Nog meer soldaten naar Zuid- OGE DRUK MET OPKLARINGEN OP KOMST PEL EN CEES EN TRANEN AAN DE KANT Verslagenheid in Rijsbergen groot bont Kou drong door tot Zuid-Europa Grandioze ontvangst in juichend Rotterdam WEVELGEMSE WEZEN NIET UÏT ELKAAR Prins bezichtigt aardgasleiding zomerprijzen I Rotterdamse nozems maken tram onveilig Tien jaar voor vrouw die kinderen doodde ANDAAG IN ÜHaftbtaS Sic Jitero JOHNSON OP PERSCONFERENTIE: DAGBLAD VOOR ZEELAND ledereen snokt naar wat zomerwarmte. Zeker de tienduizenden aan de kust. Men wil nu onderhand - en liefst nog voor de vakantie om is - wel eens loom liggen luieren in de zonna een verfris sende zwempartij in het zilte water. Wie weet. Optimistische weerkundigen zeg gen dat het nog best in orde komt met de zomer. Misschien al gauw want: Priester worden „Instituut voor late roepingen" Duiven (G.) pagina! 14 GEEN ZIN JAMMER Late dienst gestaakt Niet ver weg, maar geschei den door een zee (soms van onbegrip) ligt Engeland, dat niettemin een fantastisch va kantieland is. Pagina 11. Jan Dijker voltooide kort geleden een kerkraam van 120 m2 in Bergen op Zoom. Over zijn iverk en zijn persoon: Pag. 13. Egypte is een land van vele tegenstellingen en met sociale en economische problemen waarom Nasser zich nauwe lijks schijnt te bekommeren. Toch is hij ongemeen popu lair. Pagina 15. We maken ons erg druk over het wegennet, maar hoe staat het met de on dergrondse ivegeti"? Een slechte riolering kan de volksgezondheid ernstig in gevaar brengen. Pag. 17 De energieke Amsterdammer Cees Stuivenberg wil een veteranensportbond oprich ten. Pagina 17. In de vakantie gaat een deel van de schooljeugd in 't bedrijfsleven werken. Economisch is dit ver schijnsel niet meer weg te denken, maar er zitten ook haken en ogen aan. Pag. 6. De Bergen op Zoomse ge meente-archivaris Korneel Slootmans, die afscheid neemt is niet alleen voor zijn stad („ik ben er verliefd op") een bekend figuur. Pagina 8. Pessimisten voorspellen dat het einde van de hoog conjunctuur in zicht is. Of is er sprake van een sluipende inflatie? Pag. 9. Tegen de directeur van Arch- N.V. is gisteren twee jaar ge vangenisstraf geëist. Pagina „Ontzie de anti-Duitse ge voelens in Nederland een beetje", schrijft het in vloedrijke Westduilse blad „Rheinische Merkur" naar aanleiding van de verlo ving van Prinses Beatrix Pag. 7. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Het weer schijnt beterschap te beloven. Zoals het zich gisteren liet aanzien wordt het nu warmer en droger. De tem peraturen zullen in dit weekeinde wel niet zodanig worden dat er geestdriftige brieven over ge schreven zullen worden naar ken nissen en verwanten in Australië (waar het nu wintert) want hoger dan 18 tot 20 graden komen ze niet. En dat is nog altfjd erg laag voor de tjjd van het jaar. Niettemin is het beter dan wat we achter de rug hebben en wat nog mooier is: volgens de weerprofeten be looft juli beterschap. Het komt, zeggen zij, nog best in orde. Dat wordt dan wel tijd want de koudegolf had intus sen heel Europa, van Narvik tot de Ri- vièra, in zijn greep. De gemiddelde maximumtemperatu ren zijn de eerste acht dagen van juli maar liefst zes graden onder normaal gebleven. Ook de maand juni bleef voor de tijd van het jaar beneden peil Té koud en té nat is het geweest de iaat- ste weken. Maar daaraan komt nu een einde. De koude noordelijke lucht stroom is afgedamd. De wind draait naar west tot zuidwest en een rug van hoge druk passeert tijdens het week einde ons land. Daarbij komen zonnige perioden voor en de temperaturen zul len, zoals gezegd, waarden van twintig graden kunnen bei-eiken. Ook elders in Europa was het gisteren nog flink koud. In Zwitserland kwamen de temperaturen niet hoger dan 13 a 15 graden. Italië, dat eerst geteisterd werd door een abnormaal hevige hittegolf, daarna door een wervelstorm, heeft er nu wat sneeuwstormen bijgekregen. Deze sneeuw viel weliswaar in de Alpen van Zuid-Tirol, maar het was niettemin een hele verrassing voor de weerdeskun- digen. In Noordoost-Italië stormt het weer. In Venetië richtten rukwinden heel wat schade aan. Alleen zuidelijk Italië, vanaf het gebied rond Rome. „profiteert" nog van de hittegolf, die daar verankerd schijnt te liggen. In Rome werden temperaturen van 30 tot 32 graden gemeten; op Sicilië zelfs 35 graden. Inmiddels heeft men in Hongarije de balans opgemaakt van de schade, die de overstroming van de Donau aanricht te. Vierhondèrd vijftig huizen werden vernield en naar schatting veertienhon derd gebouwen beschadigd. De twintig duizend geëvacueerden keren geleidelijk naar hun huizen terug. I DE PRIMAAT van de Anglicaanse kerk, 1 dr. Ramsey van Canterbury, zal waar schijnlijk begin volgend jaar naar Rome gaan voor een ontmoeting met paus iDaulus. Uiterlijk tot dinsdag 13 juli a.s. om 12 uur 's middags kunt u uw 'nvulbiljet van de Tour de France prijsvraag 1965 van onze adver teerders inleveren op een onzer kantoren. WASHINGTON/SAIGON (ÜPI, Reu ter) President Johnson heeft giste ren verklaard dat er waarschijnlijk meer dan 75.000 Amerikaanse militairen in Vietnam nodig zijn. Johnson zei in verband met de strijd in Vietnam: „Alles wat nodig is in Vietnam zal zeker worden gezonden", Hij zei van mening te zijn dat de zaken eerst slechter zullen gaan voor ze ver beteren." Ten aanzien van de benoeming van Cabot Lodge tot ambassadeur in Saigon i.p.v. Maxwell Taylor verklaarde John son nog dait het niet juist is hieruit te concluderen dat er verschil van mening zou heersen over de te volgen politiek in Vietnam. Het persbureau van Noord-Vietnam liet gisteren weten dat aan het bezoek van de Britse parlementariër Harold Davies aan Hanoi niet de betekenis mag worden gehecht dat Hanoi bereid zou zijn akkoord te gaan met een be zoek van de zogenoemde vredesmissie van het Britse gemenebest. Voor het eerst hebben de Amerikaan se mariniers vrijdag hun verdedigende houding laten varen in de strijd tegen de Vietcong. Zij gingen aan land op een eilandje nabij Tsjoe Lai, 560 km ten noorden van Saigon, nadat dit door op standelingen was bezet. Op het eiland is een marimebasis gevestigd van de Z u id vietnamezen Tweehonderd guerrillastrijders werden omsingeld. De meesten konden ontsnap pen. Voor zover bekend heeft de actie tot nu toe aan vijf Amerikanen het leven gekost. Aan Vietcong-zijde vielen vier doden en 51 gevangenen. Bij de operatie in oorlogszone „D", waaraan Amerikanen, Australiërs en Zuidvietnamezen deelnamen, zijn on geveer twaalf Amerikanen gedood en 40 gewond. Voor het eerst sneuvelde een Australiër. De actie is gisteren ge ëindigd. De luchtaanvallen op Noord-Vietnam werden vrijdag voortgezet. Het belang rijkste doel was de haven Ben Thoey, ruim 250 km ten zuiden van Hanoi. Ér werd hier schade aangericht aan de ha venwerken. Bij andere aanvallen werden bruggen, schepen en voertuigen gebombardeerd, (Van onze correspondent) ANTWERPEN De dertien minder jarige weeskinderen van Wevelgem (West-Vlaanderen) blijven, althans voorlopig, samen. Zo heeft de familie raad besloten, onder voorzitterschap van een vrederechter en bijeengeroepen nadat de ouders, het echtpaar'Pauwels- Van Coillie, bij een auto-ongeluk in de Leie verdronken. Ook één van de veer tien kinderen kwam bij dit ongeval om het leven. Tal van Vlaamse en Nederlandse ge zinnen boden aan één of meer van de weeskinderen op te nemen. De 18-jarige oudste dochter Jenny drong er even wel op aan de kinderen niet te schei den. Bij wijze van proef wordt het meisje belast met het dagelijks beleid van het ouderloze gezin, uiteraard on der toezicht van een voogdijraad. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Prins Bern- hard zal a.s. maandagochtend per heli kopter een bezoek brengen aan de Bra bantse oever van de Westerschelde en aan Zeeuwsch-Vlaanderen om te zien hoe het leggen van de aardgasleidingen in het algemeen en speciaal het aan brengen van de aardgasleiding onder de Westerschelde, in zijn werk gaat. Eerst zal het werkterrein nabij Zandvliet worden bezocht. Daarna komt het Ver dronken Land van Saeftinge in Zeeuwsch-Vlaanderen aan de beurt, waarna nog een bezoek aan Axel en omgeving op het programma staat. ROTTERDAM Overweldigend was de ontvangst, die Rotterdam gisteren prinses Beatrix en Claus von Amsberg bereid heeft. Duizen den Maasstedelingen stonden langs de route om her verloofde paar toe te juichen en het te bedel ven onder bloemen. Beatrix en Claus waren zeer ontroerd en bur gemeester Thomassen volkomen verrast. Deze foto geeft een indruk van de zegetocht door de Rotter damse binnenstad. Een uitvoerig verslag treft men aan op pagina 7. 105* JAARGANG No. 24939 Voor Gód, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. I Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J- M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraaf 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Z ATERDAG 16 JUtl IVoS Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Kiokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) De bet voor de laatste ronde: de slotopgave in onze Tourprijs vraag, die voor wat deel a be treft vandaag afgesloten wordt. Zoals de deelnemers wel zullen weten staat er ook nog een b- punt op het programma. Maar hef getal kan nu afgesloten wor den, als u tenminste deze vraag ook nog oplost. Onze opdracht: op de hoeveelste plaats in het algemeen klassement stond Cees Haast na zijn succesvolle rit op donderdag (zestiende etappe)? (Advertenties) tussen 16 en 30 jaar. Groepsgewijs onderricht aangepast aan vooroplei ding. (Mulo, H.B.S., Technische School gedeeltelijk Gymnasium enz.) Inlichtingen en brochure tel. 08367- 212 SINDS 1884 HOFLEVERANCIER GROTE MAR KT 25 - BREDA (Van onze sportredacteur) RIJSBERGEN-AIX LES BAINS De enkele glazen bier die vrijdagmid dag nog getapt werden in Rysbergen, stonden zielig op hun viltje te verschra len. Hun eigenaars zaten er verslagen by. De stemmen klonken dof. Cees Haast uit de Tour! Hun plaatsgenoot, die de dag tevoren voor een carnavals stemming zorgde door een briljant ge reden rit naar Brian?on. Wat was er toen gefeest in Rijsbergen. Nu, nog geen vierentwintig uur later, sloeg die jubelstemming om in grote verslagenheid. Op de Rijsbergse veiling werd de simpele val die uiteindelijk tot het uitvallen van Cees Haast leidde, drukker besproken dan de prijzen van groenten en fruit. In de boerderij van Louis Haast schuifelden meelevende vrienden stilletjes naar binnen. Ze spra ken weinig en bleven kort. Een klopje op de schouder van Louis die een van de zwaarste dagen in zijn leven mee maakte. Een handdruk voor zijn vrouw Anna, huilend omdat ze niet wist hoe erg haar zoon in dat verre Frankrijker aan toe was. De hele familie was samengegroepi rond de grote blankgeschuurde houten tafel en de Haastjes lieten de aardbeien voor wat ze waren. Alleen de koeien werden gemolken. Het vee gevoerd. „We hebben geen van allen ergens zin in", sprak Louis Haast. Zijn lach was zoet-zuur toen hij om half een via de radio hoorde dat Cees achterop raakte door een val. „Hij haalt het wel", riep Louis toen. „Die vechtjas geeft niet op". Ze zeiden het hem stuk voor stuk na... „hij haalt het wel". Om één uur volgde de mededeling die niet alleen de fami lie Haast, Rijsbergen, Brabant, maar heel Tour-meelevend Nederland bijzon der onaangenaam trof. 's Lands best ge klasseerde coureur in de Tour door een val vroegtijdig terug. En terwijl het thuisfront met moeite over de klap heenkwam, behandelden dokters in het ziekenhuis vam Aix les Bains de wond die Haast uit de Ronde haalde. Met een helikopter hadden ze hem er heen gebracht. De kleine lucht- vogel die Cees Haast opnam en in ijl tempo vervoerde, liet een huilende Kees Pellenaars, hoofdschuddende Jac ques Goddet en een volkomen gebroken Nederlandse ploeg achter. „Hoe is het mogelijk", mompelde „den Pel" on dikke tranen bengelden over zijn ge bruind gezicht. „Hoe is 't mogelijk. Zo'n onschuldige val. De jongens reden nog geen twintig kilometer per uur. Zijn ketting slaat vast en Ceesie vliegt de sloot in. Meer niet Pel kon zijn emoties niet meer verbergen. Naast hem stond Tour-arts Dumas. Vriendelijk, on verbiddelijk. „Haast heeft een slagader lijke bloeding", legde hij uit. „Doorrij den is onmogelijk. Het bloed sijpelt niet, maar spuit. Je hebt dat zelf kun nen zien amice". „Ja", schudde Pelle naars. „Het is een taaie", vertelde Dumas. „Een taaie ja", beaamde de Bredase ploegleider en hij lachte even. „Zag u hoe hij zich probeerde los te wringen toen ik hem vasthield Die jongen wil altijd knokken. Hii heeft karakter. Enorm karakter heeft hij" Kees Pelle naars, die in triomf eer srool renner naar Parijs dacht te voeren, beende driftig stappend naar zijn volgwagen. De koers ging door Het wielerleven is hard. Spijkerhard. Krijsend zweepte Pellenaars zijn overige mannen ops Ze wachtten negen minutpn op hun kop man. Cees Haast: Die achterstand moest weg Zo gauw mogelijk. Uitgeblust, onder de indruk van het ASSEN (A.N.P.) De Asser recht bank heeft de 28-jarige Zwaantje K. uit Roswinkel bij Emmen, die haar drie kinderen van respectievelijk acht en ne gentien dagen en vijf jaar van het leven heeft beroofd, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien jaar met aftrek van voorarrest. De teagere Drentse vrouw doodde haar drie kinderen in een periode van anderhalf jaar. Haar twee zoontjes van acht en negentien dagen drukte zij zo lang een kussen op het gezichtje tot de kinderen stikten. Haar vijfjarig doch tertje Jobkien verdronk zij in een was tobbe. Zwaantje K. is na haar daden aan gehouden en naar een psychiatrische in richting in Zuid-Laren vervoerd. Zowel de geneesheer-directeur, dr. J. Venema, als de psychiater dr. E. W. van Dijk con stateerden dat Zwaantje K. niet als krankzinnig kon worden beschouwd en dat zij bij het uitvoeren van haar da den volledig toerekeningsvatbaar moest worden geacht. gebeurde, trapten de Televizieren won derbaarlijk snel terug. Toen bleek hoe populair Haast zich in deze dagen ge maakt heeft. Een voor een kwamen ze langszij. De grote Raymond Poulidor, Felici Giimondi, Rik van Looy en ande re cracks. Bezorgd informeerden ze naar de gesteldheid van hun collega in de grote strijd. Oprecht gemeend ver klaarden ze het bijzonder jammer te vinden, dat de sympathieke Nederlan der zo uit de Tour moest. Boven, in de hemelsblauwe lucht, werd diezelfde Cees Haast naar Aix les Bains vervoerd. De verwonding, die het eerste kwartier niet te verhelpen bleek, viel mee. Maar voor Cees Haast was het avontuur ten einde, 's Avonds zocht hij zijn makkers op in het hotel. Een trieste bijeenkomst waarop Haast handen schudde. Vandaag vliegt hij terug en zal rond vier uur; landen. Op Schiphol of Brussel, de plaats is nog niet bekend. Louis Haast zal met zijn gezin en Cees' verloofde Nellie van Dongen („ik ben de hele dag van streek geweest") de pechvogel gaan afhalen. Wellicht gaat een deputatie van de honderd tachtig leden tellende supportersclub ook mee. „We zijn nog meer van plan", wist het bestuur te vertellen. En dat meer betekent een huldiging, volgende week zaterdag. In tiem, want het kan moeilijk zo uitbun dig als men zich voorgesteld had. Maareen huldiging „want dat heeft hij verdiend". ROTTERDAM (A.N.P.) De directie van de Rotterdamse Tramweg Maat schappij acht het, met het oog op de veiligheid van passagiers en personeel, niet langer verantwoord op zondag avond de laatste dienst van de tram Spijkenisse-Rotterdam te handhaven. „Gedurende de laatste maanden", al dus een communiqué van de directie van de R.T.M., „wordt de dansgelegen heid in Spijkenisse op zondagavond be zocht door een groot aantal jongelieden, zo gezegd nozems uit Rotterdam, die daarna per laatste R.T.M.-tram naar hun woonplaats terugkeren. Zij ontzien zich niet in erge mate de rijtuigen te ver nielen, de reizigers te molesteren en de meest vulgaire en zedeloze taal uit te slaan. Het trampersoneel staat hierte genover vrijwel machteloos, terwijl de politie door personeelsgebrek niet altijd in staat is de nodige assistentie te ver lenen". De vernielingen en molestaties van de laatste weken zijn van dien aard ge weest dat nu het besluit is genomen de laatste dienst te laten vervallen. (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 1