt de heer Schram met een tegen-vraag: „Kunt u me zeggen, hoe Zundert zo groot is geworden met het bloemencorso?" En iets duidelijker: „Wellicht omdat wij hier een aantal van de beste renners brengen." CHAAM Bier, worstebrood en frites. Onmogelijk weg te denken produkten btf een Acht van Chaam. De duizenden die zich jaarlijks ir het wielerfeest storten kunnen er niet genoeg van krijgen. En daar zijn alle producenten vreselijk blij om. Hoeveel er op zo'n dag precies ver werkt wordt is moeilijk te zeggen. De tapkranen van de café's lopen bijna con stant, op een wandeling langs de route komt men altijd patates etende mensen tegen en bakken vol worstebrood vinden gretig aftrek. Jac van Beysterveldt, broer van de penningmeester, bakt er een dikke drie duizend. Drieduizend worstebroodjes in een vooravond en nacht. Met acht man personeel werkt hij continu door om aan de vraag te kunnen voldoen. Zijn colle ga Ansems haalt deze omzet ook op een Acht-dag en voor hem is er evenmin veel rust weggelegd in de vele uren voor de eerste bezoekers komen. Jac van Beysterveldt is dit jaar afgestapt van het invries-systeem. „We beginnen nu maar op tijd, dan komt het wel voor el kaar", De prijs van het worsteb ood is dit jaar gestegen en daarom zullen de wielerfans de presentatie van hun lunch' in iets andere vorm krijgen. De bakkers proberen vanzelfsprekend een zo vlot lo pend en aantrekkelijk mogelijk verkoop systeem te krijgen in de geest van „zo veel stuks in één zak voor Dat zal nu anders gaan. „Misschien met een kren- tebol erbij en een worstebroodje minder" denkt Jac van Beysterveldt. „Krentebol- len doen op zo'n dag in populariteit ei genlijk weinig onder voor worstebrood. Trouwens alles wat we in huis hebben vindit dan gretig aftrek". Over frites kon Johan Raukema, een vierenzestig) arige Deventenaar, meer vertellen. Hij is, met het plaatselijke eet huis „Emma", de enige verkoper van in repen gesneden warme aardappelen. Een groot man, want hij brengt honderdtwin tig man personeel mee naar Chaam. In totaal bezit hij vierendertig stands langs het parcours. Behalve frites zijn daar ook allerlei frisdranken te krijgen. Rau kema heeft van dit frites-verkopen op grote schaal zijn beroep gemaakt. Enkele jaren geleden kwam hij op het idee en nu reist hij alle belangrijke evenementen af. Chaam is zijn grootste „klus". Hij sjouwt er honderden (een schatting wil de hij niet maken) kilo's voorgebakken frites naar toe. „Als het slecht weer durft te zijn zitten we in de boot", meldt hij duidelijk. „Dan kunnen we wel inpak ken bij wijze van spreken". Over het bierverbruik waren verder geen inlichtingen te krijgen. Alleen dat het groot, heel groot is. En dat is waar schijnlijk voor alleen die ooit de Acht bezochten geen nieuws! Bij de foto: Jac van Beysterveldt: nu nog grote broden. Jan Janssen: wereldkampioen en groene trui drager uit de strijd komt, bijzonder groot. Nationaal kampioen Jo de Roo zal waarschijnlijk het meest gebrand zijn op een overwinning omdat het dan zijn derde achtereenvolgende in Chaam zou zijn. En dat is nog nooit door iemand gepresteerd. Sterke kna pen schuilen er ook in het overige deel van het veld. Mannen als Karei Leyten, Jos van der Vleuten, Jan Boone, Willy Planckaert, Jos Huys- mans, Louis Proost, Rik Luyten, Fer- nand Deferme, Juliën Stevens, Palle Lykke, Piet Rentmeester, Michel Stolker, Cees Lute, Hugo Scrayen. Miel Severeijns, Jos Verachtert, Lode Troonbeeckx, Theo Verschueren en de verrassend herstellende Piet van Est. Voor de ploegen-prijs fietsen be halve teams van Televizier. Flandria (met ook nog Huub Zilverberg), Mann, Libertas ook nog Caballero en North State. Laatstgenoemde ploeg bestaat uit Adri van Tilburg, Cees Snepvangers, André van Aert, Ger- rit de Wit, Mart van Ginneken, Leo Coehorst, Werner Swanefeld en Ka- rel Leyten. Verder verschijnen ook nog o.a. Jacques van der Kloot, Ber tus de Vos, Jan Grim en Ko Tolhoek De winnaar van deze Acht komt dus uit een bijzonder sterk veld en het is ondoenlijk een uitgesproken favo riet aan te wijzen. Het optreden der profs komt na wedstrijden van nieu welingen en amateurs, waarvoor ook dit jaar grote belangstelling getoond werd. Voor beide categorieën kwamen bij na vierhonderd aanmeldingen bin nen, doch er kunnen slechts honderd vijftig renners per wedstrijd toege laten worden. Na strenge selectie wer den de gezelschappen bekendgemaakt. Men treft er alle groten van dit ogenblik. Alleen bij de amateurs ont breekt landskampioen 1964 Evert Dolman. Hij schreef nog niet in. Of de nieuwe titelhouder er bij zal zijn is nog niet. .bekend. Waarschijnlijk wel, want de beste amateurs vertrekken in Chaam. De mogelijkheid dat een nu nog on bekende vandaag in Zand voort alle cracks te slim af is, bestaat natuurlijk cn mocht deze man nog geen contract, hebben, dan zal Chaam hem dat als nog aanbieden Het eerste grote treffen van de ama teurs na de nationale kampioenschap pen vindt dus in Chaam plaats en bij het nakijken van de namen der deel nemers komt men ook hier tot de conclusie dat een winnaar moeilijk te tippen valt. Hij zal waarschijnlijk uit de volgende groep komen: Harrie Steevens, Rinie Wagtmans, Wim Du bois, Nico Lute, Eddie Beugels, Wim Schepers, Jan Fransen, Janus van de Breugel, Jan van Geel, Tiemen Groen, Hans Hesen, Daan Holst, Nol Kloos terman. Anne Koster, Bertus Minme- kes, Gaby Minneboo, René Pijnen. Pierre Pellenaars, Cees Rentmeester, Piet Snoys, Wim Bravenboer en Harm Ottenbros. De meest succesvolle van genoemde personen is ongetwijfeld Harrie Steevens die de laatste Olym- pia Toer won, als winnaar van d» groene trui uit de kleine ronde stapte en verschillende criteriums en klas siekers op zijn naam bracht. Hij werd onlangs provinciaal kampioen. De amateurs vertrekken om elf uur en ze rijden honderd twintig kilometer. Dan zün de nieuwelingen al lang klaar met hun programma. Voor hen valt liet startschot om half negen. Ze hebben tachtig kilometer voor de boeg. In deze categorie worden prognoses helemaal bezwaarlijk om- dat er zoveel noordelijke nieuwelin- gen deelnemen. Hun capaciteiten zijn hier onvoldoende bekend. Als vedet ten kunnen we noemen: Ad van Overvcld, Kees Koeken, Broeren. Wouters. Van Dongen, Janmaat. Oomcn, Van Kcssel. De Zeeuwse kleuren worden hooggehouden door o.a. Ko de Vrieze en Dekkers. Dit dan, was in grote trekken ecn over zicht van de coureurs die in Chaam vertrekken. In totaal driehonderd zeventig. Drie ervan krijgen bloemen. Antwerpen Theo Balemans is lang en niet dik. Zijn loopstijl kent twee uitvoeringen: grote, forse stappen wanneer het hem goed gaat, langzame, slome pasjes als hij tobt, zorgen heeft. Theo Bale mans worstelt nogal eens met pro blemen, zodat men hem zelden in ijltempo aantreft. Theo Balemans is manager. Verbindingsman tus- ten inrichters van wielerwedstrij den en coureurs. Hij doet dat werk graag, ondanks alle ellende die er dikwijls mee gemoeid is. Als hij zegt niet meer buiten dit vak te kunnen, lacht zijn mond enkele gouden tanden bloot en krijgt het smalle gezicht de uitdrukking van een jongetje dat voor het eerst met zijn elektrische trein mng spelen. Hij zwerft al zo'n twintig jaar tussen renners, rennertjes en koers-comité's. Zijn vaste baas heet mijjiheer De Winter en die is directeur van het sportpaleis. Daar verzorgt Theo alle wedstrijden. Daarnaast schnabbelt hij links (Brasschaat bijvoorbeeld) en rechts (Chaam, om maar een plaats te noemen). Voor de vijftiende keer kreeg Balemans dit jaar 't prof programma in Chaam te verzor gen. Theo is dus aan zijn derde lustrum toe. Het contracteren van die beroepsfietsers beperk t zich overigens tot de buitenlanders en Nederlandse coureurs die een man van over de grens als manager hebben. In januari al werd begonnen met de voorbereidingen, zoals altijd. Amper is oudejaar gevierd of Theo koerst in zijn Mercedes Frankrijk en België door. Hij gaat dan naar Daniel Doussait, Roger Piel, Fons Versnick en Jan van Buggenhout. Vier vrienden uit het vak. Theo Balemans gaat de heren hoogst persoonlijk op de hoogte stellen van de datum die het comité Acht van Chaam koos. Alle onderhan delingen die Balemans voor de Brabantse organisators voert, gaan voor negenenegentig procent met dit kwartet. Grote jongens, die zaken van cracks regelen. Kei harde business. Touwtrekken om een renner, die wanneer hij enige bekendheid ge niet, niet makkelijk valt los te krij gen. Over Felice Gimondi bijvoor beeld is de Belg dit jaar ook aan 't onderhandelen geweest, maar de besprekingen liepen op niets uit. „Een Tourwinnaar heeft zoveel contracten in Frankrijk waar hij onmogelijk onderuit kan, dat Gi mondi buiten dit land voorlopig weinig zal fietsen. Dat is ieder jaar zo, met de man die de Tour de France als beste volbrengt". Om te voorkomen dat er straks een Nederlandse Ronde-winnaar (ja, zo ver kijkt Balemans vooruit) in Chaam ontbreekt, heeft Theo Balemans nu al met alle managers een afspraak lopen dat in dat ge val „ontheffing" wordt verleend voor een koers in Frankrijk.

de Stem | 1965 | | pagina 19