UITSLAGEN en STANDEN Oude dames cn de Tour iHenk Nijdamj I I I komt weer 1 te laat Jan Janssen kan groene trui bijna niet meer ontgaan \2 15 Verband Kip Spijt Kracht V Reserve-benen Traditie Feest Voorsprong Hinder DAGBLAD nr; STËM VAN DINSDAG 13 JULI 1965 Tour Vic Denson zag zijn vrouw in Perpignun op een camping. In Aix-les-Bains zag de Engelsman haar weer op een kampeerplaats. In Lyon was de charmante Engelse puetr aanwezig. Denson vond het feo fijn dat zijn vrouw hem bij de mjinish steeds als eerste begroette, mdat hij aan Jacques Goddet vroeg: men in het Pare des Prin- ■fees in Parijs ook een tent opzet- I ten?" lange benen. Bovendien verstoor de het zijn ritme. Verbaasd was niemand, toen Pingeon aan de finish aan Gaston Plaud vroeg: „Je hebt toevallig geen paar reservebenen bij je? Die zou ik dan goed kunnen gebruiken om naar het hotel te rijden!" s lel mensen een I n. Het is ook lin hele tijd voor t mogelijk om een oor de gek te 9 mei 1856). les al 10 jaar sr kwaliteit, service! Henri Anglade won zondag de \„bond", een premie ter beschik- Ifeiiiff gesteld door een Franse fir- Yma genaamd Poulet de France". I Toch trok hij een lelijk gezicht. Ben je niet tevreden?" vroeg zijn i ploegmakker Jan Janssen. Ja". \„Maar je hebt toch wat je hebben loilde?" lum". JVou wat mankeert er dan aan»" luidde de vraag van de wereldkam- Ipioen. ..Ze hebben me de kip nog niet I gegeven". (Poulet is kip vert.) Andrè Darrigade heeft ook gis teren veel moeite gedaan om het record van het grootst aantal rit- overwinningen op zijn naam te brengen. Zoals bekend lukte het „Dédé niet om een beslissende voorsprong te nemenDe blonde boerenzoon uit Dax 'rijdt overi gens al enige dagen met een groot gerband om zijn hoofd. In de 15e etappe maakte hij een vrij ern stige val en raakte daarbij aan het hoofd geioond. „Dédé heeft er nu nog een bijnaam bij, namelijk die van fakir. 52620 C Rik van Looy heeft zijn eetlust I weer terug. Op zijn nuchtere maag Jat de Belg het volgende als ontbijt: soep, rauwe groenten, forel, een tournedos, kaas en fruit. Goed ge- JVoed vond hij de kracht weer ■terug om zijn oude strijdmethode gebruiken. Het resultaat kent u: fen tweede etappezege in Lyon. i. ^m^.at hij de kou op de cols ■Kent, ilet Pingeon zijn dijen met I verwarmende zalf insmeren. KVu had hij het echter weer té I warm. In de afdaling van de een I Of andere berg, brak de Fransman I Via* t0j;cïiIJ cn kreeg een andere pew, die te klein toas voor zijn De rekenmeesters van de Tour hebben na de 16e etappe de boe ken weer opgemaakt. Flandria staat nog steeds op kop met 2S.403.40 NF, op de voet gevolgd door Solo met 27.723 NF. De gele trui van Gimondi brengt heel ivat geld in het laatje bij de Salvari- ni's. Zij staan nu op de derde plaats met 23.700,50 NF. De ploeg van Kees Pellenaars is een plaats gezakt, maar is de 20.000 NF nu ook gepasseerd. De TeleVizieren kunnen nu 21.383,40 NF verdelen. De ploeg van Jan Janssen komt op de zevende plaats voor in deze ibelangrijkerangschikking met 17.147,15 NF Slaagt de wereld kampioen erin de groene trui te behouden, dan komen daar in ieder geval nog 10.000 NF bij in Parijs. Cees Lute kijkt misschien een beetje afgunstig naar zijn col lega s van TeleVizier, want zijn r t°?!!cvnefdifnde noff niet meer dan 11.745,05 NF. Overigens zal Ab Geldermans geen spijt hebben, dat hij gelijk met Federico Bcthci- montes de Tour is uitgestapt. Mar gnat staat immers nog steeds op de laatste plaats met het scha mele bedrag van 4.719,85 NF Triomfantelijk juichend gaat de Brit Wright over de finishlijn van de twintigste etappe van de ronde van Frankrijk van Lyon naar Auxerre. Arme Henk Njjdam. Voor de zoveelste maal werd de coureur van Pellenaars in deze Tour de France teleurgesteld. Weer werd de etappe zege voor de neus van de in Brabant wonende Drent weggesnoept. Ditmaal miste Henk de trein doordat hij iets te laat het peloton verliet. Hij kwam met een achterstand van twintig seconden op de winnaar Mike Wright over de streep. Nijdam was zeer ontevreden over zich zelf. „Het wil maar niet lukken!" Ik had zo graag een rit willen win nen evenals in 1964 in Besancon." WARME TAMME WANDELING (Van onze sportredacteur Jan Lutz) AUXERKE. Guiseppe hield aan de roezemoezige finish in Auxer re, de meest vergrijsde stad van Frankrijk, de fiets van zijn beroemde broer vast. Felice moest op dat ogenblik minzaam lachen voor de tele visiecamera's en een menigte persfotografen. Hij lachte ook graag, want de grote triomf in Parijs komt steeds nader. Eerst had hij zijn haar ge kamd en met de handdoek welke zijn broer hem bracht zijn bezwete gelaat gedroogd. Vervolgens had hij zich in een splinternieuwe gele trui gestoken. En toen kwamen de kussen met de gebruikelijke mooie meisjes uit de etappestad, hetgeen vanzelfsprekend ook door vele came ra's moest worden vereeuwigd. Zonder problemen was voor Gimondi de monsteretappe van deze Tour de France, bijna 300 km, verlopen. Een andere dra ger van het Tour-uniform, Jan Janssen; was zo gelukkig in een nijdige sprint met zijn rivaal voor het groen, dat parmantige Belgje Reybroeck, de eerste man van het peloton te zijn, die over de finishlijn snel de. Waarmede zijn totaal op 134 punten is gekomen. Dat wil dus zeggen dat Jans sen zijn groene positie van het vorige jaar zo goed als zeker gaat prolongeren Het is een traditie dat tegen de finale van elke Tour de France een gigantische rit op het programma prijkt. Het is even zeer een traditie dat in zo'n monster- etappe vrijwel nimmer iets gebeurt dat het algemene klassement schokken zou kunnen bezorgen. Zo ook op deze hiaat van 300 km tussen het muffe Lyon en het vriendelijke Auxerre, gelegen aan de boorden van de IJonne. De zon stond als een gloeiende bol aan een vlekkeloze hemelkoepel toen de karavaan op een on barmhartig vroeg uur, de klok had juist zeven geslagen, op pad ging. Uit de bedompte sfeer van het grauwe Lyon koerste de colonnè snel naar het vriendelijke groene land van de machtige Rhone. Na een lichte schermutseling., waarin Gimondi zich persoonlijk mengde, werd het rustig. Zeer kalm zelfs. En zo is het vrijwel de constante rit gebleven. Toch kreeg de bezemwagen al snel een klant. De Brit Simpson, die al dagen met een zeer ontstemd gezicht had zitten suk kelen in het zadel. De last van de 300 km deed hem tenslotte de das om. Hij ver dween zonder enige franje van het Tour toneel. Voor de aardigheid waren nog twee onbeduidende bultjes op het traject ge deponeerd. De in deze Tour puik rijdende Belg Brands werd op het tweede colletje vlak voor de Spanjaard Galera de snelste klimmer en verzekerde zich daardoor van de tweede plaats in het bergklassement. En toen dacht de oude vos Darrigade, 36 jaar en een onheuglijk aantal malen al opgetreden in het wielercircus van mon sieur Goddet, zijn kans gekomen. Wat zou het een feest geven in zijn woonplaats Dax als hij nog eens met de lauweren van een etappe huiswaarts mocht keren. André Darrigade is als de showman in deze Tour geweest door vrij. wel steeds in de achterhoede of nog ver der de finish te bereiken. En hij heeft dan prompt veel praatjes. Dit deugt niet en dat deugt niet en hij praat zeer vlot waardoor hij een gezochte kla.nt is voor de Franse radioreporters. Eigenlijk is hij dus een doodgewoon meelopertje in deze ronde, maar door het kabaal dat hij weet te maken heeft Darrigade voor zijn eigen persoon een behoorlijke portie reclame weten te fabriceren. Een etappezege zou iets geweldigs zijn, een koninklijk slot van een Tourcarrière. En dus dook Dar rigade uit het gezapig draaiende peloton. .•Laten gaan ciie ouwe man, laten we hem net plezier gunnen," zo dacht menigeen in de karavaan. Onder de hete 2on zwoegde een, door de mensen langs de wegen stormachtig bejubelde Darrigade. de ene kilometer na de andere over de eindeloze weg. Hij kreeg een voorsprong van een minuut, er kwamen zelfs nog 40 seconden bij. De schertsvertoning scheen compleet te zul len worden. Het was zo duidelijk als wat dat de grote bazen in de karavaan dat „oudje een etappezege op een presen teerblaadje wilden offreren. Maar, de echte pezigheid fe er bij Darrigade niet meer bij. Zijn moeizaam opgebouwde voorsprong begon 30 km voor de eind streep te verschrompelen. En toen bleek ook dat niet iedereen veel op had met de oude heer Darrigade. Denson, Schleck. Elorza, de snelle Belg Brands en Jan Janssen beroofden blonde André uit Dax in n minimum van tijd van zijn heerlijke droom. Het peloton, aangevoerd door Gi- mondi en Poulidor, draafde ook driftig voorwaarts, zodat 20 km voor de finish de gehele familie weer prinsheerlijk bij een zat. Drie kilometer vérdér1" sprohgên Gain- che en de Brit Wright uit de kop weg. Henk Nijdam deed dat weer een paar kilometer verder met Milesi. Maar voor de soldaat van Pellenaars, een typische rijder voor de lange afstand, was de af stand naar de eindhalte te kort om nog bij het vluchtende duo te komen. De En gelsman won gemakkelijk van de Frans man en bezorgde daarmede de Belgische equipe Wiel's Groene Leeuw de eerste volle etappewinst in deze Tour. „Jammer maar ik kon het alleen niet doen, want die Milesi deed snars." Vreemd overigens dat Jan Janssen on danks zijn sprintzege over de Belg Rey broeck niet zo in een best humeur was Hij had kennelijk erg veel hinder van een enorme schaafwond op zijn-dijbeen, gevolg van een rijkelijk harde val in de etappe naar Lyon. „Ik kon vanochtend bijna mijn been niet gebruiken. Toen ik eenmaal aan het rijden was ging het wel beter." En Janssen hinkte moeizaam de stellage op voor de gebruikelijke ceremo nie aan het slot van een etappe. En Leo van Dongen vond het een ellendige etap pe. Veel te lang en veel te heet: „Als ze het in hun hoofd hadden gezet te gaan jagen was er nog minstens de helft af gevallen." Als een vorst knikte Felice Gimondi minzaam naar de juichende me nigte. Als een schaduw volgde de atletische Italiaan zijn lijfarts Angelo Quaremongh, die een heel fameus sportarts in Italië moet zijn. Hij is ook verbonden aan de beroemde voetbalploeg Inter Milaan. Dok ter Angelo is in Aix les Bains pas ge komen op verzoek van Gimondi: „Nu ik met mijn neus pal boven het hoogtepunt sta in mijn carrière mag ik natuurlijk niet meer ziek worden." Dat zal, net de aanwezigheid van de Italiaanse medicus heus wel niet gebeuren. Felice is in een perfecte conditie, zoals hij ook wa« aan het slot van de Giro van Italië". En de dokter knikte bedachtzaam, zijn protégé voortdurend waakzaam in het vizier houdend. TWINTIGSTE ETAPPE De uitslag van de 20e etappe: 1 Wright (G.B.-De Kimpe) 8.42.03 (met bon. 8.41.03); 2 Grain (Fr.-Geminiani) 8.42.05 (met bon. 8.40.35)3 Nijdam (Ned- Peilenaars) 8.42.23; 4 Milesi (Fr.-Remy) 8.42.29; 5 Jan Janssen (Ned.-De Muer) 8.42.48; 6 Reybroeck (Belg-Driessens) z.t.; 7 Beheyt (Belg-De Kimpe) z.t.; Karstens (Ned.-Pellenaars) z.t.; 9 Van den Bergh (Belg-Driessens) z.t.; 10 Ba- chelot (Fr.-Remy); 11 De Roo (Ned.-Pel lenaars)12 Aerenhouts (Belg-Magne) 13 De Haan (Ned.-Pellenaars)14 Van Dongen (Ned.-Pellenaars)15 Durante Albani-Baldini)16 Van Schil (Belg- Magne); 17 Bingeli (Zwits-Albani-Baldi- ni); 18 Kunde (Did.-De Kimpe); 19 Genet (Fr.-Magne); 20 Brands (Belg-Driessens); 21 Le Her (Fr.-Remy); 22 Van de Rijse (Belg-Driessens); 23 Denson (G.B.-Gemi niani); 24 Vei-haegen (Belg-De Kimpe) 25 Schleck (Lux.-De Muer); 28 Poulidor (Fr.-Magne); 30 Gimondi (It.-Pezzi); 3 Wouters (Ned.-Pellenaars)61 Harings (Ned.-Pellenaars); 80 Lute (Ned.-Gemi- niani)85 Maliepaard (Ned.-Pellenaars) allen in dezelfde tijd als Janssen. De Brit Simpson (Plaud) heeft de strijd gestaakt. ALGEMEEN KLASSEMENT Het algemeen klassement luidt nu: 1 Gimondi (It.-Pezzi) 109.38.02; 2 Pouli dor (Fr.-Magne) op 1.12; 3 Motta (It.-Al- bani) op 8.38; 4 Lebaube (Fr.-Geminiani) op 9.59; 5 Perez Frances tSp.-Pla San- chis) op 10.26; 6 Anglade (Fr.-De Muer) op 10.39: 7 De Rosso (It.-Baldini) op 12.09; 8 Kunde (Did.-De Kimpe) op 15.00; 9 Janssen (Ned.-De Muer) op 1501; 10 Brands (Belg-Driessens) op 15.22; 11 Ga- bica (Sp.-Langarcia) op 16.46: 12 Pin geon (It.-Baldim) op 21.39; 14 Uriona (Spr.-Langarcia) op 21.54: 15 Duez (Fr.- Plaud) op 22.23; 16 Zimmermann (Fr.- Plaud) op 23.51; 17 Gilbert Desmet I (Belg-De Kimpe) op 25.21; 18 Foucher (Fr.-De Muer) op 25.39; 19 Pambianco (It.-Pezzi) op 29.21; 20 Rostollan (Fr.-Ge miniani) op 30.18; 21 Jimenez (Sp.-Lan garcia) op 31.14; 22 Soler (Sp.-Plaud) op 31.23; 23 Boucquet (Belg-Driessens) op 33.13; 24 Wright (G.B.-De Kimpe) op 35.18; 25 Manzaneque (Sp.-Pla Sanchis) op 26.34: 29 Wouters 110.17.21; 32 Harings 110.20.47; 51 Nijdam 110.37.17; 52 Malie paard 110.37.46; 54 De Roo 110.39.16; 61 Karstens 110.48.21 (ailen Ned.-Pellenaars). 62 Lute (Ned.-Geminiani) 110.48.51; 78 De Haan (Ned.-Pellenaars) 11.09.33; 89 Van Dongen (Ned.-Pellenaars) 111.20.19. DAGPLOEGENKLASSEMENT Het ploegenklassement van de 20e etappe luidt: 1 De Kimpe 26.07.39; 2 Geminiani 26.07.41; 3 Pellenaars 26.07.59; 4 Remy 26.08.05; 5 Driessens 26.08.24. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT Het algemeen ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1 Langarcia 329.09.18; 2 De Muer 329.25.15: 3 Albani-Baldini 329.26.49: 4 Plaud 329.28.10: 5 De Kimpe 329.41.36; 9 Pellenaars 330.01.33. BERGKLASSEMENT Het bergklassement ziet er thans als volgt uit; 1 Jimenee (Sp.-Langarcia) 133 pnt.; 2 Brands (Belg-Driessens) 74 pnt.; 3 Gale ra (Sp.-Langarcia) 68 pnt. Hoewel er in de ronde van Frank rijk, hard gefietst moet wordenis er nog wel eens tijd voor een grap je. De Italiaan Formoni stak zo een plantje in zijn rugzak, het geen voor zijn ploeggenoot Fez- zardi aanleiding ivas om de struik te begieten met water. Raymond Poulidor (l.) en gele trui drager Felice Gimondi, gefotogra feerd tijdens de twintigste etappe maandag van Lyon naar Auxerre. Het hotel is statig. Een van de groot ste van de stad. In de enorme hail liggen dikke smyrnatapyten en aan de zolde ringen hangen immens grote kristallen luchters. De chef van de receptie Is in zyn dónker costuum en zijn gladgestre ken gezicht 'n gentleman van topklasse Er zitten wat oude dametjes op de plu chen banken aan weerskanten van de hal. Ze hebben een tijdschrift in de hand en kijken er stiekum overheen naar al les wat er zo voorbij komt. Op de tafel tjes met de vergulde gedraaide poten staan grote vazen met bloemen. Chas seurs lopen af en aan met koffers. De glazen deuren gaan elektronisch open en dicht. In de hal hangt zo echt een gewijde sfeer. Men durft amper te pra len en houdt het dan maar op een ge fluister. Een hotel van standing, een ho tel voor een oude elite. En dan gebeurt het merkwaardige. De Tour de France heeft in de stad een etappehalte. Er zijn vele hotels en vele bedden nodig. En zo komt ook het degelijk deftig hotel aan de beurt. Er worden kamers gereser veerd voor Franse en Italiaanse ploegen met hun complete aanhang van verzor gers, chauffeurs, masseurs en wat al niet meer. De dametjes op de pluchen banken kijken wat verstoord als er 'S maar een fietsman in zijn tricotpakje met het witte petje op door de hal komt „Zeker verdwaald", denken ze dan. Maar hun schrik gaat over in ontstelte nis als achter die ene renner nog een hele stoet van die vreemde jongens bin nenkomt. De anders zo doodstille hal is plotseling gevuld met rumoerige klan ken. Het wordt nog erger. Het kostbaar ste van een renner, de racefiets, wordt ook binnengetrokken, en in het dikke dure tapijt laten de wielen een smal wit spoor achter. Het hotel begint naar die penetrerende massageolie te ruiken. De dametjes trekken hun neus op. Maar de chef van de receptie en de chasseurs en de obers draven alsof president de Gaulle met zijn hele ministerschare is gearriveerd. Bij de lift moet een wit klein dametje wachten omdat de eerste fietser die zij Gimondi hoort noemen, naar zijn kamer moet worden gebracht. De man met een woelige bos haar en een bezweet tricot shirt aan, stapt naast de Italiaan in de lift. Dicht gaat het hek cn het dametje kan wachten. En 's ochtends als zij haar ontbijt met twee eitjes op haar kamer wil hebben zoals zij gewend is krygt zij de schrik van haar leven. ..Bent U van de Tour de France?", vraagt de juffrouw aan het schakelbord. „Neen? dan kunt u niet op uw kamer ontbijten, alleen de Tour". U moet maar in het restaurant het petit dejeuner nuttigen". Vreemde gewaar wording. Wij zouden zoiets wel eens willen zien in het Amsterdamse Vieto- riahotel of in dat statig Hotel Des In- des in Den Haag. Maar in Frankrijk is alles mogeliik en men vindt het ook heel gewoon. DINSDAG 13 JOL! - -».«==Sa» 21Rit VERSAILLES jMDourdan 225,5 km O^xSermaises _*Pithiviers ^l^-^^rjChöleau-Loodon Boësse Montargis^ pouchy AiHont-s-Th^^— ••L- AUXERRE*

de Stem | 1965 | | pagina 11