Felici Gimondi (22 jaar) werd jongste na-oorlogse Tour de France winnaar I Ui* DE f=f*ANGE Een debutant leverde het overtuigende bewijs Chatn flic) n eulle.s' Knap werk van de Pel Janssenuitstekend nale DE ACHT VAN PEL MARCHING IN ntgoocheld a r JÊL M- UITSTEKEND DREUN JDAGtfLAD ]>K NI KM VAN IJONDERDAG 15 JULI 19tiS 13 HENRI ANGLADE op de vierde plaats JEAN LEBAUBE nummer vijf (Van onze speciale verslaggever) Voor de laatste maal zijn wij met onze bagage een vreemde ho- teltrap opgesjouwd. Voor de laat ste maal hebben we geslapen in een vreemd bed. voor de laatste maal hebben wij de renners ge zien die de dikke vierduizend kilo meters van deze Tour de France hebben volgemaakt. We hebben Frankrijk van alle kanten beke ken. We zijn in een guur klimaat geweest en we hebben zitten sto ven onder een subtropische zon. In Barcelona hebben we zitten zuchten onder de loodzware drukkende hitte en hebben we in de late avond wat verkoeling pogen te zoe ken op een van die terrasjes op de Ramblas. In de Alpen hebben we een dikke trui uit onze koffer moe ten opdiepen en eenmaal zijn we bijna verdronken in een gigantische plensbui. We hebben van de Fran se keuken genoten, maar soms ook niet! We hebben in Frans wijnge bied van diverse erewijnen mo gen proeven, een haastige slok maar toch verfrissend en de tong strelend. En dan werden we met de renners weer opgejaagd naar een volgende stad. We hebben in de nachtelijke duisternis uren moe ten rijden om ons hotel te berei ken waar een nog altijd goed ge humeurde patron ons stond op te wachten om ons nog wat koude ge rechten voor te zetten. We zijn ten slotte in Parijs gearriveerd. Eind doel van de Tour de France op de nationale Franse feestdag. De zon was er nog vol warmte, de zomer als een zomer behoort te zijn. Daar kwam het einde van onze einde loze trek met die lange karavaan. We hebben Tourbaas Jacques God- det de hand geschud en we hebben het kompas op het noorden ge steld. Het is eindelijik zover. We gaan weer huiswaarts. De onverwachte winnaar van de 52e Tour de France, Felice Gimondi is de vijfde Italiaan die zegeviert in 's werelds belangrijkste wielerevenement, Bottechia in 1924 en 1925 was de eerste. Gino Bartali in 193S en.... 1948 de tweede; Fausto Coppi in 1949 en 1952 dg derde en Gastone Nencini sloot in 1960 voorlopig de rij. Is het dus voor de Italianen, die in 1964 als eerste man Vit- torio Adorni op de tiende plaats zagen eindigen, een geluksdag die de wederopstanding van de door te vette contracten in het slop geraakte Italiaanse wielersport aankondigt, ook Goddet zal tevreden zijn, zulks on danks de nederlaag van Frankrijks wielerhoop nummer een. Raymond Poulidor. Gimondi immers is een „pro- dukt" van de Ronde van de Toekomst, die Goddet sinds 1961 naast de grote Tour laat verrijden. Hij heeft steeds laten horen dat de renners die in de toekomstronde hebben uitgeblonken de beste kaart zullen trekken in de Tour de France. Met de vorige winnaars Guido de Rosso, (Italiaan), André Zimmermann (Fransman) en Antonio Gomez del Moral (Spanjaard) heeft hij er toch niet dat resultaat uitgekregen wat verwacht werd. Met Gimondi kreeg hij de bevestiging en tegelijkertijd de stimulans om op de ingeslagen weg door te gaan. Gimondi is de jongste naoorlogse winnaar. De op 29 september 1942 te Sedrina-Bergamo geboren Italiaan, verslaat ook Anquetil op dit punt. Deze was, toen hu in 1957 voor de eerste maal triomfeerde, bijna een heel jaar ouder (geboren op 8 januari 1934), Gimondi is een uiterst vriendelijke knaap iets wat hij trouwens met de andere Italiaanse hoop Motta gemeen heeft dit opzicht lijkt hij in niets op de vroegere vedetten Gino Bartali en Fausto Coppi. Gimondi vertrok op 22 juni te Keulen niet als kop man, deze rol was voor Vittorio Adorni. Gimondi kreeg slechts een luitenantsplaats. Adorni verdween hij het eerste echte treffen echter reeds uit de Tour en toen stond niets de nieuwe kampioen meer in de weg. De kampioen die helemaal niet naar de Tour wildezuiver en alleen omdat hij er bang voor was. Op aandringen van Adorni ging hij toch mee. Dit jaar kwam hij voor het eerst in het nieuws toen hij in de Waalse Pijl samen met zijn landgenoot Roberto Pog- giali de met hen weggesprongen Brit Tom Simpson op de knieën bracht en toen, als snelst geachte van dit duo door Poggiali naar de tweede plaats verwezen werd. Zodoende ging hij in de Tour de France van start zonder tot dusver een overwinning als beroepsrenner te hebben behaald. Hij is nl. eerst sinds 1 januari van dit seizoen professional. Zijn erelijst ziet er als volgt uit: 1962: 2e in de tijdrit Venetië-Giulia, le in Casnigo, een wedstrijd over 167 km, welke hij met meer dan een minuut voor sprong op zijn naam bracht; 1963: 12e in het wereld kampioenschap, le in kampioenschap van Italië, le in de etappewedstrijd de ronde van Venetië, le in de etappe koers Milaan-Varzi, le in de ploegentijdrit van de ronde van Toscanië, 6e in de San Pellogrinofinale; 1964: 26e in het wereldkampioenschap, le in de eerste etappe en in de eindstand van de Tour de VAvenir, 2e in de tijdrit Tour de VAvenir, le in de ronde van Latium met zes minuten voorsprong, le in Trofeo Caduti. Als beroeps renner vanaf 1 januari behaalde hij tot nu toe de vol gende resultaten: 2e in de Waalse Pijl, 2e in de Grote Prijs van Forly, een tijdrit over 67,520 km, 4e in de Ronde van Normandië, 3e in de Giro dTtalia, le in de Tour de France waarin hij drie etappes won. Op 9 mei reed hij zijn eerste tijdrit van Remond naar Freiburg in de ronde van Normandië over 27 km. Hier in eindigde hij als vijfde met 55 seconden achter Vit torio Adorni; op 27 mei een tijdrit over 50 km Giro dTtalia) eindigde hij als tweede op 1.22 achter Adorni; 17 juni de grote prijs van Forly over 77,520 km tweede op 2.38 achter Anquetil; 26 juni eerste tijdrit in de Tour de France over 26,7 km tweede op zeven seconden achter Poulidor: 10 juli tweede tijdrit Tour de France over 28,900 km winnaar met 23 seconden voorsprong op Pou lidor en in de tijdrit van gisteren over 37,8 km met 30 seconden voorsprong winnaar voor Motta. Jacques Anquetil: „Ik weet het niet....1* DE TOUR IS WEL ALLEEN TE WINNEN (Van onze speciale PARIJS Natuurlijk was er niet meer aan getwijfeld dat Felice Gimondi als overwin naar uit deze Tour de France tevoorschijn zou komen. Maar de als een komeet naar voren geschoten Italiaan heeft nog voor een kla terende finale gezorgd. Zelden is in het Pare des Princes zo'n orkaan van toejuichingen losgebarsten als op het moment dat Gimondi door de poorten de cementen wielerbaan opreed. Met vlaggen en spandoeken waren duizenden Italianen naar het stadion opge marcheerd. Spandoeken waar op in koeie- letters stond: „Gimondi sei grande com Coppi" (Gimondi even groot als Coppi). De verslaggever) onbekende jongen, die in 1959 op de fiets was geklommen, het vorige jaar nog ama teur was, is in enkele weken naar de hoogste top geklommen in de harde, zakelijke prof wereld. Op briljante wijze heeft deze Gimon di in het laatste hoofdstuk van de Tour, de tijdrit van Versailles naar Parijs, zijn bijzon dere kwaliteiten gedemonstreerd. Hij kwam als winnaar van de Tour in het Pare des Prin ces, maar ook als triomfator van de race tegen de wijzers van de klok. Met ruim een minuut bezorgde Gimondi de al totaal ge broken Poulidor een laatste kapitale prestige- dreun. et is in het Pare des Princes een r Italiaans feest geworden. Met de jjonge Italiaan Motta tweede achter Gi mondi, heeft de legende van Coppi en Bartali een nieuw verlengstuk gekregen. H»et Italiaanse wielerimperium kan weer bogen op twee veelbelovende renners. Zelfs de in de eerste Pyreneeën-etappe uitgevallen favoriet Adorni, die speciaal naar Parijs was gekomen om de eindfase van de Tour mee te maken, gaf royaal toe dat Gimondi en Motta twee enorme ^tdekkingen zijn geweest: „Nooit heb ":unnen vermoeden dat in Felice zo'n •t coureur zou steken." Diezelfde Gi- »ndi die in de laatste Giro nog als een 'egorio" (waterdrager) moest fungeren de machtige Adorni. Het kan iemd gaan in de wereld. Geen sterveling heeft het verbaasd de-t lymond Poulidor in die laatste tijdrit i een ontgoocheld man zou starten, aar toch hoopte heel Frankrijk op deze Itionale feestdag dat Poulidor nog voor ©en sensatie zou zorgen. Als tijdrijder van jefprmaat zou hij die achterstand op zijn Italiaanse belager weleens kunnen uit- Sfflrissen Een moeilijke zaak. Ronduit gezegd had het Frans wieler- idool 63 seconden moeten inlopen om nog als Tourwinnaar te worden geklasseerd. Een enkele seconde minder zou reeds fa taal kunnen zijn. Dan zouden de twee vechters voor de Tourtriomf immers ge lijk zijn geëindigd. Het reglement schrijft dat geval voor dat de punten, behaald ledurende de etappes de doorslag geven, .et was duidelijk dat de balans dan aar naar Gimondi zou overslaan. In :ite was die tijdrit dus onbegonnen werk >or Raymond Poulidor. Zijn gedachten jdlen tijdens de lange kilometers tussen luizenden juichende Fransen wel heel •mber zijn geweest. Geen wonder ook lat de anders zo superieure tijdrijder 'oulidor op die lange weg naar het Prin. lenpark zichzelf niet meer was. Geen onder ook dat Gimondi daarentegen l&og beter reed dan ooit tevoren. Dat de Italiaan al kort na het begin een voor- 'sprong nam verbaasde niemand De voor sprong steeg en in het kabaal van het Pare des Princes had Gimondi zijn Tour voltooid met een eclatante zege, ruim een volle minuut op Poulidor. Zelfs de jonge Motta had de Franse vedette nog over troefd. De voor Raymond Poulidor zo veelbelovend begonnen Tour de France is in een formidabele desillusie geëindigd. Onstuimige tonelen speelden zich af toen Gimondi de laatste meters naar een com plete zege had gereden. Opvallend was de rust en de zelfverzekerdheid waar mede hij als een verlegen debutant ruim drie weken geleden in Keulen gestart, de hulde over zich liet heengaan. Het wil toch heel wat zeggen als een chauvinis tische Franse official zich laat ontvallen: „un grand champion". Bij alle vreugde die de ploeg van Pel- lenaars in deze Tour is ten deel geval len kwam in het laatste hoofdstuk nog een aangename verrassing. Henk Nijdam klasseerde zich als de snelste Nederlan der in de tijdrit, sneller nog dan de fe nomenale rijder Jan Janssen, die vlak achter de soldaat van de Pel eindigde. Janssen, die de groene trui had opge borgen „het ding weegt 'n paar gram men nieer dan mijn kampioensshirt" moest tijdens de grote ceremonie en nu wel in het groene uniform, een donde. rende ovatie in ontvangst nemen. Maar de tijd van Nijdam in deze laatste rit, 52,24 sec., mag als een grote prestatie in deze Tour worden geboekstaafd. Het was drukkend warm in het barstensvolle aan van Het erepodium in Parijs het einde van de Ronde uw, Frankrijk 1965: v.l.n.r. Poulidor, die tweede werd, winnaar Gimondi en Motta, nummer drie. stadion in de Franse metropolis. Direc teur Jean Garnaud was bang geweest dat de belangstelling zeer onder peil zou zijn omdat niet Raymond Poulidor maar een „vreemdeling" de Tour zou winnen. Het is anders uitgelopen. De tribunes waren prop en propvol en daarmede was wel heel duidelijk het bewijs geleverd hoe populair die Italiaan Gimondi in enkele weken is geworden. De renner die erin is geslaagd om vrijwel op eigen kracht, een Tour de France te winnen. Veelbe tekenend waren in elk geval de woorden welke de vijfvoudige Tourwinnaar Jac ques Anquetil sprak: „Ik weet heus nog niet of ik dit jaar de ronde zou heb ben gewonnen met zo'n mysterieuze tegenstander (Van onze speciale verslaggever) PARIJS. „Dit wordt de in teressantste Tour en mogelijk ook de merkwaardigste ronde van Frankrijk," zo heeft de bekende Franse sportjournalist Pierre Cha- ny een maand geleden in het blad van Jacques Goddet het Parijse l'Equipe, geschreven. Zijn voor spelling is uitgekomen. De Tour de France 1965 is interessant geweest en in merkwaardigheid overtreft zij alle vorige ronden. Want in die zelfde voorbeschouwing van Pierre Chany werden een hele rits favo rieten opgesomd. We misten er echter de naam Felice Gimondi. En juist deze jonge Italiaan, in de jongste Giro dTtalia nog de water drager van Adorni, is de grote sensatie geworden. Merkwaardig is stellig dat deze Gimon di die alleen bekendheid genoot omdat hy het vorig jaar de Tour de l'Avenir op zyn naam had geschreven, met de oude waarheid heeft gebroken dat geen renner alleen een Tour de France kan winnen. In de derde etappe van deze Tour, de rit van Roubaix naar Roua2«n, wint Gi mondi. Voor de eerste maal krijgt hij de gele trui. Voor de eerste maal ook komt hij in het grote Tour-nieuws. In Franse wie- Ierkringen maakt men zich geen zorgen. Gimondi is een aardige jongen, atletisch gebouwd en heeft een vriendelijk gezicht De renner die deze Tour bij afwezigheid van Jacques Anquetil moet gaan winnen is en blijft Raymond Poulidor. In de tijdrit is de Fransman een expert. Volgens de insiders kan geen enkele ren ner op dit terrein Poulidor iets in de weg leggen. En Poulidor wint dan ook gemakkelijk de eerste jacht tegen de wij zers van de klok te Chatolin. Ach, men weet iets van de kwaliteiten in het tijd rijden van Gimondi af. Hij heeft immers een week voor de start van de Tour in Forly een aardig stuk werk geleverd door in een tijdrit als tweede achter An quetil te eindigen. Maar dat was een complete vlakke rit. Op het schema van deze Tour de France staat ook een rit tegen het -horloge vastgesteld met als eindpunt een berg. Gimondi kent die berg niet. Hij heeft nog nimmer een dei- gelijke tijdrit gereden. Voor Raymond Poulidor moet dat gebied juist opgelegd pandoer zijn. In die bewuste tijdrit op de Mont Revard zal hij persoonlijk de Tour de France beslissen. Zo hij al niet dat van tevoren heeft gedaan. Gimondi verliest de gele trui maar de vechtlustige Italiaan die van zijn eigen ploegmakkers geen enkele steun krijgt, ze zien in hem alleen nog de overmoedige nieuweling, gelukt het geheel op eigen kracht weer leider van de karavaan te worden. Hij blijft dat tot aan de voet van de Pyre neeën. Zijn ploegleider, de eens vermaar de renner Luciano Pezzi, aarzelt nog steeds. Hij prijst Gimondi om zijn energie en doorzettingsvermogen. Maar tegelij kertijd zegt hij openlijk dat de benjamin in zijn equipe zich in de vlakke etappes wel murw zal hebben gereden om in het bezit te blijven van de gele trui. De in eenstorting, de onvermijdelijke reactie moet zeker in de bergen komen. De eer ste Pyreneeën-etappe hakt meedogenloos in op de kwaliteit van de Tour. Dan komt in de 14de etappe die ver schrikkelijke Mont Ventoux op het tra ject. In Barcelona heeft signor Pezzi in. middels besloten dat zijn ploeg, nu Adorm is geëclipseerd, de volledige steun moet gaan verlenen aan die vechtlustige en steeds meer zelfverzekerde Gimondi. Die steun is toch niet veel, de ploeg is zwak, eigenlijk een verzameling meelopers, zo als er zovelen in deze Tour zyn geweest. Hun namen komen nauwelijks voor in het dagelijkse Tournieuws, alleen in de uitslagen komt men ze tegen. Een voor deel is dat ook de kracht van de andere ploegen niet imponerend is, alleen de equipe van Pellenaars begint naar een niveau te groeien. Nu is daar een kleine kwieke renner bij, Cees Haast. Die jongen heeft zich bij de topgroep gewerkt en hij blijft er. Poulidor heeft er echter nog geen ernstig oog op laten vallen. Op de Mont Ventoux zal hij de beslissing for ceren. Het lijkt afgesproken werk als de Fransman er inderdaad in slaagt met de knappe Spaanse klimmer Jimenez kort na de eerste meters klimmen uit het pe loton te komen. „Een voortreffelijke cou reur, die Gimondi, maar wat een bokken heeft hij al geschoten," vertelde ons da gen later Pellenaars. Op die Mont Ven toux schoot Gimondi inderdaad een kapi tale bok door achter in het peloton te blijven op het moment dat Poulidor naar de kop trok en juist op tijd bij Jimenez aan het wiel kon schieten. Men weet het, Poulidor won deze granietharde etappe en wiste met één haal zijn achterstand op Gimondi weg tot 34 seconden. Het is afgelopen met Gimondi, de beslissing is gevallen. In de volgende etappe rijdt Pou lidor zich in de gele trui. Maar Gimondi was niet terneergeslagen. Integendeel, hij was nog vechtlustiger geworden. Hdj had ook wat ontdekt, dat vrijwel iedereen was ontgaan, behalve die jongen van Kees Pellenaars, Cees Haast. Niet Gi mondi was door de Mont Ventoux gebro ken maar Poulidor. Er gebeurde niets in de eerste Alpenetappe. Gimondi zat nog altijd aan de kop van de karavaan. De tweede Alpenrit zou het moeten doen. Met die enorme bergreuzen. „Ik mocht niet Het werd een grote teleur stelling voor de enorme aanhang van Raymond Poulidor. De klap voor Poulidor kwam in de be. wuste tijdrit op de Mont Revard. Zijn grote specialiteit. Hij moest het nu alleen doen. zonder de steun van Jimenez, de Spanjaard, op de Mont Ventoux. Men herinnert zich natuurlijk de afloop. Het was een bizarre ronde, die deels de armoedigheid van de huidige renners kwaliteiten in de grote lijn heeft gede. monstreerd, die deels ook heeft getoond wat een man met een ijzeren wil alleen kan presteren. Felice Gimondi is een groot kampioen. En Jan Janssen was de beste Neder lander in buitenlandse dienst. Een knappe prestatie om zijn groene trui te prolon geren. Bij de armoedigheid in de buiten landse kampen steekt wel de vooruitgang van de ploeg van Pellenaars sterk af. Overigens was de Televizierploeg als ge heel de beste in deze Tour met liefst zes dagploegenklassementen en drie etappe overwinningen (Cees van Espen, Jo de Roo, Gerben Karstens). Er zit veel perspectief in de Neder landse wielersport. Nederland heeft weer zijn grote naam van weleer terug in de Tour de France en dat betekent wel wat. Een mooi stuk werk van Kees Pellenaars, een bewonderenswaardige prestatie van tien jongens die Nederland zo voortref felijk in deze Tour hebben vertegen woordigd.. 'ij™p^"ssfn w°rdt het pa- met zijn prima prestaties die leid- ijse »Parc des Princes gecom- den tot de groene trui. phmenteerd door Jacques Goddet J.. A Felice Gimondi in actie tijdens de laatste rit.

de Stem | 1965 | | pagina 17