;rij Even kennismaken met de Brit DAGLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 JULI 196S 26 en 27 brkade I - die zijn vader als I vagers meenden ten I If geld opnemen en 1 n levensgenieter en Ir'en te verkopendie aart aan: Grolsche I., Afdeling Histo- itie, Boddenkamp- lede, met op de imming", de naam e U nu leest en ïg over de Merck- igie, ook als die s. U ontvangt dan nenvatting van de document of van ■waarin Uw naam le datum daarvan. Stotteler Stouten borg van Strobant Suermont Sweers Teencks Tinnegieters Tonissen Tops Veldinck Verwitt Vincken Voss Wael ter Walien van Warnsinck Watermulder Weck Willinck Winckel te Winterinck Wolff Wopereis als de bovenstaande n gepubliceerd. Dragers imenten van latere datum ;elicht. Het is zeet goed pnieuw zal voorkomen, dat in die latere periode treksels niet kan worden instituut, al lijkt het e lezers een prettige ral mooi weer. Als vacantie of zo maar veer een extra glas i, zijn ze in goed door W. VAN DER STEEN We hebben allemaal wel eens van de onnavolgbare Wodehouse gehoord en in ettelijke verhalen komt ene James voor, butler des huizes. Helemaal Engels: voorzichtig gereserveerd, begiftigd met een beheerst gevoel voor humor en een deftig aandoende stijl. Is dat dè Engelsman? Neen, de specifieke Engelsman bestaat net zo min als de specifieke Nederlander. Natuurlijk zijn er een aantal algemene kenmerken te ontdekken, maar er zijn nog veel meer onderlinge verschillen te constateren. Dat ondefinieerbare gevoel voor een soort ijzige humor is echter een van de algemeenheden. Hef is een humor die wij vaak flauw noemen, misschien meer omdat wij niet of nauweljjks in staat zijn de fijne nuances er in te ontdekken dan omdat 't werkelijk flauw is. Algemeen is ook het gevoel voor traditie en stijl, ook bij de jongeren. Dat blijkt uit honderden dingen- De Brit gooit niet zo gauw iets weg. Bouwt hij een nieuw huis, dan metselt hij er beslist een paar stenen uit het vorige in mee. Tenslotte komt hef heden voort uit het verleden en die band willen ze bewaren. De Brit is ook niet zo gauw van de kook, behalve misschien wanneer het om de nationale eer gaat of wanneer er een beroep wordt gedaan op zijn vaderlandslievende gevoelens. Nergens ter wereld worden elk jaar zoveel feestelijke herdenkingen gehouden als in Groot-Brittannië en dan is het ook werkelijk feest en is het onmogelijk dat het in het water valt, zoals ons recente Nederlandse „150 jaar Koninkrijk"-feest. Dat verleden is overal in het land te zien in de oude kerken en kastelen. De Britse geschiedenis lééft en is nog steeds een bron van inspiratie voor zeer velen. Een van die zeer specifiek Britse instellingen is de pub. In deze public houses zijn alle soorten alcoholische dranken te koop. Het klasseverschil, maar dan zonder de denigrerende kanten ervan, bestaat, wordt vanzelfsprekend aanvaard en komt o.a. in de pub tot uiting. Dezelfde pub heeft n.l. altijd verschillende ingangen, de goedkope public bar, de wat duurdere saloon bar en de exclusieve ladies bar. De Britse dames gaan niet zonder herengezelschap de pub in; vandaar de speciale gelegenheid voor hen. Veilig en beschut en „gezellig onder elkaar"! De pubs en clubs zijn voor de Engelsen van alle standen de gelegenheden waar ze elkaar ontmoeten en waar gesproken wordt over de voetbalwedstrijden, het cricket en de paardenraces. Wilt u de Brit in zijn dagelijkse doen en laten leren kennen dan moet u zeker ook eens aanleggen in zo'n pub. Een zeer belangrijk deel van 't gemeenschapsleven wordt geleefd in de clubs, die voor de volwassenen vaak hun eigen saloons hebben. Engeland is het land van de clubs; clubs voor jongens en meisjes, mannen en vrouwen, voor bakkers en slagers, voor loodgieters en bankbedienden, voor korporaals en manschappen, voor onderofficieren en officieren, voor journalisten en schrijvers en ze zijn allemaal strikt besloten- Alleen langs de weg van introductie komt u aan de andere zijde van de buitendeur. Wél zal de Brit u dolgraag ontvangen in zijn huis. Hij is beslist gastvrij, mits de bezoeker zich bescheiden gedraagt. Van de „American way of life" houdt hij niet een kennismaking en een vriendschap moet formeel beginnen. Er heersen in het Engelse huis beslist andere gebruiken dan we op het vasteland gewend zijn. Zo spreekt men bij een eerste kennismaking nooit over geldzaken, het beroep, de werkkring of ziektegevallen; wel over het weer, de politiek of de sport. Dat de Britten eilandbewoners zijn is goed te merken,- ze zijn enigszins verdedigend in hun houding, maar daarnaast zijn ze vooral overtuigd van en trots op alles waf Brits is. „British is best". Als ze het over hef vasteland hebben dan spreken ze over „Europe" alsof ze er zelf niet bijhoren. Deze en nog vele andere eigenaardigheden maken een reis naar het Verenigd Koninkrijk en vooral het contact met zijn bewoners tot een plezierig en interessant avontuur. GROOT-BRITTANIE LAND MET VELE GEZICHTEN EN VELE MOGELIJKHEDEN Schotland: een kijkje op Loch Marce in de westers gelegen hooglanden. „Met vakantie naar Engeland? Hoe kom je erbij, dat doet toch niemand. Bij het maken van de vakantieplan nen komt Engeland veelal niet voor. Men gaat naar het zuiden, waarmee dan bedoeld wordt: de Franse of Ita liaanse Rivièra of naar de Costa Bra- va, want dat is tegenwoordig ,,in". Het reisje langs de Rijn of het tripje naar de Ardennen staan ook nog steeds op de toeristische hit-parade. Maar Engeland? Dat wordt geassocieerd met rook, roet en mist, met grote steden en een onbenaderbaar flegma tiek volk Daa-r ga je het beetje va kantie dat je hebt niet aan wagen. Voorzichtig zijn met je veertien of achttien dagen en de meest zekere weg bewandelen: zon, zee, strand en een gelegenheid om 's avonds wat vrolyk feest te vieren. Dat alles kan in En geland niet, denkt men. Waar zijn haar stranden, waar de zon? Waar is Engc- lands toeristische propaganda, die de continentale toeristen in groten getale naar het Noordzee-eiland trekt? En toch, degenen die het avontuur van de oversteek wagen zullen er geen spijt van hebben zij zullen nog eens teruggaan, want ,,good old England" is anders dan andere en beslist anders dan de meesten den ken. Wat wilt u? Naar de stranden of naar de bergen, naar bosrijke streken met rivieren en meren of wilt u een his torische verkenning maken. U hebt het voor het zeggen, want het Verenigd Koninkrijk biedt meer dan één mo gelijkheid. Met zijn prachtige stranden in het zuiden, de midden-Engelse countryside van het Zuidlimburgse ty pe, de berggebieden van Wales, het paradijs van Cornwall, de grandioze meren van Cumberland en de loch's van Schotland. En dit alles is ver rukkelijk gegarneerd met karakteris tieke stadjes, oude kastelen en schil derachtige ruines, die de band met het verleden bewaren, We zullen de grote steden deze keer links laten liggen en we koesteren ons met de hoop dat zakelijke noodzaak ons nog wel eens naar Londen zal voeren. Want Londen zien is het con tact leggen met een wereld die eeu wen omspant. We bewaren het nog even voor later! vakantie-doe-het-zelver liaten we beginnen in het zuiden, aan de Noordzee en vooral aan de Atlantische kust, waar grote en kleine badplaatsjes zich aaneen rijen in een gezellige afwisseling; een afwisseling ook naar koopkracht Hoe ongeloof waardig het misschien ook klinkt: het is er in de zomermaanden meestal mooi weer. Vele Engelse badplaatsen beschikken over flinke campings en soms heel grote caravan-parken, zo dat de vakantie-doe-het-zelver er goed aan zijn trekken kan komen. De zee is er veel minder gevaarlijk dan aan onze kusten, zodat ook zeilers met enige ervaring er naar hartelust en zon der veel gevaar kunnen genieten. We noemen met name 't graafschap Sus sex met de badplaatsen Hastings. Bex- hill-on-Sea, Eastbourne en Brighton en het nabijgelegen eiland Wight waar we onder andere het plaatsje Cowes vinden, het uitgelezen centrum voor de Engelse zeilers. Saksisch koninkrijk East Anglia aan de oostkust van En geland de meeste Engelandvaarders beginnen hier hun verkenning van Groot-Brittannië was vroeger een Saksisch koninkrijk en omvat nu vier graafschappen: Essex, Suffolk, Cam- bridgehire en Norfolk. Dit is de streek waar de beste maal tijden worden bereid. Het is beslist een sprookje dat het Engelse eten slecht is; je moet misschien wel even wennen, maar dat rechtvaardigt niet het vonnis dat veelal over het Engelse eten wordt geveld. Hier ook staan cricket en golf in hoog aanzien. Het is een glooiend gebied met prach tige, eeuwenoude bossen; de streek van Richard Leeuwenhart. In Epping Fo rest en op andere plaatsen leven de herinneringen aan de ridders van King Arthurs tafelronde; hier ook wanen we ons weliswaar met gebruikmaking van enige fantasie in de avonturen van Sir Ivanhoe of Rotherhood. Dit is de grond waar het Engelse koninkrijk werd geboren. tuinen en grasvelden Nergens ter wereld zal men prachtiger tuinen en groenere grasvelden vinden dan hier. De Engelsen zijn verbeten grasmaaiers. „Zolang het gras kort Cornwall: St.-Michaels Mount, die een prachtig uitzicht biedt op land en zee tegelijk. Een van de vele Engelse stadjes, die in het landschap de rustpunten geven. Dit is West Wycombe in Buckinghamshire aan de zuidzijde van de Chiltern Hills. Het is de streek met zeer oude herbergen. Vroeger kwam men er met de postkoets; tegen woordig met de auto of de bus. blijft zal Engeland Engeland blijven", zegt men Tijdens de Tweede Wereld oorlog bewoonde koningin Wilhelmi- na eniige tijd het buitengoed van een hertog en er werd weinig aan het gras gedaan. Toen een Engelsman zich hier over een voorzichtige opmerking per mitteerde antwoordde onze strijd vaardige koningin: Wij hebben nu geen tijd om gras te maaien, zelfs niet om er over te praten. Onze mannen moe ten helpen Nederland weer vrij te maken en onze vrouwen assisteren hen daarbij. Het gras kan wachten". tropische planten De westkust Devon en Cornwall is in elk opzicht bijzonder afwis selend met alle soorten landschappen, voor elck wat wils! Als u besluit om Cornwall te bezoeken vergeet dan niet naar St. -Mkhaelsberg in het uiter ste zuidpuntje van Engeland te gaan. Misschien hebt u nooit 'n prachtiger uitzicht gehad over het land en zee tegelijk. De beste temperatuur die Engeland te bieden heeft is hier te vinden; dit klimaat stelt zelfs tropische planten in staat om er goed te gedijen. Shakespeare In Engelands midden treffen we haar groene hart, het land van Shakespea re. Honderdduizenden, die de littera tuur goed gezind zijn, pelgrimeren jaarlijks naar Stratford-upon-Avon, de geboorteplaats van de fameuze dichter. Ten zuiden van Stratford komen we in het heuvelgebied van de Cotswolds, waar we de mooiste grote en kleine huizen van Engeland vinden gegroe peerd in verrukkelijke stadjes en dor pen. Een land om heerlijk uit te rus ten. naar Schotland Richting Schotland komen we In d graafschappen Cumberland, Westmor land en Lancashire: het mèrendistricl Hier zijn de eeuwenoude jachtgebie den voor vissers en jagers op groot ei klein wild en hier vinden de war. trekkers wat hun hart begeert Zo langzamerhand trekken we d, ?rens van Schotland over: eens de on genaakbare tegenspeler van het En *else koninkrijk; thans een van d irie zuilen waarop Groot-Brittannië i. jebouwd. Schotland met zijn hoog_ ei iaaglanden, met prachtige oude ste den, een vaak onverstaanbare maai lartelijke bevolking, met romantische castelen of de overblijfselen daarvan Ook het lan<* van de legendes en voor velen het land van het „monster van Loch Ness" en voor een beperkt deeJ van de wereldbevolking is het alleen maar Gredna Green, waar het zo vlug en gemakkelijk trouwen is! Cen- i'um van de laaglanden is de herto gelijke stad van de Kunst-met-grote- K. Edinburgh. hooglanden Onbarmhartiger, maar ongetwijfeld spectaculairder zijn de hooglanden, waar ijs en sneeuw de bergtoppen wit kleuren. Daar ook proeven we iets van de eeuwenoude historie met de ingewikkelde clan-vetes van de Schot ten. Iedereen schijnt er „Mac" voor zijn naam te hebben, maar vergist u zich niet: de mannen gaan echt niet elke dag allemaal gerokt door het leven. Misschien wilt u de stap wel eens wagen en maakt 11 uit d« vein Britse mogelijkheden een keus: Engeland, Schotland, Wales. Misschien beschikt u over lange vakanties en hebt u een klein beetje trekkersbloed. Waarom dan niet de oversteek naar Engeland samen met de auto gemaakt om dan het Verenigd Koninkrijk van zuid naar noord te doorkruisen? Het wordt de ervaring van uw leven. Een vriendelijke Engelsman wist ons onlangs nog te vertellen dat het beter is om van zuid naar noord te gaan dan andersom. Zijn argument: hoe ver der je naar het noorden gaat hoe \iiendelijker en toeschietelijker wor den de mensen. Ook dat is bjj de Britten dus anders dan naar men ons wil doen geloven bij ons op het vaste land. „Beneden de Moerdijk" ligt bij hen, volgens onze zegsmant er ver hoven! inlichtingen De British Travel en Holiday Association is het adres bij uitstek om alle inlichtingen te bekomen. Het heeft een Nederlands bijkantoor en wel in Amsterdam: Leidseplein 29, tel. 020-34004. Speciale voorzieningen voor een reis naar Groot-Brittannië zijn niet nodig. U hebt een geldig paspoort nodig en uiteraard zijn er in- en uitvoerbepalingen, die echter uw plezier niet zullen vergallen- Wales: stoer en uitdagend, maar van een ruige schoonheid

de Stem | 1965 | | pagina 19