Twee jaar geëist tegen Arch-directeur Manifestatie einde zigeunerbedevaart Uitgelaten Rotterdam bejubelde verloofde paar „BANKEN WAREN ZO GEMAKKELIJK Op de hoogte DUET Anti-Duitse gevoelens waarschuwing voor ons VLIEGRAMP EIST 49 DODEN Cabot Lodge verguld met zijn herbenoeming GASTEN BEDOLVEN ONDER BLOEMEN Duits weekblad na verloving: GEEN GAMELAN Misleidend BINNENHOF Verantwoording ISTYLONS Angola- sympathisante te ziek voor de cel Taylor weg om persoonlijke redenen Nederlander verongelukt in Venezuela Paus Paulus naar nomadenkamp Vrijstelling van dienst voor politieagenten DAGLAD DE STEM VAN ZATERBAG 10 JULI 1965 rvrwfawnt. (Van een onzer verslaggevers)^ DEN HAAG De Haagse rechtbank, gepresideerd door mr. VV. C. van Hattem, is vrijdag begonnen met de behandeling van de zaak tegen de 49-jarige directeur van de n.v. Arch te Wassenaar, die te recht moet staan wegens het opmaken van valse huurkoopcontracten, en geknoei in de boekhoudkundige bescheiden. Door toepassing van dubbele financieringen zou hierbjj voor miljoenen onrechtmatig zijn verkregen. Bedrijven, die door de n.v. werden gefinancierd zouden middels een immaginair huurkoopcontract, dat als onderpand diende voor het opnemen van gelden bij de bank, opnieuw van de ham zijn Verdachte, die voor de rechtbank een zeer nerveuze indruk maakte en nu en dan in huilen uitbarstte, zei zich niet bewust te zijn, zich aan een strafbaar feit te hebben schuldig gemaakt. „Bij het verhoor zijn mij woorden in de mond gelegd, die ik van mijzelf niet zou hebben gesproken", aldus verdachte. Hij ontkende beslist zelf enig voordeel van de transacties te hebben gehad. „De banken waren zo ontzettend ge makkelijk", aldus de verdachte. „Zij trokken zich niets van een onderpand aan en financierden alles rustig op de balans. Zij wisten best wat de werke lijkheid was en dat de balans niet deug de en ook dat er contracten dubbel lie pen. Ik werkte twee dagen aan de ba lansen maar was ook twee dagen per week in Duitsland, zodat ik niet alles wist. Dan werd ik'vaak opgebeld of er een contract was, waarop bij de bank geld kon worden verkregen. Meestal zei ik dan „PaPk er maar een van de sta pel." Er lagen hele stapels contracten, meneer de president, waarom zou ik dan contracten gaan vervalsen Er lag wel voor een bedrag van een anderhalf miljoen gulden. Op een keer heeft men aan een bank gevraagd om maar even voor een miljoen te sturen. De boekhou ding was zo enorm slecht, dat ik eind 1963-'64 ontslag heb aangevraagd. De commissarissen beloofden dat het beter zou worden. Niets klopte er." Verdach te barstte hier weer in snikken uit. President: „Maar u gebruikte toch gefingeerde contracten?" Verdachte. ,,Ik beging geen strafbaar feit, dat doe je toch niet als je er geen voordeel van hebt." (Advertentie) Aanvankelijk was verdachte zelfstan dig een financieringsbedrijf begonnen. Dit werd in 1961 omgezet in een n.v. en verdachte werd directeur. De n.v. ging installaties van kapperszaken ont werpen en probeerde daar kopers voor te krijgen onder zaken die vaak niet in staat waren om contant installaties te betalen. Dan zorgde de n.v voor een verkoopcontract. Er werden er slechts weinig door Arch zelf gefinancierd. Het meest gebeurde door banken. Dan wer den contracten aan de banken gecedeerd. Verdachte: „Er werd vaak twintig tot dertig procent boven de waarde aan voorschot gegeven. Maar de mensen moesten dan ook die 20 tot 30 procent meer betalen." De banken berekenden 30-35 procent rente Op deze wijze verkeeg Arch liquide middelen, omdat in 1964 ernstige moei lijkheden bestonden. Wanneer een con tract werd afgelost op op andere wijze te rugkwam, werd daarvan geen kennis ge geven aan de bank. maar kon hetzelfde pand opnieuw beleend worden. Verdachte: .,Het interesseerde de ban ken ook niets. Men dacht waarschijn lijk: Als juliie maar betalen. Op deze wijze werden dezelfde huurkoopcontrac ten opnieuw bij een andere bank of bij dezelfde gecedeerd. Waarom zou ik dat doen, we hadden genoeg blanco contrac ten aldus de verdachte, die dan ook zegt, dat bijv. een zaak in Tilburg, die zou zijn afgelost nog f 12.000,. zou moe- i ten betalen President: „Maar dat staat niet op de balans." Verdachte: „Nee, de derde balans ls ge- f heel verdwenen. nog steeds vertrouwen in hem hebben, zodat wanneer alles achter de rug is, hij gewoon weer door kan gaan. President: „Maar toen wist men ze ker dit nog niet." Verdachte: „Dat wist men wel." Ter sprake wordt gebracht de ver koop van een cafetaria in Rijen, dat voor f 68.000 was verkocht en alvorens te zijn afbetaald een jaar later aan een ander werd verkocht, waarna opnieuw naar een bank gecedeerd werd. Verdachte: „Maar het eerste contract was hier niet helemaal juist. Er was alleen een restwaarde van 40 pet." President: „Maar geen onderpand." Bij het verdere verhoor zegt de ver dachte: „Als ik hier terecht moet staan omdat ik debiteuren-kaarten zou hebben vervalst, dan moeten zeker de lieden te recht staan, die de obligatielening heb ben vervalst...." Nadat in de ochtendzitting tot om streeks half een de rechtbank zich had beziggehouden met het nagaan der fei telijkheden kwam gistermiddag om half twee de officier van justitie mr. dr H. van 't Veer aan het woord voor diens requisitoir. Evenals in de ochtendzitting was ook nu de publieke tribune stampvol met be langstellenden. kennelijk meest personen uit de zakelijke en financiële wereld. De officier constateert, dat nagegaan dient te worden of verdachte zaken deed welke strafrechtelijk niet door de beu gel kunnen. Toen hij in Zundert zijn zaak begon, was de politie in Den Haag al niet zo enthousiast over verdachte. De zaken groeiden snel en in 1958 had hij bijvoorbeeld een lening van een mil joen verwerkt. Steeds meer geld was er nodig. Verdachte hield alles alleen in handen. Hij was door de diverse boek houders, die hij versleet intussen ge waarschuwd dat het niet langer ging. In 1962 begon hij met zijn geknoei. Het werd een fiancieel wanbeheer. Er was zelfs geen administratie omrent aandeelhouders. Hij verleende kredieten over vijf jaar, maar dat geld moest in tussen worden gedekt. Geld werd ook voor andere aankopen besteed voor Arch in België en Duitsland. In 1963 had het bedrijf een ton aan huur tekort ontvangen door wanbetalingen en een jaar later zelfs twee ton. In 1964 was er anderhalf miljoen aan achterstallige betalingen, plus een miljoen liquidatie- schuld. Toen ging verdachte dubbel financieren, Hij speelde compleet „va banque". In het pompeuze Hollywood-achtige gebouw De Drie Eiken" te Wassenaar werden de eenvoudige mensen om de tuin geleid in financiële zin. Met dit alles was B. de centrale fi guur, die groot wilde doen. Hij wist fantasie niet meer van de realiteit te onderscheiden. „Deze man zou zelfs de Nederlandse Bank failliet hebben laten gaan", roept de officier uit. „Alles ge beurde op zijn suggestie, hij wist overal van. De strafmaat moet niet worden afgewogen naar het bedrag dat is ver loren en in de vele viljoenen loopt. De eis luidde daarom 2 jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest. Hierna was het woord aan de raads-. man, mr. E. Korthals Altes, die de dag vaarding op verschillende punten be streed. Uitspraak over veertien dag-en. spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 et. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Dr. Julieta Gandara, die sinds 1959 in een Portugese gevangenis heelt gezeten wegens steun aan een niet-communis- tische organisatie voor autonomie voor Angola, is om gezondheidsredenen vrij gelaten. Zou president Soekarno niet van Griekse muziek houden? On derweg van Parijs naar Djakarta pauzeerde de president in Athene, waar hij om vermaak in Griekse stijl verzocht. Er arriveerde een triodat opgewekte liedjes speel de, maar blijkens de foto vond Soe karno het niet mooi of haalde hij een grapje voor de fotograaf uit? Aan de Nederlandse reacties op de verloving van kroonprinses Beatrix met Claus von Amsberg, lieeft de „Rhei- nische Mercur" 'n artikel gewijd, waar aan we het volgende ontlenen: „Het huwelijk van een monarch is al tijd een staatskwestie van de eerste rang geweest. Dat dit ook tegenwoordig nog zo is, blijkt uit de felle reacties op de verloving va-n de Nederlandse kroonprin ses met de Duitse diplomaat Claus von Amsberg." ,,De Nederlanders hadden voor hun kroonprinses graag een prins-gem a al uit de Noorse koningshuizen gezien. Zij kre gen een Duitser uit de laagste adel stand, die aan het einde van de tweede wereldoorlog nog als „teenager" twee maanden als militair in Italië werd in gezet." „Dat veroorzaakte, vooral onder de oudere generatie, een golf van teleur stellende reacties. Er kwa-men anti- Duitse gevoelens aan het licht, die door pers, radio en televisie nog verscherpt werden. De verloofden hebben onder de ogen van iedereen 'n bijna duivels „hu welijksexamen" moeten afleggen. Dit exces, waarbij de pers het „Diabolus ex machina" wilde spelen, bracht ook TJ laat het nu wel voorkomen alsof de banken meeknoeiden, maar dat is nog de vraag, aldus de president. Verdachte: „Maar men vroeg nauwe lijks of niiet naar een zekerheid". President: „En de verdraaide infor maties?" Als voorbeeld haalt de president aan het niet onvermaarde geval van een Haags poelierbedrijf, dat in financieel opzicht nogal van zich deed spreken. Er was een heel gunstig rapport door een informatiebureau uitgebracht, maar ver dachte schreef aan de bank 'dat betrok kene weinig middelen bezat. Verdachte: „Iedereen bezit wel wat geld. Ik heb een man gekend, die geen cent bezat en die nu een miljoen waard is." President: „Maar hetgeen u schreef is volkomen misleidend." Verdachte, die zich geleidelijk herstelt en feller reageert zegt dat de banken I.nsnSC a igv -wfgt\, I y de ommekeer: het paar „slaagde" en het volk begon het bruidspaar te beju belen... De Nederlandse antipathie tegen een Duitse prins-gemaal voor de kroonprin ses moet in ons land niet worden op gevat als een pauselijke ban voor alle Duitsers. Het is veeleer een waarschu wing aan allen| die geloven, dat de har de D-mark en het „Wirtschaftswunder" de schaduw van Hitler over het Duitse aangezicht al zou hebben weggewist, of dat de vrije tijd van miljoenen Duit sers, die als vakantiegangers niet slecht m Nederland welkom zijn, automatisch met sympathie vergolden zou moeten worden. Gevoelens laten zich niet met geld ko pen en vergeven is niet hetzelfde als vergeten. Integendeel: wie aan de ab solute macht van de Duitse deviezen ge looft, doet als de „Autobahn-nazi's", die vanaf 1934 niet wilden horen van de gruwel, die Hitler was, omdat hij de bouw van autosnelwegen en de Volkswa gen is begonnen. De Nederlandse anti pathieën staan niet alleen: ze bestaan in alle zeventien Europese landen, die Hitier tot nationaal socialistisc'h-teutoni- sche kolonies wilde maken. En ze zul len blijven bestaan, zo-lang de generatie leeft, die Hitiers gewelddaden heeft meegemaakt. In Nederland zal vooral de brutale vernietiging van Rotterdam op de tiende mei 1940 voor altijd een stuk passief beleden Duitse geschiedenis zijn en blij ven. Ook de jonge generatie zal de ver schrikkelijke wonden alleen dan laten helen, wanneer jonge Duitsers op scho len en door him ouders over deze za ken zodanig worden georiënteerd, dat zij zich in het buitenland met de ver eiste takt kunnen bewegen. Grote na ties, die eeuwenlang om de Europese leiding hebben geduelleerd, vergeven el kaar gemakkelijk excessen dan degenen, die altijd, het slachtoffer van neutrali teitschennis en invasies zijn geweest. Het gevoeligst reageren de volkeren, die (zoals Zwitserland en Nederland) vroeger eveneens deel uit maakten van het Heilige (Duitse) Roomse rijk en tot de gedifferentiëerde taalgemeenschap van de „natio Germanica" behoren. Daarmee stoten wij op de kern van het probleem. De kritiek op de Duitsers voedt zich weliswaar het meest met de onvergeten schanddaden van het Derde Rijk, maar zij is ouder. Om een voorbeeld van de niet door Hitler uitgevonden maar aangetroffen grootheidswaanzin te citeren, wordt her innerd aan de beroemde econoom Wer ner Sombart, die in 196i in zijn oor logsboek „Handier und Helden" zei: „Zoals de Duitse vogel, de adelaar, hoog boven alle gedierte van deze aar de zweeft, zo zal de Duitser zich ver heven voelen boven aDe volkeren die hem omgeven en die hij in grenzeloze diepte onder zicih beschouwt. Wij zijn een volk van krijgers. Militarisme is die tot het krijgshaftige gestegen helden geest.... Potsdam en Weimar in de hoog ste bundeling. Faust en Zaratoestra en Beethoevenpartituur in de schuttersput." VANCOUVER (UPI-Reuter-AFP) - Negenenveertig personen zijn omgeko men bij een vliegramp in de Canadese Rocky Montains. Een viermotorige DC 6 B van de Canadian Pacific Airlines stortte, met 43 passagiers en 6 beman ningsleden neer, 250 km ten noorden van Vancouver in het dichtbeboste gebied van de provincie Brits Columbia. Volgens oog getuigen ontplofte het toestel in de lucht. Kort voor het ongeluk had men nog een SOS-sein opgevangen. Het weer was ne velig en het regende. Reddingsploegen hebben 24 lijken geborgen. MARACAIBO (UPI) Een Neder landse olie-technicus, de 27-jarige Gerry Appelman, die werkzaam was voor de Sfcell, is bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Een tweede Nederlan der, C. P. Beunder, werd ernstig ge wond. SAIGON BEVERLY (UPI) De A- mcrikaanse ambassadeur in Zuid-Viet nam, Maxwell Tayler, heeft in Saigon verklaard louter om persoonlijke en niet politieke redenen zijn ontslag: te hebben aangevraagd. Taylor zei, dat hij de ambassadeurs- post had aanvaard voor de duur van een jaarDit jaar is nu verstreken. „Ik betreur mijn komende vertrek ten zeerste", aldus Taylor, „maar de be slissing hiervoor werd een jaar geleden genomen.'' Taylor wilde niet verklaren welke persoonlijke redenen hy voor zijn ont slagaanvrage heeft. Reeds bij Taylor's aanvaarding van de post in Saigon deden berichten de ronde dat hij slechts een jaar zou aan blijven. Een verrassing wordt echter de herbenoeming van Henry Cabot Lodge tot ambassadeur genoemd. Volgens betrouwbare zegslieden heeft Taylor tijdens een bezoek aan de Ver enigde Staten vorige maand president Johnson aan de afspraak herinnerd, waarop Johnson hem verzocht tot sep tember aan te blijven totdat een plaats vervanger was gevonden. Voor zijn huis in Beverly in Massa chusetts heeft Henry Cabot Lodge, ge zegd, dat hij Zuid-Vietnams nieuwe pre mier', vice-luehtmaarschalk Ngoeyen Cao Ky, kent en respecteert en dat hij naar hernieuwde kennismaking uitziet. Lodige deelde mee, dat hij sinds febru ari in voortdurend contact met het Witte Huis had gestaan over de toestand in Vietnam, maar hij wilde niet zijn mening geven op de politiek van het ogenblik of op de betrekkelijke sterkte van de Amerikanen in Vietnam, in ver gelijking met een jaar geileden. Nog maar pas,' zei Lodge, had presi dent Johnson te kennen gegeven dat hij hem weer als ambassadeur in Saigon zou willen benoemen. Hij vond dat „een grote eer" die hij zou proberen waardig te zijn. Cabot Lodige is in Zuid-Vietnam po pulair om zijn aandeel in de val van dictator Ngo Dinh Diem in november 1963, dat hem althans wordt toege schreven Ook stond hij op betere voet met de Vietnamese regeringsleiders dan Taylor, die in het afgelopen jaar onder anderen met ex-premier generaal Ngoe yen Kfaanh in conflict is gekomen. Cabot Lodge is echter verre van be mind bij het katholieke volksdeel van Zuid-Vietnam, dat de val van Diem be treurt. Taylor heeft Cabot Lodge een tele gram gezonden, waarin hij verklaart dat diens terugkeer „zeer welkom" is. Samen met de Amerikaanse minister van defensie, Robert McNamara, zal Lodge volgende week naar Saigon ko men, om daarna weer naar de Verenig de Staten terug te keren. Hij zal pas in augustus als nieuwe ambassadeur naar Saigon komen. Taylor verlaat zijn post eind juli. Zijn plaatsvervanger, U. Alexis Johnson, zal eveneens vertrekken als Cabot Lodge eenmaal zijn post heeft ingenomen. Na de plechtigheid in het Rot terdamse stadhuis werden prinses Beatrix en de heer Claus von Ams berg hartelijk toegejuichd door de Maasstadbewoners, toen ze op een van de balkons verschenen. het het concilie zal vele duizenden „u nemers" meer tellen dan normaal geval is. Op 24, 25 en 26 september na melijk zal in een kamp, enkele kilo meters buiten Rome, de internationale zigeunerbedevaart haar eindpunt vinden in een demonstratieve ontmoeting tussen het naar schatting 5 miljoen mensen tel lende nomadenvolk en de kerken. Spec taculair zowel naar de ene als naar de andere zijde, in zover Paus Paulus VI zich per helikopter naar het kamp zal begeven, mede ter bijwoning van folk loristische demonstraties en het optreden van vele bekende zigeunerartiesten. I Nu al zijn de zigeuners uit alle hoe- 'A.N.P.1 Ambtenaren, die by de ryks- en gemeentepolitie ziin aangesteld en die voor de dienstplicht ziin of worden ingeschreven voor de lichtin gen 1966. 1967 en 1968 (in het algemeen dus zij die geboren zijn in de jaren '46 '47 en '48). kunnen van militaire dienst worden vrijgesteld Dit heeft de minister van Defensie besloten. Op basis van de gegevens die in de komende jaren kunnen worden verkre gen, zal kunnen worden beslist of de re geling tot lichtingen na 1968 zal worden uitgebreid. De vrijstelling wordt aanvan kelijk verleend voor twee jaren en kan, indien de dienstplichtige nog steeds po litieambtenaar is. telkens voor eenzelfde duur worden verlengd. De vrijstelling wordt voor goed verleend op 1 januari van het kalenderjaar, waarin de politie ambtenaar 26 jaar wordt. De minister van Defensie kon tot deze maatregel be sluiten door het beschikbaar komen van grotere aantallen dienstplichtigen dan in voorgaande jaren. Het aantal politieambtenaren, dat van oe vnjstellingsmogelijkheid gebruik zal maken, wordt voor de lichtingen '66 en '67 geraamd op totaal 450 man. (Van een onzer verslaggevers. ROTTERDAM De Maasstad heeft tegen veler verwachting in prinses Bea trix en haar verloofde Claus von Ams berg, gisteren een ontvangst bereid, die het paar niet gemakkelijk zal vergeten. Van half twaalf tot vijf uur eerder op de dag werd in de stad niet. eens noemenswaardig gevlagd hebben de Rotterdammers het verloofde paar met grote hartelijkheid en vriendschap overladen, een in zeer slecht Nederlands en Duits gestencild pamfletje uit te ge ven, ten spijt. De Rotterdammers heb ben zich gisteren groot van hart getoond netgeen zeer veel indruk maakte op Bea trix en hear ouders. Tijdens een ontvangst in het stadhuis wekte Claus von Amsberg zelfs duidelijk de indruk nnfhtol11 ^te* 5^nonder het spontane on hJmVJU ^üsstad ziin prinses en hem bereid heeft. Al direct bij de eerste begroeting aan ftjES1 Van ?e stad door burgemeester 1 homassen, hoofdcommissaris Wolters en de kamerheer van de koningin, mr. Blusse van Oud Alblas, brak de spon - taniteit bij de doorgaans zo koele en zakelijke Rotterdammers los en maak ten de vele honderden enthousiaste mensen een stijve en formele begroetinc totaal onmogelijk. De Rotterdam» auto riteiten kregen nauwelijks de kans of ficieel te doen Het verloofde paar werd door het publiek gderongen naaj de open auto, waarmee het naait de Veer haven zou rijden om zich daar in te schepen voor een rondvaart. Bewijzen van hartelijkheid waren er onderweg te over. Meisjes langs de weg strooiden bloemen over het paar uit en fietsende jongens en meisjes probeer den de stoet bij te houden. In Kroos- wijk werden de prinses en haar ver loofde begroet met een spandoek waar op te lezen stond: „Welkom Beatrix en Klaas in Rotterdam, de stad aan de Maas" en even verder kon het paar le zen: „Veel geluk prinses Glimlach". Ook in de binnenstad stond een enthousiaste menigte langs de weg. Soms kreeg de intocht van Beatrix en Claus iets van een tickertapeparade, zoals astronauten in de Amerikaanse miljoenensteden re gelmatig te beurt valt Kantoren en win kels stroomden leeg. Bij de roei- en zeilvereniging De Maas waar de hoge gasten zich inscheepten voor een rond vaart met de „Stad Rotterdam" was er al een even hartelijke ontvangst waarbij stijfheid en conventie totaal achterwege bleven. Op dat moment dreigde zelfs een chaos. Honderden kin deren met fototoestellen gewapend, doorbraken de afzetting om zich bij de officiële fotografen te voegen en de prinses en haar verloofde van dichtbij te kunnen fotograferen. Het was voor velen zo'n spannend moment, dat de kinderen vergaten af te knippen. Na een succesvolle rondvaart over de Nieuwe Maas, waarbij het geloei van vele scheepsfluiten niet van de lucht was en schepen van de havendienst voor een watersaluut zorgden, kwam de Stad Rotterdam om kwart voor twee in Rot terdam-zuid aan, waar het gezelschap door luid toeterende bootjes werd ver welkomd. Hand in hand verliet het ver loofde paar de „Stad Rotterdam" waar bij prinses Beatrix, nog altijd een en al glimlach, haar verloofde moest meetrek ken. De rijtoer door Zuid vertoonde hetzelfde beeld als die van het stads centrum naar de aanlegplaats van de rondvaartboot. Het publiek roofde de bloemperken langs de route leeg om met die buit het verloofde paar te hul digen. Soms leek het of de stoet over (Van een onzer verslaggevers) iken van west-Europa en daarbuiten op weg naar deze samenkomst waarvan men DEN HAAG. De vierde zitting van mede een vernieuwing van de pastorale zorg verwacht. Tevens echter hoopt men dat door deze spectaculaire samenkomst de pu blieke opinie doorgaans negatief ten opzichte van dit volk meer begrip zal gaan opbrengen voor de precaire sociale en juridische situatie waarin het ver keert, vooral tengevolge van de voort- schrij-dende maatschappelijke ontwikke ling, die langzaam maar zeker aan be roepsnomaden de mogelijkheden van be staan ontneemt. Over enkele van die problemen heeft de Franse tziganoloog, père Barthelemy, samen met pater A. Oremus s.j., een van de zestig Neder landse aalmoezeniers van het katholieke woönwagenwerk op een persconferentie zijn gedachten laten gaan. Pater Oremus legde er de nadruk op, dat duidelijk on derscheid moet worden gemaakt tussen de bijna 20.000 Nederlandse woonwagen, bewoners die eerst een eeuw geleden een zwerversbestaan begonnen en de zi geuners in Nederland die slechts 400 in aantal zijn, verdeeld over 50 gezinnen. Hiet totale volk telt naar schatting vijf miljoen mensen. Père Barthelemy, had de situatie in Nederland bekeken, die al onder de invloed staat van de ko mende wettelijke regeling, waarbij voor zien wordt in zestig regionale kampen elk zeventig tot tachtig families tellend. Een aantal van deze kampen is al klaar; de rest moet binnen tien jaar volgen Deze kampen openen de mogelijkheid om door een intensieve sociale, geestelijke en medisch-hygiënische begeleiding maar vooral ook door onderwijs de afstand tussen de bewoners van de kampen en de gewone maatschappij kleiner te ma ken. „De Nederlandse oplossing heeft in elk geval de verdienste dat ze be staat", zei père Barthelemy, in dit ant woord tegelijkertijd zijn waardering en zijn relativering samenvattend. Hij acht te een psychologische voorbereiding op dit kampleven in betrekkelijke grote om vang van groot belang voor de zigeuner, die hij omschreef als iemand die op de vlucht is. Hij is bang. Hij ontvlucht onze beschaving en ontvlucht de niet-zigeu- ner, maar ook de andere zigeuners bui ten zijn kleine eigen groep. Hij is ook een man van het heden. Verleden noch toekomst zeggen hem niets. De zigeuner ziet niet vooruit, zodat hij ook niet toe komt aan een toekomstvisie voor zijn eigen volk. Pater Oremus dacht in ge neraties voordat de emancipatie via kam pen, ontwikkeling en scholing zou kun nen leiden tot integratie als het daar toe komen moet van dit zeer char mante volk, dat diep religieus is maar afwijzend staat tegenover strakke kerke lijke organisatie, te strakke hiërarchische vormen en structuren en hyperindividua list als hij is ook de nieuwe sociale tendensen binnen de kerk schuwt. Dit alles maakt hem bijzonder gevoelig voor de propaganda, die de sectarische Pinkstergemeente thans intensief onder de zigeuners voert. Pater Oremus meen de dan ooi: dat men tot nu toe niet barmhartig genoeg is geweest voor deze mensen. een tapijt van bloemen ,reed. Bij het stadhuis, eindpunt van de rijtoer 's mid dags en tevens de plaats, waar het ko ninklijk bezoek officieel zou eindigen, leek de auto van het verloofde paar wel een corsowagen. Burgemeester Thomassen die nogal verrast was door het welkom van de Rotterdammers, zei later in de Burger zaal van het stadhuis tot de koninklijke gasten, dat de speech, die hij met zo veel zorg had voorbereid, waardeloos was geworden. „Zij is verbleekt", zo zei hij, „door het welkom van de Rotter dammers, een welkom dat zijn sporen heeft achtergelaten". Daarbij wees hij op de confetti, die nog op de kapsels van koningin en prinses was blijven zitten. Tot de heer von Amsberg zei de bur gemeester, dat de oude Rotterdammers nog pijnlijke herinneringen bewaren aan de oorlog. „U hebt echter gemerkt" zo vervolgde hij, „dat de Rotterdam mers bereid zijn hun blik op de toe komst te richten." Daarna verschenen het verloofde paar en de ouders van de prinses op het balkon van het stadhuis, waar zij een oorverdovende ovatie oogstten van een op het stadhuisplein samengepakte menigte. Direct na de ontvangst op het stadhuis keerden de hoge gasten naar Soestdijk terug. S (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het vraagstuk van de voorlichting rond het koninklijk huis is een zaak, die in het middelpunt van de belangstelling kwam toen Nederland en de hele wereld kennis nam van de „affaire-Irene". Ook de verloving van prinses Beatrix is niet zonder voor- lichtingsperikelen verlopen. Het gerucht dat besloten zou zijn om een speciale voorlichtingsfunctionaris te verbinden aan het hof, berust echter niet op waarheid. Althans hét is in hoge mate voorbarig en onwaarschijnlijk. Want de essentie van de zaak, waar over het hier gaat, houdt ten nauwste verband met de ministeriële verant woordelijkheid over de gedragingen van de koning en de leden van 't koninklijk huis. Daarover heeft het vorige kabi net destijds een advies gevraagd aan twee staatslieden van naam, nl. de mi nister van staat dr. W. Drees en prof. mr. P. J. Oud. Over de ministeriële verantwoordelijk heid van de ministers voor het doen en laten van de koning bestaat geen enkel verschil van mening. In de grond wet ligt vast: de koning is onschend baar. De ministers zijn verantwoorde lijk. Als een minister die verantwoor delijkheid niet langer zou kunnen dra gen, moet hij aftreden. Wanneer het gaat om de leden van het koninklijk huis, ligt het geheel anders, omdat de ministeriële verantwoordelijkheid voor hen niet bestaat. Hier is alleen verantwoorde lijkheid mogelijk, wanneer de konin gin, door de ministers gevraagd zijn invloed in een bepaalde zaak aan te wenden, in gebreke zou blijven. Een tweede moeilijkheid vormt de vraag waar de scheidslijn moet worden getrokken tussen zuiver particuliere aangelegenheden en die zaken, waar voor de ministers verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor de volks vertegenwoordiging. Drees en Oud ge ven daarop het volgende antwoord: „De grens moet daar worden getrok ken, waar de particuliere aangelegen heid geen openbaar belang raakt". Dit heeft weer tot gevolg, dat de verant woordelijkheid verschilt naar de per soon, die het betreft. Voor de kroon prinses geldt die in veel sterkere mate dan voor een dochter des konings, die waarschijnlijk nooit op de troon zal ko men. Dit hele complex van vragen is nog niet door de beide Kamers der Sta- ten-Generaal besproken. Men heeft be sloten hieraan een apart debat te wij den. Dat is natuurlijk juist. Maar lo gisch is het bovendien, dat vóór dit debat geen enkele stap wordt gezet, die juist de ministeriële verantwoorde lijkheid in de kern kan raken. De voor lichting over het koninklijk huis heeft daar onmiddellijk mee te maken. De aanstelling van een voorlichtingsfunc tionaris door de koningin speciaal voor aangelegenheden aan het hof, valt rechtstreeks onder de ministeriële ver antwoordelijkheid. Zijn activiteiten voor een groot deel. Het is nauwe lijks denkbaar, dat een kabinet in deze beslissingen gaat nemen, nu een debat over het gehele vraagstuk op niet te lange termijn kan plaatsvinden.

de Stem | 1965 | | pagina 15