REORGANISATIE DRINGEND NODIG NAVO - speelbal van nationale sentimenten - verkeert in crisis Europees leger nog wel een utopie..... Wenen exposeert Oostenrijks verset tegen het nasi-regime Hittegolf in Italië .geen leven meer Turry Terneuzen SLECHTS ENKELE DAGEN GLAS- EN OVERGORDIJNEN VLOERBEDEKKING-L1NOLEUM enz. enz. Om de macht Kwalijk sprookje Voorzichtigheid Zelfstandig Deel-eenheid Th. Wechgelaar J. van Kalmthout Weer werkkamp in Baarland Nosemrel Den Bosch Justitie clement tegenover negen jonge verdachten afwezig geen spreekuur J Noordstraat 58-60 - Telefoon 20 91 (01150) voor een huis met een glimlach DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 JULI 1965 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. In de vijftien aangesloten landen gelooft iedereen nog in de NAVO. Maar daarnaast is iedereen het de laatste tijd ook met iedereen oneens over de politieke en militaire betekenis van deze organisatie. Zo openlijk als bij de EEG is het nog niet gebleken, maar binnen de NAVO heerst in feite een evengrote zo niet een grotere crisis als binnen de EEG. En bij beide organisaties schijnt de oplossing al even moeilijk gevon- den te kunnen worden. Daarbij speelt in de NAVO het militaire element nog een grote rol, die een compromis des te moeilijker maakt. De vijftien landen van de NAVO zijn het over één principiële kwestie gelukkig nog altijd volledig eens: niemand van de vijftien kan zich in de foekomst als nationale eenheid alleen verdedigen tegen een mogelijke aan valler. Ook Frankrijk staat op dit standpunt, al zaaien allerlei uitlatingen en dreige menten van president De Gaulle hier over nogal eens twijfel. Maar in het telkens weer terugkerend geheime be raad tussen de vijftien ar ngeslotenen blijkt ook het Frankrijk van De Gaulle nog steeds dit principe te huldigen. Het principe althans zolang het gaat om het optreden van een vijand, om een oorlogs dreiging dus. Wanneer een wezenlijke oorlogsdrei ging op het Europese vasteland zou ont staan, zou de grote crisis binnen de; NAVO op staande voet verdwenen zijn. Deze opvatting delen militaire en poli tieke deskundigen ook in Frankrijk. Misschien is dit wel de reden, waar om de crisissfeer in de NAVO zoveel mogelijk binnenskamers gehouden wordt, al is zij de laatste tijd duidelijk waar neembaar. Het gaat in deze organisatie name lijk om politieke en om militaire pro blemen, waarover men het niet altijd meer eens is Het gaat om de organisa tie van de NAVO in het algemeen, maar ook om de politieke consul a ties er om de militaire commando's, vooral om het militair oppercommando. Het gaat er bovendien om, of de verdediging van Europa een eigen Europese zaak of een Atlantische kwestie is. Generaal De Gaulle huldigt het standpunt, dat dit een Europese zaak zonder meer is en dat Amerika ervan kan afblijven. Hij bedoelt daarmee te zeggen dat in dit geval Frankrijk wel de leiding van deze Europese verdediging op zich zal ne men. Politiek heeft hij diverse landen de laatste tijd al onder druk gezet voor al met het angstbeeld, dat Amerika zijn troepen binnen niet al te langP tijd uit Europa zal terugtrekken. Niet voor niets duiken ieder moment berichten van dien aard op en niet voor niets laat de West- duitse regering dp, Amerikaanse autori teiten keer op keer verklaren, dat Ame rika er niet aan denkt zijn Europese partner militair los te laten. Amerika kan zich dit niet eens per mitteren De V.S. zijn niet meer zoals vroeger 'n bijna onneembare vesting ge worden voor andere wereldmachten. De Amerikaan weet, dat honderden lange afstandsraketten vanuit Rusland binnen enkele uren een ruïne kunnen maken van de meeste Amerikaanse centra. Hij weet bovendien, daj. hij een bondgenoot van de vrijheid verliest, wanneer hij West-Europa militair aan zijn lot over laat. Amerikaanse autoriteiten hebben wei eens gezegd, dat de Amerikaanse rege ring onvoorwaardelijk zou kiezen vóór West-Europa. De Franse manipulaties kunnen alleen maar ten doel heb ben deze posities te verzwakken, maar ook om Amerika's macht en mankracht in W .-Europa te minimaliseren. Hoewel de Franse generaal als militair dit even goed weet als welke militaire strateeg ook. Het is een heel kwalijk sprookje wat hy alsmaar blijft rondvertellen. Ook binnen de NAVO gaat het nu een maal om de macht. Het gaat om de vraag wie het tenslotte voor het zeggen krijgt of krijgen, wie politiek het be slissende woord zal of zullen spreken en wie het laatste definitieve commando moet of moeten geven. Politiek gaat het er om of iedere bondgenoot van de vijf tien aangesloten NAVO-landen zijn part ners onverwijld en ongeremd moet in lichten over het hoe en waarom van zijn politieke stappen met andere landen (ook met landen, die buiten de NAVO-sfeer vallen) of hij vooraf zijn partners moet inlichten of raadplegen, of hij toestem ming voor bepaalde stappen van zijn bondgenoten moet hebben (bijvoorbeeld bij Amerika's ingrijpen in Santo Domin go, het conflict Griekenland-Turkije, de Engelse belangenstrijd in het Midden- Oosten enz, enz.). Feit is, dat het pol sen en inlichten van elkaar in de NAVO een uitermate moeilijke zaak gebleken is. Niet voor niets hebben de veertien bondgenoten Amerika onlangs bij het Dominicaanse conflict gebrek aan res pect voor zijn NAVO-partners verweten, omdat hij pas met inlichtingen kwam, toen het conflict al uitgebroken was. Men moet namelijk niet vergeten, dat ieder regionaal of lokaal conflict zich onverwacht snel kan uitbreiden tot een internationale botsing met alle gevolgen van dien voor eventuele partners. Daarnaast echter moet men bedenken, dat sommige grote machten nolens vo- lens wel eens voorzichtig moeten zijn met het consulteren of voorlichten van hun partners. Vooral als enkele van de ze partners bij tijd en wijle lelijke hia ten slaan in het bondgenootschap. Wat bijvoorbeeld heeft Amerika eraan zijn bondgenoot Frankrijk via de NAVO vooraf in te lichten over zijn voorgeno men stappen in Santo Domingo als hij weet, dat ditzelfde Frankrijk druk be zig is latijns-Amerika los te weke* uit de Amerikaanse invloed. En wat zou Engeland bereiken als zij De Gaulle pre cies vertelt, wat hii in het Midden-Oos ten al of niet van plan is, wanneer het Gemenebest op de hoogte is van Frank- rijks pogingen bilaterale vriendschappen te sluiten met diverse landen in het oosten En dit met het oog op eigen machtsuitbreiding en -invloed. De poli tieke stippellijnen, die in het NAVO- gebouw aan de Porte Dauphin^ te Pa rijs ineenvloeien, zijn dikwijls uiterma te moeilijk te ontwarren voor iedere bondgenoot afzonderlijk. Dat een land als Frankrijk dit niet plezierig vindt en dat een rijk als het Gemenebest met Engeland aan het hoofd dikwijls meer denkt aan het Midden-Oosten, dan aan het vasteland van Europa, wie zal dit deze landen kwalijk kunnen riemen. Maar ook deze landen hebben destijds geko zen voor een samengaan in de NAVO met West-Europa en Amerika. Willen ze dit niet meer, laten ze dan openlijk zeg gen waarom niet. Dit is juist het dua lisme: men zou misschien wel weg wil len, maar men kan eenvoudig niet meer. Noch West-Duitsland, noch Enge land, noch Frankrijk (om maar niet te spreken van de zogenaamde kleine lan den waaronder Nederland) zijn mach ten van wereldbetekenis. Zij kunnen het dch bovendien niet permitteren alleen te blijven staan tegenover een tweede wereldmacht, die Rusland heet, ook al dooit het noe steeds zij het wat min der in de koude oorlog. Het is een gegeven feit, waarmee ge neraal De Gaulle zelf ook terdege reke ning houdt. Zijn politiek is een zuiver nationaal spel, gebaseerd op de patriot ten, die de Fransen nu eenmaal zijn en blijven. Ook hij moet aan zijn eigen positie als president denken, waarby zyn Napoleontische gedachten het hem dikwijls heel moeilijk maken. Militair liggen de problemen al even moeilijk, misschien zijn zé zelfs nog in- gewikkeldêr. Op eén gegeven ogenblik (twintig jaar geleden) zijn vijftien lan den bij elkaar gekomen, maar politiek en militair bleven ze zelfstandig. In mi litaire zin betekent dit, dat zij allen hun eigen staven, hun eigen planning en stra tegie, hun eigen inlichtingen- en veilig heidsdienst en hun eigen troepenmacht behielden. Een deel van de troepenmacht staat de NAVO tei beschikking, een deel van de planning komt ook terecht bij het permanent militair comité en de standing group in Washington, maar de landen blijven zelfstandig. Het perma nent militaire comité en de standing group krijgen, zoals sommige militaire autoriteiten dit uitgedrukt hebben, al leen de gegevens die de landen zelf militair gezien kwijtwillen. De NAVO heeft geen eigen zelfstandige planners, geen eigen inlichtingendienst, wel een eigen verdedigingsgrondslag. Zij kan in oorlogsgevaar beschikken over een deel van de troepen uit de vijftien landen met veelal ieder hun eigen bewapening en over de gecoördineerde militaire plannen, mechanisatie e.d. Feit is, dat de vijand met conventio nele wapens niet lang tegen te houden is. Daarom staan de NAVO ook atoom strijdmiddelen ter beschikking. En juist daarin ligt het militair-politiek conflict van dit ogenblik binnen de NAVO. Want wie geeft het beslissende woord voor het gebruik van deze kernwapens? A- merika, het militair comité, de NAVO- raad in Parijs? Nederlandse militaire deskundigen hebben onlangs verstandige woorden o- ver deze moeilijke kwestie gesproken, toen zij zeiden, dat het hier niet gaat om de volledige atoomstrijdmacht, maar om de zogenaamde deel-eenheden. Het gebruik van een volledige atoomkracht moet tenslotte voorbehouder blijven aan één beslissende stem, die wel tot het allerlaatste ogenblik en tot de allerlaat ste seconde zal wachten, voor hij de vernietiging over de wereld zal afroe pen. Het gaat hier, zeggen deze Neder landse militaire autoriteiten, om een beperkter gebruik van nucleaire wapens, daar waar een doorbraak dreigt, omdat conventionele strijdkrachten het niet meer kunnen houden. Voor deze deel- eenheden moet zo snel mogelijk een op lossing gevonden worden, vooral omdat daarbij de rol van de regionale comman danten van het grootste gewicht kan zijn. Een log lichaam als de NAVO-raad kan daarin moeilijk een beslissende stem hebben. Ook niet het permanente mili taire comité, maar wel een klein comi té met het ten nauwste bij bepaalde ope raties betrokken militair commando. Het blijft een uitermate moeilijke kwestie, vooral ook omdat de strijd krachten in Europa nog lang niet ge- Goes De Stichting Internationale Werkkampen zal, evenals vorig jaar, een werkkamp in Baarland houden. Werk- objéct zal opnieuw zijn de ruïne van het oude kasteeltje „De Hellenburg". Het werkkamp zal worden gehouden van 17 juli tot en met 7 augustus. Er zullen 25 jongeren aan deelnemen. mtegreerd zijn. Dit geldt eveneens voor de gemengde Polarisvloot, voor een At. lantische nucleaire macht en andere multilaterale pogingen. Het is dan ook geen wonder, dat de laatste tijd, ook in Nederland, stemmen opgaan voor het oprichten van een Europees leger, in gevoegd in het Atlantische geheel van de NAVO-strijdkrachten. Maar zolang praktisch ieder land van de vijftien bondgenoten nog steeds soe verein is in deze organisatie zal een dergelijk leger er wel niet komer» en zullen ook de M.L.F. of ahdere multi laterale eenheden in vredestijd weinig kans krijgen. Men blijft ook in de NAVO bevreesd voor een te grote macht van de enkeling. DEN BOSCH Woensdagmorgen heb ben respectievelijk de kinderrechter en de politierechter de negen jongelui berecht die in de wek na 20 juni door de Bos sche politie zyn gearresteerd wegens hun actieve deelname aan de nozemrelletjes, die zich in dat weekend in de Bossche binnenstad hebben voorgedaan. Behalve voor een enkele 15-jarige jon gen, bij wie het onderhavige geval slechts de druppel was, die de emmer deed over lopen en aan wie door de kinderrechter zes maanden tuchthuisstraf werd opge legd, is de justitie bijzonder clement ge weest. De straffen kwamen doorgaan hierop neer dat de jongens direct naar huis konden of nog slechts enkele dager gevangenisstraf hebben te ondergaan, zii het dat nog een voorwaardelijke gevan genisstraf van enkele weken gedurende twee jaar als een zwaard van Damocles boven hun hoofd blijft hangen. De justitie heeft bij de bepaling van haar standpunt rekening gehouden met het feit, dat de klap van de arrestatie niet alleen bij deze jongens zelf maar ook bij de overige leden van de beide benden die relletjes hebben veroorzaakt bijzonder hard is aangekomen. Vanaf het ogenblik van de arrestaties was de rust in de stad volkomen hersteld en hebben de beide groepen zelfs vrede gesloten en dat met een Amerikaanse fuif bezegeld. Daarnaast heeft de justitie ook in aan merking genomen dat, met alle respect voor het nauwgezette speurwerk van de Bossche politie, het in gevallen als deze vrijwel ondoenlijk is om alle schuldigen voor de rechter te brengen. Men acht het daarom onrechtvaardig om deze jongens nog zwaarder te straffen, terwijl er nog evenzeer schuldigen vrij rondlopen. De drie jongens die voor de politie rechter terechtstonden maakten allen een bijzonder bedeesde en timide indruk Twee van hen waren Ambonezen uit het woonoord te Vught. Zij hadden aan de officier van justitie bekend, dat zij met kettingen e.d. geslagen hadden, doch thans ontkenden zij dit. De officier van justitie, mr. Lamers drukte hen op het hart om tegen hun vrienden te zeggen dat bij een eventuele herhaling bijzonder hard zou worden gestraft. ie dis jiicfuciii uciitic", w uy juugcieii dctji ucciiifuieii. - (Van onze correspondent) facetten van de wereldoorlog in zijn ven omdat zij het verzet onder de (Van onze correspondent) WENEN In de Oostenrijkse staats drukkerij is een tentoonstelling georga niseerd betrekking hebbende op het ver zet in Oostenrijk tegen het nationaal- socialistisch regime, dat er van maart 1938 tot mei 1945 heerste. Hét is goed. dat men eindelijk het woord gelaten heeft aan de archieven en de documenten. De waarheid is, als het recht, ondeelbaar en wordt niet be paald door hetgeen men als waarheid zou wensen en dus ook zo voorstelt, maar door de feiten. Terzake van de weerstand in Oosten rijk zijn de meningen nogal verdeeld geweest. Er is een voorstelling van za ken. dat die weerstand maar zeer pover zou zijn geweest en dat dit ook moest voortvloeien uit de start van het natio naal -socialistische regime in Oosten rijk, de overweldigende ontvangst van Hitler in Wenen op maandag 14 maart 1938. Daartegenover stelt een ander deel der publieke opinie, dat deze ontvangst in Wenen indertijd voor het grootste deel maakwerk is geweest, niet de opinie van het Oostenrijkse volk, in Wenen noch elders vertolkte en ook niet be palend is geweest voor de verdere hou ding onder de „Anschluss". Het zal aan de historici zijn de wereld dit facet zowel als van zoveel andere facetten van de wereldoorlog in zijn werkelijke betekenis te tonen, wat bij het klimmen der jaren en het vorderen van het wetenschappelijk onderzoek leidt tot de ervaring dat vele meningen van het eerste uur grondig herzien moe ten worden. De tentoonstelling in de staatsdruk kerij geeft een doorsnee van het verzet onder alle lagen der bevolking en onder alle richtingen en politieke overtuigin gen. Er is een afdeling waarin het ver zet van de katholieke Kerk wordt ge documenteerd, een afdeling waar het communistisch verzet geïdentificeerd wordt, waar het christen-democratische en socialistische verzet wordt uitge beeld. In totaal een aangrijpende en verrassende documentatie. Er zijn realistische uitbeeldingen van gebeurtenissen in die tijd, die nu ruim twintig jaren later de waarnemer nog met ontzetting slaan. Daar is de indrukwekkende illustratie van het proces tegen een oude, grijze dame, een inwoonster van Vorarlberg, Karoline Redler, die omdat ze Hitler in het openbaar als atheïst uit religieuze overtuiging had afgezworen na een ma caber proces ter dood veroordeeld werd en in het openbaar onthoofd. Men ziet er illustraties van het proces tegen de houtvester Caldonazzi in Tirol, die toen de valbijl reeds neersuisde riep: „Voor Christus, onze Koning!" Andere foto's tonen weer de afbeeldingen van twee boeren uit het Burgenland, vader en zoon Wurm, die onder de valbijl stier- (Van onze correspondent Jan Dijkgraaf) ROME In Rome hebben we nu al bijna tien dagen een hittegolf van rond de 38 graden Celsius (in de schaduw alstu blieft). De radio meldde zo juist dat ze in Palermo de 41 hebben gehaald en een paar dagen geleden was het op het strand van het Lido van Venetië maar eventjes 56, terwijl de temperatuur van he zand hoe zouden ze die opnemen? - 59 graden bedroeg, een temperatuur die zelfs door de zolen van skischoenen moet heenbranden, lijkt mij. De vraag is maar hoe men in dergelijke tempe raturen nu eigenlijk het beste leeft. Welnu, men leeft helemaal niet. men wordt langzaam en overgevoelig en dus nogal kribbig, voortgeleefd zonder dat daar nog een spoor van vrije wil of overtuiging aan te pas komt. Iedereen staat onmenselijk vroeg op. waarna de vrouwen hun eeuwige dagelijkse inko pen doen op de markt en in de winkels, waar de stemming al in de vroegte een „puinhoop" is. (Ik had bijna geschreven-: beneden nulpunt, maar dan zoudt ook u merken dat ik door de hitte ben bevan gen). De mannen gaan naar hun werk, on geacht waaruit dat ook mag bestaan en aangenomen dat ze niet staken. Thuis worden rond zeven alle vensters en lui ken zorgvuldig gesloten om met de hitte het daglicht buiten te sluiten, (licht is gelijk aan hitte). Men steekt derhalve de lampen aan, als de elektriciteit al thans niet in staking is. In dit laatste geval is de ijskast uiteraard waarde loos en bederft alles binnen enkele uren. En dus meteen de hele boel op het vuur, aangenomen dat er geen gasstaking is. Maar de laatste gasstaking is al weer twee maanden .geleden. Voorts gaat men zichzelf en/of zijn nylonnetje wassen. Maar zuinig met wa ter, als ik u bidden mag, nee, nee, geen staking, maar hm de toevoer is 's zomers enigszins schaars en als uw reservoir eenmaal leeg is kan het vele, vele gloeiend-hete uren duren voor de een of andere kraan zelfs maar geluid maakt. Zo is de middag gekomen. Asfalt, straatstenen, paleisgevels, marme ren trappen, alles is wit-gloeiend. Dat flauwe grapje met eieren-bakken- op-straat, daar zijn wij hier allang over heen. Ik ken mensen, die nog eergiste ren een halve kip op hun (marmeren) vensterbank legden, deze af en toe om keerden en met wat olie overgoten en het moet heerlijk zijn geweest. „Alleen de eeuwige en ongetrouwde schoonzus ter vond hem „iets teveel geschroeid" Maar enfin. Het is nu dus tegen twee uur en de mannenbroeders komen thuis. De toe stand van hun boordjes, overhemden, haren, gezichten en handen beschrijf ik niet. En nog veel minder hun toe stand van uitputting en geprikkeldheid. (Verreweg de meeste gezinsmoorden hebben plaats tussen juist twee en zes uur 's middags, maar basta). Er wordt dan eerst op onverantwoordelijke wijze met het koude water geknoeid en dan verzamelen de gezinnen zich rond de dis. En het zonderlinge is, d^t die Romeinen ondanks zo'n hitte een onbe grensde eetlust hebben. Het eerste lichtpunt van de dag is nu in zicht, maar dat is dagelijks een moor dende teleurstelling: de veelbesproken siësta. Denk niet, dat ook maar één meps, hoe volgegeten en moe ook en lichtelijk naakt boven op zijn bed lig. gend, een oog dicht doet. Hij doet niet anders dan met een handdoek -wer ken Maar dan nadert eindelijk de avond. Kijk, dan is er geen weldenkend mens meer in zijn benauwend-heet apparte. ment (dat vanmiddag toch nog ergens koel leek). Iedereen op straat en naar de piazza's en de terrasjes. En alle kin- deren mee: van de baby van enkele maanden tot die categorie van even bo- ven de tien. Nou maar zitten en weinig zeggen Laat die kinderen maar lawaai ma ken. Men bestelt witte wijn met abrikozen. Men schenkt de glazen (mo del: onze ouderwetse wastafelglazen), half vol en men snijdt de abrikozen in stukken. En die stukken gaan in het glas en nou even laten „trekken". Nee, geen ijs: is gevaarlijk in de hitte en ontneemt bovendien alle smaak. Laaf die opgewonden jongen maar hollen eaj als de baby kuren mocht vertonen, dani krijgt ie ofwel een ouderwetse speen J ofwel een zakdoekpunt-met-suiker-erin. gedrenkt in de wijn, ofwel zonder ge-6 zeuf een paar lepeltjes wijn-onversne den. En dan moet je eens zien hoe zo'n' baby slaapt. En nou zitten en niet meer bits zijl en ongeduldig. Laat het bezinken, va; je af vallen. Misschien ruik je ergerr de lucht van een oleander of misschien kun je je dit voorstellen, terwijl j< langzaam met een vork de stukken abri koos uit je glas prikt. Het is nu een tikje koel en je komt bij. En dan trekt men zo rond of na mid 1 dernacht naar hun appartement, waarf alles tegen elkaar was opengezet voo 1 het eerste avondkoeltje. Maar waar heiL nu weer zó verschrikkelijk benauwd erf heet is. En dan gaat iedereen naar be traag en moe opeens en weer dru pend. Jongens, zuinig met water, wai morgen Tja, morgen zullen we w< de 39 halen, als je die ellendige krai ten mag geloven. In Palermo was hc vandaag 41 nou ja, die Sicilia nen Ondertrouwd Els Jocliems en Ad Leyten ec. drs. Tilburg, 7 juli 1965. luwelijkssluiting op 4 ugustus a.s. op het stadhuis e Tilburg om 9.15 uur. Cerkelijke inzegening te 0.00 uur in de kerk van de 1. Pastoor van Ars, Bene- uxlaan, Tilburg. ■Vegens familieomstandighe- len geen ontvangdag. Toekomstig adres: Jupiter- braat 3, Tilburg. ven omdat zij het verzet onder de Bur- genlandse boeren organiseerden. Ook de monarchistische kringen ken nen hun martelaren. Dr. Jacob Castelic nen der leiders van de zgn. „keizersge- trouwer.", gaf illegale krantjes uit waar in het o.a. heette- „Weg met deze Prui sische narren, weg met de terreur tegen de geest, weg met de heerschappij der willekeur van het Pruisendom Hij werd ter dood veroordeeld. Vrienden dienden bij de gouwleider Baldur von Schirach een gratieverzoek in, maar deze antwoordde: „Ik zie geen reden, op het gratieverzoek in te gaan. al ben ik mij ook ervan bewust hoe zwaar de voltrekking van het doodvonnis voor alles de 84-jarige zieke moeder van de veroordeelde en zijn beide jongens in de leeftijd van drie en vijf jaren, die nog pas in 1941 hun moeder verloren, zal treffen". Indrukwekkend is de afdeling op de tentoonstelling, waar de rol van de Kerk in het verzet is gedocumenteerd. Hier ervaart men, dat in Oostenrijk 15 pries ters door volksgerechthoven ter dood veroordeeld werden en onder de valbijl stierven; dat 724 wereldlijke en religieu zen-priesters werden gearresteerd. Van hen stierven er 7 in kerkers als ge volg van de ondergane mishandelingen; 110 priesters vertoefden in concentratie kampen, 20 van hen kwamen door ont beringen om. Aan 583 pastoors en kape laans werd een preekverbod opgelegd en tal van kloosters in beslag genomen en opgeheven. Enige en algemene kennisgeving - 4* Tot onze diepe droef- heid is heden geheel onverwacht voorzien van de H. Sacramenten der zieken overleden mijn geliefde man, onze zorg zame vader en opa JACOB GERARD LEENDERTSE echtgenoot van Jacoba Bakker op de leeftijd van 53 jaar. J. Leendertse-Bakker kinderen en klein kinderen Etten, 7 juli 1965. Vosdonk 15. De plechtige Requiem- dienst, waartoe U wordt uitgenodigd, zal plaats hebben op 9 juli om 10.00 uur in de H. Hart-kerk te Etten. Voor direct gevr. werkster v. de keuken. Restaurant „Braak man" Tel. 01152 308. Bijverdienste. Incassowerk ge durende enkele uren per week Ruime provisie Kleine borg stelling vereist Br. ond. no 32206 bur. van dit blad. Verkooporganisatie in Neder land zoekt, voor de grote ste den van de prov. Noord-Bra bant:, personen voor versprei den foldiers, op aantrekkelijke voorwaarden. Tel. inl. (010) 243429 of schriftelijk ondier no. AiB 1000 bur. v.d. blad. Bontmantels Zomerprijzen Keuze uit meei dan 20<) stuks Kees v d. Ven. Nieuwiandstr 3 Tilburg, tel 04250-26617 X Bruidsjapon maat 3638 te koop Brieven onder no 25999 Bijk. Hulst. Trouwjapon maat 3840 lang. Br. onder no. 013851. Uniek en verbluffend zijn de voordelen van Siegler oliehaar den. Zeer voordelige warmte in de winter en koelte in de zomer Volautomatisch Install, bedrijf De Weerd N.V., Markt 33, Etten, tel. 01603-2310. DANKBETUIGING Allen die blijken van be langstelling hebben betoond bij de ziekte, overlijden en begrafenis van onze broer, oom en oudoom L. A. DE MAAT, betuigen wij onze hartelijke dank. Fam. de Maat. Fam. de Cock. Hulst, Tivoliweg 5. ARTS Sluiskil van 15 juli tot 12 augustus. Waarneming door H. Hofstee en M. W. Jongsma, artsen te Hoek. Spreekuur door H. Hofstee om 8 uur v.m. Bood schappen s.v.p. vóór 9 uur, tel. (01154) 345. INTERNIST HULST ÏIJDAG A.S. Restaurant ,,'t Wapen van Zeeland" vraagt net meisje voor de huishouding en een aankomend serveerster of een meisje, dat hiervoor' opgeleid wil worden. Aanmelden: Markt 15, Axel, tel. Ö1155-595. A. van Hilst. Gevraagd in klein gezin, drie personen zelfstandige hulp in de huishouding, liefst intern Aainvangsalaris f 180.— p.m. Veel vrij, drie weken vakantie Brieven ond, m\ 58543 bur. bl Centrale verwarming ver groot uw leefruimte. Wij lich ten u gaarne voor over de mo gelijkheden tot een installatie aangepast aan uw situatie. In stall. bedr. De Weerd N.V., afd. C.V. Markt 33, Etten, tel. 01608-2310 (na 18 uur 01608- 30471. Te koop of te huur aangebo den. Woonhuis met 2 garages, in centrum van Roosendaal. Te bevragen onder tel. 4850 Roo sendaal Etten te koop. Helft van 2 on a-er een kap met garage. 1 aug. vrij te aanvaarden. Koopsom f 39.50o kk. Te bevragen za terdag en zondag van 14.00 tot 19.0o uur. Margrietlaan 10, Etten „De ïteu"-caravans zijn be roemd om hun sublieme weg- ligging, hun chique afwerking en hun interessante prijs. Be zoekt onze showroom Belcrum- garage Min Kanstraat 16-20, tel 01600-39900. Breda Alle da gen geopend X Nog enkele weken te buur 5- 6 pers. nieuwe luxe bungalow tent compl. met gas en licht na 7 uur, Guido Gazellelaan 163 Bergen op Zoom tel. 5185. T. k. a. Erka aanhangwagens voor uw bagage en vele ande re doeleinden. Geen opbergpro- bleem. Cairavambedrijf „De Westhoek", Onderstraat 7, La- ge-Zwaluwe, tel. 01684-500. T.k.a. Kip chravans v.a. f 2995 nog beperkt leverbaar. Diver se occasions en inruilwagens, Financiering mogelijk. Cara- vanbedrijf „De Westhoek", On derstraat 7, Lage-Zwaluwe, tel 01684-500. Kinderwagen, z.g.a.n., te koop. Korte Bellingsfcr. 12, Hulst, Wasmachine en centrifuge te koop. Merk R.S. F. v. Laere, Dreef 36, Lamswaarde. Wasmachines rechtstreeks van de fabriek v.a. f 125,Wijn- gaardstr. 5, Goes, telef. 7768 Te huur gevraagd Frans echtpaar zoekt te Hulst of directe omgeving apparte ment of kamer met keuken voor de periode 18 juli tot be giu augustus. Tel 01140-3435. Huur een koelkast voor f 12,75 pe.r maand zonder vooruitbeta ling met recht van koop. Van daag besteld, morgen bij u thuis. Bel (óók 's avonds) Vlis_ singen 4410. Goes 5397, Zierik- zee 2540, Axel 338 of Sluis 277 Huur nieuwe televisie met al le programma's voor een ge ring bedrag per maand. Geen vooruitbetaling. Altijd recht van koop. Vandaag besteld, morgen bij u thuis. (Bel ook 's avonds) M'burg 3073 of Goes 5397 of Zierikzee 2540 of Axel 338 of Sluis 277. Te huur aangeboden kantoor ruimte. 30 m2. met keuken in het centrum van Zundert. Pri ma stand, aparte opgang. Br. ond. no, 32258. X Te koop i. pr. st. z. salonwa gen met schuurtje, 11 m lang. Te bevr. Kastanjestr. 83, Goe» Te koop direct van part. te Oudenbosch, helft van 2 on der 1 kap, met garage, grote kamer, hal, grote woonkeu ken, 4 slaapkamers, douchecel zolder met vaste trap olie c.v. grote voor- en achter tuin. Tel 01652 - 2014. Stenen weekendhuis, Beneden en bovenverdieping in prima staat. Vrij gelegen op Zuid-Be veland, nabij Goes, t. k.a. di rect te aanvaarden. Dol.: Tel. 011% 395 Boerderijtjes in Zeeland (N f 17.000. f 28.000. Alphen bij Tilburg f 29.750, Veen f 30.000, Hees wijk f 35.000 Grave f 3500o Heusden a.d. Maas f 38.000 Mill - 2,3 ha. f 46.500 omg. Oisterwijk f 50.000. Oosterhout 2 ha 12 are, f 130.000, Mill 11 ha. f 160.000, Den Bosch centrum winkelpand f 150.000, dagwinkel te huur. Diverse woonhuizen. Vraagt onze gratis aanbiedingslijst. Mak. kantoor Wil van Herpen, Ph. de Twee destraat 59, Den Bosch, tele' 04100 - 41211. Camping „Estancia". Borssele Zd.-Bev. Gelegenheid tot kam peren met tenten en caravans. Moderne toiletten, grote kan tine, volledig ingericht kamp- winkel. Tevens nog te huur huisjes en caravans vóór 17-7 en na 21-8. Tel. 01105-568. Te huur 4-pers. gemeub. cara van van 9 tot en met 23 juli, 2e helft aug. en sept. Standpl. Camping Vlissingen, vlak b. h. strand Inl. tel. 01184 - 4522. R..K. Heer 50 jaar wenst ken nismaking met nette dame, 45 jaar. Br. ond. mr. 32268 Gevonden tussen Fernandus Fort en Absdale, Regenkleding pijpen en cape, op woensdag 23 juni. Ter. te bekomen tegen adv kosten. G. Cerpentier. 't Zand 33. Koewacht Bromfietstas, valhelm en 1 p. regenpijpen verloren tussen Graauw en Kloosterzande. Teg. bel. ter. te bez. bij R. Boogaert, Cloosterstr. 2, Kloosterzande, tel. 212. Steeds goede gebruikte auto's met volledige garantie, Inr. en financiering. Garage v. Kaam B. op Zoom, tel. 01640-4775. X T. k. Borgward Isabella 1957. Wit met zwart roltdiak Tel.1 01680-4148. rord Taunus bestel 1958, V.W. 1958 bestel. Te bevr. Molenstr. 34, St.-Jansteen Tel. 01140-2226 Mercedes autobus 1957 geschikt vooir groepsvervoer. Spotprijs Automobielbedrijf A. v. d. List, en Zn. Oosterhoutseweg 137ia, Teteringen, tel. 01691-369. Henschel vrachtauto 1957 met aanhangwagen, laadvermogen 14 ton. Automobielbedrijven A. V. d. List. telefoon 01600-31446. Academiesingel 34-34a, Breda en Oosterhoutseweg 137a Tete ringen. Tel. 01691-369. Bij ons koopt u een goede ge bruikte auto met 3 maanden of 10.000 km garantie. Keuze uit meer dan 100 stuks. Hieronder een greep uit onze voorraad. V.W. 1500 1965 V.W. 1500 1964 V.W. 1200 1963 V.W. 1200 1958 V.W. 1200 1962 Opel Rekord 1960 Opel Olympia 1958 Opel Kapitan 1960 Opei Kapitan 1959 Opel Caravan 1961 Opel Caravan 1958 Renault Dauphine 1960 Mercedes 219 1958 Mercedes 190 1958 Mercedes 180 D 1958 Fiat 600 1960 Ford Taunus 17M 1963 Ford Taunus 17M 1960 V.W. kleinbus 1963 V.W. Combi geel kent. 1964.. V.W. Combi geel kent. 1963 V.W. Combi geel kent. 1963 V.W. Combi geel kent. 1961 V.W. Combi geel kent. 1960 V.W. Combi geel 'tent. 1959 V.W. bestel 1963 V.W. bestel 19612 V.W. bestel 1961 V.W. bestel 1959 - 1960 Ford Taunus FK 1000 1959 Renault Estafette 1962 Henschel vrachtauto met aan hangwagen. Totaal 14 t. laad vermogen 1957 Mercedes autobus voor groeps vervoer 1957 Hanomag met oplegger 1959, Hanomag vrachtauto 2 ton laadvermogen I960 Mercedes vrachtauto 6,5 ton laadvermogen 1956 Goliath bestel 1956 NSU-scooter 1958 Heinkel scooter 1956 2 vrachtaiutobanden 1100 x 20. Verder nog diverse goedkope inruilauto's. Voor een dergelijke en betrouwbare auto? Dan naar v.d. List en zonen, Acaae- miesingel 34-34a, tel. 01600 - 31446 en Oosterhoutseweg 137a, Teteringen. Tel. 01691 - 369. Za terdags en zondags geopend. Belcrum-garhge vraagt steeds aanrijdingvrije auto's v.a. '59 te koop Min Kanstraat 16-20 Breda, tel 01600-39900 X Te k. wegens aanschaf grotere wagen Peugeot 404 1963-1964 z.g. a n. banden, kachel, schuifdak enz. Ziet er uit als nieuw Prijs f 6.500,- tel. 01672-650. Te koop Citroen (Lelijk Eend je) met prima motor en nieu we banden. Prijs f 145n.- Tel 01672-650 Te k Ford Thames 800 1961 bestelwagen met zijruiten Goe de wagen Prijs f 1500.- Tel 01672-650 Te k vrachtwagenAustin frontstuur truck (diesel) tonna ge 8 ton, kenteken Bouwjaar 1961 open laadbak Inl telef 01672-650 T. k. Borgward Isabella TS. bj. '60 km 74.000 Benz. 1-13 Bijzonder goed. Breitmerlaan 14 A. Roosendaal. (West) Nieuwe en gebru'kte onderde len o.a V,W en Opel. Alle accessoires, nieuwe Imperials jassend op nagenoeg alle mer- sen f 37,50. Alles guldens voor deliger bij Willem Appels. Blauwhamdstraiat 2. Bergen od Zoom Te koop wegens overcompleet Een zeer goed als niieuwe Daff odil kleur d.rood bouwjaar 1964 5000 km gelopen, vele acces soires te bevragen na 6 uur Poolsplein 2, Kloosterzande - Tel 01148 - 329. Vito garage te Breda. Handel in uitsluitend eerste klas ge bruikte automobielen, welke van voor tot achter geheel zijn nagezien en gecontroleerd in eigen werkplaats. Al onze wa gens zijn rechtstreeks van eer ste eigenaar, schadevrij en van teer recent pouwjaar. Komt u eens geneel vrijblijvend bij ons kijken En maakt uw keuze uit de volgende courante automo bielen. Fiat 1300 van 1963 ln prima staat. Fiat 600 van 1963 zeer mooi Fiat Neckar 1961 met schuifdak, Renault Dauphine schuifdak, radio enz. in prima staat. Opel Rekord 1962 type 1700 V.W. De Luxe 1962 met 1963 met schijfremmen. V.W. ae Luxe van 1962 zeer mooi. V.W. de Luxe van 1962 type 1963, lage prijs. V.W. 1500 S. ais nw. 4500 km gelopen type 1965. Trabant de Luxe 10.000 Km gereden, dec. 1964, lage prijs. Renault Major van 1964 als nieuw V.W 1500 m. schuif dak 1963, V.W. de Luxe met schuifdak 1963. Al deze auto's worden verkocht m. onze volle gar Overal bekend Gedurende ae garantiet. 3 mnd. alle eventu elc kosten voor onze rekening. zuweJ van onderdelen als van arbeidsloon. Elk deskundig on derzoek en proefrit toegestaan, inruil en financiering mogelijk Vito Garage, Ginnekenweg 340 342, vlak bij de GinnekenmaTkt Total Pompe. Dagelijks geo pend tot 10 uur. Zaterdag en zondag tot 6 uur. Tel. 36173. r.k. Duitse herders, teef, pri- na stamboom. Moet weg, bil- 'ijke prijs. Kapelstr. 34, Zegge. COUPONS (01150)

de Stem | 1965 | | pagina 4