SPELDJES! één film: Universal Het zwaluwennest DE GROTE ZES Tuinbouwexpositie met accent op rationalisatie CeCm LIEBHERR - KOELKAST HONDERDEN CHINEZEN OP SERA WAK GEÏNTERNEERD eenmaal per jaar... klaar türt|e van Verdere avonturen De sprookjesverteller Beste meisjes en jongens Wéhaté, 13 juli in Den Haag FILM CANADESE „NAZI" GEARRESTEERD I Hulp luchtmacht kan Duitse jongen niet redden Drie politiemannen gewond bij jacht op autodief Steun aan communisten ZEILWEEK KIEL De kabouters Het meisje en de pannekoeken De vuilnisman EEN POESJE De Elfjes DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 7 JULI 1965 WESTLAND - Wanneer dinsdag 13 juli om tien uur de minister van Land bouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel, in de rotonde van de Houtrusthallen in Den Haag officieel de Wéhaté zal openen, dan gaat deze internationale tuinbouwbeurs voor de 17e maal van s,ar*> ov®r een °PPer^ a 35.000 vierkante meter, waarbij een 190 standhouders - waaronde buiten landse - hun inzending showen. Het accent van de Wehate valt op de mechanisatie en de automatisering, dus in het algemeen op arbeidsbesparen de methoden in de glastuinbouw. financiering, verzekering, vakliteratuur en Naast een compleet overzicht van alle ■technische hulpmiddelen voor de moderne lilastuinbouw biedt de Wéhaté ruime mo- Icelijkheden tot voorlichting op 13, 14, 15 len 16 juli in de Rotonde van de Houtrust- Kallen, die zullen worden verzorgd door Ide voorlichtingsdienster en Wageningsc tuinbouw instituten. Met verwacht dat Jongeveer 40.000 kwekers de Wéhaté zul- flen bezoeken. Zij kunner. daar kennis ne men van kassenbouw, verwarming mest stoffen, ziektebestrijding, tuinbouwma- jchines, tuinbouwbenodigdheden, verduur- Jzamingsmiddelen, zaden en planten, itransportwerktuigen, motoren, koelen, elektrotechniek, kunststoffen, alsmede (Advertentie) Ja, speldjes-regen bij 5 CELWA produkten CELWA tjsjoe - uniek zacht toiletpapier: 0,65 CELWA damesverband - sneeuwwit wegwerpverband0,85 CELWA kant-en-klaar luiers - sterk absorberend1,75 CELWA keukenrol - gemak - kelijk èn sterk: 2 stuks 0,90 CELWA kwartet - 4 rollen toiletpapier in één pak; 1,00 kenmerk voor kwaliteit Ned. Exportpapierfabriek N.V. Postbus 57 - Nijmegen hobby gereedschap. De directeur van cle economische afde ling van het Centraal bureau van tuin bouwveilingen, de heer N. A. Laarman, heeft gisteren tijdens een persbijeenkomst te Rijswijk een beschouwing gewijd aan de huidige en toekomstige afzetmogelijk heden van tuinbouwprodukten. Hij ves tigde de aandacht op de stijging van de export van tuinbouwprodukten, die het afgelopen jaar 1.390.000.000 gulden be droeg, waarvan 850 miljoen gulden in de groente- en fruitsector De heer Laar man zei, dat dit mede te danken is aan de opvoering van de kwaliteit, en het werk van de zaadselecteurs, proefstations en voorlichtingsdiensten. Door wijzigingen in de structuur van de tuinbouw konden grotere hoeveelhe den aan afnemers worden verkocht. De heer Laarman zei, dat in tegenstelling tot vroegere jaren het overgrote deel van onze export naar de depots van de bui tenlandse afnemers gaat, wat vele on nodige en extra behandelings- en trans portkosten voorkomt. Het is de Nederlandse exporteur thans mogelijk de meeste van zyn produkten na het oogsten reeds uiterlyk binnen 24 uur op de plaats van bestemming te bren gen. Hieraan is het te danken geweest, dat de export zo'n grote vlucht heeft kun nen nemen. De heer Laarman meende dat de Nederlandse tuinbouw in staat is zijn positie te handhaven en zo mogelijk nog verder uit te breiden. In een rede, die de directeur van het proefstation xe Naaldwijk, ir. W. van Soest, hield tijdens een persconferentie in verband met de nadering van deze tentoonstelling, legde hij er de nadruk op dat de concurrentie op de Europese markt in de komende jaren waarschijn lijk nog zal toenemen. Met inspanning van alle krachten moet het mogelijk zijn de glastuinbouw in zijn geheel op een hoger peil te brengen. De heer' Van Soest constateerde dat er nog ruimte is voor tal van verbeteringen op het ge bied van de teelt en de techniek. (Advertenties) v voor kleur èn zwart'wit voor dag-èn flitslicht TORONTO (UPI) Charles Pp Thompson, geestelijk leidsman" van Canada's nazileider John Beattie, is maandag in Toronto gearresteerd we gens openbaar wangedrag. De politie deelde mee, dat de 28-jarige Thompson, een dominee van de pink sterbeweging", maandagmorgen vroeg over straat liep toen hij werd aange houden. LEEUWARDEN (ANP) Het drie jarige Duitse jongetje Achim Jacobsen uit Duisburg, dat donderdagavond met een helikopter van de Koninklijke Lucht macht van Terschelling naar het Sint Bonifaciushospitaal te Leeuwarden werd overgebracht wegens ernstige adem- Mtalingsmoeilijkheden, is toch overleden. I Het zag er toen naar uit, dat op deze wijze zijn leven was gered. Bij trans port per boot zou hij onderweg zeker ^Bjn overleden, zo verklaarden artsen fyan het ziekenhuis. ASHBURTON (U.P.I.) Drie agenten werden gewond en drie politieauto's be schadigd bij een jacht op een autodief in het Engelse Ashburton. Tijdens de achtervolging sloeg een po litieauto om. De +wee andere auto's wer den beschadigd en hun bestuurders ge wond toen de gestolen auto door een wegversperring van de politie reed. De agenten waren gealarmeerd, nadat een man een café was binnengelopen en aan een vrouw had gevraagd om het con tactsleuteltje van de wagen van haar man. Hij dreigde haar en haar gezin te zullen doodschieten met een revolver, die hij zei op zak te hebben als ze zou weigeren. (Advertentie) 'N WERELDMERK 'N KLASSE APART KOETJING (UPI) De Malei sische autoriteiten zijn begonnen honderden Chinezen achter prik keldraad te zetten omdat zij ervan verdacht worden de Indonesische infiltranten en Chinese communis ten, die in de deelstaat Serawak opereren te helpen. (Advertentie) Het voornaamste doel van de Malei sische legering is de hoofdweg, die loopt van Koetjing naar het Borneose binnenland te beveiligen. Een stuk van 15 km is geheel voor het normale ver keer afgesloten en staat onder scherp toezicht van militairen. Op 27 juni overviel een bende infil tranten, volgens Maleisië bestaande uit Indonesiërs en Chinese communisten, een politiepost aan de bewuste hoofd weg, waarbij negen personen werden gedood De Maleisische autoriteiten heb ben sterke vermoedens, dat de plaatse lij kè Chinese bevolking indien geen steun heeft verleend aan de indringers dan toch opvallend onverschillig heeft gere ageerd. De Chinese bevolking wordt nu bijeen gebracht in vijf kampen in dezelfde streek. Gistermorgen vroeg zijn vracht wagens vol militairen naar het gebied vertrokken. Alle persvertegenwoordigers werden geweerd. Tijdens de 12 jaar durende strijd te gen de communistische opstandelingen op Malakka hebben de Engelsen 500.000 Chinezen, die aan de rand van het oer woud woonden eveneens geinterneerd. Ook toen bleken de Chinezen de opstan delingen te helpen door het verlenen van inlichtingen en het verstrekken van voedsel. Bij de internationale zeilweek in Kiel van dit jaar kon de foto graaf deze echte zoutwater sfeer al aan de wal in beeld brengen twee Franse zeelui werken aan het tuig van hun schoolschip. Op de achtergrond het zeilschip Es meralda Twee zwaluwen hadden een nest ge bouwd onder de dakrand van een klein, bouwvallig huisje. Daarbinnen woonde een knorrige oude vrouw met haar dikke poes. Veel reden om knor rig te zyn had zij niet. Want het huis je was wel klein en bouwvallig, maar het werd keurig onderhouden door een lief meisje dat medelijden had met de eenzame oude vrouw. En de poes gaf veel gezelligheid en hield boven dien de ratten en muizen weg. Toen de zwaluwen af en aan bleven vliegen werd het knorrige vrouwtje verschrikkelijk boos. Zij ging voor haar deur staan en riep met gebalde vuist naar de vogels: „Weg lelijke beesten, je maakt hier een smeerboel en dat wil ik niet!" „Wees niet boos, moedertje," troost te het meisje, „ik zal het wel schoon maken." Maar de oude vrouw wilde niet ge troost worden. „Haal de ladder en klim naar boven om de zwaluwen te verjagen," beval ze. Het meisje haalde de ladder en zette hem tegen het vervallen dak. Toen aarzelde ze- „Naar boven." riep de scherpe stem. En het meisje klom naar boven. Daar zat het zwaluw vrouwtje al op haar eitjes te broeden. De vogeloogjes keken zo angstig in de ogen van het meisje dat haar hart smolt van medelijden. Ze wankelde op de trap en deed alsof ze bijna viel. ,,Ik val!" riep ze. ,,Het dak is stuk en als het niet houdt, is er niemand om het te maken!" „Kom dan naar beneden, dom kind," bromde het knorrige vrouwtje, rood van kwaadheid. Het meisje kwam terug op de grond, bracht de ladder weg en hoopte dat het vrouwtje de zwaluwen met rust zou laten. Maar de volgende morgen stond de oude vrouiw weer voor haar deur. „Haal de bezem uit de keuken en steek er het nest mee door," beval ,ze. Het meisje ging naar de keuken en hakte daar eerst gauw een stukje van de bezemsteel af. Toen bracht zij de bezem buiten om te doen wat er van haar verlangd werd. Maar de bezem was te kort en zij kon niet bij het nest. „Ga op je tenen staan," riep de scherpG stem En het meisje ging op de punten van haar tenen staan, maar de bezem was en bleef te kort. „Breng de bezem dan maar weg, dom kind," zei het knorrige vrouwtje sissend van kwaadheid. Het meisje bracht de be zem terug en hoopte dat de oude vrouw de zwaluwen met rust zou laten. Maar de volgende morgen stond de oude vrouw weer voor haar deur. „Haal de emmer met water en de schep bij de pomp, om water naar de vogels te gooien," beval ze. Het meisje ging naar de pomp maar rukte de schep wat losser van dg steel. Toen bracht zij de emmer met water en de schep voor de deur om te doen wat Heel diep in het kabouterbos sliepen op het zachte mos twee kabouters: Kin en Kan daar vertel ik nu iets van. Kin en Kan dat zijn er twee de koning is daarom nooit tevree als er een kabouter verjaart snoepen ze altijd van de taart. Kin en Kan zijn op een feest te ver het kabouterbos in geweest toen zijn ze door de heks vetgemest dat vond de koning niet zo best. Gelukkig werden ze weer bevrijd de heks was paars en rood van nijd de koning was heel erg blij dat vertelde hij zelf aan mij. Marian van Gurp Wolvenring 17, Breda. N.B. Ik wil graag corresponderen met een meisje van 9 of 10 jaar. Ik houd erg van gymnastiek. Aan de rand van een groot bos woonde een meisje dat Erica heette. Ze lustte toch zo graag pannekoeken. Óp een dag toen ze weer boterhammen aten zei Erica: „Moeder, ik wou dat we iedere dag pannekoeken aten". „Nou omdat je altijd maar zit te zeuren, zal ik het doen", zei moeder. De volgende morgen kreeg ze heer lijke pannekoeken zoveel ze er maar lustte. O, wat smaakten die toch lek ker. 's Middags kreeg ze er weer en s avonds ook. De volgende dag kreeg ze weer pannekoeken en verder de hele dagen achtereen. Toen er een week verstreken was zei ze: „Moeder, ik vind ze helemaal niet meer zo lekker. Gaat u weer ge woon 's morgens boterhammen klaar maken, 's middags middageten en 's avonds weer boterhammen, want het gaat me nu vervelen, elke dag panne, koeken". Dat deed moeder toen maar en ze vond nu het eten veel fijner dan elke dag pannekoeken. Natuurlijk at ze nog wel eens panne koeken, maar toch niet elke dag want dan proef je ze niet meer. Jacinta Kicboom Poeldijk 30 (12 jaar), Sas van Gent (Z.) er van haar verlangd werd. Maar zij gooide het water niet eebt hoog. Het kletste door de deur en maakte de kamer nat. „Gooi toch hoger," riep de scherpe stem. ,,Ik kan niet hoger gooien, want de schep zit los," ant woordde het meisje. „Als hij van de steel breekt is er niemand om hem te maken." „Breng het water dan maar weg," riep het vrouwtje briesend van kwaadheid. Het meisje holde te rug naar de pomp. Maar zij had zo veel verdriet over het knorrige vrouw tje dat zij meteen doorholde naar huis óm niet meer terug te komen. En zij hoopte dat de oude rouw de zwalu wen met rust zou laten. Maar de volgend^ morgen riep de vrouw haar poes, die zo trots was op zijn dikke kop. „Poes," zei de oude vrouw, „ga hier op de drempel zit ten en loer op de zwaluwen- Ze vliegen af en aan, het kan niet moeilijk zijn er een te vangen-" De poes ging op de drempel zitten. Hij keek naar de zwaluwen en zijn bekje trilde. Hij miauwde zachtjes var verlangen, maar dat hoorden de zwaluwen. Zij vatten moed en maakten duikvluchten boven de poesekop. Ze pikten in zijn dikke vacht en trokken haartjes uit het vel van zijn kop. De kater bukte zich en week opzij. „Spring dan toch!" riep de scherpe stem. Maar de kater kroop in elkaar en nam ten slotte met een jankende schreeuw de vlucht. Zijn dikke kop was lelijk kaal gepikt. „Hoepel op, domme kat," siste het knorrige vrouwtje ziedend van kwaad heid. Maar de volgende morgen riep de vrouw een rat uit het schuurtje. „Snor baard, klim op het dak en eet de eitjes van de zwaluwen op," beval ze. „Ik ben bang voor de poes," zei de rat. „Je hoeft voor die domme kater niet bang meer te zijn want die heb ik weggestuurd," zei de scherpe stem. De rat klom nu op het dak en was al bijna bij het nest toen de zwaluwen hem zagen. De vogels vatten moed en vlogen op hem af. Eén voor één trok ken ze hem vliegensvlug de haren uit zijn snor. De rat piepte en krijste van woede en pijn. Nog vóór hij van het dak wegkwam had hij zijn hele snor baard verloren. „Maak dat je weg komt," brieste het knorrige vrouwtje en zij stike haast van kwaadheid. Maar de rat nam wraak. Het meisje was weg en de poes was weg. Snor baard die geen snor meer had riep familie en vrienden bij elkaar. Zij had den vrij spel in het huis en zette er de boel op stelten. Zij rommelden in de keuken, dansten op tafel en renden over het bed van de oude vrouw. „Ach wat heb ik gedaan!" jammerde zij nu vol spijt. „Had ik de ogels maar met rust gelaten, dan zou het lieve meisje weer elke dag mijn huis op ruimen, dan zou de poes mij ge zelschap houden en dan zouden de ratten en muizen in het schuurtje blijven." Dat hoorden de zwalwen. En omdat het vriendelijke vogels zijn, vlogen ze naar het dorp. Ze vonden het lieve meisje,, pikten in haar vlechten en tjilpten druk. Het meisje liep de zwa luwen achterna. „Ach ben je daar weer!" riep de oude rouw blij, toen ze haar zag aankomen, „Och, help me toch weer en ik beloof dat ik nooit meer knorrig, boos, woedend, briesend, ziedend en stikkend van kwaadheid zal zijn." Het meisje bracht het huis weer op orde. De poes kwam thuis en werd weer gezellig Snorbaard trok zich te rug in het schuurtje. De zwaluwen vlogen uit, en in het najaar trokken ze vlogen it en in het najaar trokken ze met zijn allen naar het zuiden. Maar na een half jaar brak een nieuwe lente aan en de zwaluwen kwamen terug. Het vrouwtje stond al op de uit kijk voor haar deur en riep: „Welkom lieve vogels, maak maar gauw je nest in orde en blijf de hele zomer bij mij wonen An Mac Gillavry Frank van Ooyen 7 jaar, Breda. Tweemaal per week, daar komt-ie an, de vuilnisman, de vuilnisman. Hij klettert met de emmers, hij dekselt met de deksels, en gooit de volle emmers dan met een draai, en een zwaai, en een smak, allemaal leeg in de grote bak, jawel, de hele rataplan! Wanneer de vuilnisman ging staken, nou, dat was niet zo mooi. Dan zat je met die rommel, die hele rommelzooi Want nooit meer rommel maken, dat is iets wat niet kan, dus werd de hele wereld een reuze grote pan! Maar gelukkig, daar komt-ie an, de vuilnisman, de vuilnisman en roept: Nou geen geëmmer meer, hier met die emmer, meneer, hier met de hele rataplan, daar gaat-ie dan, daar gaat-ie weer. Met een draai en een zwaai, een schuivert, een smak, allemaal leeg in de grote bak! Ria Roelants, Liesdreef 1, Breda. Ik ben 11 jaar en r.-k. Graag zou ik met een meisje van 11 a 12 jaar willen corresponderen. Er was eens een poesje. Het heette Lapje. Het woonde bij een bakker en die bakker was heel rijk. Hij had twee jongens en een vrouw. Hiij had ook een winkel met lekkers erin. Koekjes brood en nog veel meer. Lapje lag altijd op het vensterraam. Maar op een dag lag Lapje er niet. Waarom lag Lapje er nu niet. In haar mandje lagen drie jonge poesjes, Mortje, Miesje en Loesje en ze moesten op de muizen letten. Er kwam geen muis meer. UIT VAN LAPJE. Frank van Ooyen (7 jaar), 1-ste klas van de Christus Koningschoo! Breda. Diep in het bos staat een mooi groot paleis. Er is ook een mooie tuin met mooie bloemen. Daar wonen de lelie- -elfjes. De lelie-elfjes spelen in de tuin. Er is ook een riviertje met bootjes. In het water groeien mooie planten. En hoog riet. De elfjes hebben het goed Elke morgen gaan de elfjes vroeg va ren in een mooi goud bootje met er boven op een glazen dakje voor als het regent. Als liet niet regent schuiven de elfjes het dakje omlaag. Ja hoor de elfjes hebben het goed bij de elfjes koningin. door Marion Comperen 8 jaar. Breda. Toiny van Turnhout Prinsenpolderstraat 61, Made. 8 jaar. Raken jullie ook al een beetje in vakantiestemming? Ik hoop maar dat het gauw mooi weer wordt. Dan kun je er fijn op uittrekken, de bos sen in of naar het strand of naar het zwembad. Je kunt allemaal fijne dingen doen. Gaan jullie ook op va kantie? Misschien zijn er wel kinde ren die naar het buitenland gaan. Geweldig hè. om als je klein bent al zo'n grote reis te mogen maken. Jul lie mogen mij best eens schrijven hoe jullie nou vakantie gaan hou den. Als het een erg mooi verhaal wordt zet ik het in de Kleine Stem en dan kunnen alle andere kinderen zien hoe jij genoten hebt. Je mag ook best in een verhaaltje of ge dichtje schrijven hoe het °P school gaat. Of je goede cijfers hebt en of je overgegaan bent. Maar ik neem aan dat jullie allemaal naar de vol gende klas mocht gaan. Of niet? Je mag ook best vertellen welke spel letjes je met je vriendjes en vrien dinnetjes doet en welke boeken je graag leest. Deze week zijn er niet zo erg veel inzendingen voor onze vervolgver haalwedstrijd binnengekomen. Dat vind ik erg jammer. Maar ik denk dat het komt omdat het vakantie- tijd begint te worden. Maar volgen de week doen jullie natuurlijk alle maal weer mee. En denken jullie er nog eens aan, dat de winnaar of winnarep van elke week aan 't einde van het verhaal met foto in de krant komtDat is toch geweldig. Wat zullen je speelkameraadjes ja loers zijn. Deze week heeft de 12-ja- rige Jan Bruyns uit Goes het beste vervolgverhaal gemaakt. Gefelici teerd Jan. Jij krijgt een mooi boek toegestuurd. Ik ben benieuwd wie het volgende verhaal maakt. Wat zullen de grote Zes nog meer bele ven? Ik geloof dat het tijd wordt, dat ze volgende week de leider van de maanmensen ontmoeten. Wie zal dat zijn? Probeer er weer een spannend verhaal van te ma ken. Inzendingen moeten uiterlijk maandagmiddag binnen zijn bij de Kleine Stem, Reigerstraat 16, Breda. Dit geldt natuurlijk ook voor de kin deren die buiten Breda wonen. Zo, ik wens jullie veel succes toe. Mis schien dat de postbode me deze week een hele stapel inzendingen komt brengen. Groetjes José. Er was een man, die zijn geld ver diende met sprookjes vertellen. Hij was in dienst bij de koningin en hij verdiende goed. Maar op een dag brak er oorlog uit in het land waar hij woonde. Want de koningin had ruzie gekregen met hun buurland over de maan. De andere koningin beweerde: „als er een kring om de maan staat gaat het regenen. De koningin uit zijn land beweerde „Als er een kring óm dP maan staat wordt het zonnig weer". En het andere land verklaarde de oor log. De koningin schrok geweldig. Waar moesten ze de soldaten vandaau halen. En die huursoldaten waren al zo duur. Toen sprak de sprookjes vertel ler. „Ik heb een plan" Hij zei tegen de koningin: „Ik heb een plan. Als ik een heleboel verhalen vertel denken ze vanzelf niet meer aan vechten." Zo gezegd zo gedaan. Hij ging naar het leger en het plan was gelukt. En hij werd benoemd tot eerste minister. En hij leefde nog lang en gelukkig. Zelf verzonnen door Fransje Gooskens 8 jaar Veilingkade 9, Breda. KORTE INHOUD De jongensclub ,,De Grote Zes" gaat iedere woensdagmiddag in het bos spe len. De Grote Zes zyn Henk, Bas (de aanvoeder), Wim, Kees en de tweeling Piet en Frits. Ze zijn heel avontuurlijk aangelegd. Op een van hun vrye woens dagmiddagen als ze weer in het bos zijn wordt het opeens heel stil, de zon is plots^ niet meer te zien en ze horen een fluittoon. Als ze op onderzoek uit gaan ontdekken ze dat ze opgesloten zijn in een onzichtbare cirkel die steeds kleiner wordt. Als de cirkel zo klein is dat ze op een kluitje moeten staan zien ze opeens een ruimteschip dalen. Een vreemde macht dwingt hen om het ruimteschip binnen te gaan. Daar horen ze een stem die zegt dat de vliegende schotel van de maan komt om de aarde te veroveren. De jongens beginnen bang te worden. In het ruimteschip vinden ze „Zwier een grote hond, die door de maanmensen onzichtbaar is gemaakt, maar die voor de jongens weer zicht baar wordt. Hij zorgt ervoor, dat de jongens twee flesjes krijgen. In het ene. J'es,'e een vloeistof waarmee ze onzichtbaar kunnen worden. In het an dere zit een vloeistof die ze op hun ogen moeten sprenkelen, zodat ze elkaai als ze onzichtbaar zijn toch nog kun nen zien. De Grote Zes hadden een ontsnap ping beraamd, maar de robot stak er een stokje voor. Hun vriendje Frits verdwijnt plotseling spoorloos en vóór ze het beseffen, zweven ze in de eindeloze ruimte. Als ze in het ruimteschip op onder, zoek uitgaan beleven ze een paar ang stige uurtjes. Maar dan komt er een robot binnen die een heleboel dingen uitlegt. Ze landen op de maan en rijden in een vreemd vervoermiddel naar een groot geel huis, dat er heel gek uitziet. IX Daar liepen zt door enkele hallen ei. daar zat een vrouwelijke robot „Ik wil mev 248 d, door de lift naar etage 14, deui no 18". Daar slapten ze in de atoomlifl, en waren binnen twee seconden bij de 14e etage. Nu moesten ze kamer 18 nog hebben. Kamer 9-11-13 15-17 en daar was kamer 18 aan de overkant. De deuren gingen automatisch open en dicht „Mev 248 d", riep de ro bot. „Ja hier" riep een vrouwelijke ro bot. „Rapport raket 18 b", vroeg hij. De mej. begon „De aardmannen mogen kiezen. Nooit terug of over twee weken en drie dagen". Daarop antwoordde Frits: „dat is te lang, men zal vermoe den dat we dood zijn". De robot zeide: „Het spijt ons erg, maar we kunnen niet ancers. Het zijn de bevelen" „Wiens bevelen zei Piet. „De bevelen van onze grote leider" De jongens gingen wan delen door robotstad. Opeens zei Wim: „Ik vraag me af hoe het komt dat ze onze la il spieken". Er steeg een doodse stilte tussen De Giote Zes. Maar die werd al gauw onderbroken, want Bas de oudste tevens aanvoeder zei: „het lijkt wel hypnose, want ik keek steeds naar de bolletjes op hun borst". „Goed ge raden", hoorden ze een stem zeggen van achter de jongens. „Wilt u mij volgen zei de robot en ze liepen een laborato rium in. De Lobot deed een kastje open eïlr^aar stonc? een versteende man in. u at te betekenen", zei Bas boos. Het antwoord was: „hij wou schade aanrichten„Schurk", riep Bas en wou robots radar vernielen Ook hij ver steende Keer vroeg of die twee weer gewoon koiden worden Het mocht en even later liepen ze weer in de robot- stad en de man zei: „luister ik heb een plan". Jan Bruins J. Catsstraaat Goes, (pas 12 jr

de Stem | 1965 | | pagina 9