Noodtoestand in vele Duitse ziekenhuizen ELPAk SMOAfl a nja UYCKS Mijn lief is als een rode roos, REDOUTé graveerde keizerlijke rozen in junizon ontloken Ontstaan van de roos en haar kleuren Van vrouw tot vrouw slechts 112ct Deel van VAR- leger verlaat lemen Koudegolf in Brazilië: 13 doden ai Veel te weinig verplegend personeel slechts twee dagen! et verschil l ■h heerlijk Ucht. tarde et extra van In Canada Priesters willen van eretitels en paars af JONGETJES OMGEKOMEN IN KIST Lagerhuis akkoord met afschaffing doodstraf Step nooit op straat. Uk/65-speldjes a10ct. bij ruim 4500 CENTRR WH levensmiddelen-bedrijven i ria«3 ïaooH DOOR MIGNON G EBERHART. Het bal van de kleine witte bedjes Joséph door wm Annemie -i' Mac fftv:;. II Gillavry h n ine Nieuwe rozen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 JULI 1965 (Van onze correspondent in Bonn) PUSSELDORF Het tekort aan ver plegend personeel in de chirurgische kli niek van de medische academie in Düs- seldorf heeft thans zodanige vormen aangenomen, dat 100 van de 372 bed den niet meer door patiënten kunnen worden bezet. Bovendien moeten bepaal de apparaten buiten bedrijf worden ge steld wegens gebrek aan bedienend per soneel. In de gehele Bondsrepubliek bestaat [een tekort van ongeveer 30.000 verpleeg sters. De situatie in vele ziekenhuizen |is vrijwel onhoudbaar in andere heeft Jnen het verpleegbedrijf al moeten be driten wegens gebrek aan personeel. De beroemde hartspecialist prof. Der- j die de Nobelprijs kreeg voor nieu- [we methoden van interne hartonderzoe- kingen noemt deze situatie een „ka- tastrofe" op bepaalde afdelingen ont breekt meer dan de helft van het beno digde en voorgeschreven personeel. Bijzondermoeilijk wordt de situatie in vele ziekenhuizen tijdens de a.s. va kantiemaanden. Plaatsvervangsters voor de verpleegsters zijn niet te vinden. Düsseldorf schijnt al een bijzonder spre kend voorbeeld te zijn. Uit andere me tropolen in het dichtbevolkte land aan Rijn en Roer komen zulke alarmerende berichten nog niet. ofschoon men ook daar van een „uitermate moeilijke per- soneelssituatie" spreekt Er is, volgens de ..Deutsche Kranken- hausgesellschaft" vrijwel geen uitweg uit dit dilemma. Ook het aantrekken van „hulp-verpleegsters" en „verple gers" heeft het acute tekort aan ge schoold verplegend personeel niet kun nen oplossen. Op het ogenblik zijn reeds rond de 1500 hulp-verpleegsters en ver plegers in dienst. Er worden er nog on geveer 1000 opgeleid. Samen vormen zij echter slechts een druppel op een gloei ende plaat. Het ministerie van buitenlandse zaken onderhandelt op het ogenblik in verschil lende Aziatische landen om daar ver plegend personeel aan te trekken. Uit de Philippijnen zullen eerst 150, later nog eens 1000 aspirant-verpleegsters in dienst worden genomen. Ook dit is slechts een noodoplossing, want na ver loop van een aantal jaren keren deze verpleegsters volleerd naar het land ha- rer herkomst terug. g op Padawax van f 1,25, dus 1965) slechts f 1,05. Verkrijg- art, donker-, middel- en licht- lurloos. Goed voor 50 paar meer. u van tot vootdeelpa) QUEBEC (K.N.P.) De priesters met de eretitel „huisprelaat van Z.H. de Paus" in het aartsbisdom Quebec in Canada hebben bij hun aartsbisschop 1 kardinaal Roy, een verzoekschrift in- gediend, waarin zij meedelen afstand te willen doen van hun titels en paar se kleding. Het concilie stelt voor, zo merken zij op, om het protocoL en de kleding van de kerkelijke hiërarchie te vereenvoudigen. De evangelische ar- I moedie geldt echter ook zo menen zij voor priesters, die bekleed zijn I met zuivere eretitels. Bij vinden dat de titel monseigneur (respectievelijk Mon Seigneur) gere f serveerd moet blijven voor Christus J en voor de bisschoppen, misschien ook nog voor de vicarissen-generaal. Alle versierselen van het huisprelaat schap als paarse sjerpen, befjes, kno pen, randen en mantels zouden ver- I vangen moeten worden door een een- i voudig insigne, dat zowel op de toog als op de civiele kleding gedragen f kan worden. Wanneer de huispre- -sM laten speciale kleding moeten blij- dragen in de Kerk, dan moet die, naar de mening van de Canadese huis- M prelaten, aanzienlijk worden vereen- I voudigd. Z doen ook een beroep op de titulaire kanunniken, geheim-kamerheren en apostolisch© protonotarissen om hun I. van het aartsbisdom Quebec besluiten van het aartsbidsom Quebec besluiten hun verzoekschrift met het verzoek, dat er gezocht zal worden naar min- der spectaculaire methoden om de be- tekenis van een functie of verdiensten van een priester te onderstrepen. ADEN (UPI) Volgens radio Sanaa heeft het Egyptische opperbevel in Je men opdracht gegeven tot het terugtrek ken van Egyptische troepen uit enkele noordoostelijke grensstreken De president van het republikeinse Je men, Abdoellah al Sallal, heeft onlangs bekendgemaakt, dat een aantal Egypti sche militairen om economische redenen zou worden te ruggetrokken In de betrokken gebieden is het in re cente weken tot hevige gevechten geko men met royalistische troepen. CLEVELAND (U.P.I.) Twee jonge tjes zijn gisteren in Cleveland (Ohio) dood aangetroffen in een cederhouten kist, waarin zij waarschijnlijk gestikt zy'n. Tientallen politieagenten, vrijwilligers, vrienden en familieleden hadden meer dan 24 uür gezocht naar de jongens Michael Moughan, 4 jaar oud en Do nald Diliberto. 6 jaar, voordat de af schuwelijke ontdekking werd gedaan op de vliering van het huis van Diliberto. Meer dan 30 politieagenten en 50 ca detten van de politie-academie kamden huizen, garages, auto's, parken en de waterkant uit. Na een huis- aan-huis-onderzoek door buren, vrienden en vele anderen, vroeg de politie tenslotte of het huis van Dili berto zelf al doorzocht was. Ondanks de verzekering dat dit al gebeurd was, zocht zij nogmaals en vond toen de lichamen. (Advertentie) Strijken kan nog gemakkelijker m «-p stoom A.c\j strijkijzer LONDEN (UPI) Het Britse Lager huis heeft gisterochtend vroeg met 200 tegen 98 stemmen een wetsontwerp aangenomen, dat afschaffing van de doodstraf beoogt. Het is een ontwerp van de Labour afgevaardigde Sydney Silverman. De stemming over de derde en laat ste lezing van het wetsontwerp volgde op een levendig debat over de mérites van de wet als zodanig en de procedure, die is gevolgd voor behandeling in de kamer. Het wetsontwerp moet nu naar het Hogerhuis dat de aanneming kan op houden alvorens het kracht van wet krijgt. (Advertentie) (Advertentie) RIO DE JANEIRO (UPI) Een on verwacht© koudegolf in Brazilië heeft in de provincie Sao Paulo aan acht en in Rio Grande do Sul aan vijf mensen het leven gekost. In de koudegolf kwamen de tempera turen niet hoger dan 5 graden onder nul. In Rio de Janeiro daarentegen was het 22 graden. LIMONADESIROOP dOOUISHQVNOIAin H00BT ERBIJ I Marha lachte en kroop achter het stuur. Ze was opgewekt gestemd door de ontvangst en verwarmd door het haardvuur en de vriendschap. En ook een beetje door de Martini, die vaag in haar gloeide. „Als u me nu wilt zeggen welke weg ik nemen moet." "F fmt hem niet missen- Hier rechts- de eerste weg links en dan weer rechtsaf De weg kronkelt wat, maar het is de goede. U kunt niet ver dwalen Het is maar vijf kilometer. Zou u het prettig vinden als ik voor u ging rijden om u de weg te wii- zen?" Martiha weigerde. „Rechtsaf linksaf rechtsaf. Dank u." ..Tot' dinsdag. Wens Lem het beste van me.' Hij wuifde joviaal, terwijl zij de auto keerde cn de weg opreed. Rechts, links, rechts. Eenvoudiger kon het niet. De weg kronkelde inderdaad en was erg smal. Aan weerszijden stonden bomen en struikgewas zo dicht langs de kant, dat takken ervan net langs de auto schuurden. Het was aanmerkelijk donkerder ge worden. Ze was. beslist niet langer dan twintig minuten bij de Stensons geweest en toch was de schemering van begin november nu al duisternis geworden. De koplampen vormden een lange, maar diffuse lichtbaan voor de auto uit. Want het regende nu weer hard. Ze verlangde ernaar iets van het huis van de Bascoms te zien. Ze was wel eens even in Bascom Bay geweest, het stadje aan het begin van het meer, toen Lem haar daar vroeg in de herfst heen gereden had om als nieuwe inwoonster ingeschre ven te worden, zodat ze zou kunnen stemmen. Ze had het huis, vele ja ren lang het hoofdkwartier van de Bascom-clan nog nooit gezien Ze be gon opgewonden en nieuwsgierig te worden. Ze was ervan overtuigd dat mes. Bascom er al zou zijn etn op haar zat te wachten. De bocht naar links kwam zo vaag in zicht, dat ze die bijna gemist had en het stuur moest omgooien. Vast en zeker maakten maar weinig men sen gebruik van deze weg, hij zag er niet erg bereden uit. Ze nam een scherpe bocht naar rechts en daar na was die weg weinig meer dan een smalle landweg. Er drong geen licht van huizen door de duisternis, maar ze wist dat het huis van de Bascoms, net als alle andere huizen rond het meer, apart stond, bewust afgezon derd, zoals gebruikelijk was geweest rond de eeuwwisseling, toen het ge bouwd was. Het was die avond wel stil op de weg en het was erg afgelegen. Z© kwam geen auto tegen, het leek wel orf ze alleen was in een donker kil le, natte wereld. Al rijdend draaide zij een raampje open en tuurde door de duisternis naar buiten. Op dat mo ment zwaaide er uit het niets iets ua en donkers, als een séhim, recht voor de auto en viel neer, er onder. Ze trapte uit alle macht op de rem, die hevig knarste. De auto kwam tot stilstand, maar pas nadat er nog eens zo'n dof ge- Knars had geklonken dat ze er naar van werd. Ze was tegen het stuur aan gewor- Eeüi j duwde het portier open en ïl°i ?°?r de regen en het donker teiug, tot voorbij de rode gloed van de achterlichten Op de weg lag een man, in elkaar gedoken onder een lange regenjas. Ze was op nauwelijks een autoleng te afstand tot stilstand gekomen. De rode achterlichten beschenen de in eengedoken figuur. Zijn hoed was voor hem uit gevallen en lag omgekeerd in een plas. Hij bewoog zich niet en gaf geen geluid. Hij rook naar alco hol; hij schieten ervan doordrenkt te zijn, zo sterk was de zure, nare lucht. Martha's hart bonsde zo hevig, dat ze misselijk en duizelig werd. Ze hurkte naast hem en hoorde zichzelf zeggen: ,,Ik had u niet gezien het is zo donker bent u gewond kunt u zich bewegen ik zal u naar een dokter brengen." Het geluid van haar nerveuse ge jaagde stem stierf weg. De man had een klein, spits gezichtje met een grote neus en een weglopende kin, en het leek wel of hij in een hoop nat te herfstbladeren op de weg lag te snuffelen. Hij zag eruit of hij dood was. Ik most iets doen! Maar wat? vroeg ze zich versuft af. Dokter opbellen ja, opbellen. Ze stond te staren naar het spook achtige rode lichtschijnsel en het scherpe gezicht dat in de bijeenge- waaide bladeren snuffelde, en streek haar haar uit haar gezicht. Ja, een telefoon. Terug naar de Sten sons nee, het huis van de Bas coms moest dichterbij zijn. Ze kon hem niet laten liggen. Ze was op de hele weg geen auto tegengekomen. Het was ook niet waarschijnlijk dat er nog een voorbij zou komen. Ze zou de man moeten laten liggen om een telefoon te gaan zoeken. Als een automaat ging ze weer achter het stuur zitten. Ze zag nauwelijks de weg voor zich uit. Ze ging weer een bocht om en plotse ling waren er lichten in de verte eti was er een wit hek dat openstond, met de naam Lemuel Bascom erop geschilderd. Ze zwenkte een met gra vel bedekte oprijlaan in, gaf nu vol gas »en reed ronkend op de lichten af, die uit hoge vensters schenen Ze bracht de auto tot stilstand en holde naar een grote, witte deur, struike lend over treden en een bordes. Ze stootte de deur open en werd zich vaag bewust van een vierkante vesti bule, licht uit een daarachter gele gen kamer en een vrouw die ver schrikt uit een sto©l opsprong Maar die vrouw was niet mrs. Bascom. In een grote open haard flakkerde een rossig vuur Uit de duizelig ma kende hitte en het licht kwam het ronde, gebrilde gezicht van Dilly Downes te voorschijn. „Hé Martha! Wat is er aan de hand?" ,,Ik heb een man doodgereden. Ik een man doodgereden." „Martha! Het moderne interieur, zo recht van lijn, zo ongecom pliceerd van kleur, zo verant woord van indeling, blijkt op één punt te kort te schieten: het heeft gebrek aan romantiek. Het drijft de bewoners naar an tiquair en rommelmarkt, al naar gelang de portemonnaie toe staat. En zij komen thuis met antiek of met kitsch, met een oud meubel, een petroleum lamp, een grootvaders stoel en zeker met een rozengravure /an Redouté. Als de rozen van Redouté niet in de gang hangen 0111 een warm welkom toe te roepen, dan han gen ze wel in de slaapkamer, bo ven het bed. Ze zjjn zó populair dat het warenhuis ze verkoopt aan de lopende band. U ziet een van die vele beroemde gravures hangen boven het bedje van Klaasje en Pimpernel in het TV spel van Barend de Beer. U ziet ze langzamerhand huis aan huis. ,/J /J Sinds jaar en dag bestaat in Frank rijk het comité du bal des Petits Lits blanes, het comité voor hei bal van de kleine witte bedjes, een charitatieve instelling die zich beijvert ten bate van T.B.C.-patiënten. Eens per jaar wordt het bal georganiseerd met me dewerking van beroemdheden op al lerlei terrein, kunstenaars en zaken lieden. hoge functionarissen en dra gers van beroemde namen. De entree prijzen zijn vanwege het goede doel fabelachtig hoog (momenteel 1500 francs). Dit jaar weid het bal gehouden in het Ierse kasteel Powerscourt bij Dublin, dat door de eigenaars hier voor welwillend werd afgestaan. Honderd mooie Franse meisjes vlo gen met haar avondjaponnen en nog veie andere genodigden naar Ierland nm te dansen (naaldhakken door de kasteeleigenaar verboden) op het bal waar bovendien talloze Britse gasten waren. Er werd een lang weekend van gemaakt met een garden party, een openlucht-diner op een boerderij, het bijwonen van een filmpremière, een bezoek bij president de Valera, een picnic bij mevrouw Guinness, erfge name van de biermiljoenen tevens ex- echtgenote van de Franse mode-ont werper Ferreras. Mode en mode-ont werpers gaan bij grote gebeurtenissen steeds meer op de voorgrond treden; een belangrijk onderdeel van het pro gramma bestond dan ook uit een be zoek aan het kasteel dat de Ierse mo de-ontwerper Ronald Davies bewoont en het bezichtigen van zijn ateliers, die in een vleugel van het kasteel zijn ondergebracht. Alle jonge meisjes, die souvenir programma's verkochten, waren ge kleed in witte Trevira, een modieuze bijzonderheid die veel geld in het laadje zal gebracht hebben. Alle gas ten kregen parfum van Dior cadeau. Alle chignons (men kan niet meer naar een bal gaan zonder chignon) waren van Claude Maxime de officiële kapper-van-het-bal. Alle, behalve die van prinses Gracia van Monaco, want zij arriveerde in een speciaal vlieg- hi'g met haar eigen gasten en haar eigen kapper, n.l. Alexandre, die zich de enige „kapper van koninginnen" noemen kan. De Franse kunstenaar Pierre-Joseph Redouté leerde aan het eind van de 18e eeuw in Londen de graveertechniek van de beroemde Italiaan Bartelozzi. Hij keerde terug naar Parijs en ver volmaakte de techniek zodat hij zijn leermeester overtrof. Zelf leidde hij weer een groep graveurs op en zelf experimenteerde hij met drukkers om de mooiste resultaten te krijgen. De beste kleu rendrukkers van zijn tijd hebben ons de beroem de rozen nagelaten waarmee Redouté de ere naam „Raphael van de Roos" verwierf. De verfijnde graveertechniek van de onbetwiste meesters is in on bruik geraakt, waarschijnlijk is er geen kunstenaar meer ter wereld, die deze kunst nog verstaat. De rozen van Redouté uit het warenhuis zijn be paald géén originele gravures. Wat wij nu (voor weinig geld) kunnen kopen zijn goede reprodukties die po pulair konden worden door een op merkelijke uitgave van Ariel Press. Dit boek, dat inmiddels uit de cir culatie is en niet meer herdrukt wordt, bevat tientallen levensgrote afbeeldingen van Redouté's rozen; de bloemen liggen op de bladzijden te stralen en ademen een poëzie uit die bijna geurt als een roos. Al wie de rozemplaten aan de muur hangt om hun dichterlijke sfeer, voelt zich ver tederd en denkt dat het geromanti seerde rozen zijn, want zo bloeien ze nergens, niet in tuinen en niet in kassen. Nee, zo bloeien de rozen ner gens meer, maar 150 jaar geleden waren ze natuurgetrouw geportret teerd; zó zaïgen ze eruit en niet an ders. Pierre-Joseph Redouté vereeuwig de alle rozen van Joséphine, keizerin van Frankrijk. Als Joséphine niet zo'n hartstochtelijk rozenkweekster was geweest en als zij niet bovendien haar verzamelde rozen in albums had willen bewaren, zou Redouté de ze gravures nooit hebben kunnen ma ken. Het ontwerp van dit draion avond ensemble is vrij streng, maar het rijke borduursel van parels en strass op het hesje, geeft een speels en feestelijk cachet. Met korte rok zou dit een cocktailensemble kun nen zijn. Model Uli Richter. ■—•Z* De kleine Joséphine werd geboren op het Frans Westindisch eiland Marti nique en groeide er op als een wilde bosnimf tus sen uitbundige tropische gewassen. Het onbereken baar lot maakte haar echtgenote van Napoleon en keizerin van Frankrijk. Zij had een ontoombare zucht naar luxe waarvan een harts tocht voor rozen maar een enkel facet was. Zij wierp zich op de tuinen van Malmaison en liet er rozen uit alle windstreken bijeen brengen, uit Chi na en India, uit Galicie en Egypte, waar rozen al duizenden jaren eerder bloeiden. Zij bracht het tot een unieke en complete verzameling van 350 soorten; niemand had ooit geweten dat er zoveel verschillende rozen be stonden. Toen zij haar rozen wilde verzamelen in een boek, was juist de kunst van het bloemen schilderen revolutionair vernieuwd door de gro te meester Gérard van Spaendonk. Zijn leerling Pierre-Jospeh Redouté muntte uit in deze kunst en maakte in opdracht van Joséphine het mees terwerk van de rozenive inzameling. Hij herschiep alle geliefde bloemen van de keizerin; hij gaf de essentie van de roos weer, teder en krachtig, losbladig of vast vervloeiend van kleur en vergankelijk. Die rozensoorten zijn er niet meer. Zij hebben niet veel langer dan een mensenleven bij elkaar gestaan, en niet veel langer geleefd, omdat de smaak van de mensen veranderlijk is en omdat de wispelturige rozenmin- naar de voorkeur geeft aan nieuwe variëteiten. Ook wel omdat de roos zichzelf geen mensenleven lang on veranderd voortzette. Kwekers over de hele wereld von den in het bezeten rozenspel van Joséphine een grond om nieuwe, on gekende soorten op té kweken. Nu anderhalve eeuw later, leven er an dere rozen. Van de 350 soorten wer den het er 30.000 en elk jaar komen er nieuwe by. In de tijd dat Joséphine miljoe nen besteedde aan haar rosarium, werden voor het eerst rozen uit Chi na, later uit Japan ingevoerd. Met de bloemen die van heinde en ver kwamen is door kwekers in Frank rijk, Engeland, Vlaanderen en Ne derland gekruist en geselecteerd. Een enkele eigenschap van zulk een oor spronkelijke roos, kon aan een nieuw soort worden gegeven. Zo gaven de oude honderdbladige rozen hun geur aan de nieuwe Noisette, maar hun doorbloeidhedd leefde voort in de Bourbonrozen. Een historische mijlpaal was de ge boorte van La France in 1861 want het was de eerste roos die de gehele zomer doorbloeide. Rozencollecties kwamen in de mode, de ene variëteit volgde de andere op. Nieuwe tinten geel werden door kruising aan het boeket toegevoegd, tinten, die Re douté alleen maan- in het wild zou heb ben gevonden. Er kwamen nieuwe klimrozen, nieu we struiken. Maar de tijd dat alle rozen in tuinen en parken konden bloeien, was voorbij; vele soorten kunnen alleen maar leven in kas sen. waar ze in knop worden afge sneden. Ze komen pas binnenshuis tot bloei zonder ooit zon gevoeld en dauw geproefd te hebben. De nieuwe rozen lijken in vorm en kleur steeds minder op de rozen van Redouté. De zachte tinten die aan de gravures zulk een innigheid verlenen, zijn ver drongen door felle, vurige -of koele kleuren. De tedere romantische vorm wordt dikwijls bijna ongenaak baar gestyleerd. Voor de tuinen kiest men niet al leen de roos maar ook het blad waar tegen de bloem goed moet uitko men. In perken die op een afstand worden gezien, plant men lichtge kleurde rozen. Rode die by het ver welken op gemorste wijn lijken, zijn ongeschikt want niemand heeft meer tijd de struiken schoon te pluk ken. Ook de namen hebben zich bij de nieuwe tijd aangepast. De stammoe ders van al die duizenden soorten, droegen simpele, bijna dorpse na men: Mosroos. eglantier, honde roos, roos van Damascus. De roos die paste bij vorstelijke vrouwen had een ernstige, welluidende naam: geu rende roos uit de Indiën, Roos met de gebogen Knopjes, Koninklijke Wit te Roos, rosier au cent feuilles fo- liacée; en ook een romantische naam: rosier d'Amour. De 19e eeuw noemde de rozen naar beroemde vrouwen en belangrijke mannen: Madame Gabriël Luizet, le Maréchal Niel. Bij de moderne rozen vindt men di recte namen, zonder beschrijving, zonder eretitel: Scxraya, Cocktail, Grace de Monaco, Fashion. Ze zijn prachtig de hedendaagse kaswonde- ren maar we kijken naar Redouté en zeggen de dichter na: mijn lief is als een rode roos, in junizon ontloken Toen Venus werd geboren uit het schuim van de zee, ontsproten de eerste rozen uit de drup pels die van haar afvielen, opdat zij de verrukkelijkste geuren zou kunnen inademen. De eerste rozen wa ren wit. Maar eens moest Venus haar minnaar Adonis ver bergen in een rozen bosje voor de wraak zuchtige Mars. Zij prikte haar voet aan een doem en een druppel bloed viel op een roos. Vanaf die dag zijn er rode en roze rozen. Mohammed twijfel de aan de trouw van Ayashah en kreeg in een droom deze raad: laat Ayashah iets onderdompelen in het water van de fontein. Blijft de kleur onveranderd dan is zij trouw, zo nietdan is zij schul dig. Toen Ayashah met een handvol lüifte rozen bij de fontein stond, vroeg Mohammed haar de bloemen te laten vallen. Zij gehoor zaamde en zag de rozen in het wa ter geel worden. Se dertdien bestaan er gele rozen. Afbeeldingen van antieke monumentale gebouwen komen dezer dagen met postzakken vol over onze grenzen voorzien van de har telijke groeten van familie en vrienden. Zij blijven nog weken lang op het buffet staan, of in de rand van de spiegel steken. U kunt antieke gebouwen ook bijzonder fraai afgebeeld zien in deze decoratiestof, een van de vele exclusieve handdrukstoffen voor het interieur, van de ontwerper Kindcrmann. Deze kunstenaar van het dessin leidt zelf de ateliers waar zfjn ontwerpen op het doek worden gebracht, waardoor het hoogste resultaat wordt be reikt. Er ontstaat een zeer gevarieerde collectie, die toch duide- ij van één hand is, een hand met groot gevoel voor architectoni- sc e ruimte. De handdrukdessins van Kindermann zjjn in ons land verkrijgbaar en blijven gedurende minstens 10 jaar lever baar.

de Stem | 1965 | | pagina 9