„Top" vakantie-seizoen begint: wel drukte - geen paniek Op de thee bij AN.W.B.-informatrices hebben drukke tijd achter de rug Nederlands grootste bok nn werkeloos OOSTERSCHELDE GAA T DICHT DON Centrum vil helpen SPELDJE GRATIS ntakt lenzen ZEEUWSE KUSTSTROOK STROOMT VOL Grote schade aan grond door leidingen Foto's van Mariner komen door Nog steeds in de steigers VREEMDE VRAGEN AAN DE BALIE De „Ir. Snip- 4 miljoen - opgelegd Minister Suurhoff: Ondanks nieuwe haven Yerseke iwoningen Problematiek K U KUNT Firma Dronkelaar en Buijze Vandaag Grenskantoren: Wij fiksen het weV' VISKOM Rectificatie HOOG WATER ONGEVALLEN Morgen Z.L.M. bezorgd Eerste geslaagden lagere land- en tuinbouwschool Volgende week in Middelburg RINGRIJDEN VOOR TOERISTEN Toren van Zierikzee Ook gewone man maakt verre sprongen In eigen land Kanariepiet Bessen leden van regen Oosterschelde brug in laatste stadium Doorgang scheepvaart DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 16 JULI 1965 Gezinszorg Hontenisse is omge» tot een orgaan, dat zich nu ook le verdienstelijk maakt op grond- van de gemeente Vogelwaarde,. iaarverslag maakt ook gewag van rtvarende wijze, waarop de «eer mecnschapswerk van het nu en- ren geleden opgerichte „centrum* i is gegaan. De sectie stelde o.m quête in op het stuk van d< dsbesteding. Een en ander re«ul- in de oprichting van verschillen enigingen, terwijl de aantallen Ier an bestaande verenigingen veelal rkelijk werden uitgebreid. winterprogramma, dat dit keet g in enkele inleidingen over „hej kan als „zeer geslaagd" worder nerkt. De secretaris van het een* de heer B. A. de Schepper, were augustus van het verslagjaar be- n bij een auto-ongeluk. Hij moesl anuari j.l. in het ziekenhuis blij- 'ijn afwezigheid heeft zijn weer* jehad o-p de activiteiten van hel bestuur heeft een zuinig fi- ieel beheer moeten voeren. Dat uime subsidies van het rijk, de ente Vogelwaarde, het Infcerde- al Centrum, de vier parochies ok de parochie Boschkapelle zich nu bij het centrum aange- en particuliere bijdragen laren een gunstig exploitatiesal- Verruiming van de geldmiddA- is echter gewenst, evenals een ere uitbetaling van de gemeen te en rijkssubsidies. iet jaarverlag zijn ook de bevin- van de maatschappelijk werkster, uw C. de Waal-Blommaart, op-ge- Zij gewaagt van een intensive- J an de contacten met de in aan- genomen cliënten. Zij betoog/ Dben ervaren, dat er veel ..orauit ïken huwelijksproblematiek" is er net het openbreken van de dorper nzekere houding t.a.v. de opvoe seksuele voorlichting en vrijetijds ling groeit." Het bevorderen val chting over deze zaken behoort ie mening van mevrouw De Waal, taken van het centrum. Mevrouw aal heeft inmiddels afscheid geno- ils maatschappelijk werkster. Haar *er is de heer O. Vosveld uit Hulst. (Advertentie) BEKOMEN 'n Bezoek is de moeite waard Bij aankoop van f 500, iskosten voor 2 personen vergoed JIDZANDE - Tel. 01170-2162 KNEUZEN - ZUIDLANDSTR. Tel. 01150-3529 (Van een onzer verslaggevers) GOES/BERGEN OP ZOOM/BREDA. De bouwvakvakanties zijn voor Zeeland de topweken van het seizoen. Vakantiepensions, zomer huizen, bungalows, kampeerterreinen en alles wat direct aan de kust nog meer vakantiegangers kan bevatten is dan ook meer dan vol. Wat meer landinwaarts is er echter nog wel ruimte. De zomerwoningen en bungalows zijn trouwens al voor een deel in de herfst van het vorige jaar verhuurd. De prijzen variëren van 150 tot 300 gulden per week! Aan de grenspost Eede bij Aardenburg begon gisteravond de stroom I vakantiegangers, vooral naar de Belgische kust en Noord-Frankrijk, al op gang te komen. Door een „soepele" houding, die vooral door de dou ane en marechaussee t.a.v. het reizigersverkeer wordt aangenomen zal hier echter van opstoppingen geen sprake zijn. IAan de grensposten Kapellebrug en Sas van Gent achtte men helemaal geen reden tot paniek aanwezig. „Een beetje drukker dan normaal. We kunnen het wel aan," zei men ons. De bouwvakvakantie zal vooral oorzaak zijn van een grote drukte, vanmiddag, bjj het veer te Zjjpe, door het grote aantal verwachte toeristen, dat naar Schouwen- Duiveland wil worden overgezet. Wachttijden van 6 tot 7 uur, zoals vorig jaar, zullen echter niet meer voorkomen omdat een niet gering aantal gebruik zal maken van de Grevelingendam. Op een wachttijd, op het drukste moment, van een uur of drie mag wel worden gerekend. De R.T.M. brengt vanmorgen om 9 uur twee ponten in de vaart. Het grenskantoor Nispen verwacht wel een iets grotere drukte, maar zeker geen sprake van overmacht. De politie in de steden, o.m. Breda, houdt vooral het verkeer in de gaten, dat naar de Zeeuwse stranden en naar Duitsland gaat. De verkeersgroep van de Rijkspolitie te Breda brengt in deze da. gen alle beschikbare mankracht op de weg. Door eigen vakantieperikelen zijn dat dnc surveillance-voertuigen De Bredase politie houdt een extra oogje in het zeil op ae normaal al drukke door gangswegen van de stad. De douanepost Wernhout had gister morgen al een bijzonder grote drukte tc verwerken. Het was een forse uittochi naar België, Frankrijk, Italië en Spanje Maar alles kon vlot verwerkt worden. De extra vakantiedrukte, die overigen ook buiten de bouwvakkersweken goed merkbaar is, kan echter altijd wel wor den opgevangen, desnoods met assistentie van personeel bij het goederenvervoer zodra daar even sprake is van een „adem pauze". De kampeercentra bereiden zich voor op de gebruikelijke invasie. Wat de zomerhuisjes aangaat is dat al lang rond want op het Oosterhoutse Kat jeskelder b.v. zijn ieder jaar rond Pink- iteren de huisjes al „weg", ren. Vandaar dat er zelfs in 's lands vergaderzaal vragen aan de regering over zulke dingen als kampwinkeltjes en kampee.rdersproviand gesteld kun nen worden. Mevr. Brautigam (P.v.d.A.) vroeg de minister gisteren of er iets gedaan kan worden tegen het feit dat de kampwin kels aan de gewone winkelsluitings voorschriften moeten voldoen. RNEUZEN —In het verslag over Terneuzen gehouden raadsvergad?- gisteren in ons blad afgedrukt, zit Eóutje: de overslag activiteiten, die overslagbedrijf Terneuzen ,,Ovet ontplooit, geschieden ten behoed de Cokesfaibriek te Sluiskil en voor ito-vervoer van kolen naar vooral d-Frankrijk. rgen. zaterdag 17 juli Hansweert: en 17.35; Terneuzen: 4-50 en 16.58; imgen: 4.16 en 16.29; Wemeldinge: ?n 18.19- Het verkeersplein Oudenrijn zal er uit gaan zien als een overbevolkte viskom. Veertien politiemannen helpen de stoplichten een handje Volgens onze informaties zal oost-Ne derland na vandaag nog maar weinig plaatsruimte bieden aan kampeerders en pensiongasten. Vooral de Amsterdam mers bevolken de campings in dit ge bied. De kuststreek van noord-Holland zal talloze Duitsers moeten opvangen. Som mige kampeerterreinen hebben uitwijk mogelijkheden geschapen, door voor de duur van veertien dagen weilanden af te huren. De kusthotels zitten nage noeg vol, maar men beschikt over een groot aantal particulieren adressen. De waddeneilanden verwachten een nieuw record, zo wordt ons uit De** Burg gemeld. Er vaart een nieuwe, gro- BREDA, VRIJDAG. De huisvrouwen (en eventueel hun echtgenoten) die in Breda de indrukwekkende meubelexpo sitie van débé-meubelen n.v., Teteringse- dijk 89bis, bezoeken, wacht een prettige verrassing. Niet alleen kunnen ze er vrij blijvend kennismaken met de nieuwste modellen bankstellen, eet- en slaap kamers, bergmeubelen en tafels in alle prijsklassen, maar iedere bezoeker krijgt naar verkiezing een kop koffie of thee (met iets erbij) aangeboden. Terwijl de ouders deskundige voorlichting krijgen, wacht hun kinderen ranja met een rietje. Een leuk initiatief, temeer daar de toe gang tot de tentoonstelling gratis is. Als u er eventueel wil kopen, kunt u er be stellen voor levering via een meubelhan delaar. Geopend: maandag en vrijdag van 8.3021.00 uur; dinsdag, woensdag en donderdag van 8.3018.00 uur; zaterdag van 8.3017.00 uur. NEUZEN xor 20 uur Sergeants 3 g and 20 uur De beul van Venetië, 14 j- LSINGEN xor 20 uur Vuurgevecht om Casa ande, 14 j. hambra 20 uur Hup Frankrijk, a-L DELBURG ty 20 uur Hup Frankrijk, a.l. -4 retro 19.30 uur Eddie gebruikt ge- Md, 14 j. and 19 en 21 uur De beul van V* tië, 14 j. 1SINGEN xor 19 en 21 uur Vuurgevecht o*11 sa Grande, 14 j. ,.v hambra 19 en 21 uur Hup Frankttl5, leeft DELBURG ;y 20 uur Hup Frankrijk, a.l. ;ctro 19 en 21.15 uur Eddie geblf*' weid, 14 j. NEUZEN xor 20 uur Sergeants 3 TBURG 1 del 20 uur Gif in het bloed, 1® J' v.d. Bergen 15 uur Kermisschieti'^ de Vilder 15 uur Kermisschieting ST uur Batavieren-schieting Graanbeurs 15 uur Amusem®" iziek WACHT/MOERBEKE Bonne 15 uur Schieting [)DORPE de Block 15 uur Schieting LIPPINE Witte Paard 15 uur Schieting Hoekske Dansen tsOORDEN ïsterschelde 16-19 uur Zeeheng® ijd ZHC-De Vogel KDENDAMME n j.Mde- Doene 14 uur Vicboria-tulbandscm ■S (Van een onzer verslaggevers) GOES Het aantal leidingen, dat in Zeeland wordt gelegd, neemt alsmaar L toe Voor de grondgebruikers brengt voor al het cumulatief effect van al deze door- sniilrtmgene rnstige bezwaren met zich *s ™et name in oostelijk 5?, ui JiV e/en en de hals van Zuid-Beveland het geval. t 1 dagelijks bestuur van de Zeeuwse fe"hZ7, ,Maa'schappij. dat zich hto® over heeft beraden, is van oordeel dat er ui de genoemde gebieden grote schade 1 zowel het huidige als het toekom Jn-ITnd,gebruik, 2al ontstaan. Het da gelijks bestuur zal een nauwkeurig on derzoek naar de gevolgen van de door snijdingen laten instellen Overigens werd er lijdens de verea- ïrmg van het dagelijks bestuur op ge- ezen dat het overleg, dat door het Landbouwschap over schadevergoedingen Wordt gevoerd, niet plaats vindt namens Je belanghebbenden. De uitkomsten van de vergoedingen, die uit deze besprekin gen resulteren, moeten beschouwd wor den als gemiddelden en als een advies. Ook de verkeersproblemen op rijks leg 58 zijn in het dagelijks bestuur van de Z.L.M. besproken. Het bestuur was van mening, dat voor de rondweg om Jkiabbendijke een snelheidsbeperking tot 70 km noodzakelijk is. Het bestuur zal in overleg met verkeersdeskundigen nagaan nop filevorming als gevolg van landbouw- yei'keer op rijksweg 58 voorkomen kan worden. Het bestuur was zeer teleurgesteld over de afwijzing van de subsidie-aan vrage ten behoeve van electriciteitsaan- sluitingen van warenhuizen en waterlei- dingsaansluitingen van grasland. Het be- fllLUra^.aSoVa.n °,ordee] dat de statuten van het Ontwikkelingsfonds gewijzigd I rial hplnnn U "U™ °m te bereik™ I kunnen i ordwikke,lnssinitiatieven kunnen worden gehonoreerd. te veerpont op Texel (70 auto's 500 pas sagiers) onafgebroken tussen Den Hel der en het grootste waddeneiland op en neer. Zuid-Holland zal overvolle stran den te zien geven. De ANWB voorspelt, dat de eerste en de meeste verkeersongevallen zaterdag morgen zullen plaatsvinden. De eersten van de zwerm die het vroegst en het snelst onderweg willen zijn krijgen dan last van vermoeidheid, ze hebben (als ze oostwaarts rijden) de zon recht op de voorruit en dan worden er al gauw brokken gemaakt. Het zou de mooiste bouwvakvakantie van allemaal worden als er deze keer eens geen ongelukken gebeurden. Maar dat is een vrome wens. Een advies voor iedereen is tenslotte: denk om de vereiste papieren als u de (Advertentie) grens overgaat. Voor die tijd moet aan een aantal formaliteiten worden voldaan zoals een geldig paspoort of toeristen- kaart voor de berijder en eventuele duo-passagier (in een groot aantal lan den kan worden volstaan met een pas poort, dat niet langer dan vijf jaar is verlopen) en een groene kaart als bewijs van verzekering tegen wettelijke aan sprakelijkheid. Deze kaart moet men aanvragen bij de verzekeringsmaat schappij waar de W.A.-verzekering voor de bromfiets is afgesloten. Ook is in alle gevallen een NL plaat of transfer voor geschreven. Voor toeristische tochten per brom- fiest naar de Westeuropese landen is voor tijdelijke invoer van deze twee- wieler in het algemeen geen carnet of triptiek vereist. Óp deze regel zijn ech ter uitzonderingen. Zoals bijvoorbeeld in Engeland waar men een tijdelijk in voerbewijs vraagt. Het verdient dus aan beveling dat voor dat men vertrekt zich op de hoogte te stellen van de gel dende regels in het te bezoeken land. (Onder deze regels verstaan wij natuur lijk ook de verkeersregels die van land tot land verschillen.) (Van een onzer verslaggevers; GOES De lagere land- en tuinbouw school te Goes heeft haar eerste gedi plomeerden afgeleverd. Vier leerlingen slaagden voor het land- en tuinbouw- diploma. Zeven leerlingen behaalden alleen het landbouwdiploma. De leerlingen, die ook het tuinbouw. diploma hebben behaald, hebben in een stoomcursus van tien weken hun tweede tuinbouwjaar afgewerkt. Van de vijf jongens, die aan deze stoomcursus heb ben deelgenomen, viel er één af. De heer F. de Groene, voorzitter van de commissie van toezicht, heeft woens dagmiddag tijdens een eindles de diplo ma's uitgereikt. Namens de gemeente Goes sprak mr, J. v. d. Buret een feli citatiewoord. De heer M. Steijn compli menteerde de jongens namens de N.C.B. WASHINGTON (U.P.I.) President Johnson heeft donderdagavond de me dedeling ontvangen dat cle fotografi sche resultaten van de missie van het ruimteschip Mariner-4 zich ontwikkelen „volgens de verwachtingen". Dr. William Pickering, hoofd van het laboratorium voor straalaandrijving te Pasadena in Californië, verwacht twee foto's per dag te publiceren. Het zal tien dagen duren eer alle verwachte foto's zullen zijn ontwikkeld. Volgens Pickering schijnt de bandre corder normaal te werken. Vermoede lijk zullen alle twintig verwachte foto's overkomen, al zal het een langdurige geschiedenis worden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Volgende week don. derdag 22 juli zullen in Middelburg ring- rijderijen te paard en met sjezen worden gehouden. Deze ringryderjjen zijn be doeld als kijkspel voor de toeristen. De wedstrijden zullen om tien uur be ginnen. Aan het Molenwater zullen onge veer 15 ringrijders in sjezen en 20 rijders te paard in actie komen. Om één uur zullen de deelnemers aan de wedstrijden in optocht door de stad trekken. In deze optocht zullen ook twee oude huifkarren meerijden. Na de optocht zullen de wedstrijden warden voortgezet De muziekvereniging E.M.M. uit Seroos kerke zal zowel op het Molenwater al tijdens de optocht haar medewerkiir verlenen. E.M.M. treedt op in kledei dracht. Vóór de wedstrijden zullen de sjezeu gekeurd worden. Hiermee wil men voor komen dat een van de „oudjes" het ir de hitte van de strijd begeeft. Een geheel uit dames bestaande jury za beslissen welke sjees het mooist versierd is. Ook de Walcherse klederdrachten zul len door een aparte jury worden beoor deeld. ZIERIKZEE Zes jaar is men nu al bezig het het restaureren van de eeuwenoude Sint Lievens- monstertoren in Zierikzee. En, zeggen de restaurateurs, er ko men nog wel zes jaren bij, voordat dit omvangrijke werk klaar is. De gotische toren, die stamt uit het jaar 1454, wordt hoofdzakelijk aan de buitenkant gerestaureerd. Het zou onbegonnen werk zijn, ook de binnenkant een opknap pertje te geven, aldus de men sen die het weten kunnen. De Zie- rikzeeënaars zullen dus nog een poosje tegen een onvoltooideto ren in de steigers moeten kijken. Want, hoe vreemd het ook moge klinken, de toren is nooit afge maakt. Volgens de inmiddels al honderden jaren oudeplannen had op de nu 56 meter hoge to ren nog een lengte van 120 meter moeten komen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op liet onlangs geopende nieuwe bijkantoor van de ANWB te Breda heeft men al weken lang de handen vol aan de opvang van duizen den. die de komende weken met vakan tie gaan. De drukte heeft men in Breda eigenlijk al te verwerken sinds de ope ning van dit fraaie bijkantoor op 21 juni. De laatste weken spitst zich die drukte toe op de komende vakantie voor metaal- en bouwvakkers. De zes personeelsleden die aan de balie inlich tingen verschaffen kunnen het werk er nauwelijks aan. Het bijkantoor te Breda moet reke ning houden met een groot achterland. Er komen zelfs mensen uit Zeeuws- Vlaanderen en uit Tilburg om informaties. Zaterdag bereikte de drukte een top, toen ruim tweehonderd mensen zich aan de balie meldden voor het verkrijgen van inlichtingen het inwisselen van de viezen of voor de aanvrage van kampeer - ten. „Konden we de mensen er maar eens van overtuigen" zo zei ons de bijkan toorhouder, de heer J. P. W. van der Pol, „dat het ook in hun eigen belang is, wanneer zij niet op het laatste nip- P^r j011? dichtingen komen". aa«°2 l dUs in Breda. Niet alleen aan de balie, maar ook op de produktie- UootVl18 waa,r dagelijks zo'n 250 kamp- kaarten worden verzonden. m.tLfPUrakk?rs en de werkers in de van ril» m,aken 'n belangrijk deel uit. beHnoU?u°ep kamPeei'ders. Uit de grote dele ma ,ng de la3tSte Wak6n VOOr de ANWR ""tocht blijkt duidelijk, dat de hoipr^oKen 1"stellmS meer is voor man kon* 0 5 al*een- De gewone is fnkf rempelvrees meer- -Het i, aldus de heer Van der Pol zioh steedfm me' ?rotere reiservaring zioh steeds meer zeil behelpen". dérDpoirbeheeiU/0 VUldt de h<3er Van der Pol, „heeft de weg naar de ANWB gevonden en hij behoort bepaald tot de meest dankbare categorie mensen aan de balie Hij is niet kritisch in zijn ver langens. In de meeste gevallen wil hij een goed kampeerterrein. De hausse van vakantiegangers naar Duitsland of België is aanzienlijk afgenomen. Dc grootste belangstelling ook onder de bouwvakkers gaat uit naar Jtalië. Er is natuurlijk een belangrijke groep die de vakantie in eigen land wil door brengen. De heer Van der Pol heeft echter de indruk, dat die groep steeds kleiner wordt. Ook de gewone man heeft buitenland ontdekt en hij doet die ontdekkingen met grote sprongen tege lijk. Hij zoekt het niet meer in het Rijn land of in de Belgische Ardennen of Luxemburg. Hij vliegt met zijn tentje 01 zijn na lang sparen verdiende caravan uit naar Italië. Ook hij wil zeker zijn van de zon. Voor de informatrices heeft het er ge spannen de laatste weken. Mej. C. Bee- nen, 21 jaar oud en al sedert vier seizoe nen bij het ANWB-bijkantoor te Breda werkzaam, staat zo per dag zeker hon- derdvijftig mensen te woord ,,Het is vermoeiend werk", vindt zij, „maar het is toch ook wel plezierig om mensen met je adviezen van dienst te zijn ,De mensen stellen soms de meest wonderlijke vragen. „Hoeveel geld moet ik meenemen, heb je in Denemarken ge_ ijk- of wisselstroom, kun je vissen in de Titissee. kan ik zeshonderd kilometer )er dag rijden?" „Er kwam laatst een oude dame met de vraag of zij haar kanariepietje mee naar Italië mocht nemen. ..Nou mag je ,zegt mej. Beenen. „grote' partijen vo gels inderdaad uitvoeren naar Italië, maar een kanariepietje, neen dat gaat niet". De vijfentwintigjarige informatrice. mej. E. van der Neut werkt al vijf jaar bij de ANWB. Zij is de vreemde vragen al een beetje gewoon. Zij heef wel een beetje vreemd gekeken, toen onlangs een dame op haar kampkaart als naam in vulde: ,,Engelina van Kampkaart". De vrouw was kennelijk zo bezeten van de mogelijkheden die zij met deze kaart kreeg, dat zij haar eigen naam vergat in te vullen. (Van onze correspondent) KAPELLE De regen van het begin van de week is funest geweest voor de valiteit van de rode bessen. Het ras onkheer van Tets neemt bij deze slt de belangrijkste plaats in en dit :as is teer van schil, waardoor bij och tig weer vlug rot optreedt. Op vele percelen in Zeelana is aat op het ogen blik in ernstige male het geval- Het percentage klasse II kwaliteit op de vei lingen is belangrijk groter dan het aan deel van de klasse I kwaliteit. De aanvoeren zijn deze week geweldig toegenomen. De veiling in Kapelle-Bie- zelinge had woensdag een aanbod van niet minder dan 75 ton rode bessen. De klasse I kwaliteit werd in hoofi/aak ge kocht voor de binnenlandse markt tegen prijzen van 55 tot 65 cent per kg. De klasse II kwaliteit ging naar de fabrie ken tegen prijzen van 41 tot 49 cent. per kg. Met man en macht wordt thans gepro beerd de bessen zo vlug mogelijk te De prijs van rode bessen is vrij wel gelijk aan die van het vorig jaar. De pluk is thans in volle gang en de veiling aanvoer en zijn groot. Bij de veiling in Kapellen Biezelinge komen er de laatste da gen steeds tussen 70 en 80 ton rode bessen. plukken en daarom mag de eerstkomen de dagen op aanhoudende grote aanvoe ren worden gerekend. Van groot belang voor de verdere ont wikkeling van de kwaliteit is het weer. Opnieuw regen zou funest zijn voor dit produkt dat enkel droogte nodig heeft- MIDDELBURG De reuzenbok V-w -j MIDDELBURG De reuzenbok „Ir. J. G. Snip", die speciaal voor het plaatsen van de pijlers en cais sons van de Oosterscheldebrug werd gebouwd en die vier miljoen gulden heeft gekost, is gisteren de werkhaven van Kats binnenge sleept. Die blok wordt voorlopig opgelegd. Hij is praktisch alleen te gebruiken voor het plaatsen van brugpijlers. De bouw van de Oosterschelde brug tussen Kats en Zierikzee be vindt zich nu in een allerlaatste stadium. De mogelijkheid, dat de reuzenbok ir. Snip efficiënt te gebruiken zal zijn, acht men welhaast uitgesloten. Ter vergelij king: de grootste bok tot dusver in Ne derland was de Atlas, die een hefver mogen van 275 ton heeft. De ,,Ir. Snip" is doelmatig alleen te gebruiken voor karweien tussen 300 en 500 ton. Voor lichtere karweien is hij te langzaam. De kans op een tweede brug van het ka liber gelijk de Oosterscheldebrug aohit men zeer gering. Bovendien reageert op dit soort projecten de kapitaalverstrok- kende markt uitermate traag. Aldus ligt momenteel een bok van vier miljoen ren_ teloos met allesbehalve gunstige per spectieven. Intussen zijn alle 150 pijlers voor de Oosterscheldebrug in de zeebodem ge plaatst. De arbeiders zijn bezig met het leggen van de laatste kilometer wegdek van deze brug, die vijf km lang is. Om precies te zijn nog 850 meter en men kan te voet van Noord-Beveland naar Schouwen-Duiveland. Met het ge reed komen van de brug zal een vaste verbinding tussen Zeeland en Rotterdam tot stand zijn gekomen. In de herfst, waarschijnlijk in oktober van dit jaar, zullen ook de beide toegangswegen tot de brug gereed zijn. De toegangsweg op Schouwen is al klaar en die op Noord- Beveland nadert zijn voltooiing. Ook de basculebrug, die gebouwd moest worden om de grote scheepvaart door gang te verlenen door de toch nog ne gentien meter hoge Oosterscheldebrug, zal binnenkort gereed zijn. Het mecha nische gedeelte van deze brug is bij Werkspoor in Utrecht vervaardigd. De beide klappen van de brug, die werkt volgens het zogenaamde rolsleufsysteem, wegen elk 240 ton. Het wegdek van het beweegbare bruggedeelte is voorzien van een zes milimeter dikke polyesterlaag. Deze is slipvrij en naar men zegt onver- 'Vv 1M d Op deze foto ziet men boven aan de „Ir. J. G. Snipin actie. (Advertentie) slijtbaar De klapbrug zal ongeveer te gelijk gereed komen met het verdere wegdek. De aannemerscombinatie en de directie van de provincie Zeeland, die de brug bouwen, gaan nu ook langzamerhand be. ginnen met het afstoten van werkne. mers. Van de zeshonderd arbeiders die aanvankelijk aan de brug werkten, zijn er nog een kleine vijfhonderd in dienst. Ook deze arbeiders zullen tegen het ein de van het jaar grotendeels moeten wor den ontslagen. Yerseke De dreigende afslui ting van de Oosterschelde heeft donderdag de feestvreugde om de opening van de nieuwe vissersha ven en van het mosselseizoen 65-66 niet kunnen temperen. De uitge breide festiviteiten waarvoor zeer grote belangstelling bestond, groeiden uit tot een manifestatie van het doorzettingsvermogen van de Yersekenaren, die zich daarbij gesteund weten door een actief ge meentebestuur. Omgevend door een armada van ruim vijftig gepavoiseerde visserschepen waarop een groot aantal passagiers meevoer, verrichtte minister J G Suurhoff van Verkeer en Waterstaat aan boord van het pleziervaartuig „Pieter Caland" de symbolische ope! mng van de haven. Hij stond daarteo aan het stuurrad en laveerde de schuit door een lint. In zijn toespraak wees de minister op de nog bestaande re putatie van Yerseke als mossel-, oes ter- en kreeftcentrum. Het blijkt ech ter een aflopende zaak. De minister kon deze middag de Yersekenaren geen openblijvende Oosterschelde be loven. Hij ging er van uit, dat deze zeearm wordt afgesloten en zegde van Rijkswege hulp toe bij de over schakeling,, Het is duidelijk dat wan neer niet gezorgd wordt voor ver vangende activiteiten Yerseke een slapende gemeente zal worden", zei de minister. Toekomstmuziek zag hij voor Yerseke in de recreatieve sector en ook in de ontwikkeling van haven en industrie in het oostelijk bekken van de Oosterschelde. De heer Suur hoff sprak de wens uit dat de nieu we haven zal bijdragen tot de verde re ontplooiing van de gemeente. Dat de vissers de strijd om open water niet opgeven, toonden zij nog eens tij dens de machtige vlootschouw naar en van de Oosterscheldebrug. De kot ters schreeuwden met grote letters o.m. „Geen dam, geen meer, de brug is vooj- het verkeer" en, .voor het Zeeuwse goud de Oosterschelde zout". Ook burgemeester Willemsen toon den zich strydbaar. Hij noemde zyn gemeente een bedreigde gemeenschap, die in levensgevaar verkeert. De bur gervader was optimistisch gestemd toen hij zei: „Ik heb toch het gevoel dat nu de helpende hand geboden gaat worden door het zelfde ministerie dat in de vorm van het Deltaplan de doodsteek voor Yerseke voorbereidt". Ook hij wees op de grote mogelijk heden. die Yerseke zijn voorbehouden in het watersporttoerisme. De com missaris van de koningin in Zeeland mr. J. van Aartsen. memoreerde de lange voorbereidingsgeschiedenis van de havenaanleg. Hij noemde het een vreugdevolle dag. waarvan hij als gouverneur nog meer genoot dan hij als minister van verkeer en water staat gedaan zou hebben, zoals hij zei. Namens de vissers uitte de heer C. Pekaar naast lof voor de aanwinst ook enige kritiek. Hij wees de auto riteiten op de aanwezigheid van de hoge zandrug voor de haven, waar door bij eb de schepen niet naar bin nen of naar buiten kunnen. Hij drong aan op spoedige verwijdering van de ze hindernis. Het Yersekse feest begon op het mid daguur met een vaartocht vanuit We- meldinge via de Oosterscheldebrug naar Yerseke. Na de debarkatie open de de minister het mosselseizoen door zich dit zeebanket kostelijk te laten smaken. Aan de vaartocht namen ook deel het marinepatrouillevaartuig Hi. Ms „Hefring", het tamboerkorps en varend plaatselijk muziekgezelschap. Het grote aantal vaartuigen dat voor een machtig schouwspel zorgde was er oorzaak van dat een oude auto, drijvend gemaakt door olievaten en voortbewogen door een buitenboord motortje in het niet verdween. Yer seke bleef tot laat in de avond op de been met muziek van „Die Tiroler Holzhackerbuben" en een taptoe. In de haven hadden de reddingsmaat schappij en de bemanningen van de vissersvaartuigen nog voor demon straties gezorgd. HAARCREME tube 1.75 Boldon haarcrême houdt uw haar de hele dag perfect in model. Boldon haarcrême voedt en versterkt uw haar. Boldon haarcrême dus voor een verzorgd uiterlijk Tijdelijk: fraai

de Stem | 1965 | | pagina 3