Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen ZUID-BEVELAND Vooruitgang in kwaliteit bij de varkens Boeiende expositie in Bergen op Zoom van Z.-Vlaamse schilder Vier Zeeuwse renners naar Zwitserland Overstroming in Italië eist 61 doden Basoetoland weigert hulp uit Z.-Afrika DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 7 JULI 1965 2 MIDDELBURG VLISSINGEN Voorstel van raad Plastic zwembad in Koewacht OOSTBURG Kapeile Kruiningen Dagblad De Stem TERNEUZEN Burgerlijke stand IN UDEN Aanrander van 10-jarig kind gearresteerd Sportdag lagere scholen Goes Keuringen in Heille Zaterdag groot veteranentoernooi in Heinkenszand Ir. W. Druyvesteyn gepromoveerd aan T.H. te Eindhoven HOOG WATER Vandaag 2 Nieuwe wethouder De raad zal vrijdagmiddag bijeen komen voor het kiezen van een nieuwe wethouder. Zoals bekend is er een vacature ontstaan door de benoeming van wethouder drs. Th. Westerhout (PvdA) tot staatssecretaris van binnenlandse zaken. Na de raadsvergadering zal drs. Wes terhout degenen, die regelmatig met hem hebben samengewerkt, gelegenheid ge ven van hem afscheid te nemen. Scheldebekerwedstrijil Zaterdag 10 juli a.s. om c.a. 11.45 uur begint de jaarlijkse klassieke Scheldebekerzwem- wedstrijd over de Westerschelde. Start vanaf Nieuwesluis naar lret badstrand in Vhssingen Bij slecht weer zal de wedstrijd ver vangen worden door een 5-km race in het kanaal door Walcheren start c.a. 2 uur ter hoogte van de Winterstraat in Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Der aad ^an'Koe wacht zal tijdens de donderdagmorgen a.s. te houden openbare vergadering krijgen te beslissen over een voorstel van b. en w. tot het doen aanleggen van een plas tic zwembad naast het sportterrein. De aanleg van het zwembad zal, indien de raad haar goedkeuring aan het voor stel hecht, worden uitgevoerd door de fa. Lucas Pesie te Amersfoort, die het zwembad ook levert". Het zwembad wordt een 25-meter-bas sin. Het zal worden voorzien van ver schillende badhokjes en een speelweide. De totale kosten woi-den geraamd op f 130.000,. a f 140.000,-. De constructie van het plastic zwembad is nog niet goedgekeurd door de geeigende instan ties, maar men verwacht, dat zulks spoedig zal gebeuren. Een eerste ont werp van de fa. Lucas Pesie werd af gekeurd. Tijdens deze raadsvergade ring zullen voorts voorstellen tot verkoop van grond aan de orde komen. Voorts zal de raad moeten beschikken op ver schillende subsidieverzoeken, om. van het Reizend Zeeuws Volkstoneel 100,- als bijdrage in de kosten van deelne ming aan het internationaal amateurto- neelfestival te .Monaco) en het Sportco mité Koewacht (f 400 zijnde het nadelig saldo van een op Hemelvaartsdag ver reden profkoers). (Advertentie) VREEMDE VALUTA Hulst: Zitdag Steenstraat 20 Terneuzen: Kersstraat 13, tel. (01150)3553. St.-Jansteen Afscheid koster Na 35 jaar koster te zijn geweest in de parochie Sint Jan steen zal Alfred Weemaes op 73-jarige leeftijd de plaats gaan ruimen voor een jongere koster Wie de jongere koster zal worden is nog niet bekend. Er blij ken niet veel liefhebbers voor te zijn. Gouden bruiloft Vrijdag 9 juli zul len Emile Polijdore Boussen en Louisa Maria van Dorsselaer uit de Sint Jan straat de dag herdenken dat zij 50 jaar geleden zijn getrouwd. Uit hun huwelijk werden 11 kinderen geboren. Er zal natuurlijk te Kapellebrug door het feest comité een feest op touw worden gezet dat klinkt als een klok en Pol en Wieze van Tjsoo zullen ongetwijfeld op hun 74-jarige leeftijd nog eens flink de bloe metjes buiten zetten. Groede Benoeming Onze plaatsgenote Yvon ne van 't Westeinde is benoemd tot lera res tuinbouw aan de r.-k. huishoud- en opleidingsschool te Oudenbosch. Kloosterzande Kermisviering De gedurende de af gelopen dagen gehouden eerste kermis van het jaar heeft geen grote drukte ge kend. De op het Marijkeplein opgestelde vermakelijkheden, weinig in getal, kon den de jeugd vermaak verschaffen. De wat ouderen zochten gezelligheid in de diverse danszalen. Voor zover bekend hebben zich geen ongeregeldheden voor gedaan. Kerkconcert Het Zuidbevelands Vo caal Ensemble heeft onder leiding van Daan Manneke een concert gegeven in het kerkgebouw van de Ned. hervormde gemeente. Het programma aan de uitvoe ring waarvan ook de fluitist Henk van der Vliet en de organiste Janny Riemens medewerkten was goed verzorgd. Het oude kerkgebouw blijkt zich uitstekend te lenen voor dergelijke concerten. Postzegelbeurs In hotel De Eenhoorn is de maandelijkse internationale post zegelbeurs gehouden, waarvoor van de zijde van toeristen ook enige belangstel ling bestond. Aanwezig waren verder ruim 40 Belgische en Zeeuwsch-Vlaamse leden van de vereniging „Het land van Cadzand". De beurs kende een vlotte markt en veiling. Er werd goed zaken gedaan. In de afdeling klassiek Neder land 2e, 3e en 4e emissie ging een aantal losse exemplaren van de hand. Eilewoutsdijk Afscheid maatschappelijke zorg Zoals bekend, is door de invoering van de algemene bijstandswet de taak van de Instelling voor Maatschappelijke Zorg. n.l. de armenverzorging, overge gaan naar de gemeente. Ook de raad van Eilewoutsdijk heeft in zijn laatste vergadering besloten tot opheffing der instelling per 1 juli j.l Gezien het vele en goede werk, dat door het bestuur van de Instelling van Maatschappelijke Zorg in Eilewoutsdijk is verricht, heeft de raad gemeend op waardige wijze afscheid van dat bestuur te moeten nemen. Dit gebeurt in een vergadering op vrijdag, 9 juli a.s., des avonds 7.30 uur, in het gemeentehuis. Contactavond In het schoolgebouw werd een zeer druk bezochte contact avond gehouden door de Chr. Nationale school. De ouders kregen daarbij gele genheid met het onderwijzend personeel te spreken over hun kinderen en tevens werd men in de gelegenheid gesteld het werk der leerlingen te bezichtigen. Schieting De handboogvereniging Willem Teil hield haar schieting op de staande wip, aanwezig waren 30 schut ters van 12 verenigingen. Uitslag: Hoofdvogel W. de Jonge ADLM Kwa- dendamme; le zijvogel F. v. Loenhout, J.v.Beieren, Goes; 2e zijvogel J. Goedheer Juliana, Oudelande; le bovenkal J. West- veer, Edele Handboog, Oudelande; 2e bo venkal F. Ossewaarde, Doel n. Hoger te Wolphaartsdijk, le onderkal G. Geense, Edele Handboog, Oudelande; 2e onderkal H. Mol, Willem Teil, Kapeile; le kiep W. de Wilde, Juliana, Oudelande; 2e klep W. de Jonge, ADLM, Kwadendamme; 3e klep J. Smallegange, Zorgvliet Eilewouts dijk. Meeste kleine vogels G. Geense van Edele Handboog Oudelande. Landbouwhuishoudschool Op de landbouwïiuïsihoudsc'hool te Kruiningen, de „Prinses Beatrixschool'' werd een openbare eindles gehouden, waarna de getuigschriften werden uitgereikt. Op de ze avond waren o.a, aanwezig de land- bouiwconsulente mej. A. v.d. Leden en de directrice van de school mej. A. A Dagblad voor Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES Eerste redacteur Exploitatie inspectie Zeeland L. IC. M. DE JONG tel. 2377 Hulst voor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen J. PETIT, v. Ostadestraat 41, Oostburg tel. 01170-2991 Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2*/* mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder f 1,— elke regel meer f 0,25. Als één regel gelde: 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook m de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Zandstra, die na een ziekteperiode per 1 september a-s. haar werkzaamheden weer zal kunnen hervatten. Op deze eindles werd afscheid genomen, van heer Laco, die negen jaar verbonden is geweest aan deze school als leraar Engels en muziek. Geslaagde assistenten i huishouden: Lia van der Doe, Kruiningen; Hanne- ke Kevie, Kruiningen; Mariette de Kort, Kruiningen; Nelly Duinkerken, Yerseke; Adrie van der Vegt, Yerseke; Betsy van Houte, Rilland; Marian van Koe- veringe, Schore; Theo en Cobie Lands heer, Schore; Lia Nieuwenhuijze en A- drie Versprille, Krabbendijke, Lenie Sin- ke, Biezelinge. Geslaagde assistenten naaien: Laura Sinke. Ina Openaer. Bets Jansen, Els Cock en Cobie Kievit, allen Krui ningen; Dickie Bouterse, Waarde, Di- na Staal, Krabbendijke; Mathij van Hek- ke, Yerseke. Geslaagden primaire opleiding: Wil ly Bierens, Schore; Willu van de Berg, Mathy Bruijnzeel, Corry Kerlchove, Til ly de Keijzer, Majo Oostdijk, Corry Lo- kerse, Tanny Nieuwenhuijze, Joke Pau- we, Betsy van Tiggele, Gree van der Vliet, allen Kruiningen; Diana Meijer, en Dita van Poelje, Hansweert; Ria Schijf, Kapelle-Biezelinge; Digna Bom, Coby Kamerling, Anny Koeman, alleai Waarde; Ria van den Bosch, Dingena Bosselaar, Willy Koeman, Fora van Os, Coby van Pagee, Christa Sonke, allen Yerseke; Truus en Mathy Oostdijk, Ma- ja Schouwenaar, Ria van de Vreede, allen Krabbendijke, Ina Polderman, Ril- land-Bath; Ineke Dagevos, Wemeldinge. Door de waarnemend directrice S. M. van Gorsel werd aangedrongen op het voortzetten van de studie. Deze mo gelijkheid is aanwezig door nog 1 jaai de vervolgklas te volgen. Kwadendamme SCHIETING De handboogvereniging Vooruitgang hield haar kermisschieting op de staande wippen. Aanwezig waren 58 schutters van 14 verenigingen. Uitslag van de eerste wip: hoofdvogel P. Verheyke, Zorgvliet, Eilewoutsdijk; le zijvogel P. Driedijk, Soranus, Heinkenszand; 2e zijvogel L. Meyaart, Edele Handboog, Oudelande; le bovenkal A. Clarys, J. v. Beieren, Goes; 2e bovenkal H. Daalman, ADLM Kwa dendamme; le onderkal A. de Jonge-Rijk Willem Teil, Ovezande; 2e onderkal Ver loot; le klep A. Clarijs, Jac v. Beieren. Goes; 2e klep P. Rentmeester, Willem Teil, Ovezande; 3e klep W. v. Lie,re, Ede le Handboog, Oudelande. Uitslag 2e wip: le hoofdvogel A. v.d Bulck, Eensgezindheid. 's-Heerenhoek; 2e J. v. 't Veer, Edele Handboog Oudelan de; le zijvogel P. Rentmeester, Willem Teil, Ovezande; 2e zijvogel P. de Koeyer ADLM, Kwadendamme, 3e zijvogel: O. Steenaert, idem, 4e zijvogel D. Geys id., le kal A. Clarys, J. v. Beieren, Goes, 2e kal L. Lous, Ons Genoegen, Oudelande; 3e kal D. Geys, ADLM Kwadendamme; 4e kal L. Meyaart, Edele Handboog Oude lande. Wolfaartsdijk Schoondijke Ongelukken In Wolphaartsdijk heb ben twee ongelukken plaats gehad, die gelukkig goed zijn afgelopen. A. R. uit 's Heerenhoek, die met een bestelauto, waarin tevens een vrouw en zes kinde ren zaten, de oprit van de Nieuwedijk afreed, kon een voor hem rijdende auto, vanwege een tegenligger, niet passe ren. Doordat R. met vrij hoge snelheid reed, kon hij ook niet meer tijdig rem men om zijn voorganger te ontwijken. Als laatste oplossing koos hij toen de sloot rechts van de oprit, waarin hij wonder boven wonder op zijn wielen tot stilstand kwam zonder dat een der acht inzittenden letsel opliep. De bestelauto was aan de rechtervoorkant vrij zwaar beschadigd en moest met de takelwagen van de A. M. Z. uit de sloot op de weg gezet worden. Het tweede ongeluk deed zich voor op de onoverzichtelijke kruising Lepelstraat Molendijk. A. v d. V. uit Lekkerkerk zag zich met zijn bestelauto de weg ver sperd door een hem tegemoet komende vrachtauto, die op genoemde kruising de gehele wegbreedte nodig had. A. v.d. V. reed daarom iets achteruit, waarbij hij tegen de auto van I. D. W. uit Wol phaartsdijk opbotste, die achter hem stilstond. De voorkant van de laatste auto werd daarby licht beschadigd. Verkeersdlploma's Aan 51 leerlin gen van de drie lagere scholen kon wethouder J. de Feijter de diploma's „Veilig Verkeer" uitreiken Dit diplo ma was meer dan een papiertje, zei de wethouder, het hield een verplichting in, de verplichting n.l. hef geleerde in prak tijk te brengen. Voor het diploma slaag den drie leerlingen met 0 fouten. Dat waren: Carla Bakker, Ineke Verther- brugge en Johan de Zwart. Zij ontvin gen een diploma met lof en speldje. Geen der leerlingen werd afgewezen. Sportevenementen Ter gelegenheid van de Schoondijkse kermis worden op zaterdag 10 juli en zondag 11 juli di verse sportevenementen georganiseerd Zaterdag wordt een wielerkoers ge houden. In deze wedstrijd zullen dertig nieuwelingen van start gaan. Zondag wordt een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de elftallen van Schoon dijke en IJzendijke. Eveneens wordt zon dag een grote oriëntatierit gehouden voor auto's motoren en bromfietsen. De start voor deze rit vindt plaats om 14.00 uur bij café Wijffels. De eerste prijs van deze rit is de wisselprijs van de ge meente de z.g. „Maneblusserswissel- prijs". Ook de Schoondijkse Gemeen schap schonk aan alle sportevenementen een prijs. Schoolreizen De leerlingen van de Openbare Lagere School hebben voor wat de klassen 2 tot en met 6 betreft hun schoolreizen weer achter de rug. De leerlingen van de 2e en 3e klas maakten een reis naar de dierentuin te Antwerpen terwijl de hoogste klassen een bezoek aan de bekende scheepslif- ten te Ronquières en te Hodeng Goen- nies brachten. Voorts werd de Citadel te Dinant bezocht. De eerste klas zal in de laatste schoolweek nog een bezoek aan de speeltuin te Aardenburg bren gen. Bejaardenreis De bejaarden hebben dit jaar met twee autobussen een be zoek gebracht aan Brussel en het kas teel Gaasbeek in de buurt van Ninove. In totaal namen 93 personen aan de reis deel. Burgemeester Hoftijzer en echtge note vergezelden de oudjes. Na een be zoek aan de zandtapijten te Hekelgem in de morgenuren volgde een rondrit door Brussel. In het grote Kajottershuis werd een warme maaltijd gebruikt, waarna in de namiddag een bezoek wer gebracht aan het prachtige kasteel Gaasbeek, dat niet alleen door zijn enorme rijkdom aan kunstschatten een onvergetelijke indruk maakt maar waarvan ook de parken een iust voor het oog zijn. Voor deze jaarlijkse reis „FUiP 1000,- bijeengebracht. De lijstcoliecte bracht ruim 800,. en de voetbalwedstrijd tussen middenstand en ambtenaren 200,- op. Sluis Jeugahengelwedstrüd De visclub .Jantje van Sluis" zal ook deze zomer weer zorg dragen voor enige vakantie genoegens voor de schooljeugd. Er wor- hengelwedstrijden gehouden op 23 tul!, 30 juli en 5 augustus, telkens in de middaguren en aan- deze wedstrijden zuil zeer veel fraaie prijzen verbonden. Carillonconcerten Donderdagmiddag -avond zal prof E. Delmotte uit Oostende de beiaard weer bespelen Hij brengt o.m. muziek ten gehore uit het oeuvre van Languini, Mozart, Bach, Schubert en Bizet. In beide concerten zijn enige volksliederen te beluisteren. Het concert van vorige week kon door een samenloop van omstandigheden, geen doorgang vinden. Verkeersexanien In de raadszaal van het stadhuis werden de verkeers- diplorna's en insignes uitgereikt aan de leerlingen van de vijfde en zesde klas sen. der lagere scholen uit de gemeente. Dit geschiedde door burgemeester P. F. van Hootegem na een inleidend woord van de heer C. J. A. Bukkens voorzit- J®1* .vai^r de plaatselijke commissie voor VeilJg Verkeer. Behalve de schoolkinde ren en het onderwijzend personeel wa ren daarbij aanwezig de plaatselijke Vei lig Verkeerscommissie, de heer L Kra mer, wachtmeester eerste klasse der Rijkspolitie en adjudant J. Punt uit Aar denburg. Bijzonder dank werd gebracht aan opperwachtmeester G. U. M. Ultee voor zijn vele werk en daar hij door ziekte niet aanwezig kon zijn werd hem van alle zijden beterschap toegewenst. De kinderen die de eerste keer slaag den kregen een diploma, die vooj- de tweede keer slaagden 'n insigne, terwijl daarnaast een aantal prijzen voor uit zonderlijke prestaties beschikbaar was. De scholenwisselprijs ging naar de r.-k. meisjesschool (3.46 fouten gem.) twee de werd de Prot. Chr. School (3.96) de derde r.-k. Jongenssschool (5.04) en vier de O.L. School (5.04). Extra prijzen wer den toegekend aan Renata de Bruijne, Cecile Groosman, Heieen de Brock, Li lian de Wispelaere, Mirjam Hollevoet, Vera van Ommen en Luc van Beijster- veldx. Geboren: Maria dv C. de Vetter-Jansen, .Ronald zv B. Smolenaers-de Jong, Mar iene dv A. Poot- Pols, Serge zv L. Mar- tmu-Bogaerd. Inge dv C. IJkelensbam- Clemmmck, Pieter zv P. van Bendegem- Dek Dina dv P. van de Velde-Witte, Jacob zv D. Bouwman-Schot, Ariame dv L. Leunis-van der Peijl, Ingrid dv H van den Hemel-de Mey, Petronella dv J Donze Fieret, Neeltje dv J. Murre-de Hullu. Cornelia dv A. Ploegaert-Hofman. Benjamin zv M. de Putfcer-Mourik, Jantje zv A. Boum-an-Dijk, Anja dv H. Drubbel- van den Bergen. Ondertrouwd: Jan van de Wege 21 j. en Wiltemi.na Moens 21 j., Bernandus Dankaart 26 j. en Jeanette van Esbroek 24 j., Desiderius Kroes 25 j. en Anna van den Broeke 21 j., Karei vain der Poel 24 j. en Irén Wiittekamp 21 j., Pieter Meulen- berg 27 j. en Tjitske Visser 23 j„ Jan Andriessen 20 j. en Rosemarie de Buck 17 j.. Andries van der Hooft 24 j. en Eli zabeth Lansen 21 j. Overleden: Willem Zeijlemaker 71 j„ geil. gew. Sulima Simoen 77 j., geh. gew. m. C. de Ridder; Clementius van den Hemel, 76 j., ev I. d>e Rijcke; Hermanns de Regt 83 j., geh. gew.: Antonia de Feij ter 54 j., ongeh.; Tanneke Smies 73 j., geh. gew. m. M. Dieleman; Fredericus Calle, 53 j., ev M. Hofman; Caitharina de Koeijer 65 j., ev L. vam Cadsaind. Walsoorden Welkome hulp Nadat de justitie het terrein van de afgebrande landbouw- schuur van het bedrijf van de heer Bo- gaert had vrijgegeven, hebben verschil lende buurtbewoners spontaan de helpen de hand toegestoken. Met vereende krach ten is het terrein opgeruimd en gezui verd. Deze geste van de buren bleek door mevr. Bogaert zeer op prijs te worden gesteld. Haar man wordt momenteel ver pleegd in het ziekenhuis te Hulst. (Van onze verslaggever) UDEN De rijkspolitie heeft de 29- jarige Udenaar Johannes V., die van daag 30 jaar wordt, aangehouden in verband met een door hem gepleegde aanranding van een tienjarig meisje. Johannes V., die getrouwd is, had het meisje met de belofte dat hij haar een kwartje zou geven achterop zijn brom fiets meegenomen naar een korenveld buiten het dorp. Daar vergreep hij zich aan het kind. Vervolgens zette hij het weer achter op zijn bromfiets en bracht het terug vanwaar hij het kind had meegelokt: de Sinit-Petruskierk. midden in het dorp. Verschillende Udenaren hadden V. met het meisje zien rijden en afgaande op het signalement dat met hulp van het aangerande kind en voorbijgangers tot staind kwam, kon de rijkspolitie reeds na enkele uren tot de arrestatie van V. overgaan. De man bekende vol ledig. „We hadden een beetje geluk", zei de groepscommandant van Uden. Voor zover bekend was het de eerste keer dat V. een dergelijk misdrijf pleeg de. BERGEN OP ZOOM De stichting Etcetera te Bergen op Zoom, die in de Molstraat een kunstzaal exploiteert en door de wijze, waarop ze dat doet velen aan zich heeft verplicht, besluit thans het winterseizoen met een expositie van schilderijen van de Zeeuwsch-Vlaamse kunstenaar Fer Slock. Het is wellicht zuiver toeval, dat twee maal achtereen Zeeuwse kunstenaars in Etcetera te zien zijn. Misschien is dat ook wél niet zo, maar in ieder geval is deze tentoonstelling een revanche voor wat de stichting Zeeuwse kunstenaars de vorige maal heeft laten zien. Was toen de expositie ronduit teleurstellend, nu kan dat zeker niet gezegd worden. Want in elk doek van Fer Slock, dat in Etcetera is te zien, proeft men een oprecht en be wogen kunstenaarschap. Een kunstenaar schap, dat in de loop der jaren is gerijpt door het kennis nemen van de ervarin gen van andere broeders in de kunst en vooral ook door een grote mate van zelf kritiek en bewust beleven van zijn kun stenaarschap. Slock werd in 1910 in Sas van Gent ge boren. Reeds in zijn jeugd maakte hij kennis met de leden van de Laethemse school, waarna hij zes jaar lang de Hoge KunstechiMerschool van Oscar d'Hooge te Gent bezocht. Hij leerde daar het vak en keerde toen terug naar de Zeeuwsch- Vlaamse dreven, waar hij tot nu toe steeds zijn inspiratie heeft gevonden. Een inspiratie, die zich niet beperkte tot het vastleggen van oude schuren of verge zichten, maar die ook voortvloeide uit het eigentijdse element in de Zeeuwsch- Vlaamse samenwerking. Men vindt op de tentoonstelling in Bergen op Zoom on der meer een doek, Kanaalverbreding, waarop men bulldozers en draglines aan treft. Maar zo artistiek verantwoord ge componeerd en zo licht van toets dat er een prachtig, gespannen schilderij is ont staan. Op de expositie ziet men doeken uit vele levensperioden van Slock. „Winter in Wesldorpe" is een van de oudste; „De laborant", „Voorjaar" zijn werken uit de e periode. Het verschil is breed. Bleef het eerste doek noi in keurig weergeven van de feitelijke werkelijkheid, in de latere werken wordt die werkelijkheid vertaald door de kun stenaar tot een eigen weergave. Men heeft bij het aanschouwen van de wer ken van Fer Slock voortdurend het ge- .ve van het De wijze, waarop hij sommige doeken doet oplich ten door een plotseling laten opgloeien van een wolkenpartij, verleidt de toege wijde toeschouwer tot het uitspreken van de gedachte, dat Slock door de waar neembare werkelijkheid heen ziet in een ontastbare verte en het verlangen naar die verte maar nauwelijks kan bedwin- gen. De boeiende tentoonstelling blijft tot en met 18 juli geopend. H. L. voel, dat er achter die weergav zichtbare meer verborgen is. GOES Ongeveer 600 jongens en meisjes van de lagere scholen in Goes hebben deelgenomen aan een sportdag op de gemeentelijke sportvelden. De wethouder van onderwijs mr. J. v.d. Burgt, zette de jeugd gisterochtend om kwart voor negen reeds aan het werk. De ochtenduren werden gevuld met het afleggen van proeven ter verkrijging van het diploma A. B, C, D of E. Slechts drie leerlingen voldeden aan de hoogste eisen en behaalden het diploma E. De meeste jongens en meisjes brachten het tot een diploma B of C. Wat het diplomawerlc betreft werd het beste gemiddelde (2.98) bereikt door de Caspar Berseschool. Daarna volgden de Kohnstammschool (2.97) en de H. van der Veenschool. De Mariusschool (vglo) kwam tot een gemiddelde van 2.35. Gsterochtend werd bovendien het on derdeel touwtrekken afgewerkt. Zestig ploegen wierpen zich in de strijd. Er werd op zeven banen getrokken. De grootste krachtpatsers waren: jongens 11 12 jaar: 1. H. van der Veenschool. 2 Beatrixschool en 3. Mariusschool II. Meisjes 11-12 jaar: 1 H. v.d. Veenschool 1 Ireneschool en 3 Kohnstammschool. Jongens 13-15 jaar: 1 Wilhelminaschool. Gistermiddag werden de onderdelen kastie (jongens) en slagbal (meisjes) af gewerkt. De resultaten waren: Kastie le div. L. Margrietschool, 2 Caspar Berse school en 3 H. v.d .Veenschool, 2e dive. 1 Kohnstammschool. 2 Ligthartschool II, 3 Beatrixschool, 3e div. 1 Kon. Wilhelmina school; slagbal: le div. 1 Casp. Bersesch. 2 Mariusschool II en 3 H. v.d. Veenschool; 2e div. 1 Kohnstammschool, 2 Mariussch. III. 3 Caspar Berseschool II. De heer J. Distelbrink, consulent voor de lichamelijke opvoeding reikte tegen vijf uur de prijzen uit. (Van onze sportcorrespondent) GOES Zondag 11 juli zullen 4 ama teurs van de R.T.C. „Theo Middelkamp" uit Goes de clubkleuren hoog gaan hou den in een sterk bezet internationaal cri terium te Sackingen (een toeristenstadje in de omgeving van Bazel). De renners Wim du Bois uit Zuidzan- de, Cees Rentmeester uit Ovezande en Willy de Feber en Cees de Wolf beiden uit Sluiskil zijn vol goede moed. Begelei ders zijn Simon Prinsen uit Terneuzen en Wim Jetremiasse uit Heinkenszand, de huidige secretaris van de R.T.C. „Theo Middelkamp". (Van onze correspondent) HEILLE De jaarlijkse kring var- kensfokdag voor West-Zeeuwsch-Vlaan deren is, in combinatie met de plaatse lijke rundveekeuring te Heille gehou den. In de voormiddag werden 60 var kens op hun fok- en gebruikswaarde be oordeeld en 's middags 90 stuks runde ren. In vergelijking met voorgaande ja ren was de aanvoer iets groter. Ook in kwalitatief opzicht kon volgens de jury van vooruitgang worden gesproken. Vooral de oudere ingezonden zeugen en beren werden kwalitatief hoger aange slagen dan bij voorgaande fokdagen. De jury wees op de enigszins afwij zende verhouding bij de inzending op fokmateriaal. Van het totaal aantal aan wezige dieren bestond ruim de helft uit jongere dieren. Volgens de jury is het moeilijker bij jongere, nog in ontwikke ling zijnde dieren een juiste gradering te geven. De toelichting die de jury na elke beoordeling gaf was voor velen verhel derend met betrekking tot de te volgen fokrichting. Hierbij werden niet enkel de pluspunten en afwijkingen van de dieren duidelijk belicht, maar ook de voedingstoestand en de methode van hou den en verzorgen. De hoogste klasseringen na de indivi duele keuringen waren bij de beren voor Adjudant van R. C. Jansen te Oostburg en Gijs van B. Meyere van de Abele te Eede en bij de zeugen voor een twee- eneenhalfjarige, volgens kenners „fraai gelijnde zeug van R. Forke te Sluis en de iets jongere Petra van R. C. Jansen te Oostburg. De met eerste en tweede prijs bekroon de dieren waren van de volgende inzen ders: Dekberen geboren voor 1 januari 1964: 1 Gijs, eig. B. Meyere van de Abele, Eede; dekberen, geboren in 1964: la Ad judant, eig. R. C. Jansen, Oostburg, lb Pele, eig. R. Focke, Sluis. Gedekte zeugen, geboren voor 1 jan. 1963: la zeug van R. Focke, Sluis, lb Corrie, eig. A. J. Tresonier, Heille, lc Cato, eig. R. Focke, Sluis. Gedekte zeugen, geb. in 1963: la Petra eig. R. C- Jansen, OostJburg, lb Helena, eig. R. Focke, Sluis. Gedekte zeugen, geb. in de periode X januari 1964 t.m. 30 juni 1964: la Petra, eig. R. Focke, Sluis, lb Tanja, eig. J. Rammelaere, Heille. Zeugen met biggen: 1 Aagje, eig. A. Quaak, Sluis. Opfokzeugen, geb. in de periode 1 juli 1964 t.m. december 1964: la zeug van R. Focke, Sluis, lb, lc 8683 - 8682, eig. J. F. van Hal, Eede, ld 8595, eig. R. Focke, Sluis, le 9426, eig. J. F. van Hal, Eede. Opfokzeugen, geboren in de periode 1 januari 1965 t.'m. 28 februari 1965, la lb. lc, ld 10069 - 68 - 67 - 64. eig. P. J. Risseeuw^ Breskens. Op fokzeugen geb. in de periode 1-3- 1965 lm. 25-4-1965 la lb pr. 10246-42 eig. J. Rammelaere Heille. lc, ld pr. 10442-44 eig. R. Focke Sluis. De kwaliteit van het rundvee is even eens aanmerkelijk vooruitgegaan. Duide lijk is dat enkele voortrekkers, goede fokkers, anderen hebben geïnspireerd. In de aangevoerde dieren zaten overigens onderling nog grote verschillen. De uit slagen in de afdeling runderen: Vaarzen, geb. in 1964: 1 Klara Tresonnier Heille. Vaarzen geb. in 1963: Nella A. Ca- lus Heille. Groep Vaarzen: J. de Rijcke. ROME (UPI) Onweer, storm en grote hitte blijven verschillende delen van Italië teisteren, waardoor het aan tal slachtoffers alsmaar toeneemt. Gis teren werden nog twee stoffelijke over schotten gevonden van de wervelstorm, die zondag Noord-Italië trof. Verder zijn nog zeven personen ver dronken, waarmee het aantal slachtof fers door verdrinking sinds het begin van de hittegolf op 25 juni is opgelopen tot 61. De wervelstorm heeft een schade ver oorzaakt van tenminste 150 miljoen dol lar. Meer dan 1.000 personen zijn dak loos geworden en ongeveer 200 perso nen moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. In het zuiden van Italië heerst mo menteel een grote hitte, waardoor op verscheidene plaatsen branden zijn ont staan. Uit; Midden-Italië worden zwaar onweer en stormen gemeld bij onge woon lage temperaturen rond de 40 gra den Fahrenheit. In het gebied van de Golf van Co- rinthe (Griekenland) zijn door een aardbeving een kerk en 15 huizen in gestort en 100 beschadigd. Een man ver loor het leven en een vrouw werd ern stig gewond. IJzendijke Vergadering: voetbal De plaatse lijke voetbalvereniging belegt donder dag 8 juli in La Porte d'Or de algemene jaarvergadering. De heren A. Hendrik- sen, P Provoost, C. Veraart, A. Goos. sens en F. Sudijn stellen zidh herkies baar. Aan de orde komen verder de aan staande competitie en training. Eerste kalfskoe: la Rosa J. Rammelaere lb Jantje R. Focke, lc Cora St. de Smet. Tweede kalfskoe: la Selma Jul de Rijcke lb Lea J. Cauwels, lc Mina R. Focke. Derde kalfskoe: la Lies Rammelaere lb en lc Jamnij en Frida Aug. Calus. Vierde kalfskoe: la en lb Bea en Karin van J. Rammelaere, lc Selma de Rijcke ld Rosa J. Cauwels. Vijfde kalfskoe: la Paula Aug. Calus lb Gebeltje R. Focke, le Ninette St. de Smet. Kampioen koeien: J. de Rijcke met Sel ma. Reserve kampioen: J. de Rijcke met Nannie. Kampioen stieren; J. de Rijcke met Selma. HEINKENSZAND De r.-k. V.V. ..Luctor'' te Heinkenszand organiseert ter gelegenheid van de kermis zater dag een groot "veteranen tournooi. Er zijn 8 deelnemende elftallen: Kloe tinge, Zierikzee, Robur, Luctor, Middel burg, Heinkenszand, Arnemuiden, van Son, In het bestuur van „Luctor" is de heer P. Driedijk gekozen als secre taris in de vacature welke was ontstaan wegens het vertrek van de heer E. de Jonge. EINDHOVEN Ir. W. F. Druyve- teyn is dinsdag aan de Technische Ho geschool te Eindhoven gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen. De titel van zijn proefschrift is: „Magne tization and resistance transitions of superconducting lead alloys"; promoto ren waren prof. dr. J. D. Fast en Pr°f- dr. M. J. Steenland. Na afloop van de plechtigheid recipieerde de promoven dus in de Senaatskamer van het pavil joen van oe Technische Hogeschool In zijn proefschrift gaat de heer Druy vesteyn uit van het feit dat supergelei dende materialen de eigenschap hebben dat de elektrische weerstand bij zeer la ge temperatuur (enige graden boven het abslute nulpunt) nul wordt. Deze ei genschap maakt dat supergeleiders tech nisch zeer belangrijk zijn, en vele toe passingen hebben. De promovendus heeft een onderzoek verricht naar het magnetisch en elek trisch gedrag van supergeleidende lood- legeringen. Dr. ir. Druyvesteyn werd op 13 maart 1938 te Eindhoven geboren. Na in 1955 aan de gemeentelijke h.b.s. te Delft het eindexamen afgelegd te hebben, begon hij de studie in de technische natuur kunde aan de Technische Hogeschool te Delft. In 1958 behaalde hij daar het propaedeutisch examen en in 1960 het kandidaatsexamen. In oktober 1961 legde hij het ingenieursexamen af. Per 1 ja nuari 1962 trad dr ir. Druyvesteyn in dienst bij het Natuurkundig Laborato rium van de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven. JOHANNESBURG (S.D.A.) Ten ge. volge van misoogsten in het Britse pro tectoraat Basoetoland is een voedselte kort ontstaan. Leabua, de leider van de over de regeringsmeerderheid beschik kende nationale partij, heeft daarop Zuid-Afrika om hulp verzocht. Premier Verwoerd beloofde honderd duizend zakken maïs als geschenk ter beschikking te zullen stellen en ver zocht het bestuur van het protectoraat Basoetoland hem te laten weten waar heen deze partij maïs gezonden kon worden. Toen op dit verzoek na een week nog geen antwoord was ontvan gen, liet premier Verwoerd de honderd duizend zakken op bepaalde plaatsen aan de grens deponeren. Ondanks het aandringen van Leabua weigerde het Britse protectoraatsbestuur echter eni ge hulp voor het verdere transport en de verdeling van de maïs onder de on geveer 300.000 Basoeto's te verlenen. WIM DUBOIS veroverde in Brug ge een eervolle vijfde plaats. Ook Jan Mesu leverde een goede pres tatie. Hij behoorde bij het groepje van zeven man, dat 90 kilometer op kop reed en pas ti.en kilometer voor het einde werd ingelopen. GOES Middelbare tuinbouwschool: C. A. Alewijnse, St.-Lauren-s, J. Daal man. Nisse, J. Haak, Bruinisse, J. Hage, Kruisland NB: R. Jansen, Breda; Adr. Kloosterman, Kapeile; J. Koster, Zaam- slag; A. Leeuwe, Haamstede; A. de Looff Geersdijk; A. Louwerse. Grijpskerke, W. Luyk, Colijnsplaat, C. Nouse, Kloetinge; H. Slabbekoorn, Yerseke; K. Verhoeven, Zuid-Beijerland; A. Wisse. Anna-Jacoba- polder. KOEWACHT Te Etten slaagde Lin da Suy uit Koewacht voor het examen kleuterleidster voor Montessori-onder- wijs. M.M.S. van het Onbevlekt Hart van Maria te Etten. Geslaagde eindexamen kandidaten: Maria Ackermans, Breda, Caria Becker, Oranjestad Aruba; Elisa beth de Blok, Breda; Maria van den Brandt, Breda; Caitharina Braspenning, Rijsbergen; Agnes van de Brink, Etten; Johanna Broeren, Wijchen: Elisabeth Buijs, Achthuizen; Delphine Calon Hoofd plaat; Maria van Dijck, Breda; Delphi ne van Dorst, Terheijden: Elisabeth v. Gemerde, Breda; Maria van Gurp Bre da; Josepha Hack. Breda; Maria Haest, Zundert; Adriana Harssel, Etten; Ma ria Hoppenbrouwers, Zevenbergen: Jo sepha Jegen, Bergsehoek; Wilhelmina Kop, Etten-Leur; Catharina Laro, Breda Johanna Lepoutre, Wijchen; Liliane v.d. Linden, Axel; Adriana Lips, Breda; Solonge Mutsaerts, Tilburg; Elisabeth Neefjes, Wervershoof; Antoinetta Nooy, Dordrecht; Agnes Oude-Maatman, Sloot- dorp Anna Pijs, Etten; Anna v.d. Reijt, Breda; Carla Schnellen, Breda; Maria de Schutter. Emmeloord N.O.P.; Neeltje Vermaas, Etten: Dimphina Verrest, Breda. VLISSINGEN H.T.S. Geslaagd voor de afdeling werktuigbouwkunde: P. Beun, Cadzand, J. de Blauw, St.-Andries-Brug- ge, T. van den Broeke, Veere, A. den Exter, Vlissingen, E. Fijma, Sluiskil, F. Hamelink, Zaamslag, D. Hart, Noordwel- le. J. Haselager, Koewacht, J. de Kam, Middelburg, A. Koops, Middelburg, J. Lipjes, Sluiskil, G. van Marion, Vlissin gen, M. Mathijsse, O.- en W.-Souburg, H. van de Plasse, Oostburg, T. Seuss, Bres kens, J. Willemsen, Middelburg, I. de Winne, Retranchement, W. Wondergem. Oostkapelle, M. Wijkhuijs, Vlissingen, P. van Zweeden, Vlissingen. Afdeling elektrotechniek; J. den Exter. Vlissingen, A. van der Heijden, Axel, J. van Hoeve, Zuidzande, R. Jongbloets, Middelburg, P. Matthijsse, O.- en W.- Souburg, M. Nijsse, Baarland, A. Paarde- kooper, Goes, J. Ultee, Middelburg, R. Wassenaar, Goes, T. de Wispelaere, Sluis, T. Zoetewey, Yerseke. Afdeling weg- en waterbouwkunde; H. Barten, Vlissingen, J. Consemulder, Mid delburg, W. Geuze, Middelburg, P. van Hoek, Hoogerheide. B. van Liere, Goes, F. Lous, Westkapelle, L. Louws, St.-Lau- rens, F. Minderhoud, Middelburg, P. Nijsse, Wolphaartsdijk, H. de Ru, Mid delburg, J. van Tuinen, Middelburg, G. Waardenburg, Middelburg, P. Wilderom. Koudekerke. MIDDELBURG Chr. H.B.S. en M. M.S. voor Walcheren. Eindexamens mid delbare school voor meisjes: C. Arnoldi Vlissingen, J. Boone Middelburg, M. Buijs Veere, J. Francke Oostkapelle, W. Göt- zen Vlissingen, G. Koper Vlissingen, M. Kuyk Vlissingen, C. Minderhoud Aagte- kerke, A. Minnaar Middelburg, A. de Nood Middelburg, C. Radder Kamper land, M. Richard Oostkapelle, O. Richard Oostkapelle, Y. van Tatenhove Vlissin gen. Afgewezen: geen. GOES Openbare Uloschool te Krui ningen: L. Karelse Schore, H. van Koeve- ringe Hansweert, W. Notebaart Hans- weert. POSTERHOLT R.-k. Opleidingsscli. Voor het examen akte N XXI slaagde mej. Y. van 't Westeinde uit Groede. MIDDELBURG Chr. H.B.S. en M. M.S. voor Walcheren. Eindexamens Ho gereburgerschool A: J. Bikker Vlissingen, P. Boone Kouderkerke, Y. de Bree Mid delburg, W. Brouwer Domburg, J. Crucq Nieuwdorp, L. Dingemanse Zoutelande, J. van Dijk Middelburg, A. van Eenen- naam Arnemuiden, H. Grashuis Souburg, M. van Hoepen Middelburg, L. Janse de Jonge Middelburg, A. de Kam Vrouwen polder, W. de Kramer Vlissingen, C. Mar- cusse Kamperland, W. Pols Middelburg, P. Rbebergen Middelburg, H. Sinke Vlis singen, C. van Sluys Zoutelande, P. Ste- kelee Souburg, I. van Veen Vlissingen, R. Volker Vlissingen, H. van Waarde Mid delburg, H. van Wilgemburg Middelburg, C. Willemse Middelburg Afgewezen: geen MIDDELBURG Chr. H.B.S. en M. M.S. voor Walcheren. Eindexamens Ho gereburgerschool B: C. van Belzen Mid delburg. A. de Bruin Middelburg, J. Buys Ritthem, H. Crucq Nw. en St, Joosland, A. Davidse Oostkapelle. J. Die leman Vlissingen, I. Heijboer Kamper land, A. Janse Arnemuiden, C. Janse Nw. en St. Joosland. M. Kamphuis Mid delburg. H. Minderhoud Domburg, T. Ossewaarde Serooskerke, A. Stroo Se- rooskerke, P. Suurmond Vlissingen, A. Tange Middelburg, H. Tuinhof Vlissin gen, M. Verhoef Middelburg. J. de Vis ser Oostkapelle, P. de Visser Middelburg, R. van der Welle Vlissingen, L. Bolier Middelburg, K. Boone Middelburg, J. Braak Vlissingen, A. Everaers Souburg, D. van der Haar Middelburg, H. Ligte- ringen Middelburg, W. Littooij Middel burg, A. Manintveld Kouderkerke, W. van Noppen Middelburg, M. Platje Vlis singen, J. Schouwenaar Middelburg, W. Steketee Vlissingen. E. Tange Biggeker- ke, W. Ventevogel Vlissingen, S. de Vis ser Aagtekerke, W. de Visser Vrouwen polder, G. van der Vliet Middelburg, C. Willeboordse Middelburg, P. van Wouwe Middelburg. Afgewezen; geen. DRIEBERGEN IVA. Th. van 't. West einde uit Groede slaagde met lof voor het eindexamen autotechniek. HULST R.K. Huishoudschool St Martha. Examen Kinderverzorgster Cen trale Raad: E. Beaart Sluiskil, B. de Bruyne Terneuzen, C. Casteleijn Terneu zen, R. van Eerdenburg Hulst, M. v. d. Heijden N. Namen, M. Mangnus Bosch- kapelle. 1 Afgewezen. Examen kinderverzorgster schoolexa men: M. Aarnoudse„Sas van Gent, M. de Maaijer Stoppeldijk, M. A. Neve Wal soorden, M. van Petegem, Terneuzen, F. van Poelje Axel, M. van Royen Lams- waarde. 2 Afgewezen. Examen coupeuse te Breda afgelegd: E. Hofman N. Namdh, B. Raas Hulst. Examen costumière afgelegd te Breda: K. van Aerde Sluiskil, M. Kindt, N. Na men,' M. van Wesemael N. Namen. Morgen, donderdag 8 juli: Hansweert 10.51 en 23.21 uur; Terneuzen 10.24 en 22.55 uur; Vlissingen 9.56 en 22.27 uur; Wemeldinge 11.33 en 23.55 uur. VLISSINGEN Alhambra 20 uur Goldfinger, 18 j. GOES Grand 20 uur Goldfinger, 18 i.

de Stem | 1965 | | pagina 2