uitaart lar oud Zuivelfabrieken Vlaanderen op in Zeeuwsch- smalie bases Tweede Kamer volgt Vrolijk Gemiddelde opinie: eerst maar eens samenwerken Massale vissterfte in „Zestig Voet" te Clinge Nieuwe sport: plankrollen FINANCIëN TOELATINGSEISEN WEER MEER VRAAG NAAR ARBEIDSKRACHTEN Schouwen pendelt meer op Rotterdam Beneluxtaptoê in Middelburg Beroep tegen weigering bouw school Doof meisje geslaagd voor mulo-examen EBRUIK lij feest grote hoonmaak en nieuwe jas Aardigheid Bijzonderheden Morgen Al enkele saneringspogingen mislukt Schenkingen mevr. de Casembroot aan provincie Jongen (12) nabij Grevelingendam verdronken Voorstander Bij Westerschelde SCHEPEN IN BOTSING Fusie Twee fases Zeeuwsche Confectie Ondanks stijging produktie minder bruto winst Parathion oorsaak? VEEL GROENTEN EN TOGAL TABLETTEN bij verkoudheid. Gemiddeld een 7 agblaU Stem Crisis in E.E.G. r)e reacties in de Westeuropese hoofdsteden op het Franse boy cot van de Brusselse EEG-activitei- ten, wekken de indruk, dat men nog in het duister tast over de ware be doelingen van president De Gaulle. De generaal is hoogst verbolgen, dat is duidelijk. Maar hoever is hij bereid te gaan om zijn zin door te drijven? Zal het nu werkelijk buigen of barsten worden? Persdag Zaterdag in Goes Rode haan kraait de gehele dag DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 JULI 1965 in een onzer verslaggevers) 'AART In de maand september de molen te Kuitaart van de heer T. van Jole, in de gemeente Isse 10» jaar. Bij gelegenheid van ibileum zal de molen ln een ik kleedje worden gestoken- Het rk zal opnieuw tn de verf worden ran binnen worden schoongemaakt kinderen van de heer en mc- Van Jole, tegen september wor- ►gedirkt met enkele vlaggen en ntal andere versierselen en op d? van september geheel worden ineerd. ,,De molen ziet er nu a'. lt, maar in september is het een uk", gnuift de heer Van Jole. ïolen een van (het type grond- is sedert 1958 niet meer in ge- De heer Van Jole erkende toen f incipe, dat je van de lucht niet 4' tunt. ..Ze zeggen wel eens, dat de ïiets kost. Maar zo is het echt - >e molen vergde op het laatst te >ld aan onderhoud. Met mijn elek- alderij heb ik veel minder 011- vertelt de molenaar. Zijn maal- ièuwe-stijl draait overigens al van aanvankelijk aangedreven door eselmotor, later door een eiektro- van 20 pk. I maling van het graan geschied a „klassieke" molenstenen: „Ver j meneer. In de fabriek wordt ln vermoord. Ze halen er het leve 3 ij bakken ons brood zelf. Bij m akkersbrood op tafel. We moeste,. jk onze oude molens maar we 1 gebruiken. Daarin wist men, he et graan otn te springen", zr :r Van Jole. maalderij is altijd een bijzaak" -■ de familie Van Jole geweest. Bi aamste inkomsten worden uit het Duwbedrijf geput. Het malen van voor veevoeders en, menselijke nptie, zoals het Zeeuws Molenboek deed men erbij, indien er vol- klandizie was. Dat gebeurde akelijk in de oude molen. De elek- alderij bewees goede diensten tij- windstille dagen. oude molen draait af en toe nor ens. „Als ik er aardigheid in heb een prachtig gezicht hem te zie: -M n", aldus de heer Van Jole. bouwsel zal blijven staan. ,,W' i het niet afbreken van het rijK# nderhouden. Maar dat moet je da; e eigen centen doen". molen staat op een ongeveer hoge terp aan de Fr. Hendrik IIwerd gebouwd door Jos vat - de grootvader van de huidige iar, vermoedelijk naar eigen on.tr „Opa" kwam nog hetzelfde jaar, er jeugdige leeftijd, te overlijden, e jaren later trok diens zoon Theo Hij kocht de molen in 1911 van hoeder en droeg hem in 1942 aan oon over. oude molen is nog helemaal in ronkelijke staat, zij het, dat ver ende onderdelen zijn vernieuwd- bouwsel, dat drie zolders heeft, if rokken uit rode baksteen. Het „me rrie" is van hout. De cirkel, die •jeren wiekenkruis beschrijft, heef'- ïiddellijn van 22.34 meter. De toe van de molen, die op gezette als gra anopsLagplaa ts wordt ge wordt in het Zeeuws Molenboek reven met „matig". Met welke ica/tie de molenaar het niet eens ij is nog prima", zegt hij. EUZEN or 20 uur Internationaal hotel, 1* MIDDELBURG. Sedert de opening van de Grevelingendam is de pendel vanuit Schouwen-Duive- land naar Rotterdam met ongeveer 60 man toegenomen. De vele wer vingsacties van een tiental Rotter damse bedrijven op Schouwen zijn dus niet zonder gevolg gebleven. (Van een onzer verslaggevers) HULST. Ir. W. L. Harmsen uit Goes, de rijksveeteeltconsulent voor Zeeland, heeft onlangs in een artikel in het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad, het officiële orgaan van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij, een sanering onder de in Zeeuwsch-Vlaanderen bestaande zuivelfabrieken en melkinrichtingen bepleit. Dat is naar zijn mening de enige manier om de veehouder aan hogere prijzen voor zijn melk te helpen. De bestaande „melkfabrieken" rusten naar zijn mening op te kleine bases, waarom daarin naar verhouding te veel kosten gespen deerd moeten worden aan een betrekkelijk kleine produktie. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Mevrouw S. C. de Casembroot-Baronesse van der r eltz, echtgenote van de vroegere Commissaris van de Koningin in Zeeland, heeft de provincie blijkens een schrijven aan Pro vinciale Staten enkele geschenken aan geboden. Het betreft het schilderij van de bin nenkomst van H. M. Koningin Wilhel- mina te Eede, dat in de hal van de pro vinciale griffie hangt, een houten paard, dat door de gezamenlijke Zeeuwse land bouworganisaties is aangeboden bij ge legenheid van de opening van de provin ciale griffie, een model van het 17e- eeuwse Zeeuwse vice-admiraalschip ,,De Roode Leeuw", dat gemaakt is door een oud-kapitein van de provinciale stoom bootdiensten in Zeeland en een scheeps- kompas, dat het echtpaar De Casembroot gekregen heeft uit dank voor de hulp aan Hongaarse vluchtelingen. Gedeputeerde Staten stellen de Staten voor de schenking in grote erkentelijk heid te aanvaarden. Dc Staten zijn van daag in vergadering bijeen. BRUINISSE (ANP) De twaalfjarige Job van Dongen uit Bruinisse die met enige vriendjes aan het zwemmen was op de Krammerplaat langs de Grevelin gendam, is daarbij verdronken. Hij is in het diep van de Grevelingen geraakt en door de stroom meegesleurd. De Krammerplaat ligt bij eb over een grote oppervlakte droog, maar vlak langs de plaat staat bij laag water een sterke stroom. De jongen heeft daar niet genoeg op gelet, met het gevolg, dat hij voor de ogen van zijn vriendjes verdronk. De heer Harmsen heeft in zijn ove rigens meer omvattende artikel geen nieuwe zaak aangesneden. De sanering onder de zuivelfabrieken maakt al vanaf 1949 ongeveer onderwerp van uitgebreide bespreking uit. Het streven naar ss«ne ring heeft tot nog toe echter geen resul taat gehad, ondanks verwoede pogingen, die verschillende commissies en instan ties daartoe hebben aangewend. Een peiling van de stemmingen over deze zaak op de zuivelfabrieken en melk. inrichtingen in deze contreien levert de volgende gemiddelde bevindingen op: Overal onderschrift men (hier in min dere, daar in meerdere mate), dat sa nering of centralisatie in het belang van de veehouders en uit het oogpunt van rationalisatie wenselijk en nood zakelijk is. Men is van mening, dat voorlopig een samenwerking tussen de fabrieken al leszins nuttig is. Men zal echter nog veel moeilijkheden moeten overwinnen of bezwaren opzij schuiven, voor men aan samenwerken, laat staan a«an sanering toe is. De bereidheid tot saneren in de eigen lijke betekenis van het begrip is, zeker bij de Coöperatieve Zuivelfabriek en Melkinrichting „Kloosterzande" te Kloos. terzande en de Coöperatieve Zuivel fabriek en Melkinrichting „Eensgezind heid" te IJzendijke, wellicht afgenomen. Kloosterzande heeft, nadat enkele jaren geleden weer een „saneringsplan'' kel derde, een geheel nieuwe en aan de eisen van de tijd aangepaste fabriek opge bouwd. De fabriek te IJzendijke is ook sterk gemoderniseerd en zal in de naaste toekomst belangrijk worden uitgebreid In beide gevallen zijn grote investeringen gedaan, waarschijnlijk niet om de be drijven binnenkort op te doeken. Het bedrijf te Kloosterzande is altijd vóór sanering onder de fabrieken ge weest. Dat verklaarde de directeur, de heer A. G. H. Oldenhof. „In 1961 hebben wij de verbouw van onze fabriek voor een jaar afgelast, in afwachting van de eventuele verwezenlijking van de sa neringsplannen. Toen een van de bedrij ven zich terugtrok en de zaak er hopeloos bij lag, zijn we in 1962 begonnen met de verbouw, die onlangs is klaargekomen," aldus de heer Oldenhof. Kloosterzande loopt nóg warm voor de saneringsplannen: „Onze bedrijven zijn te klein, alhoewel beide fabrieken de pro- dukties van hun respectieve verzor gingsgebieden aan kunnen." De heer Ol denhof ziet, ondanks alle moeilijkheden, nog perspectief. Beide zuivelfabrieken zouden naar zijn mening allereerst tot samenwerking moeten komen. „De meest effectieve manier van samenwerken is de vaststelling van een gemeenschappe lijke (Zeeuwsch-Vlaamse) melkprijs voov de veehouders. Ik zie de toekomst wat Naar het oordeel van de directeur van de Coöperatie „Eensgezindheid" te IJzen dijke, de heer A. T. van Oers, zal de zui. velindustrie in Zeeuwsch-Vlaanderen in deze tijd van fusies op elk gebied niet aan een fusie ontkomen. Er is nu een maal een groei naar grotere eenheden" Hij zou het zeer op prijs hebben gesteld, „indien ir. Harmsen ook de bedrijven de weg aangaf, eventueel bemiddelde, om lot een eenheid in de Zeeuws-Vlaamse zuivelindustrie te komen". Zijns inziens verliest een samengaan van de coöpera ties te Kloosterzande en te IJzendijke veel van zijn waarde, zolang de „midden groep" (de Terneuzense vestiging van de n.v. Melkinrichting „De Combinatie"; niet meedoet. In het laatste geval is er voor de Zeeuwsch-Vlaamse veehouders geen ho gere melkprijs weggelegd. Hij betoogde dat, gezien de ontwikkeling van Zeeuwsch- Vlaanderen, een „goed (ver) werkende" zuivelindustrie in deze contreien zeer zeker op zijn plaals is. „Of de zuivel industrie in de toekomst in één of twee bedrijven zal moeten plaatsvinden, zal de tijd ons leren," aldus de heer Van Oers. Hij is geporteerd voor een zich snei voltrekkende specialisatie in de land bouw: „Men moet op de veehouderijen naar grotere eenheden groeien. In dat geval kan de melk centraal worden op gehaald. De aanvoerkosten in ons gebied bepalen in hoge mate het onkostencijfer.' Vermindering van de onkosten kan, zo vindt de heer Van Oers, alleen door cen tralisatie plaatsvinden. Zij nog vermeld, dat „Eensgezindheid" enkele jaren ge. leden fuseerde met de verdwenen melkfabriek te Aardenburg. Het „Skateboarding" is een nieuwe sport, die uit Amerika in West-Europa is geïmporteerd. Deze sport wordt beoefend op een plank van ca. 65 of 70 cm lengte, die voorzien is van tweemaal twee wielen. De wielen moeten bestuurbaar zijn, opdat men door verplaatsing van zijn gewicht op de plank van richting kan veranderen. Bovendien moet de besturingsconstruc tie van de wielen instelbaar zijn, d.w.z. dat de besturing ingesteld kan worden nP het lichaamsgewicht en het rijge- voel van de betreffende berijder. Het skateboarding wordt in Amerika beoefend op straten, pleinen cn trot toirs, bij voorkeur echter op plaatsen waar een glad wegdek Is. Er worden jvedstrijden in gehouden, waarvoor veel belangstelling bestaat van jong en oud. Zondag 11 juli a.s. zullen op de baan van de Eindliovense Rolschaats Club skateboardingdemonstraties worden ge geven. De demonstraties worden omlijst door een rolhockeywedstrijd en enkele roischaatsnummers. De toegang is gratis. VLISSINGEN Gisternacht omstreeks een uur zijn in de uitloop van de Wes- terschelde, ter hoogte van de Midden Steenbank, twee zeeschepen van elk on geveer 3000 brt. met elkaar in aanvaring gekomen. Het waren het Belgische m.s. „Kame- roewkust^ en het Poolse m.s. „Marcelie Nowotka De „Kameroenkust" liep aan stuurboord ernstige schade op. Het schip maakte water en kreeg van rijkswater staat toestemming om de Sloe-haven bin nen te lopen. Het schip is ter reparatie in dok gegaan bij de Koninklijke Maat schappij De Schelde. Persoonlijke onge lukken hebben zich niet voorgedaan. dat betreft niet al te pessimistisch in, alhoewel die maatregel mogelijk nogal lange tijd op zich zal kunnen laten wach ten." De heer Oldenhof is van mening, dat men bereid moet zijn, nog verder te gaan dan samen te werken. De stichting van een centraal bedrijf is naar zijn me ning, gezien de grote investeringen, die de coöperaties te Kloosterzande en IJzendijke zich getroost hebben of zullen getroosten, niet direct de beste oplossing. Dat is wel de fusering van bel bedrijven. Die kan, naar hij ons zei, be langrijke kostenbesparingen in de hand werken, met alle voordelen voor de vee houders van dien. Zowel in Klooster zande als in IJzendijke kan men zich na fusering specialiseren. Dat zal inhouden dat meer werk met minder personeel, in kortere tijd en dus met geringer kosten geleverd zal kunnen worden. „Ik geef de heer Harmsen in hoge mate gelijk." Dat is de reactie van de heer C. A. van Beers uit Axel, de direc teur van de N.V. Melkinrichting „De Combinatie" te Terneuzen, een dochter onderneming van het gelijknamige bedrijf in Rotterdam. Een radicale sanering-in eens acht de heer Van Beers „gezien het verleden" onmogelijk. Men zou volgens hem kunnen beginnen een zekere mate van samenwerking te betrachten, waardoor een gezamenlijke melkprij* voor de veehouders zal kunnen worden vastgesteld. Daarna zou de vestiging van een centraal bedrijf aanbevelenswaardig zijn. Wat dat betreft zijn er dan nog twee mogelijkheden: een centraal bedrijf voor de verwer king van de melk en de zuivelproduk- tie of een centrale ontvangplaats voor de melk. Van die plaats uit kan de melk worden afgezet naar grotere in richtingen elders in Nederland. De melk kan in dat geval in flessen wor den teruggekocht. Eenzelfde systeem is in zwang bij de n.v. „De Combinatie". Men ontvangt daar de melk, geeft die een voorlopige bewerking (bijvoorbeeld pasteurisering) en zet het witte vocht daarna af naar het centrale bedrijf te Rotterdam. De melk en daaruit geproduceerde substan ties komen in flessen terug en worden afgezet bij de slijters, die ermee bij de consument komen aandragen. Bij benutting van een van de twee aangegeven mogelijkheden zal men zich vele kosten besparen, is het oordeel van de heer van Oers. In dat geval kunnen de melkprijzen voor de consument ge drukt worden, hetgeen zijns inziens nood zakelijk is: „men betaalt in Zeeuwsch- Vlaanderen meer voor melk dan in grote gedeelten van Nederland. Misschien ver schaft de komst van zoveel „vreemdelin gen" naar Zeeuwsch-Vlaanderen de prik kel om iets aan de verlaging van de prijzen te doen". De heer van Beers wees ook op de moeilijkheden waarmee de Zeeuwsch- Vlaamse zuivelindustrie heeft te kam pen. „Er is een vrij dunne veebezetting ove,r een betrekkelijk grote afstand. Daarom gaat b.v. het ophalen van de melk gepaard met nogal grote kosten".' Een samengaan van de Zeeuwsch- Vlaamse zuivelfabrieken moet niet als een onmogelijkheid worden beschouwd' „Boven de rivieren fuseren fabrieken, waarvan er vele goed zijn voor de ver werking van ongeveer de gehele Z. Vlaamse melkproduktie (15.000.000 li ter per jaar - red.) op hun eentje" al dus de heer van Beest. Ir. Harmsen heeft zelf de hand gehad in de pogingen tot het saneren onder of het doen samengaan van de Zeeuwsch- Vlaamse zuivelbedrijven. Een commissie die onder zijn leiding stond, bouwde vrij recentelijk een geheel statuut op, dat het leek te zullen halen, maar onbruik baar bleek, toen een van de bedrijven zich tenslotte terugtrok. De heer Harm sen acht het noodzakelijk, dat de bedrij ven voorlopig tot een organisatorische samenwerking komen, waardoor belang rijke kostenverlagingen zullen optreden en men al een heel eind op de goede weg van de sanering zal vwderen. MIDDELBURG De produktie van de N.V. Zeeuwsche Confectiefabrieken is blij kens een tussentijdse bedrijfsmededeling, in het eerste halfjaar van 1965 met 8 procent gestegen. Ondanks deze stijging was het niet mogelijk in het zo loon-in- tensieve bedrijf de verhoogde kosten ge heel op te vangen. Daarnaast was het voorjaarsweer voor deze tak van indus trie bepaald ongunstig, zodat de bruto winst ruim 10 procent beneden die van 1964 bleef. De order-portefeuille is thans gevuld tot medio oktober, hetgeen overeenkomt met voorgaande jaren. Het is op dit tijd stip nog te vroeg om een reële prognose te geven voor geheel 1965, omdat de laatste maanden van het jaar hierop van grote invloed kunnen zijn, aldus de di rectie. MIDDELBURG De tribunes staan er al. En morgen zal het binnen die tribunes een muzikaal feest van je welste worden, wanneer vijf militaire muziekkorpsen uit de Benelux op de Markt in Middelburg een grote Bene- luxtaptoe zullen geven. Zij zullen dit doen in het kader van de Benelux- manifestaties Zeeland 1965. Zaterdag avond zal een herhaling van het spek takel worden gegeven. In 1962 al liep de toenmalige garni zoenscommandant van Middelburg, lui tenant-kolonel Y. Meeter, rond met het idee een groots opgezette Beneluxtaptoe te houden. Deze taptoe zou een regel matig terugkerend evenement moeten worden, dat telkens in een ander gewest van het Beneluxgebied gebracht zou wor den. Het idee van luitenant-kolonel Y. Meeter wordt de komende dagen in Mid delburg gerealiseerd. Niet minder dan 420 muzikanten zul len onder leiding van luitenant-kolonel R. van IJperen aan de taptoe deelne men. De deelnemende korpsen zijn de muziekkapel van de le Divisie (België), de muziekkapel van de Belgische zee macht, de Koninklijke Militaire Kapel en de Koninklijke Luchtmachtkapel uit Nederland en „La Musique du Quartier de Diekirch" uit Luxemburg. Bovendien zal het exerci4iepeloton van de Konink lijke Luchtmacht zijn medewerking aan het schouwspel verlenen. Vrijdagmiddag zal de generale repe titie worden gehouden. Om zoveel mogelijk Zeeuwen in de ge legenheid te stellen de taptoe bij te wo nen zullen, na afloop van de show, zo wel morgen- als zaterdagavond, extra bussen rijden en extra veerboten wor den ingelegd. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE De visserij-inspectie heeft een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van een massale sterfte van vissen in de kreek „Zestig Voet" nabij het Zeegat in de gemeente Clinge. Hiervan maakten wij in onze editie van gisteren melding. Welk vergif de visstand in de Kreek voor een vermoedelijk vrij belangrijk gedeelte heeft uitgeroeid, is nog niet bekend. Men denkt te doen te hebben met parathion of een aanver want chemisch onkruidverdelgingsmid- del, dat in de landbouw gebruikt wordt. Maar zekerheid daaromtrent is er nog niet. De vereniging „De Clingse Hengelaars" heeft inmiddels de rijkspolitie te Clinge in de arm genomen. Een door deze in stantie ingesteld onderzoek zou in eer- ste instantie geen resultaten hebben op geleverd. De genoemde vereniging heeft het visrecht op de kreek, die eigendom is van het Waterschap Hulster Arm bacht. De vissterfte betekent een for se financiële strop voor „De Clingse Hengelaars", een vereniging, die veel Belgische leden telt Wanneer het wa ter weer „gezond" zal zijn men ver wacht dat, indien er voldoende doorstro ming van het water is, dat over een dag of tien weer het geval zal zijn zullen wellicht grote hoeveelheden vis in de kreek moeten worden uitgezet. Het is niet de eerste „ramp" waarmee de vereniging wordt geconfronteerd. In 1951 deed zich een nog veel omvangrij ker sterfte voor. Daarenboven is de visstand gedurende enkele recente jaren aangetast door een ziekte, die vorig (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis (Vervolg van pagina 1) Wat de financiën voor het nieuwe open bestel betreft, zei mr. Vrolijk, dat het geld voor het derde radionet, waar mee in oktober wordt gestart, is gere serveerd uit het in 1963 verhoogde kijkgeld. In de nabije toekomst zal uiteraard ook geld uit de opbrengst van reclame beschikbaar komen. Hij erken de wel dat voorlopig de geldmiddelen, zeker wat de radio betreft, nogal aan de krappe kant zullen zijn. De toelatingseisen voor nieuwe ge gadigden besprekend wees de bewinds man de gedachte van de hand dat de drempel van 10.000 leden voor de radio en 15.000 voor de televisie te laag zou zijn. Deze is reëel, aldus mr. Vrolijk. Hij is zo laag, dat hij nauwelijks nieuwe gegadigden zal kunnen verhinderen om een zendvergunning te krijgen. Zou ove rigens blijken dat deze criteria, evenals die voor de verdeling van de zendtijd van de grote omroepen, moeten worden herzien, dan kan dat pas bij de defini tieve regeling. Voor de overgangstijd ligt de zaak vast. Het gezamenlijk pro gramma werd door minister Vrolijk vooral benaderd vanuit het onderlinge vertrouwen en de goede samenwerking, die bij de betrokken omroepen de basis moeten vormen voor een slagen van de nieuwe opzet. Hierbij moet natuurlijk ook de schijn worden vermeden dat er iets komt, wat op een staatsomroep zou lijken. De bewindsman deed een beroep op de kamer om het vertrouwen te schenken aan de mensen, die dit geza menlijk programma in praktijk moeten gaan brengen. Hij erkende dat dit pro gramma zich niet aan de coördinatie, die zal moeten plaatshebben, zal mo gen onttrekken. Het toekennen van zendtijd aan de communisten verklaarde de minister met te zeggen, dat het hier om een eis van democratie zou gaan. De democra tie heeft alle recht zich te beschermen met alle middelen die daartoe geëigend zijn. Maar de bewindsman meende dat de reden tot uitsluiting van de commu nisten nauwelijks meer aanwezig is, nu de C.P.N. bij kamerdebatten wel haar standpunt via .radio- en t.v. bekend kan maken. Bovendien: de regering wil geen martelaren van de communisten maken en zij heeft het volste vertrouwen in het gezonde verstand van het Neder landse volk. Aan de oever van de kreek „Zes tig Voet" vindt men op het ogenblik vele kadavers van vissen. Op de foto een edeikarper en twee snoeken. jaar kon worden uitgeroeid. Door erva ring wijs geworden hebben „De Clinigse Hengelaars" een reserve gekweekt, die nu uitstekende diensten zal kunnen be wijzen. Ruim anderhalve week geleden deden zich de eerste vergiftigingsverschijnse len onder de vissen voor: de vangsten van de hengelaars waren op zaterdag 26 juni zeer minimaal. De volgende dag kwamen de eerste dode vissen bo ven drijven. De ziekte tastte achtereen volgens de baars, voorn, brasem, snoek baars, snoek, karper en paling aan. Het schijnt gebeurd te zijn dat men do de vissen, waarvan er velen bijzonder respectabele afmetingen hebben (60 a 65 cm) heeft meegenomen, verkocht of zelf opgegeten. Welke omvang de vissterfte heeft aan genomen is niet met zekerheid vast te stellen: d'e vissegelederen worden tien keer per jaar uitgedund, wanneer een beroepsvisser „sleept". Die mag 't trou wens alleen voorzien hebben op paling. MIDDELBURG Gedeputeerde Staten zullen op maandag 6 september ter pro vinciale griffie een beroep behandelen, dat is ingesteld door de Vereniging tot het verstrekken van lager onderwijs op gereformeerde grondslag te Nieuwdorp. De vereniging kan het niet eens zijn met het besluit van de gemeenteraad van s-Heer Arendskerke, waarbij geweigerd wordt gelden beschikbaar te stellen voor het stichten van een gereformeerde la gere school in Nieuwdorp. (Advertentie) Leef gelukkig, maar zonder verkoudheid. Het veel groente, sla, fruit en neem Togal tabletten. Helpen snel-afdoend. Haal meteen een flacon in huis. U kunt het onverwacht nodig hebben. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op het eind van juni had Zeeland een arbeidsreserve van 774 mannen. Dat was bijna 100 minder dan eind mei. Zo goed als alle bedrijfstakken profiteerden van deze vermindering. Daarentegen steeg de arbeidsreserve in de visserij van 48 tot 70, hetgeen een gevolg is geweest van het feit, dat het mosselseizoen door het koude weer maar niet op gang kon komen. De vraag naar mannelijke arbeidskrachten in Zeeland nam in de loop van juni toe van 836 tot 993. De vraag blijft zich vooral concentreren rondom de bouw- en metaalnijverheid. De vraag naar jongeren steeg van 198 tot 250. De arbeidsreserve bij de vrouwen beliep 201. Dat was 18 méér dan op het eind van mei. De vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten steeg van 889 tot 934. De meeste vraag gaat uit naar huishoudelijk personeel (226). Vergeleken met eind juni 1964 is deze vraag wat afgenomen. Hieruit mag met worden afgeleid dat ook de behoefte aan huishoudelijk personeel ver minderd is. De aanvragen worden eenvoudig ingetrokken omdat het aanbod praktisch nihil blijft. ST.-MICHIELSGESTEL De twintigjarige Irma van Diepen uit Amsterdam, leerlinge van het Insti tuut voor Doven in St. Michielsges tel is dinsdag geslaagd voor het examen mulo B. Ze mocht bijzon dere gelukwensen van de examina toren in ontvangst nemen, omdat ze slaagde met een gemiddelde van meer dan zeven. Irma, die vrijwel geheel doof is, is er uitstekend in geslaagd om door liplezen de exa minatoren te kunnen verstaan bij het afleggen van het mondelinge examen. Zij heeft het examen af gelegd temidden van normaal ho rende kinderen in de mulo-school aan liet Muntbolwerk te Den Bosch. Een bijzonderheid mag het worden genoemd, dat zij ook voor Nederlandse taal een zeven heeft behaald omdat juist voor dit vak een taal die zij nooit heeft ge hoord de doofheid de sterkste handicap is. Irma van Diepen is reeds vanaf haar vierde jaar in het instituut te St. Michielsgestel ge weest, uiaar de leerlingen die over de nodige begaafdheid beschikken steeds in de gelegenheid worden gesteld om na hun basisopleiding nog verder te studeren. Irma wil in september naar het lyceum, waar zij in de vierde klas van het St. Janlyceum Den Bosch geplaatst wordt. Het door haar be haalde succes zal zeker een stimu lans zijn voor haar lotgenoten: twee meisjesleerlingen, die vol gend jaar het mulo-examen zullen afleggen en tioee jongens die op de uts te Den Bosch studeren. Ook voor de leiding van het instituut die er steeds naar streeft om de leerlingen een volwaardige plaats in de maatschappij te bezorgen, stemt dit suces tot grote voldoe ning. Voor Parijs is de oorzaak van het conflict een zuiver technische zaak, de gemeenschappelijke financiering van de landbouw. Voor Nederland West-Duitsland, Italië en Luxemhnrg daarentegen gaat het om een prin cipiële kwestie van de eerste orde: de democratisering van de Europese samenwerking, de botsing ook tussen de bovennationale ideologie conform het E.E.G.-verdrag en De Gaulle's po litiek van nationale onafhankelijkheid, d.i. Franse hegemonie. De gevolgen zijn intussen voor iedereen gelijk: moeilijkheden met de landbouw en stagnatie van allerlei andere E.E.G.- besognes. Frankrijk kan die stagnatiegevolgen niet hebben zeggen velen. De Franse economie is zozeer met die van de an dere E.E.G.-landen verstrengeld, dat De Gaulle wel bakzeil zal moeten halen. Dit argument spreekt aan maar het lijkt ons niet krachtig genoeg om er een beleid op te baseren. De rest van de EEG-club is namelijk even zeer de dupe van de Franse houding als de Fransen zelf. In feite kan nie mand zich de huidige impasse ver oorloven. Er zal dus iets moeten gebeuren. Maar wat? De marge van onderhan delingen is uiterst klein. Sinds pre sident De Gaulle in 1963 Engeland bruusk de toegang tot de E.E.G. wei gerde heeft hij een politiek gevolgd, die er onmiskenbaar op gericht was de E.E.G. te brengen onder het Franse juk. Dit beleid liep parallel met zijn anti-Amerikaanse NAVO-koers. Door ontrouw te worden aan deze politiek zou De Gaulle zichzelf verloochenen. Wij zien dat nog niet zo gauw gebeu ren. Ook de andere landen kunnen moei lijk terug. Na alles wat er over de Europese democratie gezegd is kun nen de concessies, hoe handig ook verpakt, moeilijk anders uitgelegd worden dan als een onvoorwaarde lijke capitulatie van Parijs. In Neder land zou zoiets niet van de regering geaccepteerd worden. In ons land is het verzet tegen de Franse politiek het meest principieel gefundeerd. Maar hoe staat het met de andere landen? In Rome is men al eerder gevoelig gebleken voor, laat ons zeggen, een zakelijke benadering van een moeilijk probleem. De Duitse regering staat vlak voor verkiezingen en kan dan beter voor de dag komen met de vruchten van een hechte Frans- Duitse samenwerking dan met een mislukt E.E.G.-beleid. In Den Haag moet men ergens het onbehagelijke gevoel hebben, dat de houding van president De Gaulle is ingegeven met de verwachting dat hij Bonn en Rome wel tot rede zal kun nen brengen. En dat dit geen hersen schim is. Anders gezegd: de Neder landse regering moet er ernstig re kening mee houden, dat zij wel eens in het isolement terecht kan komen. Om dat gevaar te vermijden zal de E.E.G.-politiek van de regering van iets meer initiatief en fantasie blijk moeten geven dan de laatste tijd het geval is geweest. yoor de achtste maal in successie is de Brabantse en de landelijke pers naar Tilburg gekomen om er de Tilburgse persdag bij te wonen. Voor de achtste keer heeft burgemeester mr. C. Becht zijn schrijvende gasten verwelkomd, van wie hij er intussen een respectabel aantal zijn vrienden kan noemen. Tilburg is, vooral sinds de lan cering van het 72-milj oenenplan in 1959, een uitgesproken dynamische stad en het beeld dat de publieke opinie er zich van gevormd heeft is voor een belangrijk deel aan die be drijvigheid te danken. Maar voor een ander wellicht niet minder be langrijk deel is dat beeld juist ge vormd door die schrijvende vrienden van burgemeester Becht, door bege leiding van de Tilburgse ontwikke ling in de kranten. Wie dit proces in de afgelopen ja ren langzaam aan heeft zien groeien moet zich wel afvragen, waarom an dere Brabantse steden niet zien, dat een geregeld jaarlijks contact met de pers, waarin vrije en openlijke ge- dachtenwisseling mogelijk is en waar in belangrijk nieuws voor het juiste forum kan worden gespuid, een uit stekend middel is voor wat men te genwoordig zo graag „image building" noemt. Gemeenten hebben dat nodig, want gemeenten besturen is tegen woordig zaken doen. Nu zullen niet alle gemeenten, zelfs niet alle grote gemeenten, via de kran ten een 72-miljoenplan kunnen pre senteren. Maar één keer per jaar zal er toch wei nieuws te vertellen zijn Want een gemeente die dat niet heeft gaat het niet goed. JÜ0ES Zaterdag 10 juli zal in Goes een provinciale brandweerwedstrijd wor den gehouden. Aan deze wedstrijd zullen ploegen deelnemen uit Wolphaartsdük, s Heer Arendskerke, Heinkenszand, Baarland, Middelburg, Terneuzen. Zie- nkzee, Nieuw- en St.-Joosland, Vlissin- gen Zaamslag, Dreischor, Hoek en Zuid- jan, ej e ploeg heeft twintig minuten de tijd om de opdracht uit te voeren AJS algemeen wedstrijdleider zal op treden de heer A. Mathijssen uit Middel burg. De jury is samengesteld uit de he ren D. Taekema Goes (voorzitter), H. Boogaard Sluis, A. Catsman Aarderiburg. Chr. Janse Oost- en West-Souburg M Schoonen Bergen op Zoom en A. Swfeb Vlaardingen. Burgemeester mr. F. Huber zal tijdens een koffiemaaltijd in Slot Ostende de Prijzen uitreiken.

de Stem | 1965 | | pagina 3