ranse kanshebber hield zich aan zijn ewaagde prognose -Omdat-, in de Tour -fietst!- ikantie! I JANSSENGROENE TRUI GIMONDI: NOG LEIDER ?ster Meedogenloos Rustig Bestorming Concurrentie Adressen Vakantie r •maanden. Want, ïerinneringen op- En bij dat alles: geurende koffie: jnste van de plan- ebrand en,door de elier verkrijgbaar. 'like je bent tt-J Maarjt/n-] 'dl I/weefbikrUadf. GROTE TOUR ün de Ronde van Ulvenhout DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 7 JULI 1965 11 ;RT 250 g 2.06 IK 250 g 1.82 IK 250 g 1.5 8 Gemalen vacuum koffie in blik verpakt Handig voor de vakantie. Gemak kelijk in huis bij onverwachte situaties. Blik 250 g 2.06 RAYMOND POULIDOR RUKT OP! IUIS 'S-HERTOGENBOSCH 54441 gint op 1 september aanstaande weer het diploma A-ziek on verpleging kunnen worden toegelaten meisjel in het bezit van een diploma MULO, ASIUM of met een andere opleiding willen woi^er igen over de opleiding en de toe verkrijgen bij de .EMSVAART 6S 's-HERTOGENBOSC ^r voldoende algemene ontwikkeling yg géén 18 jaar oud zijn, kunnen- 18 jaar worden- reeds nu als ASPb SRPLEEGSTER worden toegelaten. door W. VAN DER STEE' (Van onze sportredacteur). IC ARPENTR ASPlotseling slaakte de fameuze Spaanse klimmer Julio Jimenez een schelle kreet en sloeg hij een arm even beschermend voor de ogen. als verblind door het helle zonlicht. 500 meter van de griezelige kale top van de monster achtige berg Mont Ventoux, het eindpunt van de veertiende etappe gooide een histerische toeschouwer hem een puts water precies in het gezicht. Een fractie van een seconde was de Spanjaard totaal verblind. En op dal zelfde moment reed zijn grote rivaal in het lange verblindende duel tol de triomf op de stoffige top, de Franse wielerfavoriet Raymond Poulidor met enkele machtige pedaalstoten zijn iel vehikel naar voren, twee, drie meter. Jimenez poogde met een wanhopige attaque het verloren terrein nog te heroveren. Tevergeefs. Poulidor haalde nog zoveel reserve uit zijn spieren dal de Spanjaard ook zonder dat hinderlijke water de verliezer zou zijn geweest in deze „etappe van de angst'. Sïtaymond Poulidor heeft einde lijk zijn klasse gedemonstreerd en hoe Door zijn imponerende zege vaagde hij een volle twee minuten weg van zijn achterstand (3 min. 12 sec.) op de moedige Italiaan Gi- mondi. Poulidor is thans op slechts 34 sec. van de gele trui verwijderd. Men kan daarom wel zeggen dat deze Tour de France in dit veer tiende hoofdstuk meteen in beslissend stadium is beland. «Raymond Poulidor, stugge jongen, die vrijwel nimmer iets wil zeggen, had in Montpellier kort voor de start zich tol ■erbazing van de complete Tourkaravaan aan een voorspelling gewaagd: „Dit wordt de etappe van de waarheid". Daarmede doelde hij op een duidelijk' manifestatie van de renner die in deze Tour de sterkste, de beste, kortom do örimus inter pares mag worden genoemd. En dat was natuurlijk Raymond Pouli dor zelf. Hij heeft ook nog gezegd: „Ik zal nu zelf gaan aanvallen. De enige gro- onbekende van mijn concurrenten is de Italiaan Mótta. Ik zal deze etappe ook Winnen, zoals ook de Tour". ■Het was wel gedurfd en zelfs aanma- I «gend. Maar Raymond Poulidor heeft ^■oord gehouden. Hij is gaan attaqueren en hij heeft deze lange en door de on- ^^Brmhartige hitte slopende etappe ge- I^Bonnen. Het enige wat nu nog overblijft ^^■waar te maken dat hij thans ook de ^^fcste basis heeft gelegd voor de triom- I «de opmars in het Pare des Princes in rijs over een volle week. [De etappe van de angst!". Voor deze ertiende rit in het schema van de Tour waren de resterende 103 renners al dagen als de dood geweest. De Mont Ver- toux is in de werkelijke betekenis van het woord ook een monster. Rijdend door de Provence, een van de mooiste en interessantste gebieden van Frankrijk, de Provence met haar schil derachtig landschap, haar heerlijke kli maat, de zilver glinsterende olijfgaarden, de donkergroene cypressen, bloemenvel den en wijngaarden is de Mont Ventoux eigenlijk een volkomen misplaatste grap van de natuur. De berg is bijna niet begroeid. Hij is zo kaal en gemodelleerd als een maanland schap. Fel gele stof wordt aan de top door een vrijwel eonstante wind in dichte wolken opgedwarreld. De klim is stijl soms griezelig stijl op een smal brokke lig pad. In deze maanden is de wind er heet en droog. Tegen deze verfoeilijke berg moest de Tourkaravaan de finale van deze etappe uitvechten. Geen wonder dat 't gezelschap voor deze climax van het veertiende hoofdstuk doodsbenauwd was. Enkele kopstukken hadden hun mening al over deze etappe verkondigd. De Spanjaard Jimenez had gezegd: „Wij winnen natuurlijk nooit de Tour. maar we willen per se het berg- klassement op naam van Spanje zetten. Dus zal ik wel moeten klimmen". En de eens zo vermaarde Geminiani had verklaard: „Ik kan niet zeggen of Gimondi te vermoeid is om leider te blij ven. Maar volgens mij wordt de Tour in deze etappe beslist". En Gimondi zelf: „Ik moet voor de tiende dag mijn gele trui krijgen. Er> waarom zou dat niet lukken? Ik ben niet bang". En Gianni Motta, het grote mys terie in deze ronde van Frankrijk: „Ik ken die berg niet, maar ik geloof niet dat hier de beslissing van de Tour zal komen". En is die beslissing er nou gekomen of niet? Raymond Poulidor heeft over duidelijk zijn specifieke klasse bewezen Dertien etappes heeft hij een afwachtende houding bewaard er alleen voor uitkij kend geen te grote achterstand op te lopen. Hij, meestal een slapende etappe rijder, is in die tactiek grandioos ge slaagd. Tot dusverre dan. Ditmaal klaar wakker heeft hij de menigte, ja heel Frankrijk laten zien waartoe hij in staat is als het inderdaad menens wordt. „Ik zal aanvallen", heeft hij volkomen in strijd met zijn vaak zo hinderlijke zwijg zaamheid luidkeels verkondigd. Ray mond Poulidor heeft meedogenloos afge rekend met de illusies van vele concur renten. Op die laatste kilometers naar de in stof gehulde top van de Mont Ventoux heeft Poulidor zich in zijn volle kracht vertoond toen hij in een verbitterd duel was gewikkeld met het Spaanse klim- wonder Jimenez. De Mont Ventoux, het eindpunt lag als een kolossale zanderige bult op 140 km van Montpellier. Begrijpelijk dat de ka ravaan op die afstand haar krachten heus niet zou gaan verspillen met driftige aanvallen. Dicht opeengesloten reed de kolonne door het groene landschap, met uitge strekte wijngaarden van wereldbefaam- de merken. In een gelijkmatig tempo trappend, daverde de bonte stoet via een imponerende hangbrug over de machti ge Rhone, koerste naar het zonnige stad je Chateau neuf du pape, middelpunt van ware koninklijke wijnen. De Frans man Milesi is uit deze streek afkomstig en vandaar de edele geste dat hij een moment alleen uit het peloton mocht wandelen. Maar toen ook Schleck, For- noni, Lefebvre en Groussard de Frans man gezelschap gingen houden was het meteen afgelopen met deze show. Het peloton, aangevoerd door Gimondi, de Italiaanse drager van het gele leiders shirt die van geen wijken wil weten, ging met zo'n vaart naar voren dat vele volg- wagens in de knel kwamen. De gehele Tourkaravaan nam een moment het as pect aan van een gekkenhuis, maar de motorpolitie bracht met het nodige si- renegehuil snel weer orde in de hele zaak De laatste kilometers voordat de grote beklimming van de Mont Ventoux zou aanvangen waren er nog enkele lichte schermutselingen welke echter in een ommezien door de machtige concurrenten vlak bijeen aan de kop van het peloton werden gesmoord. De Spanjaard Galera uit de Spaanse equipe opende de eerste aanval. Meteen schoten Poulidor, Gimondi en Jimenez als een blok naar voren en kregen bin nen luttele seconden contact met de Spanjaard. De grote strijd tussen de ri valen was begonnen. Een volgende con current, de Italiaanse volgeling van Er- cole Baldini Gianna Motta had juist de strop op dat zo kritieke moment in moeilijkheden te geraken. Zij aan zij worstelden Jimenez en Pou lidor zich tussen de gillende en brullende menigte door, die levensgevaarlijk op de rand van de stijle afgronden balan ceerde. Een hijgende Gimondi en de al De beklimming van de Mont Ventoux. Op kop Raymond Poulidor, achter hem Julio Jiminez. even hard naar adem happende Span jaard Galera konden het in een meedo genloos duel gewikkelde duo niet bij houden. Het peloton lag in een minimum van tijd ook in stukken uiteen. Poulidor en zijn Spaanse rivaal in de strijd naar de top gaven elkaar geen duim breed toe Soms kwam Jimenez een meter of wal voor, maar met enkele felle stoten op de pedalen was de Franse favoriet weer naast hem. Op die helse weg naar de top schreeuwden de renners constant om drinken. Flessen vol werden naar het Spaans-Franse duo geheven. Gulzig dron. ken de twee een paar slokken en slinger den de flessen weg tussen de opgewon den toeschouwers. Op tien kilometer van de top was de situatie als volgt: Pouli dor en Jimenez, een halve minuut daar achter een verbazingwekkend klimmende Anglade. met de Spanjaard Galera aan zijn wiel, vervolgens op 43 sec. Gimondi. Gabica. De Rosso, Lebaube, Perez- Frances en onze Jan Janssen. Dat groepje lag vijf kilometer van d< top weer uiteen. Gimondi was vechtend voor zijn illusie, het behoud van de gele trui, los gekomen. En naast de Frans man Anglade en de Spanjaard Galera gereden, een briljante prestatie. Dat duo lag op 1 min. 25 sec. achter de twee duellisten om de lauweren. Janssen had toen in gezelschap van Lebaube, De Rosso 1 minuut en 50 seconden achter stand. Raymond Poulidor won de etappe, maar Gimondi bleef toch in de gele trui en Jan Janssen kon zich triomfantelijk in het groene Tourtricot steken, een machtig en groots slot van deze etappe voor onze landgenoot. Hij steeg weliswaar twee plaatsen in de algemene rangschik king maar deachterstand op Gimondi groeide met ruim een halve minuut. De grote verliezer in deze etappe was de Italiaan Motta, die ruim 21/2 minuut heeft verspeeld en nu in deze Tour van de minimale verschillen zich als er geen wonderen gebeuren als een van de favo rieten voor de eindzege wel kan afschrij- Kees Pellenaars kan ook tevreden zijn, want niet alleen arriveerden zijn soldaten allemaal aan de finish, maar Cees Haast, de dappere vechter in de voorhoede, bleef onder de eerste tien van het alge meen klassement genoteerd. Op de top van die rumoerige Mont Ventoux tussen alle kabaal door ver telde Jan Janssen dat hij het heel zwaar had gevonden, die beklimming van de berg. „Ik ken hem wel, het is een van de moeilijkste cols in de Tour. Maar het ging goed. Ik had ook helemaal geen last van mijn rug meer. Ja natuur lijk ben ik dolgelukkig met de trui. Ik had er niet op gerekend. Ik wilde zo dicht mogelijk bij de top in het klassement blijven. Daarvoor heb ik allereerst gereden. Maar nu ik de groene trui te pakken heb kun je er van op aan dat ik hem enorm ga verdedigen. Ik zal alles doen om net zo als het vorig jaar dat ding tot Parys toe te dragen". Tom Simpson, de sympathieke Engelsman, is onopgemerkt ge bleven in Montpellier. En dat heeft zonder twijfel oorzaken. „De Beatles en Les Surfs treden hier op" zei de Brit endat is oneerlijke concurrentie. De renners in de Tour de France kunnen nu, met de bergen in het vooruitzicht, best een moreel opkikkert je gebruiken. Daarom volgen hier de adressen van de ho tels, waar de Tele Vizier-ren ners logeren. Voelt u de be hoefte om een kaartje te stu* ren, laat u dan niet weerhou den. In BrianQon huist Kees Pelle naars in het hotel de Paris. In A-ix-les-Bains kunt u onze landge noten bereiken in de Auberge Savoyarde, Lyon is de volgende halte en daar logeert het gezel schap in het Hotel de Verdun 82 rue de la Charité. Hotel St. Mar tin, rue Germain Benard is de halte in Auxerre, terwijl men voor de laatste etappe in Hotel Menard, 9 rue Menard in Versailles de tenten heeft opgeslagen. Niet alleen de gele trui staat in het teken der belangstelling. Ook de man die de i«ode lantaarn draagt krijgt de nodige aandacht Een zekere mevrouw Po-irier heeft een kasteel in Gurmergon in de Pyreneeën. Zij schreef naar de or ganisatoren „Ik bied een maand gratis va kantie op mijn kasteel aan, aan de renner, die in Parijs de rode lantaarn draagt. Hij kan komen wanneer hij wil". Joseph Groussard, die momen teel op de laatste plaats in het algemeen klassement staat, heeft er wel zin in. „Er zit echter nog een addertje onder het gras. Het is nii nodig dat ik voor mijn lantaarn ga vech ten". Overigens is het rusthuis van mevrouw Poiriers ook eenbe jaardentehuis. VEERTIENDE ETAPPE 1 Poulidor (Fr.-Magne) 5.47.31 (met bon. 5.46.31; 2 Jimenez (Sp.-Langarcia) 5.47.37 (met bon. 5.47.07): 3 Anglade (Fr.- De Muer) 5.49.00: 4 Gimondi (It.-Pezzi) 5.49.09; 5 Galera (Sp.-Langarcia) 5.49.14; 6 De Rosso (It.-Albani) 5.49.21: 7 Lebaube (Fr.-Geminiani) 5.49.26; 8 Simpson (G.B.- Plaud) 5.49.44; 9 Jan Janssen (Ned.-De Muer) z.t.; 10 Perez-Frances (Sp.-Pla Sanchis) 5.50.45; 11 Gabica (Sp.-Langar cia) 5.51.27; 12 G. de Smet I (Belg-De Kimpe) 5.51.42: 13 Foucher (Fr.-De Muer) 5.51.44: 14 Motta (It.-Albani) 5.51.47; 15 Soler (It.-Plaud) 5.51.49: 16 Cees Haast 5.52.19; 38 Jo de Roo 5.55.00; 39 Huub Ha- ring'S 5.55.03; 48 Rik Wouters 5.55.58; 53 Henk Nijdam 5.57.01; 56 Jo de Haan 5.57.06; 72 Gerben Karstens 5.58.44; 87 Bas Maliepaard 6.00.50; 89 Leo van Don gen 6.01.25, (allen Ned.-Pellenaars)95 Cees Lute (Ned;-Gemiiiiani) 6.02.50. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Gimondi (It.-Pezzi) 79.32.24; 2 Pou lidor (Fr.-Magne) 79.32.58 op 34 sec.; 3 Lebaube (Fr.-Geminiani) 79.35.51 op 3.27: 4 Perez-Frances (Sp.-Pla Sanchis) 79.39.14 op 6.50; 5 De Rosso (It.-Baldini) 79.39.16 op 6.52; 6 Foucher (Fr.-De Muer) 79.39.22 op 6.58: 7 Cees Haast (Ned.-Pellenaars) 79.39.30 op 7.06; 8 Simpson (G.B.-Plaud) 79.39.32 op 7.08: 9 Motta (It.-Baldini) 79.39.34 op 7.10: 10 Jan Janssen (Ned.-De Muer) 79.39.59 op 7.35; 11 Anglade (Fr.- De Muer) 79.40.52 op 8.28; 12 Kunde (Did.-De Kimpe) 79.44.08 op 11.44; 13 Zimmermann (Fr.-Plaud) 79.44.15 op 11.51; 14 Van Looy (Belg-Marien) 79.44.26 op 12.02: 15 Pingeon (Fr.-Plaud) 79.44.41 op 12.17; 16 Gabica (Sp.-Langarcia) 79.44.47 op 12.23; 17 Uriona (Sp.-Langar cia) 79.46.43 op 14.19; 18 Brands (Belg- Driessens) 79.47.01 op 14.37; 19 Pambian- co (It.-Pezzi) 79.47.41 op 15.17; 20 Fon- tona (It.-Baldini) 79.48.11 op 15.47; 21 Duez (Fr.-Plaud) 79.49.47 op 17.23; 22 Boucquet (Belg-Driessens) 79.50.30 op 18.06; 23 Manzaneque (Sp.-Pla Sanchis) 79.51.23 op 18.59: 24 Soler (Sp.-Plaud) 79.52.52 op 20.28; 25 Rostollan (Fr.-Gemi- niani) 79.53.24 op 21.00: 32 Rik Wouters 79.58.23; 33 Huub Ilarings 80.00.27; 46 Henk Nijdam 80.05.59; 57 Jo de Roo 80.11.16; 71 Gerben Karstens 80.21.02, (al len Ned.-Pellenaars)73 Cees Lute (Ned.- Geminiani) 80.22.28; 76 Bas Maliepaard 80.24.28; 88 Jo de Haan 80.33.30; 93 Leo van Dongen 80.38.13 (allen Ned.-Pelle- uaars) PLOEGENKLASSEMENT Veertiende etappe 1 Langarcia 17.28.18; 2 De Muer 17.30.28: 3 Plaud 17.33.52; 4 Baldini 17.33.53; 5 Magne 17.37.43; 9 Pellenaars 17.42.22. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1 De Muer 238.52.27: 2 Langarcia 238.54.25; 3 Plaud 238.54.39; 4 Baldini 239.05.03; 5 Pezzi 239.06.15; 11 Pellenaars 239.19.04. PUNTENKLASSEMENT 1 Jan Janssen (Ned.) 95 pnt.; 2 Rey- broeck (Belg) 91 pnt.; 3 Gimondi (It.) 88 pnt.; 4 Van Looy (Belg) 64 pnt.; 5 Jo de Roo (Ned.) 64 pnt.; 17 Cees Lute (Ned.) 40 pnt. ALGEMEEN BERGKLASSEMENT 1 Jimenez (Sp.) 79 pnt.; 2 Brands (Belg) 37 pnt.; 3 Gimondi (It.) 28 pnt.; 4 Van Looy (Belg) 27 pnt; 5 ex aequo: Perez-Frances (Sp.) en Anglade (Fr.) 26 pnt. (Advertentie) op 21 juli a.s. Ie woensdag bouwvakvakantie, starten bij de profs meerdere buitenlandse ve detten en de beste Nederlandse ama teurs waaronder de kampioen van Nederland. aardbeien plukken tot de radio Tour-geluiden geeft, en dan. met zijn allen rond het apparaat. (Van onze sportredacteur) RIJSBERGEN De boerderij waar Louis en Anna Haast met hun vier zoons wonen, ligt aan een zandwegZo'n lekkere ouderwetse, met karresporen en op geregelde tijden een tractor. Op de dag hoeft men er niet te komen, want dan is er geen mens thuis. De Louis kruipt namelijk van 's morgens t>yj tot 's avonds acht uur met alle beschikbare manschappen tussen de aardbeien. Nu zijn ze bij de astjes geen van allen erg groot en uien zou de plukkende club, ondergedoken in het heerlijke proen met rood, beslist zonder op merken passeren, ware het niet ,®r. een draagbare radio-op- aarabeien-kist staat te schetteren. Het knetterende ding wijst de richting waar men zijn moet. Daar waar het lawaai de landelijke rust die in Rijsbergen zo rustig is, ver stoort. werkt het thuisfront van Nederlands best geklasseerde wiel renner in de Tour de France: Cees Haast. Ze kruipen op hun knieën langs de kleine bosjes, mandjes, rekken enportable achter zich aan sleurend. Hun driftig gegrijp naar de aardbeien wordt stopgezet als de Belgische zender weer een re portage aankondigt. Dan komen de Haastjes als één klein manneke overeind en roepen sssttt wanneer kwekkende vogels de ontvangst van het geluid minder prettig wil len beïnvloeden. Tot tegen vier uur gaat dat zo. Van de aardbeien naar het luisterkastje en omge keerd. Tot vier uur. Dan geeft Louis zelf het sein tot een alge mene aanval op het huis van Stan-oom, zijn broer die recht te genover woont. Stan heeft televi sie. Louis niet. Daarom verplaatst het gezelschap zich met dof klom- pen-geroffel op het harde pad langs koren-, spruitjes- en andere velden naar het domein van oom. Er wordt met verstand naar het scherm gekeken. De Haastjes we ten wat er te koop is in de ren nerswereld. Stan-oom bijvoor heeft zelf gekoerst. Jarenlang, tol familie-omstandigheden hem de den besluiten het gesjouw op de weg eraan te geven. Hij was in zijn tijd, en nu spreken we over de jaren zoveel, 'ne goeie. Louis kent er ook wat van. Won hij niet eens ooit een Rijsbergse wielerwed strijd voor mensen van boven de dertig? O zo, Sjaak, Dré en Stan kregen privé-les van Cees zodat je die ook weinig meer wijs kunt. maken. Het laatstgenoemde dun mist overigens die televisie-uit zendingen van 's middags, omdat ze „in de bouw zitten". Goed, bij ome Stan dus komt de rest samen. Ook Nelleke en To, de twee zusjes van Cees die getrouwd zijn en vlakbij wonen. Zoals ook de cou reur straks in de omgeving blijft als hij zijn ja-woord heeft gege ven aan Nellie van Dongen. Er breken spannende minuten aan voor de kastje-kijkende fami lieleden. Het gaat zoals in alle ge zinnen waar een zoon, vader of echtgenoot bezig is met het uitrij den van de Franse Ronde. Louis Haast, anders nooit bang, van niks en niemand, krijgt dan kriebels. Je kunt immers nooit weten'n valpartij, 'n lekke band op het be slissende moment. Nerveuze stem ming. Nog ligt bij de Haastjes vers in het geheugen hoe het met de kleine Tour ging, drie jaar gele den. Zoiets willen ze nooit meer beleven. Caas knalde zich in de vernieling tegen de Tourmalet. Stil, verslagen, met tranen in de ogen zakten de thuisblijvers onder uit in hun stoelen. Ze zouden naar de Zundertse kermis gaan maar geen mens die daar nog zin in had. Deze keer mag er van grote pa niek-stemming geen sprake zijn. Helemaal niet. Cees draait ge weldig. Beste Nederlander is hij. „Ik voel de forme", jubelde de kleine vechtjas in een brief van drie kantjes. Over de wedstrijd zelf repte hij verder met geen woord. „Kunnen jullie toch via radio, televisie en krant volgen", pende hij door. Rijsbergen toont, belangstelling voor wat de be roemde dorpsgenoot aan zijn fa milie meldt. Gisteren nog belde 's avonds om elf uur de burge meester. Hij deed ook een telegram weg. Zoals de kapelaan. Beiden wensten ze Cees Haast sterkte. Het regent telefoontjes en op het. erf zoeken kinderen naar iemand die foto's van Cees kan uitdelen. Om petjes vragen ze ook. Maar dan zijn ze bij Louis Haast aan het verkeerde adres. „Straks krijg ik de hele kleuterschool op mijn dak", grapt hij en zijn lach heeft het volume van vier rood-gloeiend staande trompetten. „Als hij Parijs maar haalt en bij de eerste tien fi nisht", denkt Louis hardop. Als dat waar is, komt er waarschijn lijk weer een huldiging. Zoals vo- rig jaar toen Cees de laatste streep overkwam. Zijn negenendertigste plaats in het algemeen klassement was voor burgemeester Raayma- kers aanleiding om. Cees Haast officieel welkom thuis toe te roe pen. Dat eindigde met een heerlijk feest. Kunt u nagaan als hij bij de eerste tien binnenkomt Foto rechts boven: van links naar rechts: Tilda (dochtertje van Stan), de moeder van Cees Haast, ome Stan diens zoontje René, Haast sr., sjaak en Stan Haast. Foto links hoven: van rechts naar Mnks Stan, het echtpaar Haast, René, Stan en Tilda. ome

de Stem | 1965 | | pagina 13