Mogelijk ingrijpende beslissingen Vietnam I Geeft Griekse I koning toe Volksleger wacht af Boeren protesteren tegenverdwijning HET LIEP TOCH ZO m. VAKANTIE? JOHNSON: Griekse winkelrovers worden uitgewezen Vuile lucht Amsterdam schadelijk Pc EXTRAATJE VOOR IEMEENTEN TAKTIEK OPPASSEN Twee doden nabij Deurne Agent van mishandeling beschuldigd Reportage onzeker Matterhorn- hellingen verraderlijk Indonesië wil voetballer terug 5? De VERF BUITEN BETER VERFT BUITEN BEST ROVULCO AUTOBANDEN -eut vei&ge vaAz+ïfot DAGBLAD VOOR ZEELAND ANDAAG IN Minister uitgestoten Vrij warm weer GRIEZELEN Invalide geslagen 5? 105e JAARGANGNo. 24942 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. AA. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, r. j v- Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. lAes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. i/ercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16. (I. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ■Voor God, Koningin en Vaderland fel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 11 141 l l Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, •W OENSDAG 14 JULI 19&. Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 pet post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worder op aanvraag gaarne verstrekt. Nieuwstraat 41 telefoon 2893|, AVIES' REIS MISLUKT I Al is de zomer een sof, de fabri- kanten van ijsjes en frisdranken hebben toch niet zo erg veel reden tot mopperen. Pag. 3. Een interessante tentoonstelling in Xnokkes Casino: de surrealistische childerijen van Leonor Tini. Pag. 5. ond de monnikengemeenschap op r de kluizenaarsberg Atlios worden I vele romantische verhalen gewe ven. De (niet altijd even schone) waarheid schildert een speciale medewerker in een serie van drie artikelen waarvan we vandaag het eerste publiceren. Pag. 7. I (Van onze parlementaire redactie) |iDEN HAAG Om de financieel Oeilijke positie van de gemeenten ligszins te verlichten heeft minister Smallenbroek besloten tot een extra uitkering van 29,6 miljoen gulden. Dit gbedrag komt boven de 50 miljoen gul den extra, die in de regeringsverklaring al ten behoeve van de gemeenten in het -vooruitzicht waren gesteld. Het extra- Bedrag van in totaal dus 79,6 miljoen zal worden verdeeld volgens de in de fi nanciële verhoudingswet tussen rijk en gemeenten bepaalde normen. De provin ciale en gemeentebesturen zijn middels een circulaire van de extra-uitkering in kennis gesteld. ATHENE (Reuter) De parlements- ractie van de verenigde centrumpartij leeft vandaag naar verwachting beslo- |en minister van defensie Petros Garoe- alias uit de partij te stoten, zo is door en regeringswoordvoerder meegedeeld. R Premier Papandreoe zal de koning pn decreet ter ondertekening voorleg- Jen. Op grond daarvan moet Garoefa- fias als minister worden ontslagen. „Als Èle koning tekent, zullen wij een krach- Qige regering hebben. Als hij het niet t, zullen wij een almachtig volk blij- te zijn", moet de premier volgens Jemand van de regering hebben ver klaard. Waarnemers maken hieruit op Hat de regering in het laatste geval zal aftreden en de koning zal aanraden jtlieuwe verkiezingen te doen houden. Weersverwachting, medegedeeld I door het K.N.M.I., geldig tot van- ■j avond: J Vrij warm weer met veranderlijke I bewolking. Later plaatselijke ev I kele buien en daling van tempera- .yr- Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Vandaag: zon onder 20.55 uur 1 Maan op 21.55 uur. Morgen: zon op 4.38 uur. Maan on- der 5.51 uur. Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon max. weer temp. zwaar bew. 15 zwaar bew. 18 zwaar bew. 19 regen 13 zwaar bew. 15 regen 22 zwaar bew. 22 zwaar bew. 27 zwaar bew. 27 half bew. 28 licht bew. 32 licht bew. 30 onbew. 24 licht bew. 27 zwaar bew. 31 onbew. 31 zwaar bew. 30 licht bew. 29 licht bew. 28 zwaar bew. 28 onbew. 30 licht bew. 28 onbew. 30 niet onv. onbew. 26 onbew. 33 onbew. 33 half bew. 25 (Van onze redactie buitenland) LONDEN/WASHINGTON/TOKIO. De speciale missie die pre mier Wilson van Engeland naar Noord-Vietnam heeft gestuurd met als doel de mogelijkheden voor beëindiging van de Vietnamese oorlog te peilen, is mislukt. De groep is op weg naar Londen om de regering verslag uit te brengen. Dit is dinsdag uit officiële bron in Londen vernomen. Harold Davies, de 61-jarige Britse staatssecretaris die verleden week met de opdracht van Wilson naar Hanoi vloog, is door de minis ter-president teruggeroepen nadat duidelijk was geworden dat de missie „geen zin meer had". President Johnson van de Verenigde Staten kondigde gisteren mogelijk nieuwe en ernstige beslissingen aan in het Vietnamese conflict. Davies heeft in Hanoi overleg ge pleegd met functionarissen van zowel de regering als de communistische par tij, maar hij heeft kennelijk geen ge sprek met premier Phan Van Dong en president Ho Chi Minh tot stand kun nen brengen. Men neemt nu aan dat Engeland zal gaan uitzien naar andere middelen om een eventuele vrede in Vietnam te be naderen. Premier Wilson verklaarde eerder in het Lagerhuis dit doel met alle hem ter beschikking staande mid delen na te streven, of die middelen nu orthodox zijn of niet. „Ik ben doodsbenauwd voor donkere frappen. En als ik bloed zie krijg ik zowat een appel flauwte", zegt Mignon G. Eber- hart. Niettemin is zij de schrijf ster van detectiveromans, die de lezers koude rillingen over de rug jagen en die de categorie „thrillers" alle eer aandoen. Vandaag plaatsen wij de eerste aflevering van haar boeiende misdaadverhaal „De aanrijding". (Pagina 11). Wilsons plotselinge besluit om Davies terug te roepen zou een onderdeel heb ben gevormd van de tactiek om de lei ders in Hanoi nog ter elfder ure van ge dachten te doen veranderen. Maar ook deze opzet mislukte. Tot dusver heeft een waas van offi ciële geheimzinnigheid de besprekingen van Davies omgeven. Intussen is wel de conclusie getrok ken dat de communisten geen enkele poging hebben gedaan om hun keihar de voorwaarden voor eventuele vredes onderhandelingen over Vietnam te her zien. Hanoi blijft op het standpunt staan dat de Verenigde Staten de luchtaan vallen op Noord-Vietnam moeten staken en bovendien moeten terugtrekken uit Zuid-Vietnam, als prijs voor een even tuele vredesconferentie, waarbij de toe komst van Vietnam door de Vietname- zen zelf wordt bepaald. De pogingen van Davies om voor een Gemenebestcommissie toestemming van Hanoi te krijgen voor een bezoek aan de Noordvietnamese hoofdstad, zijn op niets uitgelopen. En dit was het offi ciële doel van zijn missie. De Chinese volksrepubliek heeft de V.S. dinsdag gewaarschuwd dat „het slagveld in Vietnam geen speelhol is in Chicago" en verklaard dat verdere Amerikaanse schendingen van het Chi nese luchtruim niet ongestraft zullen blijven. „Het Chinese volksleger voor de be vrijding is opgesteld in slagorde. Wij zullen niet aanvallen tenzij wij worden aangevallen. Indien wij worden aan gevallen, zullen wij zeker een tegen aanval ondernemen", aldus een hoofd artikel in het te Peking verschijnende „Volksdagblad". (Advertentie) niet duur wet heerlijk (Van een onzer verslaggevers) DEURNE - Twee doden zijn dinsdagmorgen te betreuren ge weest nabij Liessel, gemeente Deurne, waar een autobusje met zeven arbeiders tegen een met varkens beladen vrachtauto aan reed en vervolgens tegen een boom hotste. De slachtoffers zijn de 21-jarige A. N. Claassen uit Milheeze, vader van twee kinderen en de 25-jarige H. van den Einden uit Deurne. vader van een kind. Van de overige vijf inzittenden werden er drie met ernstige verwondingen in het ziekenhuis in Deurne opgenomen. Plet busje werd volkomen vernield. Aangenomen wordt dat de bestuurder met heeft gemerkt dat de voor hem rijdende vrachtautobestuurder te ken nen had gegeven naar links te willen afslaan. (Van onze speciale verslaggever) VERSAILLES Het gezelschap Ne derlanders in de Tour de France vierde feest. Middelpunten van de opgewonden menigte waren Jan Janssen en Gerben Karstens. De Ossendrechtse wereldkam pioen fietste zich definitief in de groe ne trui. Hij nam een voorsprong die zijn naaste rivaal, Guido Reybroeck. vandaag in de laatste etappe (tijdrit naar Parijs) niet meer kan wegwerken. Pellenaars' Tour-debutant zorgde voor sensatie door de voorlaatste rit (naar Versailles) te winnen. Verder werd de ploeg van Pellenaars eerste in het dag klassement der equipes en dat was voor de zesde maal in totaal. Het aantal Ne derlandse overwinningen in deze ronde kwam met de triomf van Karstens op vier (Van Espen, De Roo, Janssen en Karstens). Op de foto: Jan Janssen prolongeerde zijn puntentitel in de Tour. Ook vorig jaar haalde hij de eindstreep in de groe ne trui. (Zie verder onze sportpagina). (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Namens de hoofdcommissaris van Amsterdam wordt momenteel een onderzoek ingesteld naar de gedragingen van hoofdagent J. D., tegen wie de 34- jarige kleermaker A. van Kinsber- gen een aanklacht heeft ingediend wegens mishandeling. Volgens de heer Van Kinsbergen. die invalide is, stond hij met zijn 12-jarig zoontje te kijken bij een brand in de Kuipersstraat. De agent sommeerde hem door te lopen. Daar de kleermaker slecht ter been is en helemaal vooraan in de menigte stond, kon hij naar zijn zeggen niet onmiddellijk aan dit ver zoek voldoen. De agent zou hem ver volgens een stomp in het gezicht en daarna een klap met de gummistok ge geven hebben. In het ziekenhuis werd geconstateerd dat de heer v. Kinsbergen een hersen schudding en een gebroken neus had. Volgens de betrokken agent zou de kleermaker, toen hem gesommeerd werd door te lopen, een dreigende hou ding hebben aangenomen. ZERMATT (U.P.I.) Verra derlijke omstandigheden op de hel lingen van de Matterhorn en de dreiging van zware regenbuien hebben dinsdagavond een levens groot vraagteken geplaatst achter de plannen om een rechtstreekse televisie-reportage uit te zenden van de massale bestijging van de piramidevormige Alpentop, ten zuiden van het Zwitserse dorp Zer- matt. De tocht die, wanneer de uit zending doorgaat, in miljoenen Europese huiskamers op het Euro- visienet te volgen zal zijn. wordt gehouden ter gelegenheid van het feit dat de 4482 meter hoge top precies honderd jaar geleden voor de eerste maal werd bedwongen. Wanneer de weersomstandighe den het toelaten vertrekken deze morgen om vijf uur twee ploegen uit de Hornli-hut op de noorde lijke flanken van de berg, om in Whympers lang uitgewiste voet sporen de tocht naar de top te aan vaarden. m Dinsdagmiddag heeft de Joe- goslavische dansgroep Beograd een demonstratie gegeven op de Dam in Amsterdam en toevallig scheen de zon. DJAKARTA (A.N.P.) De Indonesi sche boerenorganisaties hebben dinsdag op een bijeenkomst in Djakarta de te rugkeer naar Indonesië geëist van de 21-jarige voetballer Dominggus Wawe- jai. De boeren wilden een vrijgeleide voor de In Nederland verblijvende voet baller uit West-Irian. Zoals bekend maakte Dominggus deel uit van het Indonesische nationale voet balelftal, dat een rondreis door Europa heeft gemaakt. De speler verdween op 10 juni in Nederland. Op 5 juli besloot de minister van Justitie, ir. I. Samkalden, in te gaan op Dominggus' verzoek om voortgezet ver blijf in Nederland. Volgens het minis terie was er geen sprake van een asiel situatie. De minister zag aanleiding de voetballer in Nederland tijdelijk ver blijf toe te staan, om zijn middelbare- schoolstudie te voltooien. De Indonesische boeren zeiden dins dag dat zij krachtig protesteren tegen de „verdwijning" van de voetballer. „Het zal van de houding van de Ne derlandse regering afhangen of de be trekkingen tussen Nederland en Indo nesië zo nauw blijven als deze thans zijn. Wanneer de Nederlandse regering ROERMOND (A.N.P.) 'Pwee Griekse echtparen, die in Essen -L (Duitsland) werkten, hebben het klaar gespeeld om op één dag ze ventien Venlose winkeliers voor een bedrag van rond twee mille op te lich ten. Maar dat was nog niet alles. Toen ue Duitse en de Venlose politie eens in ae huizen van de Grieken in Essen gin gen neuzen, vonden ze daar een auto vol gestolen goederen, afkomstig uit venio. Alles bij elkaar voor een waarde van rond twintigduizend gulden. Giste- ren.stonden ze in Roermond terecht. In ij uitstand zullen ze worden uitgewezen. a i ef§en^rdige van het geval was aat slechts eén Venlose winkelier aan- gnte van diefstal had gedaan. De overi gen hadden het niet eens bemerkt. Het was zelfs zo sterk, dat de Venlose poli tie voor de winkeliers een „kijkdag" neeit moeten organiseren om althans bij benadering uit te maken van wie de ar tikelen afkomstig waren. mi?e ,.*u*stf£den naar klassieke namen: Theofane, Vassilios, Andromache enr Ma ria. Zowel in Griekenland als in Duits land was hun strafregister geheel blank. Naar ze verklaarden was de verleiding hun te groot geworden, toen ze bij een bezoek aan Venlo zagen dat Duitse mannen en vrouwen er in slaagden om zonder te betalen tal van goederen mee te nemen. Voor deze vorm van „wel vaartsspreiding" voelden ze ook wel. En ze besloten hun arme familieleden in hun vaderland eens goed te beden ken. Direct pakten zij de zaak grootscheeps aan. Pratend en gesticulerend ren den de vrouwen door de waren huizen, aldus de aandacht van de ver koopsters van hun mannen afleidend. En die bedienden zich goed. Tot de buit behoorden onder meer transistorradio's, heren- en dameskleding, sportkleding, een aantal kleine, opvouwbare para plu's, windbuksen, fototoestellen, le vensmiddelen, kortom alles wat de su permarkten in Venlo maar te bieden hebben. De mannen trachtten hun vrouwen nog te verschonen door aan te voeren dat in Griekenland de vrouw veel on derdaniger aan de man is dan hier in het Westen. De vrouwen hadden hen nog van hun praktijken willen afhou den, maar „het liep allemaal zo lekker". De officier had deze zaak, die normaal voor de meervoudige strafkamer thuis hoort, voor de politierechter gebracht, die ten hoogste zes maanden kan ge ven, omdat hij mede in aanmerking wil de nemen wat de mannen in Duitsland nog te wachten staat: namelijk uitwij- zing naar Griekenland en dat betekent voor hen allen terugkeer naar de ar moede, nadat ze ongeveer tien jaar lang in Duitsland hebben gewerkt. officier vroeg tegen de mannen een gevangenisstraf van zes maan den met aftrek; voor beide vrou wen een straf gelijk aan het voorarrest en onmiddellijke invrijheidstelling. De Grieken barstten in tranen uit bij het horen van de eis. Het vonnis luidde conform de eis van de officier, hetgeen neerkomt op 41 da gen gevangenis voor de vrouwen (gelijk aan het voorarrest) en vier maanden voor de mannen (na aftrek van voor arrest). De goederen zijn verbeurd verklaard en zullen aan de eigenaars worden te ruggegeven, als men die tenminste nog kan achterhalen. Wawejai: Scholier in Nederland wenst de laatste resten van het kolonia listische denken geheel uit te roeien zal dat de betrekkingen zeker verbete ren. Maar de verdwijning van Doming gus heeft de ogen geopend van de In donesiërs, die van mening waren dat de Nederlandse regering haar kolonialisti sche houding had opgegeven", aldus de boeren in Djakarta. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag heeft dinsdag desge vraagd verwezen naar een verklaring van de Indonesische ambassade van 5 juli. Een woordvoerder van de Indone sische ambassade zei toen dat er geen bezwaar tegen is dat de voetballer voor studie in Nederland blijft wanneer hij dat wenst en dat op eigen gelegenheid denkt.te kunnen doen. Van Indonesische zijde is men van mening dat de jonge man is weggelopen uit de voetbalploeg maar niet uit Indonesië, aldus de woord voerder van de Indonesische ambassade op 5 juli. De woordvoerder van de Indonesische ambassade in Den Haag heeft dinsdag desgevraagd gezegd de reacties van de boerenbonden in Indonesië best te kun- 1-ien 1peSryPen- Zij vinden hun oorzaak in „het malafide optreden van de Ne derlander Van der Werf'. Volgens me dedelingen van Indonesische zijde heeft iemand van deze naam Dominggus tij - ^Teris verbHif van de voetbalploeg in Nederland meegenomen, onder de toe zegging de speler voor een bepaald tijdstip weer naar zijn hotel te zullen terugbrengen, hetgeen niet is gebeurd. AMSTERDAM (A.N.P.) De wev houder van volksgezondheid van Am sterdam, dr. P. Koets, heeft gisteren ge zegd het wel mogelijk te achten dat de bevindingen van de G.G.D. van Amster dam over de luchtverontreiniging in de ze stad juist zijn en de atmosfeer in Am sterdam en omgeving minder zuiver is dan voor de volksgezondheid. althans volgens de Duitse norm wenselijk zou z«n. De wethouder merkte evenwel op dat ook al zou een conclusie in het „voor lopig rapport" van de G.G.D. juist zijn en zouden de Duitse normen worden overschreden, het zeer gewaagd is daar uit de conclusie te trekken dat de „vuile lucht van Amsterdam" gevaar voor de volksgezondheid oplevert. Publikatie van het rapport was no? niet overwogen, doch het dagblad „De Zaanlander" heeft in een artikel over het rapport van de G.G.D. melding ge maakt van ernstige luchtverontreiniging In Amsterdam en omgeving. Twee leden van de Amsterdamse gemeenteraad heb ben daarop b. en w. van Amsterdam ge vraagd of inderdaad de Duitse en Rus sische veiligheidsnormen regelmatig worden overschreden. Dr. Koets hield zijn persconferentie naar aanleiding van de onrust die door deze publikatie is ontstaan. In het alge meen. zo zei de wethouder, is het moei lijk vast te stellen welke normen van veiligheid in het belang van de volks gezondheid moeten worden aangelegd. De wetenschappelijke benadering van de verontreiniging van water, bodem en lucht is nog jong. In Rusland wordt 0.5 microgram S02 per kubieke meter toe laatbaar geacht, in Duitsland is dat 0,75 en in Engeland zelfs 1,2 microgram. (Advertenties) EINDHOVEN Heezerweg 42 Tel. 16155 BREDA Koele Mei 6 *Tel. 41550

de Stem | 1965 | | pagina 1