Jan Wiebel stoeit met olifant m N oor doo stpolder Thailand: volgend slachtoffer van Chinese vloedgolf FLORA MOPJES NU LUXE AMERIKAANS WITBROOD CIRCUS ALS RODE DRAAD IN ZUIDERZEEFILM Gehuurde druiloor een slecht acteur Geen bloot, en niet vloeken Akkoord over Koetsj-gebied cMmdudtec ZUID-OOST-AZIE: STUK VOOR STUK SLACHTOFFER Geinig idee ALMDUDLER... HEERLIJK! Duivels vermaak BEN GOERION DIENT EIGEN LIIST IN Wlf 1 Kenners Kopen Kodak Film Dief heeft rijles nodig Over de Mekong Besluit nu definitief India-Pakistan Fris als een waterval Dat is Almdudler, de bekende Alpen drank uit Oostenrijk. Bereid met geurige Alpenkruiden. Fris, verkwikkend apartj Almdudler is alcoholvrij. Met een „tic" een heerlijke longdrink. Muzieklessen duurder? het volledige voedsel voor uw hond Amerikaanse luilp Proef het beste brood ter wereld! UW CO-OP BAKKER BAKT 13a nk na overva f 25ÜÜÜ armer DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 1 JULI 1965 Boltini's rood-witte circusco- tsmxr/imssc ;"i,\ (Van een onzer verslaggevers) EMMELOORD. Een dag Zuiderzee is voor bewoners van de Noordoostpolder een bekeken zaak: gewoon een kwestie van man moedig opstaan en stug agrarisch doorbijten. Voor de getaande film regisseur Jan Wiegel betekent het echter 24 uur hoogspanning, van hot naar haar rennen en blaren op zijn tong praten. Als hij zich 's mor gens om vier uur met zijn cameraploeg van twaalf man bij Ramspol ingraaft en in de groezelige schemer wacht op de invasie van Boltini's rood-witte circuscolonne, ligt er voor hem een lang etmaal, dat hij in snel tempo zal moeten vullen met geïmproviseerde interviews, polder taferelen, cutterzuigers, dijkenbouwers en brullende roofdieren. In opdracht van het ministerie van verkeer en waterstaat ploegt hij over de bodem van de voormalige zee en etst hij zijn kersverse indrukken van het „nieuwe land" in zijn kleurig celluloid. lonne loopt als een bonte draad door Jan Wiegels film over de Noordoostpolder. Ook Johny Lion is present met zijn Jumping Jewels en (voor deze gelegen heid) wat extra-bagage. 8 „Het is een unieke klus" zegt hij gre tig, .omdat je hier op enkele vierkante kilometers verleden, heden en toekomst van hetzelfde stuk land kunt betrap pen. In de Fleivo-polder film je arbei ders, die een dijk in het water opwer pen, een half uur later sta je te pra ten'met een boer, die in de polder ge boren is. Oud en nieuw vloeien onge merkt in elkaar over en dat maakt de idracht zo boeiend". Jan Wiegel is niet de eerste filmer, die de Zuiderzeepolders hun geheimen probeert te ontfutselen. Gerenommeer de kanonnen als Haanstra. Ivens en Van der Horst zijn hem voor geweest en hun buit bestond uit indrukwekkende werk stukken „Ik heb dan ook lang gezocht naar nieuwe aspecten", bekent Wiegel. „Want het bewandelen van platgetre den paden ligt me nu eenmaal niet. De moeilijkheid daarbij was, dat je toch ge bruik moest maken van dezelfde sym bolen: de dijk. de zuiger, de hoererij en. Ik wil eerlijk bekennen: ik heb me suf gezocht naar een oorspronkelijk uit gangspunt, totdat ik een affiche van Bol- tini zag hangen. Ik was weer eens op verkenning in de polder en ontdekte, dat het circus in Emmeloord kwam. „Dat js het", dacht ik, ,,ik laat Boltini als een rode draad door mijn film lo pen, vanaf 't moment, dat hij met zijn wagens de polder binnentrekt, tot en met de voorstelling. Ik ben gaan praten en kreeg meteen de medewerking van alle artiesten. Alleen de trapezewerkers waren bang dat bun nummer wilde gappen. Ze zeiden: „Als onze concur renten die film in handen krijgen ma ken ze al onze trucs een voor een na". Ik heb ze duidelijk gemaakt dat ik al leen flitsen van hun optreden zou ge bruiken en dat de polder hoe dan ook de belangrijkste rol zou spelen. Eenmaal zover heb ik een scenario gemaakt Ik ben geen jongen die vol gens een draaiboek werkt. Dat is me te benauwd, te eng. Ik heb een idee, een geraamte en daar ga ik mee stoei en. Ik had bijvoorbeeld een olifant no dig. die uit het circus ontsnapt en de polder invlucht. Dat leek me een gei nig idee. maar de pijn was alleen dat Boltini zijn olifanten verhuurd heeft. Ik moest er dus zelf een zoeken en dat is nog gelukt ook. In Tilburg hadden ze er een en die kon ik voor een dag hu ren. Dat kan ik overigens maar één keer doen, want mijn budget is beperkt en ik kan er nog niet eens een handvol geld tegenaan gooien. Achteraf weet ik niet eens of ik die olifant in mijn film gebruik, want het was een druiloor die niks wilde en al onze mooie plannen in de gort gooide. Kijk, dat is nou een van die beruchte tegenvallers en als je nou volgens een draaiboek werkt, zit zo'n scène er muur vast in en kun je die zenuwenolifant onmogelijk laten vallen. Ik heb daar geen last van: ik wacht, totdat de film ontwikkeld is en als ik dan zie, dat hij averechts op de kiek staat, gooi ik hem zonder aarzelen in de prullenmand. Ik heb die circusopnamen ook nodig, omdat ze de toeschouwer straks duide lijk zullen maken, dat het hier om echt land gaat. Als je alleen hijskranen en prut laat z^en denken vooral de buiten landers al gauw. ,,0'h, dat is een ex perimentje van die Hollanders, die kun nen geen plas water zien zonder er met een een zandzuiger in te zetten. Ik pro beer dat te vermijden door de mensen, die in de film een rol spelen, 's avonds in het circus weer ten tonele te voe ren. Je hebt ze eerst bezig gezien op hun land of in hun boerderij en daarna ontdek je ze weer op de tribune of in een loge van Boltini. Ik hoop, dat mijn film daardoor wat menselijker trekken krijgt." Voordat Jan Wiegel de eerste meter celluloid door zijn camera's jaagt, heeft hij eerst twaalf keer de circusvoorstel ling bijgewoond. Hij heeft de groen witte tent achtervolgd tot in de uithoe ken van Nederland en die nummers uit- gezeefd die hij straks nodig heeft voor zijn „Dag Zuiderzee". „Dank zij het circus", zegt hij, „kan ik ook duidelijk maken, dat mijn film zich in 24 uur afspeelt. Je ziet het binnentrekken, het opbouwen, de parade en de voorstelling en synchroom daarmee toon ik het le ven in de polder. Als het publiek in de tent klapt voor de dompteur, draai ik de leeuwen weg en laat ik de dijk werkers zien. Er wordt dan in feite dus geapplaudiseerd voor de mensen, die de polder bewoonbaar maken, zo gaat het mijn hele film door: ik wissel circus- In Emmeloord werden filmop namen van het circus afgewisseld met heelden uit de polder. Tij dens de grote parade werd de jongleur op de voet gevolgd door een stoere landbouwtrekker, waarop weer andere cisQUsar- tiesten een plaatsje hadden ge vonden. TEL AVIV (RTR) De Israëlische oud-premier David Ben Goerion heeft besloten uit de Mapai-partij, die hij 35 jaar geleden heeft opgericht te treden door een onafhankelijke kandidatenlijst in te dienen voor de algemene verkie zingen in november. Het besluit viel na maanden van felle strijd in de boezem van de partij tussen Ben Goerion en de huidige premier Levi Esjkol. Op 3 juni wees het bestuur van de Mapai Esjkol aan als partijkandidaat voor de functie van premier bij de ver kiezingen, die in november gehouden zullen worden. Esjkol kree<* toen 179 stemmen en Ben Goerion 103. De vorige maand traden twee ministers, beiden aanhangers van Ben Goerion, uit de re gering. NIEUW DELHI (RTR) Indische en Pakistaanse functionarissen hebben in Nieuw Delhi een overeenkomst getekend die een einde maakt aan hun geschil om het gebied in de Indiase staat Koetsj. Het akkoord behelst een formeel be stand, dat afgelopen nacht van kracht is geworden. Engeland heeft in de kwes tie bemiddeld. Van beide kanten zal men de militaire eenheden, die al enkele malen in felle gevechten waren gewikkeld, terugtrek ken, Een ministersconferentie zal trach ten het eens te worden over de omstre den grens in Kostsj Als di^ overleg faalt zal men het vraagstuk aan een scheids gerecht voorleggen. (Advertentie) PER FLES 29 CT GROTE GEZINSFLES 75 CT beelden af met opnamen in de polder en hoop daarmee te bereiken, dat het op zich technische onderwerp voor een groot publiek genietbaar blijft." Inmiddels zijn de eerste opnamen al weer achter de ruig. Jan Wiegel is met zijn cameraman Pim Heijtman naar Urk geweest om het uitgaan ener lagere school met de bijbel te filmen. Tevo ren heeft hij omstandig toestemming ge vraagd aan de burgemeester en de bo venmeester, want het is de bedoeling, dat de Urker jeugd op het schoolplein verrast worden door een schetterende geluidswagen, bemand door de'dwergen van Boltini. De bovenmeester had aan vankelijk ernstige bezwaren, want cir cus is in de Urker gemeenschap syno niem met duivels vermaak, maar Wie gel heeft hem na een uur toch plat- gepraat. Er mag gefilmd worden, maar dan wel decent. Geen bloot, geen kracht termen, geen heiligschennis. Op het moment, dat de dwergen mid den in Urk een rondedans maken, komt een onderwijzer van de school met de bijbel naar Jan Wiegel toe om hem te zeggen dat hij met klem protesteert te gen de gang van zaken. De regisseur werpt hem eerst ferm het fiat van de burgervader in het gezicht en als dat niet de man vermurwt, merkt hij fijn tjes op, dat zelfs het hoofd der school zijn toestemming heeft gegeven. De on derwijzer schudt daarop het stugge hoofd en roept misprijzend: „Dat is geen kunst want de bovenmeester is zo doof als een kwartel." Uiteindelijk lukt de opname toch, want Wiegel is een doorbijtertje. Hij weet voor de grote circusparade (het inder haast geleende olifant en kameel als welkome aanvulling) heel Emmeloord op stelten te zetten en als om kwart over acht de voorstelling begint is de tent tot de laatste plaats bezet. Een tro pische regenbui beukt op dat moment de linnen circuskoepel en veroorzaakt een gulzige waterval in een piste Achter de loges kijkt Jan Wiegel a- demloos naar de dompteur, die zorgvul dig zijn gepommadeerde haardos in de muil van leeuw Simba legt. Het is de dertiende keer binnen drie weken, dat hij getuige is van deze adembenemende afdaling. Van twee kanten snorren de camera's. De mannen achter de schijn werpers houden de opengesperde muil angstvallig in hun lichtkegels gevan gen. „Het kan een geinige film worden", zegt Jan Wiegel opgetogen. (Van een onzer medewerkers) Dit kaartje geeft een duide lijk overzicht van de situatie der landen aan China's zuid grens. SAIGON. Onlangs stelde Walter Lippman de vraag, hoeveel „Vietnams" en „Dominicaanse republieken" op hetzelfde tijdstip door Amerikaanse mariniers zouden kunnen worden bewaakt. Lippman ziet de Verenigde Staten al betrokken worden in een eindeloze serie in mengingen omdat niemand de verzekering kan geven, dat de onge regeldheden in Vietnam en in de Dominicaanse republiek niet gevolgd zullen worden door revoluties in de rest van Indochina, of Korea en Birma en door oorlog tussen Pakistan en India. Hij is zeer sceptisch gestemd ten opzichte van de opvattingen van president Johnson, die alle ongeregeldheden toeschrijft aan het gewroet van rood-China en de Sovjet-Unie in de wereld. In tegenstelling met de mening van Lipp man is Johnson de opvatting toegedaan dat het rode gewroet vooral in zuid-oosl-Azië plaatsvindt en dat de onrust o.a. in de Dominicaanse republiek slechts een incidentele uitloper vormt. AMSTERDAM (ANP). Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandsche Toonkunstenaars- Vrreeniging heeft de leden geadvi seerd de termijnlesgelden voor zover deze sedert 1 januari 1964 geen herziening hebben ondergaan met ingang van 1 september 1965 te verhogen met tenminste 10 procent. (Advertentie) Met GRATIS speldje. Flora is ook deelnemer aan de nationale speldjescompetitie. FLORA HONDENBROODFABRIEK - DORDRECHT (Advertentie) VOOR BRILJANTE KLEURENFOTO'S VAN NUYS, CALIFORNIE (UPI) De politie van Van Nuys in de Amerikaanse staat Californië zoekt naar een inbreker, die nodig vracht autorijlessen moet hebben. De man brak dezer dagen laat in in een verpleeghuis, waaruit hij voor 200 dollar aan tuinmeubilair wegsleepte. Het achteruit wegrijden leverde enige moeilijkheden met het volgende resultaat op: een botsing met een hek, dat niet van tevoren open wa$ gezet het openrijten van de zijmuren van twee flats aan weerskanten van een' nauw straatje, waardoor de be woners wakker werden. Een hunner sprong op de treeplank en wilde het contactsleuteltje grijpen. Hij viel en liep snijwonden en blauwe plekken op negen geschepte geparkeerde auto's een geschept met beton er- sterkt hek beschadiging van een zwembad, op enkele centimeters waarvan de wagen tot stilstand kwatm. De inbreker zette het op een lo pen. de buit van 200 dollar en scha de tot een bedrag van 15.000 achter latend. Met de berichten uit Thailand (Siam) voor ogen zou men geneigd zijn de A- merikaanse president in het gelijk te stellen, vooral wanneer Lippman als uit gangspunt neemt dat Azië tenslotte een Ghinese aangelegenheid is en geenszins een Amerikaanse. Maai4 zonder Ameri kaanse inmenging in Zuidoost-Azië zou dit deel van de wereld weldra verstrikt geraken in het rood-Chinese gevaar, dat op kousevoeten nadert. In Vietnam woedt een verschrikkelijke oorlog Laos is vrijwel prijsgegeven aan die chaos. Camibodja zit permanent ge vaarlijk op de wip. Stukje voor stukje wordt de barrière door de opdringende Chineesee vloedgolf weggevreten. Zelfs de machtige Mekong-rivier is niet in staat om het geweld van de volksdemocrati- sche guerrilla's te keren. Al geruime tijd zijn de kwartiermakers uit Hanoi en Peking bezig het noordoosten van Thailand rijp te maken voor de strijd zoals die nu in Zuid-Vietnam gestre- Advertentie) den wordt. Als een woekerplant uit de tropischs regenwouden grijpt het com munisme om zich heen en altijd maar weer opnieuw vindt het een voedings bodem. Het is zeker niet toevallig dat juist in Noordoost-Thailand de commu nistische terreur al een begin heeft ge maakt. De bijna tien miljoen inwoners van deze Thaise provincies lijden wel geen honger, maar de toestanden on der dit volksdeel zijn verre van roos kleurig. De mensen in het noordoostelijke deel van Thailand zijn meer verwant aan de Lao; zij dragen ook de kenmerken die de Thai volkomen mist. Een van die kenmerken is het gebruik van rauw voedsel. Het gebruik van runderbloed en rottende vis hebben tot gevolg ge had dat vrijwel de gehele bevolking lijdt aan een of andere ziekte, die dooi de via het yoedsel in he^ lichaam ge raakte parasieten wordt veroorzaakt De regering in Bangkok tracht de bevol king te bewegen tot betere voedingsge woonten, maar veel resultaat heeft dit streven nog niet. Aan de andere kant zijn het de communisten die een dank baar gebruik maken van deze verkeerde levenswijze. Ziekten en lijden, gebrek aan water: dat is de basis waarop de communistische propaganda gevestigd is. Natuurlijk doet de regering alles om Noordoost-Thailand binnen niet al te lange tijd tot bloei te brengen, "let is veelzeggend dat op het ogenblik van de Amerikaanse hulp aan Thailand bijna U kunt nu brood eten, zó mals, zó gezond, zó lekker als nooit te voren. Gebakken van 's werelds beste tarwekorrel, geoogst op de gigantische velden van „The Great Plains" in de V.S. Geniet nu van het beste brood. Met toewijding voor u gebakken door de CO-OP bakker. Vraag hem naar het nieuwe, luxe Amerikaanse witbrood. tweederde naar het noordoosten gaat. Daarvan is een groot deel bestemd voor enorme waterwerken die zijn geprojec teerd. Maar zelfs hieruit putten de com munisten hun opruiende leuzen; hun ge heime radiozenders blaten aan één stuk dat de regering van imperialisten dui zenden gaat verplaatsen ten eigen ba te. Huis en haard moet de bevolking verlaten voor de Amerikaanse imperia listen, die hun plannen uitvoeren met steun van de dictatoriale, fascistische Thailandse regering, zo bazuint de com munistische radio uit. In werkelijkheid zullen inderdaad tienduizenden zich nieu we dorpen moeten bouwen op andere plaatsen, omdat er een geweldig stuw meer za] ontstaan voor een nieuw te bouwen dam in hun huidige woonstreek. Uiteraard zal de regering de bouw van de nieuwe dorpen voor haar rekening nemen en de dam zal zorgen voor de zo broodnodige watervoorzieningen. Drinkwater en bevloeiingen zullen nieuwe welvaart brengen in dit bij uit stek geschikte rijstgebied, dat tot nu toe gespeend was van de technische middie-len om de produktie op te voeren. Het is allerminst verwonderlijk dat de communisten dit gebied als hun werk terrein hebben uitgezocht. De vooruit gang heeft er nog weinig -resultaten ge boekt. Daarvan maken de agenten uit Peking en Hanoi gebruik. Wapens en propagandamateriaal worden het noord oosten binnengesmokkeld en het moor den onder de dorpshoofden heeft al in gezet. Alhoewel de regering zich zor gen maakt, is zij volkomen voorbereid op hetgeen haar te wachten staat. An ders dan in Zuid-Vietnam zijn er kost bare wegen aangelegd die de regerings troepen in staat zullen stellen direct in te grijpen op elke plaats waar dit no dig mocht zijn. En de Amerikanen heb ben in Thailand een indrukwekkend ar senaal opgebouwd, dat onmiddellijk ter dienst: staat bij een nieuwe communis tische agressie. Bijzonder drukkend is in dat geval de aanwezigheid in Thailand van miljoenen Chinezen. Zullen zij zich in het komend conflict Thais voelen of Chinees? Is het China van Mao Tse Toeng toch het hun ne? Er bestaat helaas niet veel twijfel over voor wie zij zullen kiezen. Caissière met dood bedreigd KANSAS CITY (UPI) Een onbe kende heeft gisteren de Guaranty State Bank van Kansas City in de staat Mis souri van naar schatting 25.000 gulden beroofd. De caissière, de 26-jarige miss Adelle De Bolt, zei, dat de man een vuurwapen voor zich had neergelegd en haar een briefje had gegeven waarop stond: ..Blijf kalm dan zal u niets gebeuren. Dit is een overval. Als u alarm slaat schiet ik op u". De dief was volgens miss De Bolt on geveer twintig jaar en erg zenuwachtig. ..Zijn handen beefden en hij zei me o' te schieten", vertelde ze. De man voortvluchtig.

de Stem | 1965 | | pagina 5