.11 Mal Wervelstorm raast over Italië EN T.V. Bredase politie geeft nozems hardhandig les BEATRIX EN CLAUS IN „KOEL" AMSTERDAM Toerist: Het was een hel" GEEN VLIEGTUIG IN ZEE; WAT DAN WEL? Grote reddingsactie na loos alarm 'P 64 ELDEN Krap naar Moskou GEEN HAAGSE TOESTANDEN Auto te water: vrouw verdronken Wielrenner schiet op medeminnaar Sportfeiten Verloofd paar kreeg handje vanfotograaf De Rooy Autorace eist twee doden WEINIG VLAGGEN „BEDANKT, JOHN" I. MUHRING - DAGBLAD VOOR ZEELAND Noordwestelijke wind Gewas vernield Hulpactie Bejaarde liep Kennedj-mars ,op bier BRANDPUNT ZEGT: Optreden politie herinnert aan bezetting' 11 105a JAARGANG Ne. 24934 Voor God, Koningin en Vaderland le jaarlijkse wedstrijd om het Rus- kampioenschap worden naast de n wisselbeker voor de winnaar een bijzondere prijzen uitgereikt. Zo een speciale prijs voor de mooiste natie, de krachtigste koningsaau. e fraaiste eindspelbehandeling, de harmonische partij en vanzelfspre* ook een voor de strategisch beste tie. e laatste prijs werd toegekend aan I iiderstaande ontmoeting, waarin de ?ler een bepaald visionaire blik had I [lij zijn strategische conceptie ont- Verbluffend is ook het ondersten» en het plan de campagne door en- offers en kostelijk is tenslotte de «ende slotactie. Een partij om niet te vergeten! Wasjukow Zwart: Bakulin I eld in de wedstrijd om het kam- schap van Rusland te Kiev 1965. ms le4, e7-e5 2. Pgl-f3, Pb8-c6 3. Lfl-c4, 4. d2-d4, Lc8-g4 5. h2-h3, Lg4-h5 d5, Pc6-b8 7. Pbl-c3!, Pb8-d7 8 Lel. E8-e7 9. g2-g4, Lh5-g6 10. Ddl-d3( juise plan in deze gesloten positie id in 10... Pgf6 om na 11. 0-0-0 met a6 een actie op deze vleugel in te i. De tekstzet is ondoelmatig) -g5, a7-a6 12. 0-0-0, b7-b5 13. Lc4-b8, 5 14. Le3xc5, d6xc5 reigt nu 15... c4, maar de witspeler, .s het ware zwarts laatste zetten uit- t heeft komt nu met „des Pudek ng na 14... d6xc5 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDA6 5 JULI 1995 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden; GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) y f3xe5!, Le7xg5+ 16. Kcl-bl, c5-c4 17. c4 stukoffer voor twee pionnen, maar leeft bovendien als belangrijke com- itie een niet te onderschatten voor- ig in ontwikkeling) b5xc4 18. Dd3xc4, Pg8-e7 19. Thl-gl, t'6 20. f2-f4 situatie begint er nu voor zwart fend uit te zien) )-0 na 21. e5 met 21.... Pf5 nog tegen- 1 te kunnen bieden) 5-d6! iveert de batterij van de dame en lo- c7xd6 22. e4-e5! faalt 22... Pf5 op 23. Tg6:, Pe3 24. Lf6-h4 23. e5xd6, Lg6-f5 23... Pf5 volgt weer 24. Tg6:) 6xe7, Dd8xe7 25. Pc3-d5, De7-e6 26. d4 - werkt doorlopend met dreugd/tlgen) De6-h6 27. Tgl-g2, Kg8-h8 28. Tdl-gl, J '•8 29. Dd4-e5, Lf5xh3 30. Tg2-h2, Lh4- De5-e2, Lf6-d4 32. Tgl-g3, Lh3-g4 g3xg4, h5xg4 34. De2-d2! 1 sterker dan direct 34. Th6: Ld4-gl 35. Th2xh6-f- g7xh6 36. f4-f5! h6 is nu niet meer te houden) Tg8-g5 37. Dd2-c3+, Tg5-g7 38. Dc3- Ta8-d8 39. Dc6xh6-f, Kh8-g8 40. f5-f6, i7 41. Dh6-g5. Kg8-h8 42. Dg5xg4 er t zag van verdere tegenstand af. SCHAAKRAADSEL is uitgesloten in een eindspel van ko en twee paarden tegen koning alleen laatste mat te zetten. Het lukt dus naai niet met een paard, behalve als epaalde posities de vijandelijke ko- nog over een pion beschikt. In het rstaand schaakraadsel treft u zo'n meen aan. De witspeler beschikt in stelling over een prachtige mat- jinatie. aan zet en wint >ssing: 1. Pe2-g3-f, Khl-h2 2. Pg3-f5, -hl 3. Kfl-f2, Khl-h2 4. Pf5-e3, Kh2- Pe3-fl, h3-h2 6. Pfl-g3 mat. •naai 20,05 Sport in beeld VPRO: Patrouillewagen 54, tv-film 20,55 s Israël nieuw museum, film 21,10 pentheater 21,40 Blind kind, docu- laire rond het blindeninstituut in sum (herh. van 30 okt. '64) 22,05 Ra- Filharm. Sextet, klass. en moderne NTS: 22,30 Journaal 22,35-22.45 iverslag Tour de France. NEDERLAND 2 TS: 19,30 Kapitein Zeppos, tv-feuall jeugd 20,00 Journaal 20,05 Margie: zemvriendinnen, tv-film 20.30 Het id, tekenfilm 21,00 Alle klokken lm* een filmpje over klokken 21,10 J° ford-show 22,00-22,15 Sport in beetf- BELGIë VLAAMS .00 H. Mis 15,00 Eurovisie: atletiek' zeslandentournooi te Bern 15,40 De tstones 16,05 Eurovisie: Ronde van ïkrijk, rep. aankomst 12e etappe Bar* i-Perpignan 16,50 Atletiek, zeslan* oernooi te Bern 17,30 Rep. wereld" p. rolschaatsen te Wetteren 18,45 leuters 19,05 V.d. jeugd 19,30 Een God allingschap: Tibetanen in India, fü1**" imentaire 20,00 Nws. 20,15 Sport en van de Tour de France 20,45 wes- s van vroeger en nu. De avontu"^ Buffalo Bill, speelfilm 22,30 Th6 fornia Jubilee Singers 22,50 Nws. BELGIë FRANS .30 Furie, tv-feuili. 15 00 Atletiek- str. te Bern 16,00 Tour de Franc® Atletiekwedstr. te Bern 17,30 kamp. rolschaaten te Wetteren a a raison, feuill. 20.00 Journaal 20,^ de France, rep. 20.40 Esope, 22,10 Chanson pour une calJieln' ir. muz. progr. 22,25 Jouma» 9 Tour de France. Jim Parkinson uit Chelmsford in En geland trok grote belangstelling van de inwoners van Moskou, toen hij za terdag daar arriveerde met zijn mi niatuurauto, waarin hij een wereld reis maakte. De op techniek beluste Russen bekeken het wagentje van on der en van boven alvorens zij hem de weg naar zijn volgend reisdoel wezen. VATICAANSTAD (RTR). In een toespraak voor een groep van 10.000 meisjes van 14 tot 18 jaar heeft de paus zondag de vermaning tot de meis jes van deze leeftijd gericht, zich niet aan de ongebreidelde vrijheid over te geven die blijkt uit „de nabootsende en woeste bewegingen van een zeker dwaas vermaak". Waarschijnlijk doel de de paus op -sommige dansvormen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De op relletjes voor bereide en krachtig optredende Bredase gemeentepolitie heeft za terdagavond de illusie van hon derden Bredase jongelui „de knokpartij van het jaar mee te maken" volkomen verijdeld. Tien tallen gehelmde en met wapen stokken gewapende agenten dre ven tot driemaal toe samenscho lingen uiteen. Op de Grote Markt vielen daarbij rake klappen. De samenscholing, aanvankelijk bij de bowlinghal aan de Nassausingel was Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige noordwestelijk2 wind. Weinig ver andering in temperatuur. Vandaag: zon onder 21.02 uur. Maan op 12.24 uur. Morgen; zon op 4.28 uur. Maan on der 0.38 uur. Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon weer licht bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. onbew. zwaar bew. zwaar bew. geh. bew. zwaar bew. geh. bew. zwaar bew. geh. bew. zwaar bew. niet ontv. onbew. geh. bew. licht bew. regenbui onbew. zwaar bew. max. temp. 14 18 19 16 13 16 15 17 15 18 21 21 27 18 18 12 14 20 23 15 18 32 33 32 24 32 22 veroorzaakt door het gerucht dat de be ruchte Haagse jeugdbende De Kikkers naar Breda zou komen om de bowling op stelten te zetten. Dit gerucht was ook de politie niet ontgaan en het drie voudige vain de normale weekendbezet ting stond speciaal uitgerust ge reed om moeilijkheden het hoofd te bieden. De Kikkers kwamen overigens niet opdagen en de Bredase nozems, merendeels per brommer, maakten een weinig krijgshaftige indruk door ijlings van de bowling weg te vluchten toen de politie met patrouillewagens arri veerde. De ruim honderd jongelui be gaven zich naar de Grote Markt waar zij opnieuw geconfronteerd werden met politiemannen, die niet van zins waren „Haagse toestanden" te tolereren. Toen de meute niet nel genoeg wegtrok maakten verschillende jongelui op pijn lijke wijze kennis met de wapenstokken en werden zij voor deze avond meteen van hun vechtlust beroofd. Van de Gro te Markt trok de horde naar de Hout markt, waar nozems de rijbaan versper den met een ijzeren U-balk. Een voor- Dijganger, die het obstakel wilde ver wijderen, werd afgeranseld. Snel verscheen weer de politie om deze keer het was inmiddels elf uur voorgoed een einde te maken aan de samenscholingen en de rust in de stad te herstellen. Er zijn geen arrestaties verricht. (Van onze redactie-buitenland) VENETIë „Het was een hel. Het duurde twee of drie minuten, maar die waren een verschrik king. Het was aardedonker, toen het plotseling begon te hagelen. De stenen waren zo groot als si naasappels. Het leek of het nacht was. Toen kwam de wervel storm". Hortend en stotend kwam dit relaas gisteravond uit de mond van een toerist in Fiorenziola d'Arda, die in een res taurant zat te eten toen plotseling een hevige tornado de glazen wanden van het gebouw versplinterde en in de eet zaal een enorme ravage aanrichtte. In paniek vluchtten de toeristen, onder wie vele Duitsers, naar buiten. Ge wond werden ze later naar een zieken huis overgebracht. Doden waren in deze plaats niet te betreuren. Wel ten noor den van de stad Parma, waar tien slachtoffers vielen en vele anderen ern stige verwondingen opliepen. De mate riële schade in deze streek is groot. Da ken werden van de huizen gerukt en alle verbindingen met het gebied wer den verbroken. Meer naar het noordoosten, nabij Ve rona en Vicenza, is zware schade ge leden op de velden en in de wijngaar den. Ruim 25000 ton druiven werden door de hagel vernield. De schade aan huizen loopt in de honderden miljarden lires. Ook de streek ten noordoosten van Ferrara had zwaar van de wervel storm te lijden. Tientallen huizen wer den er vernield. Auto's werden door de wind van de weg geblazen en honderd meter verder op de akkers neerge- smakt. De politie heeft de lijken van drie automobilisten geborgen. Zwaar getroffen werden ook de plaatsen Bus- seto, Sissa, Rancole en Ragazzola in de provincie Parma en de steden Corte- maggiore, Cadeo in de provincie Pia- cenza. Het aantal inwoners van deze plaatsen varieert van enkele duizenden tot tienduizend. Of ook hier slachtoffers vielen was vlak voor het ter perse gaan van deze editie nog niet bekend. De minister van defensie, Paolo Ta viani, heeft opdracht gegeven tot een grootscheepse actie voor de getroffen gebieden op touw te zetten. Ook op het Japanse eiland Kioesjqe heeft een storm, gepaard gaande met stortregens, dood en vernieling aange richt. Zeker vijftien mensen verloren daarbij het leven. De materiële schade is er aanzienlijk. Veertienduizend hui zen kwamen in het water te staan. In Iran heeft een aardbeving een heel dorp verwoest. Er Vielen geen slachtof fers, doordat de bewoners tijdig konden worden geëvacueerd. OIRSCHOT. (ANP) Zaterdag nacht is een uit Tilburg afkomstige en uit de richting Eindhoven komende personenauto bij Oirschot het Wilhel- minakanaal ingereden. De 24-jarige J. de Vries-Tak, echtgenote van de be stuurder, de 27-jarige L. de Vries uit Tilburg, kon wel uit de auto worden bevrijd, maar het lukte niet de levens geesten op te wekken. De bestuurder zelf wist zich te redden. De besturder beweert verblind te zijn geworden door een tegenligger en ge schrokken te zijn van diens manoeuvre vlak langs de as van de weg. De rijks politie te Oirschot zoekt nu contact met de bestuurder van deze tegenligger, die doorgereden moet zijn. DE EERSTVOLGENDE Amerikaanse bemande ruimtevlucht zal omstreeks 17 augustus beginnen. Het is de bedoe ling dat oGrdon Cooper en Charles Conrad met de „Gemini 5" een vlucht van acht dagen zullen ondernemen. BIJ ONGELUKKEN in het weekeinde van de Amerikaanse onafhankelijk heidsdag zijn meer dan 200 mensen om het leven gekomen. Van de slachtoffers vonden verreweg de meesten de dood bij verkeersongevallen. NA EEN verblijf van een week in Ne derland zijn prinses Irene en haar echt genoot zaterdagavond met een K.L.M.- lijntoestel van Schiphol naar Madrid te ruggekeerd. AMSTERDAM (ANP). Bij een schietpartij in een woning aan de Plan tage Kerklaan in Amsterdam is de 37- jarige caféhouder L. F. van I. ernstig gewond geraakt. Hij kreeg een pistool schot in de borst, in een bovenbeen en een schampschot over de buik. Het slachtoffer wilde om kwart over zes een bezoek brengen aan de 46- jarige Jelletje L. met wie hij een ver houding had gehad. De vrouw woonde nu samen met de 28-jarige wielrenner J. C. Zij weigerde haar vroegere min naar open te doen en zei dat zij hem niet binnen wilde hebben. Toen de man de toegang probeerde te forceren schoot de in bed liggende C. dwars door de deur en raakte de caféhouder in de rechterborst. Deze viel en trapte liggend het onderpaneel uit de deur, waarna de wielrenner nog twee schoten op hem loste. Volgens de po litie heeft de dader vermoedelijk in paniek gehandeld. Hij zou een dodelijke angst voor de caféhouder hebben, die al enige malen had gedreigd hem van kant te zullen maken. De Spanjaarden haalden in de Tour de l'Avenir bijna de hele buit weg. Ze wonnen op het puntenklassement na alles. Die groene trui kwam definitief in het bezit van Harry Steevens. Mario Diaz schreef het mooiste Spaanse succes op zijn naam. Hij werd eindwinnaar van deze vijfde kleine Tour. Wielrennen in Kruiningen: Miel Lambrechts kwam naar Zeeland om er te winnen. Koers te Prin senbeek: Piet van Dijk deed een geslaagde greep naar de bloemen. Hij kwam er voor uit Rotterdam. Daan Holst voerde een trio trouwe wielrenners aan. In Mierlo gaven ze ploegleider Wim van Beek een geweldig cadeau ter gelegenheid van zijn verjaardag. Maria Esther Bueno werd op Wimbledon verslagen door Mar- gareth Smith, die daarmee de titel dames-enkel,pr op haar naam bracht. De Australische won met 6—4, 7—5. JAN JANSSEN door zege dichter by de groene trui Jan Janssen heeft zijn eerste etappe-overwinning in deze Tour binnen. Hij zegevierde in Perpignan. Het algemeen klas sement onderging na deze twaalfde rit bijzonder weinig veranderingen. Tijdens de rondvaart van het verloofde paar door de grachten van Amsterdam deed zich een klein incident voor, toen van een brug een aantal pamfletten van een anarchistische groepering op de boot werd gestrooid. Vijf ervan kwamen in de boot terecht, maar werden terstond verwijderd. De eerste etappe na de rustdag bracht meteen een Nederlandse overwinning. Jan Janssen kwam namelijk als nummer één over de meet in Perpignan. Het was niet de eerste Nederlandse triomf in deze Tour de France. „De hoeveelste dan wel?", luidt onze opgave voor de volgende ronde der prijsvraag. REIMS. (ANP). Tijdens de 12- uursrace van Reims is in de nachte lijke uren een dodelijk ongeluk ge beurd. In een bocht verloor de Belgi sche coureur Gerard Langlois. plotse ling de controle over zijn FerrarL De wagen sloeg tegen een vangrail waar achter zich een baancommissaris en een brandweerman bevonden. De twee mannen werden zo zwaar gewond dat zij tijdens het vervoer naar het zieken huis overleden. 95 (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Ik loop op bier", zei de 70-jarige G. Budde uit Aarden burg in Zeeuwsch-Vlaanderen, toen hy vrijdagnacht aan de 80 kilome ter lange Kennedymars begon, die bij het Wapen van Breda startte. Hy heeft de daad by het woord ge voegd. Tijdens de mars heeft hij niet minder dan 19 flessen donker bier leeggedronken. Hy bestelde achttien flessen één fles kreeg hij aangeboden die hy in de be zemwagen zette. Tydens de mars kwam hij dan regelmatig langs om te „tanken". Dat de heer Budde wel van ijzer moet zyn, blijkt uit het feit dat hy in de tijd dat hij geen bier dronk grote sigaren rookte. Iedereen stond dan ook stomver baasd te kijken toen de bejaarde wandelaar rond drie uur fris als een hoentje als een van de eersten by Boschhek aankwam. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De ruim duizend politiemannen, die waren opgetrommeld om te voorkomen dat Amsterdam al te openlijk uiting zou geven aan zijn ge voelens ten opzichte van de heer Claus von Amsberg, hebben hun vrije zater dag voor niets opgeofferd. Slechts twee spandoeken konden de nerveus zoeken de rechercheurs op liet spoor komen: één met het opschrift „republiek", dat in de koninklijke rondvaartboot milde hilariteit veroorzaakte en één met de tekst „Mijn fiets terug", waarvan de heer Von Amsberg de betekenis pas be greep, nadat burgemeester Van Hall hem iets over de gewoonten van de Duitse bezetters had verteld. Voorts dwarrelden er pamfletten uit de druilerige hemel neer, waarin de re dactie van het anarchistische tijdschrift Provo zich afvroeg, waarom de Oranje monarchen ons volk zoveel („ex"?) fascisten opdringen. Maar dit schot ging naast, want geen der vlugschriften kwam terecht op het achterdek, waar prinses Beatrix en haar verloofde minzaam bleven wui ven. Niet dat Amsterdam feest vierde. De burgerij had de oproep van het gemeen tebestuur, om massaal te vlaggen, koel tjes naast zich neergelegd, zodat de hoofdstad er zeer door-de-weeks uitzag. Ook kon de intocht van het verloofde paar de Amsterdammers er niet toe brengen het zaterdagse uitslapen van hun weekprograim af te voeren en de televisie, (die met het oog op mogelij ke incidenten niet rechtstreeks mocht uitzenden) moest netjes wachten tot 's middags, voordat zij „juichende me nigten" van enige omvang vast kon leg gen. In zoverre had burgemeester Van Hall dus gelijk, toen hij tijdens de offi ciële ontvangst in de raadzaal excuse rend tegen de heer Von Amsberg zei: Amsterdam staat bekend als een lasti ge stad en de Amsterdammers zijn ze ker lastige mensen". Deze officiële ontvangst was, ondanks de bloemen, de 25 flessen champagne en de zilveren broodmand uit 1813, die het (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. Tientallen schepen, twee helikopters en een vliegtuig van het marinevliegkamp Valkenburg hebben zondagmiddag voor de kust van West-Zeeuwscli-Vlaanderen ter hoogte van de Belgische grens een uitgebreide opsporingsactie uitgevoerd naar een straaljager die in zee zou z\jn gestort. Na vier uur zoeken werden de acties gestaakt. Van een verongelukt vliegtuig zyn geen sporen gevonden. By de Bel gische, Nederlandse, Franse en Engelse luchtmachten is geen vermissing be kend. Het eerste alarm werd 's morgens om kwart over elf geslagen door hotel houder J. Beun te Cadzand, waarop de reddingsboot Zeeuwsch-Vlaanderen uit voer. Het relaas van de heer Beun was: „Uit een donkere wolk zag ik twee zwarte strepen met iets wits ertussen loodrecht naar beneden gaan. Door mijn verrekijker volgde ik het spoor, dat met veel rook en opspuitend water in zee verdween. Ik nacht onmiddellijk aan een neerstortende straaljager, hoe wel ik die niet heb gezien. En ik waar schuwde kapitein J. Legasse van de reddingsboot". Groot alarm werd eerst geslagen, na mededelingen via het loodswezen te Vlissingen en Ostende en via Radio Scheveningen. Omstreeks tien minuten over half een kwam de operatie op volle gang. Vliegend materieel uit Valkenburg, lood-, reddings- en mari nevaartuigen uit Vlissingen, Breskens en Ostende werden gedirigeerd naar het punt 50.25 noorderbreedte en 3.20 oosterlengte. Bovendien stoomden in de buurt zijnde zeeschepen naar de „plaats van het onheil" op. De R.P.-i van de rijkspolitie te water in Wemel- dinge begaf zich eveneens ter plaatse. Om 5 minuten over 4 werd de actie ge staakt: peilingen hadden geen resultaat opgeleverd, olievlekken noch wrak stukken waren gevonden. Blijft de vraag wat de heer Beun dan wél in zee heeft zien storten. paar cadeau kreeg, geen doorslaand succes. Van de 45 raadsleden waren er slechts 23, opgekomen. De communisten en pacifisten schitterden door afwezig heid. Evenmin sloeg de rit van het verloof de paar im een open wagen veel geest drift los. De stoet werd namelijk zeer wel sprekend voorafgegaan door twee arrestantenwagens, waarvan de deuren uitnodigend open stonden, aan weerszyden geflankeerd door een nadrukkelijk peloton politieman nen, en daarop was de hoofdstad al lerminst gesteld. Maar deze afkeuring was bepaald niet tegen heit verloofde paar gericht, want toen het opeens begon te stortregenen onderdrukte het Amsterdamse publiek zijn aangeboren neiging tot leedver maak onmiddellijk en bood een struise Jordaanse de benauwd kijkende prinses moederlijk haar bloem etj es-para plu aan. Toen de regen tijdens de rondvaart opnieuw met zijn grauwe confetti begon te strooien was dit regenscherm ver vangen door een zwarte hof-paraplu, maar aangezien het verloofde paar de ene hand nodig had om elkaar omstren geld te houden en de andere om te wui ven, verdween dit voorwerp al snel. De belangstelling was toen redelijk, niet in het minst, omdat kennelijk alle zuster kloosters voor een middag hun poorten hadden geopend. Ondanks de bijtende wind bleken Beatrix en Claus (de laatste weigerde de overjas, waarmee prins Bernhand aan kwam dragen, maar accepteerde een gin-tonic) bijna voort durend op het open achterdek. Ook ko ningin Juliana en prins Bernhard wa ren daar veel te zien en het publiek be loonde hen met uitbarstingen van „Oranje boven, leve Trix en Claus" en „dag Sinterklaasje". De receptie in het haven/gebouw, waarbij 70 Amsterdammers, die repre sentatief waren voor de verschillende bevolkingsgroepen, aan het verloofde paar wenden voorgesteld, besloot het bezoek. De rabbijnen van de drie grote joodse gemeenten in Amsterdam hadden geweigerd te komen en ook de afwezig heid van dr. Gajenitaan, voorzitter van het Oranjecomité, die indertijd nog de feesten rond de verloving van koningin en prins heeft georganiseerd, viel op. Wel aanwezig was fotograaf John de Rooy, wiens foto de verloving van Bea trix en Claus von Amsberg op zo op zienbarende wijze heeft versneld. Een gemeente-functionaris had veel succes toen hij hem bij het afscheid toe riep: „Nog bedank voor alles, John". De meest opvallende figuur tijdens de receptie was ongetwijfeld een lid van de paleis-recherche, die zich vermomd had als persfotograaf. Het meest ont roerd was wethouder J. Tabak. Hij ver telde ons tenminste: „Ik ben een ge voelsmens, ik ben naar de koningin toegegaan en heb gezegd: „Majesteit, ik krijg er tranen van in de ogen", en de koningin heeft mij geantwoord: „Me neer Tabak, ik ook"." Een fotoreportage over het bezoek aan Amsterdam treft men aan op pa gina 9. 59 (Van onze radib- en t.v.-redacteur) BUSSUM. De redactie van de KRO-televisierubriek Brandpunt heeft het sinds vrijdag aan de stok met de Amsterdamse politie. Deze schijnt de Brandpuntredactie er van beschuldigd te hebben de studentenrel van vrijdag avond op de Dam te hebben georgani seerd. De reactie van Brandpunt hierop was zaterdag allesbehalve milde: „Niet de heer Claus von Amsberg, maar het optreden van de Amsterdamse politie herinnerde ons aan de bezettingstijd" zei een van de commentators tijdens de uitzending van de actualiteitenru briek. De beschuldiging dat Brandpunt de rel op touw zette, zou afkomstig zijn van de Amsterdamse hoofdinspecteur N. H. de Leeuw. Deze zou tegenover een dagbladjournalist zoiets hebben gezegd. De persdienst van de KRO heeft deze politieverklaring onbegrijpelijk en on betamelijk genoemd. Uren tevoren waren kranten, radio en t.v. van het voornemen van de studenten (margrie ten leggen bij het monument op de Dam) op de hoogte gesteld, hetgeen bleek uit de aanwezigheid van andere journalisten. De cameraman van Brandpunt is bij die gelegenheid door politiemannen „van de Dam geslagen". Advertenties DROST.VERF.VENLO i

de Stem | 1965 | | pagina 1