Brussel wacht Moedige jongen redt vaders vee Cals omroepbestel haalt het beslist Doetjes terroriseerden Haagse Bos VAKANTIE? ROVULCO I iiesheuvel: Parijs kan niet gaan tot uiterste loegner: Wij willen niet de ondergang EEG Voorzitter overlijdt tijdens rede Tarieven treinen omhoog BENDEN BLIJKEN NAUWELIJKS STRAFBAAR STOP 'N TIJGER IN UW TANK! u icky Strike >enbare N.A.V.O. ÜTOVEILING n. 80 AUTO'S or elke beurs J-HAL EDA t en zwaar long mishandeld door vier man AUTOBANDEN iudius Prinsenlaan LAD DE STEM beste krant elk opzicht whetmmtf.mtodie nietaHeddtonvïn voeten, 'ttlm hoe mik tiiet muit DAGBLAD VOOR ZEELAND HORLOGE VAN DIERENBESCHERMING Schuur brandde terwijl pa de kerk Rommelen Weinig verandering COMMISSIE ONVOLDOENDE AFWACHTEN N.S. voorziet: Geertsema krijgt weinig steun Na zijn meisje te hebben beschermd Wout Wagtmans op t.v. vec&ge vaAxeï/a. 105e JAARGANG No. 24936 ''oor God, Koningin en Vaderland S.UCK' ÈTRIK nisterieel bevoegd) ILIG KOPEN ér unieke garanties met off. rechts- lige keuringsrapporten 1.000.— tot 10.000.— r 7 JULI a.s. en 7-9 uur chtiging vanaf 's morgens 10 uur ijdens het veilen. htingen, financiering etc. ter ;se. door W. VAN DER STEEH Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 w 4» 6 N S D A O 7 JULI 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) OYCOT UITGEBREID (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Frankrijk heeft gisteren in Brussel officieel meegedeeld hoe het zich de boycot van de werkzaamheden van de E.E.G. voorstelt. Onder de maatregelen valt er ook een welke de Franse stoel in de vergaderingen van de E.E.G.- ministerraad moet leeg houden. Intussen gist men in Brussel naar de ware motieven van de, door de meeste woordvoerders overdreven genoemde, Franse houding. Minister Biesheuvel heeft gisteravond gezegd niet te verwachten dat Frankrijk tot het uiterste zal gaan omdat de economieën van de Zes daarvoor te sterk ineengestrengeld zijn. Ook in Brussel wijst men erop dat de Fransen nauwelijks uit kunnen zijn op het leven van de Gemeenschap zelf omdat het land van De Gaulle er zelf de meeste vruchten van plukt. jÉk De loco-burgemeester las het koel-ambtelijke proces-verbaal voor waarin verslag werd gedaan van Theo's moedige en doortastende op treden tijdens de brand die de boer derij van zijn vader trof, terwijl die zelf in de kerk zat. (Van een onzer verslaggevers). BOSCHKAPELLE. Een verras te en opgetogen Theo Cornelissens GO) kreeg gisteren van de waarne mend burgemeester van Boschkapel- le P. Molthoff een fraai armband horloge met inscriptie. De hele vijfde klas van de katholieke lagere school van Boschkapelle was hiervan getui ge. Het horloge was afkomstig van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren en Theo kreeg het cadeau omdat hij zeven runde ren, een kalf, een zeug en tien big gen uit zijn vaders brandende schuur had gered. Dit was voor Theo temeer een prestatie omdat hij altijd een beetje bang van koeien is geweest. Theo was gisteren nog onkundig van wat te gebeuren stond toen de loco-burgemeester en de gemeente secretaris zijn klas kwamen binnen stappen. Hij schrok toen hij ook zijn ouders zag aankomen maar hun ladende gezichten stelden hem ge rust. Iets ernstigs kon het dus niet zijn. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Veel bewolking en plaatselijk een bui. Later opklaringen. Naar zuid west tot west krimpende wind. Iets hogere middagtemperaturen. Vandaag: zon onder 21.00 uur. Maan op 14.57 uur. Morgen: zon op 4.30 uur. Maan on- der 1.10 uur. Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berljjn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon max. weer temp regenbui 18 hall bew. 19 half bew. 17 zwaar bew. 15 zwaar bew. 13 regenbui 19 geh. bew. 16 motregen 17 zwaar bew. 17 half bew. 20 onbew. 25 onbew. 25 licht bew. 24 regenbui 17 zwaar bew. 15 onbew. 18 onbew. 20 onbew. 23 onbew. 24 zwaar bew. 20 onbew. 21 onbew. 21 niet ontv. onbew. 26 onbew. 25 licht bew. 32 licht bew. 28 onbew. 25 Theo was „wat aan het rommelen" in de schuur, toen hij brandlucht rook. Hij ontdekte brand in een par tij stro. Eerst probeerde hij die te blussen met een paar emmers water maar dat lukte niet. De brand breid de zich te snel uit. Daarop rende hij de veestal bin nen om de touwen, waarmee de „gevreesde" koeien waren vastge bonden door te snijden. Hij dreef de dieren naar buiten waarna hij sa men met de inmiddels te hulp ge snelde buurman H. Ferket opnieuw de brandende schuur in ging om de zeug en de biggen te redden. Hier mee bespaarde hij zijn vader een schadepost van duizenden guldens. De Dierenbescherming bleef niet on kundig van het kloeke optreden van Theo en onderscheidde hem met het fraaie polshorloge. De loco-burgemeester vestigde gisteren de aandacht van de hele vijfde klas nog eens extra op de be wonderenswaardige prestatie. Theo glunderde van plezier, trak teerde zijn klasgenoten op snoep terwijl zijn moeder trots vertelde hoezeer het optreden van Theo voor haar een steun was geweest toen de brand uitbrak terwijl vader naar de kerk was. (Van onze correspondent) UTRECHT De jaarvergadering van de vereniging tot bevordering van het slagersvakonderwijs, die gisteren in het Utrechtse Gebouw voor Kunst en We tenschap begon, is voortijdig en op tra gische wijze geëindigd, toen de voor zitter. de heer J. J. Habold, tijdens zijn openingsrede aan een hartverlamming overleed. De jaarvergadering werd daarop afgelast. Ook de feestelijkheden rond de uitreiking van de diploma's, die op de jaarvergadering zouden vol gen. zijn uiteraard niet doorgegaan. De heer Habold was juist aan zijn toe spraak begonnen toen hij op het spreek gestoelte in elkaar zakte. Hij overleed ter plaatse. Onze correspondent bij de E.E.G. heeft horen verluiden dat de Franse E.E.G.-ambassadeur Boegner gisteren naar Parijs teruggeroepen, zoals maan dag al werd verwacht enkele van zijn collega's bij zijn afscheid heeft ge zegd dat Frankrijk niet de gemeenschap maar wel de bevoegdheden van de Europese commissie wil aantasten. Men legt deze mededeling zo uit dat De Gaulle een nieuw verdrag wil, waar aan elk supra-nationaal element ont breekt; waarin de ministerraad een in- ter-gouvernementeel orgaan moet wor den en de commissie wordt gedegra deerd tot een louter uitvoerend orgaan of vervangen wordt door 'n comité, bestaan de uit de permanente vertegenwoordi gers (de ambassadeurs). Boegner zou gezegd hebben dat deze E.E.G.-Gaullis- tische-stijl door de Franse president met de Duitsers is besproken toen hij het laatst in Bonn was. De Duitsers zouden het met De Gaulle eens zijn geweest. Deze laatste opmerking wordt echter van Duitse zijde met klem tegengespro ken. In de Franse verklaring over de boy cot, uitgebracht door de in Brussel ach tergebleven M. Ulrich, nu plaatsvervan gend permanent vertegenwoordiger bij de E.È.G., verzoekt Frankrijk de ver gadering van de E.E.G.-ministerraad, vastgesteld op 13 juli a.s., af te gelas ten. „Wat betreft de bijeenkomsten van het comité van permanente vertegen woordigers is de Franse regering van mening dat deze bijeenkomsten dienen ter voorbereiding van de raadszittin gen. Derhalve zal Frankrijk ook niet meer aan die bijeenkomsten deelne men", aldus een communiqué, waarin voorts wordt meegedeeld dat Frankrijk ook geen vertegenwoordigers zal zen den naar de onderhandelingen, die de Europese commissie voert op basis van een mandaat van de Europese minister raad. De Franse delegatie zal evenmin deel nemen aan comités en werkgroepen die projecten voorbereiden of studies ver richten met het oog op de uitvoering van de economische unie van de „zes", De maatregelen die Frankrijk nu heeft genomen worden in Parijs niet voldoende geacht om alle vooruitgang van de E.E.G. stop te zetten. Verwacht wordt dat Bonn of Brussel binnenkort voorstellen zullen doen om uit de im passe te geraken. Het wordt ook voor mogelijk gehouden dat De Gaulle en de Italiaanse president Saragat de kwestie zullen bespreken als zij elkaar op 16 juli ontmoeten bij de opening van de Mont-Blanctunnel. Italië, Hallstein en West-Duitsland, in die volgorde, worden in Franse krin gen verantwoordelijk gesteld voor de torpedering van de overeenkomst de landbouw op 30 juni van dit jaar in de gemeenschappelijke markt op te nemen. Men veronderstelt dat Italië heeft be sloten dat het zich de opneming van de landbouw in de gemeenschappelijke markt niet kan veroorloven. Vandaag komt voor het eerst het co mité van de permanente vertegenwoor digerszonder Frankrijk bijeen. De door Frankrijk geschapen toestand zal zeker uitvoerig worden besproken, alsmede de daartegenover aan te nemen houding. Maar niemand verwacht enige spec taculaire tegenmaatregelen. De vijf regeringen, van de Bondsrepubliek, Ita lië en de Benelux-landen. zullen zich eerst nog verder willen beraden en het parool zal zijn het E.E.G.-werk zoveel mogelijk normaal voort te zetten. Van veel belang wordt uiteraard ook geacht het in Bonn begonnen Italiaans-Duitse topoverleg tussen president Saragat en bondskanselier Erhard. „Even de bril afnemendacht minister M. Vrolijk gisteren, tij dens de debatten in de Tweede Kamer over zijn radio- en televi- sienota en hij voegde de daad bij de gedachte. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De N.S. verwacht bly kens het zojuist verschenen jaarver slag, ook in de toekomst als gevolg van investeringen en andere pryssty- gingen nieuwe tariefsverhogingen. Momenteel staat Nederland met zijn tarieven vry laag. Amerika berekent 5,25 gulden voor een treinreis van 50 km, Engeland 4,20 gulden, Frankrijk 3,80 gulden, West-Duitsland 3,70 gul den, Italië 2,60 gulden en Nederland 2,55 gulden. Ondanks het vervoer van 195,1 miljoen reizigers en 30,3 miljoen ton goederen heeft de N.S. in 1964 een verlies van 9,1 miljoen gulden geleden. De ont vangsten stegen weliswaar met 7 pro cent tot 652,4 niljoen gulden, maar de kosten liepen 8,5 procent op tot 661,5 miljoen, hoofdzakelijk door de geste gen lonen en prijzen. Het aantal aanrijdingen met treinen is in 1964 met 13 procent verminderd. De N.S. meent dit te kunnen toe schrijven aan de betere beveiliging van de overgangen. In 1964 werden 65 overwegen beveiligd door automati sche knipperlichtinstallaties. Het to taal ervan is daardoor gestegen tot 487. Automatische halve overwegbo men werden bij 35 overwegen aange bracht. Als gevolg daarvan kwam het totaal van deze beveiligingen op 264 einde 1964. Bovendien konden door ruilverkavelingen e.d. vorig jaar der tig overwegen opgeheven worden. LEOPOLDSTAD (RTR) Sinds Kongo in 1960 de onafhankelijkheid verwierf zijn daar honderd zevenenzes tig katholieke geestelijken om het leven gebracht. Volgens officiële kringen in Leopoldstad behoorden deze slachtof fers, onder wie zevenendertig religieu zen. tot elf nationaliteiten. De meeste slachtoffers van de opstandelingen vie len in de afgelopen achttien maanden. Honderd vermoorde missionarissen wa ren Belgen, zevenentwintig Nederlan ders en elf Italianen. Omtrent het lot van twaalf andere missionarissen tast men nog in het duister. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer gaat vandaag, zonder twijfel met grote meerderheid, instemming betuigen met de plannen van de regering-Cals voor een nieuw omroepbestel. Dit zal, in de vorm van een overgangsregeling, reeds op 15 oktober a.s. in werking kunnen treden. De verwijten van de V.V.D. fractieleider Geertsema, dat het bij het plan-Cals gaat om een schyn-openheid, kregen in de kamer slechts weinig steun. De overgrote meerderheid van K.V.P. en P.v.d.A., de A.R. en een deel van de C.H.U., bleek de plannen van het kabinet van harte te willen steu nen. De wensen en verlangens, die nog bij de kamer leven, waren van onder geschikte aard. Gisteravond hingen twee moties in de lucht: een van de A.R. over de positie van de pers bij de invoering van reclame in radio en tele visie, en een van de C.H.U. over de po sitie van de kerken in de bestuurlyke organen van de N.T.S.- en N.R.U.- nieuwe styl. Het meest opvallende in het omroep- debat was wel de nu openlijk aan het licht getreden tegenstelling binnen de C.H.-fractie. De V.V.D. stond in haar tegenstand niet geheel alleen. Zij kreeg steun van enkele leden van de K.V.P.voor wie mr. P. Blaisse als woordvoerder optrad, een deel van de C.H.U.-fractie en de heer F. Goedhart (P.v.d.A.). Mr. Bae- ten (K.V.P.) legde' er de nadruk op dat het nieuwe bestel werkelijk open is. Hij hoopte en verwachtte dan ook dat nieu we gegadigden zich zullen melden. De t.oelatingsdrempel van 15.000 leden voor de televisie en 10.000 voor de radio is zo laag, aldus de K.V.P.-woordvoerder dat zij geen belemmering kan zijn voor deelname in dit bestel. Mr. Geertsema (V.V.D.) was het daar niet mee eens. Hij sprak over „schijn- openheid" en meende, dat zelfs onder de huidige omstandigheden het bestel aanzienlijk verder van een echt open bestel verwijderd is, dan nodig en wen selijk zou zijn. Aan dit bestel kan en mag de V.V.D. niet meewerken, zei mr. Geertsema. De heer Schakel (A.R.) ging volle dig de andere kant op. Hij meende dat het bestel zo open is als het maar zijn kon. Een zendvergunning is in Neder land iets dat men zichzelf verwerven kan. Dat is openheid, dat is democra tie, riep de heer Schakel uit. Ook de heer Kikkert (C.H.U.) constateerde met voldoening, dat de door het kabinet- Cals voorgestelde plannen inderdaad als een open bestel kunnen worden be schouwd. De gedachte aan één natio nale omroep, wees hij, evenals trou wens ook de heer Schakel, geheel van de hand. (VOOR VERVOLG ZIE PAGINA 3) AMSTERDAM (A.N.P.) De 19-ja- rige Ronald Huijzenveld, die het in de Albert Cuypstraat te Amsterdam voor zijn meisje opnam toen zij door een jon gen werd lastig gevallen, werd daarop door vier jongens van 14 tot 18 jaar aangevallen en zodanig mishandeld dat hij met een barst in zijn schedel en een zware hersenschudding in een zieken huis moest worden opgenomen. De po litie heelt de jongens later in de avond aangehouden. Wout Wagtmans zal vanavond in het televisieprogramma van Jan Cottaar („van onze sportredacteur"), dat om hall acht begint, commentaar geven bij de beelden van de vijftiende etappe van Carpentras naar Gap. In zijn goede jaren heeft Woutje ook eens in Gap gewonnen. 55 (Van onze correspondent) DEN. HAAG Stuk voor stuk geno men zijn het doetjes van jongens, maar als groep vormden ze een terreurbende. Aldus vatte de president van de Haag se rechtbank gisteren zfjn oordeel sa men over de bende die in de maanden mei en juni in het Haagse Bos tal van wandelaars aanvielen, zwaar mishandel den, soms ook beroofden. De president vond dat de groep een zware straf ver diende, maar vreesde dat hij daarmee de leden persoonlijk te zeer zou tref fen De doetjes van jongens hadden hun bende tijdens de kermis in mei gevormd. Met brommers trokken zij het Haagse Bos in waar ze mannen uitdaagden en mishandelden. De slachtoffers werden geslagen en geschopt, op de grond ge smeten, van de fiets getrokken en ook soms beroofd. Dat de bende allesbehal ve zachtzinnig te werk ging bleek wel uit het feit dat verschillende slachtof fers zich onder behandeling moesten stellen. De Haagse politie, bij wie vijf van de slachtoffers aangifte hadden gedaan, trad doortastend op (werd daarvoor in de rechtszaal geprezen) en rolde in korte tijd de hele bende, bestaande uit jongens van zestien tot twintig jaar op. De officier van justitie, jhr. mr. Van der Poll. zei dat hij de activiteiten van de jongens als groep ontzettend en zeer verontrustend vond. Ook hij vond dat de bendeleden stuk voor stuk genomen goede jongens waren, uit doorgaans op passende gezinnen. Niettemin had hij het nodig geacht de hele bende in voor arrest te houden, in afwachting van hun (snelle) berechting, om daarmee de groep onmiddellijk uiten te gooien Hü eiste tegen de zes verdachten die gisteren terechtstonden, gevangenis straffen van vier, vijf en zes maanden, met aftrek van voorarrest en waarvan twee maanden voorwaardelijk; de zes waren de strafrechtelijk meerderjarige leden van de bende. Daags tevoren oor deelde de kinderrechter over de ove rige en strafrechtelijk minderjarige bendeleden. Die werden veroordeeld tot voorwaardelijke straffen en allen in vrijheid gesteld. Dat vonden de zes verdachten van gisteren onrechtvaardig. Dit gevoel van onrecht kon de president wel begrij pen, zei hij. maar zij waren nu eenmaal strafrechtelijk meerderjarig. De officier van justitie deelde mee dat zijn coiiega bij de kinderrechter met hem had afge sproken eisen te stellen die overeen kwamen met de eisen die gisteren ge steld werden, uiteraard gezien ieders aandeel in de terreur. Als motieven voor hun gewelddaden in het Haagse Bos gaven de jongens op dat zij na hun werk wel eens wat sensatie wilden. Zij wilden bovendien niet onderdoen voor hun kornuiten, die snoevende verhalen vertelden over net afranselen van mannen. Aanvanke lijk waren hun activiteiten gericht tegen homoseksuelen. Hun eerste actie de bende was toen nog maar vijf man sterk was gericht tegen twee mannen die in het bos op een bank zaten en die door de jongens werden geprovoceerd. De vechtpartij die hierop ontstond werd in het voordeel van de bende in spe beslist. Dit soort „successen" bracht de groei in de agressieve kudde, die op een bepaald moment vijftien „doetjes" telde. Vijftien „goede jongens", die sa men het Haagse Bos terroriseerden en zonder aanleiding argeloze en bij voor keur eenzame voorbijgangers aftuigden. Raymond Poulidor heeft een gooi gedaan naar de gele trui in de Ronde van Frankrijk. Onze prijsvraag-deelnemers mikken op een van de formidabele prij zen, die klaar liggen aan het eind van de serie. Poulidor dus in opmars. Onze volgende vraag heeft betrekking op de presta ties van deze Fransman, want men dient in te vullen hoeveel etappen Raymond Poulidor in deze Tour de France (1965 dus) tot op heden won. Anneke Grönloh wordt show- miss. Zij gaat zingen in René Sleeswijks Nederlandse re-, vue. Sleeswijk heeft al een bak vol brandend zand klaar staan. Pagina 5. De Nederlandse Spoorwegen hebben het niet gemakkelijk, want Nederlands grootste vervoerbedrijf verkeert in een overgangsstadium. Pagi na 7. Onze „Blik naar buit ten" is vandaag gewijd aan de consequenties van de Monroe-leer voor ver schillende Aziatische lan den. Pagina 7. Spanje heeft de hoofd prijs uit de olieloterij ge trokken: belangrijke olie vondsten in eigen bodem. Zal Franco nu opeens een tikje acceptabeler voor dei E.E.G. tvorden? Pagina lA (Advertenties) TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA

de Stem | 1965 | | pagina 1