Korneel Slootmans, verliefd op „zijn" Bergen op Zoom ONZE PUZZEL ZWEMMEN OM SCHELDE-BEKER Pure klas, witte neuzen SCHEIDENDE GEMEENTEARCHIVARIS, Een stad als een huis H 1 1 1 B 1 B B B B 1 1 L B Ui B B r OP 64 VELDEN PE De Kooy heeft handen vol aan gekreukte toestellen „Over w.-Brabant heen" m i PLOTSELING f IO.- Amst DAGLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 JULI 1965 21 1 55 T~ J s fl 9 A0 /A At/ AC A /s fl in 1/ /I 13 iw is Ié is Jc J/ SI JJ 3s J6 y w V/ Vi VJ W W w jy SI S3 ff V fQ So (1/ éi li óv u 3d *4 P W' E p P V1 p n \s/ VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN 'W. J. MUHRING - Siciliaanse windhoos werkt nog na: Hun geheim Duffel Deelnemers (Advertentie) (Van een onzer redacteuren) BERGEN OP ZOOM Korneel Slootmans, gemeente-archivaris van Bergen op Zoom, neemt aan het eind van deze maand afscheid uit zijn functie. Bij die gelegenheid zal hem een uitgave worden aangeboden van het door hem geschre ven boek „Bergen op Zoom, een stad als een huis". Dat hij deze titel heeft gekozen is niet zonder reden: 'n huis veronderstelt gezelligheid, warmte, beschutting, vriendelijkheid. Korneel Slootmans beschouwt Bergen op Zoom als zijn huis, de stad waar hij zich thuis voelt en voor het welzijn waar van hij zo onnoemelijk veel werk heeft verricht. Hij wordt de grootste chauvinist van Bergen genoemd. Als hij dat hoort von ken even zijn ogen en laat hij zich verleiden tot een felle ontkenning. Maar even later krabbelt hij terug: „Als het gaat om het terugwinnen van de historisch vooraanstaande functie van de stad, ja, dan wel, maai* als het gaat om het pousseren van een be krompen visie, het zich op de borst kloppen, omdat we Bergenaren zijn, nee, dan ben ik geen chauvinis. Korneel Slootmans heeft weinig aansporing no dig om los te branden. Om te vertellen, dat zijn familie eigenlijk ook nog im port is, ook al is hij dan zelf op 16 juli 1900 geboren in Bergen op Zoom. Zijn voorouders stammen uit België, Lier en kwamen „pas" rond 1830 naar Ber gen. „Het is eigenlijk gek, dat ik in de historie terecht kwam", vertelt hij. „Op school had ik een uitgesproken wiskun deknobbel. Maar goed, ik kwam toch op de leergangen terecht, waar ik ge schiedenis studeerde. Studeren was in die tijd nog een zaak, die in deze stre ken argwanend werd bekeken. Verder dan Tilburg kwam je niet." Hij haalde de benodigde akte, maar had daarmee nog geen baantje. Zijn leraar ried hem aan in het archiefwezen te duiken. Maar een jongen van twintig jaar voelt zich daardoor niet aangetrokken. Het duur de negen jaar nog, alvorens het wel zo ver kwam. Het hoofd van de afdeling expeditie van de gemeente Bergen op Zoom was tevens belast met de zorg voor het ar chief. De jonge Slootmans stelde zich kandidaat voor de functie van archiva ris! toen deze functionaris zijn werk neerlegde. Maar hem aanvaarden be tekende in die dagen het creëren van een nieuwe functie en ook toen al werd van hogerhand op bezuinigingen aan gedrongen. Geen archivaris dus, wel een plaats ter secretarie, met als spe ciale opdracht de verzorging van het archief. De kersverse archivaris werd onmid dellijk met de neus op de eigentijdse feiten gedrukt. Hij raakte thuis in de problematiek van de dertiger jaren, zoals die voor west-Brabant, gold. De wrakke zolder met een tafel met drie poten werd het centrum van zijn acti viteiten. Want deze man, die zichzelf „ergens een sociaal-bewogen mens" noemt, voelde in zich de behoefte groeien iets te doen aan het wakker schudden van west-Brabant uit de lethargie, die het had bevangen. Alléén in den beginne, maar gaandeweg gesteund door ver wante geesten, werd aan deze veelom vattende taak begonnen. Er moest op vele terreinen worden gevochten. Zo moest er eerst een representatief archief komen. Het kwam er, ook al is het nu pas volledig in gebruik. Net nu de archivaris, die er zo z'n best voor gedaan heeft, vertrekt. Bijzondere interesse had en heeft de archivaris voor de economische ge schiedenis. Telkens weer stootte hij bij zijn vele onderzoekingen op het be lang van de haven en de Oostersehelde voor de economische ontwikkeling van Bergen op Zoom. Het tot volle bloei brengen van die ontwikkeling heeft Korneel Slootmans zich voor ogen ge steld. In de nu achter hem liggende periode heeft Slootmans 278 publicaties het licht doen zien, talloze lezingen en voor drachten gehouden ook voor de radio. Hij deed meer aan public relations dan aan archiefwerk. Het is aan zijn opvol ger om verder te gaan inventariseren. Maar dat betekent niet, dat hij geen aandacht voor zijn archief had. Lang zaamaan gaarde hij veel bijeen: boeken, prenten, schilderijen. Achteraf zegt hij, dat het wellicht .teveel is geweest. Maar alleen in de papieren duiken is fout voor een archivaris, er moet contact zijn met het levende heden. De proble men daar kunnen aanleiding geven zich in het archief naar de redenen waarom te verdiepen. En dat contact met het heden heeft Korneel Slootmans ten nauwste onderhouden. Hij was voor zitter van de VW, organiseerde de stadsfeesten, wat hem al twee jaar voor bereiding kostte en een jaar om over de vermoeienissen heen te komen maak te deel uit van de commissie maatschap pelijke wederopbouw en het adviescol lege van vertrouwensmannen voor het militair gezag, was oprichter en secre taris van de St. Adelbertvereniging, se cretaris van de katholieke leeszaal, sa- V JSC «7 n. HORIZONTAAL 1 Het Romeinse rijk, 3 Frans pers. voor- naamw., 6 kleur, 9 tandeloos zoogdier, 11 karakter, 13 persbureau, 15 beetje, 17 een maal, 18 metaal, 19 gemalen koren, 20 entstof, 23 gelooide huid, 24 heldendicht, 26 verstand, 28 godin van de jacht, 31 inhoudsmaat, 33 deel v.e. schip, 37 grote bijl, 38 muziekterm, 40 voorzetsel, 41 bid' (Lat.), 42 meisjesnaam, 43 vlasbe werking, 44 de jongere (afk.), 45 staaf, 47 soort onderwijs (afk.), 48 reeds, 50 tijd perk, 53 huidopening, 55 deel der wet (afk.), 57 gelijk, 59 vulkaan, 61 vrucht bare plaats, 63 leidsel, 65 herkauwer, 67 brandbaar koord, 70 afmeting, 71 gedeel te, 72 stel, 74 keurkorps, 77 meisjesnaam, 79 zoals de akten getuigen (Lat. afk.), 80 deel van Sumatra, 81 land in Europa, 82 voorzetsel. VERTICAAL 1 Venster, 2 dierengeluid, 3 nobelen, 4 werpstrik, 5 voegwooord, 6 deel v.d. bijbel, 7 rustige, 8 afvoerbuizen, 9 Eng. voorzetsel, 10 zijrivier v.d. Donau, 12 herkauwer, 14 aanzien, 16 pl. in Gelder land, 21 Europeaan, 22 vaas, 25 voedsel, 27 in dat geval, 28 kindergroet 29 per- soonl. voornaamw., 30 bloem. 32 roofdier. 34 Aziatisch schiereiland, 35 bijwoord, 36 rondhout. 39 voorzetsel, 40 meisjesnaam, Korneel Slootmans men met Toine de Groot vormgever van de Bergse Operettevereniging, hij was betrokken bij de tot stand koming van de Maria Ommegang het gemeentelijke tenitoonstelliingscomité, het gemeente museum, secretaris van de uts, van het nieuwe ziekenhuis Lievensberg, op richter van het symfonieorkest Jacob Obrecht en dan natuurlijk is hij in vele functies verbonden geweest aan de stichting Vastenavend. Daarnaast is hij een van de grote voorvechters geweest om het Markiezenhof terug in het be zit van de gemeente te krijgen. Er klinkt enige voldoening in zijn stem, wanneer hij zegt, dat, wanneer je hier een idee oppert, je ook meteen de klos bent. Je kunt nu eenmaal geen informateur zijn, die de wegen wijst en zich dan terugtrekt. Voldoening in derdaad, omdat hij over dit alles te vreden kan zijn. Een tevredenheid, die hem de kracht geeft zonder enige aar zeling al die functies aan anderen over te dragen. „Je moet op tijd weten heen te gaan. Met blijven plakken op je stoel zijn al zoveel fouten gemaakt", zegt hij en het klinkt oprecht. „Vooral hier in Bergen zijn wat dit betreft veel fouten gemaakt. Wie in 1920 op de stoelen zaten, die bleven zitten. Vergeet niet, dat deze mensen in de jaren tevoren uitstekend werk hadden gedaan. Maar ze onder kenden niet het moment om te vertrek ken. Was dat wel gebeurd, dan zou er wellicht veel meer gedaan zijn in Ber gen. Deze groep benam iedereen ech ter de moed iets te doen. Wij jongeren stonden klaar om te beginnen, we wa ren verschrikkelijk idealistisch. Maar daarmee verdien je het brood niet en dus hielden we ons maar rystig. Nee, tegen het afscheid zie ik niet op, ook al zou ik het liefste geruisloos verdwijnen. Zeker nu ik weet, dat de opvolging goed is geregeld." Praten met Korneel Slootmans over Bergen op Zoom is een belevenis. Hij aarzelt niet de zaken bij de naam te noemen, aar zelt ook niet de wegen te wijzen, die men op zou moeten. „Als kind hoorde ik de mannen 's mor gens vroeg op hun klompen door de straat marcheren, 's Avonds heel laat kwamen ze weer terug; ze waren in de suikerbieten bezig geweest. Je hoorde als kleine jongen ook de verhalen van de mannen, die maanden aan een stuk in Duitsland gingen werken. Als ze te rugkeerden stonden vrouwen en kinde ren hen op te wachten en dan ging het hele gezin de stad in om kléren en schoenen te kopen. Anders kon dat niet. En dan vroeg je je af, hoe dat nu kwam. De mensen hier zijn toch blij moedig en vrolijk en niet te lui om te werken. Waarom kon nu juist deze streek niet een groter aandeel in de welvaart hébben? Je voelde, dat we hier toch nog steeds generaliteitsland waren En helaas, heeft men dat niet altijd op tijd gezien. Daardoor kon het gebeuren, dat velen hier wegtrokken. Het jeug dig intellect kon men hier niet vasthouden; deze streel? was een springplank om verder te komen. En de bevolking werd er de dupe van. Misschien was ook wel onze binding met België te groot, België, waarmee we historisch en geestelijk nog steeds sterk verbonden zijn. Ik ben veel de grens over getogen. Ze zagen daar in het begin die kèskop met argwaan ko men. Maar gaandeweg merkten ze, dat er nog andere Nederlanders dan boven- Moerdijkers waren en werd ik geaccep teerd, temeer ook, omdat daar nu een maal meer belangstelling voor de his torische rijkdom bestaat dan hier. Bergen op Zoom zal zich in dit ver leden moeten spiegelen en zich ten doel stellen de vooraanstaande positie uit 'iet verleden weer terug te winnen. Antwerpen en Rotterdam hebben hun strijd gestreden over het hoofd van west-Brabant heen. Het wordt tijd, dat dit gebied ook een woordje mee spreekt. Dat is realiseerbaar, maar alleen wan neer we allemaal de handen ineen slaan. We hebben elkaar nu eenmaal heel hard nodig. We kunnen niet meer op een eilandje leven. We moeten leren inzien, dat wan neer het een ander slecht gaat, het ons ook niet goed gaat. De bevolking is overal toe bereid, maar er zijn goede leiders nodig, die met voorbijzien van kleine gevoeligheden, in staat zijn iets te bereiken. De mogélijkheden moeten geschapen worden om het eigen intel lect een positie te bieden." Het zijn woorden, die juist in deze tijd, met meer dan gewone nadruk worden gesproken en met meer dan gewone aandacht beluisterd moeten worden. Korneel Slootmans is verliefd op zijn stad, zoals hij dat ook is op zijn boek „Jan met de lippen", dat een stuk van zijn leven is geworden. Verliefd, ja maar niet blind voor haar tekortko mingen. Hij heeft open oog voor de be trekkelijkheid van wat men zo snel be langrijk noemt. Ook wat zich zelf be treft. Want als het gesprek beëindigd is, zegt hij bijna verlegen: „Maak het niet te bont, het is toch al erg ge noeg." ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM (Van een onzer verslaggevers) DE KOOY De klap waarmee op 31 oktober van het vorig jaar op het Sici liaanse vliegveld „Fontana Rossa" by Catania een windhoos een hangar ^ver pletterde klinkt nog dagelijks na bij het marineluchtvaarttechnisch bedrijf „De Kooy" even buiten Den Helder. In de werkplaatsen van dit marine-vliegkamp is men namelijk sinds eind mei bezig de schade op te nemen en te herstellen van vier s2a-Tracker onderzeebootbestrijdings vliegtuigen, die door de neerstortende staal- en betonmassa's van de hangar werden getroffen. Een karwei dat er mag zijn. Met vereende krachten door marine en gende uit de ingestorte hangar geborgen en met een kustvaarder naar De Kooy vervoerd kwamen de verfrommelde toe stellen op 21 mei de werkplaats van de marineluchtvaartdienst binnen. Tot op dat moment had de „operatie Catania" 180.000 gulden gekost. De vliegtuigen zelf vertegenwoordigden voor de catastrophe een waarde van 10 miljoen gulden. Een complete vervanging zou dit bedrag aan zienlijk te boven gaan. Van meet af aan is er daarom over gedacht de vier toe stellen zodanig te herstellen, dat zij weer voor de volle 100 procent aan de eisen van luchtvaardigheid zouden voldoen. Na veel voorbereidend onderzoek staat thans yast dat dit t.a.v. drie van de vier toestellen ook zal kunnen. Het vierde toestel is nog een twijfelgeval. Er moet nog worden vastgesteld of herstel van dit vliegtuig economisch verantwoord is. Herstelkosten van het eerste en minst be schadigde toestel raamt men thans op globaal 150.000 gulden, In oktober hoopt men dit toestel weer vlieggereed te heb ben, het tweede enkele maanden later. Het herstel van nummer drie en (eventu eel) nummer vier zal zeker meer gaan kosten. Om de capaciteit van de werk plaatsen niet te overschrijden worden de toestellen niet gelijktijdig maar na elkaar gerepareerd. Met klem wijst kapitein ter zee J. B. van den Berg, directeur van „De Kooy", de gedachten terug als zou het hier gaan om het oplappen van „kreukels". Letterlijk ieder onderdeel van de ma chines wordt gecontroleerd en zo nodig vervangen. „Als wij ergens aan twijfelen volgt er onherroepelijk een afkeuring. Wij zetten hier dan ook als het ware vier nieuwe vliegtuigen in elkaar", aldus ka pitein Van den Berg. De meest kwetsbare electronische en deels ook geheime apparatuur is al kort na de instorting door personeel van de marineluchtvaartdienst gedemonteerd en naar Nederland overgebracht. Begin december van het vorig jaar ging er vervolgens een uitgebreide ploeg vlieg tuigmakers naar Sicilië om de motoren te conserveren en voorzieningen tegen de weersinvloeden aan te brengen. De eigenlijke berging geschiedde april door een 32 man sterlke ploeg van marine en geniepersoneel. (Van onze sportredactie) VLISSINGEN Voor de 22 maal wordt vandaag de Scheldebeker- z wem wedstrijd gehouden. Twintig zwemsters en zwemmers zullen de afstand van Breskens naar Vlis singen (hemelsbreed ongeveer 5 kilometer) door het nog steeds koude water moeten afleggen. De start vindt om circa 11.30 uur plaats aan de Nieuwe Sluis. De fi nish bevindt zich tussen de spring- te Oosterhout. 19 J Huvbrests te Zun- 45 eerbiedwaardige vader (Lat. afk.), 46 onderofficier (afk.), 47 Europeaan, 49 onderricht, 51 zonnegod, 52 bijwoord, 54 onbep. voornaamw., 55 vis, 56 inhouds maat, 58 pl. in Limburg, 60 plant, 62 rep tiel, 63 aarden vuurpotje, 64 familielid, 66 vriend (Fr.), 68 boom, 69 deel v.e. huis, 73 familielid, 75 Chin, maat, 76 voorzetsel, 78 soort onderwijs (afk.), OPLOSSING HORIZONTAAL 1 Kanarie, 6 sperwer, 12 op, 13 don, 15 ada, 16 no, 17 bee, 18 pad 20 eik 22 kol, 24 kalkoen, 27 eng, 29 olijk, 31 losse, 32 kina, 33 em. 34 as, 36 k.o., 37 on, 38 okapi, 39 stolp, 41 snel, 42 riet, 44 stoep, 46 krabt, 48 ik, 50 on, 51 nr, 52 de, 53 node, 55 toorn, 58 isar, 60 gei, 61 karkiet, 63 enk, 64 K.M.A., 66 ten, 67 ren, 69 ut, 71 ode, 73 sie, 74 pi, 75 spreeuw, 76 boomuil. verticaal 1 Koekoek, 2 a.p., 3 ade, 4 roek, 5 in. 7 pa, 8 eden, 9 rai, 10 en, 11 rotgans, 14 laks, 17 blij, 18 plooi, 19 dosis, 21 kei, 23 olm, 25 al, 26 ee, 28 n.n.o., 30 kaketoe, 32 kolibri, 35 salon, 36 koran, 38 ons, 40 pet, 43 ringmus, 45 poort, 46 karin, 47 kerk uil, 49 koe, 52 dan, 54 dik, 55 ta, 56 oker, 57 ne, 59 sen, 61 kade, 62 trio. 65 moe, ,68 eem, 70 t.p., 72 eu, 73 so, 74 pi. De uitslag van Chateauraux toont weer eens aan, hoe wind en massa het vallen van de duiven kan be ïnvloeden. De snelste duif van het hele concours, die van Jan Rustwat te Rotterdam, maakt liefst 1181 me ter per minuut, terwijl de snelste duif in Zeeuws-Vlaanderen, die van U. Kouyzer te Biervliet, het niet verder brengt dan 1142 meter oftewel de 21e prijs. De eerste prijs in Afdeling Zuid komt in de natio nale klassering net niet meer in de eerste tien. Hetgeen de heren Kern De Weerd te Middelharnis en J. Tabak te Lage Zwaluwe niet belet om met de auto's weg te zijn. De kampioen uit Middelharnis wint bovendien een televisie-apparaat, een bandrecorder, een gouden horloge, een hoogtezon, een Zaandlandse klok enz. enz. Na zijn overwinning in het Bonds- concours op Orleans en de 8e natio naal Chateauroux (noord en zuid), pakt hij nu weer de eerste in Middelharnis op Corbeil. Zijn zeven weduwnaars marcheren dit jaar als de Engelse weer licht. Hun geheim: pure klas en witte neuzen en blanke llijve... De internationale klassering van het Nederlandse contingent duiven op Bar celona is in gevaar. Dat komt omdat er bij het stempelen der duiven in Cu- reghem-Centra een Hollandse duif is ont snapt. Een van de controleurs liet hem uit zijn handen glippen en het gat vin de deur stond open. U voelt wel wat die duif dacht: Lossing in Quievrain, sef fens de sokken erin! Controle van alle achthonderd ringnummers om te kunnen vaststellen welke duif het betrof, was wegens het gevorderde uur niet meer mogelijk. Ingeval de duif verdwaalt en niet thuis komt, ofwel door de eigenaar wordt achterhouden om vroeg te kun nen draaien, bepaalt het Sportkomiteit van België, dat declassering moet vol gen. Mr. Van Tuyn die mij erover op belde uit Brussel, vlak nadat het gebeurd was, hoopt en verwacht intussen dat de klepper zal worden aangemeld bij de secretaris van het nationaal concours Jean Dinjens, te Maastricht, telefoon 04400-16296. En dan heb ik hier de uitslag van Chateauroux in de Fond-Union De Ba ronie met 943 duiven: 1 en 6 H. van Oosterbosch, Ulvenhout, 2 Stuit j ens en Ko te Oosterhout. 3 C. van de Corput te Brela, 4 Pietje Lambregts te Breda, 5 Jan van der Horst te Breda, 7 W. Go- rissen te Breda. 8 Gebr. Oomens te Bre da, 9 C. Nooyen te Breda, 10 en 24 A. van Steen te Breda, 11 Dré Antonissen te Ulvenhout, 12 F. van Hooijdonk te Wernhout, 13 H. van Helmond te Made, 14 A Dupont te Made, 15 Avontuur-Pas te Made 16 F. van Steen te Oosterhout, 17 J. Martens te Breda, 18 W. van Gils te Oosterhout, 19 J. Huybregts te Zun- dert, 20 F. van der Linden te Dorst, 21 W. Hoppenbrouwers te Oosterhout, 22 M. Biemans te Oosterhout, 23 M. van Gorp te Breda 25 C. van Dun enz. Hard voorwerp Stultjens en Zonen te Ooster hout. Serie 2 en 3 Jan van der Horst te Breda, vier mee, vier raak. Ik vroeg Jan nog even zijn gedacht en hij hield het met de uitspraak van Vermeulen in Chaam. Op veel koten zei Jan is het van de zomer, met dat slechte weer, een hele pettemakerij. Ook worden er volgens Jan nog te veel kakkerlakken mgekorfd. Ze kunnen geen slag van de pedalen mee en worden seffens uit de wielen gelost Gelukkig beginnen wij nu met de jonge duiven, dat is een onbe schreven blad papier. Het concours op St.-Denis in de Bre dase Bond bracht nog slechts 375 duiven aan start. Het beste is deze vluchten volgend jaar eveneens in de Union te gaan samenspelen. En voor de vitesse- mannen alle weken een vlucht uit Que- vrain! Ik meen dat dit een idee is van de haarfijne De Beer uit Gilze en ik moet zeggen dat hij gelijk heeft. De lief hebbers willen lat nu eenmaal en daar ebben we maar rekening mee te houden. Hier is de uitslag: 1 en 15 John Lutt, alom bekend en beroemd, 2 en 5 J. Hoj- ka, 3 en 6 Arn. Derks, die de laatste we ken ook formidabel in forme is, 4 C. A. vaai Gurp, 7 J. A. Klijs, 8 A. Konings, 9 A. van der Velden en 10 (en 11) P. Vermonde enz. Op het concours van Duffel in de Bre dase Bond vlogen 5032 jonge duiven. Hier heeft zich iets vorgedaan wat ik nooit heb meegemaakt. De Poolse kam pioen Pawel Hojka pakt één m twee met bijna twee minuten los vooruit. Terwijl ze vervolgens iedere tien se conden beginnen te vallen, hoe langer hoe harder. Niet aan te kluiven. Bij gelegen heid kom ik hier gaarne nader op te rug. Dongense Pond op Duffel met 1423 duiven: 1 Jan Teeuwes, 2 f. Verharen, 3 11 14 enz. de grote kampioen Jac. Koe nen, winnaar van het grootste Derby- Orleans concours van alle tijden, hij schijnt er ook dit jaar weer lillek naar te willen doen, 4 C. Verduin, 5 F. van Hoppe, die dit jaar heel Dongen onder tafel gevlogen heeft, 6 J. van Gils, 7 J. van Gooi, 8 J. Suiker, 9 W. de Bont en 10 L. Weterings. Bij de oude duiven wint de watervlugge P. Pijnenburg 1 en 3, opvolger opnieuw Jac. Koenen. Madese Bond op Duffel met 1185 dui ven: 1, 6 en 9 de uitgefigeleerde W. Lui ten, 2 Th. van Vuuren, 3 Jan van Gurp, volgens mijn correspondent laait op maar vroeg wakker, 4 Th. Thijssen, 5 C. B. Stoop, 7 C. Rademakers, 8 G. de Heyde, 10 en 11 Ant. van Meel, 12 Jan de Heyde enz. Oosterhoutse Bond op St. Denis: 1 en 7 B. Caron, 2 G. Ligtvoet, 3 en 9 Dr. van Dongen, 4 M. van Seeters, 5 W, van Gooi, 6 Gebr. Van Tilburg, 8 C. de Leeuw, 10 Gebr. Stoop enz. Idem op Duffel met 2769 duiven!!!: 1 A. Rullens, 2 C. Snoeren, 3 J. van See ters, 4 L. en A. van Tilburg, 5 Ant. Ver hulst, 6 en 10 C. de Leeuw, 7 Gebr. Van Tiel, 8 en 14 C. Hutermans, 9 Jac van Gils, 11 Gebr. Van Dorst. 12 P. Keule- mans, 13 P. Backx, 15 Jac Mathon enz. C.C. Ulvenhout op St. Denis: 1 C. Wij- gaarts, 2 Jan Rops, 3 9 en 10 Jac de Kort, 4 P. van Gils, 5 7 11 H. van de Velden, 8 A. Martens enz. Idem op Duffel: 1 A. Martens, 2 W. van de Putten, 3 W. van Oosterbosch, 4 A. Oomen, 5 A. Jansen, 6 en 8 J. Verheijden, 7 F. van Gils, 9 Jan van Eil, 10 M. Mar tens enz. C.C. Bergen op Zoom op St. Denis. 1 en 7 de grote crack P. M. Buuron, een der grootste die Bergen op Zoom ooit gekend heeft, met onze hartelijke ge lukwensen, 2 Gebr. Denijs, 3 4 6 A. Ver biest, 5 L. Uidewilligen, 8 Jo Goossens, 9 H. Huisman, 10 A. J. Levolger enz. Idem op Neufvilles met de jonge dui ven: 1 J. L. Goossens, 2 en 7 L. Stok, 3 E. Zwaan. 4 P. M. Buuron voornoemd, 5 en 6 Peeters-Aarden, 8 J. Otto, 9 L. Uitdewilligen, 10 J. Gilessen enz. De Luchtbode te Dintéloord op St. De- nis: 1 J. de Zwart, 2 en 7 W. Mouwen, 3 Spaar de Geus, 4 J. de Ron, 5 A. van Wezel, 6 Chr. van der Wegen, 9 Jac. Geilings en 10 Pol Pietjouw enz. De Luchtbode te Loon op Zand op Duf fel met 567 duiven: 16 7 A.Aarts, 2 en 11 K. Aarts, 3 B. van Iersel, 4 H. van de Velden, 5 M. van de Ven, 8 A. Valk, 9 Gebr. Boon, 10 en 14 C. IJpélaar enz. De luchtpost te Langeweg op St. De nis: 19 10 en 11 M. van Oers, 2 en 3 P. Broeders, 4 M. Frijters, 5 A. Verwater, 6 P. van Nispen, 7 A. Kwaaytaal, 8 M. van Tilborgh. Idem met de jonge mannen op Neur- villes: 1 J. van Beek, 2 M. Broeders, 3 J. van Ginneken, 4 Van der Zande, 5 A. Kapitein, 6 A. Paulussen, 7 Ries Roovers, 8 en 10 Th. Juaaytaal, 9 J. van Turn hout, enz. C.C. Terheyden op St. Denis: 1 en 4 de grote kampioen Frits Baardmans, die ze allemaal scheert zonder zeep, 2 P. Loose, 3 B. Damen-Kuys, 5 Fr. van Gils enz. Idem op Duffel: 1 P. van Steenhoven, 2 A. Gommeren, 3 P. van Meel, 4 A. Vermeulen, 5 A. Bastiaansen enz. Concoursbond Zuid-Beveland op Cler- Allemaal goeie, mout met 1026 jonge duiven: 1 K. Franse, toren en een ton, die speciaal voor dit doel in de richting van de Nol le te Vlissingen is uitgelegd. Voor iedere deelnemer is er een jol beschikbaar met mensen die voor het wei en wee van de zwemmer of zwem ster moeten zorgen. Op het Badstrand zal een radio reportage van de wedstryd worden gegeven. De prijsuitreiking vindt om onge veer 16.00 plaats in de Nederlandse Loodsensociëteit aan de Boulevard de Ruyter. De prijzen bestaan uit: le prijs Scheldebeker (wisselprijs), beschikbaar gesteld door de oud-burgemeester van Vlissingen, wijlen de heer C. A. van Woelderen, voor de eerstaankomende. Bovendien krijgt de winnaar -als blijven de prijs een verkleinde uitgave van deze grote beker, beschikbaar gesteld door de 'heer ir. J. H. Mulock-Houwer. Ver der is er nog een wisselschaal, beschik baar gesteld door de oud-voorzitter van de Vlissinigse Reddingsbrigade, wijlen dr. A. Staverman, voor de eerstaanko mende dame. Voorts enkele bekers, een lauwerkrans en verschillende medailles. Iedere deelnemer die de afstand heeft afgelegd krijgt een legpenning. Voor de eerste Zeeuw (Zeeuwse) is bovendien een wisselbeker beschikbaar. In Las Vegas zijn niet alleen speelho len, maar in deze merkwaardige plaats vinden ook regelmatig interessante schaaktoernooien plaats. Zo werd er zeer recentelijk het open kampioenschap van de Verenigde Staten verspeeld, waaraan niet minder dan 142 schakers deelnamen. Alle cracks met uitzondering van Bobby Fischer, die een te hoog startgeld eiste, waren van de partij en na een zeldzaam spannende finish legde Samuel Reschew- ski en Robert Byrne gezamenlijk beslag op 'de titel 1965. Reschewski is kennelijk over zijn in zinking heen, want zijn stijl was weer als van ouds. Bekijkt u maar eens de onderstaande partij, waarin het voorma lige wonderkind zijn grote concurrent Evans in een prachtig strategisch go- vecht van het bord veegt. Vooral het slotoffensief, ingeleid met een schitte rende doorbraak en bekroond met een mataanval, is alleszins opmerkelijk. Wit: S. Reschewski Zwart: L. Evans Gespeeld in de wedstrijd om het open kampioenschap van de Verenigde Sta ten Ï965 te Las Vegas. Grünfeld-indisch I. d2-d4, Pg8-f6 2. c2-c4, g7-g6 3. Pbl-c3, d7 d5 4. Pgl-f3, Lf8-g7 5. Ddl-b3, d5xc4 6. Db3xc4, 0-0 7. e2-e4, Pf6-d7 (Een door Smyslov in de tournooiprac- tijk ingevoerde manoeuvre. Zwart ont wikkelt eerst zijn lichte stukken om pas daarna het witte centrum op de kor rel te nemen) 8. Lcl-e3, Pb8-c6 9. Lfl-e2, Pd7-b6 10. Dc4-c5, Lc8-g4 (Bedreigt pion d4) II. 0-0-0! (De scherpste voortzetting. In de partij Botwinnik-Fischer Warna 1962 volgde 11. Tdl, Dd6 12. h3, Lf3: 13. gf3:, Tfd8 14. d5 en in een matchpartij Petrosjan- Botwinnik om de wereldtitel 1963 volgde 11. d5, Pd7 12. Da3, Lf3: 13. Lf3:, Pd4 14. 0-0-0) 11... Dd8-d6 12. h2-h3, Lg4xf3 13. g2xfS (Sterker dan 13. Lf3: omdat niet alleen de g-üjn voor een koningsaanval geopend wordt, maar wit behoudt zich bovendien de mogelijkheid f3-f4 voor) 13.... Tf8-d8 14. e4-e5, Dd6xc5 15. d4xc5, Pb6-d7 16. f3-f4, e7-e6 17. Le2-f3, Lg7-f8 18. Pc3-a4, Lf8-e7 19. Tdl-d3! (Strategisch zeer fijn! Enerzijds wordt de verdubbeling voorbereid en ander zijds kan wit via Td3-b3 een aanval op b7 inleiden) 19... Kg8-f8 20. Thl-dl, Kf8-e8 21. Td3-b3, Ta8-b8 22. Tb3xb7! (Een grandioos kwaliteitsoffer, dat de zwarte positie volledig insnoert) 22.... Tb8xb7 23. Lf3xc6, Tb7-b8 24. Pa4-c3 (Met de dodelijke dreiging 25. Pb5) 24.... a7-a6 25. Pc3-e4, Le7-h4 26. Pe4- f6+!, Lh4xf6 27. e5xf6, Tb8-b4 28. a2-a3, Tb4-b8 29. b2-b4, Tb8-c8 (Zwart is aan handen en voeten gebon den) 30. Kcl-c2, h7-h5 31. Kc2-c3, Tc8-b8 Stelling na 31.... Tc8-b8 1 M. Breuker (Surae Breda d.) 2 R. van Oosten (Neptunus Amersfoort) 3 G. Udo (De Snippen Ouderkerk a. d. Amstel) 4 B. Volwerk (Luctor et E- mergo Middelburg) 5 H. Bijl (Neptu nus Aalst d.) 6 G. Laemers (S.Z.V Sou burg) 7 K. Weij'land (De Schelde' Ter- neuzen) 8 H. Framtzen (De Ganze Goes) 9 P. Simpson (BLDSA Dundee d.) 10 H. van Hemert (Surea Breda) 11 C. Janssen (Njord Haarlem d.) 12 G. v. d. Bremt (Neptunus Aalst) 13 E. Gray (BLDSA St Al'bans d.) 14 T. Schouten (HVGB Haarlem) 15 P. Hatfield (BLD SA Middlesborough) 16 C. Proctor (BLDSA Halifax) 17 R. Gruppelaar (Njord Haarlem) 18 J. van Scheijndel (SNA 's-Gravenhage) 19 J. Bood (D WR Haarlem) 20 E. Robbrecht (Nep tunus Aalst; DAMES: 1 M. King-mans (Luctor et Emergo Middelburg) 2 I. Stadhouders (Luctor et Emergo Middelburg) HEREN: 1 T. Janssen (EZPC Eist) 2 B. Oo men (Njord Haarlem) 3 L. de Kok (De Krabben Bergen op Zoom) 4 W. van Kruiningen (Luctor et Emergo Middelburg) 5 W. v. d. Steen (SZV Souburg) IN 1964 werd de Scheldebeker gewon nen door J Richards in de tijd van I.03.34.De zilveren wisselschaal kwam in het bezit van miss E. Gray in de tijd van 1.12.33. 2 Gebr. Dommanchet, 3 L. Pauwe, 4 W. Krijnse, 5 Jac. Traas, 6 A. Neve, 7 en 9 M. Pieterse, 8 M. Moerland, 10 W. van der Stel enz. Tot slot enkele vroege meldingen van St.-Vincent international in België: Gustave Guelton te Taintignies 8.54 los vooruit eerste prijs international, Albert Vandecasteele te Herseaux 9.30, 2e prijs, Staf Callens te Wakken (duiverwerzor- ger van Vandenbroucke-De Weerd te Wielsbeke) 10.14, 3e prijs, (met de soort van de „Favori", die vader was van de „Nero". Verdere vroege duiven: Bruno Wael- kens te Waregem 10.42, Maurice Delbar te Ronse 10.42, Maurits Verbeke te Vijve St.-Elooi 10.48, André Vanbruaene te Lauwe 11.07 (geeft Waregem 20 km vlucht) enz De eerste duiven in Luik vallen tussen 11.35 en 12 uur, in Antwer pen pas tegen 13.30. DEN BRUINEN. (Advertentie) EEN HELE DAG naar de DAGELIJKS van 1 juli tot half sept. AFVAART 9 uur WILLEMSPLEIN .Folder op aanvraag INF (Van onze fin an c TILBURG Ve bende economen r ren, dat het einde is. Met waarschuw symptonen, die een het naderende „om ze welvaartsroes o teerd met een alg economisch leven I De conjunctuur, die verzamelnaam van eei mee wy geen weg wet nemers, die eigenlyk n voor de hoogconjuctui conjunctuur, menen v< depressie onvermijdelij enorme werkeloosheid I» onze welvaart of heeft zij een reële K Martin, voorzitter vai „Federal Reserve Boe houdende monetaire ir r enigde Staten, die bel J voering van de monet B onlangs een aantal v J schijnselen waargenoi leken op die, welke jaren dertig voorafginj gedachten van deze merikaanse econoom verkeren aldus Ma: durige groeiperiode w: sel van de prijsinflat; geldhoeveelheid neemt [van de produkten. Dl heeft een tot heden J [genomen. En hieruit cl dat het nu bergafwJ Monetaire economen 1 gemakkelijk geneigd I hechten aan dergelijli zij trekken menigmail door de feiten ogenschl worden geloochenstraf Kenneth Gailbraith i je „The liberal Hour'l leden beter in geslaag] mdng van deze symil dan zijn collega Mart van onheilspellende pil aanjagende toekomstvl er echter wel eens ti een en ander gerealiseel heeft meerdere malei I denis zijn eigen pessiryl tingen gerealiseerd del trole over zijn handel! door ongefundeerde A den. Bovendien is het n*e lijksoortige verschijns zelfde resultaat moet meerdere factoren d bepalen waarvan er v' economische maar e basis hebben. 32. f4-f5 (De inleiding van een prachtig slotoffen* sief. Op 32.... gf5: beslist nu 33. Tgl en na 32.... ef5: volgt 33. Lh6 waarna het do delijke 34 Tel-f niet meer te pareren is) 32.... e6-e5 33. Le3-h6!, Tb8-c8 34. Tdl-d5! en zwart gaf zich gewonnen. Tegen 35. Te5: mat is geen kruid meer gewassen. SCHAAKRAADSEL Onderhoudend, verrassend en toch niet al te moeilijk is de schaakpuzzel in de onderstaande diagramstellmg. Ondanks de ver opgerukte witte vrijpion kan zwart door fijn tegenspel een prachtig eeljjk spel afdwingen. Probeert u er een» achter te komen zonder direct naar de oplossing te kijken. Het loont de moeite „Wil de welvaart de bevolking vertrouw eigen economische tc van het land." Dit zijn de woordei econoom, die de nad psychologische eleme. voornaamste kenmerk lijk aanhoudend verti mogen om een recessi komen voordat er g: aangericht. Ook de h schijnsel dat niet los de instelling van de r en wee van het ecomc De economisch reeds vele voorbeeld gekend waarop een de geldvoorraad dan stroom optrad. Steed hogingen hiervan hej de economische thee dergelijke situaties m goederen waardoor c ging hebben een verhl Voor de goede ganJ we echter een duide' maken tussen een irj gehele economische stj vesten doet schudder storten, en een sluipe bij de prij stijgingen van jaar tot jaar Zwart aan zet en speelt remise! Oplossing. Zwart bereikt als volgt een gelijk spel: 1.... Ka4-b3! 2. Pf6xg8, a5-a4 3. h5- h6, ct4-a3 4. h6-h7, f7-f6+! 5. Pg8xf6, a3-a2 6. h7-h8 D, a2-al D remise Premlele N«d«rlana Nederland Nederland Ned. Ned. 6 Ned. Ned Ned Ned Stan Ned 50/ Ned 54/ Ned. 55/ Ned. 55/ Nederland Ned Groot Ned DolJ Ned. In ver Indië Vip Bank- e B Neo Ge Id 30) 5f Id 25 1 80/ Cultures A'dam Ku HVA MUei tadustrti AJt.U pell Mb t jHoogov c [philips Ge; [Unilever c Dortsche F Dortscbe F Ron Petr Scbeepv hjul. Java-Chin K..L.M t oi K.N.S.M t Stv M« N "Nlevelt Gk v. Ommen

de Stem | 1965 | | pagina 16