ULSTi KAMER AANVAARDT NOTA-VROLIJK ipen bestel: geleidelijk aan BRUSSEL WERKT RUSTIG DOOR Hard debat wordt uitgesteld tot komend najaar Hoteleigenaar voor f 2600 opgelicht EEG-crisis FE YENOORD TEGENREAL MADRID PERS OPENHEID Financiën noch mensen genoeg voor wegenbouw Nederlandse kind is straatkind Brandpunt onschuldig aan rel DIRECTIE FAILLIET REISBUREAU SPOORLOOS Weer vliegtuig neergestort: 29 doden VS-mariniers landen in Z.-Vietnam NOZEMS LATEN TREIN UIT RAILS LOPEN TYFUS IN Z.-SLAVIë DAGBLAD VOOR ZEELAND DAM Aanhoudend koel DUIZENDEN LITERS COGNAC VERBRAND Twintig gewonden GELD NODIG TEKORTEN Amsterdamse politie: ANDAAG IN Pc Stem 105a JAARGANG Ne. 24937 Voor God, Koningin en Vaderland ^/Texoro-verpdeldé' weefsels laten zich wassen op alle' manieren en met. alle gangbar^-wasmiddelen. Texoro-veredelde wëbfsels mag' u gewoon centrifugeren. maar" niet wringen Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 D O N D E R DAG 8 J U 11 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, exd. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor ^^vse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) «Ir Vwvi b. lopen. Het zal een held®' nacht worden met volle maan( Trek uw mannen samen bi) 5 in- en uitgang. Barricadeer grotten en posteer hier nen achter. De bandieten nw* ten denken, dat zij niet opg merkt zijn En als ze beneu aankomen. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De vijf partners van Frankrijk in de E.E.G. hebben besloten de voorbereidingen voor de vergadering van de ministerraad, welke op 26 juni zou moeten worden gehouden, gewoon voort te zetten. Gisteren is men in Brussel gewoon met de voorbereiding begonnen. Dit gebeurde echter pas na lat bezwaren van België en Luxemburg [aartegen waren overwonnen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat een belangrijk agendapunt van de mi- jnisteriële bijeenkomst van de overge- jbleven Vijf zal worden gevormd door mededelingen van de Europese commis- jaie over aanpassing van de voorstellen, die vorige week woensdag tot de crisis :in de E.E.G. hebben geleid. In Bonn hebben kanselier Erhard en de Italiaanse president Sara gat de crisis besproken. Veel belangrijks is er niet bekend geworden over deze bespreking. De Duitsers zijn, met het oog op de na derende verkiezingen, zeer beducht de indruk te wekken dat zij met andere landen van de Vijf samenspannen tegen Frankrijk. Gisteravond is de voorzitter van de Europese commissie Hallstein uit Brus sel naar Bonn vertrokken om overleg te plegen met de bondsregering. Hij zou aanvankelijk dinsdag naar Bonn zym gegaan. De Franse minister van voorlichting Peyrefiitte heeft gezegd dat er geen wij ziging in de Franse politiek te ver wachten is. Intussen heeft Frankrijk thans de partners officieel op de hoogte gesteld van het besluit ook de vergaderingen van de ministerraad, de K.S.G. en Eura- toom te zullen boycotten. Minister Luns heeft, verwijzend naar B de precaire onderhandelingspositie van Nederland, geweigerd in het openbaar de Tweede Kamer in te lichten over de crisis. De socialist Nederhorst had daarom gevraagd. Wel heeft de minis ter de commissie voor buitenlandse za ken vertrouwelijk ingelicht. Voor perscommentaren zie pag. 7 GENEVE (A.N.P.) Feijenoord zal in het toernooi om de Europese beker I voor landskampioenen meteen al voor een vuurproef komen te staan. De Rot- terdammers zullen in de eerste ronde van bet toernooi de loting werd in het Du Rhöne-hotel te Genève verricht uitkomen tegen Real Madrid, vijf- voudig winnaar van de beker, dat dit seizoen door Benfica in de kwartfinales werd uitgeschakeld. Zie verder pagina 7. OUD-PREMIER Mosje Sjarett van Is raël is gisteren op 70-jarige leeftijd in Jeruzalem overleden. De oud-premier overleed aan kanker na een ziekbed van vele maanden. Sjarett heeft een leiden de rol gespeeld in de joodse strijd voor een onafhankelijke staat. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk kans op buien. Naar west en noord draaiende wind. Lagere tem peraturen, vooral in de zuidelijke provincies. Vandaag: zon onder 21.00 uur Maan op 16.11 uur. Morgen: zon op 4.31 uur. Maan on der 1.29 uur. Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon max. weer temp regenbui 16 zwaar bew. 17 zwaar bew. 14 zwaar bew. 12 half bew. 12 regenbui 21 zwaar bew. 18 zwaar bew. 22 regen 21 zwaar bew. 20 zwaar bew. 22 zwaar bew. 29 onbewolkt 23 regenbui 21 geheel bew. 25 zwaar bew. 26 zwaar bew. 25 onweer 26 zwaar bew. 25 onbewolkt 2* licht bew. 27 niet ontv. niet ontv. licht bew. 25 licht bew. 25 onbewolkt 30 zwaar bew. 29 licht bew. 23 'U*„* ■BSC «A.- AAN DE KUST Het is oud nieuws maar nog dagelijkse gesprekstof: De zomer van dit jaar laat ons alle maal in de steek. Zelfs degenen on der ons die naar Italië of zuidelijk Oostenrijk uitweken. Ook in Joego slavië is het niets geworden. Toch trekken we naar de kust. We kunnen veel hebben zolang het niet dagenlang ononderbroken regent want dat is zelfs ons Nederlan ders te veel. En zo komt dat er van Cadzand tot de Lange Jan van Den Helder tienduizenden hun va kantie aan de kust doorbrengen. In de intiemere oorden van Zeeland en Zuid-Holland, in de mondainere bad plaatsen als Scheveningen en Zand- voort en zelfs op de nog stille stuk ken strand van Noord-Holland. Niet temin: de badpakken zijn vervangen door jassen en de neringdoenden staan er wat overbodig bij CAIRO (Reuter) Een Egyptisch transportvliegtuig van Russische make lij is woensdag kort na het opstijgen van het vliegveld van Cairo in de woes tijn neergestort. Slechts een van de der tig inzittenden overleefde het ongeluk. De negen bemanningsleden waren, naar verluidt, Russen. De andere slachtoffers waren Egyptische militairen. SAIGON (A.F.P.) Woensdagoch tend zijn in Da Nang in Qui Nonh op nieuw 8000 Amerikaanse mariniers ge land, zo is uit officiële bron in Saigon vernomen. Het totale aantal Amerika nen in Zuid-Vietnam is hiermee geste gen tot 62.000 manschappen. De Vietcong bezette gisternacht een tweede districtshoofdplaats, de stad Dak Tog, ten noorden van de Zuidvietname se provincie Kontoem. Dak Tog ligt on geveer 400 kilometer ten noordoosten van Saigon. Troepen uit Tan Canh, die het garni zoen van Dak Tog te hulp snelden, vie len in een hinderlaag van de Vietcong. De verliezen zijn niet bekend. Een der de districtshoofdplaats in dit gebied. Dak Soet, is de afgelopen dagen ver scheidene malen met mortiervuur be stookt ïïj„D1^ do?D°Pannigegahan in Franse kpfri.Un bEan,d uitb«k in een wijn- 15 nSjoerf guWenf WOrdt gOTaamd °P n-VS7TA.wordt 001 kortsluiting de brand heeft veroorzaakt. Een aroot le- ger brandweermannen heeft bijna een hele dag nodig gehad om de brand T bedwang te krijgen. De vlammen zetten ook te velde staande gewassen in de omgeving in brand. ROME (UPI) Italiaanse nozems nebben gisteren bij Rome een forensen- em doen ontsporen ten gevolge waar van 20 mensen werden gewond. Volgens ooggetuigen zou een groep van naar schatting 15 jongens van 16 a 17 Jaar stenen en dergelijke op de rail hebben gelegd even voor de trein het baanvak zou passeren. Een wagon kan telde en een ander liep van de rails. De trein had ongeveer een snelheid van 65 km per uur toen de ontsporing plaatshad. De politie tracht de vanda len op te sporen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nota over het omroepbeleid van minister Vrolyk is gisteravond door de Tweede Kamer voor kennisge ving aangenomen. Dat betekent, dat de regering op basis van die nota haar beleid in de praktijk kan gaan uitvoeren. Niets staat nu meer de invoering van recla me op alle radio- en televisienet ten in de weg, evenmin als de toelating van nieuwe gegadigden. Minister Vrolijk is van plan met de overgangsregeling tot het nieu we bestel in oktober een begin te maken. Daarbij zal, in alle opzichten, gelei delijkheid worden betracht. Tot uitspra ken is de kamer niet gekomen. De be lofte van minister Vrolijk om het recht op antwoord in radio en televisie in be ginsel te erkennen en de studies over dit moeilijke vraagstuk zo snel moge lijk af te sluiten, zorgden er voor dat een V.V.D.-A.R.-motie werd ingetrokken. De toezegging van de bewindsman om in het bestuur van de stichting, die de reclamezendtijd gaat verkopen, twee in plaats van één vertegenwoordiger van de pers op te nemen, verhinderde de in diening van een tweede motie en de derde bleef in de pen van de heer Kik kert (C.H.U.) toen mr. Vrolijk ver klaarde met de kerken en de genoot schappen op geestelijke grondslag te gaan spreken over hun deelname aan het bestuurlijke en/of programmatische werk in radio en televisie. Daarmee kwam dan het einde van een debat, dat weinig hoogtepunten heeft gekend, om dat de standpunten duidelijk vastlagen: de kabinetsformatie heeft er voor ge zorgd dat aan de grondslagen van het toen bereikte akkoord niet meer kon worden getornd De rede van minister Vrolijk hield een bevestiging in van hetgeen reeds in de officiële stukken is gepubliceerd. De wens van de A.R. om de pers zeg genschap te geven in de verkoop van reclamezendtijd moest de minister ont raden. De aandrang van de heer Scha kel (A.R.) om steun voor de pers te krijgen, is overigens niet geheel zonder resultaat gebleven. Minister Vrolijk be loofde een tweede vertegenwoordiger van de pers in het bestuur van de re clame-verkopende instelling te benoe men. De minister legde nog eens vast, dat de overgangsregeling voor het nieu we bestel voor twee jaar, die voor com pensatie voor de pers echter drie jaar zou gelden, met de mogelijkheid van verlenging als dat noodzakelijk zou blij ken. Mr. Vrolijk hanteerde als argument voor zijn afwijzing om de pers in te schakelen de stelling, dat de pers een geïnteresseerde instantie is. De inscha keling hiervan zou tot een absoluut mo nopolie kunnen leiden. Hij ontkende, dat er bij de pers enige vrees zou be hoeven te bestaan voor aantasting van haar onafhankelijkheid nu zij schade loos gesteld zal worden als er aantoon bare schade is. De kwestie van de openheid bespre kend handhaafde de minister onverkort zijn stelling dat deze in het nieuwe be stel gegarandeerd is. Hij hield de libe ralen voor dat het terugtrekken van een aantal kandidaten, nu zij geen winst meer kunnen behalen, nauwelijks als een argument voor gebrek aan open heid kan worden gehanteerd. In de re denering van de V.V.D. en een deel van de C.H.U. zag mr. Vrolijk een gebrek aan logica. Als er zo'n behoefte aan iets anders is, dan moet dat ook uit een re presentatieve aanhang kunnen blijken, aldus zijn mening. Over het recht op wederwoord in ra dio en t.v. zei de bewindsman, dat hier over nog overleg gepleegd moet worden met het ministerie van Justitie. Met de studie van het vraagstuk zelf is echter reeds een begin gemaakt. Wellicht is het mogelijk dat onmiddellijk een wet telijke regeling tot stand komt. De minister zegde de kamer toe alle spoed te zullen betrachten, die mogelijk is. Datzelfde geldt overigens voor de nieuwe omroepwet. Of deze wet met Pasen bij de kamer zal zijn. kon hij niet zeggen. (Vervolg op pagina 3) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Ka mer is niet van plan vanmiddag bij de debatten over het rijkswe genfonds alle wapens leeg te schieten. Men zal wel de hoofd punten aanroeren, maar verder wil men wachten tot het nieuwe parlementaire jaar om de gehele verkeersmaterie grondig te be spreken. De kamerleden sparen kennelijk krachten en gegevens op, om waar schijnlijk in oktober het verkeersbe leid volledig op de helling te zetten. In tern gaat het overleg over deze materie echter op alle fronten verder: in de partijen, met allerlei organisaties, met DEN HAAG (A.N.P.) „Het Nederlandse kind is een straat kind". Aldus een conclusie uit een internationale enquête over de spelsituatie van het Westeuropese kind. In het aan de beide kamers der Staten-Generaal aangeboden jaarverslag 1964 van de „Raad voor de jeugd vorming" wordt melding gemaakt van de resultaten van die enquête. Opvallend is dat hoe hoger de woonetage, hoe minder speelgoed en hoe kleiner speelgoed in de ge zinnen met kinderen van 3 tot 10 jaar aanwezig is. In minder dan twintig percent van de gezinnen komt constructie speelgoed voor. Geoonstateerd werd o.m. dat in ons land meer dan 93 percent van de kinderen op straat speelt. Op de vraag waar werd gespeeld werd geantwoord: niet onder de ogen van de ouders. Dit komt het meest voor. aldus het jaarverslag, bij kin deren van asocialen en van hogere ambtenaren. In het j aarverslag wordt voorts gewag gemaakt van de eerste re sultaten van een gericht onderzoek naar de leefsituatie van het Neder landse kind. Deze eerste resultaten wijzen op een teruggang van zin volle spelactiviteiten, zowel bin- nens- als buitenshuis. provincies en gemeenten. Men weet het intussen wel: in feite is niemand hele maal gelukkig, ook niet met het rijks wegenplan en het rijks wegenfonds. Het zal er vanmiddag waarschijnlijk wel niet helemaal uitkomen, maar doel van zo goed als alle politieke partijen is het nationaal verkeersbeleid centraal te stellen. Daarvoor is behalve een stevig politiek beleid, ook geld nodig. Geld voor de centrale overheid, maar ook voor lagere organen, die een groot deel van de wegenlast te dragen hebben. „Beroepsvervoer", het blad van de transportondernemers, sloeg dezer da gen de spijker precies raak, toen het schreef: „Hoe spelen wij de gemeenten de middelen toe om ten spoedigste de nodige structurele verkeersvoorzienin- gen te treffen en waar halen we de ap paratuur plus de arbeidskrachten van daan om deze- grote projecten zo snel mogelijk te realiseren t" Het is namelijk geen geheim dat. rijkswaterstaat kampt met een ernstig personeelstekort. Intern weet men dat men theoretisch gemakkelijk een an dere aanpak kan ontwikkelen, maar personeelsgebrek verhindert volgens vele waterstaatkundigen een totaal nieu we aanpak in praktijk om te zetten. Dit geldt zeker voor de vele be grijpelijke verzoeken, van provin cies en gemeenten om bepaalde wegen wegverbindingen of -wijzigingen eerder ter hand te nemen, dan na 1970, zoals het rijkswegenplan in principe heeft vastgesteld. „Een raad voor het verkeer? Ak koord", zeggen vele deskundigen. „Maar wat dan verder? Wie fourneert op kor te termijn het benodigde geld en wie zorgt voor de arbeidskrachten, ook al op korte termijn?" Of, zoals „Beroepsvervoer" het schreef: „Tegen de tijd dat de organi satie klopt als een bus is het verkeej volkomen vastgelopen HILVERSUM (A.N.P.) De Amster damse politie heeft de K.R.O. meege deeld dat de redactie van de t.v.-ru- briek „Brandpunt" geen aandeel heeft gehad in de organisatie van de „zoge naamde anti-Clausrel" op vrijdagavond jongstleden bij het Nationaal Monu ment op de Dam in Amsterdam. Volgens een Amsterdams ochtend blad zou hoofdinspecteur N. H. de Leeuw van het bureau Warmoesstraat hebben verklaard dat de politie ervan overtuigd was dat de mislukte anti- Clausrel op de Dam in scène was gezet door de reportageploeg van Brandpunt. Thans heeft de Amsterdamse politie aan de K.R.O.-persdienst meegedeeld dat zij een onderzoek heeft ingesteld, waaruit niet is gebleken dat deze rel door Brandpunt is georganiseerd. De politie verklaarde het te betreuren wanneer uit het contact dat zij met de pers heeft gehad de indruk zou zijn gewekt dat Brandpunt wel de hand in deze rel zou hebben gehad. Langzaam maar zeker gaat onze grote Tour-prijsvraag naar Het einde. Nog enkele dagen en de totaalbalans kan opgemaakt worden. Voor vandaag moet er uiteraard weer geteld worden. Het gaat hier dan om het sa menvoegen van de afzonderlij ke cijfers der minuten en secon den van de achterstand, die de eerstaankomende Nederlandse wielrenner woensdag (15e etap pe), had op winnaar Guiseppe Fezzardi. Men dient dat ver schil in tijd dus bij elkaar op te tellen. Het aardappelseizoen 1965- 1966 wordt catastrofaal voor de telers van ons nationale volksvoedsel. Pagina 9. The Shepherds hebben zich een vaste plaats op de Nederlandse hitparade veroverd. Het feit dat ze ook in de Sleeswijk-revue zullen optreden is een (voorlo pige) kroon op hun werk. Pa gina 5. De perscommentaren op de moeilijkheden in de Euro- markt zijn niet mals. Pagina 7. Predikanten hebben óók niet meer dan slechts twee wangen die ze elkaar kunnen toekeren.... Pagina 7. De Oosteuropese landen zijn be zig onze textielmarkt te pene treren met textiel tegen lapjes dag-prijzen. De Nederlandse autoriteiten proberen er iets te gen te doen. Pagina 7. Er zijn deze week twee platen van The Beatles verloot on der degenen die in onze Hit parade met goede oplossingen kwamen. De namen van de gelukkigen en de nieuwe op gaven op pagina 5. „Arme ik", zei Rik. De wieier- keizer kwam gisteren 15 minu ten na de winnaar door de etap- pefinish. Janssen houdt de groe ne trui, Gimondi de gele en Fez zardi won de etappe. Leo van Dongen uit Made peddelde op een fraaie zesde plaats over het lijntje. Meer over de Tour op Pagina 13. MÜNCHEN (Tanjug-U.P.I.) In het noorden van Znid-Slavië, dat de laatste tijd is getroffen door hevige stormen, is een tyfus-epidemie uitgebroken. Ruim 100.000 personen zyn al inge ënt. Ook zou de rivier de Dra va, een zijrivier van de Donau, buiten zijn oevers zijn getreden. In de provincie Vojvodina zijn 800 huizen door het water vernield, terwijl 3200 andere woningen in het water staan. Ongeveer 50.000 hectare land is overstroomd en 25.000 personen zijn ge- evacueerd. In Skoplje is voor de tweede maal in twee dagen de aarde in beweging ge weest. De aardschok heeft geen mate riële schade aangericht. Sedert de ramp in juli 1963 zijn in het gebied rond Skoplje 605 aardschok ken van uiteenlopende sterkte gere gistreerd. (Advertenties) (Van onze correspondent) CALLANDSOOG De eigenaar van Badhotel Callant, de heer J. Rademaker, is door het Egyptische, in Londen ge vestigde reisbureau Omar Khayyam voor rond 2600 opgelicht. De reislei der van een groep van 140 gasten, die de heer Rademaker kort voor Pinkste ren in zijn hotel en bij particulieren on derbracht, betaalde met een cheque van 260 pond op de Barclays Bank in Lon den. De heer Rademaker inde de cheque bij de Raffeisenbank, die onder het ge bruikelijke voorbehoud betaalde. Dezer dagen kwam uit Londen echter het be richt dat de cheque ongedekt was. Het reisbureau is failliet verklaard. Badhotel Callant is niet het enige Ne derlandse slachtoffer van Omar Khay yam's Tours, dat een schuld blijkt te hebben van circa 1 miljoen. Ook het luchtvaartkantoor Aero Con tact heeft nog een vordering op het reisbureau, groot 11.000, De heer Rademaker heeft de reke ning ingediend bij curator mr. Philip te Londen. Hij verwacht overigens niet er ooit nog een cent van te zien. De enige hoop/die de hoteleigenaar heeft, is dat het reisbureau over eigen vlieg tuigen beschikt. Als men daarop beslag zou kunnen leggen, komt er mogelijk nog iets van de vordering terecht Directeuren en reisleiders van Omar Khayyam zijn intussen spoorloos. De heer Rademaker heeft de laatste dagen tevergeefs telefonisch contact gezocht met de in Parijs wonende Amerikaan Urbanek, de reisleider, die tijdens het pinksterweekend volledig het vertrou wen van de gedupeerde hoteleigenaar had gewonnen. De telefoon wordt eenvoudig niet op genomen. Ook Interpol is in de zaak ge moeid. Tot nog toe is er geen spoor van de oplichters gevonden. Zijn hulpvaardigheid is de heer Ra demaker dus wel duur te staan geko men. Het verzoek om honderd gasten op te nemen bereikte hem in het pink sterweekend via de receptie van een uit stekend bekend staand hotel te Amster dam. Alle hotels in de hoofdstad en daar buiten waren op dat moment vol. De gasten arriveerden diep in de nacht in drie bussen. 'Zij overnachtten, ont beten. maakten de volgende dag een trip door de omgeving en dineerden tenslotte in Callant. Bij zijn vertrek ver telde de Amerikaan Urbanek, dat hij het vliegtuig, waarin het gezelschap verder zou reizen, contant moest beta len, waardoor het moeilijk was gewor den de intussen tot 2600 opgelopen rekening van Callant contant te vol doen. De heer Rademaker accepteerde toen de ongedekte cheque.

de Stem | 1965 | | pagina 1