Walcheren Agrarische dagen voor Walcheren Z.-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen Raad Koewacht akkoord met aanleg zwembad koopavond :FILMS: Bosch-Optiek illen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 9 JULI 1965 2 MIDDELBURG Fraai concert Middelburgs Mannenkoor Twee botsingen VLISSINGEN Afscheid schoolhoofd P. A. Bil Dagblad De Stem Firma v. Dronkelaar en Buijze GOES Bliksemactie geslaagd AXEL Installatie van bestuur Het Veer se Meer TERNEUZEN Burgemeester reikte verkeersdiploma's uit Bakkers willen betere bezorging Zuid-Afrika wenst meer intellectuele Nederlanders Burgemeester verset zich tegen raadsbesluit iVISSER-KOOLE Land. rij verenigingen van de N.C.B. Zondag 18 juli bondsconcours te Wanroy Vergadering van kringraad B.B. Z.-Vlaanderen Subsidies Ook Koewachtse kritiek op G.S. Neger op Leger des Heils-postzegel Tony Sijbrands speelt tegen 75 Zeeuwse dammers EXAMENS Over een week in Koudekerke Keuringen HOOG WATER Vandaag Morgen 2 Het avondconcert dat het Middel burgs mannenkoor op het Abdijplein gaf mocht zich in een flinke belangstelling verheugen. Enerzijds zal het wel in de bedoeling hebben gelegen om de vakan tiegangers van een uurtje kunstgenot op niveau te laten genieten; anderzijds was het verheugend, dat ook vele Middel burgers zich op dit Abdijplein lieten zien. Onder leiding van dirigent Jan Kui Ier liet het koor zich in een tiental ,,oude bekenden" horen; korte werkjes, die de koorleden reeds vele malen hebben gezongen en die dus goed er in zitten. Dirigent Kuiler behoefde dan ook slechts met een summiere handeling zijn leden naar zijn hand te zetten. Het Mid delburgs mannenkoor opende deze avond met Tantum Ergo" van da Vittoria waarna men overging op het „Wiege lied" van Johannes Brahms Als tegen stelling hiervan werd vervolgens gezon gen ,,Le Rossignol" van Grétry. Ook de overbekende nummers ,,My old Kentuc ky home" (een negro spiritual) en „Die zwölf Rauber" in een bewerking van Koekelkoren, waarbij de soli op zeer gewaardeerde wijze werd gezongen, be hoorden tot het geliefkoosde repertoire van dit mannenkoor. Het publiek gaf hiervoor veel applaus. F*;t was om drie redenen jammer dat deze mannenzang gestoord werd; In de eerste plaats waren dat de kleine regen buitjes, die somtijds onritmisch op de hoofden van deze zangers neerdaalden en die hen naast een verkorting van het programma ook twee keer op de vlucht deed slaan; ten tweede het carillonspel van de Lange Jan. Hier zou men of het carillon tijdens dit concert moeten af zetten (wat heel gemakkelijk kan) of de dirigent zou terdege op moeten letten, dat zijn stukken niet tijdens het kwar tier spel van deze toren gezongen zouden worden; ten derde er op letten, dat de luidspreker van het Klank en Lichtspel wat op de Abdij betrekking heeft, niet wordt ingeschakeld. Nu werd de zang van ,,My old Kentuc ky home'' vermengd met speelse klanken uit het carrillon, dat op lustige wijze een gedeelte speelde van „Broeder Ja cob". In het slotgedeelte van dit concert door het Middelburgs mannenkoor konden we nog een met veel genoegen) luisteren naar ,,Ei Oechnjem" van Dj es a char en het „Soldatenkoor" van Gounod. Wanneer men bovengenoemde op merkingen even naast zich neerlegt, kunnen we niet anders zeggen, dan dat het in deze Abdij allemaal prachtig klinkt; het publiek luisterde in stilte en mede door de zorg van de politie werd de rust ook niet verstoord door brom fiets lawaai. We tekenen voor meer van dit soort concerten. A. L. Donderdagmorgen om negen uur stop te op de Nieuwe VLissdngseweg nabij Sou burg een personenauto, bestuurd door A. P. M. uit Breskens, om voorrang te verlenen aan het tegemoet komende ver keer, dit i.v.m. een wegopbreking daar ter plaatse. De achter hem rijdende per sonenauto, bestuurd door P. V. C. uit Zuidzande, stopte eveneens. Een derde auto echter, bestuurd door M. L. E. V. uit Poperingen reed bovenop nummer twee, die op zijn beurt weer nummer een ram de. Alle drie wagens liepen ernstige scha de op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Om tien uur donderdagmorgen vond nog een aanrijding plaats op het kruis punt Hoogstraat - Nieuwe Haven - Stads- schuur. Een personenauto, bestuurd door Chr. J. V. uit Dronten, stopte op de Hoogstraat bij genoemd kruispunt om voorrang te verlenen aan een van rechts komende auto, en werd direct daarna van achter aangereden door een bestelwagen, bestuurd door C. S. uit Vlissingen. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. (Van onze correspondent) Tijdens een sfeervolle en druk bezoch te receptie in „Delta" is officieel af scheid genomen van het hoofd van de Frans Naereboutschool, de heer P. A. Bil, die met pensioen gaat. Tien augus tus 1920 begon de heer Bil zijn onder wijzersloopbaan in St.-Maartensdijk. Hij belandde via Nieuwe Tonge in Hein- kenszand, waar hij lang verbleef. Zijn beroep oefende hij vanaf 1936 tot heden uit in Vlissingen waar hij vanaf 1944 de functie hoofd van de Frans Naere boutschool vervulde. De receptie was zeer ongedwongen en gezellig en werd opgeluisterd met muziek en korte schets jes door de leerlingen. Naast de vele cadeaus aangeboden o.a. een prachtige verrekijker, een sigarettendoos en boe- Dagblad vooi Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefooD 6252, GOES Exploitatie inspectie Zeeland L. K. M. DE JONG tel. 2377 Hulst Eerste redacteur voor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur vooi West-Zeeuwsch-Vlaanderen J. PETIT, v. Ostadestraat 41, Oostburg tel. 01170-2991 Rayonheheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland 0,18 oer mm 1 mm Ingezonden mededelingen 21/, mm gewone advertenties Bij contract aanzienl'jke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder t L— elke regel meer 0,25. Als één regel gelde;- 23 letters en/of leestekens Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. kebonnen Vele sprekers traden voor het voetlicht, onder wie de heer J. Smits voorzitter van de Vereniging Volkson derwijs, die de heer Bil dank bracht voor het vele werk verricht voor het openbaar onderwijs in Vlissingen. De heer P. Oosterling sprak namens de hoofden der scholen en memoreerde de prettige samenwerking gedurende de 18 jaren dat de scheidende heer Bil voor zitter is van de hoofdenvergadering, waarvoor hij heel veel goed werk heeft verricht. Namens het personeel van de school getuigde de heer J. L. Heerebout van de prettige samenwerking en de goede teamgeest op school. Hij sprak er zijn bevreemding over uit, dat deze huldi- gingsbijeehkomst door de oudercommis sie moest worden georganiseerd, omdat de gemeente als werkgever niet bereid was dit te doen. Wel verheugde het hem dat de jubilaris daar tevoren door B en W was toegesproken en dat hem daarbij een cadeau onder couvert is aangebo den. Hopelijk opent dit nieuwe pers pectieven voor toekomstige jubilaris sen. Dat de jubilaris altijd het belang van de vakvereniging heeft ingezien blijkt wel uit het feit dat hij al lid is zolang de vereniging bestaat. De heer A. J. Koene overhandigde namens de Neder landse Onderwijzersvereniging een at tentie en stelde zich daarna voor als opvolger van de heer Bil. Heel veel belangstellenden woonden de receptie bij en wensten de heer Bil toe dat hij nog lang van zijn pensioen mag genieten, welverdiend na zijn respec tabele staat van dienst. (Advertentie) Tentoongesteld in de mooiste toonkamer van Zeeland Bij aankoop van 500, reiskosten voor 2 personen vergoed ZUIDZANDE TEL. 01170—2161 TERNEUZEN: ZUIDLANDSTR. TEL. 01150—3529 De bliksemactie vairi het Jeugd Rode Kruis en de oecumenische jongeren- hulpdienst was er op gericht goederen te verzamelen voor de onderontwikkelde gebieden. De actie is uitstekend geslaagd. Vele scholen en verenigingen hebben hun me dewerking gegeven. In totaal werden 15 grote dozen gevuld, waaronder 6 dozen met speelgoed, 66 was. en 55 schrijf sels. Verder kwamen er nog grötè hoe veelheden toiletzeep, washandjes en schrijfbenodigdheden binnen. Hansweert Gymnastiekdemonstratie Voorafge gaan door de drumband van Schelde- galm zijn de jeugdige leden van de jubilerende gymnastiekvereniging Sport- lust naar het r.k. bejaardentehuis Ma- riaoord getrokken. Daar werd op het grote gazon naast de bejaardenwoninkjes aan de zijde van de kapel een gymnastiekdemonstratie gegeven die niet alleen de inwoners van het bejaardentehuis trok, doch ook vele belangstellenden van daarbuiten. (Advertentie) Beiaardconcert Zaterdagmiddag van drie tot vier uur zal de heer P. Brakman concerteren op de beiaard in de toren van het stadhuis. Op het programma staan werkjes veelal volksliedjes van F. Couperin, R. Schumann, A. van Ooik. B. J. Franssen en J. van Hoof. Biervliet Zwemdiploma's Door de official van de K.N.Z.B., de heer C. Wagenaar uit Vlissingen, werden in het zwembad van het recreatiecentrum De Braak man, zwemexamens afgenomen. Aan alle 37 ingeschreven kandidaten kon het diploma worden uitgereikt Clinge MIDDELBURG Woensdag 14 juli zal in de Statenzaal te Middelburg de eer ste openbare vergadering van het alge meen bestuur van Het Veerse Meer wor den gehouden. Tijdens deze vergadering zal mr. J. van Aartsen, Commissaris van de Koningin in Zeeland, het alge meen bestuur van Het Veerse Meer of ficieel installeren. Voorts zullen drie le den worden aangewezen, die samen met de voorzitter en onder-voorzitter het da gelijks bestuur van de gemeenschappe lijke regeling zullen vormen. Bovendien zal een tijdelijk secretaris-penning meester worden benoemd. Na afloop van de vergadering zal ir. M. de Vink, directeur van de provin ciale planologische dienst en voorzitter van de technische adviescommissie van Het Veerse Meer. een inleiding houden over de ontwikkelingsmogelijkheden van het Veerse Meergebied. Bejaardenreis Het Clingse Feestco mité heeft de organisatie op zich geno men voor de jaarlijkse reis van de be jaarden van het kerkdorp Clinge en Ka- pellebrug. Op zaterdag 31 juli a.s. zul len de bejaarden een bezoek brengen aan Brussel en Waterloo, 's Avonds zul len ze door de fanfare' Weldoen door Vermaak door het dorp worden ge leid, waarna in de zaal St.-Cecilia een maaltijd wordt aangeboden. St.-Jansteen Pupillen voetbaltoernooi Door de voetbalvereniging Steen wordt zondag een voetbaltoernooi voor pupillen geor ganiseerd. Deelnemende verenigingen zijn in groep A: Steen 1, Axel, Koewacht, Hon- tenisse 2 en HW '24 2 en groep B: Steen 2, HW '24 1, Hontenisse 1, Clinge en SDO. De winnaar zal in het bezit komen van de Vylainwisselbeker. Koewacht Zonder stroom Op de Provinciale- weg in de buurtschap Het Zand is gis termorgen een personenauto, die werd bestuurd door F. v.d. B. uit Hulst, ge slipt en tegen een langs de weg staande elektriciteitspaal gereden. Van der B. kwam door de klap buiten de wagen te recht; hij liep geen verwondingen op. De auto werd vrij ernstig beschadigd. De lichtmast knapte af. Een gedeelte van Het Zand moest het zodoende enige tijd zonder stroom stellen. Diploma-uitreiking In zaal De Schep per alhier had de diploma-uitreiking plaats van het gehouden verkeersexa- men voor kinderen die dit jaar de la gere school verlaten. Dit geschiedde door burgemeester Dierick, in het bijzijn van het bestuur van de plaatselijke af deling van het Verbond voor Veilig Ver keer en de ouders der kinderen. Aan 22 kinderen van Koewacht en 8 van Overslag werd het diploma uitgereikt. Hierna had nog een verkeersquiz plaats onder de gediplomeerden, waarvoor zeer veel interesse bestond. Frontale botsing In de Pr. Hen drikstraat alhier had een frontale bot sing plaats tussen twee vrachtauto's. Het was de vrachtwagen met aanhan ger van de firma Verlinde uit Sinaai (B) die een stilstaande groetttekar pas seerde juist op het moment dat een andere vrachtwagen van de firma Moor uit Hulst hein tegemoet kwam. Door dat de bestuurder van de firma Moor nog probeerde te remmen begon zijn auto te slippen. Aldus kwam hij frontaal op de andere terecht. Een persoon die met zijn fiets juist van een erf kwam, kon nog juist door de heg springen en is zodoende het gevaar ontsprongen. Beide chauffeurs liepen geen letsel op. De materiële schade, vooral aan de auto van firma Moor, was zeer groot. Philippine Schonen der riolering In deze ge meente, als eerste in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen is de firma Matihijnsen, ge vestigd te Oosterhout en Antwerpen, begonnen met het schonen der riole ring, hetgeen op sommige punten hoog nodig bleek- Vanaf een straatkolk wordt een slang d.m.v. waterdruk in de riool buizen gedreven, welke achterwaarts modder en vuil in de straatkolk spuit. Hier staat een kolkenzuiger om alles in een ommezien op te zuigen. Naar gelang de toestand van de riolering kan ongeveer 700 a 1000 m per dag worden schoongemaakt. Sluis Zwemwedstrijden Zaterdagmiddag 17 juli organiseert de zwemvereniging Het Vrije wedstrijden voor de school gaande jeugd. Behalve in de individuele nummers kunnen de scholieren deelne men aan schoolestafettes, waarvoor zowel voor de jongens als voor de meis jes wisselbekers beschikbaar zijn. Stoppeldijk Kermisviering Zaterdag, zondag en maandag a.s. wordt de jaarlijkse kermis gehouden. Er is deze keer grote belang stelling voor de kermis van de zijde der exploitanten van vermakelijkheden. In de verschillende gelegenheden zal er dansen zijn. Het kermiscomité is van zins nog enkele festiviteiten te organiseren, die zich dan zullen afspelen op maandag 11 jul. Op het programma zullen wellicht volksspelen voor de kinderen en een ster- rit worden geplaatst. Burgemeester mr. H. Rijpstra heeft op de lagere scholen de diploma's uit gereikt aan hen, die het jeugdverkeers- examen met succ«s hebben afgelegd. Van de meer dan 300 deelnemers en deelneemsters uit Terneuzen en Sluiskil moesten er slechts negen worden afge wezen, terwijl 11 leerlingen met lof slaagden, waarvan twee met het maxi maal aantal te behalen punten. Deze laatste twee, Annelies de Brouwer van de r.-k. St.-Antoniusschool te Sluiskil en Sebastiaan Hofman van de r.-k. jon gensschool St.-Willebrordus te Terneu zen, ontvingen naast het traditionele speldje voor de met lof geslaagden ook nog een boekenbom van de vereniging voor veilig verkeer Terneuzen en om streken, onder wier auspiciën de exa mens waren gehouden. Bij het uitreiken van de diploma's drukte de burgemeester alle kinderen op het hart de kennis van het verkeer ook na het verlaten van de school goed te blijven onderhouden. Hij wenste al len een prettige vakantie. De hakkers beraden zich momenteel in samenwerking met de heer A. Cor- stanje, rijksconsulent voor het midden- en kleinbedrijf in Zeeland, over de mo gelijkheid te komen tot sanering van de broodbezorging. Er is dienaangaande reeds een verga dering gehouden, waaraan vele bakkers deelnamen en waarbij naar uiteenzetting van de rijksconsulent reeds afspraken zijn gemaakt De Nederlandse bakke rijstichting heeft zich, evenals dit des tijds ook in Middelburg en Goes heeft plaatsgevonden, bereid verklaard de voorbereidende werkzaamheden te ver richten. Het ligt in de bedoeling na de vakantie met de vrouwenorganisaties en andere verenigingen, die de belangen van de consumenten behartigen, overleg te ple gen over deze nieuwe methode van be zorging. Waterlandkerkje Brand door bliksem Tijdens een kort maar hevig onweer in de nacht van woensdag op donderdag sloeg de blik sem in in de timmermanswerkplaats van de heer Hermans te Waterlandkerk je. De brandweer was spoedig ter plaat se. De grotendeels uit hout opgetrokken loods kon niet meer worden gered Ook het huis van de eigenaar liep gevaar. De brandweer wist hier echter met schuimblusapparaten enger te voorko men en de schade bleef beperkt tot ge sprongen ruiten en schade aan kozijnen en voordeur. De verzekering dekt de schade. Bejaarden op reis Op vrijdag 9 juli zullen die bejaarden van deze ge meente hun jaarlijkse trip maken. Dit maal staat een bezoek aan Rotterdam op het programma- Hier zal o.a een bezoek aan de dierentuin en de havens worden gebracht. Daarna wordt voor een warme maaltijd gezorgd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor Zuid-Afrika is het van de grootste betekenis als er jaarlijks enige honderden of zelfs dui zenden beoefenaars van de geesteswe tenschappen uit Nederland zouden ko- Aldus het Zuidafrikaanse dagblad „Die Transvaler." Het wordt betreurd dat Nederland, „het land dat verantwoordelijk is voor de stichting van de blanke volksplant aan de zuidpunt van Afrika" een te geringe bijdrage levert tot de immigratie in Zuid-Afrika. Het blad meent dat in 1970 de Nederlandse arbeidsmarkt voor de beroepen, die op de geesteswetenschap pen zijn gebaseerd, verzadigd zijn. Van deze toestand moet Zuid-Afrika gebruik makefn, want daar is een groot tekort aan mensen in de intellectuele beroe pen, zoals leerkrachten en docenten aan de universiteiten, aldus ,,Die Transvaler" (Advertentie) **9u* (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Maandagmorgen zal de kringraad in de A-kring Zeeland C (Zeeuwsch-Vlaanderen) vergaderen in de raadszaal van het stadhuis te Terneuzen. Op de agenda staat o.m. een voorstel tot de beëindiging van het gebruik van de oude commandopost te Oostburg. Deze is vervangen door een nieuwe bunker, die onlangs gereed is gekomen. Een ander voorstel betreft de overdracht van de inventaris van de oude bunker aan de ge meente Oostburg voor de symbolische som van f 1.De oude post is eigendom van de gemeente Oostburg die denkt er een dankbaar gebruik van te kunnen maken in tijden van ramp en oorflog. Tijdens deze vergadering zal ook de begroting voor het jaar 1966 worden vast gesteld, evenals een wijziging van de be begroting 1964 en een wijziging van de begroting over 1965. Andere voorstellen tenslotte betreffen wijzigingen van de sa larisschalen per 1 januari en 1 juli van dit jaar, het doen va neen uitkering-in eens aan het personeel van de Z.-Vlaam- se B.B. en de verhoging van het verze kerde bedrag bij de Fraude-risico Onder linge van Gemeenten van f 10.000 tot f 25.000.—. WANROY Op zondag 18 juli wordt te Wanroy op de terreinen bij het re creatieoord ,,De Bergen" het jaarlijkse bondsconcours van de bond van lande lijke rij verenigingen van de N.C.B. ge houden. De organisatie van dit 22e bonds- feest is in handen van de plaatselijke rij vereniging „Onze Gezel." Sinds geruime tijd zijn de heren P. Dobbelsteen uit Mariaheide en J. van Dieren uit Tilburg, respectievelijk voor zitter en programmaleider van de bond, druk in de weer om dit jaarlijkse eve nement voor ruiters en amazones te doen slagen. Diverse instellingen hebben positief gereageerd op een verzoek van het bondsbestuur om een der te verrijden rubrieken te adopteren. De samenwer king tussen stamboek en landelijke rui ters kwam wederom tot uiting door het beschikbaar stellen van de ereprijzen voor de vier te verrijden tuigpaardnum- mers door de V.L.N.-afdeling Noord- Brabant-Zeeland. De K.R.O. heeft ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum drie prachtige bekers beschikbaar ge steld. Zij zullen worden uitgereikt door „tante Hannie." Het bondsconcours zal mede worden opgeluisterd door shows van de jeugd drumband „De Stefaantjes" uit Nijme gen en van de ponyclub ,,De Paarden vriend jes" uit Best. 'Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT. De raad is in prin cipe akkoord gegaan met een voorstel van b. en w. tot het aanleggen van een plastic zwembad door de fa. Lucas Pe- sie te Amersfoort en daarvoor een kre diet van ongeveer f 160.000 beschikbaar te stellen. De raad bleek ook geen be zwaar te hebben tegen de uitgave van een bedrag van f 10.000.per jaar voor de exploitatie van het zwembad. De goedkeuring voor de aanleg van het zwembad (naast het sportveld) in de voorgestelde vorm is er nog niet, maar men verwacht dat die spoedig af zal komen. Het genoemde voorstel ontlokte de raad een korte discussie. De bestuurlijke gemoederen laaiden eerst wat hoger op, toen de vroede vaderen en mevr. E. Vermandel-de Block moesten beslissen over verschillende subsidieverzoeken. Men beschikte goedkeurend op een ver zoek van het sportcomité, de subsidie van 150 tot 400 te verhogen i.v.m. het nadelig saldo, dat het comité heeft geboekt bij de organisatie van de prof- koers op Hemelvaartsdag. B. en w. had den voorgesteld het subsidieverzoek af te wijzen, „omdat het comité nog geld in kas heeft", zoals de voorzitter, burge meester G.C.E.M. Dierick, zei. Echter, ook de beide wethouders, de heren R. Janssens en A. Ysebaert, ble ken geporteerd voor verhoging van de subsidie voor het sportcomité. Burge meester Dierick neemt deze gang van za- ken niet. „Ik ga tegen het raadsbesluit in beroep. Als de wethouders tegen hun eigen voorstel stemmen, kan ik niet be sturen", liet hij weten. Het Reizend Zeeuws Volkstoneel kreeg een subsidie van 100 als bij drage in de kosten, verbonden aan de deelname door het gezelschap aan het internationaal a/mateurtoneelfes- tival, dat begin september in Monaco zal worden gehouden. De raad be paalde voorts, dat de gemeente ga rant zal staan tot een maximum van 5000 bij de aanschaf van nieuwe uniformen door de fanfare Eendracht Maakt Macht en verleende subsidies aan de stichting Katholieke Levens school in Zeeuwsch-Vlaanderen, de Fruitteeltvakschool te Philippine, de fokvereniging Koewacht en het die- (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Ook de raad van Koewacht is ietwat vertoornd op G.S., die er de gemeentebesturen onlangs per brief van op de hoogte hebben gesteld een advies inzake de gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen aan de mi nister van Binnenlandse Zaken te hebben gestuurd zonder de ge meenten informaties over de inhoud van het advies te verstrekken. Het advies stond wel in extenso afge drukt in „de pers". „Het is niet gespeeld zoals het eigenlek hoort", bleek de mening van de voorzitter, burgemeester G. C. E. M. Dierick. De heer A. de Coninck betoogde, dat de democra tie geweld is aangedaan en de heer H. van Damme stelde voor, G.S. te vragen de inhoud van het advies bekend te maken. Waartoe werd besloten. renasyl te Terneuzen 10 op voor stel van het vrouwelijk raadslid). Er bleek geen subsidie weggelegd voor het bestuur van de onlangs te Axel gehor ZLM-tentoonstelling. De raad besloot ook tot verkoop van grond in het uitbreidingsplan aan de n.v. PZEM, die daar een transformatorhuis wil bouwen. Er werd een definitief be sluit genomen tot onteigening van de onbewoonbaar verklaarde woning van de heer J.W. Mangnus. Het huis zal moeten verdwijnen i.v.m. de realisering van het uitbreidingsplan. Het gemeen tebestuur zal trachten de inspectie voor de volksgezondheid te interesseren voor het „afschuwelijk stinkend" toilet in de r.-k. lagere jongensschool. Het schoolbe stuur schijnt niet bereid de nodige ver beteringen in het toilet te treffen. LONDEN (UPI) De Britse poste rijen zullen in augustus een frankeer zegel uitgeven waarop voor het eerst in hun geschiedenis een niet-blanke staat afgebeeld. Het is een negersoldaat van het Leger des Heils tussen twee blanke collega's. De zegel, die het internationale karak ter van het Leger des Heils op zijn eeuw feest verzinnebeeldt, heeft een waarde van 2 shilling-sicpence. Op een tweede van 2 shilling-sixpence. Op een tweede heilslegerzegel van threepence staan le den van een heilslegerband. GRIJPSKERKE In het kader van de jubileumviering; van de Provinciale Zeeuwse Dambond zal op 4 september de 15-jarige jeugdkampioen van Neder land een simultaanwedstrijd spelen te gen een aantal Zeeuwse dammeis. De door de jubileumcommissie daartoe ge dane uitnodiging is door Tony S|j- brands aanvaard. H|j heeft te kennen gegeven het te willen opnemen tegen niet minder dan 75 spelers. Dit is voor een simultaanwedstrijd een bijzonder groot aantal. Aan deze simultaanwedstrijden kun nen alle Zeeuwse dammers deelnemen ongeacht of ze lid van een damclub zijn. De wedstrijd is vooral bedoeld voor jeugdspelers. Op dezelfde dag zullen ook wedstrijden voor 4-tallen worden gespeeld. Hieraan zal worden deelgenomen door kwartet ten uit Aagtekerke. Lammerenburg, Sint Laurens, DOS (Bergen op Zoom), Vlissingen, Souburg, 's-Gravenpolder en Kapelle elk met één viertal en de vér enigingen Goes en Middelburg elk met 2 viertallen. Uit België komen er viertallen uit Luik, Brussel en Antwerpen. Bekende spelers als Oscar. Verpoest, Verleene, Slaby en Vaessen zullen acte de pré- senee gaven. Uit Nederland komen verder viertal len uit Kerkrade (met F. Okrogelnik, nr 3 in het kampioenschap van Neder land) en Dordrecht. Hoogstwaarschijn lijk zal ook de tweede speler van Ne derland met een viertal komen, n.l. ir. G. E. van Dijk uit Bennekom. Enkele andere uitnodigingen zijn nog onder weg. (Van een onzer verslaggevers) KOUDEKERKE Vrijdag 16 en zaterdag 17 juli zullen voor de der tiende keer de agrarische dagen van Walcheren worden gehouden. Het tweedaagse evenement, waar voor grote belangstelling uit de gehele provincie wordt verwacht, bestaat uit fokveekeuringen, met daaromheen een uitgebreide voor lichting op o.m. agrarisch-sociaal gebied. BIOSCOPEN: VLISSINGEN, Alhambra VLISSINGEN, Luxor GOES, Grand MIDDELBURG, City MIDDELBURG, Electro OOSTBURG, Ledel Theater TERNEUZEN, Luxor Theater AXEL, Het Centrum TITEL: Goldfinger Ook commando's kennen angst Goldfinger Gisteren, vandaag, morgen Inspecteur Gorella slaat er op los Sergeants 3 Internationaal Hotel Hercules tegen de Moloch INHOUD: James Bond verijdelt een plan om het Amerikaanse goud in Fort Knox radio actief te besmetten. Oorlogsschets van Franse legionaires en parachutisten. Zie: Vlissingen, Aiihambra Drie korte films waarin resp. een volks vrouw door voortgezet moederschap uit de gevangenis tracht te blijven; een vrouw door haar egoïsme haar vriend afslaat en een call-girl het hoofd van een priesterstudent op hol brengt. Een sabotage-complot, dat de aanleg van een spoorlijn door Afrika wil ver ijdelen, wordt na vele avonturen aan de justitie overgeleverd. Drie Amerikaanse sergeanten overwin nen na de nodige verwikkelingen een oprukkende indianenstam. Een gezelschap van z.g. V.I.P.'s wordt gedwongen 24 uur in een hotel van een vliegveld te blijven. De talrijke moeilijk heden waarmee zij in hun leven te kam pen hebben worden hier opgelost. Prins Glaucers strijdt als Hercules te gen een wrede heerseres. WAARDERING Film heeft amusementswaarde door het vlotte tempo waarin de gebeurtenissen ziah afspelen. Spanning wordt in deze film op goede manier gaande gehouden. In zijn soort steekt de film boven de middenmoot uit. Zie: Vlissingen, Alhambra Het geheel komt boven het oppervlak kige amusement uit, mede door de ac- teerkwaliteiten van de hoofdrolspelers. Het verhaal is tamelijk ingewikkeld. De judo-gevechten krijgen een groot aan deel in de ontwikkeling van het verhaal. Ietwat komische western. Stijgt niet bo ven de middelmaat, maar wel aardig om te zien. Operette-achtige film. Een typische ac- teursfilm, waarin de prestatie der ster ren de meeste aandacht opeisen. Onwaarschijnlijk bombastisch verhaal. Voor de „Hercules-fans" matig amuse ment. Het uitgebreide programma vermeldt bovendien tal van attractieve demonstra ties en wedstrijden. De oorspronkelijke rundveekeuringen waaruit de Walchérse dagen zijn gegroeid, blijven het voor. naamste bestanddeel vormen. Dit jaar zullen ruim 200 dieren een indruk ge> ven van de goed ontwikkelde rundvee stapel op het eiland. Keuringen zijn er verder van trekpaarden, varkens, scha. pen en geiten. De schapenteelt maakt in Zeeland mo menteel een grote tijd door. De provin cie staat vierde op de nationale ranglijst. Het schaap van vleesproducerende kwa liteit wordt in bedrijfsverband gehouden, reden waarom in Zeeland in tien jaar tijd het aantal kudden is gedaald van 112 tot 10. In Koudekerke komen eveneens melksehapen naar de keuring. Deze soort wordt ook nog in de omgeving van Leeu warden gefokt. Na de officiële opening door burge meester J. Dregmans vermeldt het pro gramma voor vrijdagmorgen selectiekeu ringen voor rundvee, trekpaarden, scha pen en fokvarkens. In de middaguren volgen de kampioenskeuringen en de de monstraties. Attractief zijn vooral de voorstelling van tuigpaarden en twee- en vierspannen trekpaarden. Tevens is er een voetbalwedstrijd tussen een team van de landbouwvoorlichtingsdienst en van de streek ver beteringscommissie. Op zaterdag komt vooral het wedstrijd evenement naar voren. Er zijn o.m. dres- suurproeven voor achttallen en indivi- duelen in drie klassen om het provin ciale kampioenschap. De winnaars wor den afgevaardigd naar het nationaal kam- pioenstoernooi, dat in september in Amersfoort wordt georganiseerd. Voor de springruiters staat ook een Zeeuwse titel op het spel. In de grote ring kan verder nog worden genoten van het spel Bonanza, waarin de jeugd op Shetland- pony's een wild-west-verhaal zal uitbeel den. Verder zijn er nog demonstraties door de leuke New Forest Boys. In de grote tentoonstellingsruimte zijn stands ingericht door o.m. de streekver- beteringscommissie Walcheren, de huis houdelijke voorlichtingsdienst, de rijks- landbouwvoorlichtingsdienst, de vereni ging voor bedrijfsvoorlichting en de rijksvoorlichtingsdiensten voor tuinbouw, veeteelt en zuiveL WAGENINGEn Aan de Landbouw hogeschool in Wageningen zijn geslaagd voor het propaedeutische examen: A. P. M. Bastiaansen (Prinsenbeek), P. L. M. Berende (Rijsbergen), J. A. M. de Bont (Oud-Heusden), C. Th. Bre- kelmans (Tilburg), Ch. J. M. Bulks (Oosterhout), J. N. J. Buijs (Heusden), L. C. Davidse (Sint Laurens) (met lof), mej. W. M. Dekkers (Tilburg), M. de Jager (Nieuwdorp), J. E. M. Lint (Ber gen op Zoom), J. J. de Vlieger (Drei- schor). J. Pieterse (Goes), mej. C. S. M. Suy (Kruimingen) Morgen, zaterdag 10 juli. Hansweert 021 12,52 uur. Terneuzen 12.27 en 00.00 uur. Vlissingen 11.59 en 00.00 uur We- mieidteuge 1.00 en 13.42 uur. TERNEUZEN Luxor 20 uur Internationaal hotel, 14 j. LAMSWAARDE Alon. Claessens 15 uur Bekerschieting VLISSINGEN Luxor 20 uur Ook commando's kennen angst, 14 j. Alhambra 20 uur Goldfinger, 18 j. MIDDELBURG City 20 uur Gisteren, vandaag, mor gen, 18 j. Electro 19.30 uur Inspecteur Gorilla slaat er op los, 14 j. GOES Grand 20 uur Goldfinger, 18 j. HANSWEERT Dorpsplein 19.30 uur Gymnastiekde monstratie HULST De Graanbeurs 15 uur Amusements muziek KAPELLEBRUG C. de Kind Schieting AXEL Het Centrum 20 uur Hercules tegen de Moloch, 14 j KOEWACHT V. J. Thijs 15 uur Kermissohieting WOLPHAARTSDIJK J. F. Ossewaarde 14 uur Schieting staande wip ZANDBERG P. Leeraert 15 uur Jubileumschieting OOSTBURG Ledel 20 uur Sergeants 3, 14 j. STOPPELDIJK Jo Vernimmen 15 uur Bekerschieting GRAAUW De Friezen Schieting VLISSINGEN Alhambra 19 en 21 uur Goldfinger, 18 Luxor 19 en 21 uur Ook commando's kennen angst, 14 i. MIDDELBURG City 20 uur Gisteren, vandaag, mor gen, 18 j.. Electro 19 en 21.15 uur Inspecteur Go rilla slaat er op los, 14 j. GOES Grand 19 en 21 uur Goldfinger, 18 i- BIERVLIET De Vriendschap 19.30 uur Dansen

de Stem | 1965 | | pagina 2