ZAR ZAR Minister Den Uyl: Zorg over kostenstijging Griekenland nu in gevaarlijke crisis f wat....? enland HULST PRIJSMAA TREGELEN HANGEN IN DE LUCHT PRIJSGEDRAG IS SOMS NIET AL TE NAUW C.H.U. UITSTAPJE Vlieg-medische wereld verrast door avontuur Star fighter T.V. Walle en Zn. spotprijzen ZN |a4 I Vraaggesprek met nieuwe bewindsman ZEGE-SLOKJE Zuid-Afrika gouden kip op de slachtbank 22 IZ DE VOS in blik n :i maaltijd es r Notitiess R°ND |m| HET BINNENHOF Vliegtuig stort neer: zes doden Journalistenschool op Utrechtse Maliebaan Prijzenoorlog Gezond Bezwaren Acht maanden hechtenis voor poging tot aanranding Premier Zjivkov Machtsgreep kwam van pro-Chinezen Mijnwerker steekt drie vrouwen neer BETOGING IN ATHENE Gevangenisstraf voor leden Haagse bende Voor Nederland: Diakonaat komt in september in behandeling VIETNAMEZEN VRAGEN MEER AMERIKANEN Hardhandig pak slaag voor Haagse jongelui DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 JÜL1 1965 bij J. F. Seghers EDY en TOMADO KEN. ERVIEZEN n, Portemonnees, Porte- TIKELEN kunt u beslist ks de schooltijd niet i zoals altijd een mooie ille elektr. huishoudelijke en, zoals: EN, STOFZUIGERS, OMBINATIES KASTEN 1PVRIEZERS T 181 CLINGE tel. 2458 se Goede kwaliteit istallateur P.Z.E.M. gekoelde dranken parkeerterrein. OUWDE HOLLANDSE r BUITENLAND IS ALLES UW SMAAK u vertrekt in 15 minuten 'n diner üus - in 15 minuten klaar is duur in het buitenland ijvert weken vers le versnaperingen 95 cent gruyère 125 cent itensaus 175 ct. HE 10-20% korting wart, NU 22,50 vanaf 9,75 iets moois, NU 12,50 dekens 3,75 Ledikant- rde wieggarnituren 3,50 JURKEN 5,95 KA'S 7,50 BADLAKENS 3,95 RIJZEN verse werkhemden 6,50 korting 'eralls, sokken enz. ikprijzen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG „Het centraal planbureau heeft voor het hele jaar 1965 een stijging van de kosten van levensonderhoud met 4,5 pet. ge raamd. Tot dusver zit de trendlijn na uitschakeling van de seizoen invloeden hier een fractie van een procent boven. En als ik de laatste cijfers van het centraal bureau voor de statistiek zie, dan meen ik dat deze aanleiding geven tot zorg. Ik heb de indruk dat het in enkele sectoren met de prijsgedragsregels niet al te nauw wordt ge nomen. Er hangen dan ook enkele prijsmaatregelen in de lucht." Dit vertelde ons de nieuwe minister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl, tijdens een gesprek over prijsvorming en prijsbeheersing. s. (Van onze parlementaire redacteur P. van der Sanden) DEN HAAG Iedereen weer. Blijmoedig xoaren zij was er uit alle hoeken van het land naar Woudscho- ten gekomen om de jaarlijkse zomer- conferentie bij te wonen. Grote en kleine politici, afdelingsbestuurders gemeentebestuurders, gedeputeerden en landsbestuurders. Een heel uiteen lopend groepje dames en heren. Zij hadden slechts één ding gemeen: zij waren allen lid van de C.H.U. Nu zou het beslist te ver gaan om te beweren dat je dat ook kunt zien, maar voelen deed je het. Drie dagen lang hebben zij zich op en om het conferentieoord beziggehouden met de problemen Grote en kleine, ook van de C.H.U. zelf. Maar daar praat men liever niet hardop over. Dat gebeurt zo achter de hand. Maar goed, ze waren er alle maal. De oude doctor honoris causa Tilanus, still going strong. Hij vertelde ons dat hij zelfs nu nog regelmatig fiets.' En dan was er (natuurlijk) ir. C. Staf, vele jaren minister van Oorlog en de man aan wie de C.H.U. het ge deeltelijk te danken heeft dat zij poli tiek niet de allerbeste naam in het land heeft. Wat onwennig naast elkaar zaten de heren mr. Ynzo Scholten, een kwartaal geleden nog minister van Justitie, en prof. dr. Koos Andriessen, ontwerper van de natte mijnwet in de periode dat hij op Economische Zaken de eerste viool speelde. En oud-staats secretaris voor ontwikkelingshulp, dr. 1. N. Th. Diepenhorst, ontbrak natuur lijk evenmin. Hij schijnt met mr. Scholten onlangs een gezamenlijk standpunt te hebben ingenomen, het geen ook in de C.H.U. voorkomt: zij hebben beiden geweigerd om burge meester van Delft te worden als straks de heer De Loor met pensioen gaat. Wat zij wel gaan doen is nog in de schoot der goden verborgen. Aan mr. Beernink, gemeentesecreta ris van Rijswijk, fractieleider van de C.H.U. in de Tweede Kamer en voor zitter van de unie, mochten vragen worden gesteld. De meest vriendelijke opmerking over de A.R. was wel deze: „Laten we de A.R. maar laten uitster ven, dan groeit de C.H.U. vanzelf". Mr. Beernink heeft ook veel verteld over zijn reis naar Rusland. Hij had ont dekt dat wij in Nederland een heel verkeerde voorstelling van dat land en dat volk hebben. Het is er allemaal veel beter dan hij had gedacht en in sommige opzichten ook veel beter dan bij ons. Het onderwijs, de woning bouw, de metro's en noem maar op. Het loflied op de Sovjet-Unie van de heer Beernink had slechts één wan klank: hij wist niet precies hoe het nu met. de godsdienst stond. Tweemaal had de C.H.U.-fractieleider een kerk bezocht, maar, zo constateerde hij tot opperste verbazing van alle aanwezi gen: deze mensen spraken geen Hol lands CHRISTIANSTED (UPI) Kort na het vertrek van het Harry Truman-vlieg- veld van Christiansted op de Maagden eilanden, is een De Havilland-Dove van de Virgin Island Airways met 12 mensen aan boord m zee gestort. Zes mensen blijken daarbij te zijn om gekomen. Twee van de twaalf mensen aan boord worden vermist en lijn ver moedelijk verdronken. Twee van de vier overlevenden liggen in levensgevaar in een ziekenhuis van St.-Thomas. Wij hadden de bewindsman wat ge prikkeld door te stellen dat er ogen schijnlijk stilte was gekomen op het pryzenfront. „Sinds myn entree op het ministerie heb ik toch echt niet stil gezeten. Met verschillende instanties heb ik besprekingen gevoerd, waarbij myn uitgangspunt was dat de prysspel- regels van mijn voorganger gehand haafd moeten worden. Er is bij mij de overtuiging gegroeid, dat hier en daar die spelregels worden overtreden en daarom zyn enkele publieke maatrege len noodzakelijk. Bovendien heb ik de indruk dat er hier en daar binnenkort ook sprake zal zijn van prijsverlagin gen". De minister wekt de indruk dat hij nu hij eenmaal ingewerkt is de touwtjes strak in handen wil houden. ..Ik heb in al mijn besprekingen dui delijk laten blijken dat de bijzondere uitkering van 2 pet. geen invloed mag hebben op de prijzen, dus niet mag worden doorberekend. Dat geldt ook voor de middenstand, al heb ik de ver tegenwoordigers van deze sector de mo gelijkheid in het vooruitzicht gesteld dat er in 1966 iets kan gebeuren. Maar dan zal men wel eerst duidelijk moeten aantonen dat men in een zeer moeilijke positie is beland. Dat is trouwens op zichzelf niets nieuws, want de prijsspel- regels hebben steeds soelaas aangeboden aan degenen die beneden een redelijk rendement terechtkomen. En ik heb er zeker oog voor dat met name voor de middenstand en de kleine zelfstandigen het prijzenbeleid tevens een inkom- stenbeleid is. Onze doelstelling is, dat we de werknemers niet moeten bero ven van reële inkomstenverbeteringen, maar ook die anderen moet een redelijk bestaan worden gegeven". Maar van het onverbindend verklaren van de verticale prijsbinding is niet zo erg veel terechtgekomen, proberen we nog eens. „Daarover kan ik niet zo heel veel ieggen, want dat is primair het terrein van staatssecretaris Bakker. Ik geef toe lat er vele ontheffingen zijn gevraagd van deze maatregel en het bestuderen daarvan kost tijd. Maar het feitelijke effect nu reeds moet men toch niet onderschatten. Als we de elektrotechni sche branche nemen, dan zien we dat de handel een wezenlijke concurrentie voert door het geven van kortingen op de adviesprijzen van de fabrikanten. Dat maakt echt wel een verschil uit. Voorheen was het optreden als prijs breker bijna iets onoirbaars, nu denkt men er anders over. Ik hoorde juist dat er in Dordrecht zelfs een prijzenoorlog aan de gang is". „Tot zover dus de collectieve verti cale prijsbinding. De individuele zullen wij ook nader bezien. Mijn indruk dat er op dit gebied ook wel iets meer kan gebeuren". Maar als de minister zo fel bovenop de prijzen wil zitten, dan moet hij de nieuwe c.a.o.'s, waarin reeds rekening gehouden wordt met prijsstijgingen toch niet zo prettig vinden. We denken hier aan de c.a.o.'s voor Philips en de metaalindustrie, geldend voor drie ja ren, waarin is bepaald dat naast een omschreven jaarlijkse loonsverhoging de werkgever ook jaarlijks maximaal 2 pet. verhoging moet geven als de prij zen daartoe aanleiding geven. „Langlopende contracten hebben iets aantrekkelijks", aldus de minister. „De ondernemer weet namelijk waaraan hij toe is in de komende jaren. Hij weet wat hij aan lonen kwijt zal zijn en weet derhalve want hij moet verdienen om zijn oude niveau te handhaven. Hij moet zijn bedrijf dus zo organiseren da£ de verhogingen er uitkomen. Daar zit iets gezonds in. Aan de andere kant is het begrijpelijk dat de werknemers, die zich voor een aantal jaren vastleggen, wel enige zekerheid willen hebben dat de overeengekomen loonsverhogingen ook feitelijke verbeteringen inhouden en niet weer weggaan aan prijsstijgingen. Zo'n prijsindexclausule heeft ook ernstige bezwaren, want het prijsbeleid houdt prijsstijgingen, anders dan die als gevolg van externe factoren, juist tegen: de hogere kosten moeten ver diend worden. Natuurlijk kunnen wij de ogen niet sluiten voor de werkelijkheid: de kosten van levensonderhoud stijgen gemid deld 3 pet. per jaar en het zou wel vreemd zijn als dit verschijnsel nu op eens zou ophouden. Maar we mogen ons er niet bij voor baat bij neerleggen. Daarom vind ik het nodig dat de Sociaal-Economische Raad dit probleem in studie gaat nemen. In afwachting daarvan lijkt mij de clau- sule in de contracten voor Philips wel aanvaardbaar. Ik heb de indruk dat men daar wel in staat is de loonsverbete ring plus de eventuele loonsverhoging als gevolg van een stijging in de kosten van levensonderhoud, terug, te verdie nen via prodihktiviteitsverhoging. Maar vooralsnog zullen dergelijke contracten geen algemene ingang moeten vinden". DEN HAAG (ANP) De rechtbank in Den Haag heeft ie 33-jarige fabrieksar beider G. V. uit Monster veroordeeld tot elf jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en aftrek van de acht maanden in voorarrest doorge bracht. V. stond veertien dagen geleden terecht, verdacht ^an een poging tot aan randing van 'n negentienjarig meisje. Hij is intussen in vrijheid gesteld. Veertien dagen geleden eiste de offi cier van justitie tegen V. een jaar gevan genisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk en aftrek van het voorarrest. In november van het vorig jaar had V een advertentie geplaatst in een Haags blad, waarin hij een meisje vroeg als hulp in de huishouding. Toen een negen tienjarig meisje zich op deze adverten tie aanmeldde, maakte de man de af spraak, dat ze zich in de avond van 11 november zou komen melden in zijn wo ning in Monster. Zijn vrouw zou die avond naar een verjaardagsfeestje gaan en laat thuis komen. Toen het meisje kwam ging V. eerst een poosje met haar zitten praten. Plot seling drukte hij haar echter een In ether gedrenkte doek voor de mond. Het meisje verzette zich hevig en begon te gillen. Toen ze zich aan de greep van de man had ontworsteld, sloeg -ze een ruit stuk en riep om hulp. Daarop kwamen buren toegesneld. WENEN (Reuter) Premier Todor Zjivkov van Bulgarije heeft verklaard dat „pro-Chinese elementen" in april gepoogd hebben een staatsgreep uit te voeren. De poging was ondernomen door enkele sa menzweerders, die niet wisten wat zij werkelijk wilden. Naar aanleiding van berichten over een groot militair komplot zei Zjivkov tot ver slaggevers: „Denkt u werkelijk dat in onze socialistische maatschappij er wer kelijk een militaire opstand zou kunnen plaatsvindon? Ons leger is geen Latijns Amerikaans leger". Grote vreugde in Knokke, waar, zoals wij gisteren reeds meldden, de Nederlandse ploeg het song festival heeft gewonnen. Een overwinning, die een glas cham pagne waard is en die een goede verontschuldiging is voor een paar dolle streken. Hier krijgt Jan Arnts, languit op de grond liggend, een zege-slokjevan (v.l.n.r.) Connie van Bergen, Su- zie, Liesbeth List en Greetje Kauffeld. (Van onze luchtvaartredacteur) VLIEGBASIS LEEUWARDEN Er bestaat grote belangstelling in buiten landse luchtmachtkringen voor de lotge vallen van sergeant-vlieger A. J. Th. Hel ders, die, zoals wy gisteren uitvoerig be richtten, zyn Starfighter behouden aan de grond bracht nadat op dertien kilome ter hoogte zyn cockpitkoepel uiteen was gespat. Dit ongeval blykt uniek te zyn in de geschiedenis van het supersonisch en op grote hoogte vliegen. Men heeft het nooit aangedurfd mensen bloot te stellen aan de elementen op een dergelijke hoogte. Dat een vlieger de plotselinge tempe ratuurdaling (tot 50 graden onder nul) en enorme explosieve decompressie van de lucht in de stuurhut niet alleen over leeft, maar daarbij in staat blijft snel achtereen een groot aantal handelingen te verrichten die zelfs leiden tot het weer op gang brengen van de motor, heeft vooral vliegmedische kringen verrast. „Voor hen is het het avontuur van ser geant Helders een kip met gouden eie ren". zei men gisteren op de luchtmacht staf. „We hebben altijd aangenomen dat een man in die omstandigheden uit de kiafc gezogen zou worden". Het avontuur van de sergeant gaat nu over de hele wereld. Redacteuren van vliegveiligheidsbladen in alle Navo-lucht- machten grijpen het verhaal om hun eigen vliegers voor te lichten hoe je een supersonische jager veilig thuisbrengt na een gebeurtenis waarvan men tot woensdag dacht dat hij niet na te ver tellen was. Inmiddels staat het team on derzoekers nog voor een volkomen raad sel omtrent de oorzaak van. de plotselin ge breuk. Vogels zijn er op dertien kilo meter hoogte niet. Ook de aanwezigheid van andere voorwerpen (een meteoriet of iets dergelijks) wordt voor onmogelijk gehouden. Het is niet onwaarschijnlijk dat een constructiefout een soort ingebouwde spanning in het cockpitglas verant woordelijk is voor het ongeval. Sergeant Helders zei hierover: „Ik heb niets gezien of gemerkt dat de breuk kon veroorzaken. Het gebeurde gewoon". Op de foto: Sergeant-vlieger Helders (36 en vader van twee jongens) voor zijn Starfighter. ATHENE (UPI) De Griekse politie en veiligheidstroepen heb ben gisteren slechts door een snel ingrijpen kunnen voorkomen dat grootscheepse demonstraties ten gunste van de „afgezette" premier Papandreou zouden worden gehou den. Op het „Plein der Zuchten", in de bin nenstad van Athene, wist een menigte een betoging op touw te zetten. De Griekse crisis, die de ernstigste wordt genoemd sinds de communistische op stand van vlak na de tweede wereld oorlog, is ontstaan door een ernstig ver schil van mening tussen (ex)-premier Papandreou en de 25-jarige koning Kon- stantijn. Om demonstraties die misschien uit de hand zouden kunnen lopen te voorkomen heeft Novas John Toumba aangesteld tot minister van openbare orde en waar schuwde, dat niemand zou worden toe gestaan rust en orde in gevaar te bren gen. Tel. 262 UTRECHT (ANP) Het is vrijwel ze ker, dat de hogere school voor de jour nalistiek de beschikking krijgt over hi gebouw van de rijkskweekschool aan d Maliebaan 61 in Utrecht. De huidige b< woners zullen het pand in de zomer va 1966 verlaten, waarna de gemeente ht gebouw overneemt. Onderhandelinge daarover zijn nog gaande. Utrecht wi het gebouw daarna ter beschikking stel len aan het stichtingsbestuur, dat de ho gere school voor de jouranlistiek eerste in ons landt gaat beheren, school start op 1 september 1966. DEN HAAG (ANP) Zes strafrechte- lyk meerderjarige Haagse jongens, die in vorige maanden in 't Haagse Bos man nen hebben aangevallen, zijn gisteren door de meervoudige kamer van de recht- oank in Den Haag veroordeeld tot ge vangenisstraffen van zes weken, een maand en zeventien dagen, alle met af trek van voorarrest. De rechtbank achtte niet bewezen, dat jongens mannen in het Haagse Bos wadden beroofd. De jongens werden allen eroordeeld voor het gezamenlijk open- ik geweld plegen. In groepen waren zij •rhaaldelijk naar het Haagse Bos ge- ian. Zij daagden er mannen uit, tuig- n hen af en bestalen hen ook wel eens. ijl slachtoffers deden aangifte bij de illtie. De zes thans veroordeelde jongens (dol vormden met acht strafrechtelijk min- De derjarigen samen een jeugdbende. WASMES (België) (UPI) De Belgi sche politie zoekt een op Sicilië geboren mijnwerker, die vannacht', zyn vrouw, schoonmoeder en schoonzuster tijdens een ruzie heeft neergestoken. De drie vrouwen zijn opgenomen in een ziekenhuis. De toestand van de echtgenote en schoonmoeder is zeer ern stig. Pietno Castiglione (29), vluchtte na de drie vrouwen te hebben neergestoken. Het motief voor de daad is niet bekend. De toestand van de slachtoffers is zo danig, dat ze nog niet verhoord kunnen 'worden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De commissie, die advies uit moet brengen over de mogelijkheden van het diakonaat voor gehuwden in Ne derland, zal de eerste bijeenkomst be leggen in de laatste week van september. De commissie zal bestaan uit vier pries ters, een broeder en een leek en wordt ingesteld door de Nederlandse bisschop pen. Hoofdaalmoezenier Huybregts uit Bre da zal in verband met deze bijeenkomst in de tweede week van september naar Assisië gaan, waar het onderwerp in een werkvergadering ter sprake komt. De instelling van de commissie is een gevolg van het vorig jaar genomen be sluit van het concilie, om het diakonaat in de Kerk als zelfstandig ambt opnieuw in te stellen. Daarbij werd de mogelijk heid opengelaten, dat ook gehuwde man nen de diakenwijding ontvangen, met die beperking, dat een ongehuwde diaken niet mag trouwen. Er zijn twee vormen van diakonaat mogelijk. Bij de eerste, waarbij de diaken optreedt als assistent van de priester bij mis-viering, commu nie-uitreiking, begrafenis en doopbedie- ning, is een korte vooropleiding vol doende. Bij de tweede, waarbij de diaken een uitgebreidere taak krijgt, die o.m. prediking, sociaal-charitatief werk en godsdienstlessen omvat, is een vorming van enkele jaren noodzakelijk. De keuze tussen beide vormen hangt af van de vraag of de bisschoppen het diakenambt in Nederland als nevenfunctie of als hoofdtaak wensen te zien. Eventueel zou den ook beide vormen mogelijk zijn. GEORGE NOVAS nieuwe premier Verwacht wordt dat alle nieuwe minis ters deel zullen uitmaken van de cen trum-partij, die op het punt staat in twee delen uiteen te vallen. Novas heeft gezegd, dat hij de „agres sieve houding" van Papandreou betreurt en dat hij een „patriotische taak" vol voert door het mandaat, dat de koning hem heeft verleend, uit te voeren. Vermoed wordt dat Novas zich voor de steun van een parlementaire meerder heid niet alleen op zijn eigen centrum partij kan verlaten, die 172 van de 300 parlementszetels inneemt, maar een be roep zal moeten doen op de rechtse ere* partij. Na jaren van ongekende bloei schijnt de economische opgang in Z.- Afrika, die verleden jaar haar hoog tepunt bereikte, geleidelijk aan af te nemen. Nog voor het einde van dit jaar zullen de Zuidafrikanen worden geconfronteerd met een aantal ont nuchterende feiten m.b.t. hun in de laatste jaren goed uit de kluiten ge wassen nationale huishouding. Zo wordt de woning- en utiliteitsbouw in zijn ontwikkeling geremd door een tekort aan materialen en, wat wel licht nog belangrijker is, men heeft in ue ,sJector, 'n ernstig gebrek aan ge schoolde arbeiders. Bovendien wordt het zaken- en industriële leven ge confronteerd met een verontrustend tekort aan leidinggevend personeel Aangezien de apartheidspolitiek van ie Zuidafrikaanse regering uitdruk kelijk verbiedt niet-blanken te werk te stellen in geschoolde functies dc situatie in de speciaal voor kleurlin gen gecreëerde gebieden hierbij bui ten beschouwing latend worstelt het land met het onoplosbare pro bleem de technische en administra- tieve elite, die noodzakelijk is om leiding te geven aan een gemeen schap van 17 miljoen mensen, te re kruteren uit een groep van 3.300.00 blanken. Ofschoon de immigratie in dit opzicht voor de regering enige verlichting heeft gebracht, zal 'het niet eenvoudig zijn het aantal (uit sluitend blanke) immigranten op 40.000 per jaar, zoals in 1964 te handhaven. Het woningtekort is daar in niet onbelangrijke mate debet aan. Het gebrek aan geschoolde ar beiders is slechts een van de proble men, die hun intrede hebben gedaan in de nieuwe welvaart. Gevaarlijker is echter de inflatoire dreiging. Ver leden jaar steeg het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud met meer dan 4 procent: de sterkste toe- napie sedert de tweede wereldoorlog. En dat terwijl de verontrustende trend zich ook in de eerste periode van 1965 heeft voortgezet. Met een si tuatie. waarbij de lonen de prijzen opjagen, is al met al een potentieel inflatoir klimaat geschapen. De sterk ste economische troef, die Zuid-Afri ka op tafel heeft, is de goudproduk- tie, die vorig jaar een waarde ver tegenwoordigde van 335.250.000 pond sterling. Zonder deze bijdrage in 's lands economie zou de republiek tot over haar oren in de schuld ste ken. Maar ook de mijnbouw ziet zich, evenals de andere sectoren in het economisch leven, geconfronteerd met gestaag stijgende kosten. Daarbij komt, dat de goudmijnen de enige tak van industrie vormen, die de ge stegen lasten niet aan de consument kunnen doorberekenen. De goudprijs staat vast en wanneer de kosten stij gen worden de al nauwelijks renda bele bedrijven verliesgevend, terwijl de nog winstgevende ondernemingen tot marginaal werkende bedrijven af glijden. Een werkelijke inflatie zou de Zuidafrikaanse kip met de gouden eieren kunnen slachten. Daarbij komt nog, dat als gevolg van de gunstige conjuncturele om standigheden en voorwaarden de aan schaf van consumptiegoederen sterk is toegenomen. Dit had tot resultaat, dat de invoer pijlsnel steeg, terwijl de Zuidafrikaanse export slechts met De uitvoer van goud buiten beschouwing latend, beteken de een en ander voor Zuid-Afrika, dat de betalingsbalans in 1964 een te kort aanwees van 291 miljoen pond, terwijl dit tekort in 1963 143 miljoen 500.000 pond bedroeg. Als de trend van het eerste kwartaal van dit jaar zich voortzet kan men rekenen op een tekort over 1965 van 344.200.000 pond, hetgeen lang niet gedekt wordt door de uitvoer van goud. Als oorzaken van de teleurstellen de exportresultaten worden genoemd: de ernstige droogte, die op het ogen blik in Zuid-Afrika heerst, en de in ternationale boycot van Zuidafri kaanse produkten, een actie als pro test tegen de apartheidspolitiek van de regering-Verwoerd. Voor de re gering zijn deze ontwikkelingen aan leiding geweest in bepaalde secto ren het heft in handen te nemen. Zo is de bouw van bepaalde luxueuze projecten aan beperkingen onderhe vig, terwijl voorts de kredietverle ning aan banden is gelegd. In economische kringen gelooft men, dat er in de toekomst nog meer van dergelijke maatregelen zullen worden genomen,een mening, die ook in dagbladcommentaren al tot uiting is gekomen. Hoewel men in welingelichte krin gen de mening is toegedaan, dat de voorspelde moeilijker tijden niet noodzakelijkerwijs het einde van de economische opgang behoeven te be tekenen, gelooft men wel, dat de ko mende periode vertraging te zien zal geven van de stormachtige ontwikke ling, die in de afgelopen vijf jaar VERWOERD nog groter staatsingrypen? heeft plaatsgehad. En dat men terug zal keren tot een gang van zaken, die meer op de werkelijkheid is geba seerd. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/SAIGON Harri- man, president Johnsons speciale reizende ambassadeur, heeft gis teren in Moskou verklaard, dat de Verenigde Staten en de Sovjet unie, alleen niet in staat zijn het Vietnamese conflict op te lossen. „Het gaat niet tussen ons en de Sovjet- Unie, maar tussen Noord- en Zuid-Viet- nam", aldus Harriman, die een gesprek heeft geliad met premier Kosygin over de ontwikkeling in Zuidoost-Azië. Wanneer de Amerikaanse minister van defensie, Robert McNamara, die gisteren voor een vijfdaags bezoek in Vietnam is aangekomen, de toestand ernstig genoeg vindt, zal hij besluiten tot mobilisering van Amerikaanse reservisten voor de strijd in Vietnam. In een toespraak tot de Zuidvietnamese leiders op het vliegveld van Saigon ver klaarde McNamara, dat drie Amerikaan se presidenten de verplichting hebben aangegaan Zuid-Vietnam te helpen. „En wij zullen deze verplichting nakomen", aldus de minister. De Zuidvietnamese regering heeft Mc Namara gevraagd om uitbreiding van de Amerikaanse strijdkrachten. Van haar kant heeft zij toegezegd het Zuidvietna mese leger met 100.000 man te zuilen uit breiden. Sinds 1 januari 1961 zijn in Vietnam 501 Amerikaanse militairen gesneuveld, ,7 s'i.erven door andere oorzaken, als vliegtuigongevallen enz. Tijdens gevech ten werden 2720 Amerikanen gewond en 41 worden vermist. DEN HAAG (ANP) Wegens mislian- deling van twee jongens en een meisje heeft de Haagse politie drie mannen aan gehouden, van wie er twee gisteren ziin ingesloten. J De mannen werden, onder invloed van sterke drank, niet toegelaten in een dans school in Den Haag. Zij vielen daarop twee jongens van achttien en negentien jaar aan, die zo werden geschopt en ge slagen, dat zij zich onder dokterbehande ling moesten stellen. Ook een zeventien jarig meisje, dat zich in gezelschap van de twee jongens bevond, werd mishan deld. Pe daders wisten te ontkomen. De po litie hield ze enige dagen geleden aan. De mannen, bekenden van de politie, gaven de mishandeling toe.

de Stem | 1965 | | pagina 15