Uitbreidingsplan Zierikzee volop in uit- voering „ZONDER DONKER BIER GEEN LANGE MARSEN" Voortreffelijk resultaat aan de middelbare tuinbouwschool Goes Mies Callenfels-Carsten exposeert te Veeré „Aan bijstandswet moet veel gedokterd worden Huismoeders treden op als verkeersbrigadier Genoeglijke avond van De Openluchtspelers'' Kamer over omroepplan WESTVLAAMS ORKEST NAAR VLISSINGEN S. J. van Dijke ernstig gewond bij auto-ongeluk Aardenburger G. Budde vreet wandelkilometers Bouw gemaal aanbesteed Gezamenlijk optreden Zesde Vebouwing Eindles VOORZITTER REJAARDENROND HULST Afdeling viert derde lustrum Oud-gemeentesecretaris Verkoop van rode bessen begonnen Op druk kruispunt m Vlissingen Groei In Torenvliedt te Middelburg Benoeming gezworene Feest Natuurmens wandelaar en dichter DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 7 JULI 1965 T-' 'A. (Van onze correspondent) HANSWEERT Op initiatief van Scheldegalm, en wel speciaal van de promotor der drumband, zijn de verte genwoordigers van verscheidene mu_ zielcgezelscliappen te Hansweert bijeen gekomen. De bedoeling was om via een gesprek te komen tot nadere kontakten tussen de leden der drumbands en het gezamenlijk optreden in het openbaar. De intentie is te komen tot een taptoe, waaraan circa 100 tambours zullen deel nemen. Deze tapto? zal dan op elk deel nemend dorp worden gehouden. Vrijdag a.s. zal er een eerste repetitie worden gehouden op het gemeentelijk sportterrein te Hansweert. Hierbij zullen aanwezig zijn de drum band van Hansweert, Rilland, Kapel- Ie. Kruiningen, Yerseke en Wemeldinge. Op deze avond zal uitgemaakt worden of een dergelijke taptoe te realiseren zal zijn. Gezien het enthousiasme dat er voor bestaat, lijkt dit zeer zeker moge lijk. r-ntTC rictermirlrlaH 7Ün de heer A- Wisse, een andere leerling, sprak GOÈib Gistermiddag zijn ue transportmogelijkheden en -moei- Tploma's uitgereikt aan de eerste ijftien geslaagden van de middel- are tuinbouwopleiding aan de ijks Middelbare Landbouw School te Goes. De eindexamenklas heeft voortreffelijk gewerkt. Onder de in totaal 255 rapportcijfers bevon den zich slechts drie vijven. Ir. L. Vellekoop, rijkstuinbouwconsu- Ant voor Zeeland en West-Noord-Brabant (zei. dat goede rapporten alléén natuurlijk iiet voldoende zijn. De gediplomeerden allen bovendien heel wat goede wil, za kelijk inzicht en werklust nodig hebben het in de tuinbouw ver te brengen. produktiestijging in de tuinbouw na- [dert namelijk een plafond, waarboven ®en volgens ir. Vellekoop moeilijk zal unnen uitkomen. In de tuinbouw zal z.i. lies op alles gezet moeten worden om en graantje van de welvaart te kunnen meepikken. De fruit-, groente- en bloembollenteelt in Zeeland vertegenwoordigt een produk- 'ewaarde van 60 miljoen gulden. Zee- ~nd staat daarmee in de rij van de pro- incies op de zesde plaats. Op fruitteelt gebied neemt Zeeland in het land een ooraanstaande plaats in. De groenteteelt aat in deze provincie echter nog (slechts aan het begin van zijn ontwikke- Jng. Op korte termijn is er volgens ir. Vellekoop ook geen sterke uitbouw van de groenteteelt te verwachten. In de itoekomst zullen echter grote moeilijkhe iden voor de groenteteelt in Zeeland ont staan. De rijkstuinbouwconsulent was verder n oordeel, dat men naar gespeciali- eerde tuinbouw toe moet. „Er zijn nog ëveel gemengde bedrijven in Zeeland, 'en zal moeten kiezen: óf boer óf tuin der worden." De RMLS kampt met ruimtegebrek. De chool telt ruim honderd leerlingen. Zij oeten in zes klassen worden onderge bracht. Door een interne verbouwing zal e school in september twee klaslokalen ijker zijn. De heer H. van de Vreugde, "oofd van de afdeling onderwijs ter se cretarie, zegde bij voorbaat alle mede werking toe bij het vinden naar een op- ossing voor het huisvestingsprobleem. De heer van de Vreugde schetste overi gens met een enkel getal de belangrijke streekfunctie van Goes op onderwijsge bied. Goes heeft een schoolbevolking van 7000 op een inwonertal van nog geen Aan de diploma-uitreiking ging een eindles vooraf. De best geslaagde leerling de heer C. Alewijnse uit S.t-Laurcns hield een inleiding over de ontwikkeling van de groenteteelt, speciaal in Zeeland. De lijkheden in de fruitteelt. Nadat directeur ir. J. Versteeg de di ploma's had uitgereikt werden de ge slaagden en hun ouders gefeliciteerd door o.a. afgevaardigden van de ZLM, de CBTB en de NCB. De heer R. Jansen uit Breda sprak na- mens de leerlingen een dankwoord. Er heerst weer volop bouw- bedrijvigheid in het Zierik- zeese uitbreidingsplan „Malta" Naast de oude torens van Zie rikzee steken de hijskranen fier af tegen de lucht, bezig hun aandeel te leveren bij de nieuwbouw. In een tijdsbestek van 2,5 jaar zullen volgens het ratiobouwsysteem 120 eengezinswoningwetwoningen worden opgetrokken. Begon nen is ook met de bouw van een openbare kleuterschool in „Malta". (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het Westvlaams Or kest zal vrijdag 16 juli in Britannia te Vlissingen onder auspiciën van de Stich ting Culturele Gemeenschap Vlissingen en in het kader van de Benelux-Mani- festaties Zeeland 1965 een concert geven. Het Westvlaams Orkest staat onder leiding van ir. Dirk Varendonck. Het concert wordit aangeboden dokr het provinciaal gouvernement van West - Vlaanderen. Er zullen werken van Han del. Poot. Dvorak en Mozart worden uitgevoerd. Burgemeester en wethouders vanVlis- singen zullen vooraf een ontvangst aan bieden. (Van een onzer verslaggevers) HULST „Er zal nog veel gedokterd moeten worden aan de algemene bij standswet, wil die gaan voldoen aan de verwachtingen, die men erin stelde, voor de wet op 1 januari jl. in werking trad". Dat zij voorzitter C.J. van de Walle van de Hulster afdeling van de r.-k. hond van bejaarden en gepensioneerden in het bisdom Breda tijdens een vergadering, die b'u gelegenheid van de viering van het derde lustrum werd gehouden in het Klein Patronaat. Naar de o.m. op uit latingen van terzake deskundigen gestoel de mening van de heer Van de Walle heeft ongeveer de helft van de Neder landse bejaarden onvoldoende inkomen, ook nu de bijstandswet haar uitwerking heeft doen gevoelen. De heer Van de Walle betoogde, dat ruim 80 pet. van de bewoners van be- KAPELLE De heer S. J. van Dijke, oud-gemeentesecretaris van Kapelle, kreeg maandagmiddag met zijn auto on der de gemeente Lochem een ernstig on geluk. Een schoonzuster van hem, mevr. Voskuil-van Dalsum uit Eerbeek, over leed ter plaatse. De heer Van Dijke, zijn vrouw en een dochter moesten met zwa re verwondingen in het ziekenhuis te Lochem worden opgenomen. De heer Van Dijke reed door nog niet opgehelderde oorzaak tegen een boom. Getuigen waren er niet van het ongeluk. Mevr. Voskuil zat zo in de wrakstukken van de auto bekneld, dat zij moest wor den uitgezaagd. Dit lukte eerst na ge ruime tijd. Mevrouw Voskuil overleed even later. Haar echtgenoot, die ook in de wagen zat, kwam er tamelijk goed af. KAPELLE Dinsdag is op de Zeeuwse veilingen een begin gemaakt met de ver koop van rode bessen voor de industrie. Tot nu toe werd alles nog aangeboden in doosjes met 250 gram bessen. Deze werden dan verkocht voor de binnen landse markt. Zowel in Goes als Kapelle was dinsdag reeds een vrij ruim aanbod van rode bes sen los in het krat, met 5 kg bessen per krat. De binnenlandse handel betaalde een prijs van 70 tot 85 cent per kg voor de eerste kwaliteit, terwijl de extra kwa liteit rond één gulden per kg noteerde. De industrie besteedde op de eerste vei lingdag voor de rode bessen een prijs van 55 tot 56 cent per kg. Met de bessen in doosjes wou het niet vlotten, want de eerste kwaliteit hier van deed gemiddeld rond 18 cent per doosje, terwijl de tweede-kwaliteit rond 14 cent per doosje noteerde. jaardentehuizen niet eens het pension- geld met eigen middelen kan betalen. Men is veelal aangewezen op de bij standswet, „met alle narigheden van dien", zoals de voorzitter opmerkte. De thans bestaande mogelijkheid tot recla meren is naar zijn mening het enige verschil tussen de oude armenwet en de nieuwe algemene bijstandswet. De heer Van de Walle zei voorts de overtuiging te hebben, dat de minimale bijdragen, waarop men bijvoorbeeld de bejaar den ingevolge de bijstandswet aan spraak kan maken, maar ad te veel de voor de bejaarden maximaal haalbare blijken te zijn. De bejaarden worden, zo zei de heer Van de Walle, geconfronteerd met een grote hoeveeiheid proble men. Het is de taak van de bejaar denbonden aan de oplossing ervan naar vermogen bij te dragen, aldus de heer Van de Walle, die met die woorden zijn bewering „de bond is er niet voor de gezelligheid alleen" schraagde. Hij gaf voorts een over zicht van de geschiedenis van de jubilerende afdeling, wier ledental is gegroeid van 33 in 1950 tot ruim 400 in 1965. Hij bracht dank aan alle instanties, met name aan de gemeente, het comité „reis ouden van dagen", de charitasin- steÏLing en het kerkbestuur, die hebben bewezen de afdeling een warm hart toe te dragen. De voorzitter gewaagde ook van de grote verdiensten, die verschil lende oud-bestuursleden voor de afde ling hebben. Ook spraken tijdens de feestvergadering de geestelijk adviseur, kapelaan J. Aarts, die 's morgens een h. mis uit dankbaarheid had opgedragen in de St. Willibrordusbasiliek en oud voorzitter F. de Meurichy, die momen teel te Eindhoven woont. 55 MIDDELBURG De vereniging „De enluchtspelers", die maandagavond in ™°,le openluchttheater „Torenvliedt" te Middelburg hun opvoering van het toneelspel „De Waaier" van Carlo Gol- Jflini brachten, troffen het in zoverre met net weer. dat het nog juist droog bleef. m zijn openingswoord zei de heer J. vreljon, dat men de koude (die de be zoekers aan den lijve ondervonden), door c hartverwarmend spel zoveel mogelijk zou trachten te verminderen. En daar ziin de Openluchtspelers dan ook grotendeels in geslaagd. Hoewel er het in het be gin niet op leek, bleken toch nog een kleine tweehonderd personen de weg naar Torenvliedt te hebben gevonden al of met gewapend met dikke winter jassen en plaids. Deze groep tonelisten komt voort uit een aantal bekende Zeeuwse amateur gezelschappen, zoals Dilettanten, St.- Paulus en Vlissings Schouwtoneel, ter wijl hieraan toegevoegd waren enige personen, die verder geen lid van een bepaald gezelschap uitmaken. De titel zegt het reeds: het spel gaat over een waaier; een waaier die van hand tot hand gaat en die veel be roering brengt bij tal van personen. De ze waaier doet liefdes in het prille sta dium weer uiteengaan en hartstochten oplaaien, maar uiteindelijk krijgt toch een ieder die voor hem of haar be stemd was. Er werd vlot geacteerd; er was veel beweging en het geheel werd een leven dige vertoning, niet in het minst door de regie van Toine van Bergen, die tevens voor een geacheveerd decor had ge zorgd. Ook de kostuums van het Bra bants Kostuumhuis zijn een vermelding waard, waardoor het geheel nog meer aan waarde iVon. We waren daarom blij, dat de weergoden ons enigszins gezind en zeer zeker de Openluchtspelers zeer gezind waren, want deuitwijkmogelijk heid naar de Schouwburg was natuur lijk wel fijn, maar daarvoor waren deze tonelisten niet bij elkaar gekomen. Laat ons nu eens een keer melding maken van een figuur, die onontbeer lijk is bij het toneel en die voor een ieder zichtbaar en geheel in stijl ge kleed, voor ons zat, n.l. de souffleuse mevrouw M. de Leeuw-Melse. In het tweede gedeelte van deze avond moest zij nog wel eens handelend optreden en zo bleek ook deze keer weer, dat een souffleuse een onmisbare figuur is in de toneelwereld. De rallen hadden alle een goede be zetting of ze nu groot of klein waren; we hadden veel schik in de domme graaf Di Rocco Marina (F. Meyer), die zo graag liet horen dat hij van adel was (Wij van adel kennen elkaar door en door)verder de pittige en speels- brutale Giannina, een boerenmeisje, dat met veel talent vertolkt werd door mej. L. Jellema of de charmante, maar toch niet mis te verstane Signorina Candida (mej. J. de Croo), waarop de Signor Evaristo (P. de Leeuw) en Baron del Cedro (P. Vlieger) beiden verliefd zijn. Er zijn eigenlijk te veel namen om ze hier allemaal te noemen. Laten we al len in de naam van Toine van Bergen, de regisseur van „De Waaier" dank zeg- ue? y90r ^e genoegelijke avond, die zij het Middelburgse pubiiek. dat hen aan net slot met een welverdiend applaus beloonde. AL. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Als eerste plaats in Zeeland en als tweede in heel Nederland, heeft Vlissingen sinds twee dagen een aantal ver- keersleidsters die waken over de veiligheid van overstekende kin deren. Gehuld in fel gele jassen staan acht huismoeders om beurten op het kruis punt Koudekerkseweg-Berlagestraat, een van de drukste en gevaarlijkste punten in Vlissingen. Vlak bij dit drukke ver keerspunt liggen twee kleuterscholen en drie lagere scholen. Geen wonder dus, dat tot nu toe menige moeder met agnst in haar hart haar kind naar school stuur de. Óndanks herhaalde verzoeken van de ouders is het om verkeerstechnische re denen niet mogelijk op dit verkeerspunt een voetgangersoversteekplaats aan te leggen. Sinds twee dagen kunnen de moeders van de schoolgaande kinderen gerust zijn, wanneer hun kroost de deur uitstapt. 's Morgens en 's middags bij het aan en uit gaan van de school staat op het drukke verkeerspunt een leidster. Zodra het verkeer het toelaat stapt zij de weg op. laat een snerpend gefluit horen en steekt haar „plak" in de lucht, ten teken voor het verkeer, ook op het fietspad, dat het moet stoppen, zodat de kinderen veilig kunnen overlopen. Het inschakelen van huismoeders bij het oversteken van kinderen is gebeurd op initiatief van de commissaris van po litie te Vlissingen. De Vlissingse politie vond het niet verantwoord op een der gelijk gevaarlijk kruispunt verkeersbri- gadiertjes te plaatsen. De commissaris klopte daarom aan bij de federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening. Acht dames meldden zich toen aan als verkeersleidster. Zij kregen van de po litie tijdens een avondbijeenkomst tal van instructies. Hierna doen de dames twee weken praktijk. Hiermee zijn zij dus deze week begonnen. De bedoeling is dat de verkeersleid- sters per 1 september a.s. zelfstandig gaan werken. De politie hoopt het nu nog zover te krijgen, dat alle scholen zoveel mogelijk op dezelfde tijd beginnen en eindigen. De verkeersleidster behoeft haar huishouden dan maar kort in de steek te laten. Een tweede wens van de politie is. dat zich nog meer verkeers- leidsters zullen opgeven, want drukke verkeerspunten zijn er nog genoeg in Vlissingen. DEN HAAG De heer R. A. J. den BoeV uit Sas van Gent is bij koninklijk besluit benoemd tot gezworene van het waterschap „De Verenigde Braakman polders". Het eigenlijke feest bestond o.m. uit een gezamenlijke koffiemaaltijd in de Koning van. Engeland. Daarbij zaten ook burgemeester P.J.G. Molthoff, de wet houders J. Martens en P. Brand, ge meentesecretaris J. van Denderen en de leden van het comité „reis ouden van dagen" aan. Burgemeester Molthoff fe liciteerde de jubilerende afdeling bij die gelegenheid. Het gezelschap verhuisde daarna weer naar het Klein Patronaat, waarin de kleinkunstenaar Paul Duval uit Arnhem zijn programma „Mens, durf te leven", presenteerde. PIERRE PELLENAARS is de enige Nederlandse amateur, die uitgenodigd werd om deel te ne men aan de klassieker die L'Equi- pe zondag in Parijs organiseert. De koers is 180 kilometer lang. Aan de start komen ook alle Fran se coureurs van de Tour de l'Ave- nir, zoals Bernard Guyot en André Desvages. RENE PIJNEN heeft in het Bel- gislche Opdorp de elfde over winning van dit seizoen behaald. Hij toonde zich de rapste van een veld van 90 renners. VEERE Met enkele hartelijke en welgemeende woorden heeft de oud burgemeester van Veere, jhr. J. F. den Beer Poortugael de expositie van schilderijen en aquarellen ingeleid van de al negen jaar in Veere woonachtige schilderes Mies Callenfels - Carsten. Het is de tweede keer, dat zij in de stad harer inwoning exposeert en er was bij de opening van haar tentoon stelling in de Schotse Huizen dan ook de nodige belangstelling van vrienden en bewonderaars van haar werk. Dat werk bestaat voor deze gelegen heid uit achttien aquarellen en negen en twintig schilderijen, die in visie en schildertrant het impressionisme trouw blijven, hetgeen overigens alleen maar getuigt van de karaktervastheid van de bejaarde kunstenares. Mevrouw Callenfels put haar inspira tie uit de dagelijkse omgeving van Vee re, uit het stadje zelf en de omgeving ervan, en weet de sfeer daarvan voor treffelijk weer te geven. Maar dat geldt in niet mindere mate voor haar studies van zuidelijke landschappen die ze be zocht. Zo vindt men hier charmant ge- conterfeite tafereeltjes en pittoreske hoekjes uit het nabije Vlaanderen en uit Spanje, Italië, en Griekenland, zuiver van kleur en sfeer en fijn van tekening, die gemakkelijk aanspreken en dit des te meer, wanneer de beschouwer zelf de sfeer van deze landschappen heeft ondergaan. Als geslaagde specima van mevrouw Callenfels' werk noemen wij onder de aquarellen no. 15 Vissersboten, Marbel- la, No 1 Geuldal, No 10 Zee, Spanje en van de schilderijen No 4 Veere met kerk. de vier op Tijl Uilenspiegels ge boortestad Damme en enkele van de op het Griekse Cycladeneiland Mykonos geïnspireerde schilderijen. De tentoon stelling blijft tot eind augustus te be zichtigen. WILLEM ENZINCK (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) HULST In de Koning van Enge land" te Hulst is dinsdagmorgen door het technisch bureau van de Unie van Waterschapsbonden de bouw van het nieuwe gemaal te Ossenisse voor re kening van het Waterschap Hulster Am bacht aanbesteed. Het bestek omvat de bouw van een bemalingsgebouw met uitstroomkelders en de uitvoering van bijkomende werken. De laagste inschrij vingen waren afkomstig van het Aan nemingsbedrijf J. A. Leijs te Kapelle- Biezelinge: f 1.860.000,- voor het eigen lijke karwei en f 1.920.000,-, in welk be drag de „afwerking" is inbegrepen. Andere lage inschrijvingen waren die van het Aannemingsbedrijf Strijland n.v. te Uithoorn (f 2.009.000,. f 2.048.000,-) en het Aannemingsbedrijf fa. P. de Raad te St. Philipsland (f 2.010.000.- f 2.050.000 De twee hoogste inschrijvers waren, de n.v. Elk te Schoondijke (f 2.816.000, f 2,856.000,-) en het Aannemingsbedrijf Zeeland n.v. te Middelburg (f 2.812.000,- f 2.852.000,-). De gunning wordt aan gehouden. Het nieuwe gemaal, dat zal worden gebouwd nabij het Heliegat, zal het, oude, dat in de buurt van Ossenisse onder de gemeente Vogelwaarde staat, vervangen. De rijksgoedkeuring voor de bouw van het gemaal is reeds verleend. Het bestuur van het waterschap hoopt, dat de uitvoering van het werk in sep tember van het volgend jaar beslag zal hebben gekregen. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG De zeventig jarige sportman Gerrit Budde heeft zoals wij berichtten, in Breda even een marsje van tachtig kilometer gepikt. In de ogen van de buiten wereld: een uitzonderlijke presta tie, die nog eens extra naar voren springt, omdat Budde zijn energie putte uit negentien flesjes donker bier en twintig grote sigaren. Voor hemzelf: een doodnormale gang van zaken, die al in 1917 begon met een driedaagse solomars van Ede naar Leeuwarden. Met wande len weet hij aan zijn grote liefde voor de natuur te beantwoorden en dat bier en die sigaren houden de loopmachine op gang. Budde, bejaard maar toch een „zeer jonge van dagen", heeft een logische verklaring voor zijn revitaillering: „Ik transpireer als een wilde, dus moet er veel vocht binnenkomen. Ik dronk vroe ger pils, maar kreeg er zo'n hoofdpijn van. Koffie, thee en melk drink ik zel den, limonade lust ik niet en van water word je ook maar ziek. Zonder donker bier zou ik mijn marsen niet kunnen uitlopen". Buiten het wandelen drinkt hij zelden bier, dan wel veel water en hij rookt onafgebroken grote sigaren. De keuringsdienst had niets dan lof over zijn conditie. Het leven van Gerrit Budde heeft de liefde voor de natuur als basispatroon. Afkomstig uit Utrecht, waar zijn vader 'n internationaal bekend jurylid en vakli terator voor bloementeelt was, maakte de wandelmachine in het Stichtse de eerste toeren. Als militair met 30 kg bepakking liep hij in 1918 de vierdaagse van Den Bosch uit, tussen '36 en '49 behoorde hij acht keer tot het Nijmeegse legioen. Als eigenaar van een florerende bloemenzaak in Middelburg schreef hij zesmaal Vlis- singen-Bergen op Zoom (75 km) en een maal Breda-Middelburg (100 km) op zijn actief. Al deze officiële kilometers, die voor de aardigheid worden gelopen, zijn slechts een schijntje van de-marsen-om- fit-te-blijven. Vroeger was er op een zondagmiddag altijd wel even tijd om Breskens-Sluis-Breskens te doen en nu het zakenleven achter de rug is, wordt een dag al gauw gevuld met een wande lingetje Aardenburg-Terneuzen v.v. (60 km). Genietend van flora en fauna maalt hij in tempo de wegen onder de benen door; aan de voeten dubbelgezoolde schoenen van elk een pond! Gerrit Budde („ik ben een natuurmens") legt daarbij hetgeen hij observeert, in gedichten vast en laat daarvan via een plaatselijk me dedelingenblad zijn omgeving profiteren. Een gedeelte uit zijn „Duinviooltjes" luid: „Van afgunst vrij keken ze blij als 'n gelukkig paar waarom zijn wij niet zoals zij pretentieloos en waar?" Het devies van natuurmens-wandelaar- dichter Gerrit Budde is „De paden op, de lanen in, vooruit met flinke pas". Met een zeer flinke pas welteverstaan, want naast een bewondering voor het prachtige parcours van de Bredase Ken- nedymars. heeft hij kritiek op het kop- trekken tijdens het laatste deel door een jeugdmuziekkorps. „Het tempo wordt dan flink verlaagd en dat breekt de kadans", zegt hij. Budde zal niettegenstaande dit een volgende keer wel weer deelnemen, Gerrit Budde (70 jaar), die niet van kleine marsjes houdt. want „Voor die kleine marsjes van veer tig kilometer voel ik nog niets, dat komt misschien nog wel. Ik moet het van het grotere werk hebben". (Vervolg van pagina 1) Over de invoering van reclame In ra dio en televisie bestaat nauwelijks meer verschil van mening bü de grote politie ke partijen. Mr. Geertsema (VVD) zei het van harte met de genomen beslis sing eens zijn; de heer Schakel (AR) liet weten, dat reclame geen voorwaar, de is voor een goed omroepbestel* maar wel een zaak van verstandig beleid. De controverse lag hier bij de vraag of de pers schadeloos gesteld moet wor den voor de verliezen, die zij lijdt door de grote sommen, die radio en t.v. uit de reclameboodschappen zullen gaan ont vangen. Eenstemmig was men in zijn oordeel, dat een onafhankelijke en ge differentieerde pers in ons land niet mag worden geschaad. Maar mr. Geertsema (VVD) was nog niet volledig overtuigd, dat de pers van de invoering van recla me schade zal lijden. Die schade moet overtuigend bewezen kunnen worden, vond hij. De heer Schakel (AR) daarentegen, zei zeer teleurgesteld te zijn over het feit, dat de regering de uitvoering van de reclame in radio en televisie niet aan de pers wil opdragen. Deze is daar voor het meest deskundig, zei de heer Schakel. Mr. Baeten (KVP) had hiertegen be denkingen, omdat de pers belanghebben de bij de reclame in de omroep is en hij meende, dat men aan een belangheb bende deze taak niet kan toevertrouwen. Mevrouw Brautigam (PvdA) herinnerde er aan, dat advertenties een zeer wissel vallige bron van inkomsten voor de pers zijn. Zij zijn zeer conjunctuurgevoelig. Bovendien: voor de oorlog bestreden da kranten hun kosten voor 65 pet. uit abonnementen en voor 35 pet. uit adver tenties. Thans zijn die percentages precies omgekeerd. De AR-woordvoerder Schakel zei over een motie te denken om de kamer een uitspraak te laten doen over de positie van de pers. Mr. Baeten (KVP) ging nog niet zover. Hij zocht naar een middeiv weg, waardoor de pers niet de zaak in handen krijgt, maar wel haar deskundig heid zal kunnen inbrengen, een wens, die bij mr. Geertsema ook doorklonk. Mevrouw Brautigam (PvdA) was te vreden met de financiële toezeggingen, die minister Vrolijk heeft gedaan en met de belofte de zaak over drie jaar te zul len bekijken. Zij wilde de zaak van de inbreng van de pers niet op scherp zet ten. Het gaat nog maar om een ct er- gangsregeling. Zij zou al gelukkig zijn wanneer in deze periode 't stichtingsbestuur niet 1. maar twee vertegenwoordigers van de pers zitting zouden kunnen nemen. Na de overgangsperiode, als ervaring is op gedaan, kan de zaak dan opnieuw be zien worden. Mevrouw Brautigam voegde hieraan de mededeling toe, dat zij nodig toch een motie zal indienen. Over het „recht op antwoord" bleken de meningen in de kamer zeer verdeeld te zijn. De heer Schakel (AR) vond het noodzakelijk, dat dit recht wettelijk wordt vastgesteld, omdat brede lagen van de bevolking hij dacht daarbij ken nelijk aan de tv herhaaldelijk in hun diepere gevoelens worden geraakt. Minister Vrolijk zal vanmiddag de ka mer antwoorden.

de Stem | 1965 | | pagina 5