Gebruik van ijs neemt hand over hand toe frisdranken en Aardenburg vraagt meer aandacht voor onderhoud ernemens jeugdverkeerstuin wordt a! goed bezocht Communist Bakker interpelleert man Goes wil toeristen een beetje verwennen Tnarden ONDANKS SLECHT VOORJAAR Typisch teken van welvaartsstaat Los van seizoen Nieuwe slagzin IJs enijs-beu Weer of geen weer Europa-feest in Tielt Zeeuws accent Ausch wits-chirurg Dering overleden (fêacli Churchill krijgt gedenksteen in Westminster GEEN ZICHT OP EINDE EEC-CRISIS EN ZONDVLOED-ZOMER Op rechtelijk bevel Hofstede te St.-Kruis verkocht HOOFDPIJN? Wèg pijn... fijn;, Als u WITTE KRUIS poeders kiest! m TERNEUZEN Toen op een vrije middag de jeugdverkeerstuin in Terneu- zen voor de eerste maal werd open ge- steld, was er grote belangstelling van de zijde van de jeugd. De meisjes en jon gens vonden het blijkbaar wat fijn om in een van de 15 autootjes of één van de even zoveel fietsen rond te rijden onder het wakend oog van hoofdagent A. Jan- ...van de Terneuzense gemeentepolitie. een Paatje met hem maakt u1]i megafoon aan zijn mond en anto^, et d00r de verkeerstuin ten v»rtmmer Vljf' j'j had voorrang moe- keer elit rechts komend ver ander? a-r!'Dan doelt hiJ °P een bW D» -!e eveneens door het „Dag- otem aan de jeugdverkeerstuin ovee?algo^n'^n- -D.e ,beer Janse heeft vtón 1 blJ 21et letterlijk alles en ?e hebben rijdt dt>or zonder z?in novL®hoe bet wel moet. Zij dat^beter" aUemaal1 wel"8 g6Ven' Maar zal Tonen61? alVacb<®n hoe het verder lopan* Langzamerhand zal de jeugd keerstuin'er nilfteu krijgen' dat de ver- Keerstum er met alleen is om tc spelen De jeugdverkerstuin maakt een nret- tige indruk met zijn verkeer-iinhtfn -borden en zebrapaden enz. De belangstel-' im^zal vast en zeker nog veel groter (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Onder zeer grote belangstelling is in hotel De Roode Leeuw de hofstede Grote Boomdijk nummer 1 in St.-Kruis onder de hamer gekomen en verkocht voor een bedrag van f 263.000,-. De hofstede omvat een woning uit 1939, een schuur, tuin, bouw- en weiland en een weg met een totale grootte van 20.65.05 ha. Tot 15 maart 1971 is de boer derij verpacht aan de heer A. P. J. van Vooren. Een der schuren is door storm vernield. Aan de herbouwplicht kan vol daan worden met een beschikbare verze keringsuitkering van vijftien mille. De publieke verkoping onder leiding van notaris A. J. Herdink uit Sluis, ging op verzoek van de heer L. C. Lannoye uit Knokke mede krachtens rechterlijk bevel, omdat een mede-eigenaar onder curatele staat. Door de heer M. Maes uit St.-Kruis werd de boerderij ingezet op een bedrag van 233.333,-. Naar wij uit betrouwbare bron vernamen lag dit bedrag boven de taxatieprijs. Aan de biedingen namen ver der twee personen deel t.w. pachter A. van Vooren namens de eigenaar L. C. Lannoye en de heer G.B. Claeys uit IJzen- dijke. Na maar liefst dertig verhogingen kwam Van Vooren tenslotte op het be drag van 263.000, (Van een onzer verslaggevers) GOES/DONGEN/BREDA Heeft het seizoen eigenlijk nog wel invloed op het gebruik van frisdranken en van ijs? Men komt tot deze vraagstelling als men verneemt wat de fabri kanten van deze produkten thans, na bar slechte weersom standigheden aan het begin van het seizoen, te vertellen heb ben. En gelet op de cijfers, dient men te stellen, dat de sei zoensinvloed aanmerkelijk is teruggedrongen. De algemene opinie hieromtrent: „We leven, ook wat dit betreft, echt in een welvaartsstaat". „Onze verwachtingen waren op timistisch", zegt de heer J. H. M. Quadekker, directeur van Sparks N.V. Limonadefabrieken te Breda. „We zijn ongeveer tien procent be neden die optimistische verwachtin gen gebleven. Er if, een stijging, zelfs een aanzienlijke stijging t.o.v. het vorig jaar. Maar het accres dat we bij die stijgende tendens in het ge bruik van frisdranken hadden ver wacht, is en in zoverre is dan sprake van een seizoensinvloed niet gehaald". Met deze enkele zin nen geeft hij een duidelijk beeld van de huidige situatie. De heer Quadekker is realist en op timist tegelijk. Voor wie hem kent is het dus niet verwonderlijk hem te horen zeggen: „Kapper Flink heeft overigens gezegd, dat we nog zes weken mooi weer krijgen. Enfin, dan halen we de huidige achterstand nog wel in". Het gesprek met drs. H. J. Seelen, sales manager van de N.V. Hero-Conser- ven te Breda, verloopt in dezelfde geest. „Natuurlijk zijn een koud voorjaar en een koude zomer van invloed op de omzetontwikkeling", erkent hij. Tegelijk voegt hij er echter aan toe, dat de om zet bij Hero beslist niet ongunstig is. In 1964 was er een zeer belangrijke stijging ten opzichte van 1963. „Dat stij gingspercentage", aldus drs. Seelen, „zit er niet meer in. Evenmin manifesteert zich trouwens nog een echte piek tijdens de zomermaanden, omdat het verbruik van frisdranken veel losser van seizoens invloeden is komen te staan". Eenzelfde geluid ook al weer van Van Tuyn's Limonadefabriek en distilleerde rij N.V. te Dongen, waar de verkooplei der, de heer H. W. van der Hoek, ook de algemene toename van de frisdran ken benadrukt. ,De omzet blijft hoger dan andere jaren. Of de gesteide prog noses nog te halen zullen zijn. De heer Van der Hoek had er, ondanks de zondvloeden ook van de laatste dagen, nog steeds vertrouwen in. De heer P. van Haperen, zoon van directeur Kees van de N.V. Limonade- fabriek gebr. Van Haperen te Etten, zegt laconiek: .,De laatste maanden had het beter kunnen zijn". Allereerst be doelt hij, bij wijze van grapje, het weer. Daarnaast ook de omzetten, al draait ook deze Ettense fabriek boven de pro- duktie van het vorig jaar. „Alles is normaal rustig doorgelopen". „As ge gin hittegolve hèt, dan lied-de tegenwoordig ook gin pieke", zo voegt hij er nog aan toe, met alle vakantie gangers hopend, dat het weer spoedig om zal slaan. Bij de limonadefabrieken Verheyen en Zn. te Baarle-Nassau zijn de omzetten tot en met mei. zo vertelt ons de pro curatiehouder, de heer J. M. Smid, „alles meegevallen". Van juni tot heden waren ze iets minder, hetgeen de heer Smid toeschrijft aan niet verkochte pinkster- afzetten bij groothandel en winkelier. „Het is niet normaal, dat wij in juni een voorraadje kunnen kweken", zegt hij. Overigens is ook de heer Smid niet pessimistisch. „Het verbruik neemt lek ker toe en van half juni tot half augus tus loopt het toch wel. „Weer of geen weer De heer J. Priem groothandel in dranken in De Baronie en gevestigd te Breda, noemt het een typisch welvaarts verschijnsel, dat ook zijn handel in fris dranken procentueel aanmerkelijk ho ger ligt dan vorig jaar. „Maar ja, de mens zoekt ondanks het weer de besproken evenementen op. En in zijn camping, of waar hij ook zit, wil hij altijd zijn frisdrankje nutti gen. Ook bij fris nat weer een frisdrank lijkt wel een nieuwe slagzin", aldus de heer Priem. Daarin wordt hij ogenblikkelijk bij gevallen door de heer K Wauters, di recteur van een limonadefabriek te Hulst. „Men is eraan gewoon, dat het slecht weer is. Men zoekt vakantie, om dat men het wil. Natuurlijk wordt het toeristisch seizoen hier in Zeeuwsch- Vlaanderen en aan de kust met het jaar drukker, maar onze omzetten vertonen in stijgende lijn stabiliteit. Geen pieken. En dat is toch ook een prettig teken, dat het velen goed gaat". Van de koele frisdrank naar nog iets kouders: consumptie-ijs. In dit ge val van Hulst naar Goes, waar A. Za- netti. een der tientallen Italianen, die in ons land in de ijsbereiding een goede boterham gevonden hebben, zijn domi cilie heeft. Bij hem hetzelfde geluid als de heren, die ïiun belangen in de frisdranken heb ben: „IJs gaat 's winters net zo goed als 's zomers". Toch heeft hy, met name dit voorjaar, enige teruggang geconsta teerd. Zo heel erg vond hij dat overigtens ook niet, omdat die teruggang royaal door meer gebruik vanfrites is ge compenseerd, een artikel dat in zijn ijs- salon ook verkrijgbaar is. En voor wie het Nederlandse weer kent, is dat wel licht een ideale combinatie. Zo'n mogelijkheid van enige compen satie door de verkoop van een ander artikel heeft de OKAY Room- en Con sumptie-ijsfabriek te Gilze-Rijen niet. De heer A. de Raaf, adjunct-directeur, geeft onomwonden toe, dat het slechte weer zeker van invloed is op de pro- duktie van zijn fabriek. „Vermoedelijk liggen we momenteel zo'n vijftien pro cent beneden de produktie van het vo rig jaar. Maar dat lopen we nog wel in. Heb ben we nl. een mooi voorjaar, dan eten de mensen veel ijs, maar dan zijn ze in de zomer ijs-beu. Ondanks eventu eel mooi weer. En op ijs-beuheid be staat nu geen kans. Het vakantie-seizoen staat voor ons eigenlijk fris voor de deur. omdat de mensen nu eenmaal toch een bepaalde hoeveelheid ys per Jaar eten". Optimistisch terzake het ijsverbruik is ook de heer J. Suandt, directeur van de Campina Melk- en Ijsfabriek te Eindhoven. „We liggen met onze fa briek nog altijd enkele percenten bo ven de produktie van het vorig jaar, terwijl het landelijk beeld ten opzichte van het vorig jaar een daling van vijf tien tot twintig procent te zien geeft! We zijn met Campina al jaren bezig nieuwe afzetgebieden te veroveren. Dat lukt wonderwel. Maar niettemin is er (Van een onzer verslaggevers) TIELT De Europa-feesten, die van vorige week maandag tot gisteren in het Belgische Tielt zijn gehouden, hebben een Zeeuws accent gekregen door deelname van de folkloregroep Medio Burgum uit Middelburg en verschillende drumbands uit Zeeuwsch-Vlaanderen (Oostburg, Groede, Sluiskil, Axel, Biervliet en IJzen- dijke). De Europa-feesten in Tielt zijn vorige week maandag begonnen met de opening van enkele kunsttentoonstellingen en een grote industrietentoonstelling. Vrijdag avond werd het feest pas goed ingezet met een reusachtig Europees vuurwerk. Zondag trok een lange „praalstoet" door de straten van Tielt. Aan deze optocht hebben 46 groepen uit praktisch alle Eu ropese landen deelgenomen. Na deze op tocht volgde nog een optreden van de Nederlandse drumbands. Dinsdag zijn de Europafeesten besloten met o.a. een schieting op drie staande wippen en een taptoe. een lichte storing door de seizoensin vloed te merken, omdat we anders nu al een plus van een procent of vijftien tot twintig zouden hebben gehad. Met het grote vakantiewerk nog voor de boeg, verwachten we hierin echter beslist, dat we weer of geen weer toch altijd nog een stijging van een procent of tien dit jaar zullen halen. Want tot de vaste consumptie-gewoonten van de mens be hoort het eten van ijs'4. Ook dat mogen we dus onder de wel vaartsverschijnselen rekenen. GOES De Goese Middenstands Centrale zal van 7 tot en met 21 augus tus toeristische dagen organiseren. In dat tijdvak zullen toeristen met bloemen worden verwelkomd. Zij zul len worden aangeboden door zes Goese bloemenmeisjes. De Goese winkelstraten zullen wor den versierd met enkele honderden bloemenmandjes. De binnenstad wordt feestelijk verlicht.1 Op het binnenplein van het voor malige weeshuis zal in genoemd tijd vak een kunst- en antiekmarkt wor den gehouden. Op woensdag 11 augustus zal In Schuttershof met zijn verlichte tuin een grote toeristische avond worden ge houden. Tijdens deze avond zal de Down Town Jazzband optredenzal het publiek een Miss Toerist kiezen en zal een prijs worden uitgereikt aan de toerist, die het verst van Goes woont. De Goese muziekgezelschappen zul len muzikale rondwandelingen door de stad houden op de zaterdagen 7, 14 en 21 augustus. De toerist kan in Goes kermis vieren op zaterdag 7, maandag 9 en dinsdag 10 augustus. 'Van onze correspondent) AARDENBURG De gemeenteraad beschikte afwijzend op het verzoek van het Reizend Zeeuws Volkstoneel om een bijdrage van honderd gulden in verband met deelname van dit gezelschap aan het internationaal toneelfestival te Mo naco. Gunstig werd beschikt op het ver zoek van het plaatselijk Bachcomité om een bedrag van f 500. De heer A. P. Blondeel verzocht de raad spoedig uitvoering te geven aan het raadsbesluit tot het in erfpacht ge ven van een perceel gelegen aan het pad, dat de Wandeldreef verbindt met de Eedeweg. Gewacht moet worden op een tekening van een wijziging van het wederopbouwplan. Hiertoe is aan de stedebouwkundige opdracht gegeven. Ofschoon de heer Blondeel het pachtver- bruik nog niet heeft, verandert voor hem niets aan de bestaande situatie. Dit kon het college van b. en w. verzekeren aan (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft de communist Marcus Bakker toe stemming verleend de regering vandaag te interpelleren over haar houding in de kwestie-Vietnam. De communistische fractieleider meende, dat de kamer niet op reces kan gaan zonder dat zij op de hoogte is van het standpunt van de re gering na de jongste verscherping van de toestand. De heren Schmelzer (K.V.P.), Roolvink (A.R.) en Willems (P.v.d.A.), hadden aan een debat geen behoefte, omdat de kamer zich op 18 mei via een motie duidelijk heeft uit gesproken voor vrede in dat gebied. Die motie is nog steeds van kracht, aldus drs. Schmelzer. Omdat de kamer een lid de voet vrijwel nooit voor een interpel latie dwars zet, kreeg de heer Bakker ook nu zijn zin. De interpellatie is echter afhankelijk van de aanwezigheid van minister Luns. dan wel, als minister van Buitenlandse Zaken ad interim, premier Cals. LONDEN (Reuter) Dr. Vladislav Dering, voormalig arts in het nazi-con centratiekamp Auschwitz is op 62-jarige leeftijd in Londen overleden. Dering voerde in april jl. een proces tegen de schrijver van „Exodus", Leon Uris, die in zijn boek had geschreven, dat de arts 17.000 chirurgische ingrepen zonder verdoving had verricht. Het hooggerechtshof in Londen kende dr. Dering een schadevergoeding van een halve penny toe. Hij moest echter de kosten van het proces betalen, die on geveer een kwart miljoen gulden bedroe gen. 'enkele raadsleden die hierover niet ge rust waren. Afwijzend werd beschikt op een subsidieverzoek van de bond tegen het vloeken. Om de begroting 1966 van de vleeskeuringsdienst Oostburg slui tend te krijgen moeten de keurlonen voor rundvlees drastisch verhoogd worden. Ter uitvoering van het goedgekeurde uitbreidingsplan-West moeten de daar in gelegen gronden worden aangekocht. In verband met de plannen tot ratio- bouw in West-Zeeuwsch-Vlaanderen dient men op korte termijn te kunnen beschikken over bouwrijpe gronden. De heer J.J. Rosseel verbaasde zich over de trage gang van zaken bij verbe teringswerkzaamheden, zoals het schil deren van de muziektent, het schoonma ken van het standbeeld op de Markt etc. Hij zou in het algemeen meer vaart ach ter dit werk willen zien. De heer Rijc- kaert vond dat het onderhoud van ge meentewoningen veel te wensen over laat. Hij was van mening dat de werk zaamheden op het Kaaiplein zeer ver tragend hebben gewerkt. Hij was bij zonder Ontstemd over het nog steeds niet uitvoeren vaii een raadsbesluit om over te gaan tot verbetering en uitbreiding van de speeltuin. De heer De Clercq kon zich bij de klachten van de heer Rijckaert aansluiten. Met name noemde hij het uitblijven van de aanleg van een fiet senrek bij de openbare lagere school en de verwaarlozing van de begraafplaats. LONDEN (U.P.I.) Een gedenksteen ter nagedachtenis aan sir Winston Chur chill zal worden aangebracht in de Westminster Abdij, aldus heeft de Britse regering bekendgemaakt. Premier Harold Wilson verklaarde gisteren in het parlement dat koningin Elizabeth ermee heeft ingestemd de ge denksteen op 19 september, tijdens eers herdenkingsdienst ter gelegenheid var de verjaardag van de „Slag om Enge land", te onthullen. AAN HET ZEEUWSE STRAND Als badman moet je over stalen zenuwen be schikken. Bliksemsnel handelen, als een overmoedige bader zich te ver uit de kust heeft gewaagd. Koelbloedig ingrij pen, als een uiterst zonnig „geklede" jon gedame haar voetje aan een glasscherf heeft bezeerd. Badman dit en badman dat, de badman die kan alles. Van zonsopgang tot zonsondergang waakt hy over duizenden krioelende va kantiegangers. De groten en de kleinen. Over driejarige Pietje die thuis altyd vier hoog zit en nu onvermoeibaar met zijn emmertje de zee leeg schept. In het vuur van z'n spel vergeet hy zyn zwem broekje op te trekken. Over opa en opoe een dagje uit met de kinderen die als een jong stelletje, hand in hand door de branding waden. Zij probeert, met angstige gilletjes, haar onderjurk droog te houden, hy trekt on verstoorbaar aan zyn pyp. De jonge meisjes elke dag maar weer die typemachine die zelfbewust over de loopplanken paraderen. De mevrouw een huisgezin van zes kinderen, een heel jaar lang die dood moe tussen al haar tassen met broodjes en limonade, in slaap is gevallen. De vuurrode meneer ,365 dagen: huis, bus, kantoor, bus, huis' die niet nalaten kan zijn krantje te lezen. De uitgelaten jongens gelukkig niet naar school die branieachtig door de hoogste golven duiken. Alles gaat goed totdat Pietje plot seling onvindbaar is, opa in een krab betje stapt, mevrouw een „zonnesteek" krijgt, meneer roodgloeiend staat, een meisje struikelt en één van de jongens roekeloos ver zwemt dan staat de badman klaar. Je ziet hem al gauw. eey witte pet en een rode toeter in zyn hand. Allemaal hebben ze hem dan nodig. „Badman, hoe laat is het, mag ik een strandstoel, is het nu hoog water, waar is myn dochter, trekt u die splinter eruit, help. naar de reddingsboot, waar staat de ijscoman, wanneer gaat de zon onder, is mijn kuil nog vry, mag ik een pleister, waar is de douche HU blijft rustig en kalm. Vrlendelyk en behulpzaam helpt hU ieder op zyn beurt met raad en daad. Van groot tot klein. Van zonsopgang tot zonsondergang. PARIJS (A.N.P.) Een bespreking van ruim een uur van de Belgische mi nister van buitenlandse zaken Spaak met zijn Franse collega Couve de Mur- ville heeft dinsdagmiddag in Parijs een tweedaagse van intensief ministerieel overleg over de E.E.G.-crisis besloten, die echter geen uitzicht op een spoe dige regeling heeft geopend. Spaak, door velen al gezien als mogelijke bemidde laar tussen Frankrijk en de anderen, verklaarde bij het verlaten van de Quai d'Orsay: „De crisis kan en moet wor den opgelost, maar het zal nog wel even duren". Couve de Murville zelf weigerde alle commentaar. Op de vraag of hij 26 jul: naar de E.E.G.-ministerraad in Brusse' zal gaan, antwoordde hij kortaf: „Dat hangt niet van mij af'. Een hoge func tionaris van zijn ministerie haaldr slechts zijn schouders op toen hem wen' gevraagd of er enige beweging in di crisis was gekomen. (Advertentie) DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 14 JULI (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers)

de Stem | 1965 | | pagina 3