KABINET -C ALS NOG GEEN HECHTE EENHEID Conflict leidt tot aftreden regering Televizier eist stop onderzoek Studie over aantal vliegbases in ons land hoogst urgent P. V. d. A. KAN NOG NIET ERG WENNEN Televisie-rechten inzet conflict gemeente-clubs pijYv GEHARREWAR SNEL HANDELEN Ook België heeft neo-nazisten Vondeling zetbaas 9 van P. v. d. A. m Plimpton tijdelijk Stevensons opvolger Strauss wint proces in Spiegel-affaire Kind slikte 25 tabletten: tijdig gered Staatssecretaris Borghouts Jongendie ulo-diploma leendenog niet gevonden OP REIS? Premier Ky wil geen Hitler-verering Kind slachtoffer Verpleegster voor dodelijke injectie gestraft ALLE TEXTIEL MET DIT GEEL-BLAUWE ETIKET IS KLEUR-ECHT Griekse koning geeft niet toe *t Mooiste bruin en beschermt tegen zonnebrand Pigmaderm.Tube f 2,95 Gratie bepleit voor Baldur Von Schirach ÜHBüurnU Liverpool-spelers tekenen niet! Procuratiehouder „vergokt" zeventien mille Geen centje als u WITTE KRUIS poeders meeneemt! DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 16 JULI 1965 BRUSSEL (A.N.P.) De Internatio nale Unie van Verzet en Gedeporteerden heeft besloten een onderzoek in te stel len naar de geheime fondsen van het na zisme. Dit is donderdag op een perscon ferentie in Brussel medegedeeld door de oorzitter van de unie, Hubert Halin. Voorzitter Halin maakte ook het be- taan van een neo-nazistische beweging in België bekend, een afdeling van de ationaal-socialistische unie". De beweging werft leden aan onder de dekmantel van andere organisaties in Wallonië. Vlaanderen en in de Duitsspre kende gebieden in O.-België: de Vlaamse vrijwillige arbeidsdienst, de „Bien-être Wallon" en de „Freiwillige Arbeits- jdienst". In Straatsburg hebben deskundigen van de Internationale Unie reeds beschikbare egevens over genoemde geheime fond- :n uitgewisseld. Het bestaan van deze ondsen wordt in verband gebracht met en geheime vergadering, die op 10 mei 944 in Straatsburg werd gehouden tus- en nazileiders en vertegenwoordigers an een aantal grote industrieën van het erde rijk, aldus werd op de persconfe- entie meegedeeld. De geheime gelden zouden onder meer ebben gediend om de vlucht en de in- tallatie van vooraanstaande nazi's in n aantal landen tijdens de eerste ja- n na de oorlog te bekostigen. De Inter- Jationale Verzetsunie is ervan overtuigd dat de fondsen thans worden benut ter dekking van de kosten van de processen die tegen oorlogsmisdadigers worden ge- •oerd. Er zouden nog grote reserves aan wezig zijn om te worden gebruikt op de dag dat in een of ander land een nieuwe macht naar het voorbeeld van het natio- naal-socialisme zou opduiken. SAIGON (U.P.I.) Een Zuidvietna- ese regeringswoordvoerder heeft don- erdag een verklaring uitgegeven waarin en opmerking van premier Ngoeyen Cao "y betreffende „Hitler-verering" wordt pgehelderd. Vorig jaar, toen de 34-jarige generaal y nog commandant van de Zuidviet- amese luchtmacht was, zou hij tegenover een Brits journalist hebben verklaard een bewonderaar van Adolf Hitler te zijn. „Zuid-Vietnam heeft wel drie of vier Hitiers nodig", zou hij gezegd hebben. Deze opmerking heeft in westelijke krin gen nogal beroering gewekt. Volgens de woordvoerder heeft premier Ky de volgende nota aan de Britse am- assade te Saigon doen overhandigen: „Ik stel het op prijs onder uw aan acht te brengen dat toen ik tijdens een van mijn gesprekken met journalisten in- identeel aan Hitier refereerde, ik de ge achte voor ogen had dat Vietnam boven "es behoefte heeft aan leiderschap en n gevoel voor discipline, ten einde de :sdadige agressie der communisten te unnen weerstaan. „Ik heb op geen enkele wijze de be doeling gehad Hitier te vereren of zijn denkbeaelden ingang te doen vinden. In het bijzonder omdat hier in Vietnam iemand de onmenselijke methoden, die tijdens de tweede wereldoorlog toe- aste, kan vergeten, dezelfde methoden aarvan de communisten zich in ons land edienen". ROTTERDAM (ANP) De rechtbank in Rotterdam heeft donderdagmorgen de 23-jarige verpleegster L. S. uit Gou da veroordeeld tot 2 weken hechtenis en f 100,- boete. De verpleegster gaf i tijdens haar werk een verkeerde injec tie als gevolg waarvan een tweejarig kind overleed. De officier van justitie had tegen mejuffrouw S. honderd gul den boete en twee weken hechtenis voorwaardelijk geëist f De verpleegster gaf in maart van dit jaar bij vergissing een scophedaline- injectie, die tienmaal groter was dan voorgeschreven. Hoewel zij de noodlot tige vergissing direct bemerkte verzuim de ze de hoofdzuster te waarschuwen, Het kind stierf nog dezelfde dag. (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG - De samenwerking in het kabinet-Cals, waarvan de K.V.P., P.v.d.A. en A.R. deel uitmaken, gaat nog vrij stroef. Tot die conclusie moet men komen wanneer men, aan het eind van de huidige parlementaire perio de, drie maanden na het tot stand komen van het nieuwe team, de balans opmaakt. De oorzaak voor deze stroefheid ligt in de eerste plaats bij de P.v.d.A., die nog steeds niet heeft kunnen wennen aan de scheiding van verantwoordelijkheden tussen regering en parlement. Vanuit het kabinet treedt de huidige minister van Financiën, dr. ir. A. Vondeling, nog steeds op als leider van de socialistische fractie. Door de fractie van de P.v.d.A. wordt voortdurend geprobeerd de socialistische ministers op bepaalde beslissingen vast te leggen. Dat hierdoor het ontstaan van een hechte eenheid binnen het kabinet-Cals ten zeerste wordt bemoeilijkt, is duidelijk. De zes jaar waarin de P.v.d.A. opposi- tia heeft gevoerd, zijn nog niet overwon nen. Ons Nederlandse stelsel is dualis tisch, dat wil zeggen dat regering en par lement gescheiden en onderscheiden ver antwoordelijkheden hebben. De procedure, die de socialisten sinds 15 april toepassen, doet de grenzen ver vagen, met alle nadelige gevolgen van dien. In parlementaire kringen wordt er aan herinnerd dat dr. Vondeling als frac tieleider bij herhaling heeft betoogd dat het parlement in zijn totaliteit oppositie tegenover het zittende kabinet behoort te zijn. Sinds hij deel uitmaakt van het ka binet-Cals worden de socialistische frac tie en de socialistische ministers als een soort eenheid in het politieke bestel ge hanteerd. Daardoor wordt het bijzonder moeilijk om tot een sterke eenheid in het kabinet te komen. Daardoor ook verlopen de besprekingen in de ministerraad vaak zeer stroef. Geen enkele minister van de K.V.P. of de A.R. weet of en in hoe verre de bewindslieden uit de socialisti sche kring niet reeds aan nog te nemen beslissingen door de P.v.d.A.-fractie zijn gebonden. Hoewel de situatie, politiek gezien, be slist niet behaaglijk is, heeft men ook in kringen rond het kabinet vertrouwen in een verbetering. De P.v.d.A.-ministers hebben er alle belang bij in de komende twee jaar, een zeer beperkte tijd, tot goede resultaten te komen. Dat kan al leen wanneer het kabinet als een sterke, goed samenwerkende eenheid, gaat op treden. Naar binnen èn naar buiten. Dat kan niet wanneer de socialistische be windslieden zichzelf beschouwen als zet bazen van de P.v.d.A.-fractie, dan wel de fractie als onderhorige van de gelijk gezinde ministers. Een niet onbelangrijke bijkomstigheid i dit verband zijn de moeilijkheden met de benoeming van staatssecretarissen. Nog steeds is de vierde P.v.d.A.-staatsse- cretaris niet benoemd. Met veel moeite is begin van deze week de derde ondermi nister aan het werk gegaan. Ook rond de benoeming van drs. Westerhout, nu op Binnenlandse Zaken terechtgekomen, is nogal wat te doen geweest. Bijzonder pynlijk evenwel zyn de ver wikkelingen geweest voor de persoon van prof. dr. C. L. Patyn, negen jaar kamer lid en bijna 57 jaar oud. In verschillende dagbladen is zyn benoeming als staats secretaris van Buitenlandse Zaken op for se wijze aangekondigd. Hy wordt evenwel niet benoemd. Niet, zoals ook is gesugge reerd, omdat minister Luns bezwaren te gen prof. Patijn zou hebben. Het is duidelijk dat de problemen rond deze benoeming slechts ten dele in het kabinet liggen. Minister Luns heeft een voorkeur voor prof. Patijn; de P.v.d.A. wenst mr. v. d. Stoel, buitenland-secreta ris van de socialisten. Bovendien speelt in dit verband mee de wens om de voortdurende moeilijkhe den, die er al vele jaren zijn tussen Bui- landse Zaken en Economische Zaken voor eens en voor altijd uit de weg te ruimen. Het gaat hier om het buitenlandse econo mische beleid, vooral voor zover dat de E.E.G.-politiek raakt. Minister Luns had bij de kabinetsformatie de eis gesteld dat de knopen zouden worden doorgehakt. Minister Den Uyl verlangde, niet ten on rechte, dat hij zich eerst in de problemen zou kunnen verdiepen. We zijn intussen drie maanden verder en de oplossing is nog niet gevonden. Het meest waarschijnlijke is dat deze zaak verschoven wordt naar de formatie in 1967, een tijdstip dat steeds dichter bij komt. Overigens betekent dit alles wel dat de problemen rond de staatssecretarissen snel moeten worden opgelost. De weige ring van de P.v.d.A. om aan het defensie beleid mee te werken, omdat minister De Jong zijn verantwoordelijkheid wil waar maken ten opzichte van de organisatie van het departement, heeft het trekje van de jongen, die niet tegen zijn verlies kan. De P.v.d.A. had, eenmaal deelgenoot in de regering zijnde, op Defensie loyaal dienen meen te werken aan de uitvoering van de plannen van de minister. Nu zal dus mr. v. d. Stoel wel naar Buitenlandse Zaken gaan. Met welke taak is dus nog niet duidelijk. Staatssecretaris mr. L. de Block (K.V.P.)belast met E.E.G.-zaken, laat zich niet van zijn zetel verdringen. Dat zou de K.V.P. ook niet nemen. Minister zonder portefeuille mr. Th. Bot beheert de problemen der ont wikkelingshulp. Wellicht kan de heer v. d. Stoel wat aan de zaken van N.A.V.O. en Ver. Naties gaan doen. Dan, zo wordt diepzinnig opgemerkt, hebben de socialis ten toch ook iets met Defensie te maken. VONDELING „zetbaas" ATHENE, (UPI) Premier Papandreoe van Griekenland heeft meegedeeld dat zijn rege ring vandaag zal aftreden. Papan dreoe had donderdagmiddag een kort en nogal heftig onderhoud met koning Constantijn. Nog voor Papandreoe officieel het ontslag van zijn kabinet heeft ingediend is de president van het Griekse parle ment beëdigd als de nieuwe premier van Griekenland. Het is George Atha- nassiadis Novas. Tijdens het onderhoud van Papan dreoe met Constantijn demonstreerden duizenden mensen buiten het paleis en hieven leuzen aan als „houdt u aan de grondwet", hetgeen als steun voor Pa- padreoe werd uitgelegd. De politie moest de menigte in bedwang houden. De moeilijkheden tussen Papandreoe en Constantijn vonden hun oorzaak in het ontslag van de minister van defen sie Peter Garoefalias. De premier wens te hem te ontslaan omdat hij bezwaren maakte tegen zuivering van de strijd krachten van uiterst rechtse elementen. Constantijn verzette zich echter tegen dit ontslag. Papandreoe had al tevoren aangekon digd dat hij het ontslag van zijn vol ledige kabinet zou aanbieden als hij zijn zin niet zou krijgen. Na het onderhoud met de 25-jarige Griekse vorst zei Papandreoe: „Wij ver schillen van mening. Ik zal het ontslag van mijn kabinet aanbieden. Dan zal ik tevens een nadere verklaring afleggen". De regeringswoordvoerder in Athene voegde er nog aan toe dat Papandreoe zal aftreden wanneer zijn verzoek niet wordt ingewilligd, omdat het „te zeer verbonden is met de eer der democra tie en omdat hem als premier geen be perkingen kunnen worden opgelegd". Het is bekend dat Constantijn gekant is tegen elke actie waarbij de commu nisten zouden kunnen infiltreren in de Griekse strijdkrachten. Garoefalias heeft Papandreoe ervan beschuldigd hem te willen ontslaan van wege zijn pogingen communistische in filtratie te voorkomen en de strijdmacht vrij te houden van politieke smetten. De crisis kwam het afgelopen week einde tot een uitbarsting, direct nadat koningin Anne-Marie het leven had ge schonken aan het eerste kind van het Griekse koningspaar, prinses Alexia. (Advertentie) MUENCHEN (UPI) De zoon van de in gevangenschap verkerende nazi- misdadiger Baldur von Schirach heeft weer een verzoek om vrijlating van zijn vader ingediend bij de geallieerden. De schoondochter van de voormalige nazi-jeugdleider zei, dat het verzoek naar de Amerikaanse, Britse, Franse en Russische ambassade is gezonden. Mijn schoonvader zal ongetwijfeld ster ven, tenzij ze gratie verlenen. Hij is blind aan een oog en het andere wordt steeds slechter. Hij is zeer mager en bleek, aldus mevrouw Von Schirach. Schirach (57) is door de geallieer den tijdens het proces te Neurenberg veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. .,De Amerikanen, Britten en Fransen hebben verklaard bereid te zijn hem los te laten. De Russen daarentegen hebben nooit gereageerd op het ver zoek", aldus mevrouw Von Schirach. i f v - Bemanningsleden van het Griekse vrachtschip ,,Nymfea" zijn door de reddingsboot aan land gebracht. De Nymjea 17000 ton) had ter hoogte van Beachy Head in het Engelse Kanaal een aanvaring met de Liberiaanse vrachtvaarder „Franeesca" (17.000 ton) in een dichte mist. Het Griekse schip wordt naar Sout hampton gesleept. De gezagvoer der is met zes opvarenden aan boord gebleven. LIVERPOOL (UPI) De 11 spelers die het vorige seizoen de voetbalbeker wonnen voor hun club Liverpool, hebben geweigerd een nieuw contract aan te gaan met hun club. De reden is dat de spelers een hoger salaris willen hebben, hoewel zjj reeds tot de best betaalde voetballers in Engeland behoren. Zowel de spelers als het bestuur ver wachten dat het conflict tot een hoogte punt zal komen als de training aan staande amaandag zal worden hervat. LEIDEN (ANP) De Haagse raadsman van „Televizier", mr. A. G. Maris, heeft in een brief aan de officier van justitie bij de arron dissementsrechtbank te Den Haag bezwaar aangetekend tegen het po litieel onderzoek ten kantore van de n.v. Televizier in Leiden. Hjj verzoekt om dat onderzoek onmid dellijk af te gelasten. „Het is steeds een beginsel van de po litiële en justitiële autoriteiten geweest zich niet te mengen in civiele geschillen", aldus deze brief. Tussen de n.v. „Televi zier" en de omroepverenigingen, alsmede het centraal bureau voor de omroepen in Nederland, een stichting die nauw ver want is met de omroepverenigingen, hangt reeds geruime tijd een civiel ge schil over de schending van auteursrecht met betrekking tot programma-publika- ties van radio en t.v. in het weekblad „Televizier". In dat geschil heeft de Hoge Raad op 25 juni uitspraak gedaan. Het hoogste rechtscollege heeft de zaak te rugverwezen naar de rechtbank in Den Haag teneinde de eisende omroeporgani saties in de gelegenheid te stellen bewijs van hun stellingen te leveren. De omroeporganisaties hebben doen blijken dat deze civiele procedure langer duurt dan zij gewenst achten, aldus mr. Maris. Misschien om die reden hebben zij thans een klacht gedeponeerd om te trachten langs de weg van een strafrech- DELFT D© 37-jarige procuratie houder van de Nederlandse Krediet bank in Delft is gearresteerd voor ver duistering van f 17.000,- Hij zegt dat hij het geld in het afgelopen weekeinde heeft vergokt. Vrijdag nam de man, die al vele jaren bij de bank werkt, het geld mee. Gistermiddag werd het geld vermist, waarna onmiddellijk de politie werd gewaarschuwd. De procu ratiehouder werd spoedig daarna ge arresteerd. Hij bekende weldra. De bank heeft een aanklacht ingediend van verduistering in dienstbetrekking. De procuratiehouder is vader van twee kinderen. Het is nog niet bekend of het geld geheel is opgemaakt. WASHINGTON (UPI) Francis T. P Plimpton, de tweede man in de A- merikaanse delegatie bij de Verenigde Naties, zal tijdelijk de functie vervullen die is opengevallen na de plotselinge dood van Adlai Stevenson. Plimpton, die 64 jaar oud is, treedt sedert 1961 op als plaatsvervanger van de Amerikaanse permanente vertegen woordiger bij de V.N. Voor september zal hij echter niet in functie hoeven te komen omdat de V.N. tot dan op reces zijn. Van officiële zijde is voorts vernomen, dat het nog niet bekend is of president Johnson voor die tijd een opvolger voor Stevenson zal benoemen. Plimpton, die jurist van professie is en is opgeleid te Harvard, woont in New York, Met uitzondering van een korte periode voor de oorlog is hij steeds ver bonden geweest aan een advokatenkan- toor. Hij is gehuwd en heeft vier kin deren. (Van onze correspondent) DEN HAAG Door de voortvarende hulp van de Haagse politie is de 4- jarige P. R. de Roo uit Der Haag, die ongeveer 25 sterke hoofdpijntabletten in geslikt had, van de door1 gered. Het kind werd door een surveillancewagen van de Haagse politie naar een kinder ziekenhuis gebracht, waar zijn maag werd leeggepompt De gevolgen van de tabletten hadden fataal kunnen zijn, zo werd in het ziekenhuis gezegd, wan neer niet snel maatregelen waren ge troffen. De agenten in de auto werden op het Rijswijkse plein aangeklampt door een radeloze vader van Peter, die het kind die laatste van de 25 tabletten had zien opeten. De rit naar het ziekenhuis in het andere eind van de stad werd in zeer hoog tempo volbracht. Na het me disch ingrijpen kon het kind weer naar huis. Strauss: wie het laatst lacht MüNCHEN (D.P.A.) Een rechtbank in München heeft de vroegere Westduit- se minister van defensie, Franz Josef Strauss donderdag grotendeels in het ge lijk gesteld in een proces dat Strauss te gen het blad Der Spiegel had aange spannen. Het blad moet een reeks be schuldigingen van corruptie schriftelijk intrekken en Strauss een schadevergoe ding van 25.000 mark betalen: telijk onderzoek door de politie en de justitie bewijsmateriaal te doen verza melen. Het lijkt mr. Maris onjuist dat de of ficier van justitie en de politie op deze klacht zijn ingegaan en zich door het be doelde strafrechtelijke onderzoek hebben gemengd in een in wezen civiel geschil. DEN HAAG. AGOW kocht de 19- jarige Piet Panman van Heracles, de 17- jarige Bert Snaphaan van Go Ahead, de 20-jarige Ad Inklaar, eveneens van Go Ahead en de 24-jarige Eef Appeldoorn van de amateurclub Semper Avanti. ZFC kocht M. Marijt, de rechtsbuiten Telstar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris J.J.F. Borghouts, de nieuwe bewindsman voor luchtmachtzaken, weet precies wat hem te doen staat. Zijn grootste problemen zijn de personeelsvoorzie ning, de vervanging van de nu nog nieuwe Starfighters in de zeventiger jaren en het aantal militaire vliegba ses in Nederland. „Het aantrekken van hoogwaardig personeel is een nij pend probleem," zegt hij. „Aan het vernieuwen van de vliegtuigen zijn we nog niet toe, maar we moeten er op dit moment al grote aandacht aan besteden. Het aantal operatione le vliegbases kan zeker ingekrompen worden. Er zijn er nu teveel." Dit zyn duidelijke antwoorden van een man, die de zaken door en door kent, militair en politiek. De studie van liet aantal operationele vliegvelden (er zijn er nu 9) staat vooraan op het problemenlijstje van de nieuiwe staatssecretaris. Hij kan op dit ogenblik nog met geen moge lijkheid zeggen, welke vliegvelden kun nen verdwijen. Daarvoor moet hij met teveel factoren rekening houden. Met de wensen van de NAVO, met de verlangens en de eisen van de lucht macht, met de geluidshinder, met de bevolkingscentra, met de operationele noodzaak in West-Europa e.d. Er sptelen nog meer factoren mee. Sommige vliegbases zijn nu niet meer zo broodnodig, maar aan opheffen er van kan men niet denken, omdat zij in tijden van nood operationeel moe ten zijn voor de NAVO-luchtmacht- onderdelen. Het worden dus slapende vliegbases, zoals nu al met Gilze-Rijen het geval is. Ypenburg Soesterberg De staatssecretaris deed er gisterochtend het zwijgen toe. ,,U kunt er wel naar raden, maar u raadt op dit moment absoluut verkeerd. Ik ga me er zo snel mogelijk mee bezighouden. Dat wel." H)et personeelsprobleem is ook bij de Koninklijke Luchtmacht nijpend. ,,Dit bedrijf heeft hoogwaardig personeel nodig voor de steeds ingewikkelder apparatuur, waarmee wij moeten wer ken Een uitbreiding van het aantal kort verband vrijwilligers is zeker noodzakelijk." Hoe hij dit denkt te realiseren kan staatssecretaris Borg houts nog niet vastomlijnd zeggen. Een speciale opleiding van deze jonge vrijwillige technici naar het voorbeeld van de landmacht, staat hem niet voor ogen. Wel een rapport van een spe ciale opleidingscommissie van de lucht macht, die onlangs nieuwe lijnen voor instructie opgesteld heeft. In zijn hoofd spelen ook allerlei socia le kwesties een grote rol. Overplaat singen moeten volgens hem zo weinig mogelijk doorgevoerd worden. Alleen wanneer dit strikt nodig is voor de dienst. Voor de man zelf hangt hier van teveel af. In welk nieuw milieu komt hij trecht, kan hij snel een wo ning krijgen, hoe gaat het met de aan passing in het nieuwe militaire en bur germilieu, enz. enz. Staatssecretaris Borghouts heeft meer positieve gedachten. Over de binding van de militair aan een bepaalde partij: „Liever niet. De mi litair is een instrument van de rege ring. Niet van een afzonderlijke partij. SAO PAULO (UPI) Vijf beroepsvoetbalclubs uit de Braziliaanse stad Sao Paulo hebben beroep aangetekend tegen een door de burgemeester van de stad uitgevaardigde bepaling volgens welke alle vijf plaatselijke televisie stations werd toegestaan dezelfde voetbalwedstrijd rechtstreeks uit te zenden terwijl slechts nominale rechten werden betaald. Slachtoffers van de regeling werden de clubs Sao Paulo en Predentina die in het gemeentelijk stadiondat plaats biedt aan 50.000 personen, voor een handvol toeschouwers tegen elkaar aantraden. Sao Paulo won tenslotte met 3-2 maar de voetballiefhebbers die normaal de wedstrijd langs de lijn zouden hebben gevolgd bleven nu thuis in de wetenschap dat de strijd zou worden uitgezonden De recette bedroeg 1.823.000 cruzeiros. De tv-stations betaalden elk een bedrag van twee miljoen cruzeiros aan de clubs. Naar aanleiding van het misnoegen dat er in voetbalkringen in de stad over deze gang van zaken is gewekt verklaart burgemeester José Vicente Faria Limamet een gemeentelijke verordening van 1951 in zijn hand, dat alle televisie-stations gerechtigd zijn alle wedstrijden die er in het gemeentelijk stadion worden gespeeld „live" ~uit te zenden. Het doet er niet toezo zegt hijt of de clubs het er mee eens zijn of niet. De clubs laten het er niet bij zitten. Hun juridische adviseurs hébben beroep aangetekend bij het hof van justitie van de deelstaat Sao Paulo. Dit college is belast met de behandeling van geschillen ontstaan door gemeentelijke beslissingen. Hij is natuurlijk op de eerste plaats staatsburger en heeft zo zijn eigen ge dachten over de algemene politiek en over een partij Maar liever geen ster ke binding. Over zijn functie: ,,Dit is geen bevels- functie, maar een beleidsfunctie. De bevelhebber voert het commando. Ik bepaal (wij gezamenlijk in het poli tieke beraad) het beleid voor de lucht macht." Over de keuze: „Een staatssecretaris van Defensie behoeft niet per se uit militaire kringen te komen. Het is natuurlijk wel zeer gewenst, wanneer hij de problemen van een bepaald krijgsmachtonderdeel kent." Over de Whisky Four: „Natuurlijk moet dit team doorgaan. Niet ais stuntteam, want dat is het niet, maar als demonstratieteam van wat de Ne derlandse luchtmachtvlieger kan. Niet uit propaganda, want laat nou alsje blieft geen jongen bij ons komen, die door dit team begeesterd is. Dat zyn meestal niet de jongen®, die wij no dig hebben." Over de vliegervergiftigingen: „Het is nu afgelopen. Er zijn wat maatrege len getroffen, die het goed schijnen te doen. Het is niet meer voorgekomen. De Amerikanen hadden destijds ook wat moeilijkheden. Die zijn ook zo maar verdwenen Bij ons blijkbaar ook. Over de toekomstige nieuwe militaire vliegtuigen: „We zijn bezig. Maar ik kan moeilijk zeggen, waaraan we thans denken. Wordt het openbaar, dan staat straks iedere vliegtuigindustrie voor onze deur te dringen. Er zijn wel eenvoudiger bestuurbare toestel len, die voor meer vliegers geschikt zijn." (Van onze correspondent) EINDHOVEN De ongeveer 18-ja- rige jongeman, die zich woensdag in Eindhoven op sluwe manier meester ge maakt heeft van een diploma van een pasgeslaagde ulo-jongen en een pun- tenlijst van een geslaagd ulo-meisje, is nog niet door de Eindhovense politie gevonden. De jongen, die donkerblond krullend haar heeft, een bril draagt en met een Brabants accent spreeekt, had zich met een taxi naar enkele adressen laiten brengen. Bij de familie Dalma aan de Gabriël Metsu-laan stelde hij zich voor als een t.h.-student, die in vakantietijd op de gemeentesecretarie werkte. Hij vroeg het diploma van de zoon des hui zes, die onlangs voor zijn ulo-examen slaagde, omdat de secretarie een on derzoek in wilde stellen naar aanlei ding van het vermoeden dat er bij de examens fraude gepleegd zou zijn. Een fraaie puntenlijst ontving de jongeman van mevrouw Liemberg op het Simons- pad. Hier vertelde de jongen, dat de cijferlijsten van enkele geslaagden wa ren omgwissld. Hij kreeg de punten lijst van dochter Margriet, die met een gemiddelde van 8 was geslaagd. Men vermoedt, dat de jongen, voor een of andere sollicitatie een ulo-di ploma met puntenlijst nodig heeft en zelf niet zover is gekomen. De mogelijkheid bestaat dan ook, dat de knaap de voor de twee gedupeerde jongemensen zo waardevolle papieren na ze gebruikt te hebben, zal teruggeven of -sturen. (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 25