Nieuwe vorm van huisbezoekbollenloods te Baarland vindt grote waardering Veel scha de door wateroverlast Auto-op-hol rijdt drie personen aan „Ze hebben mijn jongen gedood!' Waterstaatkundige Smit merkwaardig uitvinder PRIESTERS VAN HET BREDASE MILIEU- APOSTOLAAT GAAN LUISTEREND ROND1 Te jong voor conclusies Europees gezelschap in MEISJE HAALT HULP: VEERTIG JAAR „GEZOND BOERENVERSTAND" Thuis bij de Deltadienst Halve cent Alleen logisch iXAMENS HOOG W A I KR Vandaag Morg Eervol ontslag burgemeester van Kloetinge Luisterend In Brede Watering Z-Beveland IN OOSTBURG en Bejaarde dame zwaar gewond Positieve reactie Nieuw perspectief Rij verenigingen NCB Volharding Zundert reservekampioen Blootleggen fundamenten Hellenburg GERDA SKYTTE Grote plannen Museum Nederlands team voor jeugd-swem wedstrijden DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 20 JULI 1965 Zeeuws Technisch Instituut g. en waterbouwkunde: P Noordgouwe, C. de Boeije 3. de Doelder, Terneuzen, J Terneuzen, P. Geene, Goes te, Kapelle. W. de Groote V. Hanse. Haamstede, H. v rgen op Zoom, H. v. Koev?' e. M. Klop. Kortgene, J ;sele, J. Natte, Dreischor, P s, C. Reyerse. Wolfaartsdijk e, Temeuzen, J. v. d. Weel P. Weijmans, Goes, J. Witte M. Wondergem, Kruiningen 17 kandidaten. - Katholieke school tot oplei- jezinsverzorging ,Bou vigne' zinsverzorgsterR. de Cocl A. van Enden 's-Graven rijters Oudenibosch, G. d'Hon.' ,e, A. Hoogland Akersloot, R Waspik, J. Jonkers Steen Musters Ossendrecht, H. var Raaimsdonk, A. van Overvelc R. Picavet Temeuzen, E Steenbergen, L. Rommerj L. Ruyten Roosendaal, zus- üe Schreurs Maastricht, R osohkapelle, Th. Seegers Al- a lbo om Roosendaal en zuster 'ijmensen Maastricht, irift gezinsverzorgster: M. :da, zuster Stephana Buut* M. van de Calseijde Sluis- Eekelen Huijbergen, J- var. ;n, J. Hoffman Groningen, R. insenbeek, M. Karwitiha Bre ien Rijen, zuster Dilecta Kerk- richt, F. Marsman Axel, J. ïen, T- Mol Breda, C. Naal- E Nuyten Fijnaart. A. Oprim :an de Poel Woensdrecht, C. osendaal. M. Vergouwen Ruc- Wambui Breda, C. Wezen land, R. Wiegers Groningen ei Odiliënberg. jBURG Stidhting Vakop- uwbedrijf: Timmeren: E. M lemuiden; R. Boogaard, West- 2. Brasser, B. Brasser, bei- oudekerke; D. Franoke, Zou- Gemert, Vlissingen; W. J. Iswaard, J. Goudoze, beider perland; A. C. Hanegraaf Helleman, beiden uit Mid- A. Jacobse, Zoutelande; I. ;er. O.-Souburg; S. Joosse, J. beiden uit Middelburg; A. Koudekerke; L. P. Kramer en; D. J. Lukasse, Nw. en St L. Machielse, Rittihem; J. S Middelburg: W. Maranus, te J. K. Melis. Koudekerke; foout, Serooskerke; A. Peene beiden uit Middelburg; J. D. .itthem; A. Stroo, Zoutelande. v. Tatenhoven, Middelburg Waarde Nw en St. Joosland; rbeke, Westkapelle; H. Won Dotkapelle; J. Zachariasse, Se- n: K. H. Bruël, Goes; A. J Wemeldinge; L. Dieleman Hoek in Gilst, Colijnsplaat; M. A larck, Kattendijke; J. M. de orssele; J. D. Joosse, Goes; n, Stavenisse; J. M. de Put- ïdijke; C. M Schouten. Hulst; Snoeck, Sas van Gent; A. te, Kruiningen; C. R. Tordorn •g; D. J- v.d. Velde, Dreischor; Vos," Wissenkerke; D. A. de olphaartsdijk; C. Wijkhuis, O.- NGEN De Ruy ter school. AS- rift. A. C. Bemaards Bergen oj J. de Bruijn Middelburg, P. J. sand Axel, L. M. De ij Zierik- A. Dolkemade Tilburg, W. F. Vlissingen, D. M. Geuze Mid- A. Kentin Middelburg, R. A. La> Middelburg, J. Lampert Mid* A. A. Versteeg Breda, J. G. Vla- en W.-Souburg, 5 kandidate* jigscihrift: F. L- A. Bloot Vlis- j. A. de Fouw Breda, B. S, M. idenibosch. J. P. de Jonge "VTis^- J. L. Minderhout Baarland, J. auize O.-en W.-Souburg^ R. G rdonck Oosterland (Zld.). A 'lissingen, B. Schroevers Arne- G- W. W. Valckenier von Geu- delburg, Ch. W. Willemse VliS' kandidaten afgewezen, tuigschrift: L. G. M. Aarts Til- D Brand Kattendijke (Zld d Breda, P. H. v.d. Burg V-lis- C. W. A. Hendrikse Vlissingen. allemans Yerseke, J. E, P. var Bergen op Zoom, C. P. Min- Westkapelle. W. A. Ova Dom- M. Schalks Vlissingen. F. J. M. i 's-Hertogenbosch, B. A: Slabbe- 5orssele, B. R. M. Spinnewij* tat. •tuigschriften: J. v. Belzen Arne- P. Ha-braken Vlissingen, A. serooskerke (W), P. A. de Haze erke, P. A- N. J. de Hullu Re ne nt,' N. Kooman Vlissingen, A. ^eest 's-Hertogenbosch, A. van limngen, C. R. de Regt Vlissin- - D Roelse Vlissingen, F. P. Ser- itoppeidijk (Zld.), R. Ton Seroos- W), M. de Visser Kruiningen, 4 en. T T.H. Kandidaats vliegtuig- ndig ingenieur: W. A. van Puijen- w e St. Jansteen. )A Hogere Technische School 1 rgilius" Afdeling Werktuig- nde: J. A. M. van Aert, Huy- R. C. M. van Bergen, H. R. J P. L. Dillisse, allen uit Breda;, M. van Gils, Breda; W. J. M. •x, Etten; R. V- Hernandez. Bre- C. J. de Hoon. Rijen; J. A. M. .lmthout, Rucphen; C. J. M. de ouw; C. A Kooien. Roosendaal; an Overveld, Steenbergen; H. J. Pruis, A. P W. van Pruyssen, V. van de Raadt, allen uit Bre- Remijn, Nieuwdorp; G. B. Ri- Breda; J. C- Schoenmakers, lonk; C. W. M. Somers, Tilburg; 5. van Son, Oudenbosch; A. C. J- lburg, HoogerheideG. M. Ver- Oosterhout- A. J. J. Vos, S. A- beióen uit Breda. en woensdag 21 juli Hansweert:! i 20.03 uur: Terneuzen: 7.25 en- Ür; Vlissingen: 6.52 en 19.06 uur; dinge: 8.29 en 20.45 uur. GEUZEN A !\or 20 uur Geef ze de ruimte, a.J- IGE uur Gekostumeerde duivenwea" 30 uur Wielerkoers nieuweling#1 de Vilder 19.30 uur Dansen JPPINE Hoekske Dansen BURG j el 20 uur Tarzan en de luipaaro- ngin, 14 j. Eenhoorn 20 uur Toeristenbnflge e WAARDE v. Driessche 15 uur Sohieting «DIJKE uur Raadsvergadering DEN HAAG (ANP) Bij K.B. van 30 ju ni is aan mr. H. N. baron Schimmelpen- ninck van der Oye ,,op zijn verzoek" met ingang van 15 augustus eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Kloetinge, met dank voor de langdurige diensten als zodanig bewezen. DE COMMANDANT van het eerste le gerkorps, luitenant-generaal E. J. C. van Hootegem, zal vandaag (dinsdag) om 12.00 uur in de koning Willem III kazerne in Apeldoorn het Nederlandse team ont vangen dat aan de NAVO-schietwedstrij den om de „Prix Leclerc" heeft meege daan. Zoals bekend hebben de Nederlan ders (vorige week vrijdag) deze wedstrij den voor de derde aohiereenivolgende maal gewonnen. Ook in 1952 kwam de prijs in Nederlands bezit. BREDA (K.N.P.) De onkerksheid vindt haar oorzaak in vijf factoren: De oude moraal, in feite vaak geconcretiseerd in het huwelijk en in de starre toepassing van de huwelijkswetten. De dwang door „het schuifje" en de dreiging van de hel hebben de liefde voor de Kerk zeker weinig aan trekkelijkheid gegeven. In mindere mate het lidmaatschap van het N.V.V. of de vroegere S.D.A.P. De onbegrijpelijkheid van de vormen, waarin de eredienst werd verricht. De kloof tussen geloof en leven, Kerk en wereld, leven en gods dienstbeleving. De autoritaire houding van de Kerk, gepersonifieerd in de priesters. woord conclusies tc rechtvaardigen. Het milieu-apostolaat is een instelling, welke vorig jaar op initiatief van mgr. G. de Vet tot stand is gekomen en welke zich ten doel stelt vanuit teams huis bezoek te doen bij kerksen en onkerksen. De resultaten ervan komen ten goede aan de parochiële zielzorg. De priester komt alleen na vooraf gemaakte af spraak. Meestal is dit 's avonds, wanneer de gezinsleden thuis zijn. Dit is de indruk die teams van pries ters van het Bredase milieu-apostolaat hebben overgehouden na een jaar inten sief huisbezoek bij kerksen en onkerksen, In een publikatie in de Analecta van Breda over hun werk, vermijden zij uit drukkelijk van conclusies te spreken. Zij prefereren het woord ervaringen, omdat het werk nog te jong is om het zware De pfiesters van het milieu-apostolaat hebben zich grondig op het huisbezoek voorbereid. Met name hebben zij zich (Van een onzer verslaggevers) GOES Dijkgraaf P. Dekker van het waterschap De Brede Watering van Zuid Beveland heeft tijdens een vergadering van het waterschap in de Korenbeurs enkele interessante mededelingen gedaan. Wij laten ze hieronder puntsgewijs vol gen: De verhoging en verzwaring van de zee dijk van de Van Citterspolder kan waar schijwlijk in het voorjaar van 1966 wor den aanbesteed. Van het afwateringsplan voor het toe komstige bemalingsgebied Borssele zijn de hoofdlijnen vastgesteld. Onderzocht wordt of de realisering van het afwateringsplan voor het bemalings gebied Wolphaartsdijk gecombineerd kan worden met een ruilverkaveling. De grote regenval gedurende de eerste helft van dit jaar heeft tot wateroverlast eleid in de laag gelegen gedeelten van et waterschap. Door de grote regenval is omvangrijke schade ontstaan aan de belopen van de waterafvoerkanalen. De herstelkosten zul- ivéemae» 15 uur Sehjeting »ts«nde zijn Paul Friedrichs en Joachim (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De 69-jarige mevr. J. •y- K. is op het trottoir in de Brouwerij- straat door een Belgische personenauto STgrepen en zeer ernstig gewond in het St.-Antoniusziekenhuis opgenomen. Haar toestand is zorgwekkend. Zy liep o.m. e»kel-, heup-, arm- en ribfracturen en een hersenschudding op. Het slachtoffer Wa« vanuit haar nieuwe vaderland Ca nada op familiebezoek in Oostburg. De op hol geslagen auto greep tevens mevr. V. d. S.-K. en de driejarige Ellen v., beiden uit Oostburg. Eerstgenoemde werd tegen de grond gesmakt en licht gewond. Het meisje rolde onder de ge hele lengte van de auto door en werd geheel bedekt door schaafwonden. Het ongeluk gebeurde toen de Antwerpse automobiliste mevr. M. M. B.-S. komende van de Markt de Brouwerijstraat wilde inrijden, en daarbij de macht over het stuur verloor. Zij kwam ver op de linker weghelft, drukte bij een teken van een inzittende op de gaspedaal in plaats van op de rem, en maakte een scherpe bocht naar rechts. De auto sprong het trottoir op, reed drie voetgangers omver en kwam via de pui van hotel De Eenhoorn tegen een lichtmast tot stilstand, waarbij het voertuig zwaar beschadigd werd. De lan taarnpaal knapte af. De emigrante werd meegesleurd en raakte bekneld tussen de verwrongen voorbumper. Voor haar le ven wordt gevreesd. De bestuurster, en haar naastzittende echtgenoot kwamen met de schrik vrij. len ca. f 72.000,- bedragen. Ongeveer 1000 km van de 2100 km in het waterschap gelegen waterafvoerkana. len zullen tijdens de dienstjaren 1965, 1966 en 1967 op chemische en mechanische wijze door derden worden geschoond. Dit jaar is gebleken dat bij derden steeds minder belangstelling bestaat voor het maaien van wegbermen. Ook blijkt dat de belanghebbenden zelf niet tijdig maaien. Het bestuur vindt het van be lang, dat een en ander door het water schap in groter verband wordt uitge voerd. Na de bouwvakvakantie zal het overte. ren van wegen in de districten III, V, VII, VIII en XV worden voltooid. Op dezelfde plaats waar op 23 juni 1963 een oeverafschuiving heeft plaatsgevon den is op 28 juni jl. aan de vooroever van de polder Everinge tussen de dijkpalen 4 en 5 wederom een afschuiving van ge ringe omvang geconstateerd. Het werd niet nodig geoordeeld op korte termijn voorzieningen te treffen. De stormen van 17 januari en 8 mei jl. hebben voor f 8180,- schade aan de zee weringen van het waterschap toegebracht. Binnenkort zal de eindoplevering plaats hebben van de verhoging en verzwaring van de zeedijk van de polders Waarde en Westveer. Er is nog geen rijksgoedkeuring ver kregen voor hét plan van de dijkverzwa ring van de Emmanuëlpolder. Aan het begin van de vergadering her dacht de voorzitter de overleden hoofd ingelanden J. Burger Fzn. en mr. Bouw man. Vanaf de oprichting van het wa terschap op 1 januari 1959 hebben zij, zo als de heer Dekker het uitdrukte, krach tig meegewerkt aan de opbouw van het waterschap. duidelijk voor ogen gesteld dat zij niet als kerkelijke controleurs op de geloofs praktijk rondgaan, maar als priesters, die zich ter beschikking van de mensen stel len. Het is hun bedoeling, dat de mensen ervaren dat de Kerk niet alleen de spre kende, maar vooral de luisterende Kerk is geworden. Dat hun meningen en in zichten meetellen en dat er naar geluis terd wordt, is voor de meeste bezochten een positieve ondervinding apart. Het is aldus de bedoeling dat de pries ters van het milieu-apostolaat luisterend rondgaan. Hun bijdrage in het gesprek is slechts een bijdrage tot beter verstaan, niet tot discussie. De resultaten van de gesprekken worden naderhand in de teams weer doorgesproken en verwerkt. Tot dusver hebben de priesters van het milieu-apostolaat ondervonden dat op een uiterst hoge uitzondering na alle men sen een godsdienstig gesprek kunnen voe ren. Wanneer hun bovendien duidelük wordt dat de Kerk liun kritiek aanvaardt, dan slaat hun voorheen negatieve houding vaak om tot een positieve: „We willen best meewerken om de Kerk bij de tyd te brengen". „Als de Kerk zo wordt, dan zou ik me er weer thuis kunnen voelen1 enz. Het wordt als een weldaad ervaren dat er ook een luisterende Kerk is, in tegen stelling tot een alleswetende en oorde lende Kerk. Voor velen stond de Kerk buiten hun leven. De Kerk dacht en leef de anders. Een verklaring hiervoor ble ken zij te vinden in het celibataire leven van de geestelijkheid en de identificatie van Kerk en geestelijkheid. Daarom bood men dan ook vaak de opheffing van het celibaat als oplossing aan, De positieve waardering geeft hun een andere kijk op zichzelf. Ze gaan zelf perspectief zien in hun christen-zijn. Met name de onkerksen voelen zich op een of andere manier toch tot de Kerk be horen. De herwaardering van het le ven van elke dag. als zijnde het voor naamste van het christelijke leven, opent hiertoe de weg. Het milieu-apostolaat vraagt zich ten slotte aan de hand van zijn ervaringen af of men niet tot een totaal andere kijk op de onkerkelijkheid zou komen, wan neer men dit vraagstuk zou benaderen vanuit de psychologie. ZUNDERT Op het te Wanroy ge houden concours-hippique om het kam pioenschap van de bond van landelijke rij-verenigingen in het gebied van de NCB werd de rijvereniging Volharding reserve-kampioen 1965 en Met daarmede de „eeuwige" zware concurrenten Rust Roest uit Deurne en Jeanne d'Arc uit Groesbeek glansrijk en in deze volgorde achter zich. Met een gering verschil van slechts 2punt werd De Cavalieren uit Berkel- Enschot kampioen. Met dit resultaat heeft Volharding zich nu andermaal geplaatst in de finale om de landstitel. Het concours-hippique om de landstitel zal dit jaar op 26 septembe te Tilburg worden gehouden. 55 De jongens en meisjes, die aan een werkkamp als dat in Baarland deelnemen, bezitten zonder uitzondering een flinke portie idealisme. Daarnaast trek ken hen vooral de contacten, die zij met vele jongeren uit ver schillende landen kunnen leg gen. Zo is het b.v. met Gerda Skytte uit Denemarken. Zij is 18 jaar en staat op het punt naar de universiteit te gaan. Vorig jaar werkte zij mee aan de res tauratie van een kasteel in Stei- nenkocher West-DuitslandDe vriendin, waarmee zij vorig jaar naar Steinenkocher ging, is nu ook in Baarland. Gerda werkte twee weken in een hotel om de reis naar Baarland te kunnen betalen. (Van een onzer verslaggevers) BAARLAND Twintig jongens en meisjes van gemiddeld 18 jaar uit En geland, Frankrijk, Turkije, Ierland, De nemarken, Italië en Duitsland kamperen op het ogenblik in een bollenloods te Baarland. Zij zijn op eigen kosten naar dit kleine plaatsje in de Zak van Zuid- Beveland gekomen om de fundamenten van het kasteel „Hellenburg" wat ver der bloot te leggen. Op 7 augustus gaan zij weer weg. Het werkkamp, waaran zij deelnemen, is voor het tweede achtereenvolgende jaar georganiseerd door de Stichting Inter nationale Werkkampen te Leiden. Gis termiddag zijn de jongens en meisjes officieel verwelkomd. Daarbij waren o.a. aanwezig de voorzitter van de stich ting Hellenburg. jhr. L. van Bonning- hausen tot Herinckhave (burgemeester van Terheijden), de burgemeesters van Baarland, Borssele, Heinkenszand en Ovezande en dr. J. Renaud, wetenschap pelijk hoofdambtenaar van de rijks dienst voor oudheidkundig bodemonder zoek. Dr. Renaud is adviseur van de stichting Hellenburg. Jhr. van Bonning- hausen zei ,dat het nog wel enkele ja ren zal duren voor de restauratie van de fundamenten van het kasteel Hellen burg voltooid zal zijn. Er is, zo zei hij, helaas onvoldoende geld beschikbaar om de restauratie ineens goed aan te pak ken. Zij moet nu in fasen geschieden. Wat het ene jaar hersteld wordt, wordt in het andere jaar ten dele weer teniet gedaan. De restauratie krijgt daardoor volgens jhr. van Bonninghausen iets van de springprocessie van Echternach: twee passen vooruit, een pas achteruit. De stichting Hellenburg heeft grote plannen met de kasteelresten. Zij zullen een toeristische attractie van formaat worden. Het ligt o.m. in de bedoeling in de gerestaureerde kasteelgracht pootvis uit te zetten, zodat visliefhebbers hier hun hengel zullen kunnen uitgooien. De eerste bouwperiode van het kasteel valt omstreeks 1340. Hellenburg werd als jachtslot gebouwd door de heer van Renesse, nadat deze van zijn bezittingen Een terrein bij kasteel Hellen burg waar al meermalen werk kampen gehouden zijn. van Renesse woonden hoofdzakelijk in Utrecht. Toen Frederik van Renesse om streeks 1450 echter ruzie kreeg met Da vid van Bourgondië, de bisschop van Utrecht, werd het leven in het Utrechtse hem verder onmogelijk gemaakt. Hij trok zich met zijn gemalin, de jonk- vrouwe van Kruiningen, terug op zijn jachtslot in Baarland. In deze tijd be gint de tweede bouwperiode. Het betrek kelijk kleine jachtslot werd tot kasteel omgebouwd. Omstreeks 1475 moest de heer van Renesse ook Zeeland verlaten, nadat grote stormvloeden de omge ving van Baarland onder water hadden gezet. De heer van Renesse vestigde zich in het tegenwoordige België. De van Renesses vormen daar nog steeds een invloedrijke familie. De jon gens en meisjes van het werkkamp zul len op een excursie doorJBelgië een van de nazaten van Frederik van Renesse ontmoeten. De Zeeuw Hildernlsse zette in 1696 de restanten van het kasteel in kaart. In de 19e eeuw was er niets meer var het kasteel te zien. De resten zijn ont^ dekt bij de uitvoering van de herverka veling in het gebied rondom Baarland, na de watersnoodramp van 1953. Eerst werden de funderingen uitgegraven en daarna werd de gracht uitgediept. Se dert 1958 vordert de restauratie lang zaam maar zeker. Er is reeds een groot aantal gebruiksvoorwerpen gevonden. Dit zal t.z.t. ter plaatse in een museum worden ondergebracht. Behalve de ste nen kasteelresten zijn ook enkele hou ten brugfunderingen teruggevonden. De Hellenburg is, wat de funderingen be treft. het enige „complete" kasteel in Nederland, dat teruggevonden is. Na de begroetingsbijeenkomst werden de jongens en meisjes (bijna allen stu denten) over de reeds blootgelegde fun deringen rondgeleid. Gisteravond werd het werkschema voor de komende we ken doorgenomen. De jongens en meis jes hebben het zich in de bollenloods van de heer C. de Vriend zo gezellig mogelijk gemaakt. Met enig bravour is een James-Bondbar ingericht. Behalve de excursie naar België staat ook nog een bezoek aan Rotterdam op het programma. De stichting Hellenburg betaalt alleen de verblijfkosten^ van de 20 jongelui. Deze bedragen f 2500. DEN HAAG (ANP) Op 24 en 25 jut wordt te Syracuse op Sicilië een drielan- den jeugdzwemontmoeting gehouden. Be halve Italië wordt deelgenomen door de jeugdploegen (jongens en meisjes, die In 1949 of later zyn geboren) van Neder land en Frankrijk. De Nederlandse ploeg bestaat uit: Ina Mulder (GZPC), Mirjam v. Hemert <VZC VI.). Carla Jansen (Njord), Toti He uk els (PSV), Madeleine Bouwman <PSV), Rinie Venema (Esca), José v.d. Putte (Mo-sa), Hella Rentema (GDZ), Rita Tigelaar (De Robben), Tineke v. Rheenen (Naarden), Ilo-nka Keus (ZIAN), Ronny Verroen (ZIAN), Jan Evert Veer (ZIAN), Ingrid Lapaer (ZIAN), Jo-han Schans (De Vechtstreek), Jan Tinholt (Zwemlust), Alle v.d. Veen (HPC), Her man Deekens (Jonas), Ulbe Jan Wielinga (ZCG), Martien Slobbe (Neptunus Za), Frans Ruitenberg (De Dolfijn), Jos Praat (ZIOS), Harm Drent (Merwede), Hen- nie PenteiTnan (HDZ). (Vervolg van pag. 1) Aan de voet van de spoorbaan van de Schaelsberg op circa 20 meter van de Betsy Perk-bank,woont de 52-jarige op Schouwen verdreven was. De heren bouwvakker Wiel Lameriks. Hij had van (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Ik heb mensen met een gezond boerenverstand no dig." Met deze woorden begroette destijds het hoofd van de afdeling bruggen van rijkswaterstaat, ir. G. B. R. de Graaff een 24-jarige Alk- maarse jongeman. Deze knikte maar wat en wachtte verder op zijn opdrachten. De jongeman, vijf jaar daarvoor afgestudeerd op de Haar lemse MTS en tijdens zijn eind examen al aangenomen door rijks waterstaat. had het bij deze dienst al tot toezichthebber gebracht. En dat voor iets meer dan twee tien tjes in de week. De toezichthebber van toen is na veertig dienstjaren uitgegroeid tot de waterbouwkun dige N. Smit, hoofd van het bureau „ontwikkeling werkmethoden" bij de Deltadienst. Hij zetelt in het hoofdgebouw van de rijkswater staat aan de Van Hoogenhoucklaan in Den Haag. Als hij er tenminste is. Liever zwerft hij rond tussen zijn del tawerken, op zee, op de rivieren, 'temid den van de honderd en een proefnemin gen. Of hij neemt een retourtje naar de zeepalen voor de kust van Katwijk of Schouwen, om er de golf- en windmetin gen van zeer nabij te bestuderen. Daar tussendoor bestuurt hij als voorzitter de katholieke vereniging voor lager tech nisch onderwijs met ruim 2500 leerlingen in de Haagse agglomeratie of toert door Nederland (in zijn enkele vrije uren) om met zijn vrouw pleegkinderen van de ka tholieke kinderbescherming te bezoeken. Er zijn altijd wel opvallende mensen in dit leven te vinden, hoe onopvallend ze zelf ook tewerk gaan. Zo'n man duikt op een onverwacht moment in een dienst als die van rijkswaterstaat en doorloopt tus sen 1925 en 1965 op een na alle rangen. Hij begint als 19-jarige HTS'er bij de di rectie Noord-Holland van rijkswaterstaat in de wegenbouw, ontwerpt enkele jaren daarna bruggen over het gehele land en vindt zichzelf dan terug in de natte dienst bij de Deltawerken. Tussen vele bedrijven door ontwikkelt hij allerlei nieuwe methoden. „Uitvinden noemen ze dat dan", zegt hij op zijn bureau „maar het is gewoon een kwestie van logisch doordenken". Goed. In 1930 kwam de afdeling brug gen (later de directie bruggen) voor deze toen 24-jar.ige Alkmaarse hts'er met „een gezond boerenverstand". „Er zouden over de grote rivieren allemaal tolbruggen komen, dat ging natuurlijk niet door. Er kwam een halve cent op de benzinebelas ting als speciaal fonds voor d-e bruggen bouw. Zo zie je dat de tijden eigenlijk nooit veranderen". De heer N. Smit werd chef van de tekenkamer en ontwierp tus sen 1930 en 1942 zo'n 100 bruggen, waar voor meer dan 20.000 tekeningen nodig waren. Voor de bruggen zelf, voor de op en afritten, de onderbouw voor beweeg bare bruggen enz. enz. Hij werkte met 25 man, die nauwelijks een halve meter ruimte hadden, tussen het ene en andere tekenbord. „Maar het was een kostelijke tijd, met jongens, di-e er bijzonder veel plezier in hadden". De deltadienst is een kostbaar stuk van zijn leven geworden. Hij voelt er zich Logisch blijven denkenook als je boven de golven hangt. rond de afdammingen, in en buiten Brui- nisse en op al de andere werken lang zamerhand misschien meer thuis dan op de vele bureaus in Den Haag of waar ook. Het kan gebeuren dat. wanneer je met waterbouwkundige N. Smit ing. door Ne derland rijdt, hij ineens ergens stopt en zegt: „Kijk deze brug heb ik toen en toen ontworpen". Maar in het deltage bied praat hij over dit soort dingen niet meer. Daar liefkoost hij bijna als een geboren zeeman de grijze schuimkoppen van de branding en je hoort hem den ken: „O ja dat is golfbeweging zus en windbeweging zoveel". Of je treft hem aan vervaarlijk bun gelend boven de stroomgaten, verdiept in zijn allermodernste zirkstukken van plastic of wat ook. En dan stapt hij weer in een slepertje cm acht km uit de kust zijn befaamd geworden zeepalen te con troleren. „Gewoon een kwestie van lo gisch denken", zegt hij ook over deze zeepalen, toen hij opdracht kreeg ont werpen te maken voor het meten van de golf- en windbewegingen in zee. Hij ontwierp een eenvoudige paal (nou ja •eenvoudig: 34 meter lang), die met be hulp van water 14 meter in de zeebodem geperst werd. Bij Katwijk geeft de te lefoonkabel nu alle bewegingen door naar de vastewal. Voor de kust van Schouwen werkt de paal radiografisch. De apparaten geven alle bewegingen af zonderlijk door. „En hier in Den Haag kun je de telefoon grijpen en de bewe gingen rustig afluisteren. Straks komt er ook een bij Cadzand, weer met een tele foonkabel met de vastewal verbonden". De gegevens zijn nodig voor het bepa len van de wateraanvoer naar het land en voor de windbewegingen op de kust. Daarom worden ze gekoesterd als baby's en belangstellend gevolgd als „suikertan tes". Een merkwaardige uitvinder deze wa terbouwkundige N. Smit ing. „Gewoon logisch denken, dan komt het vanzelf". Met deze slagzin is hij in de rijkswater staat al een bekende figuur geworden. Hij mag er nu wel over praten, maar dat logisch denken was ook noodzakelijk, toen hij plotseling opdracht kreeg de NAVO-waterlinie tussen Arnhem en Leeuwarden te ontwerpen. Die is nu af gedaan, maar hij benut bijvoorbeeld de kunstwerken bij Lith nu voor allerlei vredesproefnemingen. Hij moest destijds ook adviseren bij de grenscorrecties na de oorlog, zoals hij in de meidagen van 1940 opdracht kreeg ijlings versperringen tegen vijandelijke vliegtuigen aan te leg gen. Een merkwaardige levensloop, die dus ook bij rijkswaterstaat mogelijk blijkt te zijn. de schoten niets gehoord, maar zijn waakhond ging verschrikkelijk te keer. Uit het raam kijkend zag hij in het licht van een eenzame lantaarn voor zijn hou ten woning, een meisje staan. „Ik dacht eerst dat zij dronken was, zo vreselijk zag ze er uit. Help mij, help mij, ze heb ben mijn jongen doodgeschoten", riep ze. Het meisje wilde bij mij naar de politie bellen maar ik heb geen telefoon. Samen zijn we toen naar het kasteel Oost aan de andere kant van de spoorbaan ge* gaan, waar diverse gezinnen telefoon be zitten. Ik heb het meisje eerst nog een paar pantoffels moeten lenen, want zij had een van haar schoenen verloren," aildus het relaas van Lameriks. Inmiddels hadden in het kasteel di verse mensen alarm geslagen bij de po litie. Elf meldingen kwamen in enkele minuten tijds binnen. In Valkenburg had men de schoten gehoord. Nog voordat het meisje en bouwvakker Lameriks terug waren in de noodwoning, arriveerde de politie reeds per mobilofoonwagen. On middellijk trof adjudant J. Kollee in overleg met de officier van justitie te Maastricht, mr. J. Houben, uitgebreide - maatregelen. Alle getuigen zijn het er over eens dat circa drie minuten na de eerste vier schoten nog een vijfde schot klonk. Mr. G. Hermesdorf, politierechter te Maastricht, en woonachtig in kasteel Oost, meent dat het vijfde schot uit een heel andere richting kwam. Mogelijk heeft de dader zijn pistool, dat de vijfde maal tijdens het handgemeen ketste, bij de vlucht opnieuw geprobeerd. Bij het grondig onderzoek door de politieman nen en speurhonden werden ook de grot ten en de voormalige kalkbranderijen" aan weerszijden van de Schaelsberg, als ook de historische kluis en de nabij gele- gen uitspanningen niet overgeslagen. Men vond verschillende verse voetspo ren, waaruit bleek dat de vluchteling met het terrein niet bekend was. Overigens was een der resultaten van dit nachtelijk onderzoek, dat zes (on schuldige) jongelui, bevend van schrik en met de handen omhoog uit een hooi berg kropen. Getuige J. Ramaeckers uit Valkenburg hoorde de schoten aan de overkant van" de Geul. Hij meent ook een weghollende persoon op het Geulvoetpad te hebben gezien. Een ander hield vol dat er enkele ronddolende knapen tijdens het noodlot tige voorval vlak in de buurt van de Bet- - sy Perk-bank waren. Een van hen zou de stervende zelfs de pols hebben ge voeld en daarna hals over kop op de vlucht zijn geslagen. De politie wilde dit gerucht echter niet bevestigen. Maandagmorgen verschenen mr. J. Houben, de officier van justitie, de sub stituut-officieren mr. Franssen, en mr. de Kruiff op de plaats van de moord. Even- als de rechter-commissaris mr. J. Tacken- u;t Maastricht. Om half elf had in tegen woordigheid van het meisje de recon structie van het misdrijf plaats, dr. J. Zeldenrust verrichtte 's middags in het ziekenhuis St.-Annadal sectie op het stoffelijk overschot. In Schimmert was de verslagenheid groot. Piet Frijns was een bekende sport- figuur in zijn woonplaats. Hij blonk uit in de turnvereniging Excelsior. Zondag middag bezocht hij met zijn vrienden nog een turnfeest te Nuth. 's Avonds ging hij gewoontegetrouw naar Valkenburg. Het signalement van de moordenaar luidt als volgt: leeftijd circa 25 tot 35 jaar, plus minus 1.70 m groot, donker (donkerbruin-zwart), flink golvend haar.- bruine gelaatskleur, donkere broek, don k-er shirt of trui.

de Stem | 1965 | | pagina 3