BENELUX-TAPTOE OP MIDDELBURGSE MARKT Kritiek op de openstelling der klooster-seminaries Top week aardbeienpluk DRS. WESTERHOUT ROEPT OP TOT SAMENWERKING Duivenmelkers uit de strijd" Boerenleenbank Oostburg aan de tijd aangepast aablaD Pc Stem CENTRALE AANPAK VAN STREEKONTWIKKELING M. Hubregtse wethouder in Middelburg iktersdiensten Dierenartsen ¥EDGWOOD OOG WATER Vandaag Morgen Linge Maandag Weer ,kustexpress 7, V.TM naar Cadsand-bad Op twaalf plaatsen Y erkeer sleidster s in Vlissingen „Europese" prijzen voor leerlingen Hulster lyceum m Philips sticht internationale school belangrijker en waardevoller dan u denkt zijn de koopjes^ bij de KLEDINGbokser Tijdens afscheid in Middelburgse raad: Voor 1500 man Toeristenkerk te Cadzand wordt vrijdag a.s. ingezegend Geen feest bij twaalfde lustrum Fanfare-orkest voor Z.-Yl. in oprichting Yr acht auto ramt twee huizen Kwaliteit beslist Teleurstellend debat Vreemde mensen In w.-Z.-Ylaanderen Commissie is in voorbereiding Jeugdverkeerstuin te Terneuzen DAGLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 JULI 1965 sche diensten zijn dit week- volgt geregeld: Reiranch emerit, Sluis en dokter G. de Meyer te Sluis, 366. Terneuzen: dokter Bau- den-burg en Oostburg: dokter e Aardenburg, tel. 01177—466. nde: dokter Buwalda. Axel: or, tel. 666. Middelburg: Fru- Vlissingen: Dijk (3459). Goes: n (5003). Borssele en Nieuw- iet (01105-203). Hoedekensker- adendaanrne: Wöstmann (01195- wegen en 's-Heerenhoek: Lu- x (01105-280). 's-Heer Arends- 'olphaartsdijk, Heinkenszand;.. ev (01106-202). Kruiningen, Krabbendijke en Rilland- ime (01134-444, Donker (01134- ens: Goes: Geirnaerdt (5255). ■g: Hummelen (2134), Terneu- inn (2060). Vlissingen: Tan- 25). ende dierenartsen nemen waar: wsch-Vlaanderen: dokter W. •g te Sluis, tel. 01178-225. Sas Axel en Zaamslag: dokter Cy- ias van Gent. Hulst en Nieuw- lokter Borm te Nieuw-Namen. ■land: dokter Eoneschanscher, -233. (Advertentie) te Nieuwstraat 21 julst - tel. 2478 n, zondag 11 juli: Hansweertï 13.43 uur; Terneuzen: 0.47 en r: Vlissingen: 0.18 en 12.44 uur; inge: 2.04 en 14.33 uur. bag 12 juli: Hansweert: 2.06 en r; Terneuzen'- 1.33 en 13.52 uur; ?n: 1.03 en 13.23 uur; Wernel- 2.54 en 15.19 uur. 'EERT plein 19.30 uur Gymnastiekde- ratie raanbeurs 15 uur Amusements- k LEBRUG Kind Schieting ilentrum 20 uur Hercules tegen de h. 14 j. LCHT Thys 15 uur Kermisschieting IAARTSDIJK Ossewaarde 14 uur Schieting ie wip iERG ;eraert 15 uur Jubileumschieting URG I 20 uur Sergeants 3, 14 j. Iplein 19.30 uur Avondgymnastlek- zring Victory 17 uur Prijsuitreiking ngelwedstrijd complex 14 uur Eindstrijd Een- -voetbaltoernooi lische School 10 uur Diploma- king ELDIJK ernimmen 15 uur Bekerschieting JW riezen Schieting NGEN nbra 19 en 21 uur Goldfinger, 18 j. r 19 en 21 uur Ook commando's an angst, 14 i. LBURG 20 uur Gisteren, vandaag, mor- 18 j. ro 19 en 21.15 uur Inspecteur Go- slaat er op los, 14 j. d 19 en 21 uur Goldfinger, 18 j. LIET riendschap 19.30 uur Dansen VAARDE Claessens 15 uur Bekerschieting NGEN tnbra 15, 19 en 21 uur Goldfinger, tar r 15 en 20 uur Ook commando's en angst, 14 j. SLBURG 14.30 uur Dik Trom en het cir- a.l.20 uur Gisteren, vandaag, [en, 18 j. ro 15.30 en 19.30 uur Inspecteur ila slaat er op los, 14 j. d 15, 19 en 21 uur Goldfinger, 18 j. knsteen Coninck 15 uur Schieting >alterrein 13 uur Pupillen voet- ernooi v.v. Steen .UZEN r 14.30 uur Tarzan en de luipaard-' ïgin; 20 uur Internationaal Ho- •4 j. ENDAMME luige 14 uur Schieting staande wip 5 URG 1 14 uur Stan en Olie als stieren ters, a.l.; 16.30 en 20 uur Ser- ts 3, 14 j. ;lde-Rieme Finale Bolwedstrijden uur Concert Harmonie 'ELDIJK 'ernimmen 15 uur Schieting Wapen van Zeeland Dansen ijbaart 15 uur Schieting raanbeurs 15 en 19.30 uur Amuse- ;smuziek DSTRAAT Iatteus 15 uur Gaaiboiling Centrum 20 uur Hercules tegen l ol och, 14 j. ieleman 15 uur Schieting staande ACHT Thijs 15 uur Kermisschieting a e Bock 15 uur Schieting v. Dijck 18 uur Dansen SLBURG 20 uur Gisteren, vandaag, mor*: 18 j. INGEN mbra 20 uur Goldfinger, 18 j. »d 20 uur Goldfinger» 18 j. "ELDIJK 'ernimmen 15 uur Schieting Wapen van Zeeland Dansen EUZEN >r 20 uur Tarzan en de luipaard- ngin, a.l. 'ACHT Thys 17 uur Kermisschieting tENSZAND A. Vermeulen 14 uur SchietL-^ ide wip BURG Eenhoorn 14.30 uur Aanbesteding van Sluis ENBURG uur Raadsvergadering DEURNE (KNP) De heer Th. Hoog bergen, directeur van het Pius XII-col- lege te Deurne, heeft vrijdagmorgen in een toespraak voor de diploma-uitreiking kritiek uitgeoefend op de reguliere gees telijkheid in Noord-Brabant, die van haar seminaries thans gewone middelbare scho len maakt. Dat gebeurt zonder enige vorm van samenwerking met het openbare middel bare onderwijs in de provincie, aldus de heer Hoogbergen, die constateerde, dat de opleidingshuizen voor reguliere gees telijken blijkbaar in de verdrukking zijn gekomen door de spanning tussen heden en verleden. „Vanuit een nerveuze gevoeligheid i worden van paniek getuigende beslissin gen genomen, waarbij men ons te gelo- i ven voorhoudt, dat een gewone middel- bare school thans het gezegende voorland van de priesterstudie is", aldus de heer Hoogbergen, die de ware achtergrond van deze beslissingen echter meende te moe ten zoeken in het streven deze seminaria, ondanks verspilling van geld en clericale mankrachten, in stand te houden. In dat verband merkte hij op: „Bezorgdheid om de goede zeden, moet niet alleen waken dat de Kerk niets vertoont, waaraan men aanstoot nemen kan, omdat het zo zinne lijk is, maar ze zou ook moeten waken, dat er niets vertoond wordt, waaraan men aanstoot nemen moet, omdat het zo zinledig is". (Van een onzer verslaggevers) HULST Vanaf zondag zal de Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Maatschap- pij w eer dagelijks uitgezonderd de aan- en vrijdagen vanuit Hulst en lAxel sneïdiensten naar de kust onder- fhouden. De bus vanuit Hulst vertrekt 's mor- gens om tien voor half negen en rijdt via St. Jansteen, Heikant, Koewacht, West- dorpe, Sas van Gent, Driekwart, Bier- 1 vliet, IJzendijke, Waterlandkerkje en ■Oostburg naar Cadzand-Bad, om daar om [10.10 uur te arriveren. De bus vanuit \xel vertrekt om half negen en rijdt naar Driekwart. Vanaf dat punt volgt de bus [dezelfde route als de „Hulster"-bus. De bussen vertrekken om vijf uur weer uit Cadzand. De aankomsttijd te Hulst is 10 voor zeven, die te Axel tien over half l zeven. Deze regeling is van kracht tot I en met 29 augustus a.s. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De gemeente politie van Vlissingen en de afde ling Vlissingen van de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening zullen er naar streven op 12 gevaarlijke punten in de stad scholieren te beschermen bij het oversteken. Zoals begin deze week reeds is bericht zijn acht leden van genoemde federatie als verkeerS' leidsters ingeschakeld nabij het kruispunten Berlagestraat-Koude- kerkseweg. Deze proef verloopt naar wens. Alleen lebben de verkeersleidste,rs de ervaring opgedaan, dat vele fietsers en bromfiet sers hun stopteken negeren. De politie is van plan hiertegen streng op te treden. Om de verkeersleidste,rs niet te veel te belasten zullen voor enkele oversteek plaatsen zestien leidsters ter beschikking moeten staan. Voor 12 oversteekplaatsen zullen dus bijna 200 leidsters nodig zijn. Tijdens een gistermiddag over deze aan gelegenheid gehouden persconferentie bleek, dat de gemeentepolitie van Vlis singen liever niet met jeugdverkeersbri- gadiertjes werkt. Zij zouden wel eens ri sico's nemen. Bovendien zou het onder wijs aan de brigadiertjes van hun ver- kee.rswerk te lijden hebben. Gisteravond is op de Grote Markt te Middelburg onder grote belangstelling de eerste Benelux- taptoe gehouden. Ook de generale repetitie van gistermiddag, waar van bijgaande foto een beeld geeft, trok veel kijkers. Vanavond zal een reprise van de show worden gegeven. Op de muzikale kwalitei ten van de vijf korpsen hopen wij maandag terug te komen. (Van een onzer verslaggevers) HULST Burgemeester P.J.G. Molt- hoff heeft -vrijdagmorgen in de aula van het Janseniuslyceum namens de Euro pese Beweging de prijzen uitgereikt aan drie prijswinnaars van de teken- en op stelwedstrijd, die onlangs vanwege de Europese Beweging is gehouden. Theo Mangnus uit Stoppeldijk, die is geslaagd voor het eindexamen h.b.s., behaalde een tiende prijs met een opstel over de „diepere betekenis van het begrip Eu ropa". De prijs bestaat uit een verblijf van tien dagen in Frankrijk. Het ge meentebestuur van Hulst deed er een boekembon van f 15,- bovenop. Alex Hel- micfh uit Hulst, die is overgegaan naar de derde klas h.b.s., verwierf de zesde prijs in de tekenwedstrijd. Hij kreeg boekenbonnen van de Europese Beweging en het Hulster gemeentebestuur. Een eervolle vermelding kreeg een tekening van Ria van Aart uit Hulst, die is be vorderd naar de derde klas m.m.s Zij zal een aantal boeken, te gebruiken tij dens het volgend schooljaar, mogen uit zoeken. AMSTERDAM (ANP) In september van dit jaar zuallen voor het eerst kin deren van buitenlandse employé's van Philips, die eindige jaren in Eindhoven werkzaam zijn, lager onderwijs kunnen ontvangen op een nieuwe internationale school. Men begint met a-Heen een derde klas. Wordt dit begin een succes, dan wordt de sclhool de volgende jaren met de hogere klassen uitgebreid- Het nor male onderwijs wordt in het Nederlands gegeven. De kinderen, die deze school tot het einde volgen, zullen hun eigen taal, die hun minstens een uur per dag wordt onderwezen, zodanig moeten kunnen le zen en schrijven, dat zij het middelbaar onderwijs in hun moederland kunnen vol gen. Op dot doel i® het onderwijs ge richt- (Advertentie) DAMES -en HEREN KONFEKTIE BIERKAAISTRAAT 30 CADZAND Op vrijdag 16 juli zal, zoals geme'ld, mgr. G .H, de Vet, bisschop van Breda de toeristenkerk van Cadzand inzegenen Deze plechtigheid zal aanvan gen om 19.00 uur. Na de inwijding zal de bisschop van Breda een mis tot intentie van de toeristenzielzorg lezen. Deze kerk genoemd naar St. Bonifacius is de derde, welke door het bestuur van de Stu&ting Katholieke Toeristenzielzorg in Zeeland werd gerealiseerd. Lie bediening ervan geschiedt door de kanunniken van Lateranen, die in de buurgemeente Sluis gevestigd zijn. In de St. Bonifatiuskerk kunnen onge veer 1500 personen tegelijk mishoren. In het hoogseizoen 1964 bedroeg het' aantal kerkgangers gemiddeld 3000 per zondag. De architect van deze kerk is de heer J. C .P. Loonen te Breskens, de aanne mer de heer H. F. Bogaard te Sluis. Bij de kerk is een parkeerterrein aan gelegd, dat ,ruimte biedt voor tachtig auto's. Er is in de loop der laatste jaren reeds een hechte band ontstaan tussen vele toe risten en de Kanunniken van Lateranen. Dat blijkt o.m. uit de vele geschenken die bij 'gelegenheid van de ingebruikne ming van de strandkerk van de toeristen zijn ontvangen. Zo schonk een Duitse toe rist een Mariabeeld. Een Belgische fa milie. die regelmatig in Cadzand te vin den is, gaf collecteschalen. De jeugdgroe pen uit de Kanaalzone van Zeeuwsch- Vlaanderen hebben het altaar geschon ken. De misgewaden en enkele altaar benodigdheden zijn een geschenk van de Sacramentsvereniging uit Breda. 55 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het bestuur van de West-Zeeuwsch-Vlaamse kring van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Zuidnederlandse duivenliefhebbersbond heeft de leden van de duivenvereniging „Nog Sneller" te Breskens en een lid van de Oostburgse en Hoofdplaatse vereni ging uitgesloten van verdere deelname aan kringvluchten. Zoals wij hebben be richt hing deze maatregel in de lucht, om dat de Breskeruse vereniging in strijd met de kringvoorschriften toch een al gemene gewaarborgde vlucht heeft ge organiseerd. De duivenliefhebbers uit de streek waren via hun besturen op de hoogte gebracht van het illegale karakter van deze wedstrijd die op Clermont werd gehouden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Besturen is samen werken. En samenwerking moet altyd van twee kanten komen". Aldus drs. Th. Westerhout (P.v.d.A.) tijdens een gistermiddag gehouden raads vergadering te Middelburg. De heer Wes terhout, die benoemd is tot staatssecre taris van binnenlandse zaken, nam af scheid als wethouder van de Zeeuwse hoofdstad. Drs. Westerhout zei, dat het werk als wethouder van Middelburg hem vooral geboeid heeft omdat juist die sa menwerking zowel in b. en w. als met de raad en het ambtenarenkorps altijd aan. wezig is geweest. Tegelijkertijd merkte de heer Westerhout op, dat d'e samen werking met andere gemeenten of die tus sen verschillende delen van de provincie niet altijd even gemakkelijk ligt. Hij wenste Middelburg en Zeeland toe, dat hierin het nodige zal veranderen. Alleen door samenwerking kan zijns inziens de opbouw van stad en gewest efficiënt ter hand worden genomen. Mr. J. Drijber, burgemeester van Mid delburg, herinnerde eraan, dat de heer Westerhout vanaf 1 september 1953 raads lid en sedert 15 december 1958 wethou der is geweest. Sprekend over de tot voor kort veeleisende combinatie van functies van de heer Westerhout (wethouder, voorzitter Statenfractie, Kamerlid) zei mr. Drijiber wel eens het gevoel te heb ben gehad, dat de pas benoemde staats secretaris lange tijd aan drie lopende banden heeft gewerkt. Deze drievoudige taak werd volgens hem zwaarder, omdat de projecten, waaraan „gesleuteld" moest worden, steeds gecompliceerder werden, en wat Middelburg betreft, steeds snel ler van de band liepen. Volgens mr. Drijber heeft drs. Wester hout laten zien, dat hij een zeer even wichtige bestuurder is, die niet alleen de techniek van het politieke werk kent, maar er ook veel feeling voor heeft. Vele handen schudden me vrouw en meneer Westerhout gis teren ten afscheid in de Middel burgse b. en w.-kamer. Hij achtte drs. Westerhout buitengewoon geschikt voor zijn nieuwe functie. Mr. Drijiber wees op de grote verdiensten van de oud-wethouder op het gebied van de bedrijven en de cultuur, waarmee hij spe ciaal was belast. Voorts heeft drs. Wes terhout in het algemeen beleid van de gemeente een groter aandeel gehad dan de andere wethouders. De burgemeester schreef dit toe aan het werk van drs. Westerhout op provinciaal en landelijk niveau. Namens de raad sprak het oudste lid, de heer P. Geers, een afscheidswoord. Hij schetste de heer Westerhout als een har de werker, met een gedegen kennis, die als een geducht onderhandelaar bekend staat. Hij was ervan overtuigd, dat de heer Westerhout ook als staatssecretaris zal slagen. Tenslotte waren de naaste medewerkers van de oud-wethouder in de gelegenheid afscheid van drs. Westerhout en zijn echt genote te nemen. Het echtpaar Wester hout zal voorlopig in Middelburg blijven wonen. In het Zeeuwse kleinfruitcen- trum Kapelle-Biezelinge heeft de aardbeienpluk deze week zijn hoogtepunt bereikt. Hoewel door het te koude en donkere weer de kilo-opbrengst tegenvalt en er minder aardbeien worden ge oogst dan bij het begin van het seizoen werd verwacht, waren er deze week in Kapelle-Bieze- Ünge toch dagelijks aanvoeren van 25 tot 30 ton aardbeien voor de industrie, terwijl er ook re gelmatig voor verse consumptie mooie partijen te koop waren. Wanneer wordt uitgegaan van een gemiddelde plukprestatie van 5 kg per uur, wil dat zeggen, dat dagelijks rond 750 personen bij de aardbeienpluk in dit fruit- centrum betrokken zijn. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Tijdens een be spreking in zaal La Porte d'Or zyn plannen ontwikkeld om een Z. Vlaams fanfare-orkest op te richten. Het muziekgezelschap zal het visite kaartje moeten worden van muzikaal Zeeuwsch-Vlaanderen, een soort eli tekorps dus. Een voorlopig comité, bestaande uit de_ heren P. Leenhouts Groede, P. Lijbaart Biervliet en J. 't Gilde Hoek, zal in contact treden met de besturen van de diverse muziekgezelschappen. Het is de bedoeling dat de korpsen hun beste muzikanten uitlenen aan het streekorkest, zonder dat hun eigen sterkte wordt verminderd. Het moet een soort erezaak worden, dat een plaatselijk korps in het streek orkest vertegenwoordigd is. Naar voorzitter P. Ocké meedeel de, staat het bestuur van de Bond van muziekgezelschappen in Z. Vlaanderen niet achter dit opmerke lijke initiatief. Voor de Bond zou het nochtans zeer aantrekkelijk zjjn, om een dergelijk orkest in binnen- en buitenland te kunnen presenteren. Wanneer de vele voorbereidende werkzaamheden tot een goed einde zijn gebracht, zal de Bond waar schijnlijk tot inkeer kunnen komon. HEEZE De bewoners van twee wo ningen aan het Ginderover in het Noord- Brabantse Heeze zijn vrijdagmorgen vroeg aan de dood ontsnapt, toen hun huizen werden geramd door een vracht auto met aanhanger, waarvan de be stuurder volgens de politie de bocht te ruim en met te grote snelheid had ge nomen. Van beide woningen moeten de voorgevels worden vernieuwd. Ook meu bilair gimig verloren. De nog als nieuwe vrachtwagen met aanhanger van de n.v. Groko uit Zundert, die aard beien in Duitsland had afgeleverd, werd aan de linkerzijde vernield. De schade wordt geschat op minstens enkele tien duizenden guldens. De heer J. Evers, die in het ene huis beneden in een kamertje lag te slapen, vlogen de stukken muur om de oren. De heer A. van B-ree, die in de andere woning boven in een aan de voorzijde gelegen kamer sliep, bleef met zijn bed hangen. Noch zij, noch de chauffeur van de vrachtwagen liepen verwondingen op. Er moest een kraanwagen aan te pas komen om de zware combinatie uit de woning te trekken. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. Maandag Is het 60 jaar geleden dat in het West-Zeeuwsch- Vlaamse streekcentrum de boerenleen bank, aangesloten bij de coöperatie Eind hoven, werd gesticht. Al eerder hebben in de streek gelijke instellingen te IJzen- dyke, Eede en Aardenburg, het diaman ten bestaan gevierd. De Oostburgse boe renleenbank, die na een moeizame ont wikkelingsperiode de laatste tien jaar een grote vlucht heeft genomen, heeft aan het lustrum geen festiviteiten ver bonden. Eerste kassier J. Borrenbergs had in 1905 de zorg over een spaartegoed van ruim 4300; 46 jaar later werd pas de één miljoen gulden overschreden. Daar na is de toename flink versneld. Vier jaar later bedroeg het tegoed twee mil joen gulden, en in 1964 bijna vier miljoen met een omzet van 27 miljoen gulden. de Aardenburger Ph. Verheye die sinds 1907 ingeschreven staat. De dienstverleningen zijn niet zoals in de beginperiode uitsluitend gericht op de landbouwsector, maar zijn aan de tijds omstandigheden aangepast. In 1960 werd een eigen gebouw aan de Brouwerijstraat betrokken. Voordien was de bank geves tigd in het woonhuis van de kassier. De lijst van bestuursvoorzitters ver meldt: A. de Milliano, Waterlandkerkje tot 1945; F. Modde uit Oostburg tot 1946; A. de Smet uit St.-Kruis tot 1957; Th. Dierikx uit Schoondijke tot 1964 en tot heden L. de Smet. President van de raad van toezicht waren pastoor A. de Weert uit Oostburg. tot 1907; A. van Waes uit Schoondijke, tot 1953; en Hl van Waes uit Schoondijke. tot heden. De functie van kassier werd bekleed door j. Borrenberg, tot 1920; j. v. d. Bossche, tot 1923; mej. M. v. d. Bossche, tot 1960 De bank telt momenteel 137 leden, o.w. en door J. Carpentier, tot heden. r~)e voorzitter van het N.V.V., drs. Roemers neemt vervroegd af scheid van de vakvereniging. De dub bele functie van N.V.V.-voorzitter en lid van de Tweede Kamer is hem te zwaar geworden. Zijn gezondheid dwong hem tot een keuze. Het is de politiek geworden. Met de heer Roemers verdwijnt een van de meest bekwame onderhan delaars van de tafel van de Stichting van de arbeid. Men zal hem daar mis sen. Hij was een harde onderhande laar maar hij kende bij zijn tegen spelers de grenzen van het mogelijke. Hij respecteerde die grenzen, ook als zijn achterban probeerde hem er over heen te duwen. Mensen van het kaliber van drs. Roemers beginnen tamelijk zeldzaam te worden in de top van onze sociaal- economische overlegorganen. Het re cente touwtrekken om de uitkering ineens heeft dit opnieuw aangetoond. Het is een verontrustende gedachte. De „strijd om de kwaliteit van het bestaan" wordt immers voor een zeer belangrijk deel bepaald door de kwa liteit van het georganiseerde overleg. Tiet radio- en tv-debat in de Twee- de Kamer is een vrij verve lende affaire geworden. Goed, de uit komst stond tevoren vast maar mocht dat voor de oppositie een reden zijn om zich zo lusteloos te weren? Van de VVD en CHU, die toch omwille van het radio- en tv-beleid uit de re geringsboot zijn gestapt, had zeker een pittiger reactie verwacht mogen worden. De fut schijnt er echter uit te zijn nu de zuiver commercieel ge- interesseerden de vlag gestreken heb ben. Veel nieuws heeft het debat ook niet opgeleverd. Wat er nu precies met de reclame in radio en tv en het algemeen program gaat gebeuren we ten wij pas, als (in het najaar) de ruwe schets van nu tot een gedetail leerd praktijkbeleid zal zijn uigewerkt. Dat zal nog wel heel wat voeten in de aarde hebben. De omroepvereni gingen zijn nu niet bepaald soepele onderhandelaars. Teleurstellend is het, dat de Tweede Kamer zo weinig aandacht heeft be steed aan de positie van de pers bij de invoering van reclame in radio en tv. Verscheidene dag- en weekbladen zullen door de derving van adver tentie-inkomsten in een bijzonder moeilijke situatie komen. De aantoon bare schade zal weliswaar (gedeelte lijk) worden gecompenseerd maar de regering is niet bereid de pers die compensatie zelf te laten verdienen door haar bij de exploitatie van de etherreclame in te schakelen. Daardoor dreigt voor de pers een ongezonde on afhankelijkheid van de regering te ont staan. Van het parlement hadden wij voor dit facet meer aandacht verwacht. Een gezonde pers is tenslotte een eerste voorwaarde voor een gezonde demo cratie. y/AR A-quizmaster Joop van Tijn heeft als verslaggever van „Vrij Nederland" rond' de verloving van prinses Beatrix opvallende activiteiten ontwikkeld. Velen hebben zich daar aan geërgerd. Velen hebben hem voor ingenomenheid verweten en gebrek aan objectiviteit. Een aantal mensen vermoedt de oor zaak van Van Tijns emotionele reac ties. Hij heeft heel wat natuurlijk anonieme telefoontjes gekregen, waarin hem in tal van variaties „vuile rotjood" naar het hoofd werd geslin gerd. Er lopen vreemde mensen in dit land rond. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De colleges van b. en w. uit West-Zeeuwsch-Vlaan deren hebben besprekingen ge voerd om te komen tot een streek- ontwikkelingscommissie. Dit rechts persoonlijkheid bezittende lichaam, waarin de deelnemende gemeenten elk twee vertegenwoordigers krij gen, zal vermoedelijk dit jaar nóg van de grond komen. In oostelijk Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen bestaat reeds een dergelijke centrale aan pak van de streekontwikkeling. De commissie is bedoeld als een over koepelend orgaan, dat namens de ver enigde gemeenten bij rijks- en provinci ale overheden optreedt op o.m. econo misch, cultureel, sociaal en recreatief ge bied. Zij heeft een eigen begroting, waarvoor de gelden door de gemeenten bijeen worden gebracht. De West-Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten "oordrongen van.de noodzaak om op vrij willige basis samen te werken, kunnen d.m.v. de ontwikkelingscommissie een goed stuk werk verrichten. In een geza- TERNEUZEN. De jeugdverkeerstuin te Terneuzen, die enige tijd geleden werd geopend door de commissaris van de ko ningin, mr. J. v. Aartsen, zal vanaf 10 juli geopend zijn op de woensdag- en zaterdagmiddagen van half twee tot zes uur. De tuin zal ook kunnen worden opengesteld op andere dagen indien er voldoende belangstelling is. Tot nog toe is er een bijzonder „intensief verkeer" in de prachtige tuin geweest. menlijke aanpak zullen tal van onecono mische toestanden op velerlei gebied ont staan door het zelfstandig optreden van veertien kleine gemeenten, opgelost kun nen worden. Een goed voorbeeld daarvan zijn de zeer kostbare brandweervoorzieningen per gemeente. In de commissie heeft de streek bovendien een krachtige woord voerder, die, namens een grootheid, bij de bevoegde instanties voorzieningen zal kunnen bepleiten èn verkrijgen, wat elk der veertien geme,enten afzonderlijk nim mer zal gelukken. Een op volle toeren draaiende streek- ontwikkelingscommissie wordt door de voorbereiders gezien als een argument tegen de toekomstige herindeling van gemeenten. MIDDELBURG De raad van Middelburg heeft een nieuwe wet houder gekozen in verband met de benoeming van drs. Th. Westerhout (P.v.d.A.) tot staatssecretaris van binnenlandse zaken. Er werd slechts één kandidaat naar voren gebracht, te weten de heer M. A. L. Hubregtse, fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de raad. Hjj kreeg vijf tien van de zeventien stemmen en was daarmee dus ruimschoots be noemd. De heren A. J. Schot(SGP) en M. Wattel (AR) kregen ieder één stem. De heer Hubregtse heeft zijn be noeming nog even in beraad gehou den.

de Stem | 1965 | | pagina 3