Plan-Cals: openheid bestel door toelating nieuwelingen Vandaag „televisiedebat Den Haag verbaasd en teleurgesteld Papoea-voetballer mag hier blijven N.K.V BESCHULDIGT DR. L. MEINSMA: Anti-rookactie met onjuiste cijfers Zendtijd REACTIES OP GIFT boy* Frankrijk cot EEG-zitting Televisieheld schiet zusje neer Beatrix dankt Nederlanders van Soldaat kan tooi niet rondkomen Promotie na correctie proefschrift Tornado van Italië naar Oostenrijk en Z. Slavië Jongen wurgt debiel meisje Nederlanders in Duitsland verongelukt DAGBLAD VOOR ZEELAND HANDVEST Iets hogere temperaturen Voor radio en t.v. NKV OVER SOLDIJ c STAATSCOURANT: Uitkering in tweeën GEDROST UIT INDONESISCH ELFTAL Bij vrienden Bij Antwerpen i05e JAARGANG No. 24935 'oor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 6 JULI l»ti Uitgave: N.V. Uifg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aart- vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES, Klokstiaat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is ver baasd en zelfs teleurgesteld over de felle Zuidafrikaanse reacties tegen de gift, die Nederland gestort heeft in het „Defence and Aid Fund" voor juridische bijstand aan slachtoffers van de Zuid afrikaanse apartheidspolitiek. De rege ring heeft haar verbazing en teleurstel ling al kenbaar gemaakt aan de Zuid afrikaanse autoriteiten. Daarbij is voor al de nadruk gelegd op het opvallend verschijnsel, dat juist de reacties tegen Nederland zo fel zijn. Landen als India, Denemarken en Zweden, die het hulp fonds eveneens financieel steunen, heb ben nauwelijks reacties ondervonden. Men wijst er in Den Haag nadrukke lijk op, dat het besluit tot het storten van 100.000 gulden in het „Defence and Aid Fund" (waarvan de zetel in Londen gevestigd is), reeds door het kabinet- Marijnen genomen is. Het kabinet-Cals heeft deze beslissing, die een besluit is van de koninkrijksregering, overgeno men. Beide kabinetten zijn er namelijk van uitgegaan, dat het fonds een in stelling is, die door de Zuidafrikaanse regering wettelijk erkend is. Diverse Zuidafrikaanse organisaties werken er aan mee en vooraanstaande juridische en politieke figuren uit het land er kennen het recht van het fonds geld voor juridische bijstand beschikbaar te stellen aan de Zuidafrikaners, die door de apartheidspolitiek met de rechter in aanraking komen. Nederland beeft bij zijn schenking nadrukkelijk bepaald, dat het geld al leen gebruikt mag worden voor rechts kundige bijstand en voor geen enkel ander doel. Iedere schenking uit de Nederlandse gift moet eerst aan de Nederlandse regering ter goedkeuring MR. LUNS teleurgesteld voorgelegd worden. De regering wil na melijk zelfs de schijn, dat zij zich in binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Afrika wil mengen, vermijden. Daarom is ook de medewerking aan het „Defence and Aid Fund" gekozen, omdat dit fonds werkt met toestemming van de Zuidafrikaanse regering. BRUSSEL (A.F.P.) De Franse de legatie heeft gisteren een zitting van deskundigen van de E.E.G. geboycot. Mogelijk betekent dit dat Parijs thans aan zijn gedelegeerden heeft opgedragen de tactiek van de „lege stoel" toe te passen. Een dergelijke handelwijze zou de voortgang in de E.E.G. bevriezen, daar in alle belangrijke aangelegenhe den goedkeuring door de zes lidstaten wordt vereist. Er zijn geruchten dat Frankrijk zijn bij de Europese gemeenschappen geac crediteerde missie terugtrekt, doch be vestiging van die geruchten is in Brus sel niet beschikbaar. Van gezaghebbende zijde werd in Pa rijs vernomen dat de Franse houding het logisch gevolg is van wat er na de Brusselse crisis van 1 juli gezegd is. De Franse regering is van oordeel dat de E.E.G.-activiteit „op een zacht pitje" moet worden gezet. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Veel bewolking met plaatselijk re gen. Overwegend matige, naar het zuidwesten draaiende wind. Iets hogere middagtemperaturen. Vandaag: zon onder 21.01 uur. Maan op 13.41 uur. Morgen: zon op 4.29 uur. Maan on der 0.54 uur. Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond) max. weer temp Helsinki licht bew. 17 Stockholm zw. bew. 19 Oslo regenbui 17 Kopenhagen regenbui 13 Aberdeen licht bew. 14 Londen zw. bew. 17 Amsterdam zw. bew. 16 Brussel geh. bew. 18 Luxemburg zw. bew. 15 Parijs zw. bew. 19 Bordeaux onbewolkt 22 Grenoble licht bew. 19 Nice onbewolkt 30 Berlijn zw. bew. 18 Frankfurt half bew. 17 München regenbui 15 Zürich zw. bew. 14 Genève half bew. 16 Locarno onbewolkt 24 Wenen regenbui 18 Innsbruck regenbui 14 Belgrado zw. bew. 27 Athene onbewolkt 34 Rome licht bew. 27 Barcelona licht bew. 26 Madrid licht 'bew. 27 Mallorca onbewolkt 24 Lissabon onbewolkt 24 Mocht de Zuidafrikaanse rege,ring de werkzaamheden van het „Defence and Aid Fund" ooit verbieden, dan zal de Nederlandse regering daaruit (in ver band met artikel 2 van het Handvest der V.N.) de consequenties trekken en haar bijdrage stopzetten. De bijdrage wordt overigens volgend jaar pas over geschreven naar het fonds. In zijn brief aan zijn Zuidafrikaanse ambtgenoot Muller heeft mr. Luns de opvattingen en het beleid van de Ne derlandse regering in deze kwestie uit eengezet. Een beleid, tevens gebaseerd op de Nederlandse opvatting, dat een meerderheidsresolutie van de V.N. voor Nederland bindend is, ook wanneer ons land tegen een dergelijke resolutie zou zijn. 55 5? (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De bij de kabinetscrisis van dit jaar tot Stand gekomen afspraken tussen de fractieleiders van de KVP, PvdA en AR, daarna neergelegd in de regeringsverkla ring, vormen de basis voor liet debat over liet in de toekomst te voeren omroepbeleid, dat vandaag in de Tweede Kamer wordt gehouden. De hoofdpunten van dit beleid zijn De openheid in de omroep wordt bereikt door de toelating van nieuwe gegadigden, die in de overgangstijd als aspirant-omroepver eniging over tenminste 10.000 leden voor de televisie en tenminste 15.000 leden voor de radio zullen moeten beschikken. Deze leden moeten geregistreerd zijn bij de dienst luister- en kijkgelden. Om als gegadigde voor zendtijd te worden toegelaten moet men zijn: rechtspersoon: uitsluitend of hoofdzakelijk radio- en-of t.v.-pro- gramma's willen verzorgen: niet op winst zijn gericht: voldoende aan een cultureel criterium en een meetbare aanhang hebben van ten minste 100.000 leden, die 5 gulden per jaar betalen. Afwijkingen hiervan gelden alleen voor de overgangsperiode van twee jaar, die op 1 oktober a.s. ingaat. Na twee jaar moet men dus tenminste 100.000 leden hebben om over zendtijd te kunnen blijven beschikken. Voor zendgemachtigden, die „gerichte pro gramma's willen uitzenden, geldt geen getalscriterium. De voorwaarden voor deze concessionarissen worden bij de wet vastgesteld. De zendtijd voor aspirant-gemachtig den gedurende de overgangstijd zal 3 uur per week op de radio en een uur per week op de telvisie zijn. Dit aantal zenduren kan, in deze twee jaar, een maal worden verhoogd, wanneer er een duidelijke toename van de aanhang is. Voor de omroeporganisaties geldt een deling in drie categorieën: A, B en C. Daarbij heeft de groep A 400.000 of meer leden, de groep B 250.000 of meer leden en de groep C tenminste 100.000 leden. Het aantal zenduren, dat tenminste 2,5 bedraagt, wordt over deze drie groepen verdeeld volgens de sleutel 5:3:1. Op drie radionetten komt in totaal 354 uur zendtijd per week beschikbaar en op SYDNEY (U.P.I.) - De 16-jarige zoon van een Nederlandse immigrant in Australië heeft zyn zuster neergescho ten, omdat hy teveel misdaadfilms op de televisie had gezien, aldus pleitte gisteren een psychiater voor het ge rechtshof te Sydney. Volgens de psychiater, dr. Oscar Schmalzbach, verkeerde de jongen, Antony van Keulen, in de veronder stelling dat hij een televisieheid was. Volgens getuigenverklaringen stak de „held" op 8 april twee van vaders pistolen bij zich, ging het huis uit en schoot door een venster zijn 20-jarige zuster neer. Zij werd aan de linker slaap gewond. De jongen werd in vrij heid gesteld en moet voortaan regel matig de psychiater bezoeken. twee televisienetten 50 uur per week. Daarvan is 25 pet. op de radio en 30 pet. op de t.v. gezamenlijk programma, uit te voeren door een gemenschappe- lijk orgaan, NRU c.q. NTS nieuwe stijl. Op de drie radionetten en de twee t.v.- netten worden geleidelijk reclame-uit zendingen mogelijk gemaakt tot een maximum van 24 minuten per dag per net op de radio en 15 minuten per dag Per net op de t.v. De pers zal geen taak krijgen bij de verkoop van deze reclamespots, wel worden uit de pot gelden voor haar gereserveerd (Van onze radio- en t.v.redacteur) BUSSUM Het ligt in de be doeling van prinses Beatrix om volgende week voor radio en t.v. mede namens haar ouders en haar verloofde een dankwoord te rich ten tot het Nederlandse volk voor de spontane en hartelijke wijze, waarop tienduizenden hebben ge reageerd op haar verloving. Op welke dag en welk uur de kroon prinses dit dankwoord zal spre ken is nog niet bekend. UTRECHT (A.N.P.) De jonge mili tair dient een zodanige aanmerkelijke verhoging van zijn soldij te krijgen, dat hij zich in zijn vrije tijd ook buiten de kazerne tegenover zijn milieu kan hand haven. De soldij zal moeten worden aan gepast aan de prijsstijgingen en min- - stens twee tot drie maal zo hoog moe ten worden. Dit is de mening van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Met name de soldij van de onge oefende dienstplichtig soldaat, 1,25 per dag, vindt het N.K.V. veel te laag. De soldijen voor de lagere rangen zijn slechts incidenteel verhoogd en zijn vol gens het N.K.V. ver achtergebleven bij wat als redelijk moet worden be schouwd. Voor een dienstplichtig sol daat, aldus het vakverbond, is het on mogelijk om van deze fooi rond te ko men. GRONINGEN (A.N.P.) Drs. J. Buitkamp uit Groningen is gisteren in Groningen toch gepromoveerd tot doctor in de letteren. Drs. Buitkamp kwam enkele maanden geleden in het nieuws door moeilijk heden rond zijn proefschrift dat vlak voor de promotie, die in maart zou plaats hebben, ernstige bezwaren ont moette vanwege de vele taalkundige onjuistheden in het Duits, waarin het proefschrift is geschreven. De promotie werd uitgesteld en na derhand trok drs. Buitkamp zich terug. Allerlei misverstanden hebben bijgedra gen tot rumoer rond deze promotie^ al dus de president-curator mr. N. J. Po lak, na een onderzoek. Toen de misverstanden waren opge helderd werd besloten de promotie als nog te laten doorgaan. Deze gesdhiedde gisteren op de oor spronkelijke tekst, zij het wat het Duits betreft gecorrigeerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het college van rijks bemiddelaars, snel reagerend op de be sluitvorming door regering en Stichting van de Arbeid, heeft een beschikking in de staatscourant laten afdrukken be treffende de bijzondere uitkering 1965. Overeenkomstig de verwachtingen is het nu toegestaan een bedrag van 2 pro cent van het jaarloon uit te keren in twee termijnen, waarvan de eerste ter mijn niet meer dan 1 procent mag zijn en de tweede termijn niet vóór 1 de cember a.s. mag worden geëffectueerd. Een minimum van in totaal 120 gulden mag worden aangehouden. (Van onze redactie buitenland) BOEDAPEST ROME De zware wervelstorm die Noord-Italië heeft ge teisterd en daar het leven van minstens 19 mensen heeft geëist, is gisteren over Oostenrijk en Zuid-Slavië getrok ken, waar intussen ook al 2 doden en tientallen gewonden te betreuren zijn Vooral de Servische plaatsen Leskovac en Krusevac zijn zwaar getroffen. Ha gelstenen, zo groot als kippeëieren, heb ben de gewassen in het district Lesko vac volkomen verwoest. Ook Italië heeft gisteren nog van de tornado te lijden gehad. In de Po-delta verdronk één jon gen. Het aantal gewonden in de getrof fen Italiaanse gebieden is intussen op gelopen tot 200. De schade beloopt in de miljoenen dollars. Onder de slachtoffers bevinden zich geen buitenlandse toe risten. Het overstromingsgevaar in zuid Hongarije is gisteren door zware regen val toegenomen. In enkele gebieden loopt het waterpeil van de rivier de Donau echter langzaam terug. Op de foto: Een beeld van de gevol gen van de tornado in Italië: op een van de wegen in het getroffen gebied liggen de wrakken van totaal v nielde auto's. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zowel minister Sam- kalden (Justitie) en de Nederland se Indonesische ambassade in Den Haag hebben er geen bezwaar tegen dat de uit het Indonesische nationale voetbal elftal gedroste Papoea Dominggus Wa- wejai in Nederland blijft om zyn mid delbare schoolopleiding te voltooien. Daarmee is een zaak opgelost die de Nederlands-Indonesische betrekkingen gemakkelijk nadelig had kunnen be ïnvloeden. Rond 9 juni was, zoals men zich her inneren zal, het Indonesische voetbalelf tal hier op bezoek. In Rotterdam leden de Indonesiërs een nogal forse neder laag tegen Feijenoord. Een wedstrijd te gen De Volewijckers in Amsterdam kon geen doorgang vinden omdat de Indo nesiërs plotseling grote haast maakten om elders in West-Europa hun voetbal fortuin te beproeven. Eén man bleef echter als onvindbaar achter: de uit Sorong op voormalig Nederlands Nieuw-Guinea afkomstige Dominggus Wawejai, die daar op de missieschool door Nederlandse paters werd opge- De pijp is veiliger, maar volgens de becyfering van het N.K.V. bleven verreweg de meeste Nederlandse ro kers de sigaret trouw. UTRECHT (ANP) De mededeling van dr. L. Meinsma, directeur van het bureau centrale kankerregistratie, dat er in de eerste vier maanden van dit jaar dertien procent minder sigaretten zyn gerookt dan in de overeenkomstig*» periode van 1963, wordt door het Ne derlands Katholiek Vakverbond mei klem bestreden. Het N.K.V., dat meent dat dr. Meinsma een volkomen onjuiste voorstelling van de feiten heeft gegeven, sehryft in zijn blad „Ruim Zicht", dat dit jaar tot en met april volgens de officiële banderol enstatistiek 5387 miljoen sigaretten zyn verkocht tegen 4810 miljoen stuks in de eerste vier maanden van 1963. In plaats van een daling van het sigaret- tenverbruik zou er dus sprake zyn van een toeneming en wel met 577 miljoen stuks of twaalf procent. Rekening hou dend1 met de bevolkingsgroei raamt hel N.K.V. dat het sigart tenverbruik per hoofd van de bevolking in de eerste vier maanden van 1965 minstens acht procent boven het niveau van 1963 heeft gelegen. Het N.K.V. uit bezwaren tegen de wyze van voorlichting door dr. Meinsma en vraagt zich af, of de overheid, die gelden voor anti-rookcampagnes vo .eert, er geen goed aan zou doen, d« iele anti-rookcampagne nog eens op ïieuw te bezien. )e heer Meinsma, aldus „Ruim Zicht lraagt by herhaling gegevens aan waar uit moet blijken, dat roken longkanke verwekt: hy gaat daarbij niet altü» even tactisch te werk en hanteert d< publiciteitsmedia op een wyze, die ve len toch wel wat te bar wordt. Er kan zo sehryft het blad verder, geen pu- blikatic verschijnen waarin twyfel wordt uitgesproken over het causale verband tussen roken en longkanker of dr. Meinsma stort zich in de publiciteit inet allerlei buitenlandse gegevens die liet tegendeel moeten, bewijzen. Volgens iet N.K.V. heeft hij daarvoor onlangs log een oude resolutie gebruikt die sens op een congres ergens in Amerika s aangenomen. Een goed Nederlands onderzoek. aldus „Ruim Zicht", bl(jft evenwel nog steeds uit. voed. Zijn voetbalcapaciteiten waren de Indonesische bewindvoerders op Nieuw- Guinea opgevallen. Zij bewerkstelligden dat Wawejai naar Djakarta kon gaan om deel te ne men aan de training van het Indonesi sche elftal. In Indonesië had Wawejai het echter niet al te best naar zijn zin. Toen hij uitverkoren werd om aan de Europese tournee van zijn elftal deel te nemen meende hij dan ook een kans op „ontsnapping" te zien. Eenmaal in Rotterdam wist Wawejai inderdaad met behulp van vrienden onder te duiken. Nadat zijn Indonesische teamgenoten met ploegleider kolonel Soewagio hoog en breed vertroken waren, kwam Wa wejai weer boven water. Hij meldde zich bij de Rotterdamse vreemdelingen politie en vroeg hier verder legaal te mogen verblijven om zijn h.b.s.-studie te voltooien. Hierin heeft de minister van Justitie 'hans toegestemd. Het ministerie legt er iaarbij de nadruk op dat liet hier niet :aat om een eigenlijke politieke asiel- ianvrag. De gunstige beslissing van 'e minister is mede beïnvloed door het -it dat men zich van particuliere zijde olledig garant heeft gesteld de verant- voordelijkheid voor Wawejai te dragen lij verblijft thans bij vrienden Van de zijde van de Indonesische am bassade heeft men tegen een en ande: geen bezwaren. De ploeg van Kees Pellenaars blijft het nog steeds goed doen. Weer zaten de Nederlandse cou reurs, die onder leiding van de Bredanaar fietsen, voorin. Com pleet is het team echter niet meer. Opgave voor onze prijs vraag: uit hoeveel renners be stond de Televizier-equipe na de dertiende etappe? BRUSSEL Een 18-jarige werkloze, die door zyn vrienden „Elvis" wordt ge noemd, heeft bekend, dat hy ziih heeft vergrepen aan een zestienjar'debiel meisje en dat hy haar heeft ewurgd. Dit drama gebeurde in Aartse aar, een gemeente aan de rand van de ntwerp- se agglomeratie. Het meisje, Marie Louise Iwden, uit een gezin van zes kinderen, was met haar broers en zusjes naar de kermis geweest. Daarna verdween ze spoorloos. Toen een onderzoek niets opleverde werd de politie gewaarschuwd. Spelen de kinderen vonden gistermiddag langs een eenzame weg kledingstukken, die aan het verdwenen meisje toebehoor den. Kort daarop werd het stoffelijk overschot ontdekt tussen het hoge gras in een ondiepe sloot. De politie kwam vlug op het spoor van de vermoedelijke dader, doordat verschillende personen zich herinnerden het meisje te hebben zien wandelen in gezelschap van een jongeman uit het dorp. Dit was vooral opgevallen, omdat in het kleine dorp zo goed als iedereen wist, dat het meis je debiel was. Toen de politie een huis zoeking verrichtte in de ouderlijke wo ning van de verdachte, werden bevuil de en vochtige kledingstukken en door drenkte schoenen aangetroffen. De af metingen van de schoenzolen klopten met de afdrukken, die rond de plek van de misdaad waren gevonden. De verdachte werd aangetroffen in een na burige gemeente. Hij werd overgebracht naar het gerechtshof in Antwerpen, waar hij bekende het meisje meegelokt en vermoord te hebben. HANNOVER (D.P.A.) Maandag morgen zijn bij een botsing tussen een Nederlandse en een Duitse auto in het district Aschendorf-Huemmling in Ne- der-Saksen, nabij de Nederlandse grens, twee Nederlanders en drie Duitsers om het leven gekomen. Bij een kruispunt kwam de Duitse auto in een bocht te ver op de linker weghelft, om vervolgens in botsing te komen met de Nederlandse wagen, waarin zich vier arbeiders bevonden. De uit Muntendam afkomstige 38-jarige heer J. Drewes, zomede de naast hem zittende heer G. Daanjer uit Veendam, werden op slag gedood, evenals twee inzittenden van de Duitse auto. Een derde passagier, die zwaar gewond werd. overleed enkele uren later in het ziekenhuis van Papenburg. De heer H. Bosma, uit Muntendam, werd levensgevaarlijk gewond, terwijl de 18-jarige N. Drewes uit Veendam, een broer van de verongelukte Neder landse bestuurder, lichte verwondingen opliep. DORDRECHT (A.N.P.) De 29-ja- rige koopman M. van Peer uit Sprun- del is zondagnacht op de rijksweg 16 bij Dordrecht om het leven gekomen, doordat hij met zijn bestelauto, waar mee hy een lading aardbeien vervoer de, in botsing kwam met een op de vluchtstrook staande lantaarnpaal. Zyn stoffelijk overschot moest door de Dordtse brandweer met behulp van een snijbrander uit het wrak van de auto worden gehaald. De 27-jarige heer J. Konings, even eens uit Sprundel, die naast de heer Van Peer zat, liep een hoofdwond en een hersenschudding op. (Advertenties) GROTE MARKT 25 - BREDA

de Stem | 1965 | | pagina 1