Gisterenavond: nog geen paniek op Nederlandse wegen F drukker dan normaal Bonefatiusstrandkerk te Cadzandbad ingezegend Motie van wantrouwen tegen b. en w. Hulst al teniet vóór stemming VERWACHTE DRUKTE RLEEF UIT Minister tegen opheffing Oost en W.-Souburg SEB. BLOMMAART H()()(; WATER Vandaag Morgen Maandag Industrialisatie beleid gaat overstag damesconfectie „first lady" Fa. Julia v. d. Walle MI VA: ruim vier ton uit loterij Niet gereserveerd Spanjaarden maakten het N.S. moeilijk in Roosendaal Mgr. Dc Vet: zuinig zijn Benelux-manifestatie Ontvangst in Vlissingen „Niet gefiatteerde uitgaven gedaan Oppositie door burgemeester afgetroefd Afscheid en kennismaking in „Der Boede*' pc Stem Geen vakantie Lachende derde Politieke militairen Verkeersdoden in Tilburg en St.-Philipsland lcjuffrouw M. de Jonge neemt de utcl van het kussen. Naast haar an achtereenvolgens pastoor J, uisc. broeder Heribertus, burge ester N. Mooyman, zuster Rober en kleuterleidster mejuffrouw C. germont. (Advertentie) Wij HEI'ARKREJS lie merken TELEVISIE Dk toestellen, die niet bij ons ekocht zijn, in een zeer modern ïgerichte werkplaats RADIO en T.V. .ierkaaistraat 16, HULST Tel. 2293 Let op het juiste adres t.o. Morres >rgen, zondag 18 juli: Hans weert en 18.06 uur; Terneuzen 5.25 en uur; Vlissingen 4.52 en 17.01 uur; leldinge 6.38 en 18.54 uur. aandag 19 juli: Hansweert 6.36 en I uur; Terneuzen 6.00 en 18.04 uur; singen 5.27 en 17.36 uur; Wemel- ;e 7.12 en 19.28 uur. «AGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 JULI 1965 name de Rijksweg Bergen op Zoom— Vlissingen. Aan het veer te Zijpe is het gisteren heel weinig druk geweest, als men do wachttijden van zes tot zeven uur, die vorig jaar voorkwamen, in beschouwing neemt. De twee veerboten konden gister, ochtend en gistermiddag de drukte heel goed aan en niemand behoefde te wach ten. Gisteravond rond half negen was het wei wat drukker geworden en er stond een rij met auto's van ongeveer een kilo meter lang. Later op de avond werd het nog wat drukker, maar abnormaal lange wachttijden kwamen toch niet voor. Do grote stoot wordt vandaag verwacht. (Advertentie) ÜgTr~PILS is toctTbetër 1 blCCJltS ïetS (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN/'S-HERTOGENBOSCH. Op de rijkswegen in Bra bant en Zeeland is het gisteravond, zeer tegen de verwachtingen in, bijzonder rustig geweest. Het was over het algemeen wat drukker dan normaal, zo is ons bij een korte inspectietocht gebleken, maar van de massale exodus die de bouwvakkersvakantie telkcnjare betekent, was nog niet veel te bespeuren. Het beeld uit onze zuidelijke gewesten stemt ook overeen met het totaalbeeld in Nederland. I Op de weg van Vlissingen naar Bergen op Zoom viel vrijdagmorgen reeds een duidelijke toename van het verkeer waar te nemen, maar de drukte, die men in de avonduren verwachtte, bleef uit. and 19 en 21 uur De beul van Ve- tië, 14 j. 5SINGEN xor 19 en 21 uur Vuurgevecht om sa Grande, 14 j. hambra 19 en 21 uur Hup Frankrijk, e leeft. DELBURG ty 20 uur Hup Frankrijk, a.l. eclro 19 en 21.15 uur Eddie gebruikt weid, 14 j. KNEUZEN ixor 20 uur Sergeants 3 iTBURG del 20 uur Gif in het bloed, 18 j. I NGE v.d. Bergen 15 uur Kermisschietmg de Vilder 15 uur Kermisschieting jST uur Batavieren-schieting 5 Graanbeurs 15 uur AmusementS- uziek SWACHT/MOERBEKE Bonne 15 uur Schieting DDORPE de Cock 15 uur Schieting de Block 15 uur Schieting LIPPINE Witte Paard 15 uur Schieting HoeKske Dansen LSOORDEN estersclielde 16-19 uur Zeehen gel wed. I rijd ZHC-De Vogel ADENDAMME Doene 14 uur Victoria-tulbandsch chie- •:s •and 15. 19 en 21 uur De beul vafl irnetië, 14 j. SSINGEN hambra 15, 19 en 21 uur Hup Frank- k, a.l. ixor 15 en 20 uur Vuurgevecht otf isa Grande, 14 j. DELBURG ty 14.30 en,20 uur Hup Frankrijk ie leeft. ectro 15.30 en 19.30 uur Eddie ge* i ikt geweld, 14 j. LïZANDE Doenc 14 uur Zeelandia-schieting NGE Weemaes 15 uur Kermissehieting de Vilder 19.30 uur Dansen .30 uur Internationaal muziekfesti* .1 CWACHT v. Remoortere 15 uur Schieting LIPPINE Hoekske Dansen Witte Paard 16 uur Schieting Haers 15 uur Schieting ,ST j aanbeurs 15-19.30 uur Amusement* ïziek WACHT/MOERBEKE dc Guchtcneire 15 uur Schieting CHKAPELLE Stallaart 15 uur Schieting OSTERZANDE t Witte Huis 19 uur Dansen i TBURG del 14 uur Tarzan en de luipaard" ningin, 14 j.; 16.30 en 20 uur Gif 111 bloed, 18 j. VEUZEN xor 14.30 uur Geef ze de ruimte 17 en 20 uur Sergeants 3, a.L Om half acht gisteravond meldde de i ?erkeerscentrale van de Rijkspolitie in 1 Den Haag, dat „het overal rustieg was, I met een uitzondering voor de Zuiderzee- Straatweg, waar het drukker was dan normaal. Enige moeilijkheden waren er op Rijksweg 27 (UtrechtBreda) ter jhoogte van Lexmond. Daar was een tank_ wagen in de sloot geraakt, die in de loop van de dag eruit getakeld is en na veel vijven en zessen door de vrijwillige brandweer van Lexmond is schoon ge spoten, waarna het verkeer weer zijn normale loop kon krijgen. Om half acht was het bij het verkeers plein Princenhage rustig, zij het iets drukker dan normaal. Men kreeg op an- dere punten van Breda echter de indruk die ons door de politie werd bevestigd, dat de normale weekenddrukte nog niet erd gehaald. Om kwart voor acht was het ook al stig bij het stoplicht op de Claudius •insenlaan. Van vijf voor acht tot acht 'uur telden wij op de driebaansweg tussen Tilburg en Breda in vijf minuten tijd 49 auto's die in westelijke richting reden en 44 auto's die oostwaarts snorden. Dat is voor dat uur van de avond een behoor lijk aantal. De rijksweg Den BoschEindhoven (de jweg die naar Duitsland leidt) was ook Bets drukker dan normaal, maar het ver keer werd vrij vlot afgewikkeld. Voor de kampeerders was het alles- *halve ideaal. „Het is niet doenbaar, al ben je nog zo'n pur_sang kampeerder," werd ons op de Katjeskelder te Ooster hout te verstaan gegeven. Om de stem ming in deze camping wat op te vrolij- ken, zullen wat films worden gedraaid en gaat men massaal een paar andere acties voor de geplaagde kampeerders organi seren. Vanuit Goes en van Zeeuwsch-Vlaan- deren krgen wij te horen, dat het bij zonder rustig was. JPPINE Haers 15 uur Schieting Hoekske Dansen Witte Paard Schieting IGE de Vilder 19.30 uur Dansen Weemaes 15 uur Kermisschietin# GEUZEN xor 20 uur Geef ze de ruimt*. GSTDIJK g. de Kort 15 uur Schieting VERVOLG VAN PAGINA 1 „Maar in feite", zo vervolgde hij „vormt dit toch slechts een onderdeel van een veel groter probleem, dat ik eerder schet ste met betrekking tot de werkgelegen heid in de grote „stad die Nederland heet. We zullen in nóg grotere ruimten moeten denken. Wat niet wegneemt dat er samen met België nog veel kan wor den gedaan, bijvoorbeeld het dichter bij elkaar bremgen van deze landen via goe- I de wegen, zodat een recreatiegebied als de Ardennen ook een Nederlands recrea- I tiegebied kan worden". I Zoals gezegd moet het industrialisatie- I beleid volgens minister Den Uyl zich ook I richten op de zwakke bedrijfstakken. „Ik denk daarbij aan de steenkoolindustrie, die getroffen wordt door aardolie en aard gas, aan de scheepsbouw, die zware con currentie ondervindt in het buitenland, aan belangrijke delen van de textiel industrie die beïnvloed, is door de ont wikkeling van de kunstvezel en boven dien door nieuwe landen beconcurreerd wordt". „Ik denk ook aan een deel van de machine-industrie. Dit is een belangrijk probleem waarbij honderdduizenden mensen betrokken zijn. Deze bedrijfstak ken zullen moeten worden aangepast, ge rationaliseerd, zij zullen met nieuwe pro- dukten moeten komen, met nieuwe pro- duktiemethoden, misschien wel moeten er geheel nieuwe bedrijven komen. Over heidshulp kan hierbij noodzakelijk zijn". Overigens: de regen en wind, die het grootste deel van de dag het vlakke Zeeuwse land geselden, konden de voor deze tyd gebruikelijke opmars naar de zee niet tot staan brengen. Op dagen als deze, met de normale seizoendrukte, wordt men zich overigens opnieuw en heel scherp bewust in (Advertentie) VOOR EXCLUSIEVE Mantels Japonnen Pakjes Regenjassen Bierkaaistraat 21-23 HULST DEN BOSCH Op de jaarvergadering van de MIVA. de Missie Verkeersmidde len Actie, heeft de heer R. Lampe, voor zitter van de MIVA, meegedeeld, dat van de opbrengst van de dit voorjaar ge houden MIVA-loterij 439.000 gulden kan worden uitgekeerd aan de Nederlandse missionarissen voor de aanschaf van ver voersmiddelen. Nog ter vergadering na men de aanwezige missieprocuratoren de bedragen op voor hun missionarissen, die op de hoogte gebracht zullen worden van de hulp, die zij ontvangen. Gezien het succes van de MTVA-6- loterij dit jaar heeft het bestuur van de MIVA voorgesteld ook voor het komende jaar de loterij met 100.000 loten te ver groten tot 70Ó.000 stuks. De nationale MIVA-7-loterij wordt fe bruari 1966 gehouden. Abnormaal druk was het giste ren zeker niet op de vaderlandse wegen, al zou deze foto misschien iets anders suggereren. We zien hier echter het viaduct tussen Vught en Den Bosch, van ouds een lastig knooppunt. Een file zoals hier heeft men daar maar als „nor maal" te accepteren. welke onaanvaardbare situatie liet we gennet ook in Zeeland verkeert, met UTRECHT (ANP) Hoewel de Ne derlandse Spoorwegen zich door allerlei extra maatregelen goed had voorbereid op de grote uittocht van vakantiegangers, hebben enkele honderden Spaanse arbei ders de N.S. gisteren toch voor proble men geplaatst. Naar schatting 300 Span jaarden wilden in Rotterdam en in Roo sendaal in de trein naar Parijs stappen, maar aangezien ze geen plaats hadden ge reserveerd in de reeds in Amsterdam volgestroomde trein moesten ze met een staanplaats genoegen nemen. De N.S. probeerde nog wel een extra trein in te leggen of extra rijtuigen aan te haken, maar daarmee namen de Span jaarden geen genoegen. Bij de spoorwegen is men over de gang van zaken bijzonder teleurgesteld, aan gezien het niet nodig was geweest. Na de ervaringen tijdens de kerst-uittocht van buitenlandse arbeidskrachten in ons land, heeft de N.S. een circulaire gestuurd naar alle Nederlandse bedrijven met bui tenlandse arbeidskrachten. Daarin werd o.m. verzocht bij vakanties van buiten lands personeel tijdig plaats in de trein te reserveren. „Dat voorkomt teleurstel lingen", liet N.S. weten. Slechts een enkel bedrijf heeft positief op deze op roep gereageerd. De gevolgen van deze gebrekkige medewerking hebben wij nu gezien, zo reageerde men spijtig bij de N.S. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND De bisschop van Breda, mgr. G. de Vet heeft gister avond de plechtige inzegening ver richt van de Bonefatiuskerk. De plechtigheid en de H. Mis werden bijgewoond door een groot aantal genodigden en badgasten. De kerk in Cadzandbad is de derde in Zee land die onder auspiciën van de stichting katholieke toeristenziel zorg is opgebouwd. Tijdens een bijeenkomst in hotel De Blanke Top memoreerde stichtingsvoor zitter L. van 't Westende de korte ge schiedenis van de katholieke toeristen- zielzorg in deze provincie. Wat Cadzand betreft werd rond 1950 de noodzaak op geworpen voor een strandkerk vanwege de grote vlucht die het vakantieverkeer nam. Begonnen werd in een familietent en na gebruik gemaakt te hebben van een landbouwschuur en een kerktent met duizend plaatsen kon vorig jaar de bouw van de definitieve kerk aanvangen. De nieuwbouw kon in de loop van 1964 al provisorisch in gebruik genomen wor den. Tellingen wezen de grote noodzaak van het kerkgebouw aan. Vorig jaar werden op 20 juli 2699 kerkgangers ge teld, op 2 augustus 2900 en op de negen de van die maand 3800. De heer Van 't Westende dankte verschillende instanties en personen, die meegeholpen hebben aan de verwezenlijking van het fraaie ge bouw. Mgr. De Vet zei de indruk te hebben dat de stichters van een strandkerk vlot- ,ter medewerking vam het bisdom krij gen dan de gewone bouwpastoors. Hij bond de stichting toeristenzielzorg op het hart uiterste zuinigheid te betrachten, omdat de strandzielzorg in Zeeland hon derdduizenden guldens per jaar kost. De bisschop noemde de strandkerk een uit nodiging om de mens op vakantie de ge legenheid te bieden de gever van alle goed niet te vergeten. Namens het provinciaal bestuur en de katholieke raad voor maatschappelijk werk in Zeeland bood gedeputeerde J. van Dongen gelukwensen aan. Hij bena drukte het belang van een evolutie naar overdekte strandkerken, compleet met verwarming en hoogtezon. De inzege ningsplechtigheid van de Bonefatiuskerk geschiedde nl. onder barre weersomstan digheden. Burgemeester J. Leenhouts van Cad zand zei, dat het toenemende toeristen verkeer grote aandacht vraagt van zo wel burgerlijke als kerkelijke overheid. De burgervader sprak de wens uit, dat beide overheden in een sfeer van goede samenwerking veel ten voordele van de badgasten zullen bereiken.- Gelukwensen werden nog aangeboden door ds. W.C. Luuring namens de hervormde en evan gelische gemeente. De fraaie strandkerk Cadzand, waar voor pater J. Mak lange tijd heeft ge- pioneerd, zal worden bediend door de paters van Sluis. Tot pastoor is benoemd pater F. Kil. Het ligt in de bedoeling ook in de win/ter ter plaatse de mis te lezen, waartoe het koor van een afscheiding is voorzien. De kerk is verfraaid met kostbare kunstwerken, o.m. geschonken door een Duitse en Belgische toerist. De gidsen en verkenners uit de Kanaalzone die bij de plechtigheid aanwezig waren, schonken het altaar. De strandkerk te Cadzand (Van onze correspondent) VLISSINGEN Vrijdagavond vond in Britannia een buitengewoon concert plaats, dat werd verzorgd door het West- vlaamse orkest o..v. Dirk Varendonck. Dit concert werd gehouden in het ka dei- van de Benelux-manifes'taties Zeeland 1965 en werd aangeboden door het pro vinciaal bestuur vgn West-Vlaanderen te Brugge. Aan dit concert, waarop we in onze volgende editie nog terugkomen, ging in de late middaguren nog een ontvangst vooraf in het Vlissingse stadhuis. Hier werd in de eerste plaats het woord ge voerd door de burgemeester van Vlis- cingen de heer D. Kolff. die zeer ver heugd "was, dat zich onder de aanwezi gen ook de nieuwe commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen bevond die voor het eerst kennis kon nemen "van het nieuwe Vlissingse raad huis. Onder de verdere genodigden merk ten wij op mr. A. J. J. M. Mes en. de Gilles en Pelichy, voorzitter van de raad van bestuur van het Vlaams orkest. Burgemeester Kolff zei onder meer, dat deze Beneluxmanifestatie een tweezij dig karakter droeg. We hebben reeds wat de cultuur betreft een zeer geslaagde taptoe in Middelburg mogen aanschouwen in Beneluxverband, maar daarbij is het weer altijd eeni grote factor voor het al of niet slagen. Vanavond zit u echter droog, aldus de burgervader. Wij zijn verheugd, dat er weer een Westvlaams element naar voren komt. De architectonische invloed van Vlaanderen was reeds enige eeuwen geleden merkbaar ge tuige het oude stadhuis van Vlissingen. Hierna werden enige verversingen aan geboden en was er gelegenheid nader met elkaar in contact te treden en te vens om het nieuwe stadhuis te be zichtigen. Het gemeentebestuur van Vlis singen ontving gisteren in het stadhuis de leden van het West- Vlaams Orkest. Links burgemees ter Kolffin het midden de diri gent. DEN HAAG Minister Smal- lenbroek is gekant tegen het voe gen van de gemeente Oost- en West-Souburg bij Vlissingen. Sou burg is een krachtige gemeente met een slagvaardig bestuur. Het feit dat vele Souburgers in Vlis singen werken, kan naar zyn me ning geen argument ten gunste van annexatie zijn. Wel leek het de minister van Binnen landse Zaken redelijk, dat de zuidelijke strook van Souburg, waarover een ont worpen uitvalsweg van Vlissingen naar Nieuwland loopt, aan Vlissingen wordt overgedaan. Dit blijkt uit het verslag van de vaste commissie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer over een mondeling overleg met minister Smallenbroek. Ofschoon een groot aantal leden van de commissie zich niet kon verenigen met de ontworpen nieuwe gemeente Veere (Veere, Vrouwenpolder en Serooskerke) wenste minister Smallenbroek, mede op advies van de besturen der betrokken gemeenten, het wetsvoorstel niet te wij zigen. Dat betekent dus, dat in zijn ge- dachtengang de bebouwde kom van Se rooskerke niet bij Mariekerke behoort te komen. (Van een onzer verslaggevers) HULST. De voorzitter van de ras*! van Hulst, burgemeester P. J. G. Molt- lioff, heeft het raadslid, de heer J. van dc Walle, er tydens de gisteravond ge houden openbare vergadering vanaf we ten te houden, een motie van wantrou wen tegen het college van b. en w. in te dienen. In de motie werd gesteld, dat „de wethouders J. D. J. Martens en P. J. Brand hebben opgehouden, het vertrou wen in de raad te bezitten". De heer Van de Walle, die voorzitter is van de oppositionele ,,fractie-Picavet", bleek er in ernstige mate over verstoord, dat van wege de gemeente uitbetalingen zyn ge daan in verband met de meerkosten bij de aanleg van de funderingen voor de bouw van 73 „ratiowoningen" in plan Noord II door de N.V. Vlaco te Terneu zen, vóór de raad zijn goedkeuring aan de noodzakelijke verhoging met 17.000 van de raming van de kosten voor de houw van de woningen had gehecht. GOES In de aula van de verpleeg inrichtingen „Der Boede" te Koudekerke heeft een ontvangst plaatsgehad ter be groeting van de nieuwe huisdirectie, de arts B. H. van Roeijen. geneesheer-direc teur en mej. zr. C. A. B. Haverkamp, di rectrice. Tevens werd afscheid genomen van de vorige directie, de arts. mej. A. M. van den Brink en mej. zr. W. J. Davids. Beiden werden overgeplaatst naar het nieuw gebouwde verpleegtehuis „Ter Valcke" te Goes, resp. als geneesheer- directeur en directrice. De enige wanklank tijdens deze bij eenkomst was, dat er bezorgdheid heerst over de personeelsbezetting van de ver pleegtehuizen. Voorzitter A. Schipper deed dan ook een beroep op alle aanwe zigen om, waar dit mogelijk is, een steen tje bij te dragen om deze grote zorg voor het bestuur te verlichten. De raad voteerde destijds voor de bouw van de ratiowoningen een krediet van 1.142.549. De aanleg van de funderingen heeft meer moeilijkheden met zich mee gebracht dan zich aanvankelijk liet aan zien. Daarom stelden b. en w. een wijzi ging van de begroting voor 1965 voor, het krediet met 17.000, die inmiddels reed~ zijn uitbetaald, te verlenen. De heer Van de Walle memoreerde, dat de raad b. en w. enige tijd geleden op de vingers heeft getikt, toen nog niet door de raad gefiatteerde uitgaven werden ge- gedaan ten behoeve van de bouw van de lagere school voor christelijk volksonder wijs. De fractie-Picavet zag toen af van net mdienen van een motie van wantrou wen maar waarschuwde, dat de fractie zich bij een volgend soortgelijk geval niet meer aan haar houding van loyaliteit ten opzichte van het college van b. en w zou houden. „We hebben toen a gezegd we zeggen nu b," aldus de heer Van dé Walle. Hij betoogde dat een uitgave is gedaan, die nog niet was geraamd e* r,niet-.door de raad is gesanctio neerd. „De uitgave wordt nu verdoezeld !fó= ir® begrotingswijziging," zo zei de heer Van de Walle. Burgemeester Molthoff reageerde vin nig. „Hoe kunt u de edele moed opbren gen om te stellen, dat wij ons aan ver. schrijvingen hebben schuldig gemaakt'" Hij merkte de motie van wantrouwen aan ais allerongelukkigst" en liet een fel protest horen tegen „de uitermate on voorzichtige manier van handelen" van de heer Van der Walle. De voorzitter betoogde, dat de uitgaven zijn gedaan binnen het raam van het kre diet, dat de raad voor de bouw van de huizen heeft gevoteerd. Naar zijn mening had het college ook kunnen wachten met het voorstel tot aanpassing van de ra ming tot het gehele objject gerealiseerd „U zou het op prijs moeten stellen, dat wij tot een zo snelle aanpassing overge gaan zijn," aldus de heer Molthoff, die er op wees dat de ratio-woningen ww huizen zijn, die geheel en al door hét rijk worden terugbetaald. „Zeg mij dan, welk nadeel wij de gemeente hebben rokkend, informeerde hij, zichtbaar irriteerd. Hij wees er voorts op, aai meerkosten ingevolge de notariële akte binnen de gestelde termijn moeten wor den verrekend. Hij zei tot slot hoogst ontstemd te zijn over „deze wijze - optreden" en sprak de hoop uit dat raad de heer Van de Walle duidelijk repliek zou dienen. De heer Van de Walle trok daarna zijn motie in, zij het onder de voorwaarde dat, „wanneer wjj nog een keer consta teren De heer Molthoff: „Ik protesteer tegen deze uitlating. We zijn niet fout geweest.' De heer G. van der Voorden zorgde voor het sluitstuk van het debat: „Ik distan- cieer me van het betoog van de heer Van de Walle. Ik ben tevreden metde uitleg van de voorzitter." be ge- dat van de van |We grote vakantietrek is begonnen. Honderdduizenden zijn nu op weg naar zon en ontspanning. Wij wensen hun een goede reis toe, veel plezier en een behouden thuiskomst. Zorgeloze dagen zou men zich ook wensen voor de internationale poli tiek. Daar heerst echter allesbehalve een vakantiestemming. Het rommelt op vele plaatsen. Vooral de situatie in Zuid-Vietnam geeft aanleiding tot grote bezorgdheid. Deze week zijn door Washington een aantal nieuwe maatregelen aangekon digd ter versterking van de Ameri kaanse strijdkrachten in Zuid-Viet nam. Er zullen nog meer Amerikaanse troepen tegen de Vietcong in het veld worden gebracht en nog meer mate rieel. Washington hoopt dat Noord- Vietnam door de verhoging van de mi litaire druk alsnog naar de conferen tietafel gedrongen kan worden. De Amerikaanse politiek is altijd door een zeker optimisme gekenmerkt. Dat lijkt ook nu weer het geval. Alle bombardementen ten spijt heeft Hanoi tot dusverre geen enkele reactie laten horen op het aanbod de strijd door on derhandelingen te beslechten. Waarom ook? De Noordvietnamezen weten zich in de rug gedekt door China. Zij opereren in bergen en oerwouden, waar de guerrillatactiek al eerder grote suc cessen heeft opgeleverd. En zij hebben geduld. Acht jaar duurde de oorlog met Frankrijk. Toen waren de Fransen dan ook volledig op de knieën ge dwongen. ^/ashington moet er zich van bewust zijn dat een beslissende militaire overwinning in Zuid-Vietnam niet mogelijk is. Nauwelijks is een groep infiltranten „opgeruimd" of via de achterdeur Laos en Cambodja stromen nieuwe eenheden rebellen en zelfs Noordvietnamese eenheden het land weer binnen. Desondanks zet men door, ten koste van grote offers aan mensenlevens en geld. Het enige nuttige rendement daarvan is tot dusverre de ervaring geweest, die is opgedaan met het ge combineerde optreden van grondtroe pen en luchtstrijdkrachten. Wat zal het einde zijn? Een conflict met communistisch China wellicht? Het zou ons niet verbazen als men in Moskou op het ogenblik met veel ple zier nog eens de verhalen zou nalezen, die zo ongeveer een jaar geleden in het Westen de ronde deden over het conflict Moskou-Peking. De Russen en Chinezen krijgen het met elkaar aan de stok, voorspelde men toen, en dan zijn wij in het Westen de lachende derde. Zoals de situatie in Zuid-Vietnam zich nu ontwikkelt gaat het er naar uitzien, dat Rusland wel eens de la chende derde zou kunnen worden. Dat is geen prettig vooruitzicht. nieuwe staatssecretaris voor de Luchtmacht, de heer Borghouts, heeft het oude vraagstuk of militairen al dan niet actief aan de politiek kun nen deelnemen, weer actueel gemaakt. Zijn persoonlijke opvatting is dat hoge officieren zich daarvan moeten onthouden, omdat de krijgsmacht een instrument van de regering is en om gekeerd de politiek niet een apparaat van de krijgsmacht. Hij vindt voor deze opvatting steun bij vele officieren ook bij bijvoorbeeld jninister De Jong, zijn voorganger bij dé Luchtmacht, lt - generaal Den Toom en bij oud-staats secretaris Haex van de Landmacht. Evenals deze bewindsman hebben ook zij pas kleur bekend bij het aanvaar den van hun politieke ambt. Voor deze opvatting is veel te zeg gen. De geschiedenis kent voorbeelden te over van militairen, die de politiek voor eigen doeleinden misbruikt heb ben en allerlei staatsgrepen van de laatste jaren bewijzen opnieuw tot wat politieke militairen in staat zijn. Na tuurlijk zijn ook militairen op de eer ste plaats staatsburgers en niemand kan hun het recht ontzeggen een poli tieke overtuiging te bezitten. Integen deel zelfs, want juist die overtuiging completeert wellicht hun staatsbur gerschap. Of men echter als conditie moet stellen dat iedere hoofd- of op- perofficier zich van politieke activi teiten moet onthouden, wagen wij toch te betwijfelen. Het militair apparaat geeft daar immers zelf voorbeelden van bij zijn voorlichting en commenta ren e.d. Bovendien zijn goede militaire adviseurs in actieve dienst voor de di verse politieke partijen onmisbaar ge worden, ondanks de defensie-specia listen in de kamerfractie. Trouwens: de nieuwe staatssecretaris voor de Luchtmacht is een sprekend voorbeeld van de militair, die de politiek in de juiste mate beoefend heeft. Dit heeft hij in het verleden al meermalen be wezen. (Van een onzer verslaggevers) ST.-PHILIPSLAND De 42-jarige heer J. van der Vlies uit Sint-Philips- land is vrijdagochtend tijdens een auto ongeluk op de weg van Sint-Philips- land naar de veerhaven te Anna Jaco- bapolder, ter hoogte van de Noorddijk, zodanig gewond geraakt dat hij onge veer 20 minuten later overleed. De heer Van der Vlies kwam met zijn auto uit de richting van de veerhaven toen hij ter hoogte van de Noorddiik met zijn auto linksaf sloeg, zonder 'te letten op de auto van de heer S. Abra- hamse uit Geldermalsen, die uit de richting Steenbergen kwam. Doordat de co6? - ,i?^,amse een snelheid reed van BU tot 100 km was een hevige botsing het gevolg. Dokter Mengen uit St-Philipsland was spoedig ter plaatse maar kon geen hulp meer bieden aan de heer Van der Vlies. De heer Abrahamse liep een hoofdwond, een gekneusde rib en een voetwond op. Tot ongeveer een half uur na het on geval moest het verkeer langs de fiets paden worden omgeleid. De heer Van der Vlies was gehuwd en vader van een kind.

de Stem | 1965 | | pagina 3