Al bla» Afkoeling binnen Benelux Spaak laat visie in Den Haag pousseren STRAALJAGERS STORTEN NEER BIJ HOOGWOUD Dank voor uw hartelijkheid" MENINGSVERSCHIL DOET POLITICI VREZEN Luns ziet het niet donker in „De 100.00(F in Den Bosch Hulst en Goede kans op Tilburg se doktersstudie - jpaablafl Ufo Jltemjl t Da Goede kameraad Vermiste botter behouden in Volendam Drie jongens verdrinken in Noord-Holland BEATRIX TOT NEDERLANDSE VOLK: DAGBLAD VOOR ZEELAND Reg en VERRASSING Borghouts (KVP) staatssecretaris luchtmachtzaken Griekse minister zou opstappen Vlieger dood - tweede gered 105e .'AARGANG No. 24941 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 13 JULI 1 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat I - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, üsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederlandse en Belgische politici vrezen voor een verkoeling in de Beneluxverhoudingen door het meningsverschil over het E.E.G.-beleid, dat zich de laatste dagen tussen de ministers Luns en Spaak geopenbaard heeft. Daarmee samenhangend demonstreert zich bovendien een volledig gebrek aan onderling overleg bfj de volksvertegenwoordigingen van Nederland, België en Luxemburg. Een gebrek, dat nu kan leiden tot scherpe politieke tegenstellingen. Het verschil van inzicht tussen mr. Luns en zfjn Belgische collega Spaak van buitenlandse zaken over het E.E.G.-beleid is een principiële tegenstelling geworden. Spaak: Pas in 1970 PARIJS (U.P.I.) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns, lieeft maandagavond vijf kwar tier geconfereerd met zijn Franse ambt genoot Maurice Couve de Murville. Na de bespreking, waarin de E.E.G.- crisis aan de orde kwam, zei minister Luns: „Ik ben over deze toestand nooit erg pessimistisch geweest en nu ben ik het mogelijk nog minder". Hij zei dat Couve de Murville en hij uitvoerig van gedachten hebben gewis seld over de crisis en dat beiden de standpunten van hun regering hebben verduidelijkt. „De sfeer was uitstekend", zei minister Luns. Hij zei dat hij niet heeft onderhandeld of bemiddeld. Hij verklaarde dat ge schillen nu moeten worden verkleind alvorens volledige onderhandelingen kunnen worden hervat. „Het is nog te vroeg om conclusies te trekken en er moeten nog meer gesprekken worden gevoerd", aldus Luns. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot van avond: Veel bewolking met op de meeste plaatsen enige regen of motregen. Voornamelijk in het zuidoosten van het land later ook opklaringen. Zwakke tot matige en in de kust provincies vrij krachtige zuidweste lijke wind. Over het algemeen iets warmer. Vandaag: zon onder 20.56 uur. Maan op 21.19 uur. Morgen: zon op 4.36 uur. Maan on der 4.47 uur. Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon max. weer temp. zwaar bew. 17 motregen 14 regen 14 licht bew. 16 zwaar bew. 13 regen 17 regen 18 geheel bew 22 licht bew. 24 onbewolkt 28 onbewolkt 31 onbewolkt 30 onbewolkt 25 zwaar bew. 19 licht bew. 26 licht bew. 26 licht bew. 27 onbewolkt 27 onbewolkt 27 zwaar bew. 24 niet ontv. licht bew. 25 onbewolkt 29 onbewolkt 27 onbewolkt 25 half bew. 35 onbewolkt 29 onbewolkt 29 Mr. Luns voelt zich gebonden door de motie uit de Tweede Kamer over de de mocratisering van de Europese organen. Nu de E.E.G. binnenkort gaat beschik ken over een eigen budget, moet het Europese parlement volgens Nederland se en vele andere Europese parlementa- tiërs het recht van controle op de uit gaven van dit geld hebben. Dit betekent een vermindering van de nationale ver antwoordelijkheid en een uitbreiding van het supranationale beleid. Generaal De Gaulle is daarvan een volstrekt te genstander en de Belgische minister Spaak staat thans tussen beide stand punten in. In zijn opdracht hebben „Bel gische kringen" in Den Haag het Belgi sche standpunt gisteren nadrukkelijk naar voren gebracht. Bang dat Frankrijk tot het uiterste wil gaan met alle politieke consequen ties van dien voor de E.E.G.maar ook voor de N.A.V.O. en voor de Atlantische samenwerking, houdt Spaak vast aan de letter van het E.E.G.-verdrag van Rome. In dit verdrag staat zwart op wit dat de E.E.G. eerst op 1 januari 1970 volledig in werking treedt. Men is in Brussel voor op dit tijdschema en waar om dan een breuk of crisis met Frank rijk forceren, wanneer we nog de tijd voor overleg hebben, meent Spaak. Daarmee tast de Belgische minister van buitenlandse zaken de meerder heidsresolutie van het Europese parle ment, de motie van de Nederlandse Tweede Kamer en het standpunt van West-Duitsland en Italië aan. De Nederlandse regering is daarover nogal teleurgesteld. Sommige politici in Den Haag en Brussel menen echter, dat Spaak niet anders kan, omdat hij de missionair is en niet weet hoe de nieu we Belgische regering over dit E.E.G.- beleid denkt. Spaak wil waarschijnlijk wat tijd win nen. Mr. Luns, met de motie-Blaisse als zwaar in zijn rug, eist nu de Franse kaarten tijdelijk op tafel. Voor Neder land spelen thans niet meer de juridi sche, zoals bij Spaak, maar de politieke Europese argumenten de hoofdrol. De Gaulle moet, zo zegt Den Haag, nu maar eens duidelijk zeggen of hij een supra nationaal Europa of een aantal samen werkende Europese regeringen wil. Teleurstellend ln dit alles is vooral liet gebrek aan contact tussen de volks vertegenwoordigingen in de Benelux. De Europese afgevaardigden in het Euro pese parlement wisten precies wat ze aan elkaar hadden. Daarvoor was ruim voldoende overleg gepleegd. Niet echter tussen de volksvertegenwoordigingen in Den Haag, Brussel en Luxemburg. Het gevolg was een complete verrassing bij de twee andere leden van de Benelux na de felle E.E.G.-debatten in Den Haag. die in de scherpe motie-Blaisse Uit mondden. Men moet helaas vrezen dat De Gauile met beide handen zal profiteren van dit principiële meningsverschil in de Be nelux, dat zo onverwacht in de open baarheid gekomen is. (Van onze correspondent) TILBURG Bij het bezoek van mi nister dr. G. Veldkamp aan Tilburg heeft burgemeester mr. C. Becht maan dag voorzichtig zyn voelhorens uitge stoken voor de kansen van de vestiging van een medische faculteit aan de Ka tholieke Hogeschool. Hoewel deze ma terie in eerste instantie onder prof. Die penhorst als minister van Onderwijs en Wetenschappen ressorteert, zei dr. Veld kamp als minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid toch van mening te zijn dat deze kansen goed liggen. Prof. dr. J. Stolte wees bij het bezoek van de minister aan het Tilburgse St.- Elisabethziekenhuis op de centrumfunc tie die dit ziekenhuis in Midden-Brabant inneemt. Ook gaf hij als zijn mening te kennen dat er in deze richting mogelijk heden voor Tilburg moesten liggen. Zoals bekend kent de Katholieke Ho geschool, die voor 1962 nog Katholieke Economische Hogeschool heette, momen teel drie faculteiten, de economische, de sociale en de juridische. De hogeschool heeft in het westen van Tilburg de be schikking over enkele hectaren grond om haar nieuwe bouwplannen in de toe komst te kunnen realiseren. Bij het mi nisterie van Onderwijs en Wetenschap pen wordt de behoefte aan. een geogra fische spreiding van medische facultei ten al langer gevoeld. Zo heeft onlangs de Economische Hogeschool te Rotter dam toestemming gekregen om een me dische faculteit op te richten. Wij presenteren de lezer vandaag de eerste aflevering van een nieuwe, veertien daagse rubriek,Peilingen' een merkwaardig bont geheel van feiten en meningen die ons iets zeggen over de we reld van morgen. Pagina 9. Onassis, die aan de touwtjes trekt van het zeebadbedryf van Monaco, is in een kwalijke ruzie verzeild geraakt met prins Rainier. Als de rijke reder niet inbindt, ga ik na tionaliseren, heeft de prins ge dreigd. Pagina 7. De 24 jarige „Belgische Engels man" Mike Wright heeft de twin tigste etappe van de Tour de France, van Lyon naar Auxerre, gewonnen. De Nederlander Jan Janssen vergrootte zijn voorsprong in het puntenklassement door een fraaie vijfde plaats. Sportpagina. (Van onze correspondent) ENKHUIZEN Folitie te water, red dingswezen en vele andere instanties en personen hebben gisternacht en -mi gen naarstig en met bange vermoedens het IJselmeer afgespeurd naar de ver dwenen botter „Pieternelle", die gis termiddag behouden in Volendam bin nenliep. De tien opvarenden, onder wie kinde ren, over wier veiligheid men zeer on gerust is geweest, mankeerden niets. De enige schade aan boord was een ver speelde mast. Een reddingsboot uit Enkhuizen heeft gisteren, bij niet minder dan windkracht 8, gedurende de gehele nacht naar de botter gezocht. De melding kwam van een campinghouder uit Edam, die had gezien dat de mast het in de harde wind begaf, doordat alle zeilen nog ge hesen waren. Nadat de campinghouder nog een poging had gedaan de botter in veiligheid te brengen, werd het vaar tuig uit het zicht verloren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Luchtmacht-kolonel J. J. F. Borghout, afkomstig uit Bergen op Zoom, zal vandaag worden beëdigd als staatssecretaris van Defensie, speciaal belast met luchtmachtzaken. Kolonel Borghouts is o.m. voorzitter van de Na tionale Federatieve Raad van het Voor malig Verzet in Nederland. In deze functie heeft hij zich onlangs nog in positieve zin uitgelaten over de verlo ving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Kolonel Borghouts is 54 jaar en lid der K.V.P. Hij is ge huwd en woonachtig in Rotterdam. Met zijn benoeming zal het aantal van drie staatssecretarissen op Defensie weer compleet zijn. Als staatssecretaris sen van landmacht en marine fungeren zoals bekend cle heren Peijnenburg (partijloos) en Van. Es (A.R.). ATHENE Het ziet er naar uit dat de Griekse minister van defensie, Peter Garoefalias vandaag wordt weggestemd in de fractiebijeenkomst van de een heidspartij, waarvan hij lid is. Na een bijeenkomst van het Griekse kabinet onder leiding van premier George Papandreoe zou besloten zijn Garoefalias de legale basis voor het uit oefenen van zijn functie te ontnemen. Hij wordt ervan beschuldigd de een heid van de partij te ondermijnen. DEN HAAG In de 568e staatsloterij is maandag de prijs van 100.000,— uit geloot. Deze prijs is gevallen op lot nr. 99886. De loten zijn verkocht in de volgende plaatsen: serie A, Leeuwarden; serie B, Den Haag; serie C, Eindhoven; serie D, 's-Hertogenbosch en serie E, Terneuzen. Het lot, dat mevr. A. Ie Ma ire in Den Bosch verkocht heeft, is doorverkocht naar St. -Mich ielsgestelHet was voor haar de tweede keer, dat zij een derge lijk lot verkocht. In februari van het vo rig jaar is namelijk ook de f 100.000 op een door haar verkocht lot gevallen. Een van deze loten is in het bezit van een lid van een loterij club te Den Bosch. Het lot is hem verkocht door mevrouw A. Martens-Staring te St.-Michielsgestel, die als debitanite fungeerde bij de collec- trice mevrouw A. Ie Maire te Den Bosch. De hoofdprijs in Zeeland is waarschijn lijk gewonnen door een inwoner van Hulst. Het lot (serie E nr. 99886) is door de heer J. van der Ree uit Terneuzen doorverkocht aan mevrouw Van Re-moor tel uit Hulst. LEEUWARDEN (A.N.P.) Grote op winding heerste er gisteren in het Nieuw-Sint-Anthony-Gasthuis te Leeu warden, nadat bekend was geworden dat vijftien bewoners alle heren van bo ven de zeventig de honderdduizend hadden gewonnen in de staatsloterij. Het lot was gekocht door de 76-jarige heer S. ter Horst, die al 55 jaar mee speelt in de staatsloterij, maar slechts eenmaal een prijsje van vijf gulden had gewonnen. Hij verklaarde nog een beetje beduusd „Ik weet nog niet wat we met dat geld doen moeten (Van een onzer verslaggevers) HOOGWOUD Omstreeks 1 uur gis termiddag zijn boven de gemeente Hoog woud, een dorpje ten noorden van Hoorn in West-Friesland, twee Starfighters met elkaar in botsing gekomen. De gevolgen waren rampzalig. Beide toestellen, deel uitmakend van een squadron uit Twen te, dat tijdelijk op de vliegbasis Volkel is gestationeerd, stortten loodrecht om laag en boorden zich nabij de Gouwe met enorme klappen in een weiland. Een van de twee piloten, de 26-jarige gehuwde tweede luitenant T. O. de i Raadt uit Enschede, kwam om het leven. De andere, de 28-jarige eerste luitenant J. P. de Jong (eveneens getrouwd, va der van drie kinderen) wist zich met behulp van zijn schietstoel te redden. De straaljager van de omgekomen pi loot explodeerde in de lucht, en het andere toestel brandde op de grond ge heel uit. Op het weiland, waar de straal jagers op een afstand van ongeveer 500 meter van elkaar neerkwamen en een diepe trechter in de grond sloegen, la gen de brokstukken over een grote af stand verspreid. Het stoffelijk overschot van de omge komen piloot, die geen kinderen had, werd enkele meters van het wrak van zijn toestel gevonden. Toen de botsing ontstond, maakten de twee Starfighters deel uit van een for matie van drie, die een oefening boven het eiland Vlieland hadden gemaakt. Zij waren op de terugweg naar Volkel. De leider van de formatie heeft een van de vliegtuigen zien neervallen. Er was hem niets bekend over moeilijkheden waaruit de botsing zou kunnen worden (Van onze correspondent) CALLANDSOOG In de kop van Noord-Holland zijn maandagmiddag 3 jongens verdronken. In Callandsoog sloeg het luchtbed van de 13-jarige T. A. W. Daumer uit Berlijn in zee door de hoge golfslag om. Zijn lijk spoelde ongeveer een uur daarna aan. De jongen logeerde met zijn ouders in een pension te Callandsoog. Rond vier uur verdronk in hetzelfde dorp de 2-jarige Thomas Deinum. Het kind was spelenderwijs in de Lange Vliet, ongeveer 20 m van zijn ouder lijke woning, te water geraakt. In Kreileroord (gem. Wieringerwerf) raakte gistermiddag de 7-jarige Nico Nugter te water en verdronk. Hij reed op zijn fiets met een vriendje achterop langs de Noorderkwelvaart. Tijdens de val kon het vriendje nog tijdig van de fiets afspringen. verklaard. Daarom moet worden aan genomen dat de toestellen te dicht bij el ka ai- zijn gekomen, en elkaar op een tragisch moment hebben geraakt. Een commissie van onderzoek, bestaande uit leden van de vliegveiligheid van de luchtmachtstaf heeft een onderzoek in gesteld naar het gebeurde. De geredde vlieger, drie geen enkel letsel had opge lopen. stond voor hex verstrekken van inlichtingen tot hun beschikking. „Ze kwamen in V-formatie aanvlie gen. Plotseling zagen we dat de vleu geltippen van de achterste twee vlieg- uigen elkaar raakten en meteen hoor- ien we een enorme klap en vlogen de Lukken van het ene vliegtuig door de lucht. Het andere dwarrelde over de kop naar beneden. Vlak bij de grond zagen we pas de parachute". Met de schrik nog in de ogen en el kaar opgewonden in de rede vallend, vertelden de gebroeders Theo, Paul, Riek en Jan Bruin, resp. 24, 22, 18 en 15 jaar, uit Den Helder, die op een nabij gelegen veld aan het bollen rooien wa ren, hoe ze daarna onmiddellijk in een wagen gesprongen en het land ingereden waren. Er viel echter niets meer te red den. Van alle kanten renden de mensen af op de piloot van het tweede vlieg tuig, die zich pas op het allerlaatste moment met zijn schietstoel had weten te redden. Zijn straaljager lag enkele honderden meters verderop in het wei land van de heer Rooker, te branden als een enorme fakkel, grote zwarte rook wolken uitbrakend. Bijna onmiddellijk nadat zijn para chute zich opende was hij aan de grond. Hij was er zelf al in geslaagd zijn rie men los te maken, toen onder meer de E.H.B.O.'ster mejuffrouw W. Kayer bij hem kwam. Geschrokken doordat ze hem zomaar zag staan was haar eerste vraag: „Bent u Nederlander?". Onmid dellijk informeerde de piloot naar zijn collega van het andere vliegtuig, maar hij vermoedde al dat deze het ongeluk niet had overleefd. „En hij was zo'n goede kameraad", mompelde hij een paar maal achter elkaar. Mejuffrouw Kayer nam hem mee naar huis, waar later dr. J. Pool zich over hem ontferm de. Volgens de arts mankeerde hij niets en had hij ook geen shock opgelopen, hoewel hij uiteraard wel zeer gedepri meerd WcS. De piloot werd naderhand per helikopter, die achter de boerderij van de heer Blaauw landde, opgehaald. Zijn vliegtuig brandde toen nog steeds. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG n een uitzending via radio en beeldbuis hebben gisteravond prinses Beatrix en de heer Von Amsberg, koningin Juliana en prins Bernhard, bedankt voor dc vele gelukwensen en andere vor men van meeleven ter gelegen heid van de verloving. Prinses Beatrix zei o.m.: „Wij hebben zoveel blijken van sympathie en harte lijkheid ontvangen, dat het ons helaas onmogelijk is allen persoonlijk te bedan ken, hoe graag wij dit ook zouden doen. Daarom willen wij alle Nederlanders zowel als degenen, die ons vanuit Suri name en de Nederlandse Antillen, vaak op heel eigen wijze feliciteerden, hiei nu zeggen hoe uw reacties ons getroffen (lebben. De hartverwarmende brieven waarin wij veel oprechtheid, begrip en medeleven voelden, de mooie tekenin gen, gedichten, kaarten en bloemen hebben dezer dagen ons geluk verbreed en verdiept. Heel in het bijzonder danken wij ook de bevolking en autoriteiten van de steden, die ons met zoveel hartelijkheid ontvangen hebben. U heeft ons kostbare ogenblikken ge geven, waar wij altijd met vreugde aan terug zullen denken". De heer Von Amsberg zei vervolgens zich gaarne aan te sluiten bij deze woorden van dank, die ook hem uit het hart gegrepen waren. koningin zei hierna o.m.: „Ook mijn man en ik hebben een over weldigend groot aantal gelukwen sen ontvangen met de verloving van onze dochter Beatrix met de heer Claus von Amsberg, van autoriteiten, groepen, gezinnen, enkelingen bekend of on bekend uit Nederland, Suriname en de Antillen. Eens te meer zijn wij diep getroffen door het grote en warme me deleven met al wat ons en onze kinde ren betreft". Prins Bernhard zei tenslotte: „Wat mij betreft, ik ben niet alleen erg dank baar voor de vele gelukwensen die ik heb ontvangen met de verloving van onze dochter Beatrix, maar ook heel erg voor die met mijn eigen verjaardag. Ik kan u verzekeren: ik heb uw brie ven, telegrammen en kaarten allemaal gelezen en uw goede wensen hebben my blij en gelukkig gemaakt". GROTE MARKT 25 - BREDA

de Stem | 1965 | | pagina 1