Spoorwegen beleven moeilijke overgangsfase Callas zong zonder muziekrecensenten Politieke rel rond rede prins Philip SUCROSA Kamerleden willen een eigen televisie-zendtijd moe van maagzuur? DE JONG Monroe-Ieer in Azië VERHOOGT SOLDIJ soeto/and gert hulp Z.-Afrika Politie Kerkrade zoekt „doc-hct-zelvers" Duits paviljoen op „Expo-'67" Nederlandse tennisters kloppen Zwitserse: 13-0 Druyvesteyn moveerd aan e Eindhoven )()C WATER Vandaag ZWAKKE RENTABILITEIT BRENGT NU FINANCIEEL EVENWICHT IN GEVAAR Verbaasde dr. Meinsma „Ruim Zicht" geen forum voor kankerbestrijding TWEEHONDERD VIET CONG'S GESNEUVELD DICHTHEID GOEDEREN Positie parlement opnieuw bezien Stichting T.V.N. besluit lot liquidatie Dienstweigeraar in Amerika houdt hongerstaking al zestien dagen vol kapseist: jongen vermist neem natuur-grijze Brandstichter krijgt jaar hechtenis Imponerende zege van B. Broeren in Westdorpe Éjjilltf Rl \K kl A AE D| Ij ITEkl DLil\ iNAAr v DUI 1 1 tN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 7 JULI 1965 EN Ir. W. F. Druyve- dag aan de Technische Ho- Eindhoven gepromoveerd tot technische wetenschappen, zijn proefschrift is: „Magne- resistance transitions of ting lead alloys"; promoto- irof. dr. J. D. Fast en Pro*- teenland. Na afloop van de recipieerde de promoven- enaatskamer van het pavil- Technische Hogeschool efschrift gaat de heer Öruy- van het feit dat supergelei- rialen de eigenschap hebben rische weerstand bij zeer la- uur (enige graden boven het punt) nul wordt. Deze ei- aakt dat. supergeleiders tech- Delangrijk zijn, en vele toe- ebben. vendus heeft een onderzoek ar het magnetisch en elek- g van supergeleidende lood- uyvesteyn werd op 13 maart dhoven geboren. Na in 1955 eentelijke h.b.s. te Delft het afgelegd te hebben, begon ie in de technische natuur de Technische Hogeschool te 958 behaalde hij daar het ich examen en in 1960 het samen. In oktober 1961 legde mieursexamen af. Per 1 ja- trad dr ir. Druyvesteyn in et Natuurkundig Laborato- e N.V. Philips' Gloeilampen- Eindhoven. NESBURG (S.D.A.) Ten ge- misoogsten in het Britse pro- Basoetoland is een voedselte- aan. Leabua, de leider van de •egeringsmeerderheid beschik- tionale partij, heeft daarop ka om hulp verzocht. Verwoerd beloofde honderd- akken maïs als geschenk ter ig te zullen stellen en ver- bestuur van het protectoraat id hem te laten weten waar- partij maïs gezonden kon Toen op dit verzoek na een geen antwoord was ontvan- iremier Verwoerd de honderd sakken op bepaalde plaatsen rens deponeren. Ondanks het n van Leabua weigerde het atectoraatsbestuur echter eni- roor het verdere transport en ing van de maïs onder de on- 0.000 Basoeto's te verlenen. JBOIS veroverde in Brug- ?ervolle vijfde plaats. Ook u leverde een goede pres- behoorde bij het groepje en man, dat 90 kilometer reed en pas tien kilometer ;t einde werd ingelopen. HOLT R.-k. Opleidingssch. examen akte N XXI slaagde 't Westeinde uit Groede. /BURG Chr. H.B.S. en M. Walcheren. Eindexamens Ho- school A: J. Bikker Vlissingen, Couderkerke, Y. de Bree Mid- Brouwer Domburg, J. Crucq L. Dingemanse Zoutelande, k Middelburg, A. van Eenen- rnuiden, H. Grashuis Souburg, ►epen Middelburg, L. Janse de delburg, A. de Kam Vrouwen- de Kramer Vlissingen, C. Mar- perland. W. Pols Middelburg, »en Middelburg, H. Sinke Vlis- van Sluys Zoutelande, P. Ste- 3urg. I. van Veen Vlissingen, Vlissingen. H. van Waarde Mid- van Wilgenburg Middelburg, e Middelburg Afgewezen: geen BURG Chr. H.B.S. en M. Walcheren. Eindexamens Ho- school B: C. van Belzen Mid- de Bruin Middelburg, J. rhem, H. Crucq Nw. en St. Davidse Oostkapelle. J. Die- ssingen, I. Heijboer Kamper- Janse Arnemuiden, C. Janse Joosland. M. Kamphuis Mid- H. Minderhoud Domburg, T. e Serooskerke, A. Stroo Se- P. Suurmond Vlissingen, A. idelburg. H. Tuinhof Vlissin- erhoef Middelburg. J. de Vis- pelle. P. de Visser Middelburg, t Welle Vlissingen. L. Bolier g, K. Boone Middelburg. J. ssingen, A. Everaers Souburg, r Haar Middelburg, H. Ligte- ddelburg, W. Littooij Middel- Maninlvold Kouderkerke, W. :n Middelburg, M. Platje Vlis- Schouwenaar Middelburg. W. rlissingen, E. Tange Biggeker- itevogel Vlissingen, S. de Vis- terke, W. de Visser Vrouwen van der Vliet Middelburg, C. se Middelburg, P. van Wouwe g. Afgewezen: geen. RGEN IVA. Th. van 't. West-1 G.roede slaagde met lof voor amen autotechniek. i R.K. Huishoudschool St. xamen Kinderverzorgster Cen- l: E. Beaart Sluiskil, B. de rneuzen, C. Casteleijn Terneu- n Eerdenburg Hulst, M. v. d. Namen, M. Mangnus Bosch- Afgewezen. kinderverzorgster schoolexa- arnoudseöSas van Gent, M. de toppeldijk, M. A. Neve Wal- I. van Petegem, Terneuzen. F. Axel, M. van Royen Lams- Afge wezen. coupeuse te Breda afgelegd: i N. Namén, B. Raas Hulst, costumière afgelegd te Breda: rde Sluiskil. M. Kindt, N. Na- an Wesemael N. Namen. donderdag 8 juli: Hansweerti 13.21 uur; Terneuzen 10.24 en Vlissingen 9.56 en 22.27 uur; ?e 11.33 en 23.55 uur. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Dr. L. Meinsma, di recteur van het bureau Centrale Kan' kcrregistratie in Amsterdam toonde zich gistermorgen zeer verbaasd over de pu- blikatie in het N.K.V.-blad „Ruim Zicht Hij zei dit blad niet het juiste forum te vinden waarvoor dergelijke zaken uitge vochten moeten worden. Hij bestreed het door „Ruim Zicht" aangeboden cijfer materiaal niet, maar verklaarde dat de redaktie van het blad wel van andere „grootheden" was uitgegaan dan hij. Dr. Meinsma vindt, dat men de banderollen- statistiek niet mag hanteren, omdat ban derollen slechts aangeven, hoeveel pak jes sigaretten er in de fabriek zijn ge maakt, niet hoeveel er zijn verkocht. Dr. Meinsma acht daarom de cijfers, die de detailhandel ter beschikking stelt juister. Over de kritiek, die „Ruim Zicht" heeft op de publiciteitsmethode van het Bu reau Centrale Kankerregistratie zei de heer Meinsma: „Als er in de couranten gewezen mag worden op het gevaar van de atoombom waarom dan niet op dat van longkanker? „Voor mij staat het causale verband tussen roken en longkanker onomstote lijk vast". „Ik heb dit uiteraard niet van mijzelf, maar van de beste deskundigen ter werled, aldus dr. Meinsma. SAIGON (REUTER) Amerikaanse, Australische en Zuidvietnamese troepen zijn gisteren voor de tweede maal in ne gen dagen tyd gevechtszone „D", het grootste bolwerk van de Vietcong Zuid-Victnam, binnengetrokken. Een he vig bombardement, uitgevoerd door B-52 bommenwerpers, ging daaraan vooraf. Minstens 200 rebellen sneuvelden daarbij. In de nacht van maandag op dinsdag deed de Vietcong opnieuw een aanval op de in het noordoosten van het land gele gen buitenpost Ba Gi-a, maar de aanval lers werden onder meer met behulp van jachtbommenwerpers verdreven. Tijdens een luchtaanval boven Noord- Vie-tnaim plaatste gisteren een „Skyhawk" straalbommenwerper van de Amerikaan se marine een voltreffer met een bom van 900 kg op een belangrijke brug op 217 kilometer ten zuiden van Hanoi. En kele ..Skyhawks" kwamen ook weer dicht 'in de buurt van Hanoi. Zij vernielden op 80 kilometer ten zuiden van de Noordviebnamese hoofdstad een spoorlijn. Ook tal van militaire gebouwen wer den vernield. Schade werd ook aange richt aan een rangeerterrein in Thanh Hoa, 130 km ten zuiden van Hanoi. Ver scheidene wagons en loodsen werden ge troffen. In Saigon heeft de leider van het oor logskabinet, luchtmaarschalk Ngoejen Cao Ky, meegedeeld, dat binnenkort een „Noordviebnamees bevrijdingsfront" zal worden opgericht als tegenhanger van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront, dc politieke afdeling van de Vietcong. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - De N.V. Nederlandse Spoorwegen bevindt zich, aldus de directie in haar jaarverslag 1964, in een overgangsfase. Hef is de vraag of de maatschappij deze overgang zon der moeilijkheden kan overbruggen. In 1963 nog 500.000 gulden winst, in 1964 al 9,1 miljoen gulden verlies en in 1965 opnieuw verlies. De zwak ke rentabiliteit van het bedrijf maakt het handhaven van een financieel evenwicht wel bijzonder moeilijk. De zeer snelle groei van het particu- lier gemotoriseerd vervoer, met al zijn vraagstukken, doet het reizigers-trein- vervoer teruglopen. Toch geldt ook in Nederland het inzicht dat een goed func tionerend openbaar vervoer hoger ge waardeerd moet worden naarmate de ver keersdichtheid toeneemt. De rol van de spoorwegen wint in dit beeld aan belang rijkheid. De directie verwacht hierbij echter wrijvingen, omdat sommige noodzakelijke voorzieningen voorlopig onrendabel zul len zijn. De kosten ervan drukken toch op de rekening van de N.S. Toenemend forensisme bijvoorbeeld eist een relatief groot wagenpark, dat buiten de spits uren slechts ten dele benut kan worden. Op deze manier bevindt zich de N.S. in een ongelijke concurrentiepositie ten opzichte van het wegverkeer. Compensa ties of afzonderlijke vergoedingen zou den hier zeker op hun plaats kunnen zijn. De reizigersdichtheid is het sterkst in le randstad Holland, met een capaciteit van 750.000 reizigers (in oktober 1964) en hoger. In grote delen van Utrecht, Noord Brabant en Noord-Holland ligt dit tussen de 500.000 en 250.000, enkele drukkere lijnen (Zaanstreek, 't Gooi, tussen Eind hoven en Boxtel) uitgezonderd. In Lim burg is het vervoer gemiddeld 100.000 tot 250.000 reizigers, behalve tussen Roer- LONDEN (Reuter) De toespraak, die prins Philip, de echtgenoot van ko ningin Elizabeth, verleden week hield en waarin hij tot geduld maande in de kwestie-Rhodesië, leidt tot een politiek schandaal. Het ziet er, nu 23 parlements leden van de linkervleugel van de La- bourpartij een motie hebben onderte kend, waarin zijn uitlatingen worden bekritiseerd, naar uit, dat zijn consti tutionele positie in openbare discussie komt. In de motie, die aan het Lager huis zal worden voorgelegd, wordt prins Philip niet genoemd. ZONDAG IS op 77-jarige leeftijd in zijn woonplaats Den Haag overleden de heer M. A. Reinalda, oud-lid van de Raad van State, oud-commissaris der koningin in de provincie Utrecht en oud-burge meester van Haarlem. EN 20 uur Goldfinger, 18 j. 0 uur Goldfinger, 18 J. s"1<er. Goadoeksurd doer da N.V.S. -n~ saccharine, voor de slanke lijnl 'mond en Sittard, waar dit tussen 250.000gevolg van de veranderende energie- voorziening. In hoeverre het aardgas daarop nog meer invloed zal uitoefenen, kan de di en 500.000 ligt. De feitelijke inpassing van de spoor wegen in het totale verkeersstelsel van de toekomst roept daarenboven tal van problemen op. Een oplossing hiervoor is volgens de directie van de N.S. alleen mogelijk in samenwerking met de pla nologische instanties, met andere grote openbare vervoersondernemingen en te vens in coördinatie met de belangen van het particuliere vervoer. Stads- en ver keersplanning moeten één geheel vor men. Gestreefd moet daarom onder meer worden naar meer zogenaamde voor stads-stations, maar ook naar een maxi maal gebruik van de. bestaande spoor- wegoutillages en waar dit nuttig en mo gelijk is, het gebruik ervan door stads spoorweg of metro. Goede inrichting van de stations-voorpleinen, met daarbij rui me parkeergelegenheden, horen eveneens in dit toekomstbeeld thuis, gelijkvloers of in diverse etages. Hierover zijn reeds besprekingen gaande met diverse ge meentebesturen. Een eerlijke lastenver deling over alle belanghebbenden is daar bij. volgens de directie, een logisch ge volg van de voordelen ervan voor iedere betrokkene. Ook het goederenvervoer bevindt zich bij de N.S. in een overgangsperiode als rectie van de N.S. nog niet zeggen. Feit is echter dat het kolenvervoer in 1964 al sterk teruggelopen is. Hoe en in hoe verre men hiervoor in andere vervoers- categorieën compensatie kan vinden is nog een onbeantwoorde vraag. Wel is het zeker dat de N.S. moet meegroeien met de nieuwe behoeften. De havensteden en de grote industrieconcentraties hebben daarbij de grote aandacht van de direc tie. De voltooiing van bijvoorbeeld de ringspoorbaan rond Amsterdam en de verbindingen Rotterdam-Botlek-Euro- poort, hebben hoge prioriteit. Toch voelt de N.S. ook hier de ongelijke concurren tie sterk ten opzichte van water- en zwaar wegvervoer. Vooral infrastructu reel. waarin de N.S. alles zelf moet be kostigen. Het water- en wegvervoer niet. In feite moeten de kosten van de infra structuur doorberekend worden naar iedere instantie die er gebruik van maakt. De N.S. moet in dit verband voor 1965 vijftien miljoen gulden neerleggen voor de aanleg van kruisingen tussen de spoor weg en andere verkeerswegen. Over een eventuele vergoeding in deze bedrijfs- vreemde verplichtingen is overleg gaan de met de minister van Verkeer en Wa terstaat. z (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamerfractie van de KVP wil te zijner tijd een uitvoerig debat houden over de positie van de Kamer. De fractie verwijst in dit verband naar opmerkingen, die de tegenwoordige minister-president, mr. Cals, destijds nog als kamerlid over deze kwestie gemaakt heeft. Hij heeft daarbij de vraag centraal gesteld welke positie de Tweede Kamer thans inneemt, al of niet onafhankelijk van het kabinet. Dit blijkt uit het voorlopig verslag werkwijze aanvaarden, dan moeten de dat de Kamer thans uitgebracht heeft ministers zich hie£a^J volgens de K.VP- u-j. Ao fractie eveneens houden. Ook al is het op het voorstel tot wijziging van de voor een Tweede Kamer moeilijk de mi- werkwijze in de Kamer. nisters ,,de wet voor te schrijven". Het In het verslag hebben een aantal ZOu toch wel vreemd aandoen wanneer Kamerleden voorts om algemene re- bijvoorbeeld Kamerleden zonder papier gels gevraagd voor het gebruik van discussiëren, terwijl de minister „einde radio en televisie tijdens de Kamer- l°ze betogen staat voor te lezen debatten. Zij vragen zich ook af of het parlement geen eigen zendtijd no dig heeft. De KVP-fraetie meent, dait deze vra gen en vele anderen, die de laatste jaren naar voren zijn gekomen („is de Kamer zelf schuldig aan de vele krtitische gelui den?") uitvoerig besproken moeten wor den. Daarbij moet zeker ook de kwestie aan de orde komen of het juist is dat de Kamer voor ieder „neen" van welke mi nister dan ook door de knieën gaat. Mocht de Tweede Kamer de nieuwe (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op de dag dat de TWeedc Kamer zich is gaan bezighou den met de omroepnota van minister Vrolijk, heeft de „Stichting Televisie Nederland" (T.V.N.) haar reeds eerder uitgelekte voornemen tot liquidatie openbaar gemaakt. Als voornaamste re den wordt opgegeven dat de opzet van de stichting niet past in het door minis ter Vrolijk in zyn nota voorgestane systeem. De T.V.N. zegt in een toelichting op het liquidatiebesluit, dat zij wilde ko men met nationale programma's, die met de wensen en problemen van alle bewoners van Nederland op voet van gelijkheid rekening zou houden. In het systeem-Vrolijk moeten echter, aldus de T.V.N., nieuwe zendgemachtigden ge richt zijn op bepaalde, in het volk le vende culturele of godsdienstige dan wel geestelijke behoeften. Nieuwe ge gadigden moeten voldoende representa tief zijn voor een belangrijke groepe ring of stroming van het volk, maar zij hoeven niet het volk zelf te vertegen woordigen. „De openheid, die de mi nister daarmee beoogt, is een andere openheid dan de T.V.N. voorstaat", al dus luidt het in de verklaring. Deze zegt voorts dat het T.V.N.-be stuur nog altijd meent dat de door haar voorgestane oplossing aanmerkelijk be ter tegemoet zou komen aan de in ons land levende wensen. FORT MONMOUTH (UPI) De hon gerstaking die de 23-jarige dienstplich tige David Ovall uit Los Angeles zes tien dagen geleden is begonnen, omdat de overheid in hem geen principieel dienstweigeraar kan zien, is al 24 pond afgevallen maa-r nog steeds bereid het op zijn dood te laten aankomen. Ovalls ouders, die volledig achter hun zoon staan maar niets voelen voor de zelfmoordpoging, waaraan hij bezig is, hebben aan een rechter van het hoog gerechtshof in Washington, telegrafisc om bemiddeling verzocht. Ovall zei dat men hem had aangeboden hem als ongeschikt uit de dienst te ont slaan ,,Dat wil ik niet", zegt hij. ,,ik zal alleen genoegen nemen met ontslag om principiële redenen. Ik ben bereid daar voor te lijden en te sterven". David Ovall werd opgeroepen toen hij was afgestudeerd aan een adultschool en zich in wilde laten schrijven bij een college. Hij bad om opheffing gevraagd, omdat by togen „het doden van een naaste of het bevorderen van de dood van enig menselijk wezen" was. Toen Ovall in januari in Fort Monmouth arriveerde, woog hij 140 pond. ,,Ik ga me nu erg zwak en duizelig voelen, maar lachen kan ik nog en ik heb vertrouwen in God en in mijn land", zegt hij. MAKKUM (ANP) De zeventienjari ge J. H. G. J. de Leeuw uit Makkum wordt vermist nadat het zeilbootje waar op hij en zijn even oude vriend J. de Vreeze uit Sloten zich bevonden, op het IJsselmeer was omgeslagen. Gevreesd wordt dat de jongen verdronken is. De vriend, eigenaar van het bootje, heeft zwemmend de wal kunnen bereiken. (Advertentie) Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. Mê Wees goed voor uzelfen uw maag) Norac is 'n NORIT produkt (Van onze correspondent) KERKRADE De politie van Kerkrade jaagt op, naar zij ver moedt, doe-het-zelvers. Niet dat de politiemannen bezwaar hebben tegen zelfwerkzaamheid, maar de onbekende personen in kwestie vergaren het materiaal voor hun veronderstelde hobbies voor dief stal. Zo heeft „iemand" het gepres teerd om op klaarlichte dag voor 75 gulden aan planten, waaronder een belangrijke partij geraniums uit het stadspark te stelen. Het vermoeden van de politie, dat de man op kosten van de gemeen schap een tuintje aanlegt, wordt nog versterkt door de vondst van een tweede partij planten gereed ter meeneming"die was samen gebracht in een kistje. De politie snapt niet, dat niemand de plan- tenroof heeft gezien en gemeld. Voorts schijnt een eveneens on bekende er op uit te zijn zoveel onderdelen van langs de weg ge parkeerde auto's te slopen, dat hij er een eigen auto van kan samen stellen. Alweer een doe-het-zelver dus. Reservewielen, wieldoppen, ruitenwissers, ze verdwijnen spoor loos. De politie van Kerkrade heeft nu een dringend beroep op burge rij gedaan om te helpen de tuinier en de autoconstructeur "tegen de lamp' te laten lopen. DE NIEUWE Poolse ambassadeur in ons land, de heer Stanislaw Albrecht, is uit Warschau in Nederland gearriveerd. Hij is de opvolger van dr. Jan Balicki, die acht jaar zijn land hier heeft vertegen woordigd. De bekende Britse historicus Arnold Toynbee heeft de Verenigde Staten via een artikel in The Satenday Eve ning Post aangeraden alles in het werk te stellen om de verhouding met Rood-China drastisch te ver beteren. De Britse historicus stelt zich op het alom bekende standpunt, dat China's huidige militante houding voor een belangrijk deel kan worden toegeschreven aan eeuwenlange ver nederingen door het Westen bedre ven tegen China. „China's gedrag is vechtlustig maar de reden daarvoor is redelijk. Het is daarom waarschijn lijk dat China zich vechtlustig zal blijven gedragen tot de oorzaak daar toe wordt weggenomen. Gelukkig ligt het binnen ons vermogen deze weg te nemen omdat de oorzaak de hou ding van het westen is die het tegen over China aanneemt", zo redeneert Toynbee. Toynbee ziet als kern bij de verbete ring van de betrekkingen met China het feit dat wij moeben beginnen de UTRECHT (A.N.P.) De 34-jarige fa brieksarbeider A. K. uit Utrecht, die op 17 maart van dit jaar brand stichtte in het gebouw van de Utrechtse Banden Fa briek (U.B.O.) is gisteren door de recht bank veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek en een voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. Tegen hem was twee jaar en voor waardelijke terbeschikkingstelling geëist. De schade, die door de brand werd ver- porzaakt, bedraagt ongeyeer een half mil joen gulden. K. werkte vijf jaar bij de U.B.O. en was sedert een jaar tevens lid van de bedrijfsbrandweer. Het behoorde onder meer tot zijn taak om na het be ëindigen van zijn normale werk een in spectietocht door het bedrijf te maken Tijdens zo'n inspectietocht had hij in een plotselinge opwelling een deel van een voorraad rubber in brand gestoken. Hij had de brand zelf willen blussen om een goede beurt bij de directie te maken Chinezen als onze gelijken te erken nen. „Dit betekent dat de Chinezen precies evenveel recht hebben om communistisch te blijven. Eveneens geldt dat zij evenveel recht hebben „de bom" te bezitten als wij", aldus Toynbee. Op hetzelfde principe door redenerend zegt hij „China is gerech tigd in Oost-Azië een „Monroe doc trine" toe te passen zolang hetzelfde voor de V.S. geldt in het Amerikaan se werelddeel". Toynbee raadt de Amerikanen aan te proberen het Chinese standpunt te begrijpen met betrekking tot de Amerikaanse aanwezigheid in Zuid- Vietnam, Zuid-Korea en Formosa door een vergelijking te trekken met een denkbeeldige toestand in het jaar 2000 als China Alaska. Brits-Columbia en Zuid-Mexico heeft bezet terwijl het Amerika van agressie beschuldigt omdat het poogt de Chinezen te ver drijven. Voorts stelt Toynbee Washington voor de toelating van Peking tot de VN aan te bevelen, China te helpen bij de uitbouw van zijn buitenlandse handel en een „openlijk en eerlijk gesprek met China te beginnen over de huidige territoriale geschillen". „Probeer deze voorstellen eens in het (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Jong1 (De fensie) heeft gisteravond in de Eerste Kamer medegedeeld, dat de financiële vergoedingen voor dienstplichtigftn per 1 januari 1967 zullen worden verhoogd. Over de inhoud van de soldy-regeling wordt thans interdepartementaal over leg gepleegd. De bewindsman zei dat de Neder landse soldaat tot de hoogst betaalde in de wereld behoort. Een verhoging van de soldij, zoals door het N.K.V.-rapport wordt bepleit, (zie ons blad van giste ren), wees hij af. Het uitrekenen van sociale lasten, loonbelasting en derge lijke zou honderd extra ambtenaren vragen, ook al werkt men met een cen trale computer. Hij voelde wel iets voor de door het Eerste-Kamerlid Algra (A.R.P.) gedane suggestie na afloop van de dienstplicht ,een uitkering ineens te geven. Ook zal de minister nagaan of er be hoefte bestaat aan een nieuwe norm voor vrijstelling. Dit zou uit de binnen gekomen verzoekschriften moeten blij ken. De bewindsman wees erop, dat thans reeds de mogelijkheid bestaat vrijstelling te krijgen wanneer de ouders in sterke mate op hun dienst plichtige zoon steunen. Het wetsont werp, dat vrijstelling verleent aan de derde zoon uit een gezin, werd door de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. LONDEN Maria Callas, de sopraan en prima donna die uit twee opvoeringen wegliep met een president en een keizer onder haar gehoor, heeft in Convent-gar_ den een triomf behaald in aanwezigheid van een koningin. Tevoren had zij ge weigerd in een opvoering van dezelfde week te zingen. De koningin was Elizabeth van Enge land, die madame Callas na „Tosca" ont ving. De avond eindigde met elf open doek jes, waarvan Maria Callas er persoonlijk zeven in ontvangst nam. Zij, en haar voornaamste tegenspeler Tito Gobbi, kre_ gen drie grote boeketten. Callas zeide: „Het was een heerlijke avond". Bariton Tito Gobbi beaamde: „Ik had tevoren kunnen zeggen dat alles goed zou gaan, Maria zong schitterend". Dat evenwel de Londense muziekre censenten en journalisten van de uitvoe ring geweerd waren, wordt een aanwij zing geacht dat het niet de Grieks-Ame rikaanse prima donna de laatste tijd niet alles botertje tot de boom is. Alleen journalisten, die het hof tot werkterrein hebben, waren tot de voor stelling toegelaten. Op due foto: de grote Callas gaat via Op de foto: De grote Callas gaat via Een commissie van deskundigen heeft dezer dagen deze ma quette uit de 17 ingezonden inzen dingen voor het Duitse paviljoen op de wereldtentoonstelling, die in 1967 in Montreal zal worden ge houden, gekozen. Het ontwerp is van de hand van prof. Otto Frei en prof. Rolf Gutbrod. (Van onze sportcorrespondent) WESTDORPE Bert Broeren heeft gisteren in Westdorpe een imponerende zege behaald. Een solovlucht van 40 km leverde hem niet alleen de bloemen op, maar ook talrijke premies. Op het kleine parkoers is een geanimeerde strijd geto verd. Van Groezen nam reeds na vier ronden de benen, reed 10 km op kop met 20 se conden voorsprong, maar werd toen door het peloton ingerekend. Niet lang daar na liep Broeren verrassend va-n de an deren weg en bouwde langzaam maar zeker een ruime voorsprong op. Tegen acties van Dekkers, van Groezen en van Overveld, leverden niets op. Zes ronden voor het einde wipten de Vrieze en Vonk nog uit het peloton en verzekerden zich hiermee van een goede plaats. Kievits won de spurt van de groep. 1 Bert Broeren, Zevenbergen, 60 km in uur en 27 min., 2 J. de Vrieze, Sou-, burg, 3 J. Vonk Leiden, 4 J. Kievit Bors- sele, 5 W. Evertse, 6 M. van Groezen, Ma de, 7 W. Karstens, Leiden, 8 K. Dekkers Breda. 9 F. Otten, Eindhoven en 10 T. van Hasselt, Roosendaal. OUD-PREMIER Mosje Sjarett van Is raël is ernstig ziek. Hij is in een zie kenhuis te Jeruzalem opgenomen. Sinds dinsdagochtend heeft hij het bewustzijn verloren. DE VERENIGDE STATEN hebben gis teren het nieuwe bewind in Algerië er kend met het uitwisselen van bood schappen tussen president Johnson en kolonel Boumedienne. kader van een nieuwe Amerikaanse politiek jegens China en wees niet beledigd of ontmoedigd als bij de eerste pogingen continentaal China uw voorstellen minachtend van de hand wijst. Amerika kan het zich niet veroorloven ongeduldig te zijn omdat het tot het einde der dagen met China zal moeten samenleven", aldus de Britse historicus. In dit verband is het opmerkelijk te kunnen consitateren, dait enkele voor aanstaande China-kenners zich in hun recente publikaties steeds in dezelfde bewoordingen hebben uitgelaten. Het is natuurlijk een dwaasheid wanneer een volk van meer dan 700 miljoen zielen anno 1965 gewoonweg gene geerd wordt voor het lidmaatschap van de Verenigde Naties. De voor lichting over het Chinese volk in het Westen wordt door de China-kenners unaniem als zeer eenzijdig bestem peld. om over de wildste berichten maar niet te spreken. Wanneer Amerika voor alles een op lossing in de kwestie Vietnam wil door onderhandelingen, kan een nauwer contact met China en een daaruit voortvloeiend beter begrip grotere voordelen bieden. De raad die Toyn bee heeft gegeven is waard zeer ern stig overwogen te worden, minstens zo ernstig als de „top-secret" rappor ten met adviezen, die de (militaire) Amerikaanse ambassadeur Maxwell Taylor wekelijks naar Washington pleegt te zenden. Dat wil natuurlijk nog lang niet zeggen dat Zuid-Oost- Azië zich nu maar aan Pekings ex pansie-politiek gewonnen moet ge ven. Integendeel. Maar een normale gedachtenwisselimg, te bereiken als gevolg van een betere ma-nier van omgaan met elkaar is voor Amerika en Rood-China geen overbbdige luxe. Het overleg zoals dat tussen beide landen nu al sedert jaren in Warschau op ambassadeursniveau plaatsvindt, heeft vrijwel geen resultaat opgele verd. Zolang Amerika niet alle mo gelijkheden heeft benut, zal het in de oplossing voor de Vietnamese kwestie niet ver genoeg zijn gegaan. EINDHOVEN (ANP) Dinsdag is de tennis-landenwedstrijd Nederland-Zwit serland (dames) in Eindhoven voortgezet. Ook nu zagen de Zwitserse tennisters geen kans om een enkel punt te scoren, zodat Nederland dc ontmoeting met 130 won. In totaal ging slechts één set verlo ren. De uitslagen van de tweede dag luiden: Enkelspel: Betty S-toeve (N.) -Ainneimarie Studer (Zw.) 10—8 6—3, Els Spruyt (N.)-Maja Leuthold (Zw.) 61 60, Jenny Ridder- hof-Seven (N.)-Michelle Bourgnon (Zw.) 32 62, Lidy Janssen-Venneboer (N.)- Sylvia Gubler (Zw.) 6—4 6—1. Dubbelspel: Els Spruyt-Jenny Ridderhof (N.)-Sylvia Gubler-An nema-rie Studer (Zw.) 6—2 61, Betty Stoeve-Lidy Janssen-Venne- boer (N.)-Michelle Bourgnon-Maja Leut hold (Zw.) 6—1 6—1.

de Stem | 1965 | | pagina 3