Onassis tracht Monaco wet voor te schrijven Rode ,vrij willigers' naar Zuid-Vietnam IK NAAR „BELLE EPOQUE" IS VOORBIJ Bankroof in Brussel: buit f 14000 Wie krijgt er op den duur gelijk ^^vakantie? Laatste van 15 opvarenden m.s...Memnon voorrechter Constantijn haalde bakzeil De Gaulle verleent amnestie CALS FELICITEERT GRIEKSE VORSTEN Vrachtauto slipt en sleurt vijf voetgangers mee Vermist schip veilig binnen SI o tem aker niet in Grand Prix 2ASPRO5 Toekomst Bemanning aan (gestolen) whisky Na botsing één jaar geleden Martinez nog ten dele verlamd Boumedienne Politiek Algerië blijft neutraal In Basoetoland: Vluchtelingen uit Zuid-Afrika gevangen gezet Amsterdammer beschuldigt kapelaan van malverstaties Vier ernstig gewonden Beeld-voor-de grap vindt erkenning Chinese communisten maken bekend: Vsterking Vermiste jongens zijn verdronken Twee doden bij dubbele botsing DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 JULI 1965 ONASSIS nlastige onderdaan (Van onze correspondent) DEN HELDER Een Neptune van de vliegbasis Valkenburg heeft gister ochtend de spitsgatkruiser Falga uit Den Helder met drie opvarenden aan boord, die sinds eergisteren werd ver mist, ontdekt. Het schip, dat had deel genomen aan de zeilwedstrijden Van de Koninklijke Marine, was buitengaats ge bleven tG zamen met de Watergeus. Laatstgenoemde boot liep gisteravond om negen uur de haven van Oude Schild binnen. De Falga was 5 km. ten wes ten van de Texelhors voor anker ge- faan. Gisterochtend is het schip naar e haven van Den Helder gevaren. BRUSSEL (UPI) Drie gewapende i en gemaskerde mannen hebben giste- I ren een inval gedaan in een bijkantoor van de Banque de Bruxelles en zijn er met 200.000 frank (circa 14.000 gulden) f vandoor gegaan. I De mannen renden het bijkantoor, gevestigd in een supermarkt binnen, waarna een van hen over de balie sprong en al 't baar geld, dat voor de hand I lag, greep. Nog voor directeur J. Dessy j gelegenheid had gehad alrm te slaan was het drietal weer buiten. Later vond de politie hun auto, die zij in de steek haddien gelaten. De wagen bleek in Namen te zijn ge stolen Op de Belgische nummerborden zaten hamaak Franse borden vastgeplakt. Van de dieven is nog geen spoor gevon den. SILVERSTONE (ANP) Rob Slote- maker zal zondag niet kunnen deelnemen aan de Grote Prys van Nederland, formu le I renwagens op het circuit van Zand- voort. Nadat pogingen omfteen Lotus of een Brabham rcmvagen voor de Neder ig landse coureur beschikbaar te xrijgen, waren mislukt, hebben vertegenwoordi gers van de Nederlandse Autorensport Vereniging het afgelopen weekend in En geland Ferrari benaderd. De Italiaanse firma heeft echter te wei- ig reservemateriaal en wilde daarom een wagen tijdelijk aan Slotemaker af- l' staan. Inmiddels is het veld er waren reeds 16 coureurs gecontracteerd gecomple teerd. In totaal zullen 18 rijders aan de [start komen. Wedstrijdleider J. H. van jHaaren heeft namelijk na de Engelse [Grand Prix te Silverstone nog overeen komsten afgesloten met de Britten Bob Anderson en Richard Attwood. Anderson die met een Brabham Climax van D. W. ■Racing Organisation uitkomt, werd vorig jaar in de Nederlandse Grand Prix zesde. Attwood. die met een Lotus BRM van Reg Pamells Racingteam rijdt, genoot tot pong jaar voornamelijk grote bekendheid als deelnemer aan formule junior races. (Van een bijzondere medewerker) MONACO In een interview, dat een correspondent van het Franse blad „Le Monde" had met Prins Rainier III van Monaco ver- vertelde deze ook het een en ander over het latente conflict tussen zijn regering en de S.B.M. de Sociëteit van Zeebaden" waarvan de Griekse reder Aristoteles Onassis de voor naamste aandeelhouder is. „Als de heer Onassis, aldus de prins, „zich te veeleisend blijft tonen, dan zal een krachtproef de enige oplossing blijken te zijn. Mijn regering en ikzelf zijn, indien nodig, vastbe sloten tot deze oplossing". Daarmee raakte prins Rainier het Se~ schil in de kern. Toen Onassis de meer derheid van de S.B.M.-aandelen opkocht, heeft hij een, voor hem gelukkige beurs speculatie gedaan. Maar zijn winst heeft nooit het algemeen belang van Monaco gediend. Toch nam Onassis indertijd de verplichting op zich oni Monaco vooruit te helpen. De regering van Monaco zou graag verschillende grote werken doen uitvoe ren. Aan een paar van deze werken is men reeds bezig. Langs de baai wil men een promenade aanleggen De S. B.M. beloofde de kosten te zullen beta len van het gedeelte van de promenade dat over haar grondgebied loopt. Onas sis wil nu echter hiervan niets meer weten. De nationalisering van de S.B.M. zou een uiterste oplossing zijn. De regering van Monaco wil echter, indien moge lijk, geen staatsfunctionarissen maken van de croupiers en van de maitres d'hotel. De regering en ook de prins zouden liever een economische sociëteit willen oprichten, in die zin, dat de meer derheid der aandelen in handen komt van mensen, die meer interesse tonen voor de belangen van Monaco. In 1966 wordt het eeuwfeest van Mo naco gevierd. Men wil dan graag een gedeelte van de plannen uitgevoerd zien. Het verschillende jaren oude conflict Rainier-Onassis is dezer dagen dus weer in alle hevigheid opgelaaid. „Als Onas sis doorgaat met de vooruitgang van de staat te belemmeren", aldus prins Rai nier, ..zullen wij de S.B.M. nationalise ren, tenminste als dit de enige oplossing voor ons geschil met Onassis is." De magazines en de kranten hebben met hun foto's en artikelen genoeg be kendheid gegeven aan Onassis: een Griekse reder, die op zee een enorm fortuin bijeengegaard heeft en die bij dit fortuin het Casino van Monte-Carlo gevoegd heeft met alles, wat daarbij hoort: restaurants, hotels, sportterreinen voor de rijken en alles, wat de S(ociété des) B(ains de) M(er) aangaat. Alles in Monaco staat of valt met de S.B.M, de regering, wat betreft haar fiscale inkomsten, de zakenlui hangen van de S.B.M. af wat betreft hun klan ten, heel veel Monegasken danken hun betrekking aan de S.B.M. Prins Rainier heeft buitenlandse in dustrieën naar zijn landje willen lokken om wat meer verscheidenheid in Mona co's activiteiten te brengen. Maar zijn pogingen liepen vast op de bezwaren van „voogd" Onassis. Talrijke ondernemingen, waarvan sommigen pogen zich te ontrekken aan het toezicht van de Franse fiscus, wa ren erg tuk op installatie in Monaco. In 1962 ontstond hierdoor zelfs een ern stige crisis tussen Frankrijk en het prinsdom. Strenge, Franse douaniers surveilleerden toen de grens Van Mona co. Maar het geschil werd bijgelegd. AFFERDEN (A.N.P.) De 61-jarige K. S. uit Bergen, arbeider van de Rijks waterstaat-, is gistermiddag door een vrachtauto aangereden. De man overleed kort daarna. De vrachtauto was op de plaats, waar de heer S. aan het werk was en waar de weg een flauwe bocht maakt, in de berm terechtgekomen. (Advertentie) Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee Want u weet 't: •ènfait «/eet fit.' Volgens de prins zijn de relaties tus sen Frankrijk en Monaco nu weer erg vriendschappelijk. Ook is het weer koek en ei tussen Rai nier en zijn 18 leden tellende Parlement of Nationale Raad, die hij op zekere dag en in een kwade bui naar huis stuur de. Momenteel weet de prins het volk oni zich geschaard. Hij denkt dan ook, dat hij zonder stukken te maken zijn voornaamste onderdaan tot onderwerping kan dwingen. Maar hoe moet hij dit doen? Onassis stelt sinds jaren een, voor Rainier, onaannemelijke eis: verzaking door dc prins aan zijn goedkeurings- of verwerpingsrecht bij het aannemen van nieuwe leden van de administratieraad van de S.B.M. Bevredigt Rainier deze eis niet, dan hoeft Monaco niet te re kenen op Onassis' hulp. Rainier denkt er niet aan om afstand, te doen van zijn recht. Ook is hij niet van plan om het êinde af te wachten van de concessie- van-alleenrecht, wel ke de S.B.M verkreeg voor het orga niseren van openbare vermakelijkheden enz., in Monaco. Deze concessie loopt ten einde in 1985. Een oplossing zou zijn de onteigening van de hazardspelentrust, maar een onteigening zou zeer moeilijk zijn. Met welk geld moeten de eigena ren van deze trust betaald worden? Rai nier zelf is er mede-eigenaar van. De prins zoekt naarstig naar een tussen oplossing: naar een systeem, waardoor de meerderheid der aandelen van de S.B.M. in handen komt van nieuwe men sen, „die bereid zijn om Monaco naar de vooruitgang te helpen." De prins eist van Onassis een gro tere deelname aan de onkosten van het orkest van Monte-Carlo, welke 2 miljoen per jaar bedragen. Onassis betaalt hiervan slechts 550.000 francs. De prins wil tennisbanen zo inrich ten, dat zij dag en nacht bespeeld kunnen worden, gelijk dit het geval is in de concurrerende steden Cannes en Menton. De prins wil een promenade aanleggen langs het mooiste gedeelte van de kust. Deze promenade is ge pland over een gedeelte van de grond, welke eigendom is van de S.B.M., dus praktisch eigendom van Onassis, die geen vierkante meter voor deze promenade wil afstaan. Prins Rai nier wel verder in Monaco een grote, mondaine sportclub oprichten en de hiervoor nodige installaties doen bou- Maar Onassis gelooft meer aan de waarden van de arbeid dan aan die van ontspanning en vermakelijkheden. Hij beweert zelfs gekant te zijn tegen het „immorel-e casino". Volgens hem moet er op de schaarse nog vrije vierkante meters gebouwd worden, zelfs op de ten nisvelden! De prins is er kregel van geworden. De heer Onassis, zo zegt hij, droomt van niets anders dan van op brengende huizenbouw. Maar hoe moet het dan met de toekomst van Monaco? Welke is de toekomst van Monaco...? Het prinsdom is een overblijfsel van de „Belle Epoque". Toen deed het voor al dienst als ontspanningsoord voor een zekere categorie van Franse en buiten landse aartsrijke zakenlui. Maar van daag wordt het aantal miljardairs met behoefte aan een dergelijk Belle Epoque- souvenier steeds kleiner. Zij verkiezen hun vrije tijd of hun vakantie door te brengen in een van hun weelderige vil la's aan de kust. Dc luxueuze apparte menten van de Co-te d'Azur trekken mo menteel meer rijke ge-pensioneerden en niet gepensioneerden dan de Belle E- poque-hotels van het prinsdom. De hele Cote d'Azur is geëquipeerd om zelfs de meest eisende en de rijkste vakantie ganger te voldoen.... Daarom moet Monaco zich misschien op iets anders gaan toeleggen dan op de vermakelijkheidspraktijk. Daarom ook krijgt reder Aristoteles Onassis op den duur misschien gelijk. Onassis is een doorgewinterde zakenman, wiens be rekeningen tot nu t°e in het algemeen feilloos waren!' AMSTERDAM (ANP) „U bent nu al de vijftiende opvarende van de Mem non (K.N.S.M.) die hier voor mij staat. De bemanning heeft het vorig jaar als raven gestolen. Geeft u, evenals uw veertien collega's diefstal en de heling toe?" aldus mr. Ten Krood, de Amster damse politierechter gisteren tot de ver dachte, de 28-jarige matroos B. II. De ze. schudde heftig van neen. De als getuige gedagvaarde bootsman van de „Memnon" A, C. v.d. V. die tot de veertien veroordeelden behoort, zei niet te geloven dat verdachte aanwe zig was bij cte diefstal van de zeven flessen whiskey. Wel zou hij er van heb ben gedronken. Dit bevestigde de ma troos, die echter verklaarde niet te heb ben geweten dat het van diefstal af komstig was. De bootsman vertelde hoe het gegaan was: de whisky werd eerst in een groot blik en later in jenever fles sen. overge goten. Uit die flessen werd in de ka juit van de bootsman met een aantal matrozen geregeld gedronken. Dewhiskyflessen werden in zee ge gooid. Over de vraag of verdachte fal dan niet werkbroeken uit een gonje- baal had gestolen, liet de bootsman zich al even vaag uit. De politierechter stelde als laatste vraag: „behoorde de matroos nu tot de oneerlijken op d,e „Memnon"? De boots man 'antwoordde bevestigend. De officier van justitie mr. J. Scham pers, achtte de matroos schuldig. Hij eiste een gevangenisstraf van vier maan den met aftrek waarvan twee voor waardelijk. De raadsman, mr. A. Verkerk, wees erop, dat geen der getuigen had ver klaard dat zijn cliënt whisky had ge stolen. De getuig everklaringen noemde hij voorts zeer ondeugdelijk. De politierechter deed ais volgt uit spraak: „Ik ben er zelf voor honderd procent van overtuigd dat u gestolen heeft. Het overtuigend bewijs acht ik dus geleverd. Daar ik echter het wet tig bewijs niet kan construerenmoet ik u wat de diefstal betreft vrijspre ken, De heling van de whisky acht ik wel bewezen en daarvoor veroordeel ik u tot drie weken met aftrek van voorarrest DURBAN (UPI) De nieuwe opper bevelhebber van de Zuidafrikaansc strijdkracten, luitenant-generaal R. C. Hiemstra, heeft gisteren het westen „ge brek aan karaktervastheid" verweten. Tijdens de opening van een luchtvaart show in Durban verklaarde generaal Hiemstra, dat 't terugtrekken uit bepaal de invloedssferen door westelijke mo gendheden wijst op een „neiging tot vol kerenmoord". „Laten wij ons voornemen niet deel te nemen aan deze westelijke neiging tot genocide" zei Hiemstra en hij vervolgde: „Wij, voor ons, zullen dit zoidelijke deel van Afrika intact hou den ten bate van het geluk van ons gehele volk en in het belang van de westelijke beschaving in het algemeen als de tijd van ontwaken is aangebro ken." MADRID (ANP) Miguel Martinez de eens zo briljante halfspeler van Atle- tico Madrid, die precies een jaar geleden in een wedstrijd te Montevideo tegen een Uruguese ploeg bij een botsing met een tegenstander ernstig aan het hoofd werd gewond, ligt nog steeds ten dele verlamd in een ziekenhuis te Madrid. De 27-jarige Martinez kan weliswaar horen, maar heeft zijn spraakvermogen nog niet terug, terwijl hij hoofd en benen slechts met de grootste moeite kan bewe gen. ALGIERS (REUTER) Algerië zal zich niet bij enig blok aansluiten, al dus Boumedienne. Hij zei verder, dat de banden met de socialistische landen nauwer zouden worden aangehaald, de binnelandse politiek sober zou zijn en het streven naar Arabische en Afrikaan se eenheid zou worden gesteund. (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis III tl 1111IIIII 11II11111111111111111 i 11111111111 i 1111111 i j E j 111 111111111111111111111111111111111111111111111111111 Mj 11 n j 111111111111| 111111111111111111111111111111111111111 c 111111111| 11111111111 ui11 li 1111111 Het Griekse volk heeft een dub bele reden tot juichen. Ten eerste om de geboorte van kroonprinses Alexia en ten tweede om de oplossing van het conflict tussen koning Constantijn en premier Papandreoe, dat, zoals be kend. handelde om het door de eer- steminister gewenste ontslag van de chef van de generale staf, Genimatas en andere hoofdofficieren. De koning heeft zich hiertegen tot dusverre fel verzet. De „volledige overeenstem ming", die, volgens Papandreoe met de koning is bereikt, houdt vermoe delijk in dat de jonge vorst bakzeil zal moeten halen en de ontslagaan vrage van de officieren alsnog zal moeten ondertekenen. Algemeen wordt nu verwacht dat Papandreoe zelf de portefeuille van defensie zal gaan beheren. In wezen ging het om de vraag of de regering de koning kan dwingen besluiten van haar te ondertekenen, wat de koning met betrekking tot de voorgestelde ontslagen aanvankelijk categorisch weigerde. Papandreoe stelde in een openbare verklaring de kwestie zo: „De koning heeft thans te beslissen of hij als een absoluut monarch wenst te regeren, dan wel als een democratisch constitutioneel vorst. In het tweede geval heeft hij maar te tekenen wat de regering hem voorlegt. In het eerste geval wei ger ik verder te regeren en kondig in dat geval het aftreden van mijn re gering aan". K°ni?g 9°Lnstantijn heeft deze sim plistische interpretatie van het con flict aanvankelijk van de hand gewe- An' 'vP®., £aat ,niet om absolutisme oL 5 tationele monarchie, maar om de legaliteit", meende hij. Hij wei gerde te erkennen dat de regering bevoegd is m te grijpen in zaken des konmgs waartoe o.a. de benoemingen in het leger behoren. Het gaat natuurlijk niet alleen om deze ontslagkwestie. Deze kan men zieni als de druppel die de emmer heeft doen overlopen. CONSTANTIJN bakzeil Bij een objectieve beoordeling van de algemene politieke, economische en financiële situatie van Griekenland moet men constateren dat deze zo miserabel is, als ze sinds de Griekse burgeroorlog nog niet geweest is. Er is een algemene economische onze kerheid een vlucht in het buiten landse betaalmiddel, omdat men de drachme niet meer vertrouwt, en een grote ontgoocheling onder de arbei ders en de bezitlozen, over het niet vervullen van Papandreoes grootspra kerige beloften over loonsverhoging en prijsstabilisatie. Reeds Churchill waarschuwde ge durende de 2e wereldoorlog tegen hem. „Hij is een mooiprater, die wei nig zoden aan de dijk zet". Maar de crypto-communistische EDA-partij en de links gerichte middenpartijen stemden op hem. Op grond van dit aantal kon Papandreoe zich tot heden handhaven, waarbij hij voor lief moest nemen dat de linkse elemen ten hem zwaar onder druk zetten om hun eigen plannen te verwezenlijken. Papandreoes verkiezingsbeloften culmineerden steeds in de medede ling: wij zullen dit of dat doen. de lonen verhogen, de prijzen stabilise ren, het onderwijs democratiseren enz. Het is bij beloften gebleven. Maar wel hebben de linkse groeperin gen hem steeds meer onder druk kunnen zetten en wat tot stand geko men is heeft nu in Griekenland de grootste onrust verwekt. Ernstiger nog zijn de linkse pogin gen om het Griekse leger, een burcht van wettelijkheid, te ondermijnen. Grivas, de commandant van de Grieks-Cypriotische troepen, is er op Cyprus achter gekomen dat er in het Griekse leger een linkse geheime or ganisatie gevormd is onder de naam Aspida het schild. Linkse officieren zouden een staatsgreep willen onder nemen om het leger (deze sta-in-de- weg in de greep naar de macht in Griekenland), in de hand te krijgen. Daarbij was de verwijdering van de chef van de generale staf en diverse hoofdofficieren nodig. Overeenkom stig het bekende recept zijn deze officieren in .de regeringsberichten voorgesteld als fascisten. Nochtans zijn het beproefde bestrijders van de nazi's en van de na hen het land ter roriserende communisten. De zoon van Papandreoe, Andreas, plaatsvervangend minister voor de economische coördinatie, zou de lei ding van deze geheime bond op zich hebben genomen. Zowel minister-president Papan dreoe als zijn zoon en de linkse po litieke leiders hebben het bestaan van deze geheime bond ontkend en zijn tot een tegenaanval overgegaan. Zij eisen daarom het ontslag van de le gerleiding. Daartegen heeft koning Constantijn zich aanvankelijk verzet, want benoemingen en ontslagen zijn des konings recht. Daarop heeft Pa pandreoe met ontslag van zijn rege ring gedreigd. Ook dat heeft de ko ning geweigerd. Hij zag geen enkel redelijk motief voor een regerings crisis en nog minder voor de daar achter schuilgaande bedoeling om een algemene verkiezing te forceren. Al gemene verkiezingen in deze verwar de tijd zou d*e demagogie slechts in de hand werken. Hij werd daarin niet alleen gesteund door de rechterzijde, maar ook door de rechtse groep van de regeringscoalitie onder leiding van de huidige minister van landsverde diging Garoefalias, die zich vierkant tegen zijn minister-president verzet in diens dwaze en door de linkse groepen afgedwongen politiek. Pa pandreoe heeft dit verzet willen kwi teren met diens onmiddellijke ontslag uit de regering, maar ook daarvoor heeft koning Constantijn een stokje gestoken. De vorst heeft zijn verzet echter moeten staken. De krachtmeting tus sen Constantijn en Papandreoe is een overwinning voor de premier gewor den. De jonge monarch zal alsnog het ontslag van de chef-staf en de hogere legerofficieren moeten ondertekenen. Minister-president Cals heelt g teren op de Griekse ambassade in Den Haag het felicitatieregister getekend ter gelegenheid van de geboorte van prinses Alexiadoch ter van koning Constantijn en koningin Anne-Marie. PABIJS (U.P.I.) President Charles de Gaulle heeft gisteren amnestie ver leend aan vier legerofficieren die betrok ken zijn geweest bij de opstand in Algiers in april 1961. Maar de grote leiders van de opstand, vijf generaals, blijven nog in de Tulle- gevangenis in centraal-Frankrijk. Ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van de Franse revolutie op 14 juli heeft de president verder de nog resterende gevangenisstraffen van 210 an dere personen kwijtgescholden of ver kort. Ook deze personen waren betrok ken bij subversieve aktiviteit met betrek king tot Algerië. De Gaulle verleende nog volledige amnestie aan 94 anderen. Uit de gevangenis in Tulle werden drie ovensten en een majoor ontslagen. Geen van deze personen werden als leiders van de opstand beschouwd, maar allen had den hun troepen ter beschikking gesteld van de revolutionaire beweging. MASEROE (Reuter) Zes politieke vluchtelingen uit Zuid-Afrika zijn in Ma- seroe in het Britse protectoraat Basoeto land gevangen gezet wegens „samenzwe ring tot geweldpleging in Zuid-Afrika". De zes zijn alle leden van het in Zuid- Afrika verboden pan-Afrikanistische con gres. De meest bekende van de veroordeel den is de advocaat T. T. Letlaka uit Transkei, het eerste Zuidafrikaanse Ban- toegebied. Hij is tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld. (Van onze oorrespondent) AMSTERDAM De heer J. H. Bok uit Amsterdam heeft bij de justitie een aanklacht ingediend wegens verduistering tegen de 39-jarige kapelaan W. C. F. uit de hoofdstad. De aangeklaagde zou tussen 1958 en 1962 ongeveer drieduizend gul den onttrokken hebben aan de kas van de r.-k. Vakantieschool „Licht en Lucht". Hij was in die tijd geestelijk adviseur van deze school. De heer Bok heeft in het verleden de functie van voorzitter der betrokken schoolvereniging vervuld. De heer Bok ondersteunt de door hem ingediende justitionele aanklacht met een open brief, die geadresseerd is aan de bis schop van Haarlem, mgr. Van Dodewaard, en die als titel draagt „Zo niet, monseig neur". In deze brief vraagt de heer Bok een onderzoek naar de malversaties, die volgens hem in het bisdom Haarlem zou den hebben plaatsgehad, en waarbij de aangeklaagde kapelaan een rol zou heb ben gespeeld. De secretaris van de bis schop van Haarlem, de heer J. Lansdaal, gaf desgevraagd het volgende commen taar op de open brief: ,,De bisschop heeft ondanks diepgaand onderzoek geen aan leiding gezien om maatregelen te nemen tegen de beschuldigde kapelaan". BOXTEL (A.N.P.) Vyf personen zyn maandagmorgen gewond toen zij werden weggeslingerd of meegesleurd door een slippende transportauto, die van de weg afvloog. De slachtoffers, twee dames en drie kin deren stonden te wachten bij een waar schuwingsplicht aan de rijksweg 64 in Box tel. De chauffeur van 'de vijftien meter lange vrachtauto remde voor een perso nenauto, die op het punt stond de rijks weg over te steken, slipte en raakte in een sloot. Een van de slachtofers beland de onder de truck in de sloot. Van de slachtoffers zijn er vier ernstig gewond, De chauffeur bleef ongedeerd. (Van onze Amsterdamse correspondent) AMSTERDAM Op de opzien barende expositie van moderne beeldhouwwerken, waarmee het Amsterdamse Vondelpark zijn 100- jarig bestaan luister bijzet, trekt sinds kort een ijzeren constructie, „Een man met vuur in de handen" voorstellende, de aandacht. De con structie is bij wijze van grap ver vaardigd door het personeel van een elektrotechnisch adviesbureau en wel uit oude verwarmingsonder delen. De monteurs hebben het ge vaarte onlangs onder dekking van het nachtelijk duister naar het park gesleept en, omdat het zo zwaar was, ergens achtergelaten. Tot hun opperste verbazing zagen zij enkele dagen later dat hun schepping een officiële plaats had gekregen compleet m.et verlichting en een nummer. De heer Klerks, die belast is met de inrichting van de expositie, heeft verklaard van het begin ge weten te hebben dat het om een grap ging. Hij had de plastiek ech ter leuk gevonden en er daarom een plaatsje voor ingeruimd. Hij zag het initiatief als een positieve reactie op de tentoonstelling. PAPANDREOE „mooiprater" (Van onze redactie buitenland) SAIGON WASHINGTON Voor het eerst hebben rood China en Noord-Vietnam onomwonden gesproken over de inzet van „vrij willigers" in de oorlog in Zuid- oost-Azië. Radio Peking meldde nl. dat in Hanoi een roerend af scheidsfeest was gegeven voor het eerste contingent van de „Schok- brigade" uit Hanoi, „bestaande uit jonge vrijwilligers, die de Ame rikaanse agressie gaan weerstaan en het land gaan redden". Volgens de Amerikanen opereren al veel Noordvictnamese militairen in Zuid-Vietnam. Aangenomen wordt dat tenminste één Noordvietnamese divisie en verscheidene eenheden ter sterkte van regimenten in Zuid-Vietnam zijn. Tot een gevecht met deze eenheden is het tot heden niet gekomen. Premier Harold Wilson heeft gisteren in het parlement verklaard dat zijn spe ciale afgevaardigde Harold Davies in Hanoi zeven uur lang besprekingen heeft gevoerd met Noordvietnamese lei ders. Hij liet zich er niet over uit of er enige resultaten zijn geboekt. In Londen werd gezegd dat de eerste communistische reacties niet „bemoedi gend" zijn geweest. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, heeft ver klaard niet veel van deze vredesmissie te verwachten. De regering van Zuid-Korea heeft het parlement goedkeuring gevraagd voor het zenden van een divisie van 15.000 man naar Zuid-Vietnam. Het Amerikaanse troepentransportschip „Gordon" heeft gisteren 4000 man troe pen, rechtstreeks uit de Verenigde Sta ten, ontscheept. De totale Amerikaanse troepensterkte in Vietnam komt hier mee op 71.000 man. In de Camranh-baai zijn ongeveer 2500 Amerikaanse geniesoldaten bezig met de aanleg van een grote haven. De Amerikanen stellen alles in het werk om verbindingen langs de kust in te stellen omdat de binnenlandse verbin dingen in toenemende mate door de Vietcong worden bedreigd. (Van onze redactie binnenland) ...UTRECHT0DEN HAAG Het stoffe lijk overschot van de 7-jarige Cornelis Johannes Ovenhorst uit Utrecht is uiit het water van de Biltse Grift in zijn woon plaats opgedregd. Personeel van de Vaar- en Duikerschool uit Gorkum vond het kind dat al sinds vrijdag werd vermist. In het water bij 't G.E.B. te Den Haag is het stoffelijk overschot gevonden van de 8-jarige Thomas van Apeldoorn uit Den Haag. Het kind werd sinds verleden week donderdag vermist. TEGELEN (A.N.P.) Twee personen zijn omgekomen en zeven gewond, btf een tweevoudige autobotsing op de rijksweg in Tegelen. Om het leven kwamen de 24-jarige me juffrouw Dirks uit Horn (Limburg) en de 24-jarige student H. Franke uit Beeck bij Erkelenz (West-Duitsland). Van de ge wonden zijn er twee ernstig aan toe. Een Duitse personenauto botste frontaal tegen een tegemoetkomende personenauto toen deze te ver naar links kwam. De botsing was zo hevig, dat de Duitse auto weer op het rechter weggedeelte werd geslingerd, waar hij in botsing kwam met een achterop komende personenauto. Van de vier inzittenden van deze vierde auto werden twee personen gedood en twee ernstig gewond.

de Stem | 1965 | | pagina 5