Grootse Nederlandse inzending op expositie in Moskou Over 15 jaar zes pet van volkin landbouw JOSJE DE HAAS vliegen is heerlijk! MOOIE KANSEN IN RUSLAND AANWEZIG Dr. Mansholt voorspelt: Zestienhoven krijgt het steeds drukker Staatslening gemajoreerd MOOIE TENT ERVARING MEDEDINGERS GOODWIEL SUPER-OBER Helft leswagens bij steekproef niet in orde riendshipstewardessuniek in krijgsmacht CHEFARO IN KZK-CONCERN HVA breidt uit in Ethiopië Gestadige groei f van industriële produktie in EEG-landen FAILLISSEMENTEN C0NV001 m Esso gaat Rotterdam ammonia maken Russen lanceren ruimte-kolos japanner Koga bondstrainer Politie Amsterdam MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 JULI 1965 HENGELO (ANP) De directies van —koninklijke Zout-Ketjen n.v. te Hengelo en van n.v. Chefaro maatschappij te Rot- dam hebben een overeenkomst geslo- waardoor Chefaro deel zal gaan uit- aken van het Koninklijke Zout-Ketjen- joncern. Deze transactie zal door aandelenruil ot stand worden gebracht op zodanige irijze, dat daardoor ter beurze geen aan- nèrkelijk aanbod van aandelen K.Z.K. |Kl ontstaan. In de samenwerking zijn tevens be- okken de met Chefaro geaffilieerde binnen- en buitenlandse ondernemingen, waaronder de n.v. Chemische Industrie van Hasselt te Amersfoort. Het ligt in de bedoeling, dat de Chefa- t-ondernemingen binnen het K.Z.K.-con- als een zelfstandige eenheid onder Qdezelfde naam en dezelfde leiding haar jrkzaamheden zullen voortzetten. Iming Awas wach I totaa. da: I mum aome ter De tir. I AMSTERDAM (ANP) De verenigde H.V.A.-maatschappijen n.v. te Amsterdam hebben een overeenkomst gesloten met de Ethiopische regering, die voorziet in de oprichting binnen een periode van tien ;jaar van een sisal- en een suikeronderne- "ming in het Me^aharagebied van de Awash-valley. De fabriek zal naar ver achting, een oppervlakte beslaan van jtaal 7.000 ha. Overeengekomen werd, [dat van Ethiopische zijde tot een maxi- "jjum van 49 procent kan worden deelge- fmen in het aandelenkapitaal van de genoemde onderneming op te rich- vennootschap. ie onderhandelingen over de oprich- van een derde suikerfabriek in ^Sthiopië bebinden zich in een vergevor derd stadium. I BRUSSEL (ANP) De gestadige ei vam de industriële produktie in de ropese Economische Gemeenschap eeft ook de laatste weken gestadig aan- ahouden, aldus wordt medegedeeld in het gisteren in Brussel gepubliceerde con- nctuur rapport van de Europese com- _issie. De Nederlandse conjuncturele expansie bleef zeer aanzienlijk, doch in een niet meer zo hoog tempo als in de tweede helft van 1964. Ditzelfde geldt voor Duits land. De matig stijgende lijn in Italië bleef ihouden en in Frankrijk is er een zelf- zij het zeer langzaam stijgende, ont- kkeling. Als gevolg van een kalmere ntwikkeling van de wereldvraag naar |>taal was er in België en Luxemburg een dere neiging tot stabilisatie van de dustriële produktie. De tendentie tot ontspanning op de ar- 'dsmarkten in de „zes" hield de afge- pen weken over het algemeen aan, met zondering echter van de Duitse bonds- publiek, waar het grote tekort aan ar- eidskrachten zelfs nog toenam. In Nederland bleven de spanningen in ;aal zeer sterk, hoewel het gebrek aan beidskrachten in enkele beroepen ver- er schijnt te zijn verminderd. I Wat de handelsbalans betreft merkt het rapport tenslotte op, dat het tekort wel iswaar conjunctureel verder daalde, maar waarschijnlijk in een minder snel tempo dan tot maart van dit jaar werd gecon stateerd. L; In Nederland echter hield de tendentie tot. verdere verslechtering van de han- ^■telsbalans aan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Nederlandse be drijfsleven krijgt weer oog voor de enor me handelsmogelijkheden in Rusland. Dit wordt bewezen doo" de buiten ver wachting grote Nederlandse deelname aan een van 11 tot 26 september in Mos kou te houden groots opgezette interna tionale tentoonstelling voor chemie in industrie, bouwnijverheid en landbouw. Onder de 28 landen, die op deze ten toonstelling vertegenwoordigd zullen zijn, neemt Nederland met ruim 60 deelne- menut -ruüjven een belangrijke plaats in. De Nederlandse deelname belooft een imposante demonstratie te worden van Nederlands industrieel potentieel. Grote bedrijven als Billiton-Chemie, de Schel de n.v., Staatsmijnen, Verolme, Werk spoor. Stork. Thomassen, Hunter Dou glas, Norit, Becker-Delft, de Leidsche apparatenfabriek, Begeman en vele an dere vooraanstaande Nederlandse bedrij ven zijn in Moskou vertegenwoordigd. Nederland zal op deze expositie over een eigen paviljoen van niet minder dan 2800 vierkante meter beschikken. Daar door neemt het kleine Nederland op de ze expositie een naar verhouding aan zienlijk grotere plaats in dan b.v. Enge land, dat aan 3000 vierkante meter vol doende heeft. Tot de deelnemende landen behoren o.m. West-Duiteland Engeland, Zweden, Denemarken, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Zwtiserland, de Verenigde Staten, Japan, alsmede bijna alle Russi sche satellietstaten. Er staan ook indivi duele inzenders op de ceelnemerslijst. De Nederlandse inzending wordt onderge bracht in een gigantische tent, die van binnen en buiten zodanig wordt bekleed, dat volledig de 'indruk van een vast pa viljoen zal worden gewekt. De organisatie van en het initiatief tot de tentoonstelling berust bij de Russi sche Kamer van Koophandel. De coördi natie van de Nederlandse inzending is in handen van het internationale handels concern Stemmler-Imex n.v. te Hilver sum. Het is ook dit concern geweest, dat op eigen initiatief tot het huren van de Nederlandse tentoonstellingsruimte te Moskou is overgegaan en vervolgens het „acquisitie-werk" bij het bedrijfsleven heeft verricht. Stemmler-Imex n.v. wordt overigens bij haar activiteiten gesteund door een grote ervaring. In 1960, twee maal in 1961 en ook in 1964 werden door Stemmler-Imex n.v. eveneens zelfstandig Nederlandse exposities in Moskou op touw gezet. De Russen en het internatio nale bezoek aan die tentoonstellingen hebben toen reeds kennis kunnen maken met het Nederlands vermogen op het ge bied van o.m. de machinebouw, techniek en chemie. Daar zijn voor meerdere tien tallen kleine en middelgrote bedrijven aantrekkelijke orders uit voortgevloeid, resulterend in een omzet van reeds meer dan 60 miljoen gulden. j Geëindigd door het verbindend worden enige uitdelingslijst is het faillisse- van L. M. Hemelaar, slager, Sta- veg 22, Hulst. Medio augustus zal er vanuit Hilver sum een indrukwekkend convooi van 15 trailers van ieder 40 meter lengte van start gaan om ruim 250 ton Nederlands 5?' ROTTERDAM (ANP) Esso Neder land n.v. heeft besloten tot de bouw van een ammoniafabriek in Rotterdam. De fa briek, die een capaciteit zal hebben van 300.000 ton per jaar, zal als grondstof zo wel raffinaderij gas als aardgas verwer ken. Verwacht wordt, dat de fabriek in 1968 in bedrijf kan worden gesteld. Daarom zal behalve ammonia ook ureum worden gemaakt. Dit is bestemd voor de buitenlandse markt. De fabriek in Rotterdam maakt deel uit van een wereldomvattend produktie- programma van ilsso om te voorzien in de behoeften van de landbouw. De laat ste jaren heeft Esso ammoniafabrieken gebouwd op Aruba (Nederlandse Antil len), Columbia en Spanje, terwijl andere in aanbouw zijn op de Philippijnen, Ma leisië, Pakistan en Griekenland. expositiemateriaal in vijf dagen naar Moskou over te brengen. Drie dagen v-oor het begin van de ten toonstelling op 8 september, vertrekt een groot gezelschap van ruim 120 vooraan staande figuren uit het op de expositie vertegenwoordigende Nederlandse be drijfsleven naar Moskou. Op 24 septem ber zal Nederland in Moskou bijzonder in het middelpunt van de belangstelling staan, want dan wordt er een „Neder landse dag" gehouden. Die dag wordt omlijst door een receptie, Nederlandse films, muziek, bloemen etc. De resultaten van deze Nederlandse manifestatie in Moskou laten zich uiter aard moeilijk voorspellen. Voor de heer C. H. F. Stemmler en zijn mede-organi sator, de heer D. J. Keyer, staat het vast, dat de Nederlanders in Moskou geduch te medededingers zullen zyn. De lieer Stemmler wees ons er in een gesprek op, dat de omvang van de chemische nijver heid en het constructiepotentieel in ons land de betekenis van Nederland als kleine natie eigenlijk verre overtreft. Op deze terreinen kan Nederland zelfs ge rangschikt worden onder verschillende qua oppervlakte en bevolking grotere Westeuropese landen. Het is daarom ook wat spijtig, dat Ne derland de laatste tien jaar zijn positie als exporterend land ten opzichte van Rusland achteruit heeft laten gaan. De Nederlandse export naai- Moskou bewoog zich b.v. in 1964 op een lager niveau dan in 1954. In die tien jaar viel ons land te rug van de vijfde naar de elfde plaats op de lijst van exporteurs naar Rusland. In diezelfde periode zagen andere Westeuro pese landen hun export naar Rusland juist met 400 procent en meer omhoog gaan. Toch is juist vóór Nederland het kli maat in Rusland bijzonder gunstig. „De gemiddelde Rus houdt er over Nederland een buitengewoon goede mening op na. Er is zeker een bepaalde goodwill voor Nederland aanwezig" meent de heer Stemmler. Aan het Nederlands bedrijfsleven straks in Moskou de taak die goodwill verder uit te bouwen en de wederzijdse handels betrekkingen met onze verre oosterburen te intensiveren. BARNEVELD (ANP) Men zal er in de E.E.G. vanuit moeten gaan, dat over vijftien jaar nog slechts acht procent van de bevolking werk in de landbouw zal kunnen vinden, tegen achttien nu, zo heeft dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie gisteren in Bar- neveld verklaard. In Nederland, waar op het ogenblik negen of tien procent van de bevolking in de landbouw werkzaam is, zal dit percentage volgens hem dalen tot circa zes procent. De heer Mansholt, die sprak op het „Eurofest 1965", waaraan honderden afge vaardigden van jeugdorganisaties uit Eu ropese landen deelnemen, zei, dat dit veel kleinere percentage boeren meer zal pro duceren dan alle boeren nu. Dr. Mansholt legde er de nadruk op, dat het karakter van het individuele ge zinsbedrijf in de landbouw alleen behou den zal kunnen blijven wanneer men meer aandacht gaat besteden aan het ver band van produktie en afzet. Voor dit probleem zal men een oplos sing moeten vinden en dr. Mansholt be treurde het in dit verband, dat er in Ne derland nog niets wordt gedaan om te komen tot samenwerking van kleine boe ren in producentengemeenschappen. Op dit gebied dreigen we achter te blijven bij andere gemeenschapslanden, zoals Frankrijk, zo verklaarde hij. Als men overheidsbemoeiing wil vermijden, zal men ook in Nederland meer zichzelf moe ten organiseren. De huidige crisis in de E.E.G. achtte de heer Mansholt een gevolg van het feit, dat de economische integratie veel snel ler is verlopen dan verwacht werd. Daar door is de vormgeving van de politieke structuur achtergebleven. Bovendien is gebleken, dat men er niet op kan ver trouwen, dat de noodzakelijke democra tisering van de gemeenschap automatisch zal volgen als de economische integratie verder vordert. Het oude, gevaarlijke na tionalisme is herleefd en doet onder het mom van nationale grandeur een aanval op de gemeenschap met valse argumen ten en vertekende beelden. Een oplossing voor de huidige crisis kan gevonden worden, zo meende hij, maar op voorwaarde, dat geen der part ners het bestaan der E.E.G. op het spel zet. Dat zou de grootste ramp zijn sedert Hitler en men mag het bestaan van zo'n opzet zelfs niet veronderstellen. Dr. Mansholt begon zijn inleiding met de verklaring, dat het vrije spel van krachten een onevenwichtige economi sche ontwikkeling tot gevolg heeft: er ontstaan enorme bevolkingscentra, zoals de Europoort, het Ruhrgebied, het bek ken van Parijs en het Noorditaliaanse in dustriegebied, terwijl elders uitgestrekte landbouwgebieden, bijvoorbeeld in Zuid- Italië en Frankrijk, marginaal worden. In de E.E.G. zullen ook die marginale gebie den ontwikkeld moeten worden. In dit verband kon men zich volgens dr. Mans holt afvragen of het wel goed is, dat in Nederland steeds meer groente en fruit wordt gekweekt, terwijl in Italië het kli maat zoveel beter is, en of men in Ne derland wel verder moet gaan met de in polderingen als men de grond gaat ge bruiken voor verbouw van suikerbieten en tarwe, waarvan reeds overschotten be staan. De Europese eenwording noemde hij tenslotte de meest waardevolle erfenis, die de huidige generatie aan de jongeren van nu en morgen kan nalaten. MOSKOU (U.P.I.) De Sovjet-Unie heeft gisteren een zwaar onbemand we tenschappelijk ruimtestation van 12,3 ton in een baan om de aarde gebracht. De Proton 1 is het zwaarste object dat tot dusver in de ruimte is gebracht. De baan heeft als hoogste punt 627 kilo meter van de aarde, en als laagste 190 km. Enkele uren tevoren werden in de Sovjet-Unie met één raket vijf kleine satellieten gelanceerd. NABEURSKOERSEN (Telefonisch avondverkeer) AKU Hoogovens Kon. Olie 138.50; Philips 124.30; Unilever 136.50. Stemming kalm. DEN HAAG (ANP) Het hoofdbe stuur van de F.N.J.J.B. heeft in princi pe besloten de Japanner Koga voor de tijdsduur van twee jaar te contracteren ais bondscoach. Koga is de man, die in de halve fi nales van de wereldkampioenschappen in 1961 in Parijs tegenover onze landgenoot Anton Geesink stond. Het Griekse voetbalseizoen is vandaag afgesloten met de bekerfinale. Olympia- kos won daarin met 10 van Panathinai- kos. Honderd glazen bier en vier gla zen champagne draagt deze „ober", de Duitse circusartiest Wolfgang Bartschelli, in één keer rond. Als hij nu maar niet in de war komt bij het afrekenen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse poli tie heeft de resultaten bekend gemaakt van een steekproef, die zij dezer da gen lieeft gehouden om de kwaliteit van leswagens te testen. Er werden 26 willekeurige auto's aangehouden. Vier wagens moesten onmiddellijk naar het hoofdbureau worden gebracht, omdat verder rijden met deze vehikels niet verantwoord leek. Voorts maakte de politie 6 processen-ver baal op wegens technische gebreken en reikte zij 4 gebrekenibonnen uit. Van de 26 gecontroleerde wagens was dus meer dan de helft niet in orde. Het lijstje van de geconstateerde gebreken is onthullend. Het omvatte: volkomen afgesleten banden, slechte of defecte hand- en voetremmen, een kapot ont koppelingsmechanisme, en een geheel loszittende bestuurdersstoel. In deze laatste wagen hing een bordje, dat het lesgeld per 1 juli verhoogd was tot 9 gulden. De rij-instructeurs bleken de meest uiteenlopende hoofdberoepen te hebben. Er was een metselaar onder, een betonvletihter, een pompbediende en een kantoorbediende. Het merendeel was bouwvakker. In en kele gevallen mankeerde er ook iets aan de autopapieren. Dit onderzoek kwam kort nadat de consumentenbond 'n soortgelijke steekproef had genomen met huurauto's. Ook de resultaten daar van waren bedroevend. jti (Van een onzer verslaggevers) A. B. FRIENDSHIP C.2 Men kan Josje de Haas tegenkomen in alle mo- t gelijke steden en op alle soorten vlieg velden van Europa en het midden-oos ten. Overal waar de Friendships C. 1 en C. 2 de grond raken verschijnt zij als de charmante en attente vertegen woordigster van de koninklijke lucht macht. Ze is een van de twee lucht- machtstewardessen en op de staf in Den Haag staat zij ingeschreven als korporaal eerste klasse J. L. de Haas. Ztf is het donkere type van de twee luchtmachtstewardessen, de blonde gast vrouw in de Friendship is sergeant eer ste klasse v.d. Bosch. Ir het gewone leven treft men beide meisjes op de luchtmachtstaf in Den Haag, gezeten i achter een bureau, attent op orders I (en soms tegenorders, nietwaar). Ze behoren by het administratieve kader van de staf. Wanneer ze een vliegtuig horen, schieten hun ogen onmiddeilqi omhoog. De lucht heeft voor hen al tijd nog meer aantrekkingskracht dai welke chef al is hij soms de hoog ste baas in de luchtmacht ook. Ergens boven Frankrijk, aan boorc van de Friendship C. 2 staat Josje dt Haas in de kleine pantry. Ze heeft d( kopjes en schoteltjes van haar gas ten opgehaald en wast ze in razend snel tempo af. Intussen vertelt ze: »»Dit is het fijnste werk, dat er voor een meisje bestaat. Tenminste zo denk ik erover. Ik hoop. dat ik' nog eens een echte stewardess kan worden op een heuse vlieglijn. Natuurlijk, dit werk by de luchtmacht is prachtig. Maar toch ik zou graaig bij een burgermaatschappij willen vliegen. Daarom studeer ik iedere minuut, die ik vrij heb, op de diverse talen. Zon der talen kom je er zeker niet." Josje (wie fluistert daar dat ze „al" 25 jaar is) weet precies wat ze zegt. Ze heeft haar leven zelf als heel jong meisje al, toen ze in Indonesië woon de, uitgestippeld „Ik wil in de lucht vaart". Ze kwam in de luchtvaart, zij het dan voorlopig nog voor nu en dan. Dat zo nu en dan is intussen al uitge groeid tot een bijna niet meer te tellen aantal uren hoog boven Nederland en de rest van West-Europa, ook al boven het midden-oosten en boven Noord- Af rika. Overal heen waar het squa dron Friendships van de koninklijke luchtmacht opdracht krijgt koers te zetten. Met militaire autoriteiten, met militaire sportteams. met ministers en GrJ Ze^s minister-presidenten en ook nkwyls met de leden van het konink- JK huis. ,.Ik heb al dikwijls met prinsen Beatrix en prins Bernhard gevlo gen, soms ook met koningin Juliana naar verschillende steden in Euro pa". Af en toe kijkt ze uit de pa trijspoort naar de prachtig-blauwe lucht, of naar de grond. Ze weet. dat ze zich haasten moet, want over een half uurtje zakt de Friendship weer voor de zoveelste keer naar de begane grond. Op die officiële vluchten heb je het wel erg druk. Je moet van alles ser veren: van warme maaltijden tot kou de dranken. Bovendien moet je ook zor gen voor de bemanning en voor tal van andere zaken meer. Je bent hier aan boord per slot van zaken de gast vrouw en je vertegenwoordigt ook op vijf kilometer hoogte toch altijd nog de koninklijke luchtmacht". Josje kent de Friendship langzamer hand misschien nog beter dan haar kamer m de Haagse Atjehstraat. De „bok is haar al even vertrouwd als haar bureau in het stafgebouw aan de le v.d. Bosehstraat in Den Haag en de pantry kent ze van binnen en buiten, precies als de keuken thuis. Ze gaat graag met mensen om, voor al ais dat in een vliegtuig is op zo veel duizend meter boven de aardse drukte. Ze stapt ook graaig ergens af op een vreemde vlieghaven, om er op nieuw mensen te ontmoeten en nieuwe indrukken op te doen. „Ik heb fijn bij de luchtmacht, dat weet ik, maar toch zoek ik het nog liever bij de bur gerluchtvaart. Want dan weet ik zeker dat ik voortdurend in de lucht ben. Als schoolmeisje had ik dit ideaal ai. Ik can er verder niets aan doen". Turkije, Milaan, Napels, Barcelona. Nestduitse en Franse steden en vlieg velden noemt ze op of ze in de Haag se binnenstad, of het Amsterdams cen trum winkelt. ,,En dan te weten, dat geen enkele autoriteit, wie het ook is, je over het hoofd ziet. Nog nooit heeft iemand ver geten ook korporaal eerste klas J. L. de Haas na een vlucht te bedanken. Ik hoor gewoon bij de bemanning. En dat vind ik zo plezierig." prof. dr. De Quay toen nog minister-president bedankt Joc- je de Haas na een per Friendship, - snelle vlucht ROTTERDAM ''ANP) De cijfers, die gisterochtend bekend zij,n gemaakt over het passagiersvervoer via de luchthaven van Rotterdam over het eerste half jaar van 1965, tonen een toename van liefst 45 procent in vergelijking met 1964. Toen 114.667 passagiers dit eerste half jaar 167.030. Het vrachtvervoer nam echter af met 10 procent van 4.750.580 kg tot 3.835.468 kg. Zestienhoven profiteert kennelijk van het groeiende toerisme. OUDENBOSCH. 16 juli Aardapp. bonken 19, gr. 19-24, driel. 14-17, kr. 4-14, bl.kool AAI 39 AA2 22-31 A2 14 afw. 14, spitskool 48-57, sav.kool 44-45, dubb. bo nen 156-230, stoktros 270, prelude 164-197, peulen 90-190, tuinbonen 10-18, erwten 1 34-60, 2 7-24, snijbonen 1 151, 2 75-100, bospeen 1 21-35, 2 12-21, waispeen 16-24, rabarber 9-11, r.kool A 22-23 B 17-19 afw. 5, komk. 11-17, sla 1 9-14, 2 4-7, tomaten A 98-108 C 80-88, rode bessen 1 89, 2 40 62, div. aardb. 74-126 p. d. 26, senga 2 72-120, kasperziken 6-12, appels 29, kruis bessen 40-67, snijseld. 11, peterselie 7, augurken 1 81, 2 51; rabriek: senga 59-75, diversen 60-66, frarnib. 76-78 afw. 65, zw. bessen 97, rode bessen 40. DRUNEN, 6 juli Aardb. m. dop 15-58, z. dop 55-74, kruisbessen 40-102, rode bessen 43-110, zw. bessen 105, drui ven 290. framb. in dozen 60-170, in tubs 76, meloenen 23-45, perziken 11-22, prui men 80-200, aardapp. 5-24, and. 20-41, bl.kool 14-40, dubb. bonen 110-190, snij bonen 60-120, tuinbonen 9-16, bospeen 12-25, erwten 20-80, komk. 11-28 p. st., 11-29 p. kg, r.kool 25-40, sav.kool 19-42, spitskool 20-43, kroten 20-28, peterselie 2-9, peulen 80-210, prei 30-50, rabarber 7-18, radijis 6-8, seld. 2-14, sla 4-13, spin. 8-18, torn. kas 30-120, uien 12-30, was- peen 20-41. KAPELLE, 16 juli Ind. en export veiling: aardb. z. dop voor ind. per kg senga sengana 1 en 2 83, red gauntlet 1 en 2 doordr., div. rassen 1 en 2 doordr., aardb. p. d. van 250 gr red gauntlet 1 45-58, 2 26-47, talisman extra 52, 1 44, 2 32-39, framb. in kratten m. doosjes 1 160-200, 2 138-155, framb. in tubs voor ind. per kg 1 78-85, 2 doordr., rode bes sen per kg extra 100, 1 56-94, IIX 42,40- 43, 2 41,90-42,30, 3 doordr., rode bessen p. doosje 1 37-40, 2 18-32, kersen p. kg: varikse zw. 1 299-322, 2 232-272, 3 91. markiezen 2 260, kruisbessen p. d. 1 29, kruisbessen p. kg 1 81-109, 2 59, witte bessen p. d. 2 16, p. kg 2 41, loganbessen p. d. 1 47-58, kasperziken p. st. IA 22 1B 17 lc 12 ID 7. kaspruimen p. kg 1 200-218, tomaten p. krat a 6 kg IA 695 1B 702 IC 580. Groentenveiling: kropsla 4- 10, bl.kool 17, r.kool 24, komk. 10-23, spitskool 52-60, dubb. prins.bonen 1 185- 194, 2 170-175, bosuien 6, bolsseld. 19, doperwten 47-64, boskroten 40, aardapp. bonken 25-29, 1 19-25, 2 16-24, driel. 10-13. kriel 2-4,5. BREDA 16 juli Andijvie 812, bL- IcoolA 10—50, B 2^3°Cl^1«,snijbo: nen 140—180, dubb. st.bomen. 208—221, tuinbonen 18—17, doperwten-njs 80—100, -stam 3560, peulen 160—220, kaskom- kommers 12-25, rodekool 2£-35 sav-- kool-groen 10—18, spitskool 25—35 bos peen 1220, postelein 1015, rabarber 15—20, selderie-bos 4—8, sla I 4-8, spi nazie I 10—20, tomaten A 688—696, B 674—681 C 664—670, CC 459—464, pet«> selie-bos 4—8, vroege aard .bonken 20— 25, driel. 17—19, kriel 8—15, prei 80—85 waspeen 1214. BERGEN OP ZOOM, 16 juli Aardb. 55-205, rode bessen 18-134, perzik 10-36, pruimen 12-18, kruisbes 46-72 and. 24-38, sla 10-68, rabarber 4-27, bl.kool 14-56, bospeen 12-32, waspeen 12-34, dubb. bo nen 160-245, tuinbonen 9-27, erwten 8-bl, snijbonen 68-213, boskroten 5-20, kroten 14-17, komk. 12-32, sav. 27-47, spitskool 26-36, krombek 14-94, prei 40-64, aard app. 11-31. GOES, 16 juli Framb. in kratten met doosjes extra 208, 1 141-147, 2 131, rode bessen in kratten van 5 kg 1 62. 2 41-42,90. 3 en stek doordr., zw. bessen 1 105, 2 99-102, 3 65, senga sengana z. dop 1 en 2 81, red gauntlet m. dop 2 87-106, 3 56-65, talisman m. dop 2 72-98; per doos: red gauntlet 1 35-51, 2 22-42, 3 15-20, talisman 2 21-40, 3 14-19, r. bessen 2 17-34, 3 12, kruisbessen 1 21-26, 2 18-31, loganbessen 2 34-38; per stuk: kasprui men 2 16, perziken 1 14-40, 2 19; diversen per kg: close val 16-55, kruisbessen 1 87- 100, 2 13-78, markiezen 2 224-238, varik se zw. 1 303, 2 271-292, kersen gesch. 30- 117. Groenten per stuk: kropsla 1 7-12, 2 4-7, Cl 4-5, komk. Al 16-20 A2 14-16 BI 15-16 B2 17 Cl 12, bl.kool Al 38-52 A2 22-34 BI 16-27 B2 16-17 afw. 15-26; per bos: seld. 10-21, peterselie 4-13, uien 1 17, 2 3-8, wortelen 1 45-51, 2 13-23, kroten 1 24-31, bonenkruid 14-21; per kg: vr. aardapp. bonken 25-28, gr. 17-26, driel. 11-16 kr. 3-10, bintjes 15-20 driel. 12, rabarber 1 5-10, postelein 1 40, r.kool I 22-24. gele sav.kool 1 31, tuinbonen 1 21-27, 2 9, waspeen BI 31, tomaten Al 122, A2 131 Cl 114, peulen 2 121, doperw ten 2 30, dubb. pr.bonen 1 180-208, 2 160- 177, preludebonen 1 175-196, kassnijbo- nen 2 140-180, afw. 75, saxsabonen 1 167, and. 1 35-47. MIDDELBURG, 15 juli. Aardapp. bonken 28,20, grote 20,60, drieL 12,20, kriel I 7,00, kriel II 3,00. LEEUWARDEN, 16 juli. Gebruiks- vee 618, slachtvee 600, kalveren (gras- en vette) 253, nuchtere en mestkalveren 432, schapen en lammeren 511, varkens en biggen 34, bokken en geiten 83, paarden 157, veulens 9, totaal 2697. Prijzen (in gul dens): melk- en kalfkoeien 11451200, guste koeien 9001025, pinken 425750, enterstieren 8501000. alles p. st. koeien le, 2e, 3e kw. 3,904,00 3,70—3,80, worst koeien 3.303.50, stieren 3.70—4.30, alles p. kg. slachtgew., graskalveren p. st. 350 475, graskalveren (p. kg. slachtgew.) 4.20 4.40, vette kalveren (p. kg. lev. gew.) 2.70—2.90, nuchtere kalveren (p. kg. lev. gew.) 1.501.60, nuchtere kalveren (p. st.) 5560, mestkalveren (p. st.) 100— 140, 150200, fokschapen p. st.) 100 110, vette schapen (p. kg. sl.gew.) 4.50 5.00, lammeren (p. kg. sl.gew.) 90100, lammeren (p. st.) 8590, oudere paarden (p. kg. sl.gew.) 2.20—2.30, jonge paarden (p. kg. sl.gew.) 3.203.30, werkpaarden p. st. 13501525, veulens p. st. 350475, bokken en geitien p. st. 30—45, bokken en geiten p. kg sl.gew. 1.801.90, sla gersvarkens p. kg. sl.gew. 1.601.70, big gen p. st. 5560 6072. Overzicht: resp. aanvoer, handel en prijzen: gebruiksvee: niét groot, rustig, niet hoger, stieren (en ters en oudere): goed, vlot, extra hoger, slachtvee: kort, iets traag, niet lager, kalveren (gras en vette): kort, niet vlug ger, prijsh., nuchtere en mestkalveren: klein, vlot, flink prijsh., schapen en lam meren: goed, iets stugger, niet hoger, slachtpaarden: goed, stug, lager, werk paarden en veulens: goed, stug, lager, bokken en geiten: als vorige week, kalm, lager, varkens en biggen: kort, weinig, prijsh. STEENBERGEN Aardb. ind. Senga 8593, zw. bessen 6578_ rode bessen 41, aardb. cons. 55173, r.' bessen 4551, erwten 374 1/4, dubb. bonen 157163, aardapp. eerstel, zand bonken 2730, gr. 1320, driel. 11, kriel 3, eerstel klei bon ken 28, grote 1519, driel. 11, kriel 4, ei genheimers klei gr. 25, Sippema klei gro te 1316, bintje klei grote 1318. driel. 510, doré zand grote 1724, driel. 11, doré klei bonken 26, grote 15, drieL 11. TERNEUZEN, 16 juli Per 100 st.: sla I 5.50—12.50, II 4.10—4.90, per stuk: bloemkool A 73, A II 53—67, B II 20-^6, C II 22, afw. 1438. groene komkommers A 1220, B 1217, witte komkommers B II 15, per bos: selderie 735, peen 40 60, kroten 817, uien 68, per kg: Ba- rima bonken 2728, I 2025, drielingen 11, kriel 28. Eerstelingen bonken 32— 35, I 2029, drielingen 1113, kriel 12 16, asperges B II 232. C II 154, afw. 78. pr.bonen I 239—248, II 203—216, doppers II 1055, peulen II 160187, kroten 23, rodekool 2327, sav.kool 29—49, waspeen A II 60, prei A II 110, rabarber 5—10, tomaten A 107—121, A II 85—99, B 111 126, B II 95, C 81—101, C II 49—63, uien I 2631. Doré I 24, drielingen 11, per doosje: Talisman II 24—31, III 18, Red Gauntlet I 38—52, II 23—39, Sengana II 18 —30, Gorella II 27—38, Elisla II 20, rode bessen II 1122, frambozen I 4550, II 3544, kruisbessen I 25—28, per kg: rode bessen II 4050, III 40, kruisbessen II 4454, zwarte bessen I 101,5, II 94.5. Konstanz 486 (—1), Rheinfelden 363 (onv.), Ottenheim 445 5) Straatsburg 402 (+2), Maxau 592 (—7)', Plochingen 180 (+45), Mannheim 482 8), Stein- baoh 136 (onv.), Mainz 412 (—2), Bingen 308 (—7). Kaub 358 (—12), Trier 268 (—10), Koblenz 335 (—11), Keulen 360 (+2), Ruihrort 570 (—8), Lobith 1197 4), Nijmegen 979 (onv.), Arnhem 977 (onv.), Eefde-IJssel 532 (+4) Deventer 422 (+7), Monsin 5510 36), Borgharen 3943 (+26), Belfeld 1130 (+11), Grave ben. de sluis 507 1). AMSTERDAM (A.N.P.) In belangrijke mate ging de aandacht ter beurze gis termiddag uit naar de nieuwe Nederlandse staatslening, waarvan eergisteravond de meer dan 1 procent van de inschrijvingen is bekendgemaakt. Dit betekent dat, ten dele tegen de verwachting in, er heel sterk is gemajoreerd, en dat voor bijna 100 maal het maximum gevraagde bedrag van 300 miljoen, ofwel 30 müjard, is ingeschreven. Ter beurze was men over het algemeen nogal verrast 6 zepr sterke majorering en dus ook over de geringe toewijzing. Het was nog m^jk op deze eerste dag van verhandeling de juiste marktpositie van de meuwf stewitslenmg te peilen Men meende in de hoek dat men pais maandag een zuiverder beeld zal kunnen verkrijgen. Eergisteravond werd de lening, die is uitgegeven op °P 983/4' Gretermiddag werd geopend op 98 9/16, waarna 987/16 k^ers vÏiTlt^te mg 98'Pr0Cent' OTereenkt>™nde met de Op de aandelenmarkt was gistermiddag bijzonder weinig te doen. Wall Street betekende voor Amsterdam geen enkele stimulans, zodat de affaire in alle hoeken van weinig betekenis was. AKU zette de koersdaling van «rgriteren ™nder S munten kw®rtaf"jfers' .voort en ging terug naar 447, zodat een verlies van viif punten werd geleden. Uiteraard was ook nieuwsgierig naar KT M in de mededeling van de directie, vooruitlopende op het jaarverslag van 15 maanden v» Taf;:^:^tzetnwi«en uitgcbracht- v°°r klm halve gulden prijsgeven. De belangwektendr^Xdew'vaTS^M de uitbreidingsplannen in Ethiopië (o. a het en^l^ terZ?ke Van k£rSscheÜlig UH^ervmg' Het f°nds Werdn halfUpunt h<^ voorop ging. die van 215 K'RM ste tijd wel bijzonder hevkNZ^l ?atf ln d,t fonds zljn de laat- handel in de nieuwe lening „.i staatsfondisen trokken in verband met de verhandeld van 414 tot 417 86 belan®stem«g- Centrale Suiker werd

de Stem | 1965 | | pagina 17