Al Russen beschuldigen westen: Rode vete vergeten Anti-joods geklad ergert Bambergers PRINSES HEET ALEXIA DODEN OP DE WEGEN /oor U IS HAND-REIS NAAR ROME STEMRECHT WETTELIJK AANSLAG MISLUKT Konstantijn„Dames laten voorgaan NKV-afdeling wil arbeider in kerkbestuur Ontslag voor anti-Claus- ?boodschapper 8.« LINGEN 13.'° SMOKKELWAAR JA' VATIKAANSE PORTIERSLOGE Weer neo-nazistische leuzen: BEATLES TABOE Slachtoffer in Bergen op Zoom 0 7.70 8.00 00 DAGBLAD VOOR ZEELAND w Bewolkt Explosieven in trein VERMINDERD Rumoer in Stoppeldijk 12 105* JAARGANG No. 24940 ■Voor God, Koningin en Vaderland 7075 cm 05 cm 11 12 ja«r 0 10.80 11.80 c voortaan 's maandags /illen houden. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MaP idAANDAG 13 JULI 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tariever en Algemene Voorwaarden worder op aanvraag gaarne verstrekt. (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893 GEVAAR VOOR VREDE lil? (Van onze redactie buitenland) HELSINKI/MOSKOU/ROME. Premier Kosygin van de Sov jet-Unie heeft zondag in een boodschap aan de wereldvredesraad in Helsinki de „agressieve imperialistische krachten" ervan beschuldigd een nieuwe wereldoorlog voor te bereiden. „De agressieve imperialis tische krachten hebben in verscheidene werelddelen de oorlogshaarden aangestoken. Zij voeren barbaarse militaire acties tegen het volk van Vietnam, de Dominicaanse Republiek, Kongo, de patriotten van An gola en Mozambique die voor hun vrijheid strijden. De bewapenings wedloop wordt versneld, de arsenalen met kernwapens, de dragers van de dood, worden aangevuld. De agressieve krachten worden steeds actiever by de voorbereiding van een nieuwe wereldoorlog. De Russische premier Leonid Brezj- nev heeft dit weekeind in Leningrad verklaard dat China en Rusland hun géschli moeten begraven en beter kun nen samenwerken om het imperialisme en de reactie te bestrijden. De partijleider verklaarde: „Het is de plicht van alle communisten zich te verenigen en te strijden voor de vrij heid der volkeren". Het is niet de eerste keer dat Rusland toenaderingspogingen tot China doet. De reactie van China is tot dusver al leen maar geweest, dat de anti-Rus sische propaganda versterkt werd. Hoewel Brezjnev sprak over „de arro gante inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere volken", noemde hij de naam Vietnam niet. WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse huis van afgevaardigden heeft een wetsontwerp met 332 tegen 85 stem men aanvaard waarin het stemrecht der negers wordt gegarandeerd. De zuidelijke staten mogen de „proe ven van bekwaamheid", nodig om in aanmerking te komen voor het stem recht, niet meer gebruiken om negers willekeurig van dit recht uit te slui ten. Zonodig kunnen federale ambte naren naar deze staten worden gezon den om negers in de stemregisters op te nemen. De Duitse circusartiest Lucky Hofmaier uit Regensburg, die sinds vorig jaar met een afstand van 132 km het wereldrecord handwande- len in zijn bezit heeft, bereidt zich op het ogenblik voor op een han- dentocht van Regensburg naar Rome. De afstand van 1070 km L hoopt hij af te leggen in ongeveer I twee maanden. Om wat meer be- I kendheid te geven aan zijn pres- I taties in de omgekeerde wereld, J[ maakte Lucky dezer dagen een handstandje op een antieke gevel I in zijn woonplaats. - Uiterlijk tot dinsdag 13 juli a.s. om 12 uur 's middags kunt u uw invulbiljet van de Tour de France prijsvraag 1965 van onze adver teerders inleveren op een onzer kantoren. ROME (K.N.P.) Op aanwijzing van I de Italiaanse politie heeft de pause- lijke gendarmerie een partij van meer dan 100 kilogram gesmokkelde sigaret ten in beslag genomen. Ze waren op- I gestapeld in de portiersloge van de pau- Sselijke kanselarij. De Italiaanse politie heeft daarna twee Igiokkelaars kunnen grijpen. De portier pas mede schuldig. De actie van de Italiaanse politie be- lon vorige week, toen de pauselijke lendarmerie een tip van de douane Treeg. dat zich in de pauselijke kanse- fcnj een partij gesmokkelde sigaretten laoest bevinden. De politie had niet het Jscht in te grijpen, daar de kanselarij hoewel midden in de stad gelegen ex territoriaal gebied is. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Veel bewolking en vooral in het noorden en het westen van het I land af en toe enige regen of mot- regen. Matige tot krachtige zuid- westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. I Vandaag: zen onder 20.57 uur. J Maan op 20.34 uur. I Morgen: zon op 4.35 uur. Maan on- 1 der 3.49 uur. Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon max. weer temp licht bew. 16 half bew. 17 zwaar bew. 19 regen 12 regen 12 regen 19 regen 18 zwaar bew. 23 zwaar bew. 20 zwaar bew. 26 licht bew. 28 onbew. 26 onbew. 24 zwaar bew. 21 zwaar bew. 23 licht bew. 22 half bew. 23 licht bew. 24 onbew. 24 half bew. 20 licht bew. 23 licht bew. 22 niet ontv. zwaar bew 26 half bew. 26 onbew. 33 licht bew. 28 onbew. 27 BAMBERG (U.P.I.) - Neo-nazisti sche vandalen, die al een maand lang de omgeving van de Westduitse stad Bamberg terroriseren, hebben in de vroege zondagmorgen hakenkruisen en antisemitische leuzen gekladderd op een viaduct over de autobahn Frank fortNeurenberg in de omgeving van Bamberg. Met was voor de achtste maal dat de tot nu toe onbekend gebleven vandalen toesloegen. Op 12 juli besmeurden zij in de stad een gedenkteken met de woorden „de dood aan de joden", een leuze die ook op het viaduct werd aangetroffen. De voorlaatste maal werd een munitiede pot van het Amerikaanse leger door de kladderaars onder handen genomen. „De dood aan de joden! Duitsland ont waak!" stond deze keer op een groot plakkaat dat was aangebracht op het ta lud van het viaduct, ongeveer 35 kilo meter ten zuiden van Bamberg. Verder werden swastika's, het sym bool der nazi's, en het dubbele bliksem schicht-insigne van Hitiers SS op het viaduct aangetroffen. De symbolen wa ren aangebracht in dezelfde roodbruine verf, waarmee ook het munitiedepot in Bamberg werd bewerkt. Op een ander plakkaat stond de kreet: „Hoera voor de SS!". Een speciale afdeling van de Beierse staatspolitie heeft zich zondagmorgen naar het bekladde viaduct begeven om verfmonsters te nemen en om eventuele verdere aanwijzingen te onderzoeken. De afdeling is sinds de anbisemitische uitbarstingen begonnen in Bamberg ge stationeerd. Er is een prijs van 20.000 mark uit geloofd voor degene die inlichtingen kam verstrekken die leiden tot aanhouding van de vandalen. De politie heeft talrijke verdachten verhoord maar allen moesten weer op vrije voeten worden gesteld, nadat zij waren ondervraagd. Bamberg telt 73.000 inwoners. De joodse gemeenschap bestaat uit 71 bur gers, van wie er 15 in het centrum wonen. De antisemitische terreurgolf wordt volgens de politie geïnspireerd door ge- isoleerde neo-nazistische kladderaars die ook elders optreden. Vorig weekeinde werden hakenkruisen geschilderd op huizen en auto's in twee wijndorpen aan de Rijn, niet ver van Bonn. MILAAN (UPI) De Mi- laanse politie heeft zaterdag twaalf pond explosieven aange troffen in een rijtuig van de snel trein München-Milaan. Op het moment dat het ontplofbare ma teriaal werd gevonden, hadden de reizigers juist de trein verla ten. Men gelooft dat de terroristen, ver moedelijk afkomstig uit het voor zelf beschikking strijdende Zuid-Tirol, van plan zijn geweest de trein tijdens de rit op te blazen, maar dat dit door onvoorziene omstandigheden niet is ge lukt. In de afgelopen jaren hebben zich talrijke pogingen voorgedaan een aan slag te plegen op de sneltrein die West- Duitsland met Milaan verbindt, via de Brenner-route. De trein doorkruist hier bij de Duits-sprekende Noord-Italiaanse provincie Alto-Adige (Zuid-Tirol). Kosygin: imperialisten voor bereiders van tweede wereldoor log. Paus Paulus heeft zondagochtend in de Sint Pieter te Rome de gelovigen opgeroepen voor de vrede te bidden. „Het lijkt wel alsof de wil tot vrede in de wereld aan het verminderen is. Aan het eind van de tweede wereld oorlog bleek dat de wereld zich het be houd van de vrede tot doel stelde. Het scheen dat alle mensen geneigd waren ■töt broederschap, eensgezindheid, verge ving en samenwerking, deugden die als enige in staat zijn ontwapening en sa menwerking tussen de volken mogelijk te maken. Het verminderen van de wil tot vrede vormt een groot gevaar, dat kan leiden tot onmeetbaar lijden en beproevingen. DJAKARTA (U.P.I.) De poli tie in Djakarta heeft een inval ge daan in de grammofoonplatenzaken van de Indonesische hoofdstad en alle platen van de Beatles, de Sha dows en de Rolling Stones in be slag genomen. De maatregel is het gevolg van president Soekarno's verbod op het ten gehore brengen van muziek van deze bij de jeugd zo populaire groepen. Onlangs zijn in Djakarta de le den van een gitaarbandje, dat in zijn repertoire liedjes van de Beatles had opgenomen, gearres teerd. Zondagochtend is in de kathe draal van het eilandje Korfoe een dankdienst gehouden voor de ge boorte van de Griekse prinses. De foto toont koningin-moeder Fre- derika, prinses Irene, koningin In- grid van Denemarken en koning Constantijn bij het betreden van de kerk. (Van onze redactie buitenland) KORFOE/ATHENE. y^LEXIA is de naam, die koning Konstantijn en koningin Anne Marie van Grie kenland hebben gegeven aan hun zaterdagmorgen geboren eerste kind. Koningin en kind maken het uitstekend. De ko ning maakte aan de poort van het kasteel „Mon Repos" op het eiland Korfoe, bekend, dat het meisje vier kilo en vier ons woog. Tegen verslaggevers verklaarde de ko ning: „In mijn familie is men zeer be leefd, wij laten dames altijd voorgaan. Daarom hebben wij nu een dochter. Zij is zeer mooi en lijkt op haar moeder. Het kind heeft donker haar, maar de dokters zeggen dat het lichter zal wor den", aldus de koning. De naam Alexia is gekozen om te vol doen aan de wens van wijlen koning Paul en koningin-moeder Frederika. Zij hadden de naam Alexia aan hun in 1942 geboren kind willen geven. Grie kenland was toen echter in oorlog met Duitsland. Daarom werd toen de naam Irene gekozen, die „vrede" betekent. Koning Konstantijn heeft bekend ge maakt. dat alle kinderen die in zijn ko ninkrijk op dezelfde tijd als zijn dochter zijn geboren, op kosten van de koninklij ke familie zullen worden opgevoed. De Griekse strijdkrachten zijn peet van de koninklijke baby. Gistermorgen is de geboorte van prin ses Alexia in het koninklijk familie- register ingeschreven. Behalve de koning was o.m. ook eerste minister Papan- dreou aanwezig. In Denemarken werd het bericht van de geboorte met enthousiasme ontvan gen. Naar verwacht zal schoonvader ko ning Frederik naar Korfoe reizen. Ko ningin Ingrid is reeds sinds 16 juni bij haar dochter op het eiland. Qnmiddellijk na het tekenen van het geboorteregister zijn koning Kon stantijn en premier Papandreou in con ferentie gegaan om te trachten een op handen zijnde politieke crisis in Grie kenland te vermijden. Papandreou heeft aangedrongen op het ontslag van de minister van defen sie Garoufalias. Koning Konstantijn schij-nt tegen dit ontslag gekant te zijn. De koning is ook gekant tegen een zuivering van het leger. Onlangs zijn twee onderzoeken afgesloten naar sa botagedaden en een geheime organisatie van jonge officieren. Na de conferentie van gistermorgen verklaarde de premier dat „aangaande de functionering van de regering vol ledige overeenstemming met de koning was bereikt." (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK Het bestuur van de Stoppeldykse N.K.V.-afdeling heeft in een brief aan de leden zijn ontevreden heid uitgesproken over de samenstelling van het kerkbestuur van de parochie van de H. Gerulphus. „We hebben weer moeten constateren, dat het moeilijk te verwezenlijken is een lid van de arbei dersbeweging in het kerkbestuur te krijgen, alhoewel wij een vertegenwoor diging in het kerkbestuur al jarenlang op prijs stellen", aldus het schrijven, waarin het bestuur de leden adviseert „de jaarlijkse bijdrage aan de kerk in verhouding te brengen tot de verte genwoordiging in het kerkbestuur'. Het N.K.V.-bestuur voegt eraan toe. dat, indien alle leden dit advies zullen opvolgen, dat een „diepe en ingrijpende maatregel zal zijn". Maar het wil nog een afwachtende houding aannemen in de hoop dat. het kerkbestuur een en ander in overweging zal willen nemen". De brief is ook „ter kennisname" gezonden aan de leden van het kerk bestuur. De benoeming van mevrouw M. Spon selee-Engels tot lid van het kerkbe stuur door de bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, is waarschijnlijk de aan leiding tot het opstellen van het „pro test" geweest. Mevrouw Sponselee is van de „boerenstand". Naar voorzitter E. Vink van de afde ling ons meedeelde, heeft het bestuur geen enkele bedenking tegen de figuur van mevrouw Sponselee. „Maar het is de bedoeling van de bisschop dat alle lagen van de bevolking in het kerk bestuur vertegenwoordigd zijn. Boven dien zijn er van ons, die een even be kwaam lid van het kerkbestuur zul len blijken te zijn als de mensen die er nu zitting in hebben", aldus de heer Vink. Naar zijn mening is 60 pet. van de parochianen ontevreden over de hui dige samenstelling van het kerkbestuur. Zijn mening wordt, zo blijkt uit het schrijven, gedeeld door de andere N.K.V.-bestuursleden. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM In de Schel- delaan te Bergen op Zoom is zaterdag avond de 29-jarige M. Touw omgeko men. Hij zat in een personenauto, be stuurd door P. T. uit Ossendrecht. De personenauto botste op een stilstaande vrachtwagen met aanhanger, die uiterst rechts van de rijbaan onder een straat lantaarn stond geparkeerd. De heer Touw, die naast de bestuurder zat, werd zodanig gewond, dat hij ter plaatse overleed. De bestuurder van de auto moest met hoofdwonden in het zieken huis worden opgenomen. De auto werd geheel vernield. De heer Touw was gehuwd en vader van een kind. SAUWERD (A.N.P.) De 21-jarige bestuurder De Boer van een tractor uit Bedum is om het leven gekomen toen hij op een particuliere overweg bij Sau- werd met zijn tractor onder een trein raakte. De trein werd beschadigd. Het treinverkeer is twee uur gestremd ge weest. In die tijd werd de dienst tussen Sauwerd en Groningen onderhouden door bussen. COEVORDEN (A.N.P.) De 24-jari- ge T. de Boer uit Nieuw-Leusen kwam om het leven toen de' auto. waarin hit zat, bij Coevorden in het Krimkanaa'l reed. Twee andere inzittenden, vrien den van het slachtoffer, konden uit de auto komen. Omwonenden hebben la ter het stoffelijk overschot van de heer De Boer uit de auto gehaald. De twee andere inzittenden zeiden, dat zij enige cafés hadden bezocht en daar drank hadden gebruikt. De politie heeft de bloedproef afgenomen. GRONINGEN (A.N.P.) In Marum is de 28-jarige veehandelaar R Hui- tema gedood, toen hij per bromfiets in botsing kwam met een andere brom fietsberijder. J. van der Veen uit De Wilp. IJSELSTEIN (A.N.P.) Jeugdleid ster L. M. Hulshoff (31) uit Den Haag. is in het verkeer omgekomen, nadat zij op haar bromfiets op de Lekdijk onder I- selstcin vermoedelijk door een tege moetkomende vrachtauto werd aangere den. TIEL (A.N.P.) Bij het verrollen van de spoorbrug over de Prins Bern- hardsluis in Tiel in de nacht van zater dag op zondag, is L. v. Oorschot (62) ern stig gewond. Hij viel van de brug Het verrollen van de 520 ton wegende brug hield verband met de bouw van de nieuwe verkeersbrug en van de tweede sluis, die geschikt is voor de duwvaart SPORTFEITËN7 Sensatie in de (Ro/ide, van Frankrijk: debutant Felicd 6i- mondi, tijdens dit weekeinde benoemd tot ereburger van zijn woonplaats Bergamo, klopte Raymond Poulidor in een for midabel gereden tijdrit. Voor het Franse idool is de kans op een Tour-zege zo goed als ver keken. De dag daarna vierde Rik van Looy weer triomfen. De Pel ook, want zijn ploeg won het klassement der equipes. Terwijl de Tour-mensen een spectaculaire rit tegen het hor loge analyseerden, kwam in Rijs- hergen Oces Haast vertellen hoe het precies zit. Hij kreeg een bij zonder warm onthaal van tiental len Rijsbergcnaren. De laatste amateur-klassieker zit er op. In Veldhoven startten amateurs voor de Omloop der Kempen en dat werd een compleet Limburgs festival. Harry Steevens eindigde als eerste. Ofschoon de Franse atletiek- pioeg de baas bleef over een Benelux-team (251208), eindigde het sportieve feest toch niet met jubelstemming bij de gastheren. Er was namelijk ook iets verloren Jim Clark mag zich waarschijn lijk 's werelds beste autocoureur gaan noemen. Hij is hard op weg naar de wereldtitel. Zondag kwam er een triomf in Engeland bij. Een andere Clark (e), Ron, liep de drie mijl onder de dertien minuten. En dat was een verbete ring van het eigen wereldrecord. Jammer voor organisators en deelnemers, maar de zwem wedstrijd op de Schelde ging met door. Te slecht weer. Nu sprong de hele club het Kanaal door Walcheren in. Tino Jansen kwam het eerst aan de finish te Vlissingen. Het amateurvoetbal leverde de landskampioen af. Rios '31 toon de zich dit jaar de sterkste ploeg. Cees Haast terug op de boerderij in Rijsbergen. Verloofde Nellie van Dongen helpt hem uit de auto. ROTTERDAM (ANP) Een 20-jarig co> rector van een Rotterdams krantei bedrijf is de auteur geweest van d Uiut.erigc „tepublikeinse" boodschap pon, die voor het bezoek van prinst Beatrix en de beer Claus von Amsbei via de lokale telexverbindingen et aantal bedrijven en kranten in C Maasstad heeft bereikt. De jongeman verzond zijm telexbc richten midden in de nacht namens he „Republikeinse Comité Nederland". D politie ontdekte de corrector als de se mensteller van de mededelingen eers drie dagen nadat het eerste bericht wa verspreid. Er is geen arrestatie ve: richt. De jongeman kan echter we rekenen op spoedig ontslag. De corrector werd door collega'# be trapt toen hij opnieuw achter de tele had plaats genomen om zijn medede lingen te verspreiden. In het bericht werden de Rotterdam mers opgeroepen bij het bezoek aan d Maasstad niet te vlaggen en niet t juichen. niet duur wel heerlijk

de Stem | 1965 | | pagina 1