n Mayo kliniek: 'swerelds meest bekende geneeskundig centrum ROVULCO Is oud zijn fijn Staf van drieduizend man verwerkt tienduizenden patiënten met grote zorg Al sinds vele jaren is Aspirinoveral ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom zou dan gaan experimenteren met allerlei andere middelen. ASPIRIN—BAYER Sofi ia s VOOR F 10.000 AAN RINGEN ONTVREEMD huwelijks- perikelen BRUILOFT IN CHICAGO Grafschennis als sport AUTOBANDEN Oorlog met Israël niet te vermijden Vader doodt zoon, dochter en zichzelf gratis 0 gratis 0 gratis !ve prijs halve pr. ve prijs 595.- i*395.- 995.- 455.- GEWOON •ELIGE ïDINGEN flEUBELEN, KASTEN, N KASTEN etc Nasser: Vliegtuig sloeg driemaal de kop: over Prijt lts. te Goes enregen aan geen enkele gewonde Mapai gaat fans van Ben Goerion aanpakken Oecumenisch feest rond neomist WEER TAL VA1\ VLIEGENDE SCHOTELS WAARGENOMEN Thoolse bond van paardenfokkers Ere-kampioensehap WEERWOORD COMPUTER ALS KOPPELAARSTER STIJLVOLLE TEAK j EETKAMER. Prachtig v wandmeubel, prak- tisch ingedeeld. Ron- de of rechthoekig® tafel, vier elegant© stoelen, moderne i kunstleren bekleding. 4 SPECIALE O PR UI MINGS PRIJS. k eetkamer met fraai dreS' voor' I (170 cm breed), soliede, ians-ii QC vooraf 3r oreed en zeer doeltreffend wee fauteuils met sterke, voor 795.- lermooie dnedeurs "brood voor 875.- I, fantastisch doeltreffend Ischa- 1; voor IjuweelMagnifiek dressoir, fraaie NU kol ied geconstrueerde ronde Iele stoelen (zittingen fraai i met1- voor GEDISTINGEERD MODERN BANKSTEL. Smaakvolle, oersterke be- kleding: rug en zijkanten met fraai kunstleder, de lósse kussens met een se- lecte Noorse meubelstof. Extra ruime driezitsbank I en twee comfortabele fau- teuils. SPECIALE OPRUIMINGSPRIJS K GROTESTRAAT 299 TEL. C04160) 33 SS t Jacobsfraat 4, tei. (04400) T 0944 JM: Grotestr. 33, te!. (05490) 2539 mogelijk Franco thuisbezorging naandagen en zaterdagen geopend •goed bij minimaal 350 gld. aankoop 1 iK oen ook scherpschutter» me niet vergis". .Daaraaö tw fel ik niet. Sam", kchtfx „maar voor jij je geweer richten, heb je al een in je baard". ,,Goed, ê?e 'laap wachten we wel, tot ze in si e. zijn gevallen, of dat ze °51tg>n"- maal hebben doodgeschow (Advertentie) ons serviceprogramma: l uitlijnen - balanceren - repareren montage - loopvlakvernieuwing 'EINDHOVEN Heezerweg 42 Tel. 16155 BREDA Koele Mei 6 Tel. 41550 NEW YORK (Reuter) President Nasser van de VAR heeft in een door de junerikaanse televisie uitgezonden inter- lew verklaard, dat hij „geen kans op len vreedzame regeling met Israël" ziet. Naar zijn mening is een oorlog met Is- f raël onvermijdelijk. „Het mag dan niet vandaag zijn. Het mag dan niet binnen enkele jaren, binnen tien jaar zijn, maar [de Arabieren moeten zich in die tijd 'oorbereiden Israël vormt een be dreiging voor ons. Zij vielen ons land in Ü956 binnen 'en ze zullen dat wanneer ze [~de kans krijgen weer doen", zo zei het Egyptische staatshoofd. In het drie dagen eleden in Kaïro opgenomen interview eelde Nasser verder mee, dat het nieu- f we Algerijnse bewind hem had laten we ten. dat de afgezette president Ben Bella in leven is en „dat hem niets kwaads zal verkomen". (Van een medewerker) ROCHESTER Aan de horizon ver heft zich de enorme kliniek ver boven de hotels, de motels, de gedesinfecteer de straten, de houten bungalows van de doktoren, de kerken met boven de deu ren de spreuk „Jezus redt", de zieken huizen en ook de sterfhuizen. Van 's morgens zeven uur af al stromen de „bedevaartgangers" met ernstige en van ontzag vervulde gezichten naar de bruine klokketoren. Men ontmoet ze op de trottoirs, in de warenhuizen, in de eindeloze door neon verlichte gangen, die de levensaders vormen van deze stad met zijn 40.000 inwoners. Ook ziet men hen in de lift, waarin ze tussen duim en wijsvinger krampachtig het beige papieren "sakje geknepen houden rond het potje met de ontlasting. Liefst twaalf onderaardse gangen ver binden de hotels met de Mayo-kliniek. Ook reist men er per vliegtuig naar toe er zijn 21 verschillende lijnen of per auto. Boeren van de farms in het midden-westen, kantoormensen uit Chi cago of Detroit misschien zelfs flat bewoners uit Parijs of bezitters van pa leizen in Koeweit. In de makkelijke le ren fauteuils van Mayo zitten eenvou dige boerenarbeiders en miljardairs broederlijk naast elkaar, eensgezind wat betreft discipline, ernst en onderwor penheid Nu is het wel zo dat iedereen die een maal de poorten van de Mayo-kliniek is binnengegaan niet langer een mens is maar een object. Een medisch object dan, waarover zich 400 doktoren, 600 De Mayo-kli/niek ligt in Rochester (Illinois) ruim honderd kilometer van de stad Minneapolis. De gebroeders Will en Charlie Mayo twee zeer be kende chirurgen richtten de kliniek in het begin van deze eeuw op. De zoon van Charlie, Charles Mayo, was nog tot verleden jaar actief verbonden aan de kliniek. Een medisch onderzoek kost zo tussen de 150 en 250 dollar, een blaas operatie 2000 tot 4000 dollar. De dokto ren hebben geen eigen praktijk: ze zijn geheel in dienst van het ziekenhuis. LYMPNE (AFP) Een Hawker Sidde- ley van de Britse luchtvaartmaatschap pij „Skyways", die met 51 inzittenden uit Parijs naar Engeland terugkeerde, as bij de landing te Lympne, niet ver van Dover, verongelukt. Het tweerno- (tjorige toesteil verloor eensklaps hoog te, raakte de baan en sloeg driemaal over de kop, waarbij de vleugels en het achterstuk van de romp afbraken. Wonder boven wonder brak geen brand uit. De 48 passagiers merendeels Britten en 3 bemanningsleden kon den snel uit het ondersteboven liggen de toestel worden bevrijd. Niemand bleek ernstig gewond. Slechts één pas- I èagier moest naar het ziekenhuis, met een zenuwschok. GOES Aan de lts. alhier zijn de navolgende O chtmanipr ij zen uitgereikt. Algemeen leerjaar: M. A. Otte Krui- ningen, M. Francke Goes, F- G. Ars Ovezande, C. W. de Vos Kloetinge, M. de Leeuw Rilland Bath, F. J. Proos Kloetinge, P. J. de Jonge Ovezande, P. H. Steendam Goes, C. J. van Gilst Col- lijnsplaats, J. M. Menfheere Kwaden- damme. Afdeling timmeren: A. J. J, M. Bruins te Goes, L- C. de Jonge 's-Heerenhoek, J. Sinke Yerseke, L. W. A. de Jonge Baarland; afd. elektrotech niek C. P. G. Lavooy Hansweert, J. Pieper Goes; afd. metaalbewerkers: J. F. Bruk Kapelle, W. BauerGoes, M. A. de Regt 's-Heer Hendrikskinderen, J. M. Feleus Goes; J. C. de Baar Lewe- dorp, R. E. Eestermans Kloetinge; afd, schilderen J. J. Huissoon 's-Heer Arends- kerke, F. D. van Damme Wolphaarts- dijk, afd. brood en banketbakken: A. de Goffau Krabbendijke, W. v.d. Berg Kfuiningen, P. E. v-d. Drie Ovezande; afd- auto-herstellen: J. J. Nijsse Kloe tinge, M. J. L. Goes Goes; afd. land- bouwwerktuigeniherstellen: L. Tolhoek 's Heer Abtskerke, J. Salverda Krui' niingen, afd. koper-lood en zinkbewer- ken: A. DeHebeke Oost en West Sou burg. J. J. W. Eckhardt Yerseke; afd. metselen: A. A. v-d. Velde Wolphaarts- dijk. De prijzen toegekend door de vereni ging ,,De Nederlandse Baksteenindus trie gingen naar A. P. Westdijk Hans- weert, J. Fierloos Goes en A. A. v.d. Velde Wolphaartsdijk. De BOVAG-prij- zen waren voor A Cartledge Goes, P. J. v.d. Guehte Heinkenszand en J. P. Schouwenaar Wemeldinge. De Christelij ke Bakkersbond afd. Noord- en Zuid- Beveland kende prijzen toe aan N. J. v. d. Pas te Hansweert en J. Nijsse 's-Heer Arendskerke. De GAWALO-commissie Zeeland verraste M. M. de Jonge te Borssele en W. J. Ph. v.d Plasse te Yerseke met een prijs. assistenten en 2000 man verplegend per soneel met de grootsite zorg gaan ont fermen. In Mayo wordt de geneeskunst be oefend als een heilige bezigheid. Of schoon de tarieven helemaal niet over dreven zijn. zijn ze toch wel zodanig dat elke cliënt kan rekenen op alle mo gelijke zorgen zodat hij gerustgesteld of genezen weer naar huis kan gaan. Hij heeft er bovendien recht op dat hem alles over zijn kwalen wordt verteld. Omdat de preventieve geneeskunde in Amerika steeds meer succes heeft, ko men personeelsleden van honderden maatschappijen in de week waarin hun verjaardag valt voor een jaarlijks on derzoek en controle, naar Mayo. Twee doktoren waken bijvoorbeeld voortdu rend over de gezondheid van de 3.000 technici en ingenieurs van de IBM die een fabriek heeft in het nabijgelegen Rochester. Zo zijn er nog wel meer in stellingen, De president van General Motors en zijn mede-directeuren komen elk jaar voor een bezoek naar de kli niek. En het spreekt vanzelf dat het gehele personeel van de Mayo-kliniek elk jaar nauwkeurig wordt onderzocht. De doktoren raden met klem een pre ventief medisch onderzoek aan, te be ginnen op het 35e of 40e jaar. De resul taten van het kankeronderzoek onder steunen 't advies. Het ligt wel voor de hand dat door de snelle frequentie van de Mayo-kliniek (180.000 patiënten per jaar tegen 15.000 in een gemiddeld groot ziekenhuis) en de rationele werkwijze de betrouwbaarheid van de diagnose bevorderd wordt. Ofschoon er tegenwoordig andere kli nieken zijn zoals Lahey in Boston, Ochsner in New Orleans, John Hopkins in Baltimore die volgens een soortgelijk systeem werken en even doeltreffend zijn, is het nog steeds de Mayo-diag- nosfciek die de kroon spant met zijn er varing van 2.545.000 gevallen. Voor het bloedonderzoek alleen al kan men in de Mayo-kliniek bogen op 89 verschillende methoden, over 45 ver schillende radiologische manieren van onderzoek en over 116 gespecialiseerde testen. Er bestaat niets op pathologisch gebied waarvoor de specialisten van de Mayo-kliniek niet als de besten ter we reld zijn uitgerust. Voor een patiënt vergt een preventief onderzoek (radiogram van longen, ana lyse van urine, vaststellen bloedli chaampjes etc.) tussen de drie en vier dagen. Tijd genoeg dus om het medisch rapport zo perfect mogelijk te maken. Dank zij die uitgebreide zorg vonden tot nu toe zo veel patiënten hun toe vlucht in de Mayo-kliniek. TEL AVIV (UPI) Het centraal co mité van de Israëlische regeringspartij Mapai heeft besloten alle leden, die di rect of indirect steun verlenen aan on afhankelijke kandidaten bij de algeme ne verkiezingen, te royeren. Het comité, dat hiermee de rebelleren de ex-premier David Ben Goerioin de voet dwars wil zetten, liet de deur voor een verzoening open door een beroep te doen op Ben Goerion zich van zijn spe ciale verantwoordelijkheden bewust te worden en het plan op te geven om met een onafhankelijke kandidatenlijst aan de verkiezingen deel te nemen. Ben Goe rion woonde de zitting niet bij. Generaal Mosje Day an die geweigerd heeft in het geschil tussen Ben Goerion en de huidige premier Levi Esjkol partij te kiezen, diende een compromisvoorstel in, dat niet genoeg stemmen verwierf. Ben Goerion heeft verklaard, dat zijn lijst zal worden uitgebracht onder de naam „Ware Mapai". JOPPE (ANP) De inwoners van het dorpje Joppe in de Gelderse Achterhoek vinden, dat een priester feest in 1965 een zaak is, die protes tanten en katholieken beiden aan gaat. Daarom versierden zij samen de straten, maakten muziek en zorgden er samen voor, dat er een feestavond en een receptie kwamen, toen hun streekgenoot, Quierien de Leeuw uit Epse in de kerk van Joppe zijn eerste plechtige mis opdroeg. Tijdens deze mis vroeg de pastoor of iemand van de aanwezigen het woord wenste. Twee personen maak ten van de uitnodiging gebruik. De een bood de jonge priester uit naam van de protestantse en katholieke buurtgenoten een spaarbankboekje aan, de ander, dominee Schakel, zei en hij sprak daarbij als vertegen woordiger van zijn gemeente „dat het de mensen in de kerk van de re formatie verheugt als de wereldwij de kerk van Rome er een dienst knecht Gods bijkrijgt. Zover zijn we de laatste jaren wel naar elkaar toe gegroeid" aldus dominee Schakel. Het is fijn weer te leven zonder pijn! Verkouden Hoofdpijn Spierpijn Neem snel Aspirin. Daar knapt u van op I DAAR STAAT ACHTER 20% voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. VENLO (ANP) Uit de etalage van de juwelier F. Verkooijen in Venlo is een plateau met 84 damesringen ont vreemd met een waarde van f 10.000.-. Buren van de juwelier hoorden op het moment van de inbraak wel „ieits" maar schonken er verder geen aandacht aan. De dief moet een forse baksteen door de etalageruit hebben geworpen, waarna hij met de ringen verdween. Tot nu toe ont breekt van hem iéder spoor. WASHINGTON (UPI) Volgens het Amerikaanse onderzoekingscomité voor verschijnselen in de lucht wordt thans in de wereld de grootste toename van waargenomen „ongeïdentificeerde vlie gende voorwerpen" geconstateerd sinds 1957. In de laatste twee weken zouden ten minste 20 vliegende schotels zijn gezien, onder andere boven de Noordpool. Zo zou een piloot-van de Japanse lucht vaartmaatschappij JAL een vliegende schotel of ongeïdentificeerd voorwerp 85 kilometer met zijn toestel mee hebben zien vliegen. De schotel maakte het ra diokompas totaal van streek. Een tweede geval deed zich in het Zuidpoolgebied voor, toen Britse en Ar gentijnse geleerden melding maakten van een vliegend voorwerp, dat hun geome trische instrumenten dol maakte. Een dag later stopten alle elektromag netische klokken op het vliegveld van Santa Maria op de Azoren tien minuten lang, terwijl getuigen een vliegende schotel of een ander voorwerp op 10 kt (Van onze Romeinse correspondent Jan Dijkgraaf) ROME Wij leven hier allemaal mee met de juridische lotgevallen van een der meest beroemde „paren" van het huidige Italië: Carlo Ponti, de miljardair-film producer, en Sofia Scicolone, (in de we reld: Sofia Loren), de multimilja-rdaire- filmactrice. Hun geschiedenis trekt alleen de aan dacht vanwege hun faam en hun rijkdom maar in feite is het de (trieste) ge schiedenis van rond de vier miljoen echt paren hier in Italië, als we de statistie ken kunnen geloven. Hij is al sinds lang wettig getrouwd, maar leerde Sofia kennen en was meteen van de kaart. Binnen de kortste keren verliet hij zijn gezin en ging met Sofia samenleven. De Italiaanse wet staat geen echtscheiden toe („divorzio"), maar hoogstens „separatie", waarbij evenwel een tweede wettig huwelijk onmogelijk blijft. (Dit alles op grond van het con cordaat). Welnu, na enige tijd heette het, dat Sofia in verwachting was en in deze be narde omstandigheid en met het oog op de status van het kind, besloot het paar tot een wel zeer onverstandige stap: een huwelijk in Mexico. Deze stap werd ge zet op een bijna ongelooflijke manier: ze werden z.g. in de echt verbonden per brief, per document, dus zonder er zelf bij te zijn en zonder getuigen. Zo arri veerden op een onzalig ogenblik de do cumenten uit Mexico, dat het enige land ter wereld is, dat van op zijn territoir gesloten huwelijken geen officiële mede deling doet aan de natie (s) van de twee betrokkenen. Dit had derhalve tot ge volg, dat de Italiaanse overheid officieel onkundig was van dat papieren huwelijk in Mexico. Maar er zijn altijd ijverige dames en heren, die zich graag met andermans le ven bemoeien en zo werden er enkele aanklachten ingediend tegen Carlo Ponti wegens bigamie en tegen Sofia wegens concubinaat en medeplichtigheid aan over spel. En toen konden de Italiaanse ge rechtelijke overheden niet langer onkun dig blijven. Sofia's zwangerschap was inmiddels on- derbroken tot haar oprecht verdriet, maar niettemin dreigde er nu groot ge vaar want de Italiaanse wet is streng op het gebied van overspel en concubinaat! En dus deden deze twee het enige lo gische: ze lieten hun huwelijk in Mexico op dezelfde manier ontbinden als waarop lometer hoogte zagen overtrekken. Vol gens een getuige deed het voorwerp er bijna drie kwartier over om langzaam in noordwestelijke richting te trekken. Hij beschreef het voorwerp als een „wit te cilinder", die er soms als een ballon uitzag". Ook zijn ongeïdentificeerde voorwer pen waargenomen boven de Argentijnse provincie Chdco en boven de stad Colo- nia in Uruguay. De voorwerpen waren „lichtblauw tqf oranje" van kleur en vlo gen in de richting mid-noord. het „gesloten" was: een paar rechtskun digen en enkele brieven en documenten en zij waren weer gescheiden. Maar. dat kon aan hun situatie binnen Italië niets meer veranderen, gezien de inge diende aanklachten en de aanhangig ge maakte rechtszaak. Ponti koos nu eieren voor zijn geld. Hij vroeg en verkreeg de Franse natio naliteit «en hij is dus nu moeilijk meer te „bereiken" voor de Italiaanse recht spraak. Maar Sofia bevindt zich al sinds maanden in een, wat ze hier noemen: „atroce dubbio", een wrede twijfel. Dit voormalige volkskind uit Possuoli bij Napels is met hart en nieren aan haar vaderland gebonden en het kiezen van een andere nationaliteit vindt zij dom weg „verraad". Ze heeft dit openlijk ver klaard, terwijl Ponti in Neuilly een apar- tement aan het inrichten was van twin tig kamers en al in Frankrijk echtschei ding had aangevraagd teneinde in dat zelfde Frankrijk Sofia te kunnen trou wen als zijn (dan wettige) Franse echt genote. TToe reageren nu de Italianen op zo'n „affaire"? In hun hart vinden ze in overgrote meerderheid elke landgenoot, die een andere nationaliteit aanneemt, doodgewoon een landverrader. En als het dan gaat om dusdanig onmetelijk rijke lieden, die zich op die manier dingen kunnen permitteren, die miljoenen ande ren in dezelfde omstandigheden niet eens in vage overweging kunnen nemen, dan wordt het vaak een beetje giftig. Ik herinner me nog hoe er enkele ja ren geleden geruchten gingen, dat Gina Lollobrigida, die toen in Canada een film maakte, de Canadese nationaliteit had aangenomen (om de Italiaanse be lasting te ontduiken). Welnu, toen zij te rugkwam, stond onder de foto van „Gina verlaat het vliegtuig" het volgende: „De beroemde Canadese filmactrice G. L. brengt een bezoek aan de Eeuwige Stad". De Italianen kunnen moordend sarcas tisch zijn. LONDEN (UPI) De 50-jarige Peter O'Brien uit Londen heeft zijn zoon en dochter doodgeschoten en vervolgens zichzelf dodelijk verwond. Volgens de politie vermoordde hij zijn kinderen toen zij in huis aan het spelen waren. Het drama werd ontdekt door mevrouw O'Brien toen zij thuiskwam van winkelen in de stad. Peter O'Brien werd levensgevaarlijk gewond naar een ziekenhuis overge bracht, waar. hij enkele uren later over leed. De eerste prijzen in de keuring ge houden op vrijdag 9 juli 1965 te Scher- penisse in het kader van de Thoolse agrarische dagen waren: Jonge merrïeveulens: Naam paard onbekend, van M. J. C. Geluk, Oud- Vossemeer. Oudere merrieveulens: Wipette v. Bleijendaal van Stallen Brooijmans, St.-Annalamd - Oud-Vos- semeer. Jonge hengstveulens: Louis v. Buiteniust van M. Geuze. Poortvliet. Oudere hengstveulens: Naam onbekend van Stallen Brooijmans, St.-Aainaland- Oud-Vossemeer. Merries, geboren 1964, kleine maat. Corry v- Kerkzicht van Stallen Brooijmans, St.-Annaland-Oud- Vossemeer. Merries geboren 1964, grote maat: Tosca van Scthakenakker van Stal len. Brooymans St.-Annaland - Oud- Vossemeer. Stalgroepen: Stalgroep van Stallen Brooijmans, St.-Annaland Oud- Vossemeer. Merries met afstammelin gen: Groep van H. RijstenJbil, Sclherpe- nisse. Voor het kampioenschap werden te ruggeroepen de merries Retbardme v.d. Westelaar. Julia v. Puthoeve, beide van Stallen Mrooijmans te St.-Annaland Oud-Vossem e er en Erna v. Kouweri- berg, van Ant. v. Trijen te Oud-Vosse- meer. Na rijp beraad sprak de jury zich uit voor de merrie Erna v. Kouwen- berg van Ant. v. Trijen te Oud-Vosse- meer- Voor dit kampioenschap werden te ruggeroepen de kampioenmerries van de twee laatste jaren alsmede de nieu we kampioen. De jury moest zich hier uitspreken over de merries Julia v. Kouwenberg van J A. Geluk, Oud-Vossemeer, Dina van Stallen Brooijmans, St.-Annaland- Oud-Vossemeer en Erna v. Kouwen berg. De taak van de jury was wel moeilijk, .want het waren alle drie zeer goéde merries. Opgemerkt kan nog worden, dat Julia en Erna van Kouwenberg de zelfde afstamming hebben, enkel met dit verschil, dat er een leeftijdsverschil van één jaar is. De moeder van deze merries stond ook meerdere jaren no. 1 in haar categorie terwijl de vader ook geen onbekende was op de national? tentoonstellingen. Toch was dit nog niet genoeg om Diana van Stallen Brooij mans te verslaan, want uiteindelijk ging het ere-kampioenschap naar Stallen Brooijmans. De mensen worden ouder en ouder. Zij worden over het alge meen ook gezonder. Een man van 65 jaar gaat wel met pensioen, maar hij zou wellicht nog jaren pro ductieve arbeid kunnen verrichten. Tegenwoordig gebeurt dat ook wel, omdat de arbeidsmarkt overspannen Vraag: Waarom blijven zoveel .ge pensioneerden" wreken? Komt dat om- - o A-G-W.-uitkeringen te laag I zijn? Of omdat zij met hun tijd geen i raad weten? Met andere woorden: om- dat zij te vitaal zijn om meteen al op hun 6ae jaar aan het beschouwende le- ven van de oude dag te beginnen? Als net laatste het geval is, dan ziet het er voor de gepensioneerden van de toe- komst niet rooskleurig uit. De 65-jarige van bijvoorbeeld het jaar 2000 zal nog vitaler zijn dan de A.O.W.-trekker van nu. Hij zal bo vendien ouder worden. Maar in het jaar 2000 zal er minder werkgelegen heid voor de bejaarden zijn. Automati sering en mechanisatie (computers) zul len nog meer hand- en hersenwerk over bodig maken. Zodanig zelfs, dat de ar beider van die tijd wellicht nog maar vier dagen per week zal hoeven te wer ken. Voor de gepensioneerde, die be zigheid buiten zijn hobby's zoekt, zal er dan geen plaats meer zijn. Is het dan nodig, dat de gepensio neerde nog werkt? Is het niet zijn voorrecht om uit te rusten, te filoso feren over leven en dood, als hij een half mensenleven gewerkt heeft? Misschien wel. Wij kunnen het in elk geval nü heel goed billijken, dat enkele honderddui zenden bejaarden van hun oude dag genieten. Maar als het er miljoenen gaan worden, denken we er dan nog zo over? En hoe zullen de bejaarden van die tijd (u en ik zijn er direct bij be trokken) er zelf over denken? Zou het grandioos zijn, om op je 65e verjaardag buiten de produktie te worden geplaatst. met het vooruitzicht dat je honderd jaar of ouder wordt? Terwijl je je op je 65e jaar voelt zoals een man van 50 zich NU voelt? Het is duidelijk: de maatschappij moet, nu of binnenkort, een zeer groot bejaardenprobleem aanpakken. Maar de maatschappij en haar deskundigen weten nog niet HOE! De deskundigen weten alleen, dat de maatschappij haar leden waardeert naar status en naar prestatie. De bejaarde hééft nauwelijks een status. Prestaties mag hij gewoonlijk niet meer leveren. De maatschappij die alles beoordeelt vanuit de arbeidssituatie van haar le den, plaatst de gepensioneerden juist BUITEN die arbeidssituatie. Er is natuurlijk een soort „werkver schaffing" voor bejaarden die nuttige arbeid willen verrichten, te bedenken. De vraag is alleen, of arbeidstherepatie (want dat wordt het tenslotte) wel dat gene is wat gepensioneerden verlan- nOA/ZITTAD A A rn gen. De geleerden vragen zich bij dit r S H I r A A I alles af, wat de plaa.ts van de ouder- VJlIUl 1 \~L x. X dom is in het gehele ontwikkelingspro ces van de mens. Is men als 75- of 80- jamge „voltooid" als mens, of zou er nog zoiets als een verdere ontplooiing bestaan? Dat zullen v/ij pas weten, als de biologen erin geslaagd zijn, de grens waar voorbij het leven niet meer mo gelijk schijnt, verder te verschuiven. Dan kan men het aan de oude mensen zelf gaan vragen. Zij kunnen dan, als honderdjarigen, nog fit van geest, ver tellen wat er met hen gebeurde na hun 6Je )aar- Zij kunnen dan ook uitleggen of hun door de samenwerkende weten schappen verlengde leven, wel levens waard was. En ook, of de eeuwenoude droom van de mens, het eeuwig leven op aar de te verwerven, niet een nachtmerrie is. Dat je de kinderen van je kinderen moogt zien (Oudtestamentische heilwens). In de rijks-psychiatrische inrichting te Eindhoven verblijft een man, die al sedert 1919 als een gevaar voor de maat schappij wondt beschouwd. De man is verzorger van de dieren in de kleine dierenfarm vian de inrich ting. Tien jaar geleden werd hij in die functie aangesteld, wegens zijn liefde voor die dieren. En wegens de liefde vaxn de dieren voor hèm. Niet alleen de dieren in de farm, maar ook de in het wild levende dieren uit het -bos, komen op hem af zoals ze lang geleden op St.-Franciscus afkwa men. Hij redt verlaten jonge konijntjes In Chicago vond de hondenbruiloft van het jaar plaats. De bruidegom heette „Onar vom Zauliamt", nazaat van een beroemd St.-Bernhardhon- dengeslacht, en mascotte van de brandweer van Chicago. De bruid werd per vliegtuig van de Swissair aangevoerd uit Europa. Haar naam is Zely. Onar en Zely sloten hun huwelijk voor de consul-generaal van Zwitser land, Ernst Theiler. Zes brandweerlieden in zwart kostuum met grijze broek traden als bruidsjonkers op. De bruidsmeisjes: zes mannequins. Als bruiloftsgasten verschenen circa 25 leden van de Sint Bernhardsclub van noord-Illinois. Het bruiloftsmaal bestond uit even aangebakken biefstukjes voor de honden en een keur van Zwitserse gerechten voor de dames en heren in het gezelschap. door ze kunstmatig te voeden en ze in zijn eigen bed te laten slapen. Hij helpt merels die door sperwers achtervolgd worden aan gecamoufleerde schuilplaat sen; bunzings en fretten echte roof dieren dartelen als kleine poezen om hem heen en reeën en wilde zwijnen komen al op hem toe als hij ze roept met zelfbedachte namen. Zelfs broeden de vogels blijven vol vertrouwen op hun nesten zitten als hij het broedsel teder betast. Een bijzondere vriendin van de psychopaat is „Hansie" een schuwe nongams, die hem aan zijn broekspijpen meetrekt voor een avond wandeling in het bos, maar vlucht zo dra zich vreemden vertonen. „De dieren hebben mij overeind ge houden", zegt deze man, die te gevaar lijk is voor de maatschappij, maar die huilt als hij ziet hoe wreed de natuur voor haar kinderen kan zijn. ZWOLLE Proces-verbaal is op gemaakt tegen de 46-jarige landbouwer L. B. uit Veldhoek, die een nest van zes jonge katten in het vuur van een fornuis heeft gegooid. Een buurman, tegen wie B. een schalkse opmerking over het verbranden van de katjes had gemaakt, deed aangifte van het geval. EVANSVILLE (V.S.) Het ge meentebestuur heeft een doelmatige methode gevonden om straathonden een tehuis te bezorgen. Boven elk hok in het plaatselijke hondenasiel hangt een bord je waarop vermeld Is op welke datum de hond zal worden afgemaakt, als er niemand verschijnt die bereid is de hond in huis te nemen. CAMBRIDGE - „Het dier is de geduldigste leermeester voor de zoe kende mens" heeft prof. W. I. B. len. Als de verschijnselen kunnen worden „uitgewisseld" spreken wij van „zoonoses". Prof. Beveridge heeft zijn con clusies verwerkt in een artikel in het maandblad van de wereldge zondheidsorganisatie World Health'. Let op de vakantieprijzen bij Kian- za: Jonge leeuwin, 1/2 jaar oud f 600,-, zwartwitte en zilvergrijze dwergpoedel- tjes f 85,- en f 100,-, bastaardhondjes vanaf f 7,50, roodstaartpapegaaien f 140,-. Verder alles op dierengebied. Zondags geopend. Rianza, Utrecht. "ciimc uici» iio^i. piwi. ww. i. o. Wij stellen onze lezers in de ge- Beveridge, hoogleraar in de dier- Ifgenheid om in deze hoek van „pei- kundige pathologie, verklaard. „Wii liilg" hun "pening te geven over één onderzoeken het boeiende scala van ^-irk'worfen'bXanddd.'^'me™; ziekten die dieren in gevangenschap dan één inzending zullen de bijdra- oplopen, zoals neurosen bij apen, gen worden bekort, maar dan zoda- voedselvergiftiging bij leeuwen, im- n"g aan strekking ervan geen potentie bij konijnen e.d. - en ver- SC!? ,w°rdt a?ngedaan. gelijken die dan met menselijke kwa- acties op' prjj^.1" °n 1§e Paul en Sandra, twee studenten in Michigan (V.S.) hebben een „voor gesorteerd huwelijk gesloten. Een computer heeft in de herfst van 1964 berekend, dal de beide jonge mensen gezien hun eigenschap pen van lichaam en geest vol maakt bij elkaar hoorden. Het huwelijk is bedoeld als een experiment. Psychologen houden de ontwikkeling in het huwelijks leven van Paul en Sandra nauw lettend in de gaten. Paul en Sandra zijn door de computer als ideale partners aangewezen. Zonder de beslissing van het „brein" zouden zij elkaar niet gekozen hebben. BAMBERG-NEUSS De leerlingen van één der Bambergse lagere scholen hebben opstellen gemaakt over het ver plichte onderwerp: Waarom zou je jood se graven bekladden? Een opvallend groot aantal opstel- schrijvers meende: De één of andere gek is ermee begonnen en nu is het een soort sport geworden om een graf te bekladden en tóch uit de handen van de politie te blijven. Het is een soort belle tje-trekken of ruitenitikkea Maar je loopt de kans de gevangenis in te draaien. Dat maakt het extra span nend".

de Stem | 1965 | | pagina 7