Apparaat van deskundigen voor het Veerse Meer Stuk boeiend Vlissingen kwijt Echtpaar 65 jaar L. Martens getrouwd Mosselfeest te Bruinisse op zaterdag 24 juli Verhoging loodsgelden voor Schelde P.P.D.-DIRECTEUR BEPLEIT Luchtbrug op Veersegatdam Drs. Westerhout belast met herindeling gemeenten ^lagblaO Pc jSfetn Nozemterreur „Straatjongens" Abraham van brood voor J. de Jonge Ontmoetingscentrum voor bejaarden te Souburg geopend Inventarisatie Installatie Behalve Walcheren Benoemingen Jubileum te Sas van Gent TOERISTENKERK KAMPERLAND IN GEBRUIK Samengaan Thoolse gemeenten wordt nader bestudeerd DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 JtfLI 1965 loor W. VAN DER STEEN (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Ir. M. de Vink, directeur van de provinciale planologische dienst in Zeeland en voorzitter van de technische ad viescommissie van de gemeen schappelijke regeling Het Veerse Meer, heeft gisterochtend in een lezing voor het algemeen bestuur van Het Veerse Meer interessante en nieuwe dingen gezegd met be trekking tot de ontwikkeling van I het Veerse Meer. Wij laten ze hier onder puntsgewijs volgen: Het eerste wat nu zal moeten gebeu ren is het opbouwen van een appa raat van deskundigen, dat zich dag-in- dag-uit met de ontwikkeling van het Veerse Meer bezighoudt. (Van een onzer verslaggevers) SOUBURG In het gebouw van de gemeentelijke sociale dienst aan de Ka naalstraat is woensdag het ontmoetings centrum voor bejaarden officieel geopend. De oudste inwoner, de 101-jarige J. Suur- mond, overhandigde daartoe aan de echt genote van de burgemeester, mevrouw J. J. Ter Haar Romeny-Keijzer, de sleu tel en een fraaie tuil bloemen. Het centrum voorziet in een grote be hoefte. Het herbergt o.m. een bibliotheek van ruim 300 boeken en het wordt ge kenmerkt door een zeer doelmatige in richting. In zijn openingstoespraak wees de burgemeester op het grote nut van een dergelijke instelling die niet uitsliu- tend voor de recreatie dient, maar waar ook de bejaarden advies inwinnen. Daar- toe bestaat o.m. een contactcommissie bejaarden, onder leiding van de echtge note van de burgemeester. De opening werd bijgewoond door vertegenwoordi gers van de bejaardenbonden, door de I heer S. van Leeuwen namens het bureau Zeeland van het ministerie van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk en door mej. W. Westera, consulente voor de bejaardenoorden in Zeeland en functio naris voor maatschappelijk werk in de Stichting Zeeland. Het verkeer over de Veersegatdam on dervindt veel hinder van watersport liefhebbers en toeristen, die van de Veer se Meer-kant van de dam naar de zee kant en omgekeerd lopen. Een luchbbrug over de verkeersweg „zal de enige mo gelijkheid zijn om uit de impasse te ge raken". De Domeinen zijn van plan om op het schiereiland De Haringvreter (natuurreservaat) New Forest pony's in het wild te laten leven. De vrees, dat langs het Veerse Meer lintbebouwing zal ontstaan, is onge grond. Er zal volgens de bestaande plan nen in totaal slechts vijf van de 52 km oeverlengte worden bebouwd. De rest blijft ongerept. Ten noordoosten van het dorp Wol- faartsdijk, pal oostelijk van de Zuid- vlietpolder, zullen 85 zomerhuizen aan het Veerse Meer worden gebouwd. Het bijzondere is, dat elk zomerhuis zijn eigen aanlegsteiger krijgt. In de verschillende jachthavens van het Veerse Meer is op het moment plaats voor 830 jachten. Tegen de ver wachting in zijn de meeste ligplaatsen (660) tot nu toe in het oostelijk deel van het Veerse Meer tot stand gekomen. Er zijn plannen het aantal ligplaatsen met 1715 uit te breiden. Hiervan zullen er 1240 in het westelijk deel van het Veer se Meer worden aangelegd. Met de in to taal ruim 2500 ligplaatsen lijkt het ver zadigingspunt bereikt. Wat het te vormen apparaat van des kundigen betreft zei ir. De Vink, dat de ervaringen elders in het land hebben ge leerd, dat het op een gegeven moment zonder een dergelijk apparaat eenvou dig niet meer gaat. De voorzitter van de gemeenschappelijke regeling, mr. dr. A. Mes, was het met dit standpunt eens. Ir. de Vink gaf aan de hand van een maquette, een inventarisatie van wat in de afgelopen vier jaar aan voorzieningen in "het Veerse Meer tot stand is gebracht. Daarbij is, van het begin af, gestreefd naar een zo groot mogelijke veelzijdig heid. Van groot belang is verder dat het Veerse Meer niet volledig aan de recrea tie zal worden „opgeofferd". De elemen ten natuurbeschcerming en landbouw be houden hun eigen plaats. De zandverstuivingen, die zich aanvan kelijk rondom het Veerse Meer hebben voorgedaan, zijn bedwongen. Hier en daar is men begonnen met een verster king van de oeververdediging. De drin gende noodzakelijke verbetering van de oeververdediiging nabij Vrouwenpolder laat door geldgebrek helaas op zich wachten. De bevaarbaarheid van het meer zal aanzienlijk vergroot moeten worden. Ir. de Vink sprak er zijn spyt over uit dat de bouw van zomerwoningen aan het Veerse Meer door overheidsmaatregelen wordt gestagneerd. Volgens de PPD-di- recteur worden de meeste zomerwonin gen in Zeeland tijdens grote gedeelten van de zomer verhuurd. Zodoende ont staat er toch een behoorlijke doorstro ming in dergelijke woningen. Het hele gezelschap hijeen in de statenzaal tijdens de installatie van de commissie },Het Veerse Meer (Van onze pari. redacteur) DEN HAAG Minister J. Smallen- broek van Binnenlandse Zaken lieeft woensdag in de Tweede Kamer meege deeld, dat alle grenswijzingingskwesties voortaan door zijn staatssecretaris, de Zeeuw drs. Th. Westerhout, zullen wor den behandeld. De minister verdedigde echter zelf nog de wijzigingsvoorstellen voor Goeree- Overflakkee ern Dokkum. omdat de heer Westerhout pas deze week is beëdigd en nog niet is ingewerkt. Wel kondigde minister Smallenbroek aan, zelf ook het wetsontwerp tot gemeentelijke herinde ling van Walcheren te zullen verdedigen. Hij vond, dat drs. Westerhout, als oud wethouder van Middelburg, in die kwa liteit te nauw bij deze zaak betrokken is geweest. Het wetsontwerp tot wijziging van de gemeentelijke indeling van Goe- ree-Overflakkee, waarbij het aantal ge meenten van dertien tot vier wordt te ruggebracht, kreeg de instemming van de kamer. Alleen de S.G.P. en de Boeren waren tegen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Aan de Tweede en Eer ste Kamer is ter goedkeuring voorgelegd de op 27 april jl. te Den Haag tussen Ne derland en België gesloten overeenkomst inzake de wijziging van de tarieven der loodsgelden voor de Schelde en haar mondingen. De overeenkomst beoogt een erhoging van de loodsgeldtarieven met gemiddeld 30 procent, door te voeren in twee etappes, namelijk een van 15 pro cent op een nog nader te bepalen tijdstip en een van gemiddeld 15 procent van de huidige tarieven met ingang van 1 april 1966. Tegelijk met de eerste verhoging der loodsgeldtarieven zal tevens een ver hoging der vergoedingen worden door gevoerd. Bedoelde vergoedingen moeten worden betaald ingeval van loodsbestel- lingen buiten de vastgestelde kantoor uren, bij afbestelling van aangevraagde loodsen en ingeval loodsen langer dan noodzakelijk ter beschikking van het schip worden gehouden. De lezing van Ir. de Vink volgde na de installatie van het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling Het Veerse Meer in de Statenzaal van Mid delburg. De installatie werd verricht door mr. J. van Aartsen, commissaris der koningin in Zeeland. Mr. van Aartsen herinnerde er aan, dat het algemeen bestuur, zij het op een an dere basis, al enkele jaren heeft gewerkt; aanvankelijk in commissie-verband (se dert mei 1957), later (vanaf maart 1959) in het kader van een gemeenschappelijke regeling van de Veerse Meergemeenten. Bij de nieuwe gemeenschappelijke rege ling is ook de provincie betrokken. Mr. J. van Aartsen was van oordeel ,dat in de afgelopen acht jaar reeds veel belang rijk werk is gedaan. Er is een goede ba sis gevormd waarop verder kan worden gewerkt. De commissaris signaleerde het gebrek aan geld, dat de ontwikkeling van het Veerse Meer tot nu toe ernstig heeft be moeilijkt. De gemeenten kunnen volgens hem het benodigde geld niet opbrengen. Het algemeen bestuur zal z.i. op verschil lende instanties een beroep op financiële medewerking moeten doen. Mr. dr. A. Mes, voorzitter, zei, dat de vele veranderingen aan het Veerse Meer vooral kunnen worden toegeschreven aan de grote werkzaamheid van de gemeen ten rondom dit meer. Het zwaartepunt van het werk zal ook in de toekomst bij de gemeenten blijven liggen, aldus de heer Mes. De heren A. de Kaan en P. Evers, res pectievelijk burgemeester van Vrouwen polder en Kattendijke, werden in het da gelijks bestuur gekozen. De verkiezing van de afgevaardigde, die namens de Noordbevelandse gemeenten in het dage lijks bestuur zitting zal nemen, werd nog enige tijd aangehouden. Burgemeester jhr. drs. P. Beelaerts van Blokland van Wolfaartsdijk werd buiten de verkiezing gehouden omdat hem een andere functie in de gemeenschappelijke regeling is toe gedacht. Namens het provinciaal bestuur zijn mr. dr. Mes (voorzitter) en de heer M. van Poelje (onder-voorzitter) als da gelijks bestuur aangewezen. De benoeming van een tijdelijke se- cretariskpenningmeester werd aangehou den. Gewacht zal worden op een voor dracht van het dagelijks bestuur. Het algemeen bestuur zal op donderdag 2 september zijn eerste werkvergadering houden. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Eugène Martens en Lena Martens.Van Rljssel, respectieve lijk 87 en 84 jaren oud en wonende aan de Gentsestraat te Sas van Gent, heb ben gisteren hun 65-jarige huwelijksfeest gevierd. Dit voor Sas van Gent unieke echtelijk jubileum is niet onopgemerkt voorbijgegaan; vanwege de buurt was voorzien in een aantal feestelijkheden en de versiering van de woning van het echtpaar Martens. De echtelieden werden bovendien 's middags ontvangen door het gemeentebestuur in de raadzaal van het stadhuis. De heer en mevr. Martens werden bij die gelegenheid gelukgewenst door wethouder W. Colsen, die een enve loppe met inhoud aanbood. Gedurende de gehele dag was het in huize Martens een in- en uitlopen van vele belangstellenden. De feestvierende familie gebruikte 's avonds een koffie tafel en vormde voorts gedurende enige tijd het middelpunt van een geanimeerd buurfeest. Beide echtelieden werden geboren in Sas van Gent. Uit hun huwelijk kwa men vier kinderen voort, waarvan nog Het echtpaar Martens, dat gis teren zijn 65-jarig huwelijksfeest vierde, werd 's morgens ontvangen door het gemeentebestuur in de raadzaal van het stadhuis. Het wordt op de foto gefeliciteerd door wethouder W. Colsen. één in leven is. Het echtpaar heeft drie kleinkinderen en twee achterkleinkinde ren. De heer Martens heeft gedurende geruime tijd gevaren „op de beurtvaart". Hij genoot in Sas van Gent grote ver maardheid als stuntman". Ook werkte hij verschillende jaren op de Fosfaat- fabriek en was hij, tot hij 82 werd, hulp nachtwaker bij de n.v. Meelfabriek „Wal- zenmolen" te Sas van Gent. De heer en mevr. Martens hebben nooit veel belang stelling gehad voor het verenigingsleven. „Ze hebben alleen maar hard gewerkt", aldus het relaas van eem van de familie leden. Momenteel is het echtpaar echt op ruste. Tenzij een. van de buren de heer Martens heeft gevraagd een partij hout „klein" te zagen. De twee echtelie den genieten beiden nog een goede ge zondheid. GOES Zondag a.s. zal op enigszins plechtige wijze de toeristenkerk in Kam perland in gebruik worden genomen. De ken C. Holtkamp zal om 10.00 uur een H. Mis tot intentie van de toeristen- zorg opdragen. De jongens van de Zeeuw se Koorschool zullen onder eiding van de heer E. Heyblok de gezangen Ver zorgen. De Houtkade in Vlissingen, waar het oude stadhuis staat en men een prachtig zicht heeft op de bedrijvigheid van schepen op de Scheldewerf, is niet meer voor het publiek toegankelijk. Om heel het terrein heeft De Schelde een meer dan twee meter hoge af rastering geplaatst, waarin een paar toegangen voor belanghebbenden. Dit „ijzeren gordijn" wordt door veel Vlis- singers en ook door bezoekers van buiten zeer betreurd. Er was geen plek in de Scheldestad zo interessant en boeiend om te vertoeven als de Hout kade, waar men vrijelijk alle facetten van de scheepsbouw kon gadeslaan. Het is hier echter fabrieksterrein en de directie heeft dus alle recht dit af te sluiten. Jammer blijft het. En voor Vlissingen betekent het beslist een attractie minder. BRUINISSE Op zaterdag. 24 juli a.s. zal Bruinisse zich in feesttooi steken. Voor die dag heeft de gemeente namelijk een mosselfestijn op touw gezet. Het programma komt in het kort hierop neer: om tien uur zal het gemeentebestuur zijn gasten officieel ontvangen in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw. Onder de vrolijke klanken van de muziek vereniging „Nu met Hope" begeven allen zich daarna naar het havenplateau voor de ontvangst van de mosselkonin gin 1965, die een toespraak zal houden. Vervolgens is er om twaalf uur een demonstratie van stuntzeilen door leden en instructeurs van de zeilschool ..Bruinisse". Om half een biedt „Zevibel" de mosselkoningin, besturen en genodig den een lunch aan. De middag begint om half twee met een. spectaculaire en majestueze vlootshow van de rijk gepavoiseerde Bruse vissersschepen. Een spel met vlaggen, dat altijd weer im poneert. Om twee uur vertrekt de vloot, die om kwart over drie aankomt met aan boord de nieuwe verse mos selen. De mosselkoningin zal zich op een praalwagen door de straten van het dorp laten rijden, waarbij het aan vrolijke muziek niet zal ontbreken. Om vier uur geeft het trompetterkorps van de artillerie uit Breda een muziekshow Op het havenplateau is er gelegenheid om verse mosselen te eten. Een groots vuurwerk op het sportterrein zal de feestelijke dag besluiten. In de folder, die in verband met dit mosselfeest is uit gegeven, wordt de verwachting gewekt, dat prinses Bea trix en Claus von Amsberg aanwezig zullen zijn. Bü infor matie in Den Haag is ons gebleken, dat dit niet het geval zal zjjn. Bijgaand kaartje geeft aan hoe men Bruinisse gemakkelijk kan bereiken en verlaten. Tussen Botterdam en de Zuidholland- se eilanden loopt een tramlijn van de RTM. Dit lijntje is in opspraak ge komen. De laatste rit zondagsavonds van Spijkenisse naar Rotterdam is vanwege nozemgeweld afgelast moe ten worden. De wagens kwamen de laatste tijq dikwijls zonder ramen en lampen in Rotterdam aan. (Brood)dronken jon gelui molesteerden medepassagiers, kortom, het was een troep. Het tram personeel was hiertegen niet opgewas sen en de politie kon door een te kort aan personeel blijkbaar niet voor passende maatregelen zorgen. Deze overwinning van het nozem- dom want zo zullen de raddraaiers de RTM-maatregel uitleggen is een teken aan de wand. Deze affaire staat immers niet op zichzelf. Ook uit tal van andere plaatsen komen verontrus tende berichten over agressief optre den van nozemclubjes. Het lijkt er wel op, dat de ene uitbarsting de andere uitlokt, of er onder de straatjeugd een besmettelijke ziekte heerst. De vraag rijst, of het besluit van de RTM, dat natuurlijk het goedwillende publiek ernstig dupeert, verstandig is geweest. Had men niet geweld met ge weld moeten keren? Deze vraag dient bevestigend beant woord te worden voorzover het optre den van nozems een gevaar oplevert voor het publiek. Een krachtdadig po- litie-optreden kan echter niet het enige antwoord zijn. Voor alles zal gezocht moeten worden naar middelen om no zemuitbarstingen te voorkomen. De oorzaak er van moet worden weggeno men. Daarvoor is meer nodig dan de sterke arm alleen. Liet nozemverschijnsel is primair te verklaren uit een gezagscrisis in vele gezinnen. De opvoeding, de aan dacht, die de kinderen (niet) krijgen, een tekort aan discipline, te veel zak geld en te weinig ontwikkeld verant woordelijkheidsgevoel zijn zo enkele van de factoren, die ongetwijfeld van invloed zijn op het ontstaan van een a-sociale mentaliteit bij een deel van de jeugd. Maar er is nog een andere belang rijke factor, die, menen wij, tot dus verre onvoldoende aandacht heeft ge kregen. Dat is het feit, onlangs nog eens bevestigd door een internationale enquête, dat de Nederlandse jongen een „straatjongen" is. Ruim 93 pet. van onze jeugd speelt namelijk op straat, meestal zonder voldoende toezicht van de ouders. Dat gebrek aan toezicht blijkt het meest voor te komen bij kinderen van a-socialen en van hogere ambte naren, waarmee dan tevens verklaard is, waarom vele nozems uit zgn. betere milieus afkomstig blijken. Waarom speelt een kind op straat? Wat Nederland betreft kan het niet anders, of de woningnood speelt hier een rol. Zeer waarschijnlijk een heë) belangrijke rol. Vooral in de grotere bevolkingscentra beschikken de gezin nen over te weinig ruimte om de kin deren in het eigen huis een eigen hoek je te kunnen geven. Er is in huis voor het kind geen plaats meer om creatiel te kunnen werken. Men zit boven op elkaar. Is het dan verwonderlijk, dat het kind de ruimte om zichzelf te kun nen zijn op straat gaat zoeken? Daarnaast is er op vele plaatsen eet groot tekort aan openbare speelgele- genheid, aan sportvelden, zwembadet etc. Nu nog komt het voor, dat in uit breidingsplannen geen ruimte gere serveerd blijkt te zijn voor sport er spel voor de jeugd in de directe na bijheid van de woning, dus onder hel oog van de ouders. Men spreekt wéï veel over de leefbaarheid van de sa menleving, maar in de praktijk blijkt die leefbaarheid onvoldoende verdis conteerd in onze woningbouwpolitielv gunstige uitzonderingen daargelaten. Het wordt hoog tijd aan die leefbaar heid meer aandacht te schenken. Dl „straatjongen" van nu wordt de no zem van later. (Van een onzer verslaggevers) GOES Bij de cadeaus van de ju bilerende heer J. de Jonge Mzn. uit Ellewoutsdijk lag een prachtig opge tuigde Abraham. Een Abraham van brood. Niet omdat de heer J. de Jonge Mzn. vijftig werd. H(j is 74. Wél omdat hij een drievoudig gouden jubileum herdacht. De heer De Jonge was gisteren namelijk vijftig jaar lid van het hoofdbestuur van de Neder landse Bakkersbond, vijftig jaar lid van de Provinciale Zeeuwse Bak kersbond en een zelfde aantal jaren voorzitter van de afdeling Zuid-Beve land van de Nederlandse Bakkers- bond. De jubilaris is ook voorzitter geweest van de Provinciale Zeeuwse Bakkersbond. Hij ls daar nu penning meester van. Voor zijn grote verdiensten in de bakkersorganisatie werd hij in 1959 geridderd in de orde van Oranje- Nassau. Hij is reeds enige tijd de trotse bezitter van de gouden me daille van verdienste van de Neder landse Bakkersbond (er zijn er maar twee in Nederland die deze onder scheiding bezitten). Ook is hij al lang erelid van laatstgenoemde organisa tie. Hogere onderscheidingen konden er gisteren dus moeilijk aan worden toegevoegd. Het bleef daarom bü een zeer druk bezochte receptie in hotel Terminus te Goes, waar de jubilaris werd toegesproken door de heer C. Koppert, voorzitter van het centraal bestuur van de Nederlandse Bakkers bond. en door de heer J. Kraan, di recteur van de meelfabriek Meneba. De heer Kraan overhandigde de heer De Jonge een bronzen bedrijfs- piaquette. Gisteravond was de heer De Jonge het middelpunt van een feestdiner dat de drie organisaties hem hadden aangeboden. De jubilaris, die zestien jaar ge leden zqn bakkerszaak aan zün zoon overdeed, is nog lang niet van plan s een punt achter het organlsatiewerk te zetten. SINT-ANNALAND De gemeente besturen van Tholen zullen het provin? viaal bestuur van Zeeland vragen ott een jaar uitstel om hun oordeel te gevet over het plan om alle gemeenten van he' eiland samen te voegen tot één gemeen1 te. In die tijd kan de probleemsteüin| worden onderzocht. De gemeentebestu- ren willen deze studie laten verrichter door deskundigen van de Vereniging var- Nederlandse Gemeenten. Tot deze conclusie zijn de gemeentebe^- sturen gekomen op een informele ver gadering in Scherpenisse. Met de stu die kan ook bereikt worden, dat Thoolse raadsleden leren denken over Thoolse problemen en zaken. Het is volgens vele gemeentebestuurders van Tholen ondoen lijk om binnen drie maanden een gefun deerd oordeel te vormen over het plar van het provinciaal bestuur om alle ge meenten samen te voegen. J. DE JONGE

de Stem | 1965 | | pagina 5