Bij crisissituatie Yietnam FRANSEN BLIJVEN E.E.G.-LID Vrijheid waarborgen Beatrix en Claus naar Breda Belg vermoordt in Essen zijn vriendin DRIE VLEGERS KOMEN OM MET CANBERRA GIMONDI WINT DE TOUR HOFNAR JACHT OP KOOPJES BEGINT bont Vijfvoudig Strafproces tegen Tele vizier Bewusteloze sterft na vijf jaar STEVENSON OVERLEDEN BOUQUET 27ct Nu Nu: 98 cent zomerprijzen DAGBLAD VOOR ZEELAND \Luns op Schiphol: Kans op regen Onenigheid leidt tot drama Ramp in Roermondse kom afgewend Nu:fJ2£<.. Nu:fNu:f5^... Nu:>^... Nu: 105e JAARGANG No. 24943 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, ic. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Jles, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. [vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16. el. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 D O N D E R D A G IS JULI 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. [Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (MEER AMERIKANEN IN PARATE DIENST BfPslH m-, i- - (Van onze correspondent) SCHIPHOL Minister Luns achtte het mogelijk, dat in de E.E.G.-crisis nog voor het einde van dit jaar een compromis zal worden bereikt, dat Frankrijk zijn zin geeft zonder de andere leden voor het hoofd te stoten. Hij verklaarde dit nadat hij woensdag op Schiphol was teruggekeerd van een bezoek aan Parijs, waar hij met ver schillende ambtgenoten (daarbij een bij eenkomst van de N.A.V.O.-raad op mi nisterieel niveau) informeel over de gerezen moeilijkheden heeft gesproken. De heer Luns zei, o.m. een gesprek van vijf kwartier met Couve de Murville gehad te hebben, dat hem het Franse standpunt veel duidelijker had gemaakt. Op grond daarvan kon hij gisteren be nadrukken geen enkele aanwijzing te hebben dat Frankrijk van zins is de ge meenschap te verlaten. Ook ontkende hij de geruchten, als zou de Franse re gering Engeland binnen de E.E.G. wil len halen en de suggestie, dat Engeland momenteel wat de gemeenschap betreft in troebel water vist, noemde hij van iedere grond ontbloot. Hij achtte het huidige standpunt van Frankrijk be- paald niet onwrikbaar. „Natuurlijk kan men de Franse regeerders geen grote mate van wilskracht ontzeggen, maar anderzijds zijn het intelligente dienaren van hun staat, of liever: van hun staats hoofd". Samenvattend beklemtoonde de heer Luns nog eens dat de E.E.G. niet op ijs wordt gezet. „De Europese commissie denkt al aan een oplossing. Er zijn natuurlijk extreme posities denkbaar, die ingenomen kunnen worden en die een compromis onmogelijk zouden kun nen maken, maar ik geloof niet dat het zover zal komen. Frankrijk wenst het einde van de E.E.G. niet". Vice-voorzitter dr. S. Mansholt van de Europese commissie heeft in Den Haag verklaard dat er een situatie is gegroeid, waarin niemand een duide lijke oplossing voor ogen staat. Nie mand weet volgens hem ook wat nu de bedoelingen van de Franse regering zijn. Naar zijn mening is er niet direct sprake van een krachtproef over de richting die de E.E.G. in zou moeten. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Veranderlijke bewolking niet plaatselijk enkele regen- of #n- weersbuien Meest zwakke wind en dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Vandaag: zon onder 20.54 uur. Maan op 22.22 uur. Morgen: zon op 4.39 uur. Maan on der 7.00 uur. Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond) max. weer temp Helsinki licht bew. 18 Stockholm zwaar bew. 23 Oslo licht bew. 17 Kopenhagen zwaar bew. 17 Aberdeen zwaar bew. 12 Londen zwaar bew. 23 Amsterdam half bew. 23 Brussel zwaar bew. 25 Luxemburg licht bew. 24 Parijs zwaar bew. 25 Bordeaux zwaar bew. 31 Grenoble half bew. 30 Nice onbew. Berlijn onweer 30 Frankfurt zwaar bew. 29 München onweer 31 Zürich zwaar bew. 27 Genève half bew. 28 Locarno zwaar beW. 29 Wenen onbew. 30 Innsbruck half bew. 31 Belgrado onbew. 30 Athene onbew. 30 Rome onbew. 28 Barcelona onbew. 27 Madrid licht bew. 30 Mallorca onbew. 30 Lissabon licht bew. 25 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON, SAIGON Minister Mc Namaro heeft voor zqn vertrek naar Zuid-Vietnani meegedeeld, dat als de uitbreiding van de Amerikaanse troepenmacht in Zuid-Vietnam blijft voortduren, de re gering zal overwegen meer dienstplichtige militaire reservisten en leden van de nationale garde op te roepen 0111 de dienstplicht te verlengen. Manschappen die al in dienst zjjn, zullen dan tevens langer onder de wapens en langer op hun post moeten blijven dan was voorzien. Ook zei minister Mc Namara dat een verdere opvoering van het oorlogstempo wordt verwacht, daar de communisten strijd krachten in Zuid-Vietnam hebben die nog niet in de strijd zijn ge worpen. De Vietcong breidt haar troepen in Vietnam nog steeds uit, evenals haar acties, aldus de Amerikaanse minister. Niettemin is het doel der V.S. in Viet nam beperkt. „Wij willen niet het volk, noch de regering van Noord-Vietnam vernietigen. Wij streven niet naar ver krijging van militaire basissen op Zuid- vietnamees grondgebied of naar het tot stand brengen van een militaire relatie van Zuid-Vietnam met landen van het Westen. Wij willen waarborgen dat de bevolking van Zuid-Vietnam haar eigen lot in handen heeft en zich politiek en economisch naar eigen goeddunken kan ontwikkelen". Volgens McNamara is de Amerikaan se voorraad bijzonder krachtige bom men thans vijfmaal zo groot als vier jaar geleden. Tegen juni zullen er tien maal zoveel bommen zijn als in 1961. De Amerikaanse minister onthulde ver der dat uitbreiding met vijftig procent van het aantal helikopter-compagnieën in het Amerikaanse leger overwogen wordt, niet om de verliezen goed te maken, want die waren minimaal: een helikopter op elke 1000 vluchten. Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht hebben woensdag in Noord- Vietnam doelen gebombardeerd tot op 50 kilometer afstand van de Chinese grens. Ook is gisteren een Amerikaan se strijdmacht van 2976 man bij de Ame rikaanse luchtbasis Bien Hoa, 25 km ten noorden van Saigon aangekomen. Zij zullen bij gevechten met de Vietcong worden ingeapot. Een Amerikaanse militaire woord voerder deelde mee dat vier F-105 „Thunderchief"-jachtbommenwerpers op êen verkeersweg 60 km ten noorden van Dien Bien Phoe twee Noordvietnamese vrachtwagens hebben aangevallen en ernstig hebben beschadigd. Volgens de woordvoerder was dit het noordelijk ste doel dat de Amerikaanse vliegers tot nog toe in Noord-Vietnam hebben aangevallen. Communistisch China heeft verklaard dat Amerikaanse vliegtuigen bij aan vallen in de buurt van de steden Lao Kay en Haiphong het Chinese lucht ruim hebben geschonden. Dit hebben de Amerikanen ontkend. Bij luchtacties in Zuid-Vietnam heb ben volgens de woordvoerder vandaag naar schatting 180 Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen een jungle- gebied van vijf vierkante km bestookt, waar zich hoofdkwartieren van de Viet- cong-strijdmacht zouden bevinden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De burgemeester van Breda, dr. R. M. A. A. Geul- jans heeft gistermiddag tijdens de gemeenteraadsvergadering van Breda meegedeeld, dat prinses Beatrix en haar verloofde Claus von Amsbérg graag gevolg willen geven aan de uitnodiging een be zoek aan de stad Breda te bren gen. Het tijdstip van dit bezoek zal nog nader worden vastgesteld Zoals bekend hebben de Bredanaars ii'. J. G. Gooden, lid van de Eerste Ka mer en drs. Th. E. Westerterp, lid van ïweSS5 ,^amer» tijdens de ontvangst eT?a.al de prinses en haar verloofde officieel uitgenodigd Breda met een bezoek te vereren. De Bredase burgemeester heeft later de prinses en de heer Von Amsberg nog een officiële uitnodiging doen toekomen. Over de wijze waarop prinses Beatrix en haar verloofde in de stad Breda zul len worden ontvangen zal nog nader overleg worden gepleegd. Burgemeester Geuljans noemde de toezegging van het veloofde paar een directe reactie op de spontane wijze waarop de Bredanaars het verlovings feest van prinses Beatrix en de heer Von Amsberg hebben gevierd. McNamara: op inspectiereis HILVERSUM De vijf omroep verenigingen hebben samen met het centraal bureau voor de omroep de of ficier van justitie in Den Haag ge vraagd een onderzoek te openen tegen het weekblad Televizier". Als reden daarvoor is opgegeven een „ernstig ver moeden van een bij herhaling gepleeg de schending van de auteursrechten op de programmabladen". De omroeporganisaties hebben de of ficier van justitie verzocht bij geble ken juistheid van deze schending tot strafvervolging over te gaan. Het nonderzoek in Leiden bego woensdagmorgen. Vier leden van het korps gemeente politie te Leiden doorzochten het admi nistratiegebouw en de N.V. Nederlands Drukkerijbedrijf waar een gedeelte van de Televizier-kopij wordt gezet. De politiemannen hadden opdracht „een onderzoek in te stellen naar de bronnen van herkomst van de in Tele vizier afgedrukte radio- en televisie programma's, zo werd van de zijde van de N.V. Rotogravure meegedeeld. Dit onderzoek werd een „wat wonderlijke zaak" genoemd, waarbij er tevens op werd gewezen, dat de civiele zaak nu al enkele jaren loopt. Of van de zijde van de N.V. Roto gravure dan wel van de zijde van „Te levizier" protest bij de Haagse officier van justitie tegen de gang van zaken zal worden aangetekend, kon nog niet worden meegedeeld. (Van een onzer verslaggevers) ESSEN Twee mensen hebben dins dagavond in het Belgische grensdorp Essen een gewelddadige dood gevonden. Die avond werden, naar thans bekend is geworden, de stoffelijke overschotten gevonden van de dertigjarige Maria Ba- tens en de 44-jarige A. van Ginneken. Men deed de gruwelijke vondst in de woning aan de Kraayenberg in het kerkdorp Horendonk, waar de man en de vrouw samenwoonden. Hoewel over de toedracht officieel niets bekend is, wordt vermoed dat de man eerst de vrouw van het leven heeft beroofd en daarna zichzelf. Van Ginneken leefde al geruime tijd samen met Maria Batens. De vrouw was gescheiden van haar man, die mo menteel in Antwerpen werkt en woont. Uit dit huwelijk zijn twee kinderen ge boren van tien en twaalf jaar oud. Deze kinderen waren het in zekere zin, die het eerst ontdekten dat er iets niet goed was. Zij waren in de loop van de middag naar buiten gestuurd, omdat de man en de vrouw „even wilden gaan slapen". Zij gingen spelen bij hun oma, de moeder van de wettige echtgenoot van Maria Batens. Op een gegeven ogenblik wilden de kinderen naar huis terug, maar ontdekten dat zij er niet in konden. Toen een andere zoon van Mevrouw Batens poolshoogte ging ne men, kreeg ook hij geen antwoord op zijn kloppen en roepen. Hij waarschuw de een buurman, die aanvankelijk dacht dat het tweetal in huis nog sliep. Maar door een venster zag hij dat zij wel erg bewegingloos lagen en bovendien dat er bloed aan de muur kleefde. Tussen acht uur en half negen werd de politie gewaarschuwd, die onmiddel lijk ter plaatse was. Zij ontdekte in feite dat zich hier een tragedie had afge speeld. Zij trof in het bed een nieuw geweer aan, waarmee naar men ver moedt de man eerst de vrouw van het leven beroofde en daarna zichzelf. Door de politie werden de stoffelijke over schotten overgebracht naar het parket te Antwerpen, waar in de loop van gis teren de lijkschouwing werd verricht, Resultaten van het ingestelde onder zoek waren gisteravond nog niet be kend. AMSTERDAM (ANP) De oud verzetsstrijder J. A. Poortman uit Am sterdam is gisteren na een bewusteloos heid van bijna vijf jaar in het noodzie kenhuis Zeeburg in Amsterdam over leden. De heer Poortman, geboren in Mep- pel. overleed aan de gevolgen van een verkeersongeluk, dat hem in augustus 1960 overkwam. In de oorlog wist de heer Poortman een groot aantal „verdachten" te red den door ze te waarschuwen. (Van onze correspondent) ROERMOND Drie vliegers van de Royal Air Force, en gestationeerd In het Duitse Bruggen, zjjn woensdagmid dag omstreeks half twee omgekomen btf een vliegramp in de buurtschap Leeu wen te Roermond. Er zijn aanwijzingen dat zij het slachtoffer zijn geworden van een poging om hun reeds in de lucht brandende tweemotorige Canberra WT- 324 boven de bebouwde kom uit te ma noeuvreren. Deze poging is op het nip pertje gelukt, maar intussen had het vliegtuig zoveel hoogte verloren dat de schietstoelen geen redding meer kon den brengen. De parachutes konden zich niet meer ontplooien. Flying-officer T. F. Clapp (27), sloeg met schietstoel en al door het dak van een huis, waar hij met het hoofd naar beneden door het plafond in de huiska mer terechtkwam. Hij was op slag dood. Flying-officer H. M. Sime (27), be landde met zijn schietstoel door het dak van een schuurtje op een tussenmuur. Was hij een meter verder neergedaald dan was hij in een hooiberg terecht gekomen. Ook hij was onmiddellijk dood. Het stoffelijk overschot van de flight- lieutenant L. Dingle (38), werd door de Roermondse brandweer en door om wonenden vlak bij de brandende wrak stukken van het vliegtuig weggehaald. Captain T. F. Clapp woonde tot voor kort in Roermond. De slachtoffers wa ren allen gehuwd en behoorden tot het R.A.F.-squadron 213. Tal van inwoners van Roermond en omgeving hebben .liet ongeluk zien ge beuren. Een ooggetuige, die werkzaam is aan het grenskantoor Maalbroek- Roermond, vlak naast het vliegveld dat op Duits gebied ligt, vertelde ons het' volgende: „Woensdagmiddag tegen half twee hoorde ik een ongewoon, ratelend geluid. Ik zag hoe de Canberra opsteeg en moeilijk omhoog kwam. Plotseling schoot hij als een raket omhoog, in de richting van de stad. Hoog in de lucht draaide het toestel rond zijn lengteas, kwam in een spiraal omlaag en maakte toen een warrelende glijvlucht. Toen zag ik een steekvlam en daarop volgde een doffe dreun". Enerverend waren de belevenissen van broodbakker A. P. J. Beckers, die zijn vrije middag doorbracht in het schuurtje achter zijn huis. Ook hij heeft een ratelend geluid gehoord en daarna een dreun. Hij opende de deur. Meteen sloegen de vlammen hem tegemoet. Aan de andere kant van het schuurtje maak te hij zich uit de voeten. Bij de familie Joosten stortte het pla^ fond in elkaar. De schietstoel met de zwaargewonde piloot Clapp kwam in de kamer tereqht. Toevallig maakte de 80- jarige heer Joosten deze middag geen gebruik van deze kamer voor zijn mid dagdutje. Een beeld van de ravage: het staartstuk van de machine te midden van de bomen in de tuin. (Van onze speciale verslaggever) PARIJS Felici Gimondi heeft de 52e Tour de France gewonnen. Hij liet er geen twijfel meer over bestaan wie de beste was, hij of Raymond Poulidor. De jonge Italiaan liet zijn rivaal op ruime afstand en zorgde daarmee voor een spectaculaire Tour-zege. Jan Jans sen, dat was gisteren al bekend, ver overde opnieuw de groene trui. Het ploegenklassement kwam terecht bij de Spaanse formatie van Langarcia. Kees Pellenaars en zijn mannen legden be slag op een negende plaats. In het al gemeen klassement is Jan Janssen de beste Nederlander (9e) en Rik Wouters staat als eerste Televizier-renner geno teerd: 29e. (Zie ook onze sportpagina). (Van onze redactie buitenland) LONDEN Adlai Stevenson, ambassadeur van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties is gisteren aan een hartaanval in een Londens ziekenhuis overle den. Hy was 65 jaar oud. Stevenson.. Beste steun Stevenson zakte gistermiddag Ineen bij de internationale sportliedenclub in het centrum van Londen. Hij werd toen met grote spoed naar het St.-George- ziekenhuis overgebracht. Gistermorgen had hij nog een beleefdheidsbezoek ge bracht aan de Britse minister van bui tenlandse zaken, Stewart Tijdens een vraaggesprek voor de Engelse televisie, maandag j.l. sprak hij geruchten tegen, dat hij spoedig zou aftreden. Hij was van plan vrijdag naar New York te vertrekken. Stevenson is tweemaal de mocratisch kandidaat geweest voor het presidentschap van de Verenigde Sta ten, nl. in 1962 en 1956. President Johnson heeft bij het ver nemen van de dood van Stevenson ver klaard dat Amerika „zijn beste stem" heeft verloren. (Voor levensloop zie pagina 7). (Advertenties) (Van onze verslaggevers) MIDDELBURG/BREDA ^/ANDAAG begint de zomer-oprui- ming. Officieel althans. In veel ge vallen heeft de onderlinge concurrentie in een aantal branches er wel voor ge zorgd, dat de koopjes al eerder aan de man werden gebracht. Maar dat neemt niet weg, dat grote aanplakbiljetten en prijskaartjes met strepen in allerlei kleuren ons er toe moeten bewegen om in de voordelen en de zegeningen van de seizoenopruiming te geloven. Hoe zijn de verwachtingen? Niet dt uwe en de onze, maar die van de ne ringdoenden zelf? Die lopen nogal uit een. Enerzijds verwacht men goede re- rultaten, met name in de textielsector, anderzijds rekent mei. er niet op dat deze opruiming zo heel erg zal aanslaan. Uit ROOSENDAAL meldde men ons, dat de meeste textielhandelaren er geen al te optimistische kijk op de zaak heb ben. „Een heleboel is er in de voorver koop al uitgegaan", vertelde er een. „De mensen gaan nu eenmaal niet meer voor een voordeeltje van enkele guldens voor de deur liggen. Die tijd hebben we ge had". Wel verwacht deze man op het eind van de week wat meer klanten vanwege de vakantiegelden die dan o.a. in de bouwvaksector zijn uitgege ven. Een andere textielhandelaar in Roo sendaal hoopte, dat de uitverkoop iets goed zou maken van het slechte seizoen, waarin de mensen door gebrek aan zo mer ook weinig zomergoed gekocht heb ben. Typische „lokkertjes" waren er ove rigens nauwelijks te bespeuren in de etalages. Veel afgeprijsde spullen, maar slechts met enkele dubbeltjes. Ook BERGEN OP ZOOM heeft blijk baar niet dat echte gooi- en smijtwerk van de onvervalste opruiming te bie den. Nog maar heel weinig etalages waren gisteren op de uitverkoop afge stemd. In MIDDELBURG hebben we ons tot enkele boekwinkeliers gewend. Ze hou den niet eens allemaal opruiming. Op de vraag „waarom niet?" zei een boek handelaar dat hij er eenvoudig niet aan toe komt. „De leveranties van school boeken eisen teveel tijd op en boven dien is een deel van het eigen perso neel op vakantie". Ook het drukke be zoek van toeristen (vanwege het weer misschien?) was voor hem aanleiding zich te beperken tot de januari-oprui- ming. Merkwaardig is dat een andere Mid delburgse boekhandel in het toerisme juist aanleiding ziet tot het houden van uitverkoop. In BREDA staan in ieder geval de winkelbedrijven klaar om de kracht meting met het koopgrage publiek aan te gaan. De aanbiedingen lopen nogal uiteen: ze liggen tussen zeven gram mofoonplaten voor 8,95 en een bank stel van 1000 dat 100 in prijs ver laagd is. Men rekent erop en de er varing van de jongste weken wijst in die richting dat de liefhebbers van koopjes hun krachten gespaard hebben. Behalve in de confectie- en schoen winkels was er gisteren in WAALWIJK nauwelijks iets van een opruimings woede merkbaar. In de genoemde branches was men druk doende de eta lages in te richten. De prijzen werden kennelijk als verrassing bewaard. t ïa. .*4 hofleverancier GROTE MARKT 25 - BREDA

de Stem | 1965 | | pagina 1